De macht achter «Enosis» De noodwet kinderbijslag teduuiekfbitot,! Wat brengt de Radio? Amerikaanse congrescommissie over de automatisering der industriële productie IVOROL: De Tandpasta van standing De moord op Stanley Wilson TWEEDE BLAD Woensdag 14 December 1955 11e Jaargang No. 3637 De politieke bemoeiingen van de kerk op Cyprus Uitbreiding van Amerik. program voor ontwikkeling van raketten JUNKER+ RUH GASFORNUIZEN f 221,- Het Syrisch-lsraëlisch gevecht Prawda levert critiek op Russische boeren Een grote sortering LEGPUZZLES N.V. Fa P. J. van de Sande «De Gruwellijst» De economische toestand in de Sowjet-Unie SCHOOLETUI'S Enkele, dubbele, drie- en vierdubbele N. V. Fa P. J. van de Sande SB»»* VRIJE ZEEUW Nu op Cyprus een bomaanslag gepleegd werd op de gouverneur en een verscherpte toestand tussen de strijdlustige priesters en de Britse bezetters is ontstaan, zijn wij die gewend zijn, dat bemoei ingen van de kerk met het overheidswezen wettelijk niet geduld kunnen worden geneigd om de kerkelijke leiders op Cyprus van gewetenloze en onverantwoordelijke daden te beschuldigen. Wij vragen ons af: waarom kunnen deze priesters niet vervan gen worden door anderen, die geen misbruik van hun positie ma ken? Als het volk maar met rust werd gelaten, zou Enosis de beweging die voor aansluiting met Griekenland strijdt vanzelf verdwijnen. Dit is gebleken, toen de Britten twee Cypriotische bisschoppen van het eiland verbanden, die tot de Enosis-opstand in 1931 hadden aangespoord. Daarna was het enige jaren rustig op het eiland. HISTORIE EN TRADITIE. Cyprus heeft nooit aan Grieken land toebehoord. De gehele Eno sis beweging is in het leven ge roepen, gevoed en aangewakkerd door de kerk, omdat de leiders er van met hun broeders van de Or thodoxe Kerk in Griekenland ver enigd wensen te worden. Doch het helpt niets dit stand punt in te nemen en het is ook niet zo eenvoudig als het lijkt. Wanneer we werkelijk het pro bleem Cyprus willen begrijpen, moeten we iets weten over de kerkelijke historie en tradities van het eiland. Allereerst, de kerk op Cyprus behoort weliswaar tot de Grieks Orthodoxe gemeenschap, doch zij is volkomen onafhankelijk. Dit is reeds zo sinds de dagen, dat Cyprus deel uitmaakte van het Byzantijnse Rijk en zijn eerste aartsbisschop werd benoemd. Zolang Cyprus als Christelijk rijk zich in de Middeleeuwen in een Christelijke omgeving be vond, was het niet nodig, dat de kerk zich met politiek bemoeide, doch gedurende de drie eeuwen van de Turkse overheersing, van 1570 tot 1878, probeerden haar leiders vanzelfsprekend om de gelovigen van het Mohammeda nisme te bevrijden. Het Otto maanse Rijk verzwakte echter in de loop der eeuwen en bekom merde zich niet meer zo om het kleine eiland. En om geen last meer van de bemoeizieke en op ruiende priesters te hebben, koos het de vreemde, doch eigenlijk gemakkelijkste weg: het liet het bestuur van het eiland aan hen over. Enkele van deze kerkvaders oefenden als gouverneur met de hulp van de Turkse soldaten en politie zó'n terreur uit en hieven zulke hoge belastingen, dat dui zenden Cyprioten van het eiland wegvluchtten. Tegen het midden van de 19de eeuw was de oude welvaart van het eiland verdwe nen en zijn bevolking van meer dan een millioen tot 180.000 terug gelopen. OPKOMST VAN DE ENOSIS- BE WEGING. Toen de Britten in 1878 het be stuur over 't eiland van de Turk se sultan overnamen, maakten ze natuurlijk tegelijkertijd een ein de aan de macht van de Cyprio- De Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, heeft Zaterdagavond op een perscon ferentie verklaard, dat men bezig is aan een „aanzienlijke uitbreiding" van het program voor ontwikkeling van geleide projectielen, die een grote en middelgrote actieradius hebben. De uitbreiding van het pro gram is bedoeld om de V. S., op voorrangsbasis, een groep van projectielen te verschaffen, die met andere middelen effectieve wapens ter afschrikking van mo gelijke aanvallers zijn, doordat zij de kracht van onze strijd krachten aanzienlijk vergroten, aldus Wilson. De