Uit de Provincie zware shag DOUWE EGBERTS ProvincialeStaten vanZeeland I Z0NDAGD1ENST ARTSEN Voor de Zondag Binnenlands Nieuws Grieks-Amerikaans overleg vEesmokkelcomplot OPGEROLD IN GRENSSTROOK BIJ ANTWERPEN. TERNEUZEN BIERVLIET GROEDE. HOEK. AGENDA AXEL. AARDENBURG. KOEWACHT. NIEUWVLIET. In de Stadsherberg werd Don derdagavond door de filmstaf van de Nederlandse Grossiers Vereniging, N.G.V., voor de schoolgaande jeugd een gratis filmavond gegëven welke ruim anderhalf uur duurde. Niettegen staande het regenachtige weer was de jeugd in grote getale op- I gekomen en heeft zij een mooie ontspanningsavond gehad. SCHOONDIJKE. ST. JANSTEEN. HET DELTAPLAN DE VEERDIENSTEN TUNNEL VOOR ZEEUWS-VLAANDEREN De Provinciale Staten hebben Donderdag de gehele middag gewijd aan de algemene beschouwingen over de begroting voor 1956. Nederlandse vissersschepen in Belgische territoriale wateren aangehouden Jordaanse studenten betogen in Cairo DE SAARKWESTIE SINGAPORE In April een constitutionele vergadering Japanse stap bij nationalistisch China De Provinciale Staten van Zeeland hebben het voorstel om een bedrag van 15 mil lioen gulden te lenen voor de bouw van twee 100 meter lange veerboten voor de Westerschelde eenstemmig aanvaard. BRAND OP SCHEVENINGSE LOGGER. Och, of ik wist dat Ik Hem vinden zou, ik zou tot Zijn stoel komen. Hij kent de weg, die by mij is. Job 23 3, 10. Als dat maar meer in waar heid de begeerte onzer ziel was, om tot Hem te kunnen gaan! Daar zijn er tegenwoordig zo- velen, die tasten en zoeken en in stilte lijden, om de honger hun ner ziel, die zij niet kunnen be vredigen! Omdat zij Hem, die alleen hun het leven en over vloed kan geven, niet zien, maar eigenlijk ook niet zoeken met de begeerte om Hem te vinden. Leefde het heilig voornemen van de beproefde Job maar in ons! Ik wil tot God naderen. Als ik Hem maar vinden mag, dan is mijn enige begeerte voor Zijn troon mij neder te buigen en Hem mijn nood, mijn afdwalen, ook mijn hongeren naar Hem en Zijn gerechtigheid mee te delen. Dan het lijdt geen twijfel of Jobs ervaring wordt ook de onze: Hij kent mijn weg, mijn zoeken, mijn verlangen, mijn bedoelen Hij kent mijn hart! Welk een verrassende ontdekking is dat, die voor ieder zondaarshart, dat tot licht komt, als iets nieuws opgaat: Mijn God kent mij beter dan ik mijzelf ken! Hij heeft mijn omzwerven gekend, mijn dwalen gezien, mijn weg ge-, êffend. Hij heeft mij Thuis ge bracht aan Zijn Vaderhart. Hij ïent en ziet ook Reden heel mijn weg en gang. 'k Heb maar één bede: Ga gh, Heer', my voor. Schrede voor schrede Zie 'k immer Uw spoor! O Niets vraag ik verder, Ik volg maar alleen. Gy weet, myn Herder, Het „hoe" en „waarheen." <Uit: „Nieuw Bybels Dagboekje.") >iit &H Vrijdagmorgen hebben de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, en zijn Griekse ambtgenoot Thotokis te Parijs een bespreking gehad. In diplomatieke kringen neemt men aan, dat over Cyprus is gespro k-en. Van welingelichte zijde is ver nomen, dat Theotokis Dulles heeft gevraagd om Amerikaanse bemiddeling om de goede betrek kingen tussen Griekenland en Turkije te herstellen. GEEN WONINGNOOD MEEK. De plaatsen Oosterland en Nieuwerkerk op Duiveland die in 1953 zeer zwaar door de ramp zijn getroffen, zijn grotendeels herbouwd nu grote complexen woningwet woningen gereed zijn gekomen. Dit betekent tevens dat in deze gemeente het woning gebrek is opgegeven. Aan alle aanvragen om woonruimte kan worden voldaan. ZEEUWSE LANDBOUWERS NAAR N.O.