Uit de Provincie -É> k Eric de Noorman - Het raadsel van Tuaim Mor Laboratorium voor oesterteelt „geopend Kent U het verschil tussen mosselen en oesters VOETBAL SCHAKEN PHILIPS >>liftfraphil« ^SaMSI RECHTSZAKEN fofCKSN m Binnenlands Nieuws TERNEUZEN. AXEL. SAS VAN GENT. Keuze uit meer dan 500 VULPENNEN N. V. Fa P. J. van de Sande Kneuzing Pijnen verdwijnen met Philips „Infraphii" VLISSINGEN. Gistermiddag is te Wemeldinge het laboratorium voor de oesterteelt geopend. Onder de aanwezigen bevond zich de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ir A. G. Maris, voorzitter tevens van de Deltacommissie. Ir Maris heeft zijn blijdschap uitgesproken over de oprichting van dit laboratorium. De productie is dit j'aar ge stegen tot 20 millioen stuks en kan zelfs nog hoger worden. Als de Franse grens straks open gaat, al- aldus dr Korringa, zijn de mogelijkheden groter dan ooit. Spaanse troepen in gevecht met Marokkaanse deserteurs Groot-Brittannië steunt Frans plan in de V. N. Eerste ophaalbrug van aluminium in Nederland gereed SOEPEN F* Um<* |i ÉÉfe I 4 I Aankomst nieuwe groep Duitsers uit de Sow jet-Unie TECHNISCHE HOGESCHOOL. Geslaagd voor het ingenieurs- examen voor werktuigkundig in genieur de heer L. W. Provoost te Ter neuzen. Yoor het propaedeutisch exa- met voor bouwkundig ingenieur slaagde de heer L. D. Looysen te Tholen. Tewaterlating m_s. Bruneval. Zaterdag a.s. te 12.15 uur wordt bij de Terneuzensehe Scheeps bouw Mij te watergelaten het mo torschip „Bruneval," gebouwd voor rekening van de S. A. ,,Ha- vraise de Transport et de Tran sit'' te Casablanca. Het schip is van het shelterdeck type met een lengte van 72.80 m, een breedte van 11 m en een hoogte van 6.75 m. Het heelt een laadvermogen van 1350 ton deadweight en een Deutz hoofdmotor van 1200 PK. Verkeersongeval. Doordat de wielrijder J- J. de B. uit Sluiskil, die in de Axelse- straat richting brug reed bij het kruispunt Jullanastraat geen voorrang verleende aan een uit de Julianastraat komende auto, ontstond gisteravond te ongeveer half zeven een aanrijding. De botsing bleef beperkt tot een geringe materiële schade aan auto en rijwiel. Adventsviering. In het winterprogramma van het R.K. Vrouwengilde was een avond gereserveerd voor de ad ventsviering. Hieraan werd me dewerking verleend door de vuurminstreel de heer J. de Nijs uit Den Haag. Tezamen met leden van de K.A.V. heeft het R.K. Vrouwen gilde ook deze maal weer een bijzonder cachet aan deze avond gegeven doordat hetgeen wat door de heer De Nijs gebracht werd eenvoudig en begrijpelijk was maar met zeer veel zorg ge kozen en wat de goede smaak betreft in alle opzichten ruim schoots was verantwoord. Het parochiehuis was door de dames in een stemmingsvolle sfeer gebracht door de versie ring met dennegroen, de grote adventskrans en de haast uitslui tend kaarsverlichting. fn vier fragmenten behandel de de minstreel de heer De Nijs de vier Zondagen van de ad vent. Hij bracht daarbij toepas selijke liederen (meestal oud- 7laamse of oud-Nederlandse), zichzelf begeleidend op de gui taar; gedichten en vertellingen van resp. Johannes Stalpaert van der Wielen en Anton Coolen. ?