onderminister van Defensie Reuben Robertson zal de alge hele leiding van het program hebben. tische kerk en verwachtten van haar gehoorzaamheid aan het wettelijke gezag. Doch het lag evenzeer in de lijn, dat de bis schoppen, toen zij zich van hun macht en privileges beroofd za gen, hun toevlucht tot politieke opruiing namen en de Enosis-be- weging schiepen, hoewel Cyprus nooit in zijn gehele historie aan Griekenland toebehoord heeft. Slechts één keer, In 1931, tij dens de wereldcrisis heeft Enosis tot wanordelijkheden geleid. De Cyprioten hadden geen reden tot klagen over het nieuwe bestuur, waaronder zij meer vrijheid en welvaart hadden dan ze ooit ge kend hadden. De Enosis-beweging was meer een romantische uit laatklep voor de jongeren, die aan politiek deden. In de malaise jaren konden ze echter hun wijn en andere producten niet meer verkopen en hongerige magen leiden tot ontevredenheid en po litieke agitatie. Na de tweede wereldoorlog zag de kerk haar kans schoon en wierp zij zich met al de macht, die zij bezat in de strijd. Het moge vreemd schijnen, dat deze campagne zo bij het volk heeft ingeslagen, wanneer men het feit in aanmerking neemt, dat het eiland nooit zo welvarend is geweest als thans. GEWETENLOOS. De reden, dat deze beweging in zo korte tijd zo'n aanhang gekre gen heeft en niemand weet werkelijk hoeveel Cyprioten bij een geheime stemming vóór aan sluiting bij Griekenland zouden stemmen ligt allereerst in de gewetenloze manier, waarop de kerk gebruik gemaakt heeft van haar aloude invloed over haar leden; ten tweede in het feit, dat zij de openlijke steun van de Griekse regering heeft verkre gen en ten derde in haar poging om het „probleem Cyprus" tot een internationale kwestie te ma ken door zich tot de Verenigde Naties te wenden. Dit is in grote trekken de ge schiedenis van Cyprus en men ziet hieruit wat een reusachtige en oude traditie de huidige aarts bisschop Makarios en zijn strijd lustige priesters achter zich heb ben staan. De macht van de Cy priotische priesterregering over het volk, het gewetenloze ge bruik, dat hiervan gemaakt wordt en dan de sympathie, die zij in het buitenland wist te ver werven, zijn betreurenswaardige feiten, die, nu wij de achtergrond kennen, niet onderschat moeten worden. (Nadruk verboden.) vanaf Vele voordelen o.a. dubbele spaarbranders omstelbare ovenbranders uittrekbaar morsblad Vraag Uw handelaar of installateur Het Syrische leger heeft 25 militairen, onder wie drie offi cieren, bij het gevecht bij het Meer van Tiberias verloren, zo heeft een Syrische woordvoerder verklaard. De Israëlische strijdkrachten poogden grensposten te bezetten, doch zij werden na zware ge vechten teruggedrongen, zo voeg de hij er aan toe. In kringen te Damascus wordt gezegd, dat Syrische artillerie een zwaar bombardement op Ain Geeb, een Israëlisch dorp ten noord-oosten van het Meer van Tiberias, heeft uitgevoerd. De Israëlische radio meldde, dat twee gewonde Israëlische soldaten zijn overleden, waar door in totaal zes Israëlische sol daten het leven hebben gelaten. Het Russische partijblad Praw da heeft Russische boeren en plaatselijke autoriteiten er van beschuldigd, dat zij een „noncha lante houding" aannemen tegen over landbouwspecialisten, die collectieve boerderijen komen be zoeken. Vaak zouden de boeren niets vertellen over hun werk, terwijl zij zich in het geheel niet zouden bekommeren over de vraag, of en hoe de specialisten onderdak hebben gevonden. „Een dergelijke bureaucratische hou ding tegenover agrarische des kundigen moet vastberaden wor den veroordeeld," aldus Prawda. De gemeenschappelijke com missie voor economische zaken van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden heeft na een on derzoek van alle aspecten der automatische productiemethoden een rapport opgesteld, waarin zij verklaart van mening te zijn, dat de automatisering der industriële productie nog geen wettelijke voorzieningen vereist. Wij staan, zo schrijft de com missie in haar rapport, aan het begin van een tijdperk, dat ge tuige zal zijn van de