m Eric de Noorman - Het raadsel van Tuaim KALODERMA GELEE mmmm Gemeenteraad van Terneuzen De verruiming van de kostwinnersvergoeding Kinderen óók 's winters buiten! De moord op Stanley Wilson KERKDIENSTEN EGYPTE en ISRAEL Met ingang van 1 Januari 1956 zullen de bepalingen betreffende kostwinnersvergoeding in verband met ver blijf in militaire dienst, gunstiger worden. Vierkleurenpotloden N. V. Fa P. J. van de Sande GEVECHTEN IN ALGERIJE Zuurstof, daglicht en ultraviolette stralen tal van moeders in gebreke Noodzakelijk voor groei en ontwikkeling Gelukkig zijn er op het ge bied van de volksgezond heid al heel wat misstanden uit de weg geruimd en zijn er talrijke vooroordelen overwonnen. In het tijdperk waarin wij thans leven, is een krachtige propaganda voor meer buitenlucht aan de orde. Medische rubriek WOENSDAG 21 DECEMBER. NED. HERV. KERK. In de Donderdagavond gehou den vergadering van de gemeente raad werden de notulen vastge steld met een aanvulling inzake de vertegenwoordiging in de ver schillende door de raad benoemde commissies. Alsnu kwam in behandeling de begroting der gemeente over het dienstjaar 1956. In verband met de omvangrijk heid van de hierbij gehouden alge mene beschouwingen, volgt thans een beknopte weergave hiervan, waarbij wij verwijzen naar het uit voerig verslag, dat zodra mogelijk zal geplaatst worden. De heer Henry vroeg wat gebeu ren moet, wanneer de subjectieve bijdrage aanmerkelijk minder zal zijn dan voor de gemeente daad werkelijk nodig is en daarom in de begroting is opgenomen. Hij wees erop, dat de uitgaven van het Rijk regelmatig toenemen, terwijl van de gemeenten wordt geëist, dat men eenvoudig rond komt met een bedrag, dat door een ambtenaar, dus inderdaad sub jectief, wordt vastgesteld. Hij is van mening, dat het Rijk het voor beeld in deze moet geven. Doet het Rijk dat niet of kan het Rijk dat niet doen, laat men dan de gemeenten armslag geven om de noodzakelijke uitgaven te bekosti gen. Op de tegenwoordige wijze wordt het besturen van uitbreiden- d« gemeenten, zoals Terneuzen, een ontmoedigende bezigheid. Hij vraagt de mening van B. en W. over de voorgenomen invoering van een woonplaats-belasting. Spr. knoopt hierbij de autonomie aan en vraagt of deze nog op de zelfde wijze te verdedigen is als bij de vaststelling van de Gemeen tewet werd voorgestaan. De ge nreenten vormen niet meer een zelfstandige eenheid. Moet wegens de beperkte mogelijkheden voor de eigen bevolking van overigens •noodzakelijke uitgaven worden af gezien Gestreefd moet worden naar een rechtmatige toewijzing van het gemeentelijk aandeel in de totale belastingopbrengst met be houd van de zelfstandigheid der gemeenten. Spreker wijst op de steeds hoge re kosten wegens krankzinnigen- zorg. De woningnood wordt uitvoerig behandeld Op meer gewoon bouwvolume moet sterk worden aangedrongen, ook op de kwaliteit en uitrusting. In verband met het steunen door de Belgische regering van haar eigen industrie vraagt spr. ot er voor de gemeentebesturen in de sajiaalzöne geen aanleiding be staat te trachten een speciaal voor Zeeuws-Vlanderen gunstige rege ling te verkrijgen t.a.v. de vesti ging van industrie. Hij spreekt zijn voldoening uit over het ontwerp-uitbreidingsplan van ir Gouwetor en vraagt zich al of dit financieel is te verwezenlij ken,. Daar Zw.-Vlaanderen buiten het Deltaplan zal vallen, dreigt nu het zrote gevaar, dat de belangen van ine gewest ten opzichte van het grote geheel hopeloos ten achter komen. In gezamenlijk overleg moet thans meer dan ooit geyverd •worden voor de belangen van het stukje Nederland beneden de Schfelde. BRzondere activiteit wordt ge raagd voor een vaste oeverver binding De onderhandelingen over •ie waterwegen en havenvraagstuk ken worden vervolgens door spre ker besproken en in dit verband raagt hij of het juist is, dat er stagnatie is ontstaan in de kout aanvoer, en, zo ja, of er voor de gerezen moeilijkheden een oplos sing kan worden gevonden