ïh de pauze kregen de dames iê vertelling te horen over de olinde en de lamme. De heer De Nijs heeft kans gezien alléén de hele avond te vullen op een wijze dat ieder der aanwezigen en naar deed verlangen deze zanger en verteller meer te horen. Dit bracht pastoor Van Campen dan sok naar voren in zijn dank woord aan de heer De Nijs en iijp waardering voor het werk van het Vrouwengilde. Textiel-forum. In één der zalen van hotel ..Des Pays-Bas" werd door de vakgroep van de R.K. textiel handelaren „Sint WiUibrordus", ifdeling Zeeuws-Vlaanderen het voor Nederland 16e forum ge houden, waarbij nu eens niet door deskundigen vragen worden beantwoord, maar waarbij de .deskundigen, in dit geval de tex tielhandelaren, vragen stellen aan een forum van dames die dus regelmatig in textielzaken kopen. De heer J. Gerritsma, functio naris van de landelijke organisa tie „St. WiUibrordus," leidde dit forum, dat werd geopend door de voorzitter der afdeling Zeeuws- Ylaanderen de heer De Meurichy uit Hulst. De voorzitter wees op Eet belang dezer avonden en spoorde tevens de niet-leden aan kd te worden daarbij opmerkend, dat de middenstanders zich over het algemeen moeilijk organise ren omdat zij zich te zelfstandig voelen. Niettemin is het nodig lid van een vakgroep te zijn om materiële redenen maar voor de Katholieke textielhandelaar ook am morele redenen, aldus de voorzitter. De aanwezige textielhandela ren hebben van deze gelegenheid geprofiteerd om aan dit dames- forum samengesteld uit dames aft Sas van Gent, Hulst en IJzen- liqke, interessante vragen te stellen. Zo weten zij nu ongeveer wel welk idee er bij de winkelende huismoeders bestaat over b.v. bet kopen op de markt of in ■warenhuizen; waarom zij er al af niet de voorkeur aangeven •merkartikelen te kopen en wat za denken over het kopen bij verzendhuizen. Zij weten nu ook vrij nauwkeurig hoe zij moeten adverteren en hoe een goede be tichting en het gebruik van functionele kleuren gewaardeerd wordt. Voortaan zullen zij reke ning kunnen houden met het al af niet prijzen van sommige arti kelen. Een vrij langdurige dis cussie ontstond er als antwoord op een vraag wat het forum iaeht over het kopen op afbeta ling. Daar de vragen door de dames met grote openhartigheid wer den beantwoord is deze avond voor de textielhandelaren buiten gewoon leerzaam geweest. Artsexamen. Aan de Stichting klinisch hoger onderwijs te Rotterdam slaagde voor het artsexamen onze stadge noot de heer M. J. den Engels man. Jaarlijkse uitvoering Concordia Woensdagavond hield de mu- ziekver. „Concordia" in Het Cen trum haar jaarlijkse uitvoering voor de donateurs. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer A. Audenaerd, die zich verheugde ook ditmaal een volle zaal voor zich te zien. Na alle aanwezigen een gezellige avond te hebben toegewenst trad „De Boerenkapel" voor het voet licht, die enkele populaire num mertjes ten gehore gebracht, die met wedewerking van de jodel- zangeres mej. R. IJsebaert aller bijval genoten. Het muziekgezelschap „Concor dia", gekleed in hoerendracht, speelde hierna een zestal num mers, waarna nogmaals „De Boe renkapel" met veel succes optrad. De hoofdschotel van het pro gramma was de opvoering van 't realistische toneelstuk „Levens- schaduwen' van Joh. van Eeeke- len, dat onder leiding van de heer J. A. Tiersen prachtig werd ver tolkt. Ook de grimeur de heer R. Kolijn had eer van zijn werk. Dat ieder in de zaal meeleefde met het ten tonele gevoerde bleek wel uit de vele zakdoeken die te voorschijn werden gehaald. Het was reeds middernacht eer het doek voor de laatste maal viel. Voor de liefhebbers van een dansje bestond hiertoe na afloop van de voorstelling tot 2 uur de gelegenheid. Het laat zich aanzien, dat de tweede voorstelling, die heden avond wordt gehouden, een even groot