Uit de Provincie Binnenlands nieuws J Eric de Noorman - Het raadsel van Tuaim Mor Radar slechts hulpmiddel op veerboten voor Zeeuwse stromen VERKLARING VAN EDEN IN LAGERHUIS EDEN OVER PROEVEN MET DE H-BOM TERNEUZEN. HOEK. OVERSLAG. VOGELWAARDE. Verklaring van vrijgelaten Amerikaanse militair in Hongkong Fransen zijn bezorgd over Israëlische aanval De Russische leiders in India TORNADO IN MAROKKO 800 mensen dakloos ZAAMSLAG CYPRUS Noodtoestand van kracht Treedt Jordanië tot het verdrag van Bagdad toe'-' N ieuw jaarscorrespondentie voor buiten-Europese bestemmingen $"9-36 DODELIJK ONGELUK TE ALMELO. Het gebeurt nogal eens, dat tij dens mist de schepen der Frov. Stoomhootdienst in zeeiand niet kunnen varen, hoewel zij op en kele uitzonderingen na een ra- dannstaiiatie aan boord hebben. Begrijpelijkerwijze geext deze si tuatie ontstemming bij het pu bliek dat van de veerdiensten ge bruik moet maKen en men vraagt zich dan ook at, ot het maar met beter zou zijn die radar geneel at te schatten. De directeur der Prov. Stoom bootdiensten, mr J. L. Nieuwen- huis, heett over deze kwestie op verzoek van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casemoroot, voor de pers zijn licht laten schijnen. Uit zijn uiteenzetting bleek, dat radar een mooi hulpmiddel voor de scheepvaart is bij niet al te dikke mist, maar dat er om standigheden zijn, die doorvaren tijdens wat dikkere mist ten enenmale onverantwoord maken. Radar werkt met een nauwkeu righeid van 30 tot 40 meter. Wan neer er over de Zeeuwse stro men een dikke mist hangt voor de smalle havenmondingen en er bovendien een in Zeeland al tijd sterke eb- of vloedstroom loopt, dan wordt het schip „uit gezet", hetgeen wil zeggen, dat het door de stroom niet de rech te koers kan houden en opzij wordt gedrukt. Is erop zo'n mo ment stil water (kentering), dan is het meer verantwoord voor de kapitein om zijn boot naar bin nen te „prikken". Het gebeurt dan ook vaak genoeg, dat na en kele uren mist een boot vanaf Vlissingen vertrekt naar Bres- kens, hoewel de mist nog even dient is. Soms lukt de poging om daar de haven binnen te komen, soms ook niet. Zo'n poging wordt slecnts gewaagd bij stil water. De haven van Vlissingen kan prac- tische steeds worden ingevaren, omdat de havenmonding breed genoee is. Bij Breskens moet het schip echter een dubbele S-bocht maken en het is nu eenmaal zo, dat het radarbeeld verwaast, wanneer een schip een scherpe bocht heeft te nemen. Opmerkelijk is in dit verband, zo zei mr Nieuwenhuis, dat zelfs de grootste zeeschepen bij dikke mist zo snel mogelijk op de rede van b.v. Vlissingen trachten te geraken om daar voor anker te gaan, hoewel zij toch een geper- tectionheerde radarinstallatie aan boord hebben, alsmede een of meer radarspecialisten. Dat verwazen van het radar beeld kan worden voorkomen door de installatie te koppelen aan het giroscopisch kompas, maar dit vereist een zeer kost bare installatie en bovendien voor het personeel een langduri ge opleiding en zeer veel routine en ervaring. Er is nu voor de meuwe haven van Breskens een breedte van de havenmonding op de laagwaterlijn van 70 meter gevraagd. Een bijkomende moeilijkheid ia, dat bij gebruik van radar er steeds een z.g. dode hoek vóór het schip overblijft. Het risico van overvaren van lage schepen is beslist niet denkbeeldig en de kapiteins willen en kunnen dit risico niet nemen. De conclusie moet dan ook zijn, dat het beter is met mist niet te varen dan door te zetten en brok ken te maken. Overigens, zo zei de