vreedzame toepassing der atoomenergie, waardoor de hoeveelheid be schikbare energie een enorme uitbreiding zal ondergaan, van een ontwikkeling op electronisch gebied, die ons vermogen tot het bedienen van machines aanzien lijk zal vergroten, en van de ver vaardiging van moderne reken machines, die het vermogen van de mens om geestelijk werk te doen vele malen groter zal ma ken. De commissie vestigt er de aan dacht op, dat de technologieën op het gebied der atoomenergie en op electronisch gebied zich ge lijktijdig ontwikkelen. Op grond van de door haar verzamelde ge gevens komt het de commissie voor, dat het van belang is, dat de regeringspolitiek drie tot vijf jaar of langer vooruitziet voor de tijd, dat de vruchten der ver snelde technologische vooruit gang en der naoorlogse investe ringen zich beginnen opéén te hopen en te vermengen. Daar de automatisering wordt ingevoerd tijdens een periode van grote werkgelegenheid en ongekende voorspoed, hebben de aanpassin gen, die de nieuwe productie methoden vereisen, de neiging minder pijnlijk te zijn dan zij an ders wellicht zouden zijn ge weest. Alle elementen in de Ame rikaanse volkshuishouding juich ten vooruitgang, verandering en toenemende productiviteit toe, zo verklaart de commissie en als bewijs 'hiervan voert zij aan, dat «^XmX"X"Z^"X<"$*3mSmSh5hSh3m2n&n|3n$n3n9m&h&n9| niemand zijn stem heeft verhe ven tegen de automatisering en de vooruitgang der technologie. Andere punten, waarop de commissie de aandacht vestigt, zijn voorts, dat de automatise ring geheel nieuwe industrieën in het leven roept, dat het land wordt bedreigd door een tekort aan geleerden, technici en ge schoolde arbeiders, waarin op doelmatige wijze moet worden voorzien, en dat de natie in haar geheel en de arbeiders en de ver bruikers in het bijzonder de keuze hebben tussen meer vrije, tijd enerzijds en meer goederen en comfort anderzijds als één der resultaten van de invoering der automatische productiemethoden. Van October tot half Novem ber zijn door de dierenbescher ming, de rijks- en gemeentepoli tie en de kon. marechaussée on der meer de volgende processen- verbaal wegens dierenmishande ling opgemaakt: Te Maarssen schopte een vee houder zijn jonge paarden, om de dieren tot voortgang te bewe gen, meermalen tegen borst en buik. Te Wageningen werd een kat door jongens met stenen bewerkt. Te Ouder-Amstel werden twee koeien, die pas gekalfd hadden, in 18 uur niet gemolken. Te Utrecht werd een kat kreu pel geschopt. Te De Lier liet een „zuinige boer" zijn zes koeien verhonge ren. Te Hilversum sloeg een vrouw een kat enige malen tegen een muur, waarna ze het dier met een schop afmaakte. Te Vianen bond een woonwa genbewoner met touwtjes hon denstaarten af ,om de dieren op deze wijze te couperen. De touw tjes zaten er al 14 dagen om. Te Schihnen werden bloedspo ren op de weg gevonden. Men had stieren achter een vracht auto meegesleurd. Te Breda werd het voorhoofd van een paard verbrijzeld, de neus vertoonde sneden, de voor benen waren zwaar gewond, over de rug liepen verscheidene striemen. Te Ottersum werd een stam boekmerrie met een riek gesla gen en op elf plaatsen in de buik gestoken, zodat het buikvlies bloot kwam te liggen en de huid werd geperforeerd. Het moeder- dier, dat 10 dagen tevoren een veulen had geworpen, moest een kar met ongeveer 300 kilo wor telen trekken, hetgeen uiteraard boven haar krachten ging. Te Enschedé werden pasgebo ren hondjes in een vuilnisemmer gedeponeerd. Bij de wet van 14 Juni 1951 Staatsblad no. 212 is een nood voorziening getroffen inzake uit kering van kinderbijslag aan kleine zelfstandigen, waarvan de uitvoering in handen is gelegd van de Raden van Arbeid met als toezichthoudend orgaan de Rijksverzekeringsbank, die be voegd is genomen beslissingen van de Raad van Arbeid te her zien. Onder zelfstandige wordt ver staan iedere Nederlander, die hier te lande zijn woonplaats heeft en die anders dan krach tens arbeidsovereenkomst hier te lande een bedrijf of beroep uitoefent. In het algemeen is van het uitoefenen van