succes tegemoet gaat. I „Concordia' kan weer als van- louds terugzien op een zeer ge slaagde uitvoering. ook bij: spierrheumatiek, ver stuikingen, verwondingen, steen puisten, verkoudheid, winter handen en wintervoeten. Raad pleeg Uw dokter. Gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. Dins dag te houden vergadering van de gemeenteraad, komen o.m. de volgende punten voor: Voorstel aangaan rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten voor 1956 en machtiging van B. en W. tot een aangaan van één of meer kasgeldleningen tot een bedrag van ƒ500.000,—. Vaststelling subsidie-verorde ning. Verlenen tegemoetkoming als bedoeld in art. 13 der l.o.-wet 1920. Verzoek van P. F. Verbiest te Terneuzen om gemeentegrond in erfpacht aan de Westdam. Verlenen eervol ontslag aan J. A. F. van Rossum als grafdelver en omroeper. Verzoek economisch technolo gisch instituut voor Zeeland te Middelburg om het subsidie te brengen van 5 cent op 7 cent per inwoner. Aankoop van een hogedruk- nevelbrandspuit ten behoeve van de gemeentelijke brandweer en 't hiervoor voteren van ƒ31.000. Aankoop van het rijk van de percelen water aan het Stevens- bos, voor ƒ0,25 per c.a. Voorlopige vaststelling gemeen terekening 1952. Vaststelling diverse rekeningen en begrotingen. Kustvaarder binnengesleept. De sleepboot „Goeree" heeft Woensdagavond alhier binnenge bracht de Engelse kustvaarder „Mairoula". Dinsdagavond raak te dit scheepje in de buurt van de Westhinder in moeilijkheden door lekkage in de machine- ka Benoeming Wijkverpleegster „Het Groene Kruis." Door het bestuur van het „Groe ne Kruis" alhier is tot wijkver pleegster benoemd mej. Beukel- man, thans als zodanig werk zaam te Bolsward. Cursus sproeien landbouw gewassen. Woensdagavond werd bij de heer R. J. v. d. Veke aangevangen met de eerste les van de op initiatief van de wnd rijkslandbouwconsu- lent ir Sanders door de drie land bouworganisaties georganiseerde cursus in het sproeien van land bouwgewassen, waarvoor zich 17 cursisten hebben aangemeld. De voorzitter van de Kring Axel der Z. L. M., de heer A. Haak, ver welkomde de aanwezigen, in het bijzonder de leider van deze cur sus, de heer A. Loeve, en de cur sisten en bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming van de cursus hebben medegewerkt. De heer Loeve dankte voor de verwelkoming en bracht tevens dank aan de heren Boogaard en Murre voor de door hen verleen de steun. Hij wees op het grote nut van het tijdig sproeien der veldgewassen tegen allerlei in secten om een gezond gewas en daardoor een hoge opbrengst te krijgen. Men dient hiervoor ech ter de daarvoor vereiste kennis te hebben. Dit Je cursisten bij te brengen, is het doel van deze cur sus. Spr. gaf vervolgens een be knopt overzicht van de talrijke bestrijdingsmiddelen en hun wer king. De heer Haak wees in deze nog op het deskundig werk van de loonsproeiers, maar zij kunnen niet overal tegelijk sproeien, en daarom is het goed, dat menzelf eventueel de bestrijding kan uit voeren. Na de pauze behandelde de heer Loeve de gestelde vragen. Men vond het jammer, dat geen leden van andere organisaties zich als cursist hebben aangemeld, want het aantal cursisten had in deze landbouwstreek groter moeten zijn. De in Zeeuws-Vlaanderen ge geven sproeicursussen worden gevolgd door 450 cursisten, het geen wel een mooi getal is, doch dat belangrijker hoger kon zijn De bioloog van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek te Bergen op