het Binnenlands nieuws De huidige situatie in ziekenfondswezen fSJliilit» Dr. Mende pleit opnieuw voor Bredase oorlogsmisdadigers Zie onze speciale etalage Vice-admiraal Doorman overleden De moord op Stanley Wilson Maandag is in Utrecht een buitengewone algemene vergadering gehouden van de Centrale Bond van On derling beheerde Ziekenfondsen (C. B. O. Z.) onder voorzitterschap van de heer C. J. van Lienden. GEEN VERKIEZINGEN IN ALGERIJE Rusland vermindert omvang van zyn strijdkrachten MENINGSVERSCHIL TUSSEN „IZWEST1A" EN „PRAWDA" Wij leggen gaarne de JUISTE vloer op de JUISTE plaats FABRIKAAT KROMMENIE POLEN UIT DE SOWJET- UNIE GEREPATRIEERD. Groep Duitse gevangenen uit Sowjet-Unie terug I MET GESTOLEN AUTO NAAR BELGIE Spaanse jeugdleider afgetreden Het internationale tribunaal in Saarland DE KWESTIE GOA .Sprekende over de huidige si tuatie in het zidkenfon dswezen éealde hij over de financiële posi- rie van de verplichte verzekering «Mde, dat hier het tekort van J 2300.000 over 1953, voor 1954 is sestegen tot 16.300.000. Oe reserve is hierdoor vermin derd tot 127.500.000. 0e begrotingen van 1955 en 1966, vastgesteld zonder dat reke- itfag is gehouden met de verho ging van het honoraria van huis artsen, apothekers en tandartsen, geven over die jaren een tekort te zien van ruim 55 millioen. Hier door zal de reserve dus verminde ren tot ruim 70 millioen. Wordt bij het bezien van deze begrotingen wel rekening gehou den met de hogere uitgaven als gevolg van de inmiddels door de ziekenfondsraad goedgekeurde overeenkomsten voor de huisart sen en apothekers, dan zal de re serve van de verplichte verzeke ring verminderen tot beneden 60 millioen, het minimum, dat volgens het oordeel van de zie kenfondsraad beschikbaar moet blijven. Het is daarom, dat de zieken fondsraad de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid toeeft geadviseerd de premie voor de verplichte verzekering •iet ingang van 1 Januari 1956 te verhogen met 4 of 4,2 pro cent van het loon. De S.E.R. zal de minister «veneens adviseren de premie •p 4,2 procent te bepalen. Het zal nodig zijn in de loop van 1956 tijdig onder de ogen te zien, wat er ten aanzien van de financiering in 1957 en volgende jaren dient te geschieden, mede mdat de invoering van een wet op de ouderdomsverzekering met ingang van 1 Januari 1957, ook aadere regelingen zullen moeten werden gesteld over de opneming van de onder deze wet vallende rentetrekkers in de verplichte ziekenfondsverzekering, alsmede «ter de premiebijdrage van de betrokkenen, aldus de heer Van Lienden. De heer Van Lienden sprak ver volgens over de moeilijke positie <san een aantal zelfstandigen in de vrijwillige verzekering, nu met ingang van 1 Januari, de premie in het algemeen moet worden op getrokken tot 1.80 k 2,00 per week. De vrijwillige verzekering <omt z.i. daardoor steeds meer in •aen crisis-positie. Hij hoopt, dat »ier plan van de grootste twee ziekenfondsorganisaties inzake een premie-reductie, waarbij re kening wordt gehouden met de financiële draagkracht van de vrijwillig verzekerden, gereali seerd zal kunnen worden en de ziekenfondsen ten aanzien van •sen regionale verevening van de premie voor de vrijwillige verze kering elkaar zullen kunnen vin den Dit laatste zal de samenwer king in het ziekenfondswezen ten igoede komen, zo meent de heer Van Lienden. Wat betreft het initiatief van ».wee onderlinge ziekenfondsen te Amsterdam tot de instelling van «gen optiekzaken vroeg de heer Van Lienden zich af, of de zieken fondsen zelf nog het recht heb- fsen om te mogen bepalen wat zij menen in het belang van de zie kenfondsleden kan en moet wor ien gedaan. Het is volgens hem s» de praktijk gebleken, dat door- axiddel van overleg geen redelijke prijzen waren te bedingen. Ondanks de kortingsregeling voor de ziekenfondsverzekerden vond de minister van Economi sche