-POLDER Tijdens een bijeenkomst van de Herverkavelingscommissie Zeeland hebben Donderdagmid dag in hotel „De Korenbeurs" te Goes 31 Zeeuwse landbouwers de paohtcontracten ondertekend voor de hun in de Noordoostpolder aangeboden bedrijven. Verder tekenden vier Zeeuwse landbou wers een contract voor een be- drijf in de Braakmanpolder. Alle contractanten zijn afkomstig uit de Zeeuwse herverkavelingsge- hieden. De 31 vertrekkenden naar de Noordoostpolder leverden 698 ha bij de Herverkavelingscommissie in. De vier landbouwers voor de Braakmanpolder laten 95 ha ach ter. De aangeboden bedrijven in de Noordoostpolder beslaan een oppervlakte van 691 ha, in de Braakmanpolder een oppervlakte van 97 ha. De bijeenkomst, waarin deze landbouwers verklaringen van afstand tekenden van hun oude grond en het contract voor het nieuwe bedrijf, stond onder lei ding van de heer J. Klompe uit Renesse, vice voorzitter van de Agrarische subcommissie voor Schouwen en Duiveland van de Herverkavelingscommissie. De meeste vertrekkende land bouwers komen uit Schouwen, Duiveland en Tholen. 4 komen er uit de Zak van Zuid-Beveland. De heer Klompe wees er op dat de herverkavelingscommissie graag meer liefhebbers voor deze bedrijven in de N.O.-polder had gezien, vooral ook uit de polder Waarde. De ingeleverde grond wordt gebruikt voor de sanering van de bedrijven in d^/terverka velirgsgebieden. In de grensstrook tussen Roo sendaal en Antwerpen is de Bel gische douane een veesmokkel op heet spoor gekomen, die reeds aitgebreide vormen had aange nomen. De leden van de vliegende bri gade der Belgische douane waren al enige tijd geattendeerd op on geregeldheden bij de contróle der geleidebiljetten voor het vee ver- voer, maar begonnen eerst een positieve actie, toen bij Achter aroek, aan de weg Roosendaal- Antwerpen, een wagen met Koei en uit Nederland werd aange houden. De chauffeur was in het bezit van een geleidebiljet, maar bij nauwkeurig onderzoek bleek, dat dit biljet was vervalst. Deze biljetten werden aange vraagd om Belgisch vee naar Antwerpen te vervoeren, maar aaen bracht daarop Nederlandse feoeien naar Antwerpen, die des nachts over de grens werden ge leid. Op deze wijze konden onge hinderd veevoorraden over de graas worden gebracht. Er was aanvankelijk geen arg waan, omdat ook meermalen Bel gisch. vee werd vervoerd, dat echter op Belgische bodem werd ingeruild tegen Nederlands. De Belgische douane heeft thans een vijftal Belgen in ar rest gesteld, verdacht van deze veesmokkel. Men heeft 24 stuks vee in beslag genomen, die in de carantainestallen te Essen zijn ondergebracht. Voorts werden 2 vrachtwagens en een personen wagen met aanhang, waarin het vee werd vervoerd, in beslag ge- aomen. Humanistisch Verbond. Voor de plaatselijke Gemeen- Gevel ingedrukt. Donderdagavond is een vracht auto van de heer Rammelo uit Philippine, die vóór de garage van de heer De Zeeuw in de Bur gemeester Maarleveltstraat ge parkeerd stond, plotseling aan het rijden gegaan, zonder dat er zich iemand in de cabine bevond. De weg helt ter plaatse enigszins en de vrachtauto, die niet op de handrem stond, reed recht op de gevel van de tegenover de garage liggende woning van de rustend landbouwer de heer Mullaert. Door de schok werd de gevel ont zet en ook de schade aan de vrachtauto is groot. Uitvoering E. H. B. O. Donderdagavond werd in café ,,'t Oude Raedhuijs" een uitvoe ring gegeven van de E. H. B. O., waarvoor de toneelgroep „De Hulster Ghesellen" opvoerde het 'bekende toneelspel „Eindexa men", dat met volle aandacht werd gevolgd. Tijdens de pauze werd een ge slaagde verloting gehouden. Benoeming Dijkgraaf Het