Zoom, dr P. Korringa, was niet minder verheugd. Hij sprak de hoop uit, dat de proef nemingen zullen mogen leiden tot het inrichten van een proef- terrein in het zoute meer, dat na de voltooiing van het Drie eilanden-plan zal ontstaan. Na de opening van het labora torium heeft mevr. J. Redeker uit Utrecht, dochter van de eer ste 'bioloog die in Zeeland een on derzoek instelde naar de achter uitgang van de oestercultures en die daarover een rapport opstel de, dr P. P. C. Hoek, het aan het laboratorium verbonden onder zoekingsvaartuig de naam van haar vader gegeven, daarmee na mens de Zeeuwse oesterkwekers de dank vertolkend voor hetgeen haar vader gedaan heeft. ïr G. J. Lienesch, directeur der visserijen opende de bijeen komst en vertelde dat dit labo ratorium hoofdzakelijk zijn ont staan te danken heeft aan het streven van de commissie van dertien te Yerseke, waarvan burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke voorzitter is. De belangen wegen zwaar, al dus ir Lienesch, en wat we hier zien is de ouverture van een mo gelijke opera met vele bedrijven. De biologen hebben geen eenvou dige taak en het zal daarom goed zijn af en toe eens de practijker- varingen uit te wisselen. Hij sprak de wens uit dat hun taak nog eens verlicht zal kunnen wor den door de aanstelling van een chemicus. Mevr. Redeker sprak vervol gens woorden van dank voor de eer aan haar vader bewezen. Dr Korringa herinnerde in zijn toe spraak aan de moeite, die de Zeeuwse oesterkwekers zich heb ben getroost om de cultures te laten groeien, en aan de strijd te gen de ziekte die van het defen sief in het offensief is verlopen. „Ik voel me", zo zei ir Maris- die vervolgens aan het woord kwam, „een beetje het zwarte schaap hier". Maar hij was voor al verheugd dat er mogelijkhe den zijn geschapen om de verlie zen zo klein mogelijk te doen zijn. Dit laboratorium is het resultaat van minister Mansholts steun. Ik wens U van harte succes, zo be sloot hij zijn toespraak. Nadat ook ir J. D. Dorst als voorzitter van het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen, burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke en burgemeester C. N. F. van Sas te Wemeldinge het woord hadden gevoerd, volgde de onthulling van de naam van het onderzoekingsvaartuig. ZUSTER IN INRICHTING VERGIF TER BESCHIKKING GESTELD. De rechtbank te Rotterdam heeft Donderdagmorgen de 32- jarige mevr. A. F. van ZVan E. uit Rotterdam veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden met drie jaar proeftijd en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de re gering. Zij had haar 20-jarige zuster, die in de psychiatrische inrichting „Maasoord" verpleegd wordt, vergif in handen gegeven. De eis was een maand gevan genisstraf met drie jaar proef tijd en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de rege ring. Vijftien Marokkaanse deser teurs uit het Franse leger in het Rifgebied zijn in een gevecht met Spaanse militairen uitgeschakeld, aldus een Woensdag uit Meknes te Rabat ontvangen bericht. De deserteurs waren naar de Spaanse zone van Marokko uit geweken, waar zij werden geïn terneerd. Zij kwamen in opstand, doodden hun Spaanse bewakers en namen de wijk, maar werden door Spaanse soldaten in een ge vecht uitgeschakeld. Dit is het eerste gevecht tussen Marokkaanse opstandelingen en Spaanse Soldaten sedert de op stand in het Rifgebied begon. Groot-Brittannië heeft een Frans plan gesteund om 't moei lijker te maken om zgn. „kolo niale" punten