Uitvoerig wordt de muziekschool besproken. Het onthouden van een subsidie door de provincie aan de plaatselijke muziekschool is een van die onbegrijpelijke daden van het officiële Middelburg tegenover Terneuzen. Tenslotte wijst spreker nog op de samenwerking in de raad, meer naar aanleiding van de discussie In de vorige vergadering. De heer dr Camps merkt op, dat de begroting van 2 zijden bekeken kan worden, n.l. van de zijde der uitgaven en van de zijde der in komsten, welke vanwege de stij ging der uitgaven niet achter kun nen blijven. Hoewel er sedert het einde van de oorlog een inflatie plaats vindt, welke ons er toe zou kunnen over halen een politiek te voeren van steeds toenemende tekorten, met het doel door middel van een waar dedaling van de gulden onze toe komstige schulden later door mid del van minderwaardig geld af te betalen. Hierbij mogen wij ons «iet aansluiten, aldus spreker. Dit is ten opzichte van de toekomstige generatie niet te verantwoorden. Daarom moet speciale aandacht gevraagd worden voor de zijde der inkomsten. De uitgavensector is reeds aan «en nauwgezet onderzoek onder worpen. Nu blijkt, dat men er aiet in slaagt, de uitgaven in be duidende mate te beperken. Daarom is een actieve politiek sodig ter vermeerdering van in- tomsten. Opschroeven van de belastingen jb niet deugdelijk. De eeuwenoude economische waarheid, dat de wei- Taart afhankelijk is van natuur, arbeid en kapitaal, is ook voor on- se gemeente van toepassing. De factor „natuur" in de vorm «an de verkeers-economische lig-, ging van Terneuzen, die de wel vaart zou kunnen vermeerderen in 't belang van eigen bevolking, die van Zeeuws-Vlaanderen en zelfs van Nederland en West-Euro pa. De welvaart van Terneuzen ligt thans echter op een stationnair vlak, dat het gevaar inhoudt, dat Terneuzen afzakt tot een forensen- stad of Belgisch vacantie-oord. Als een funest noodlot accepte ren wij, dat in andere delen van Nederland enorme kapitalen wor den besteed om natuurlijke hinder palen die de ontwikkeling van de scheepvaart en industrie belemme ren uit de weg worden geruimd, zoals in Rotterdam, Delfzijl en Umuiden, ook met ons belasting geld. Terneuzen, waaraan de natuur een ideale geografische ligging gaf. wat reeds door onze grote Willem I en de Belgische spoor weg-directeuren op de juiste waar de werd beoordeeld, wordt zowel van Nederlandse als Belgische zij de geremd. Wat is geschied door Nederland aan het plan der Ter- neuzense havenbelangen? Een ver tragingsactie is ingezet Wat is door België gedaan ter verwezenlijking van het plan Van CauwelaertSteenbergen Wat doen wij hier zélf? Spreker vraagt een actie om de Nederlandse en Belgische autori teiten te doordringen van de West- Europese belangen, ook voor de spreiding van de importen van overzee. Op indirecte wijze kunnen bij verwezenlijking, hierdoor de in komsten van ons gemeentebudget worden verhoogd. In navolging van 1880, toen een adres gericht werd tot Z. M. de Koning en de le en 2e Kamer ten opzichte van de anti-economische politiek ten opzichte van Terneu zen, vraagt spreker of dit thans ook niet zou moeten geschieden. De heer De Feijter wil zich hou den bij de plaatselijke toestanden. Spr. wijst er op, dat uit de begro ting en bij de behandeling in de afdeling is gebleken, dat de finan ciële toestand der gemeente niet zonder zorgen is. Een tekort van enige tienduizen den guldens zonder de kapitaals uitgaven, is voor een gemeente van ongeveer 15.000 inwoners niet zonder zorgen. Er is niet veel aan te voeren om het tekort op een lager bedrag te brengen.. Men kan niet willekeurig posten gaan schrappen of aangevangen werken stop zetten. Hij vraagt de mening van B. en W. over de circulaire van de mi nister, dat de begroting sluitend moet zijn en alleen voor noodzake lijke kapitaals-uitgaven een sub jectieve bijdrage kan worden ge vraagd. Kapitaals-werken zullen zeker in 1956 moeten geschieden, met name scholenbouw, bouwrijp maken van