Vrije van Sluis. Bij Kon. Besluit is tot dijkgraaf van het waterschap het Vrije van Sluis benoemd -e heer J. B. Becu, alhier. Afd. Bond Ouden van Dagen opgericht. Donderdagmiddag werd in de Gehoorzaal een vergadering ge houden met het doel ook alhier een afd. van de Nederl. Bond Ouden van Dagen op te richten. De voorzitter van de afd. Ter- neuzen, de heer J. F. W. de Rijk, verwelkomde de aanwezige Hoekse ouden van dagen, be nevens wethouder Den Hamer, die hij dank bracht voor het wel willend beschikbaar stellen van de Gehoorzaal door het gemeen tebestuur, en de heer K. Hame link, op wiens initiatief deze ver- gaderipg wcml gehouden. HiWrlJH Werd het woord ge voerd door de voorzitter van de afd. Vlissingen, de heer De Ko ning, die lid is van het hoofdbe stuur. Deze gaf een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van de Bond, welke thans 64.000 ORCAM „slh„aprvspr^A ™dlr^ag„aI0,^,HU leden telt. De landelijke bond ZATERDAG 17 DEC. TERNEUZEN: Hotel Des Pays Bas, 3 uur: Jaarl. Algem. Ver gadering Veren. Ziekenhuis- verpleging in Zeeuws-Vlaan deren. Luzor-Theater, 8 uur: „De prins-student". Concertgebouw, 8 uur: „U spreekt met uw moordenaar". Café v. d. Vliet, Baandijk, 7.30 uur: Prijskaarting. Parochiehuis, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: „Het Centrum", 6.30 en 9 uur: „Jungle Jim en het oer woudmonster". HOEK: ,,'s Lands Welvaren": Aanbesteding bouwen van een woonhuis op de hofstede Kou- depolder. SCHOONDIJKE: Hotel „De Zwaan", 7 uur: Ontspannings avond Z.P.M. en L.J.G. ZONDAG 18 DECEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De Prinsstudent; 2 u.: „U spreekt met Uw moorde naar; 4.30 uur: „De Prinsstu dent'*. Concertgebouw, 8 uur: „U spreekt met Uw moordenaar". AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: „Jungle Jim en het oerwoud monster"; 8 uur: „Nana".- heer D. d'Angemond, geestelijk raadsman van het Verbond. Het onderwerp was: „Wat bezielt toch die humanisten?" In zijn rede belichtte spreker de verhou ding tussen het Humanistisch Verbond en de Ned. volksgemeen schap. Een der verworvenheden uit de oorlog n.l. de openheid en de verdraagzaamheid tegenover andersdenkenden is door het Ver bond gestalte gegeven. Daarnaast heeft het H. V. de grote groep buitenkerkelijken bewust ge maakt van haar eigen verant woordelijkheid. Spreker liet uit komen hoe in de tien jaar van haar bestaan het Humanistisch Verbond een ontzaglijke hoeveel heid werk heeft verzet. De strijd om gelijkberechtiging in de z.g. organieke verbanden (o.a. het leger) duurt nog voort. Daar waar echter de humanisti sche levensbeschouwing is toege laten, heeft het Verbond in korte tijd een apparaat kunnen schep pen. Spreker gewaagde van de grote toewijding en trouw van de werxers in al deze verbanden. Tenslotte wijdde spreker uit over het Verbond en zijn leden, vooral welke betekenis de humanisti sche beweging voor het persoon lijk leven van de leden is gaan betekenen. Na afloop werd nog geruime tijd over allerlei vraagstukken van gedachten gewisseld. Muziekinstructie-avond In het torenlokaal van de Ned. Herv. Kerk werd een muziekin structie-avond gehouden, waar voor een matige belangstelling bestond. De leiding van deze avond berustte bij ds De Roos uit 's-Heer Hendrikskinderen, die tevens muziekleraar aan het openbaar lyceum te Goes is. Hij sprak over de functie van de zang en over het orgel, waarbij hij in het bijzonder de kerkzang belicht te. Een en ander werd toegelicht door instrumenten en gramofoon- platen, alsmede door bespeling van het kerkorgel door de orga nist de