Zaken aanleiding, zich met het prijsbeleid van georganiseer de opticiëns te bemoeien. Dat het Amsterdamse initiatief is ont staan, is de schuld van de georga niseerde opticiëns zelf. Zij zouden zich bereid hebben moeten ver klaren de concessies te doen, waartoe ze eerst bereid bleken Ie zijn toen het initiatief van de Am sterdamse fondsen niet een loos dreigement bleek. Het is zeker niet de bedoeling zoals het weieens wordt voor gesteld, om de opticiënsstand te vernietigen, maar wel om 'n wapen te hebben waardoor het tot stand komen van overeen komsten met meer redelijke prijsregelingen mogelijk zal worden, aldus spr. Hij juichte het Amsterdamse initiatief van harte toe1 en hij hoopt, dat alle ziekenfondsverze kerden in den lande, die tot dv. brildragers behoren, daar baat bij zullen vinden. Zijn organisatie is uiteraard gaarne bereid aan het onderzoek mee ie wersen dat de federatie van opticiënsorganisatie met de ziekenfondsorganisaties door het economisch instituut voor de mid denstand wil laten instellen. De Franse regering heeft Maan dag besloten de algemene ver kiezingen in Algerije, die op 2 Januari, gelijk met de verkiezin gen in het moederland, gehouden zouden worden, uit te stellen. Premier Faure deelde Maandag middag mede, dat de regering dit besluit genomen heeft na advies ingewonnen te hebben van gou verneur-generaal Soustelle. Niet in alle kiesdistricten in Algerije bestaan voorwaarden die vrije en eerlijke verkiezingen mogelijk maken, aldus Faure. Als de rege ring meer tijd gehad had voor verbetering van de veiligheid en wijziging van de kiesdistricten, zouden in bepaalde delen van het land wellicht toch verkiezingen gehouden zijn. De afgevaardig den die in de oude nationale ver gadering Algerije vertegenwoor digden, zullen nu in de nieuwe assemblee zitting nemen, tot, zo spoedig mogelijk, verkiezingen in Algerije gehouden zijn. Radio-Moskou heeft Maandag meegedeeld, dat Rusland zijn be sluit van Augustus j.l. om de om vang van zijn strijdkrachten met 640.000 man te verminderen, heeft uitgevoerd. De Sowjet- Unie had indertijd aangekondigd, dat ,,met het oog op een zekere vermindering van de internatio nale spanning" het genoemde aantal militairen zou worden ge demobiliseerd om te werk te worden gesteld in de industrie en de landbouw. Aangezien Moskou nooit ge gevens over de totale sterkte van de Sowjet-strijdkrachten heeft bekend gemaakt, is het niet mogelijk de betekenis van de maatregel te schatten. De „Izwestia", het orgaan van de Russische regering, heeft de ..Prawda" het -blad van de com munistische partij, ervan beschul digd, dat het zijn standpunt ver keerd weergegeven heeft. Een dergelijk meningsverschil tussen «te voornaamste officiële bladen in Rusland is zeer ongewoon, en öet is waarschijnlijk nog nooit voorgekomen, dat de „Prawda" «foor een ander Russisch blad aangevallen is. De Izwestia" heeft Zaterdag «X in een speciaal artikel onder «Je kop „antwoord" critiek gele- werd op 'n hoofdartikel dat daags tevoren op de voorpagina, van de „Prawda" verschenen was. Daarin had het partijblad verklaard, dat een correspon dent van de „Izwestia" blijk had gegeven van een „oppervlakkige bouding" door het voor te stel len alsof mais gemakkelijk ver bouwd kan worden. Volgens de „Izwestia" heelt de .Prawda" het artikel verkeerd aangehaald. Volgens het Britse conserva tieve blad „Daily Mail" dreigt in de Sowjet-Unie een nieuwe cisis te ontstaan als gevolg van «en strijd om de macht van drie groepen, een onder leiding van partijsecretaris Chroesjtsjel, een tweede onder ex-premier Malenkof, en een derde groep die „extremistisch" wordt ge noemd. Westelijke waarnemers houden fekening -met de mogelijkheid van zuiveringen op hoog niveau. De recente terechtsellingen in Geor gië zouden een voorspel voor de ze zuiveringen zijn geweest", al dus de „Daily Mail". Dr. Erich