op de agenda van de algemene vergadering van de Verenigde Naties te plaatsen door een twee-derde meerderheid ver eist te stellen voor de aanneming ervan in plaats van de huidige enkelvoudige meerderheid. Een woordvoerder van de Britse de legatie heeft in New York ver klaard: „Mijn delegatie méént dat dit plan een goed idee is en dat het ertoe zal bijdragen dat er meer terughoudendheid wordt betracht om deze punten op de agenda te plaatsen. Wij zijn be reid om dit plan te steunen. Het is echter twijfelachtig of Frank rijk nog tijd zal hebben om in de huidige zitting van de assemblee een dergelijke stap ter verande ring van de reglementen te ne men. Indien het idee van een twee-derde meerderheid wordt aangenomen, dan zou het veel moeilijker worden om kwesties als Algerije, Marokko, Cyprus en Westelijk Nieuw Guinea op de ag:nda geplaatst te krijgen. Het zou ook van invloed kunnen zijn op de voortgezette beschouwing van de Zuidafrikaanse rassenpo litiek". Binnen enkele dagen zal de eerste aluminium ophaalbrug in ons land in gebruik worden ge steld. Het is de ophaalbrug over de Klovemiersburgwal tussen Nieuwe Doelenstraat en Staal- straat te Amsterdam, die enke le maanden geleden voor ieder verkeer werd afgesloten omdat de oude stalen constructie zo ver roest was, dat de brug voor zwaar verkeer gevaar begon op te le veren. Gezien de toeneming van het verkeer moest de nieuwe con structie berekend worden op een grotere draagcapaciteit. Indien men het wegdek dus over een nieuwe stalen balkenlaag zou hebben gelegd, dan zou ook het bovenste deel, dat nog geen res tauratie nodig had, dienen te v/orden verzwaard. Nu men het veel lichtere aluminium heeft gebruikt is dit overbodig gewor den. Bovendien is de brug, die vroeger 7.40 breed was, verbreed tot 8.60 meter. Het oude totale gewicht was 13 ton, thans weegt de brug 13Vi ton, terwijl zij 5 maal zo sterk is als de oude. In kosten heeft de afdeling bruggen van publieke werken te Amster dam dank zij het gebruik van aluminium volgens haar eigen opgave minstens 130.000 uitge spaard. Er is 10.000 kg aluminium in verwerkt, een hoeveelheid waarvan men volgens de afde ling bruggen 30.000 keukenpan nen ,zou kunnen vervaardigen. De afdeling meent voorts, dat er tot dusverre in de gehele wereld slechts zes aluminium ophaal bruggen waren-. De Amsterdamse zou dus de zevende zijn. Het heelt let» van elkaar weg zult U zeggen, maar het ver schil is toch wel groot Datzelfde grote verschil hebt U ook bij soep in pakjes. In de lange rij van verpakte soepen staat OXO wat betreft geur, smaak, kwaliteit en zui verheid onbereikbaar aan de spits. Oordeel zeil en verlang uit sluitend OXOU hebt dan het beste dat er te krijgen is OXO „Chicken -kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonen soep Èfc Ktmwvium* RODE DUIVELS WONNEN MET 4—1. Het voorlopig Belgisch elftal heeft in het Heysel-stadion te Brussel een oefenwedstrijd tegen de Spaanse club Real San Sebas- tiaan met 41 gewonnen. De ruststand was 11. V.S.V. WON VAN TERNEUZEN II Voor de 2e klasse-competitie van de Zeeuwse Schaakbond werd te Sluiskil in zaal Beaert gespeeld V.S.V.Terneuzen II. Sluiskil maakte zijn slechte start tegen Hulst en Axel II goed, door Terneuzen H na een zeer spannende wedstrijd met een 5%4% nederlaag huiswaarts te sturen. Gedetailleerde uitslag V.S.V. TERNEUZEN II S. DierikxJ. A. v. d. Ree 10 G. WullemsG. Dyselinck V2 G. SchooffC. Boerman 01 G ArnoldH. Barentsen W. H. Hardeman-J. H. v. d. Veere 