aangekochte gronden en het omleggen van de Oostelijke waterleiding. Spreker vraagt wat B. en W. denken van de subjectieve bijdrage? Door de wet financiële verhou ding zijn de gemeenten veel te veel afhankelijk van het Rijk. B. en W. wijzen ook in de inlei ding op de ongunstige positie van onze gemeente door de verouderde wet op de financiële verhouding. Het zelfbeschikkingsrecht van de gemeenten moet gehandhaafd wor den. Daar is in de laatste jaren niet veel van terecht gekomen. De financiële verhouding is thans voor Terneuzen nadeliger dan voorheen. Een eventueel in te voe ren woonplaatsbelasting zou een begin van een ruimere armslag voor de gemeenten kunnen wor den, waarbij dan de rijksbelastin gen dienovereenkomstig verlaagd moeten worden. Spreker vraagt zich af waarom een nieuwe regeling inzake de kos ten van krankzinnigenzorg zo in gewikkeld moet zijn. Als Rijkstaak moesten deze geheel ten laste van het Rijk komen. Deze post drukt ook onze gemeente zeer sterk. Hierna besprak hij uitvoerig het uitbreidingsplan. De ligging van Terneuzen aan de Schelde zal in de toekomst beter tot haar recht komen. Spreker geeft in overweging bre dere straten dan in het Oranje kwartier en de bloemenbuurt aan te leggen en de groenstroken tus sen trottoir en straat te laten ver vallen. Hij hoopt, dat voor het uitbrei dingsplan van Sluiskil een afdoen de oplossing zal worden gevonden ook wat betreft de rijkswaterlei ding en vraagt waarom er ook voor Driewegen geen uitbreidings plan is. Driewegen moet ook een zelf standige kern blijven in 't belang van de bevolking, de scholen en het verenigingsleven. Driewegen ligt gunstig ten opzichte van de dokken en de fabrieken. Spreker vraagt verder aandacht voor de aangelegenheid om op de aangekochte gronden volkstuintjes te laten aanleggen. Voorheen bestond er heel wat critiek op de centrale dienst van Bouw- en Woningtoezicht en spr. constateert, dat door de gewijzig de regeling hierin een verbetering is gekomen. Is directe aanleg van alle sport velden noodzakelijk? De woningnood is voor Terneu zen wel het moeilijkste probleem. Door het woningtekort is het ook moeilijk hier vestiging van nieuwe industrieën te krijgen. Zw.-Vlaan- deren is hierdoor een achtergesteld gebied geworden. In dit verband wijst spreker nog op de noodzake lijkheid van een vaste oeverver binding. Wat betreft de exploita tie van de havens wordt geen me dewerking van de regering onder vonden, zulks in tegenstelling tot b.v. Delfzijl. De heer F. Dieleman betoogt, dat voor een groeiende gemeente ook uitbreiding van de uitgaven nodig is. Hij zou gaarne beperking zien van de aanleg van groenstroken en plantsoenen. Spreker is tegen de aanleg van sportvelden. Gezien de stijgende uitgaven zou hierop 62, Als aan de grond genageld luistert Eric naar de verstervende echo's van de siniste- de dooskreet... Monoch was er dus niet alleen, is z'n eer ste gedachte. Maar wie is dan die andere of... zijn er meerde ren? De duisternis belet hem snel vooruit te komen en tastend be weegt hjj zich in de richting waar de kreet vandaan kwami, ge holpen door het snuf felen van Wolf. Gaandeweg wordt het wat lichter om hem heen. Er moet ergens een licht branden. Om zijn aanwezigheid niet te ver raden beveelt hij Wolf achter hem te blijven en zet geruisloos zijn speurtocht voort. Hoewel hij op zijn h'oede blijft voor een mogelijke onverwachte i. 4 ontmoeting, hetzij met Monoch, hetzij met anderen, kijkt hij toch zijn ogen uit aan zijn omgeving. Het is zonder twijfel de merkwaar digste grafheuvel, welke hij ooit heeft aanschouwd. Het lijkt meer op een onderaardse burcht met prachtige zalen, kolossale beeld houwwerken en pilaren. Wat hem evenwel het meest met ontzag vervult, is de zachte flonkering in het halfduister van goud en kostbaar gesteente. Waarschijn lijk zijn deze schatten de redenen waarom Saran zowel als Monoch zoveel belangstellen in Tuaim Mor. Voorzichtig gluurt hij om een hoek. Aan het einde van