directeur, breekt voor de stoombootdien- sten een moeilijke periode aan, doordat achtereenvolgens de „Ko ningin Juliana" en „Prins Bern- hard" en de „Prins Hendrik" voor ombouw uit de vaart moe ten. De Moerdijkpont „Willemsdorp" die enige tijd tussen Zijpe en An na Jacoba heeft gevaren, heeft daar op de steenglooiing geze ten en moet nu in het dok. De Moerdijkpont „Dordrecht"', die enige tijd geleden na verlen ging weer in de vaart kwam, blijkt nu een veel te gering ma chinevermogen te hebben, zodat het schip bij de minste bries niet naar buiten kan. Het krijgt bin nenkort nu diesel-electrische mo toren, maar moet daarvoor enige tijd uit de vaart. Van provinciezijde is men over deze gang van zaken niet te spre ken: maar er werd niet geluis terd. Toen had het tegelijk kun nen gebeuren. Nu kost het weer een massa tijd èn extra geld, zo meent men. Tenslotte is nu reeds gebleken, dat de vervoersprogno- ses voor 1970 reeds door de fei ten zijn achterhaald. Het verkeer neemt zó snel toe, dat het aantal achterblijvende auto's bij de pon ten steeds groter wordt. Om dan nog maar niet te spreken van het sluimerende vervoer, de wa gens, die het risico van de wacht tijden niet wensen te lopen en dus via Antwerpen rijden. De twee nieuwe schepen, die in de vaairt zullen komen over enkele jaren, zullen niet voldoen de zijn: nog méér van deze sche pen dienen te worden gebouwd. De Britse premier, Eden, heeft in feet Lagerhuis de verklaringen van de Russische leiders, die thans in India zijn, „gefanta seerd" genoemd. „Men vertelt ons, dat wij de verdorven kolonialisten in Azië rijn en dat het communisme de bevrijder is. Waar is nu vrijheid? In Hamburg of in Stettin? In Brussel of in Warschau? Of om het Oosten te nemen, te Colombo ai in de hoofdstad van Buiten- Mongolië?", aldus Eden. Een lid van de linkervleugel van de socialistische partij viel Eden in de fede met de woorden ,i£n Cyprus?" De premier antwoordde: „Lr u m elk geval vrijheid om te beto gen en te strijden op Cyprus". Over het Arabisch-Israëlische geschil zeide Eden, dat regeling van het geschil noodzakelijker is dan ooit tevoren in 't belang van beide partijen. Over een toe spraak, die hij vorige maand teeft gehouden en waarin hij een compromis tussen Israël en de Arabische landen voorstelde, zei- de hij, dat hij met dit voorstel heide partijen ervan wilde door dringen, dat zij niet kunnen door gaan met het doen toenemen van üet oorlogsgevaar. Hij verklaarde geen spijt te hebben over wat hij gezegd had. Groot-Brittannië is, aldus Eden, bereid, gezamenlijk met zijn bond genoten, Israël bij te staan, in dien het zou worden aangevallen of een Arabisch land te helpen, dat zou worden aangevallen door 'Xsraël Volgens Eden is de toestand voor ibeide partijen in het Ara^ irisch-Israëlische geschil „uiterst gevaarlijk"; Indien er geen pogin gen worden gedaan tot het orga niseren van onderhandelingen kan het gehele gebied elk ogen blik veranderen in een vuurzee, waarvan niemand van ons de ge volgen kan voorspellen", aldus de premier. Sir Anthony Eden heeft Dins- dag. vragenstellers in het Lager huis' geantwoord dat er als er gelegenheden komen om proeven met de waterstofbom te verbie den, hij daarvan gebruik zal ma ken. De regering moest echter vrij zijn om zelf de tijd van zo'n initiatief te bepalen. DE GEVALLEN VAN T.B.C. BIJ LEERLINGEN TE ZIERIKZEE. Het laat zich aanzien, zo heeft de schoolarts van het prof. Zee man-lyceum te Zierikzee ver klaard, dat de negen geconsta teerde gevallen van tuberculose op