10 C. TacqJ. Francoijs V2 A. A. v. d. PerelA. Haak J. de KrakerJ. v. Es A. J. Dourleijn-J. de Waal 01 M, SchooffG. v. Campen 10 5^—4% 61. Niet het minste ge luid is te horen en daar Wolf zich rustig gedraagt, is het vrij wel uitgesloten, dat Monoch in de nabij heid is. Waarschijnlijk heeft de hoofdman der Druïden zich toegang tot het binnenste van de heuvel weten te verschaffen door de grote poort, welke de Noorman bij zijn eer ste bezoek heeft op gemerkt. Deze blijkt echter gesloten te zijn en als Eric de deuren van nabij bekijkt, ont dekt hij al gauw, dat de hele indrukwekkende poort een bedrieglijke nabootsing is, kunstig uitgehakt in de stenen muur. Er moet dus een andere ingang zijn. Het is niet zo eenvoudig om in de heersende duisternis een an dere ingang te vinden, maar Wolf brengt hem gelukkig op het goede spoor. De kleine opening ls juist groot genoeg om een mens door te laten. Nu bemerkt Eric weer een trap BIJ BRAND IN GORREDljK KWAM ONTPLOFFING VOOR. Één dode. Donderdagochtend omstreeks kwart voor zes is brand uitge broken in de garage van het transportbedrijf van de firma Vleeshouwer Co. te Gorredijk. Tijdens de brand deed zich een ontploffing voor, tengevolge waarvan ramen en deuren uit hun hengsels vlogen. De 30-jari- ge chauffeur B. H. werd door rondvliegend hout zwaar gewond. Hij is korte tijd later in het zie kenhuis te Heerenveen overle den. De brand werd door omwo nenden ontdekt. Op hun alarm snelden o.a. twee chauffeurs van het bedrijf toe. Toen zij zagen, dat een in de garage staande ver huiswagen in brand stond en ze merkten, dat het brandblusappa- raat weigerde, hebben zij ge tracht, door de garage weer te sluiten, de brand te beperken. Op dat ogenblik klonk een luide knal. Met geweld werden alie deuren uit de hengsels geslagen en de ramen sprongen. Enkele omstanders werden door stukken hout getroffen. Het ergst was de chauffeur H. er aan toe. Hij kreeg een deur tegen het hoqfd en zeeg neer. Hij werd dirpct naar het ziekenhuis te Heereh- veen vervoerd, waar hij even later is overleden. De brandweren uit Gorredijk, Heerenveen en Beetsterzwaag hadden: bij de pogingen de brand te blussen met moeilijkheden te kampen. Op de waterleiding stond eerst te weinig druk en met de mistspuit kon men niets uit richten, doordat alle deuren wh- ren weggeslagen. Bovenden moest rekening worden gehou den met nieuwe ontploffingen. Om een uur of acht was men het vuur in zoverre meester, dat er geen gevaar meer bestond voor de aangrenzende percelen. De schade kon nog niet worden vast gesteld, maar is aanzienlijk. Be-halve de verhuiswagen met inboedels gingen een luxe auta en een bestelwagen verloren. Bij het uitrukken van de brahd- weer van Beetsterzwaag bleef er voor een N.T.M.-bus op de vrij smalle weg te weinig ruimte, de bus raakte tegen de bomen. De passagiers en de chauffeur kvVa- men met de schrik vrij. De bus werd ernstig beschadigd. DUITSE SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. De 38-jarige schippersknecht W. Talaszka, die in Wattenscheid in Duitsland heeft gewoond, is Woensdagmiddag te Rotterdam tengevolge van verdrinking «m het leven gekomen. Hij wilde aan havenarbeiders, die zich op een zeeschip bevonden, dat naast zijn schip, het Duitse Rijnsleepscfeip „Winschermann 4", lag, een meer- draad aanreiken. Hierbij verloor hij zijn evenwicht, viel en kwam in het water tussen beide scfie- pen terecht. Na ongeveer vijf minuten wist men hem met een dreg op het droge te brengen. Hij was bewusteloos. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer ba ten. EEN MAAND VOOR VERKEERSDELICTEN. De Groninger politierechter heeft Woensdag, conform de eis van de officier van justitie, de 43-jarige commissionnair in ef fecten A. A. V. uit Groningen veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 2 jaar wegens het onder invloed van alcohol besturen van een auto en het doorrijden na een aanrijding zonder zijn identiteit te laten vaststellen. V. is de vorige maand door de Groninger rechtbank veroordeeld wegens verduistering van effecten tot twee en een half jaar gevange- 1 nisstraf. DOOR WALS GEGREPEN EN GEDOOD. Tijdens werkzaamheden in een steenfabriek te Tilburg is de 53- jarige J. van Beek uit 's Graven moer gehuwd en vader van 2 kinderen Woensdag door een leemwals gegrepen en op Slag gedood. WARFFUMSE SPEKCLUB DEELDE UIT. Traditiegetrouw is Woensdag avond in Warffum de spekuitrei- king gehouden van de plaatse lijke spekclub, die overigens leden heeft in geheel Nederland en zelfs in Amerika. In totaal zijn er ruim 600 leden. 25 jaar geleden is men met 16 begonnen. Dit jaar werden 70 varkens ge slacht, die een waarde vertegen woordigden van 16.600. Iedere aanwezige kreeg 22 kg vers var kensvlees mee naar huis. Gister avond was er weer een dergelijke uitreiking; de postleden hebben hun portie reeds thuisbezorgd gekregen. Deze spekavond werd geopend door de voorzitter van de spekclub de heer A. van Hou- tem, waarna de erevoorzitter, burgemeester W. J. Geertsema, erop wees, dat het goed zou zijn wanneer de club niet groter werd, daar anders het folkloristi sche karakter geheel verloren zou gaan. en na een korte aarzeling begint hij ook deze af te dalen. De duis ternis is nu zó groot, dat hij met de uiterste voorzichtigheid einde lijk de onderste trede van de trap bereikt. Schuifelend en tastend gaat hij nu verder. Hij heeft er niet het minste idee van hoe de omgeving er uit ziet. Naar de hol le echo's te oordelen, welke het geringste geluid, dat hij maakt, tienvoudig weerkaatsen, moet hij zich in een grote ruimte bevinden. Hij bevindt zich wel in een nete lige positie, maar er was hem geen andere keus om zijn leven te red den. Het lijkt hem uitgesloten, dat hij er in zal slagen in deze intense duisternis ooit Monoch op te spo ren. Hij staat dan ook stil om te overwegen wat hij verder doen zal. Opeens begint Wolf zachtjes te grommen. Onmiddellijk grijpt Eric het dier, dat vlak naast hem staat, in zijn nekvel om te voorkomen, dat Wolf harder gaat grommen, en nu luistert hij vol inspanning. Een vreemd geluid dringt nu tot hem door en met een schok houdt Eric de adem in. Hij moet zich al heel erg vergis sen, als dat niet het geluid is van verwijderde stemmen. Zonder zich nu ook maar een moment te bedenken, schuifelt de Noorman nu in de richting van het verwarde gefluister, terwijl hij nog steeds Wolf stevig vasthoudt. Nauwelijks heeft hij enige pas sen gedaan of hij staat stil, terwijl de haren hem te berge rijzen. Spookachtig klinkt een schrille schreeuw: de doodskreet van een mens... 94 voormalige Duitse krijgsge vangenen, onder wie meer dan 20 Oostenrijkers, zijn Donderdag uit de Sowjet-Unie in West-Ber- lijn aangekomen de tweede groep sinds de hervatting van de repatriëring, die vijftien dagen onderbroken is geweest. In deze periode zijn volgens de terugge keerden vijf Duitsers gestorven in het repatriëringskamp van Swerdlowsk.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2