de gale rij bevindt zich de ruimte waar de geheimzinnige flakkerende verlich ting vandaan komt. Dan ziet de Noorman de stille gedaante, welke nabij de ingang van de zaal ligt I uitgespreid. Even weifelt hij en dan gaat hij geruisloos naar de plaats waar de roerloze gestalte ligt. Het is Monoch De hoofdman der Druïden is dood te bezuinigen zijn. Hij is principi eel tegen de sportvelden en wijst daarbij op de toenemende subsidies aan sport- en toneelverenigingen. Dit ligt niet op het terrein van een gemeente. Hij verzoekt dan ook aantekening tegen alle posten van sport en vermaak te hebben gestemd. Graag zou hij zien, dat alle open bare vermakelijkheden en alle koop en verkoop op Zondag ver boden waren. Men zegt: het volk wil het, doch God eist van elk schepsel te leven naar Zijn ge boden. Dat geldt óók voor een gemeente. De heer Fijn van Draat wijst er op, dat zelden in de geschiedenis een bepaald gebeuren zulk een in vloed heeft gehad op de uitbreiding als de uitvoering van het Delta plan, waarmee reeds het volgend jaar een aanvang zal worden ge maakt. Laat ons hopen, dat de verhoog de dijken hoog genoeg zullen zijn voor de hoogste waterstanden, maar niet te hoog voor de blikken en de belangstelling van Den Haag voor onze stad en voor geheel Zw.- Vlaanderep, .yoor de uitgebreide groc$n<J^striië langs het kanaal, voor hët dringend nodige bouw volume en de haveninstallatie. De toewijzing van het bouwvolu me is nu een druppel in een em mer vol gebreken. Spreker hoopt, dat de Rijkswater staat binnen zeer korte tijd een aanvang zal maken met de dem ping van de Rijks Oost-waterlei ding, dat een startschot zou kun nen zijn voor de verwezenlijking van de plannen der gemeente. Nu reeds heeft Terneuzen in de stads uitbreiding een ander aanzien ge kregen, speciaal in de Zuidland- polder. Moge een nieuw Petrus Hondius lyceum de bekroning zijn van een voortvarende scholen bouw. Spreker vraagt de aandacht voor de brandbeveiliging van het nieu we stadsgedeelte. In verband met de havenbelan gen vraagt hij 'zich af of hiervoor en voor de industrie geen derde wethouder gewenst is. Spreker wijst op de a.s. wereld tentoonstelling te Brussel en vraagt of in samenwerking met Gent een maquette van de kanaalzone in een uitgebreide stand geen aanbe veling zou verdienen. Spr. hoopt verder op een snelle totstandkoming van een zwembad en vraagt of Terneuzen geen be lang heeft bij het stichten van een recreatie-oord in de Braakman. Met het oog op de overbezette veerdiensten vraagt hij of het geen overweging zou verdienen om, in samenwerking met alle gemeenten in Zw.-Vlaanderen, een protestac tie in te zetten bij de betreffende instanties. Hij hoopt dat in 1956 spoedig de brug over de Westsluis hersteld zal zijn en de nodige voor zieningen zullen worden getroffen ten opzichte der bestrating in de binnenstad, o.m. die in de Lange Kerkstraat, en een betere toegang tot het ziekenhuis te Sluiskil. Kan een plaatselijke gemeen schap, die de zorg krijgt over aller lei culturele zaken in Terneuzen geen levensvatbaarheid hebben? Tenslotte spreekt hij zijn voldoe ning uit over de plantsoenendienst en het plaatselijk politiecorps, dat met grote voortvarendheid een kort geleden zeer ernstig misdrijf heeft opgehelderd. De heer Van Langevelde geeft, belangwekkende cijfers over de woningnood in onze gemeente. Het algemeen woningtekort in Nederland is 10 in Terneuzen 15 Landelijk wordt 1 woning gebouwd op 150 inwoners, in Ter neuzen 1 op 760 inwoners! Hij doet een dringend beroep op B. en W., gaat naar Ged. Staten en de minister. Hij vraagt welke propaganda B. en W. maken voor de vestiging van groot-industrie en de aankoop van industrieterrein. Ook het havenprobleem wordt door hem besproken. Het pro bleem van de kranen weegt wel heel zwaar. De vaste oeververbinding en het Deltaplan worden eveneens door hem breedvoerig besproken. Hij vraagt om bij uitbreiding van Sluiskil de waterleiding te dempen. Wordt met