deze school niet tot de ern stige gerekend moeten worden. Voor einde Januari 1956 zullen alle leerlingen nog intensief worden gecontroleerd. In over leg met de rector van de school is besloten een gematigd huis werkprogramma te geven. De ouders van de leerlingen is ver zocht erop toe te zien, dat hun kinderen voldoende nachtrust ge nieten en zich niet onnodig ver moeien. j<j VERHOGING TARIEVEN WATERLEIDING OP SCHOUWEN-DUIVELAND. Met ingang van 1 Jan. 1956 zul len de tarieven van de waterlei ding op Schouwen-Duiveland met 25 procent worden verhoogd. Deze maatregel was nodig om de verliezen te dekken, die sinds 1938 zijn voorgekomen. De ge meenten op Schouwen-Duiveland zullen over de periode van 1938 tot en met 1952 een verlies van 196.184,— moeten aanzuiveren. Bij de controle is gebleken, dat er op 1 Juli 1954 een magazijn- verschil aanwezig was van rond 44.000, Kerstactie Djjkstraat. Het Kerstfeest nadert met ras se schreden en tal van verenigin gen treffen voorbereidingen om dit feest met haar leden te vie ren. De winkeliers in de Dijkstraat hebben besloten in het midden van deze straat een grote kerst boom op te richten; welke in de avonduren prachtig zal worden verlicht. Ter inleiding van deze actie komt a.s. Zaterdagmiddag de Kerstman in de Dijkstraat op be zoek en zal met gulle hand aan jong en oud sinaasappelen uitrei ken, welke attractie de bezoekers wel zullen weten te waarderen. Het is nu maar te hopen, dat het weer deze actie zal ondersteu nen met een verwarmend zonne tje. waardoor 't ouderwets druk zal worden in deze winkelstraat. Gevonden voorwerpen, De korpschef van de gemeen tepolitie te Temeuzen maakt be kend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Fietspompje en schietlood, Faas, Walravenstraat 3; rode das, Corrie de Bruijn, Dokweg 15; bruin petje, Bastionstraat 6; geruite paraplu, Van der Linde, Axelsestraat 18; shawl (groen met zwart), Addie Vink, Van Bo venstraat 27paar herenhand schoenen, F. Pladdet, le Verbin dingsstraat 2; grijze vulpen, L. Verhage, Middensluis 8e; grijze glacé handschoen, mej. Schippers, Donze-Visserstr. 101; een klein hondje, Casteleijn, Nieuwstraat 21; zilverbon, Best Pennings, Axel, Oranjestraat 9; gouden heren zegelring, A. Voor hans, Irenestraat 26. Aan het bureau van politie al hier zijn nog gedeponeerd: blauw ovale spons, enige wanten en glacé's, zwarte hoed, aansteker „Metro", zilveren oorbel. Uitvoering C. J. M. V. Zaterdagavond hield de C. J. M. V. „Semper Fidelis" in de Ge hoorzaal haar jaarlijkse uitvoe ring, welke door Ds. Scholten, als consulent, werd geopend met gebed, waarna hij in zijn wel komstwoord de jongens opwekte lid te worden van de C. J. M. V. De. voorzitter, de heer W. Oos terling, bracht Ds. Scholten dank voor zijn bereidwilligheid deze avond te openen. Ook hij deed een beroep op de jongeren om zich bij de C. J. M. V. of de Meisjesclub aan te slui ten. Het programma werd geopend met „Jan van de Bakker", gezon gen door twee jonge dames, ge volgd door de. opvoering van de klucht: „Hoe laat is het?" Na de pauze bracht een trio het zangspel: „Het smalle pad" ten gehore, waarop het boeiend toneelspel: „De weg terug" werd opgevoerd. Met grote aandacht werd dit boeiende stuk gevolgd. Tot slot sprak de voorzitter woorden van dank tot de mede- spelenden, de regisseur P. van Waes en de grimeur Th. van Kouteren, waarna hij de jonge ren nogmaals opwekte lid van de C. J. M. V. te worden. Verkoop bomen. Door het bestuur van de Va rempépolder werden "bij inschrij ving 32 Canadabomen