Mende, de militaire deskundige der liberale Bonds dagfractie heeft in het blad „Welt am Sonntag" opnieuw herziening van de vonnissen der in Breda opgesloten Duitse oorlogsmisda digers verlangd. Hij heeft voor gesteld een gratiecommissie te benoemen, die uit drie Neder landers en drie Duitsers zou be staan die door de regeringen zouden worden benoemd. „Wanneer wij willen bereiken, dat de kwestie-Breda niet verder oorzaak is van politiek onge wenste discussies, die niet dien stig zijn voor het bondgenoot schap der buurlanden in de Wes telijke Unie en de Navo, dan die nen wij van beide zijden tot zulk een stap bereid te zijn", aldus Mende. Be liberale afgevaardigde be schuldigt Nederland ervan, dat het „de geringste vooruitgang- heeft gemaakt bij het verlenen van gratie aan oorlogsmisdadi gers en dat het voor deze een hardvochtiger regiem handhaaft dan andere landen. De in Nederland gepubliceerde lijst van de 39 betrokken misda digers beschouwt Mende als een bewijs, dat „in enkele gevallen tussen strafmaat en reden der veroordeling een opvallende te genspraak bestaat". Mende herin nert er in zijn artikel zelf aan, dat hij twee jaar geleden in de Bondsdag één der gevluchte Bre dase gevangenen ontving, zonder deze bij de politie aan te geven. Mende meent, dat intussen ge bleken is hoe juist hij daarmee heeft gehandeld, aangezien Duit se gerechten op grond van Hit- Iers verordennigen de uit Breda ontvluchte misdadigers asylrecht in Duitsland hebben toegestaan. Één der weinige bladen in West-Duitsland, die begrip to nen voor de Nederlandse houding inzake de Bredase misdadigers, is de sociaaldemocratische „Neue Rhein Zeitung", die in een be schouwing over de kwestie het f j „ui Het bepfoefde linoleum, cumarónhars tegels en plastic-asbest tegels, ziedaar de keuze van mo derne vloerbedekkingen voor winkels, kantoren, cafés, ziekenhuizen, kerken,-gangen, keukens, badkamers, halls van woningen etc. Wij zullen U gaarne adviseren, welke van de „grote drie van Krommenie in .Uw geval is te prefereren I Vraag om kleurenfolders cumarónhars tegels in 17 fraaie gemarmerde kleuren door en door, waarmee talloze combinaties mogelijk zijn. plaslic-asbest tegels soepel en toch slijtvastgrote bestendigheid tegen zuren, alkaliën en vetten; in 10 aantrekkelijke kleuren. DODELIJK ONGELUK IN AERDENHOUT Zondagavond is op de Zand- I voorterweg bij Aerdenhout een wielrijdster, die de weg overstak, aangereden door een uit de rich ting Zandvoort komende perso- I nenauto en kort daarna overle- I den. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar het ma rine hospitaal te Overveen over gebracht. Een meisje, dat naast de chauffeur van de personen- auto zat en door glasscherven j lichte verwondingen kreeg, werd daar verbonden. WONING UITGEBRAND Tussen 18 en 19 uur Zondag- j avond is de arbeiderswoning van de weduwe J. Kloosterman te Ol- dendiever uitgebrand. Het vuur, I dat door onbekende oorzaak is uitgebroken, greep snel om zich heen. Bovendien was er geen wa ter, waarmee de uit Diever aan gerukte brandweer het vuur had kunnen blussen. Het huis, de inboedel en een aantal kippen werden prooi der I vlammen. Een en ander was in totaal tot een -bedrag van 5000 verzekerd. Slechts een bromfiets van een inwonende zoon kon wor- I den gered. DE HONDJES. Zondag liepen twee heren op de Meppelweg te Den Haag, die beide een hond bij zich hadden. De één had het dier aan de lijn, de ander had de hond loslopen. Bij het passeren rukte de hond, die aan de lijn liep, zich los en begon een gevecht met de andere viervoeter. De heer, die de hond aan de lijn had gehad, gaf de vechtende honden een schop om deze aldus van elkaar te schei den. De andere eigenaar werd hierover zo boos, dat hij de man een oog dichtsloeg. Het slacht offer heeft bij de politie aangifte van mishandeling gedaan. De andere is daarop aangehouden