heer J. Smies. Ds De Roos besloot deze avond met het spelen van enige liederen op het orgel. Slagboom geveld. Verblind door de zon, reed een automobilist uit Bergen op Zoom Donderdagmiddag pardoes tegen de aan het grenskantoor Eede neergelaten slagboom, welke vrij wel geheel werd vernield. Ook de auto werd zwaar be schadigd. Wonder boven wonder bekwam de bestuurder slechts lichte verwondingen door glas scherven. Een ijlings ontboden geneesheer heeft de man in het douanekantoor verbonden. Veefraude. kalveren, ter waarde van heeft reeds veel kunnen berei ken ten opzichte van de oude dagsvoorziening en het geeste lijk weizijp van haar leden, waarom hij aanspoorde om ook te Hoek een afdeling op te rich ten. Staande de bijeenkomst gaven zich 65 bejaarden als lid op, waarna een bestuur gekozen werd, bestaande uit de heren P. Vergouwe, voorzitter, P. de Kra ker, secretaris, K. Hamelink, penningmeester, en L. de Blaeij en D. Meeusen. Na een woord van dank voor de oprichting dezer nieuwe af deling sloot de heer De Rijk hier op de vergadering. Elf ƒ1100,en een „luxe-auto", dat was de' buit van de douane alhier toen zij op het juiste moment in grepen om te voorkomen dat de kalveren van nationaliteit zou den wisselen. De inbeslagneming vond plaats op een boerderij in de Oosthoek alhier, juist op het moment dat men de kalveren inlaadde in de personenauto. Een aantal hierbij betrokken personen nam tijdig de benen en wist zich aan de greep der douane te onttrekken. Boterfraude. De douane alhier achterhaalde een dezer dagen, vlak bij de rijks grens, 50 kg roomboter, ter waarde van ruim 200,—. De onbekend gebleven smok kelaar, die de boter per rijwiel naar België wilde smokkelen, wist zich, met achterlating van zijn fiets en de boter, door de vlucht op Belgisch grondgebied aan een bekeuring te onttrekken. Raadsvergadering De gemeenteraad kwam Don derdagavond om 7 uur in open bare vergadering onder voorzit terschap van burgemeester J. C Everaars bijeen. De voorzitter opende de vergadering met een kort welkomstwoord, waarna de notulen werden vastgesteld. Het verzoek van de Kon. Ned. Fede ratie van Harmonie en Fanfare Gezelschappen om de subsidie voor de plaatselijke muziekver eniging „Nut en Genoegen" voor 1956 op 600 te brengen, werd op voorstel van B. en W. z.h.s. voor de jaren 1955 en 1956 gebracht op 200 hetgeen reeds 100 hoger is dan voorheen. Het verzoek van de commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland om een subsidie voor het consultatiebureau werd op voor stel van B. en W. afgewezen daar reeds een subsidie aanzet Groene Kruis wordt gegeven.' Eveneens werd afwijzend be schikt op het verzoek van de R.K. vlasserscholen in Z.-Vlaan- deren om een subsidie van 50. Op het verzoek van de Ver. van Ned. Gem. Afd. Zeeland om finan ciële medewerking te verlenen ten aanzien van het aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor het muziekonderwijs in Zeeland werd toesloten dit aan te houden. Voor kennisgeving werd aan genomen het verzoek der ge meente van St. Jansteen betref fende de gasvoorziening in W. Z. Vlaanderen. Het verzoek van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland om een verhoogde subsidie van 0,05 tot 0,07 werd op voorstel van B. en W. z.h.s. ingewilligd. Op voorstel van B. en W. werd aan de Stichting Fruitteeltbedrijf Zeeuws-Vlaanderen een subsidie van 10 toegekend. Het besluit tot overname in beheer en onderhoud van de Gad- zandseweg werd zodanig gewij zigd dat de weg eerst per 1 Jan. 1957 in ibeheer zal worden over genomen. Op verzoek van Ged. Staten