verkocht aan de heer P. van Goethem te Koewacht voor 2700. De raad op excursie. Dat het de raad van Vogel waarde menens is met de plan nen voor de "nieuwe verlichting van Boschkapelle is wel duide lijk gebleken. Twee weken ge leden werd het besluit genomen om bet bovengrondse net te ver kabelen. Omtrent de soort van verlichting werd toen geen be slissing genomen, aangezien de raad zich eerst in andere ge meenten wilde overtuigen van het resultaat van verschillende methoden van verlichting. Men heeft de daad bij het woord gevoegd en de raad heeft in gezelschap van twee vertegen woordigers van de N.V. P.Z.E.M., alsmede het secretariepersoneel, een reisje gemaakt naar Sluiskil, Terneuzen en Hoek, om de nieu- verlichtingen aldaar te be- Gisteren is in Hongkong de 22- jarige Amerikaanse militair Richard Tenneson aangekomen. Hij maakt deel uit van een groep van twintig Amerikaanse solda ten, die na de Koreaanse oorlog verkozen, in China te blijven. Ten neson, die er goed uitzag, ver klaarde tegenover de pers, van gedachten veranderd te zijn om dat de toestand zich gewijzigd had en de koude oorlog minder hevig geworden was. Hij zeide verder te geloven, dat de Verenig de Staten tijdens de Koreaanse oorlog bacteriologische wapens hadden gebruikt. Tenneson ver klaarde voorts zeker geen com munist te zijn. Hij zou niet voor en niet tegen het communisme vechten. Hij werd in 1951 gevan- n genomen. „Ik was pas 17 toen ik mijn handen in de hoogte stak. Ik was doodsbang. Nu toen ik 22 en weet heel wat van het communisme al". Twee weken geleden hadden de Chinezen voorgesteld, Tenne son vrij te laten. De fuctionaris van het Amerikaanse Rode Kruis in Hongkong verklaarde echter, dat hij niet bevoegd was hem te ontvangen. Tenneson is gisteren ondervraagd door ambtenaren van de Britse immigratiedienst en een Amerikaanse consulaire ambtenaar. Tenneson zeide, dat toen hij de eerste keer Hongkong niet mocht binnengaan, hij naar Kanton teruggebracht werd waar hij de Sowjet-Russische handels tentoonstelling zag en andere dingen. Hij had alle Amerikanen gesproken, die na de Koreaanse oorlog naar China gegaan waren en dacht dat zij allen eens zou den terugkeren. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dins dag aan de Isreëlische ambassa deur in Parijs, Jacob Tzoer, een nota overhandigd, waarin Frank rijk zijn „bezorgdheid" uitspreekt over de aanval van het Israëlische leger op Syrische stellingen aan het meer van Galilea in de nacht van Zondag op Maandag j.l. Dit is uit officiële bron in Jeru zalem vernomen. Een woordvoer der van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs heeft evenwel verklaard van geen protestnota te weten. Uit de Israëlische nederzet ting is Dinsdag gemeld, dat de Syriërs de posities aan het Meer van Galilea, die Zondag nacht verwoest zijn, opnieuw bezet hebben. In goed ingelichte kringen in Parijs is verklaard, dat de Isra ëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosja Sjaret, de volgende week in Parijs zijn Franse collega Pinay, en waarschijnlijk ook de Amerikaanse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken ontmoe ten zal. Maarschalk Boelganin en partij secretaris Chroesjtsjef hebben Dinsdag een bezoek gebracht aan de internationale jaarbeurs te Nieuw Delhi. Behalve de paviljoens van hun eigen land, China en India be zichtigden zij ook de inzendingen van Engeland en de V.S. Wijzende op de zwarte muren en het donkere plafond van de atoomafdeling van het Ameri kaanse paviljoen gaf Chroesjtsjef als