Duitse publiek verzoekt niet te vergeten, dat Gestapo, S.D. en S.S. in Nederland „een verschrik kelijke balans van 170.000 men senlevens" achterlieten. Het blad wijst er op, dat het hier gaat om misdadigers, die na correcte ge rechtelijke procedures zijn ver oordeeld en die niet slechter zijn behandeld dan de Nederlanders die zioh aan dezelfde misdaden hebben schuldig gemaakt. Daar om gaat volgens dit blad de in Duitsland veelal gemaakte ver gelijking met in Rusland tegen Duitsers gevelde vonnissen niet op. „Ook de Bondsregering is er van overtuigd, dat in Breda geen onschuldige engelen zitten", al dus het socialistische blad, dat tot dusver het enige is, dat de misdaden van de zwaarst veroor deelde gevangenen opsomt. Radio Warschau meldt, dat Maandag weer een groep van 469 Polen uit de Sowjet-Unie in Polen is teruggekeerd. Het Poolse persbureau meldt, dat in de periode van 3 tot 11 December 1907 Polen uit de Sow jet-Unie zijn teruggekeerd. Zi; waren in de Sowjet-Russische in dustrie en landbouw werkzaam geweest. In het doorgangskamp Für- stenwalde in Oostberlijn is Zon dag een groot transport Duitse krijgsgevangenen uit de Sowjet- Unie aangekomen, aldus een be richt van het Oostduitse persbu reau A.D.N. De repatriëring van Duitse krijgsgevangenen is sedert 20 October onderbroken geweest. Woensdag deelden de Russen mede, dat zij hervat werd. NOORDSTRAAT 58-60TERNEUZEN* TEL. 2091 De boetstraffelijke rechtbank te Antwerpen heeft de 19-jarige H de Z„ wonende te Voorburg tot 2 jaar en 5 maanden gevan genisstraf veroordeeld. H. de Z. had samen met A. van S. uit Rijswijk een auto gestolen. Op 31 October waren zij met het voertuig over de grens bij Wuest- Wezel gekomen. Zij hadden geen gehoor gegeven aan het bevel te stoppen en waren bij een achter volging te Brasschaat-Polygoon tegen een boom gereden, waarbij Van S. op slag gedood werd. De Z. werd aangehouden. BRUILOFT EINDIGDE IN VECHTPARTIJ. Een bruiloft, die Zaterdag in Amsterdam zo vrolijk was be gonnen heeft Zondagmorgen om nalf vijf een even onverwacht als onprettig einde gekregen voet de bruidegom. Toen het ogen blik van afscheid nemen was aan gebroken kregen enige bruiloft6 gangers woorden, die weldra in daden overgingen. De bruide gom, een 23-jarige chauffeur, mengde zich in de strijd. Toen vond de inmiddels verschenen politie het maar raadzamer hem ter kalmering naar het bureau over te brengen. Dit ingrijpen van de dienaren der wet maakte de bruidegom zo woedend, dat hij op het bureau een agent een stomp op zijn kin gaf. Hoe dit begin van de wittebroodsweken afnep vermeldt het politierap port niet. INBREKERSGILDE IN DEN HAAG ACTIEF. Het inbrekersgilde is het afge lopen weekeinde in Den Haag actief geweest. In de Papegaaien laan werd ingebroken, Waarbij men ƒ200 en 15 langspeelplaten bemachtigde. In de Van Mont foortlaan is een huis doorzocht en de ongenode gasten maakten zich meester van een aantal sie raden. Van een in dit perceel in wonende dame werden een reis wekker, een armband en enige kettinkjes ontvreemd ter waarde van ƒ175. Uit de gang van een huis aan het Pomonaplein wer den een regenjas en een paar handschoenen ontvreemd. In de Van Kijfhoeklaan werd een be zoek gebracht, terwijl de bewo ners aan tafel zaten. Toen door de wind een deur werd dicht ge slagen, namen de inbrekers de vlucht! Er is daar niets ont vreemd. In een weeshuis aan het Jozef Israëlsplein werd uit het bureau van de directeur 200 gestolen. Uit de étalage van een fotohan del aan het Bezuidenhout, die door een klinker verbrijzeld was, werden twee fotetoestellen weg genomen van een gezamenlijke waarde van 1150. José Antonio Elola, die 16 jaar hoofd is geweest van het Falan- gistische Jeugdfront, is „om ge zondheidsredenen" afgetreden, zo wordt van regeringszijde te Ma drid bekendgemaakt. In politieke kringen te Madrid brengt men dit aftreden