voortvarendheid ge werkt om het zwembad klaar te krijgen? Voor de U. T. S. vraagt hij spe ciale belangstelling. Wordt door de politie voldoende gelet op de Zondagssluiting? Heeft de korpschef voor zijn ge combineerde betrekking bij de B.B. voldoende tijd om het probleem van de verkeersveiligheid te be heersen? Wordt gewerkt aan de uitbrei ding van de beschutte werkplaats met andere gemeenten? Hij acht de begroting niet ruim opgezet en wijst ër op, dat het rijk de subjectieve bijdrage belangrijk zal moeten verhogen. Spreker verwijst nog naar de besprekingen in de vorige verga deringen van de commissies en deelt mede, dat hij toen de heer Eekalaar heeft gesteund. Door de voorzitter en beide wet houders werden de sprekers uit voerig beantwoord. Dë heer Hol wijst tenslotte nog op de veerdienst TerneuzenHoe- dekenskerke, die toch wel erg in de vergeethoek ligt. De begroting werd hierna in een vlug tempo afgewerkt. De EgyptiscHë regering heelt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjold, Donderdag doen weten, dat vol gens Egypte ,,de Israëlische aan vallen" thans niet alleen meer tegen militairen, maar ook „op wrede manier" tegen burgers zijn gericht. Om deze reden ziet Egypte zich genoodzaakt geweld met geweld te beantwoorden. Egypte beschouwt de laatste Israëlische aanval op Syrische strijdkrachten als een aanval tegen zichzelf in overeenstem ming tot het wederzijdse verdedi gingsverdrag tussen Syrië en Egypte. Het belangrijkste is wel, aldus deelt de legervoorlichtingsdienst, mede, dat de zogenaamde gezinsmaxima (dat zijn de bedragen van de gezinsinkomsten waarboven geen vergoeding wordt toe gekend) met 15 procent zijn verhoogd. Hiermede wordt bereikt, dat degenen, die thans vergoeding genieten, met ingang van ge noemde datum veelal een ho gere vergoeding zullen kunnen krijgen en dat voor degenen die thans buiten de bepalingen val len, de kans bestaat, dat zij voor vergoeding in aanmerking worden gebracht. De bovenbedoelde verbetering houdt in, dat van 1 Januari 1956 af, slechts dan geen vergoeding kan worden toegekend, wanneer de bruto-gezinsinkomsten van de achtergebleven gezinsleden (waar bij de bruto-inkomsten van broe ders en zusters van de militair slechts voor 70 procent en in som mige gevallen slechts voor 40 pro cent worden meegerekend) be dragen voor 1 persoon 75; 2 per sonen 80; 3 personen 85; 4 personen 90; 5 personen 95; 6 personen 100; 7 of meer perso nen, 15 per persoon. Een belangrijke verbetering is ook, dat komt te vervallen de bepaling, dat de echtgenote van de militair, die met verwan ten samenwoont, minder ver goeding ontvangt dan de echt genote die een eigen huishou ding voert. Evenmin zal er nog onderscheid worden gemaakt in het gezinsmaximum voor de echtgenote en de alleen achter blijvende moeder, broeder of zuster van de militair. Het ma ximum wordt dus voor al deze personen gelijk en wel 75 per week. Zij die thans reeds kostwinners vergoeding genieten, behoeven nijet naar de gemeente-secretarie te gaan om op grond van de nieuwe bepalingen herziening van de toegekende bedragen te ver krijgen. De herberekening zal na melijk aldaar eigener beweging geschieden, aldus de L. V. D. Nabij Djebel in Algerije is het Woensdag tot ernstige gevechten gekomen tussen een bende op standelingen en een eenheid vei ligheidstroepen. De opstandelin gen werden uiteen geslagen en vluchtten het gebergte in. Zij ver loren tenminste 15 man aan do den. De veiligheidstroepen leden geen verliezen. maakt handen zacht als fluweel In wetenschappelijke kringen is het al geruime tijd bekend hoe nodig het voor een kind is om veel buiten te zijn. De moeders laten het er op dit punt echter lelijk bij zitten. De lucht buiten bevat meer 66) door PHILIPPO PRESTON. (Nadruk verboden). Die morgen was er weer een1 nijen in overvloed aanwezig nieuwe berg van geschenken moesten zijn. Toen Shane dit aangekomen bij het toch reeds hoorde, had hij liefst gezegd, grote aantal, waardoor Elma