commentaar, dat deze „de juiste psychologische achter grond" vormden. Later begaven de Russische lei ders zich naar de studio van de Indiase radio voo het laten op nemen van afscheidsredevoerin gen aan het einde van hun be zoek aan India. Bij deze gelegen heid kregen zij gramoloonplaten, waarop toespraken en voordrach ten van Mahatma Gandhi waren opgenomen. Het gebied van Djebel Sarho, 180 km ten O. van Warzazate in Marokko, is in de nacht van Maandag op Dinsdag door een tornado getroffen, die 800 men sen dakloos heeft gemaakt. Er is veel materiële schade. zichtigen. Gewone gloeilampen, natriumverlichting, T. L.-buizen en kwiklampen passeerden de re vue en van al deze soorten van verlichting werden door de heren van de P.Z.E.M. de voor- en na delen opgesomd. Een definitieve keuze werd nog niet gemaakt, maar een spoedige beslissing ligt nu toch in het verschiet. De raad maakte van de gele genheid gebruik om zich in het mosseldorp Philippine dit heer lijke zeebanket goed te doen smaken. Vóórdat de raad zijn verlich- tingsreis begon, werd nog een kleine agenda afgehandeld. De gemeenterekening '51 werd voor lopig vastgesteld. De rekening '52 werd aangeboden. In de commis sie van onderzoek voor deze laat ste rekening -werden benoemd de heren Serrarens, Mangnus en Van Bellen. Een ingekomen offerte voor een sneeuwploeg verschafte niet vol doende gegevens. B. en W. zul len nadere inlichtingen inwinnen en het college kreeg machtiging van de raad om de sneeuwploeg aan te kopen, indien zij voldoet aan de gestelde eisen. Aan mej. Van Kruijssen werd ontslag verleend als onderwijze res in vaste dienst aan de open bare lagere school te Pauluspol- der. Een en ander houdt verband met daling van het aantal leer lingen. De rondvraag bleef beperkt tot enkele klachten over voetpaad jes. De voorzitter zou een en an der nog eens met de gemeente opzichter bespreken. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie werd als gevonden aange geven een kinderportemonnaie met inhoud, welke terug te beko men is op het adres Reuzenhoek C 28. Gedurende de operaties in het Z.-W.-deel van Cyprus zijn vol gens een officiële bekendmaking in totaal 23 personen aangehou den. Volgens deze bekendmaking werden 1 machinegeweer, 1 pis tool, negen granaten, een aantal gemerkte kaarten, Britse leger uniformen en enige voorraden dynamiet en slaghoedjes in be slag genomen. Britse troepen en politie hebben Dinsdag traangasbommen ge bruikt om een eind te maken aan betogingen van Grieks-Cyprioti sche studenten in de havenstad Kyrenia. Maandag is de (broeder van bis schop Kyprianos van Kyrenia, Renos Kyriakides, gearresteerd wegens ongeoorloofd bezit van een revolver, een overtreding waarop hij ter dood veroordeeld zou kunnen worden. Op het eiland is de noodtoestand van kracht. Gouverneur sir John Harding heeft aan de bewoners van het dorp Paralimini, enkele kilome ters ten Zuiden van Famagusta, een collectieve boete van 1.500 pond (ruim 15.000 gulden) opge legd, als vergelding voor een aan val op een militaire auto twee dagen tevoren, waarbij drie Brit se militairen werden gewond. Het dorp is door militairen bezet. Paralimini is de derde plaats, waaraan een collectieve - straf wordt opgelegd. De (boete moet worden opgebracht door het man nelijke deel van de bevolking. Er is een uitgaansverbod van kracht van zonsondergang tot zonsop komst. UITZETTING VAN ZEVEN GEZINNEN UIT HUN HUIZEN VOORKOMEN. Een uitzetting uit hun huizen van 7 gezinnen, totaal omvatten de 19 personen, in Sluisstraat en