een be drijf en beroep reeds sprake, in dien er „ondernemingsrisico" gedragen wordt. Het is evenwel niet noodzakelijk, dat betrokkene persoonlijk arbeid verricht. Onder zelfstandige wordt niet verstaan: a. hij die ambtenaar is (Amb tenarenwet) b. degene voor wie de uitoefe ning van het zelfstandige be drijf of beroep slechts een bijkomstige bron van inkom sten vormt, d.w.z. indien in dit geval het inkomen hier uit slechts een derde of min der van het totale inkomen uitmaakt; c. degene die, hoewel hiertoe in staat, nalaat door arbeid in het onderhoud van zich en zijn gezin te voorzien. RECHT OP KINDER BIJSLAG. De zelfstandige met een inko men van niet meer dan 3000, per jaar heeft recht op kinder bijslag vanaf het derde kind; bij meer dan 3000,doch ten hoogste 3200,vanaf het vier de kind; meer dan ƒ3200,tot ten hoogste ƒ3400,vanaf het vijfde kind en zo vervolgens steeds oplopend met 200,—. Te rekenen van het derde kind (eventueel vierde kind enz.) be staat recht voor: 1. wettige of gewettigde kinde ren beneden 16 jaar; 2. idem stiefkinderen beneden 16 jaar; 3. pleegkinderen beneden 16 jaar, die uitsluitend of in be langrijke mate voor rekening van de zelfstandige worden onderhouden. (Ten aanzien van pleegkinderen wordt op gemerkt, dat in voorkomen de gevallen het recht van de wettige vader of stiefvader voorgaat.) 4. natuurlijke kinderen bene den 16 jaar, die uitsluitend of in belangrijke mate voor rekening van de zelfstandige worden onderhouden. Een zelfstandige wordt be schouwd een kind in belangrijke mate voor zijn rekening te onder houden, indien hij in het onder houd van het kind een bijdrage levert, welke tenminste gelijk is aan het bedrag van de kinder bijslag voor het eerste kind 0,51 per dag). Is er meer dan één zelfstandige, die een derge lijke bijdrage levert, dan wordt als rechthebbende beschouwd degene, die de hoogste bijdrage levert. BOVEN DE 16. Met kinderen beneden 16 jaar worden gelijkgesteld kinderen van 16 jaar of ouder, doch jon ger dan 27 jaar, mits de tijd, die voor werkzaamheden beschik baar zou zijn, grotendeels in be slag wordt genomen door de in verband met het volgen van on derwijs of een opleiding voor een beroep en deze kinderen uitslui tend of in belangrijke mate voor rekening van de zelfstandige worden onderhouden. Met kinderen beneden 16 jaar worden eveneens gelijkgesteld kinderen van 16 t/m 20 jaar, die tengevolge van ziekte of ge breken, naar het oordeel van de Raad van Arbeid vermoedelijk het eerstkomende jaar buiten staat zullen zijn om met arbeid die voor hun krachten berekend is, een derde te verdienen van hetgeen lichamelijk en geestelijk gezonde kinderen van gelijke leeftijd in staat zijn uit arbeid te verwerven. Een wetsontwerp is in yoorbereiding de leeftijd van 20 jaar ook voor deze groep op te voeren tot 27 jaar. In voor komende gevallen informere men bij de Raad van Arbeid. De toestand op de eerste dag van een kalenderkwartaal is be slissend voor wat betreft het aantal kinderen, voor het recht op kinderbijslag over dat kwar taal. BEDRAG DER KINDER BIJSLAG. De kinderbijslag bedraagt 0,32 per dag voor het derde kind en te rekenen van het vier de kind ij' 0,46 per dag per kind. Kinderbijslag wordt uitgekeerd over alle dagen, waarop een be langhebbende zelfstandige is ge weest, uitgezonderd over de zon dagen; zij wordt ook uitgekeerd over dagen waarop de zelfstan dige wegens ziekte, ongeval, in validiteit of andere bizondere omstandigheden zjjn bedrijf of beroep niet kan uitoefenen. Voor het recht op kinderbij slag over een kalenderjaar is, voor wat betreft het inkomen van de zelfstandige, beslissend het inkomen over het vooraf gaande kalenderjaar. Het inko men van dat jaar is dus beslis send voor het recht óp kinder bijslag in het gehele volgende jaar. TOEKENNING EN BE TAALBAARSTELLING. De toekenning en betaalbaar stelling geschieden door de Raad van Arbeid. De uitbetaling ge schiedt éénmaal in de 3 maanden na inzending van een kinder- bijslaglijst. De Raad van Arbeid kan de uitkering ten goede doen komen aan een ander