in ver band met de krachtige oppositie bij het jeugdfront tegen het ge melde voornemen van Franco om uiteindelijk de monarchie te her stellen. De Saarlandse Landdag heeft Maandag in derde lezing het wetsontwerp tot instelling van een internationaal tribunaal de finitief goedgekeurd. Dit wets voorstel is door de Saarlandse re gering ingediend op aanbeveling van de raad der Westeuropese Unie. Het tribunaal zal er gedu rende drie jaar op toezien, dat geen discriminatieve maatrege len worden genomen tegen per sonen of instellingen als gevolg van de overwinning der produit- se partijen bij het referendum I van 23 October. Te Amsterdam is Zaterdag op 64-jarige leeftijd overleden vice- admiraal (b.d.) L. A. C. M. Door man. Lid van een familie waarin de militaire traditie verankerd is, kwam hij reeds op jonge leeftijd bij\le Kon. Marine, als adelborst op het instituut te Willemsoord. Een groot deel van zijn tijd bij de marine bracht hij door in het toenmalige Nederlands-Indië en op Nieuw-Guinea. In dit verband werd hem in 1915 het ereteken voor belangrijke krijgsverrich tingen verleend. Op 1 Jan. 1940 werd hij schout-bij-nacht en kort na de Duitse invasie in ons land werd hij in krijgsgevangenschap gevoerd. Daaruit wist hij in 1942 te ontsnappen en Engeland te bereiken. Toen de Kon. Marine in 1944 in ons land terugkeerde werd hij benoemd tot comman dant der marine in Zeeland. Van 10 Juli 1945 tot 1 Januari 1946 was hij hoofd van de Ne derlandse militaire missie bij de geallieerde contróleraad te Ber lijn. Op 1 April 1947 verliet hij met eervol ontslag de Kon. Ma rine en werd tegelijkertijd be noemd tot vice-admiraal tit. Vice-admiraal Doorman bezat een groot aantal binnen- en bui tenlandse onderscheidingen. Zo is hij o.m. officier in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de orde van de H. Gregorius de Gro te. begiftigd met de „Order of the British Empire", commandeur in de kroonorde van België, com mandeur in de orde van Deopold van België met palm. Voorts was hij oud-voorzitter van Katholiek Thuisfront. 62) door ptm.TPPO PRESTON. Nadruk verboden. HOOFDSTUK XIX. Lita Langley. In de eerstvolgende dagen durfde Audrey de kranten niet in te kijken, uit angst artikeltjes te vinden, die op Elma Beverley betrekking hadden. Ze had geen woord meer van Shane gehoord en vroeg zich af, wat er van So- nia geworden was en of John Andrews haar wel begrepen zou hebben. Van het ogenblik af, dat ze het huis van Shane verlaten had, had ze voortdurend een dof gevoel over zich gehad, alsof niets meer ooit hetzelfde kon zijn als vroeger. Iedere morgen ging ze naar haar betrekking, kwam tegen de avond thuis en besteedde dan uren aan het schoonhouden van haar kamers, omdat ze geen schoonmaakster meer betalen kon. Ze moest iets te doen hebben, wilde ze niet gek worden; ze had erover gedacht, zich bij kinder bewaarplaatsen op te geven, waar ze zuigelingen zou kunnen baden en kleine kinderen leren lezen. Maar daar schrok ze voor terug, omdat ze het een verkeer de manier vond, de ellende van anderen te gebruiken om haar eigen verdriet te smoren. Telkens als te de straat over ging, was ze bang en verlangde toch Shane te ontmoeten. Soms lag ze uren wakker en stelde zich hem voor in zijn atelier; dan weer haalde ze de uren met hem de buitensociëteit doorge bracht voor de geest, de manier, waarop hij sprak, keek en deed, totdat ze op een avond voelde, dat ze het geen dag meer zo een zaam en ellendig kon uithouden. Al haar vrienden hadden haar in de steek gelaten. Ze schenen bang te zijn voor haar deur over politieagenten te zullen struike len en slechts een enkele had haar opgebeld. Ze had alle uit nodigingen afgeslagen en nu had ze er spijt van, want op slot van zaken, zou het beter zijn, bij een ander op de kamer te zitten dan naar de sterren te kijken voor haar eigen raam. Die avonduren gingen