werd de bezoldigingsregeling be treffende de gemeentewerkman gewijzigd. Voor 1956 werd met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een rekening courant overeenkomst gesloten tot een bedrag van 60.000. De gemeentebegroting 1955 werd op enkele punten gewijzigd waarna de gemeentebegroting voor 1956 werd vastgesteld met op de gewone dienst aan inkom sten en uitgaven 121.489,44 en een post van onvoorzien van 889,77 en de kapitaaldienst aan ontvangsten 180.018,24 en uit gaven 202,814,24 alzo een nade lig saldo van 22.769, Op voorstel van B. en W. werd aan de nieuwe straat, die de Dorpsstraat met de Prinses Wil- helminastraat verbindt, de naam gegeven van Sint Pieterstraat welke duidt op een van de drie heerlijkheden, welke in de 16e eeuw in deze gemeente zijn ge vormd. Na de rondvraag werd de ver gadering gesloten. Filmvoorstelling voor de jeugd. X Als 'attractie kregen de kinde ren nog een welkome versnape ring en een feestmuts. Raadsvergadering. De raad de gemeente Sehoon- dijke kwam Donderdagavond in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burge meester F. A. van Rosevelt. Aan de motie van de gemeen te Sint-Jansteen inzake de on voldoende gasvoorziening in Z. Vlaanderen werd adhaesie be tuigd evenals aan de motie van de gemeente Breskens tot het doen opmaken van een sociaal- cultureel economisch rapport over de betekenis van het Delta plan voor West Z.-Vlaanderen. Het verzoek van het E.T.I. om een verhoging van 2 cent per in woner op de reeds toegekende subsidie van 5 cent per inwoner per jaar werd afgewezen. De raad- machtigde B. en W. tot het aangaan in 1956 van een kasgeldlennig tot max. 300.000,. en een rekening courant-over eenkomst van:, max. 75.000, beide bij de Bank voor Ned. Ge meenten N.V. Een studiekosten-regeling ten behoeve van het administratief personeel werd in het leven ge roepen. De regeling voorziet in het vergoeden van deireiskosten en het lesgeld, verbonden aan het bezoek van de diverse cur sussen. De heer C. J. Musson werd met algemene stemmen benoemd tot waarnemend secretaris en onbe zoldigd ambtenaar vah de bur gerlijke stand. Het bedrag per leerling voor het jaar 1954 bedroeg 26,17 voor wat betreft het lager onderwijs. B. en W. stélde vóór het be drag van de kolentoeslag welke tot op heden gedurende de win termaanden 3,60 per week be droeg te verhogen tot 4,10 per week. De raad ging hiermee ac- coord. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer R. E. A. de Badts er naar of de overdracht in eigendom aan de heer Clarisse van de grond waarop hij zijn pand herbouwde niet bespoedigd zou kunnen worden. Voorts informeerde de heer De Badts er naar gf de gemeente garant zou kunnen zfjn voor de geldlening, aan te gaan voor de stichting van de R.K. kleuter school. De Voorzitter zei hierop zo geen antwoord te kunnen ge ven. De heer Dekker informeerde naar de muziektent en de heer Neele vroeg hoe het kledinggeld voor de gemeentewerklieden zal worden besteed, of dat het geld aan betrokkenen zal worden uit betaald. De Voorzitter zei, dat B. en W. hierover nog geen nadere gedragslijn hebben bepaald. De heer Dekker stelde nog vra gen met betrekking tot het nieu we gemeentehuis en de inrich ting daarvan. De Voorzitter gaf de nodige toelichting, maar moest de heer Dekker teleurstellen, die dacht dat het gemeentehuis met Kerstmis klaar zou zijn. Zij waren de sigaar Twee Belgen, die heimelijk 26Ö goede Hollandse sigaren onder hun kleding hadden verborgen, met de bedoeling deze naar Bel gië te smokkelen, liepen te Ka- pellebrug echter tegen de lamp. Eerst na betaling van een boete, doch zonder de rokertjes, konden zij huiswaarts keren. 