dan de betrokkene, na ingewonnen advies van de voogdijraad, dit indien redelijker wijs niet is te verwachten, dat de uitkering niet ten goede zal komen aan het kind met het oog waarop de bijslag wordt ver strekt. De voogdijraad kan even eens een aanvraag indienen in dien de zelfstandige dit niet doet, zij adviseert daarbij tevens aan wie de uitkering betaalbaar ge steld kan worden. Voor het aanvragen van de kinderbijslag wende men zich tot de Raad van Arbeid. (Nadruk verboden.) De twee deskundigen van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties, die in verband met de voorbe reiding van het jaarverslag van genoemde commissie gedurende vier dagen te Moskou besprekin gen hebben gevoerd met leiders op het gebied van de economi sche politiek in de Sowjet-Unie, hebben Maandag verklaard, dat zij vier belangrijke punten heb ben kunnen constateren, te we ten: 1. De economische situatie in de Sowjet-Unie is stabiel en ge zond. 2. Het nationale inkomen in de Sowjet-Unie is dit jaar in vergelijking met het voorgaeinde jaar gestegen met 10 procent. 3. Het volgend jaar zal weer het zwaartepunt liggen op de ontwikkeling van de zware in dustrie. 4. Het is waarschijnlijk dat de begroting voor defensie van het volgende jaar zal gestabiliseerd worden op het huidige niveau, hetgeen uitgedrukt in procenten echter een daling betekent gezien de stijging van het nationale in komen. DONDERDAG 15 DECEMBER. door PHILIPPO PRESTON. 63). (Nadruk verboden). „En 's avonds? Ik ben benieuwd naar alles," zei Shane met een glimlach. „Dan lees ik of naai en verstel, ofZe brak haar zin af en tekende met haar vinger figuurtjes op het tafelblad. „Je zit hier voor het raam en kijkt naar de sterren. Ik heb je wel gezien; maar nu ik ontdekt ben zal ik niet meer komen." Ze onderdrukte een plotselinge snik. „Ik wou maar, dat ik je dan niet had gezien, maar alleen ge weten had, dat je er stond Wanneer ga je trouwen?" Het was hopeloos, persoonlijke belangen buiten het gesprek te houden; onmogelijk, over 't weer of het nieuwste toneelstuk te praten, nu zich om hen beiden zulk een drama afspeelde. „Volgende maand. Elma wil wel eerder, maar een beroemd operazanger moet bij de trouw plechtigheid zingen en hij is nog niet in de stad. Mal toch, is het niet? Ik 'heb het gevoel, of ik een zotskap met belletjes moet op zetten en over mijn kop buite len." „Shane.. zeg dat niet!" Audrey bedekte haar gelaat met haar handen om de wanhoop op zijn gezicht tijdens die wrede spot ternij niet te zien. Ja, ik voel het nu eenmaal zo. Soms kan ik niet geloven, dat ik wakker ben, maar leef ik als in 'n voortdurende nachtmerrie. El- ma is echt in haar schik. Ik zie haar elke dag, loop naast haar mee hierheen en daarheen en verschijn als ik ontboden word. Ik ga bijna pootjes geven en op zitten met een klontje suiker op mijn neus, maar zij schijnt er mee tevreden." „Is zeis ze bezig, je nuis te meubileren?" „Grote goedheid, geen denken aan! Ze is er nog niet in geweest, sedert jij er was. Dat is van jou, zolang ik leef. Ik moet toch een schijn van geluk hebben, om, als ik me doodongelukkig voel, daar heen te kunnen vluchten en me te verbeelden, jou daar te zien en met je te praten. Ik ben zo blij, dat jij in dat huis geweest bent. Het is tenminste iets al is het dan ook niet veel." „En Sonia? Ik ben ook erg be nieuwd." Al haar gedwongen vrolijkheid was verdwenen en ze voelde niet anders meer dan verterend ver langen, de man, die ze liefhad, te bemoedigen. „Ze is naar het buitenland ge trokken. Ze is helemaal niet bij John geweest. Ik heb een tele gram van haar gehad en ze is op weg naar Milaan. Volgende week verwacht ik een brief uit Cherbourg. Ik geef het op, want het blijft voor mij een ondoor grondelijk geheim. Ik schijn alle vat op Sonia verloren te hebben. Heb je Marash nog gezien?" „Nee, maar ik heb hem van morgen opgebeld eh hij wil me vanavond spreken. Hij scheen me heel opgewekt en zelfverze kerd. Ik dacht, dat hij jou mis schien gesproken had." „Maar lieve kind, waarvoor zou dat dienen? Wat er ook gebeurt, ik