soms voorbij zonder dat Audrey zich anders bewoog, dan om haar ver stijfde spieren te ontspannen en duurden vaak tot middernacht. Toen de klok sloeg, kroop Audrey van haar plaats bij het raam vandaan. „Ik moet een eindje lopen, anders word ik nof? gek! Ik kan dit niet langer uithouden!" Ze zette haar hoed op en trok een lichte zomerman tel met een smal bontkraagje aan. Ze draaide het licht uit, na zich eerst overtuigd te hebben, dat ze haar sleutel bij zich in haar tasje had. Toen ging ze naar beneden, de straat op en trok de voordeur met een flinke smak achter zich dicht, omdat het slot niet al te best meer was en wel eens weigerde. Het lawaai van die smak weer galmde door de stille straat en Audrey was al bang, dat ze haar buren wakker gemaakt zou heb ben, maar die hadden het niet gehoord; alieen een man, die juist op het punt stond de ga rage te verlaten, draaide zich bij dat lawaai om en bleef in een donkere hoek staan. Audrey zag hem niet, voordat ze vlak tegenover hem stond en toen deed hij een stap vooruit en ze uitte een kreetje van vreugde en opluchting en angst omdat ze Shane zag aankomen. „Neem me niet kwalijk, dat ik hier ben, maar ik kom geregeld om te zien of alles veilig is. Ik kan je van hieraf zien tot je het licht uitdraait. Audrey was blij, zo blij, dat ze ervan zuchtte, toen ze de hand van Shane beetgreep. „Ik ben naar buiten gelopen, omdat ik het niet langer kon uit houden, en nou ontmoet ik jou!" „Ik kom iedere avond. Het was mijn bedoeling niet dat je het merken zou, maar ik kan niet slapen als ik je niet gezien heb, dat je het licht hebt uitgedraaid. Soms ben ik wel eens laat opge houden en dan trof ik alles hier in donker aan. En dan blijf ik op wacht en vraag me af, of je soms ontvoerd bent, of nu ja, duizenden angsten, hoe onzinnig ook, bekruipen me dan." „Kom je soms even binnen een kop koffie drinken?" Shane aar zelde; haar stem zei duidelijker nog dan haar woorden; „Kom binnen en laten we praten als vrienden... maar enkel als vrien den, meer niet." „Mag ik? Ik zou het verruk kelijk vinden als ik mocht." „Natuurlijk mag je." Ze keer de terug, voordat hij kon ant woorden. Haar hart bonsde en haar vreugde borrelde op als het water uit een bron. Shane dacht, toen hij haar volgde; Ik zou, op welke voorwaarden ook, willen komen. Weer zat hij in die kleine zitkamer en zijn ogen drukten zijn honger uit naar de dingen, die hij zo was gaan liefhebben. Hij ging in de hem bekende leun stoel zitten, terwijl Audrey over koetjes en kalfjes babbelde, om gevaarlijke stilte te voorkomen. Ze zette koffie en bracht die binnen, schonk in met bevende handen, die verrieden, hoe opge wonden ze zich voelde. Ze zag er stralend gelukkig uit, alsof heel het verleden was uitgewist en ze voor een heerlijke toekomst storfci. „Hoe gaat het met je werk? vroeg hij, koffie drinkend en daarna een sigaret opstekend. „Best, ik ga er iedere morgen op uit, maak notities en werk die op de machine verder uit. Hij is een aardige oude heer en blijft hier nog wat langer dan zijn voornemen was, zodat ik voor lopig niet zonder werk zit. En als ik klaar ben, doe ik mijn huis houden." x (Wordt vervolgd.) Opvoering van een Nederlandse operate Gent De Koninklijke Opera van Gent heeft op 2, 4 en 7 December j.l. feestelijke uitvoeringen gegeven van de opera „Beatrijs", van Ig- nace Lilien, gecomponeerd op een tekstbewerking van het dra ma „Ik dien" van Herman Teir- linck. De opveoring onder leiding van M. Veremans werd een suc ces voor de in Den Haag wonen de componist, die met een lang durig applaus werd gehuldigd. De Belgische pers is unaniem vol lof voor 't werk van Lilien Teirlinck. De gala-première werd bijge woond door verschillende offi ciële persoonlijkheden: H.M. ko ningin Elisabeth was vertegen woordigd door de burggravin Davignon, de Nederlandse am bassadeur door de consul der