zich „Circusgedoe!" maar hij liet de gedwongen had gezien, een nevengelegen huis te huren en daar vertrouwde wachters aan te stellen over de kostelijke schatten aan juwelen en tafelzil ver. Na de drukte van het uit pakken besloot ze zich vroeger dan gewoonlijk te kleden, want ze zou met Shane buitenshuis gaan lunchen en ze had hem tevo ren iets te vragen, wat ze reeds op haar tong had gehad, maar wat door Shane steeds handig vermeden was. Waar zouden ze nu hun huwe lijk gaan wonen? Het had er veel van weg, dat hij niet vooruitkeek, voorbij de huwelijkheidsplechtigheid, die in het Ritz-Carlton hotel zou plaats hebben, waar Elma een zaal had besteld, die voor de gelegenheid in een rozentuin moest worden omgetoverd en nog een andere zaal om de gasten te ontvangen, waar rozen, muziek en lekker- zaak ep haar beloop. Vanmorgen echter had Elma het er op gezet, ook dat punt te regelen. Het was een week vóór de trouwdag en nog was er niets vast afgespro ken, behalve de huwelijksreis, die naar het buitenland zou gaan, omdat ze daar veel aardige vrienden zou aantreffen, die reeds vroeg in het seizoen naar Lon den, Parijs of Nice waren getrok ken. Na hun terugkeer zouden ze dan hun intrek in een of ander hotel nemen, têrwijl zij naar een geschikte woning zou omzien. Het huis van Shane op het Was hington Square zou zijn atelier blijven. It I Elma had haar plannen als ze 's nachts wakker lag herhaalde lijk overdacht, net zo lang tot ze dan eindelijk in slaap viel onder het mompelen van bijvoorbeeld: „Perzikkleuren in de... salon... en de badkamer van Shane in groen met zilver Eerzucht maakte zich van haar meester en liet de vrije loop aan haar teugelozé karakter, dat door haar omstandigheden, voordat ze met Shane verloofd was, bedwon gen was geworden. Ze haakte er naar, haar stempel op New York te drukken en had de trouwdag liever bepaald als iedereen tegen de winter terug was, in plaats van uit de stad, maar daar viel niets aan te doen. Ze zouden daarna het najaar vieren met grote ontvangdagen en Shane zou een tentoonstelling van zijn schilderijen houden. Shane kwam stipt op tijd en wachtte in de salon op Elma. Toen hij de vorige avond een glimp van Marash had opgevan gen, was hem duidelijk voor de geest gekomen, hoe onmogelijk zijn toekomst worden zou, want als alleen het zien van iemand, die misschien bij Audrey geweest was, hem al verdrietig maakte, hoe zou hij dan in New York moeten leven in het besef, dat hij haar zelf elk ogenblik tegen het lijf kon lopen? Elma kwam binnengefladderd met haar gewone vrolijke ge laatsuitdrukking waarvoor Shane telkens terugschrok. „Zo, lieve jongen. Jammer, dat ik je even moest laten wachten, maar ik had ook nog zo ver schrikkelijk veel uit te pakken." Ze moest hun ontmoeting altijd met dergelijke uitingen beginnen, want Shane begroette haar nooit anders dan met een vormelijke buiging, zonder haar zelfs een hand te geven. „Wel, ik veronderstel, dat je erg blij bent met zoveel mooie dingen te krijgen." Shane stond er zelf verbaasd over, dat hij tel kens weer zulke onbenulligheden wist te zeggen; ze schenen uit zijn mond te komen als gombal letjes uit een automaat. „Ja, het is verrukkelijk, maar Shane, de lunch is een kwartier tje uitgesteld en dus hebben we nog even tijd voor een babbeltje. Ga daar in die grote stoel zitten en steek een sigaret op." Waar moet dat heen vroeg Shane zich af. Hij deed zoals hem gevraagd was en ging op de vergulde stoel zitten met blauw trip, waaraan hij zo'n hekel had. Gek, dat sommige vrouwen het nooit huiselijk weten te maken, zoals Audrey ondanks haar klei ne salaris het zo goed kon in haar twee kleine kamertjes boven die garage. Dat was echt een plekje, waar een man rust kon vinden. Hij trachtte zijn aandacht te bepalen tot de bemerking van Elma. „Waar moeten we eigenlijk over praten?" vroeg hij met ver bitterde nuchterheid. (Wordt vervolgd.) zuurstof dan binnenshuis, vooral daar waar enig groen aanwezig is. De longen