moet me toch overleveren aan die operazanger en de trouw- klokken." „Ja dat weet ik al." Audrey tekende weer op tafel. „Ik zal je daarna nooit meer terugzien, je zelfs niet meer op straat tegen het lijf lopen. Wat vreemd hè?" Het bleef doodstil in de ka mer. Die stilte omhulde hen bei den en verstikte alle gedachten op één na. Met een ruk stond Shane op en greep naar zijn hoed. „Ik moet gaan." Ze begreep wel waarom. Ze waren op slot van zaken maar mensen en trouw, al had Elma die dan ook gekocht en betaald, bleef toch trouw. „Dag jongen!" Ze stond niet op, doch bleef doodstil zitten luisteren naar zijn voetstappen op de trap en het dichtsmakken van de voordeur, waardoor de buren misschien wakker zouden schrikken. Toen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.00 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Pianospel; 12.00 An gelus; 12.03 Lunchconcert (12.30 Land- en tuinbouwmeded., 12.33 12.40 Wij van het land); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Fluit en piano; 13.50 Gram.; 14.00 Marine Kerstdienst; 15.15 Gram.; 15.30 Idem; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Viool en piano; 17.00 Hoorspel voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Banjo ork.; 18.10 Vocaal ens.; 18.30 Fries progr.; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Gram.; 19.55 Toespraak; 20.00 Radio krant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 werd het stil. Audrey snikte en drukte beide handen tegen haar ogen. Nogmaals was de hemel poort voor haar gezicht dichtge- worpen. William Marash onderzocht het automatische pistool, staarde naar gewoonte, naar de zoldering en trachtte de vraag op te lossen, waarom Lila Langley de man, die ze voor Leonard Peters had aan gezien neergeschoten had. Was Peters te ver gegaan, of had Lila iets over Sonia Carter gehoord? Had Peters haar wel licht geld voor haar stilzwijgen beloofd en het niet betaald? Of niet genoeg voldaan aan haar steeds hogere eisen? Nee dat was het niet. En op slot van zaken stond het niet vast, dat deze revolver gebruikt was. Er waren immers wel meer meisjes die er een revolver op na hielden. Ze speelden er graag mee. „Ik moet toch eens naar die kogel kijken," dacht hij. Hij zet te zijn hoed op en begaf zich naar het kantoor van Leyton, waar hij een uur moest wachten, voordat deze verscheen. Marash kon wel een eeuw wachten, als hij iets nodig nad. „Ben jij daar?? zei Leyton onbe houwen. „Ja en ik zou graag de kogel zien, die jij onder je berusting hebt, en die ze uit het lichaam an de man hebben gehaald, v/elke in de kamer van Peters werd doodgeschoten." (Wordt vervolgd). Gram.; 22.00 Tijdschriftenkron.; 22.10 Orgelconcert; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportuitslagen; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.25 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.15 Gram.; 9.40-Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de huisvrouw; 11.15 Kamerork.; 12.00 Orgel en piano; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land- en tuin bouwmeded.; 12.35 Lichte muz.; 12.50 Caus.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lichte muz.; 13.55 Beursberichten; 14.00 Klankbeeld; 14.45 Zang en piano; 15.15 Voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf"; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproble- men; 18.25 Lichte muziek; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Cowboy-liedjes; 19.25 Jazzmu ziek, 19.05 Act.; 20.00 Nieuws; 20.05 Omroeporkest en dansorK.; 21.00 Hoorspel; 22.50 Sportact.; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage. BRUSSEL (VI.): 11.45 Omroep orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Or gelspel; 14.00 Eng. les; 14.15 Gr.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Piano; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Verzoekprogramma; 21.30 Klan ken van heden voor mensen van vandaag; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamerorkest; 22.30 Zweedse ka mermuziek; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5