Nederlanden in Gent de heer Hamerlinck. Verder waren aan wezig de gouverneur Marien, de burgemeester Merchier, het col lege van wethouders en vele an deren. Ook lit Nederland waren verscheidenen de voorstellingen komen bezoeken, o.a. de directie der Nederlandse Opera te Am sterdam en vele kunstkenners. De Portugese minister van Bui tenlandse Zaken, Paolo Cunha, die op het ogenblik Canada be- I zoekt, heeft Maandag op een persconferentie in Ottawa ver klaard, dat het er bij de kwestie- Goa niet om gaat aan een volk zijn onafhankelijkheid te herge- ven, doch om „het imperialisti sche verlangen van een andere staatdie een aangrenzend gebied wil inlijven". „Als Goa eenmaal bij India in gelijfd is", aldus Cunha, „zal 'het een kolonie van de tweede rang worden in het kader van de In diase Unie, waar nog steeds het kastenstelsel, één der schokkend ste stelsels voor de menselijke waardigheid, heerst". TEGEN DE LAMP GELOPEN. Maandagmorgen om half zes hield de politie op de Laan van Nieuw Oost-Indië te 's-Graven- hage een auto aan, waarin zieh drie jongelui uit Amsterdam be vonden. Bij controle der papie ren blee'k de wagen te behoren aan een ambtenaar der fiscale recherche te Amsterdam. De jongelui bekenden de wagen van hem te hebben gestolen. Zij zijn op transport naar Amsterdam gesteld. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. In de nacht van Zondag op Maandag is in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht over leden de 33-jarige mevr. A. Pay sainah, Ambonese, verblijvende in het Ambonezenwoonoord te Ryckholt, gemeente Gronsveld. Zondagmiddag was de vrouw op haar kamer in het woonkamp bezig met wassen en bij deze bezigheid zijn haar kleren in brand geraakt. Op het hulpge roep kwamen de mede-inwonen den toesnellen. De vrouw werd naar het ziekenhuis overge bracht. Zij was moeder vhn één kind. EINDE VAN DE GOUDEN DROOM? De bergingstoren van de coöp. vereniging „Renate Leonhandt' die nog steeds bij de NoordersluiS in het IJmuidense Noordzee kanaal ligt, zal hoogstwaarschijn lijk nimmer uitvaren. Enige be stuursleden hebben namelijk medegedeeld, dat het bestuur zelf een faillissement van de ver eniging verwacht. Volgend jaar Februari is een vonnis over vorderingen te ver wachten van de firma's Genius en Hoogeveen, 8000 resp. 7000 groot. Wanneer deze vorderin gen worden toegewezen, zouden er geen kasmiddelen meer zijn. Bovendien zou er nog een pak ket onbetaalde rekeningen hg gen tot 'ongeveer 23.000. Er is veel op crediet gekocht, al heeft de heer P. Visser nog voor 13.100 aandelen weten te plaatsen, in September en Octo ber van dit jaar, hoewel de sta tuten van de vereniging- dit niet zouden hebben toegelaten. De voorzitter van de vereni ging, een Rotterdamse dump handelaar, heeft onlangs een rondschrijven aan het bestuur gezonden. Hierin merkte hij op, dat sinds 18 Augustus door de heer Visser fout na fout is ge maakt. „De toestand van de ber gingstoren zelf is deplorabel. Men verwacht, dat de toren on der water, ten tijde van de voor genomen uitvaart (Mei 1956) totaal zal zijn verroest. De toren is in- en uitwendig ongeschilderd. De slijtage van het beton is zó groot, dat grote kans bestaat, dat bij het onder komen van het bolder-platform hele stukken beton zullen wegspoelen: tijdens het transport zal de kans op scheuren niet gering zijn. De vertrekvergunning zal zeer waar schijnlijk volgend jaar niet wor den verleend, omdat de toren levensgevaar voor de runners kan opleveren". Tenslotte bestaat er nog steeds tussen de heer Visser en de ove rige bestuursleden een diep gaand verschil van mening over de plaats van het wrak. De ene partij meent, dat het wrak 4'/2 km Noordelijk ligt van de positie zoals die door het loodswezen is vastgesteld; de andere partij houdt vol dat deze positie niet de juiste is.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2