Houtstraat te Groningen is voor komen. Maandag heerste er ver twijfeling onder de gezinnen, die volgens gerechtelijk bevel de wo- nirm Dinsdagmorgen om 9 uur moesten verlaten en niet wisten waar ze onderdak zouden moe ten vinden. Het college van B. en W. en het bureau volkshuis vesting waren met de moeilijk heden op de hoogte en zegden toe hun best te doen om een op lossing te vinden. Deze oplossing is te elfder ure gevonden. De meeste gezinnen kregen een woning toegewezen en voor de anderen zal binnen drie weken een definitieve oplos sing gevonden worden. De wo ningen moesten ontruimd wor den met het oog op een nood zakelijke uitbreiding van de N.V. Apparaten en Metaalwarenfa- briek (Egam), welke N.V. al ja ren geleden 9 percelen in de Sluisstraat en Houtstraat had ge kocht. Hoewel de bewoners eigenlijk op 5 Januari 1953 de woningen al hadden moeten ver laten, is voortdurend uitstel ver leend. Intussen waren twee ge zinnen aan een woning geholpen, maar de andere zeven verkeer den nog steeds in onzekerheid. Alle pogingen van de bewoners en van de directie van de Egam om de gezinnen aan een woning te helpen bleven zonder resul taat. Verder uitstel was niet meer mogelijk, omdat de toe stand in het bedrijf zelf onhoud baar is geworden. DRIE ARRESTATIES WEGENS DIEFSTALLEN EN OP LICHTINGEN. De Eindhovense politie heeft de hand gelegd op het echtpaar W. alsmede op een Roemeen, wiens identiteit nog niet is vast gesteld. Het trio wordt er van verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan een reeks diefstal len en oplichtingen op tal van plaatsen in ons land, o.a. te Gramsbergen, Oosterhout en Geertruidenberg. W. zou met de Roemeen in contact zijp geko men toen hij wegens smokkelarij in een Duitse gevangenis ver toefde. M.S. „TRIM" AANGEVAREN. Het Finse motorschip „Arabia" (4240 brt.) van de Finland Zuia-Amerikalijn, is Dinsdag morgen ter hoogte van Cuxhaven in de mist met het Nederlandse motorschip „Trim" uit Delfzijl (499 brt.) in aanvaring gekomen. De „Trim", die op weg is van Odense naar Hull, zou schade aan de steven opgelopen hebben. Verdere bijzonderheden zijn ech ter nog niet bekend. De aanvaring was volgens de eigenaars slechts van geringe be- Naar van officiële zijde verno men wordt zou Jordanië beslo ten hebben om toe te treden tot het verdrag van Bagdad. Zoals gemeld voert de chef van de imperiale Britse staf thans onderhandelingen in Amman. Voorts zou overeen gekomen zijn, dat het huidige Jordaans- Britse verdrag zou worden be ëindigd en vervangen door een nieuw verdrag, gelijkend op het Brits-Iraakse. Dit nieuwe ver drag zou voor vijf jaar gesloten worden. In deze vijf jaar zou Groot- Brittannië een aanzienlijke fi nanciële jaarlijkse steun aan Jordanië geven. Voorts zou En geland de defensie van Jordanië, met name het effectief van het Arabische legioen,- helpen ver groten. Verwacht wordt, dat de huidi ge onderhandelingen spoedig af gesloten zullen worden. Luchtpostcorrespondentie voor buiten-Europese bestemmingen, waarvan het gewenst is dat zij de geadresseerde vóór 1 Januari 1956 bereikt, moet uiterlijk op de hierna vermelde data ter post bezorgd zijn: Australische Statenbond (Syd ney), Japan (Tokio), Nieuw-Zee- land (Auckland): 19 Dec. Mexico (Mexico D. F.), Vene zuela (Caracas): 20 Dec. Iran (Teheran), Malakka (Sin gapore), Ver. Staten van Ameri ka (New York): 21 Dec. Algerië (Algiers), Argentinië (Buenos Aires), Brazilië (Rio de Janeiro), Canada (Montreal), Chi li (Santiago), Egypte (Cairo), In dia (Bombay), Indonesia (Djakar ta), Irak (Baghdad), Israël (Tel Aviv, Haifa), Marokko (Casa blanca), Ned. Antillen (Willem stad, Oranjestad), Ned. Nieuw- Guinea (Biak), Pakistan (Kara chi), Syrië (Damascus), Tunesië (Tunis), Unie van Zuid-Afrika (Johannesburg), Uruguay (Mon tevideo): 22 Dec. Suriname (Paramaribo): 24 Dec. De overtochtsduur is berekend tot de plaatsen achter de landen vermeld. Voor andere plaatsen is in het algemeen verzending met een vroegere gelegenheid nodig. tekenis. De „Trim" zou slechts een lichte deuk hebben opgelo pen en zet zijn reis voort. Eigenaars zijn de Gebr. J. en H. Damhof te Delfzijl. AUTO VAN DE WEG. Oude dame gedood. Op de Kamperweg, die leidt van Zwolle naar Kampen, is gis teren een personenauto doordat de bestuurder de heer T. te Hen gelo de macht over het stuur verloor, van de weg af geraakt en op haar kant in een droge sloot terechtgekomen. Hierbij kwam de moeder van de heer T„ mevr. T. S. te Enschedé, om het leven. Zij was 81 jaar. De vrouw bleek reeds te zijn overleden toen men haar uit de zwaar beschadig de wagen bevrijdde. De heer T. bleef ongedeerd. DE FISCUS GEEN MEDE WINNAAR VAN HOOFDPRIJS IN LUISTERWEDSTRIJD. De winnaar de heer W. Jon kers, boekhouder te Zaandam van de hoofdprijs een radio grammofoon ter waarde yan ca ƒ2700 in een luisterwedstrijd is tenslotte toch een gelukkige winnaar geworden. Nogal wat moeilijkheden moes ten worden overwonnen alvorens de hoofdinspecteur der belastin gen te Zaandam tot de beslissing kwam: aanvaarding van die prijs is geen vermeerdering van in komsten en is ook in geen op zicht van dien aard dat daarover belasting behoeft te worden ge heven. De heer Jonkers had de prijs aanvankelijk slechts symbolisch aanvaard in de vorm van de schriftelijke kennisgeving; de eigenlijke aanvaarding wilde hij even in beraad houdenom dat men hem er op attent had gemaakt dat hij uit dien hooide een belastingaanslag van ca 900 kon verwachten. Na overleg van de organisator der prijsvraag, het Verbond voor Veilig Verkeer, met enkele be lastingautoriteiten is tenslotte zoals gezegd beslist dat in dit geval de fiscus niet als mede winnaar uit de bus is gekomen. FELLE UITSLAANDE BRAND TE GRONINGEN. In de Folkingestraat 77 te Gro ningen, heeft Maandagavond laat een felle uitslaande brand ge- ivoed in een drie verdiepingen hoog gebouw, waarin het vendu huis gevestigd is, een verkoop huis van meubilair, beddengoed en kleden, eigenaar de heer R. Visser. Het vuur werd ontdekt door de naast het perceel wonen de familie Tolhuizen, die onmid dellijk de brandweer waar schuwde. De Groninger brandweer rukte met groot materieel uit, aange zien het gevaar voor uitbreiding in dit dichtbebouwde, oude stads gedeelte groot was. Om kwart over 11 bond de brandweer onder leiding van commandant J. Dijk stra de strijd tegen de zich snel uitbreidende vuurzee met een aantal stralen aan. Zowel aan de voorzijde, vanaf de magiruslad- der, als aan de achterzijde. Het vuur was ontstaan op de tweede verdieping aan de ach terzijde van het gebouw in een toonzaal. Vandaar breidde het zich snel uit naar de op de derde étage gelegen stoffeerderij. De vlammen vonden gretig voedsel in het aldaar opgeslagen meubi lair en de aanwezige stoffen. Terwijl de brandweer het vuur van verschillende zijden aanpak te zwoegden buurtbewoners en voorbijgangers om meubelstuk ken eri stoffen uit de showroem en uit de verkoopgelegenheid ge lijkvloers en op de eerste étage te halen. i Omstreeks twaalf uur was de brandweer het vüur rriéesrter, maar het nablussen duurde nog geruime tijd. De tweede verdie ping en de derde verdieping brandden geheel uit. De bene denverdieping en de eerste étage kregen ernstige waterschade. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. 59. „Kom, ge geeft wel blijk een zeer wan trouwig mens te zijn," geeft Monoch ten ant woord, terwfjl er een spottende grijns op z'n gelaat komt. „Zijt ge wellicht bang, dat 'n grijsaard U kwaad zal doen?" Eric geeft geen ant woord, maar hij kijkt aandachtig naar zijn grommende hond. De Druïde haalt de schouders op en zegt dan: „Het is mogelijk, dat uw hond mijn krij gers hoort, die ik uit gezonden heb om de heuvel te bewaken. Ge zult toch wel begrijpen, dat ik Saran geen kans wil geven daar boven rond te snuffelen Kom, laat ons ver der gaan." Het klinkt zakelijk en na een korte aarzeling gaan Eric en Mo noch verder. Hij blijft evenwel op zijn hoede en loert voortdurend ongemerkt voortdurend om zich heen. Er is niets verdachts te zien en zodra ze de top bereikt hebben opent Eric het luik, terwijl Mo noch toekijkt. „Ge ziet, wie het niet weet, kan het niet gemakkelijk vinden," legt Eric uit. „Ik heb de randen goed afgedekt en op deze wijze kunt ook gij het geheim bewaren. Nu ik mtin deel van de afspraak ben nagekomen, is het uw beurt om dit te doen." Monoch knikt. „Ga gerust, vreem deling, onze wegen scheiden zich hiervoor goed Schuilt er een bijzondere beteke nis achter deze laatste woorden, of Üjkt het alfeen maar zo? Eric kijkt Monoch ernstig aan, maar deze glimlacht slechts. Dan draait Eric zich om en daalt de heuvel weer af met Wolf dicht achter hem. Nadenkend kijkt de Noorman nog eenmaal om zodra hij al een flink eind weg is. De witte gedaante van Monoch staat nog op dezelfde plaats en slaat hem roerloos gade. Hoewel het gevaar tastbaar in de lucht hangt, zit er voor Eric niets anders op dan door te lopen. Hij nadert nu de voet van de heu vel en eensklaps vertraagt hü zijn pas. Door de struiken glinstert hier en daar de punt van een speer. Snel draait hij zich om. Dan klinkt van de plaats waar Mor/Dch staat een scherpe fluit toon en de Noorman beseft te Iaat de toeleg. Monoch heeft besloten, dat hü deze plek niet levend zal verlaten. NEGENTIGDUIZEND GULDEN VERDUISTERD. Vorige week heeft zich bij de politie van 's-Gravenhage aange meld G. H. Z., eigenaar van een assurantiemaatschappij, geves tigd te Sassenheim, omdat hij zich aan verduistering heeft schuldig gemaakt. Hij heeft medegedeeld dat zijn zaak enkele jaren geleden in financiële rrwei lijkheden was geraakt, en dat bij. daar hij ook de boekhoudingpen van verscheidene andere bedrij- n voerde, aanzienlijke bedra gen uit deze boekhoudingen heeft overgeheveld naar de fee zittingen van zijn bedrijf. De Haagse politie stelde de man in arrest en gaf hem over aan de politie te Sassenheim. Deze heeft hem op haar beurt overgegeven aan de officier van justitie te Den Haag. Hoewel het onderzoek in deze zaak nog niet is beëindigd, staat volgens de opgave van Z. zelf wel vast, dat hij tenminste een bedrag van ƒ90.000,heeft verduisterd. Z. is door de officier van justi tie in verzekerde bewaring ge steld. Maandagavond om halfzeven is de 79-jarige H. van de Velde uit Almelo die te voet de Vrie- zenveenseweg wilde oversteken door een personenauto gegrepen. Hij werd ernstig gewond en is op weg naar het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen over leden. De personenauto werd be stuurd door de 46-jarige A. ten K. uit Hengelo.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2