'J kan een opdracht worden gege ven, waardoor een kostenbespa ring wordt verkregen, maar «ten is het wel zeer moeilijk het twee de schip nog bij „De Schelde" on der te brengen. Overigens is de economische schade voor Zeeland en voor „De Schelde" gering, omdat ge noemde maatschappij een grote orderportefeuille heeft en niet om deze opdracht verlegen is. Sleepproeven in Wageningen hebben, ook tot grote verrassing van deskundigen, uitgewezen, dat op de nieuwe schepen wilde aan brengen, meer vermogen vragen omkeerbare schroeven, die men op de nieuwe schepen wilde aan brengen, meer vermogen vragen dan niet omkeerbare. Bovendien moeten deze omkeerbare schroe ven in de fuiken der aanlegplaat sen blijven draaien, hetgeen grote risico's met zich brengt. Het stuit voorts op grote bezwaren, dat deze schroeven aan één doorlo pende as zijn verbonden. Bij de diesel-electrische voortstuwing zijn er twee onafhankelijk van, el kaar werkende schroeven. Een beslissing is overigens nog niet genomen, en ook „De Scïiel- de" kan een offerte maken, mits [men blijft binnen het tijdschema van aflevering en de prijs limiet. Wat de verdere toekomst aan gaat, deelde de heer Van Poelje mede, dat de bouw van een derde schip, gezien het enorme stijgen de vervoer, voor 1956 moet zijn gerealiseerd. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen te Temeu zen worden waargenomen door dokter J J. J. v. d. Griek, Tel. 2020. Apotheek geopendKlaassen, Noordstraat 54. De Belgische mijnenveger M 913 heeft Donderdag in de Bel gische territoriale wateren de Nederlandse vissersschepen BR. 24 en BR. 35 aangehouden, zo meldt de Gazet van Antwerpen. Beide schepen zijn wegens ille gale visvangst naar Oostende opgebracht. De vangst is in be slag genomen en nadat de schip pers een boete hadden betaald konden de schepen zee kiezen. Enige honderden Jordaanse studenten, van Palestijnse af komst, hebben Vrijdag in Cairo de Jordaanse ambassade bezet. Zij verklaren, dat zij ter plaatse in hongerstaking zullen gaan tot zij de verzekering ontvangen dat de nieuwe Jordaanse regering zich niet bij het pact van Bag dad zal aansluiten. De betogers hebben zich in ver scheidene vertrekken van de am bassade geïnstalleerd. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. De zaakgelastigde van de ambas sade heeft niet om hulp van de politie gevraagd. Bij de toekomstige besprekin gen van West-Duitsland met Frankrijk over de Saarkwestie zal gestreefd worden naar terug keer van het gebied naar Duits land, aldus heeft een woordvoer der van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn op een persconferentie verklaard. Een gemeenschappelijke Frans-Duitse verklaring, die deze week in Pa rijs is uitgegeven, betekent, dat de twee regeringen naar dit doel moeten streven, zo zei hij. De P.v.d.A.-woordvoerder, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, was van oordeel, dat een actieve wel- vaartpolitiek door de provincie moet worden gevoerd, waardoor de bevolking aan haar geboorte grond gebonden zal blijven. Hij was voorstander van een coördi natie der adviezen, die de eigen provinciale diensten over aller lei met het Deltaplan verband houdende zaken zullen uitbren gen. Ook achtte hij het van groot belang, dat de provincie spoedig de volgorde van de afsluiting der zeearmen weet, zodat bij de uit- stippeling van het provinciaal beleid daarmee rekening Kan worden gehouden. Het C. H.