van het kind ade men deze zuurstofrijke lucht in. Buiten wordt het bloed in de lon gen beter van zuurstof voorzien, dit zuurstofrijke bloed stroomt door alle organen van het li chaam. Voor de groei en de ont wikkeling van ieder kind is dat van grote betekenis. DONKERE DAGEN Buiten krijgen onze kinderen meer licht en dat licht is een al even belangrijk iets als de zuur stof. De meeste kinderen komen veel licht tekort. Al is het buiten ook een donkere dag, buitenshuis is er altijd nog veel meer licht dan binnenskamers. Het licht werkt prikkelend op de bloedva ten van de huid, de gehele bloeds omloop ondervindt daarvan een gunstige invloed. Het bloed gaat sneller stromen en dat is alle or ganen ten voordeel. ENGELSE ZIEKTE Dan is er nog een derde punt, dat alle aandacht verdient. Bui ten ondergaat het kind namelijk de gunstige invloed van de voor een normale ontwikkeling noodzakelijke ultraviolette stralen. Door de vensters van on ze huizen gaan deze stralen niet heen en het is juist onder invloed van dit ultraviolette licht, dat zich in de huid vitamine D vormt. Het is dit vitamine, dat het op treden van de zo gevreesde En gelse ziekte zij onze kinderen voorkomt. GOED AANKLEDEN Laat ieder er dus op toezien, dat zijn kroost ook 's winters vol doende buitenlucht krijgt. Laat de jeugd maar gerust buiten spe len, ook al is het koud. Kleed ze flink warm aan en stuur ze de deur uit, opdat het geen kas plantjes worden die altijd hange rig, slap, .bleek en ziek zijn. Dr H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden) OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 18 DECEMBER. NED. HERV. KERK. Vierde Advent. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. K. Verbeek, van Kloosterzande. Hoek: 10 uur Vicaris J. Lallemao, van Terneuzen; 2.30 uur Ds. J. Scholten. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Sas van Gent: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Sluiskil: 10 uur Ds. A. C. Honders. (Bev. ambtsdragers.) Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 3 uur Vicaris J. Lalleman; 7 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Jeugddienst.) 10 uur: „Bethel" (Kerk voor Jongeren van 12 t/m 15 jaar) Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Hejjboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. L. Schalkwijk. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. D. A. Vogel, van Geleen. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen CHR. GEREI. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. C. van Ravenswaajj, van Scheveningen. Axel: 7 uurDs. J. C. van Ravens- waaij, van Scheveningen. GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkst raat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 leesdienst. Hoek9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES 11I1LS. Terneuzen: .10 uur en 7 u. Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. II. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur, 8.30 uur en 10 uur H. II. Missen. Terneuzen7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 17 DECEMBER. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 18 DECEMBER. NED. HERV. KERK. Vierde Advent. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even- huis. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. Avondmaal); 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. A. en Dankzegging.) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. M. de Jqng. Hoofdplaat10 uur Eerw. heer, P. de Visser. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hfigo van Dalen; 4 uui Adventjeujgd- dienst, voorg. Ds. H. M. Stratmg, van Goes. Retranchement: 10 uur Vicaris H. D. Hendriks. Schoondjjke: 10 uur Ds. M. J,,W. Schopenhauer. (Na de dipnst verkiezing ambtsdragers.) Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. C. Blom- aard (Bed. H. Doop.) Zuidzande. 10 uur Ds. H. Kuijlman. Oostburg: 7 uur Avondgebed,;

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 6