-Statenlid, de heer A. H. S. Stemerding, verzocht na dere mededelingen over de reeds gedane suggesties tot aanleg van secundaire dammen tussen Co- lijnsplaat en Zierikzee en tussen Walcheren en Noord-Beveland door het Noord-Sloe. Ook de ge volgen voor de oester- en mos selteelt bij de afsluiting der Oos- terschelde kwamen ter sprake. Verzocht werd om een diepgaand onderzoek naar de mogelijkheid van z.g. zoutmeren op de afge sloten Zeeuwse stromen. Voorts stelde men volledige schadever goeding als eis, indien uiteinde lijk deze cultures zouden ver dwijnen. In dit verband sprak de heer D. Kodde (S.G.P.) zijn vrees er over uit, dat in de pe riode, voorafgaande aan de af sluiting der Oosterschelde, de oesterbedrijven te Yerseke lang zaam achteruit zullen gaan zodat men, als het tenslotte op de scha devergoeding aankomt zal vra gen, wat er nu nog te vergoeden is. TUNNELBOUW KAN NIET UITBLIJVEN. Het K.V.P.-Statenlid A. L. S. Lockefeer, deed een dringend be roep op Ged. Staten alles in het werk te stellen om een oplossing te vinden, nu de vissers z.i. het vertrouwen in het rijk hebben verloren. Een wens van vele Statenleden was voorts een on derzoek naar de mogelijkheid van een vaste oeverbinding met Zeeuws-Vlaanderen, hetzij een tunnel van Vlissingen naar Bres kens, hetzij een tunnel vanuit Oost Zeeuws-Vlaanderen naar Brabants grondgebied. Men wil de een studie hieromtrent als eerste taak opdragen aan de bin nenkort te stichten afzonderlijke dienst voor het Deltaplan van de prov. waterstaat. Het V.V.D.-Statenlid mr J. F. G. Schlingemann sloot zich hier bij aan en wees er tevens op, dat het verkrijgen van een vaste oeververbinding een kwestie van jaren is omdat niet alleen Neder land maar ook België zal hebben te beslissen. Hij gaf in overwe ging dat Ged. Staten reeds on derhandelingen zullen gaan inlei den. Het is echter noodzakelijk, dat tussen deze plannen door op korte termijn een oplossing ge vonden zal warden wat betreft de hopeloze verkeerstoestand op het veer KruiningenPerkpol- der dat volkomen overbelast is, hetgeen grote schade voor het bedrijfsleven in Zeeuws-Vlaande ren betekent. Wat de bootdiensten betreft re kende één der Statenleden uit, dat er een jaarlijkse last van minstens drie ton zal ontstaan, wanneer het rijk ingaat op het voorstel om ook de dienst tussen Zierikzee en Katseveer in de ge meenschap met rijk te betrekken. Ged. Staten willen dan 20 fl/o der exploitatie-tekorten voor reke ning der provincie rekenen, na aftrek van 1% millioen gulden. Over de moeilijkheden bij de samenvoeging van polders in Zeeland spraken eveneens ver schillende leden. Schot, lijkt er nog niet in te zitten. De Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deelde naar aanleiding van enige critische opmerkingen over het nog altijd ontbreken van het ministeriële antwoord op gedane voorstellen over dit punt, mede dat van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat de mededeling is ont vangen, dat reeds op 2 Septem ber j.l. het antwoord is verzon den. Deze brief heeft het provin ciaal bestuur nog niet bereikt. DISCUSSIE OVER HET ZEEUWS TIJDSCHRIFT. Na een vrij uitvoerige discussie hebben de Provinciale Staten van Zeeland zich met 24 tegen 12 stemmen verenigd met het voor stel om de dekking van het tekort van het Zeeuws Tijdschrift tot een bedrag van 1800 te garan deren. Ged. A. Schout deelde mede, dat indien de provincie hiertoe niet zou besluiten, het tijdschrift op 1 Januari 1956 zou ophouden te bestaan. De bezwaren van som mige Statenleden gingen niet zo zeer tegen het tijdschrift als zo danig, maar meer tegen de naar hun oordeel niet efficiënte orga nisatie. Men vond de opzet te luxueus en meende dat een par ticulier uitgever het ongetwijfeld zonder verliezen zou weten te ex ploiteren. Ook toegrepen zij niet, waarom het aantal abonnés, dat slechts 700 bedraagt, niet wordt vergroot en waarom geen adver tenties worden opgenomen. De heer Schout antwoordde; dat begin dit jaar een nummer aan 1200 vooraanstaande Zeeuwen is gezonden met een persoonlijke aanbeveling van de Commissaris der Koningin, met als resultaat: 80 abonnés. Aan 15 Zeeuwse in dustrieën werd het verzoek ge richt, advertenties te plaatsen. Eén ging er op in, twee weiger den, de rest liet niets van zich horen. De heer Schout verzette zich tegen de gedachte, dat de opzet te luxueus zou zijn. De Britse regering en de eerste minister van Singapore, David Marshall, zijn overeengekomen, dat in April een constitutionele vergadering zal worden gehou den, waaraan alle partijen zullen deelnemen. Marshall voert thans in Londen besprekingen over zelfbestuur van Singapore. Tet Japanse perbureau Kyodo meldt, dat de waarnemende Ja panse ambassadeur in nationa listisch China de nationalistische minister van Buitenlandse Zaken, George Yeh, een protest heeft overhandigd. Hierin werd ver klaard, dat Japan het diep be treurt, dat het niet tot de V.N. kan toetreden en dat sommigen in Japan critisch gestemd zijn t.a.v. het verdrag van nationalis tisch China. (Nationalistisch China heeft Woensdag in de Vei ligheidsraad zijn veto uitgespro ken tegen het lidmaatschap van buiten-Mongolië. De Sowjet-Unie beantwoordde dit met een veto tegen de toelating van Japan.) DE BOUW VAN TWEE NIEUWE VEERBOTEN GOEDGEKEURD. Men was algemeen teleurge steld over het feit, dat althans de bouw van het eerste dezer schepen niet door de N.V. Ko ninklijke Mij „De Schelde" te Vlissingen kan geschieden, maar is ondergebracht bij J. K. Smit te Kinderdijk. Dit was, volgens een medede ling van gedeputeerde M. J. van Poelje, het gevolg van een com plex van omstandigheden, waar bij hij de schuldvraag buiten be schouwing wilde laten. Of het tweede schip in Vlissin gen zal worden gebouwd hangt geheel af van het oordeel van mi nister Algera. Gaat 'hij met de dringende wens van Ged. Staten accoord om beide schepen onmid dellijk na elkaar te bouwen, dan BIJ SLOOPWERK TE HOOGEVEEN GEDOOD. Bij het uitvoeren van sloopwer ken door een firma uit Meppel (firma Potman en Zoon) aan de ovens van de gasfabriek te IIoo geveen is een muur omgevallen. Van de vier op de muur staande personen geraakte de aannemer Potman Sr. onder de muur, pij was onmiddellijk dood. Zijn zogn kwam er eveneens onder en werd ernstig gewond. Hij is naar het ziekenhuis Bethesda overge bracht. De andere twee op de muur staande personen kwamen met de schrik vrij. Op de Scheveningse logger SCh. 122 „Vrouwe Johanna Jocoba"is Vrijdagmorgen in de haven van Scheveningen, brand uitgebro ken. De brandweer van de pést Duinstraat te Scheveningen Hééft het vuur met een nevelstraal ge blust. De schade aan het schip is aanzienlijk. Het schip is verze kerd. De brand die uitbrak in de logiesruimte in het vooronder is vermoedelijk ontstaan doordat enige jongens in een baldadige bui een bosje stro aanstaken. HEIBLOK VIEL OP ARBEIDER. Een 400 kg zwaar heiblok is Donderdagmiddag op de 35-jari- ge arbeider G. S. uit Haastrecht gevallen toen een heistelling op een bouwwerk aan de 2de Ctol- landstraat te 's-Gravenhage om viel. De man is in zeer ernstige toestand in het gmeentelijk zie kenhuis aan de Zuidwal te Den Haag opgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2