T De Nederlands-Indische conferentie Gedeputeerde Staten het Deltaplan van Zeeland en De conferentie geopend Resolutie over Nieuw-Guinea ingediend bij de V.N. Mr Van Heuven Goedhart neemt Nobelprijs in ontvangst HOOGWATEE ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 12 DECEMBER 1955 11e Jaargang No 3635 Minister Anak Agung Gde Agung in Nederland aangekomen Amerikaanse soldaten vrijgelaten Ratten op Orly Vietnam Rede van Stevenson tot A.F.L. en C.I.O. JAPANSE OORLOGS MISDADIGERS salons rrrohsrt' De titel van Attlee De begum Liaquat Aïi Khan over Nederland HET WEER WEERBERICHT Sfankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. ,.De leden van de Indonesische delegatie en ik hopen, dat de kamende conferentie met Neder land de grondslag zal leggen voor normale betrekkingen tussen In donesië en Nederland". Dit heeft mr. Anak Gde Agung, minister van Buitenlandse Za ken en voorzitter van de Indone sische delegatie voor de komen de besprekingen, Vrijdagnacht na aankomst op Schiphol verklaard. In een verklaring voor de came ra's van televisie en film zei mr. Anak Agung verheugd te zijn in ons land te zijn aangekomen vovtr de conferentie op ministerieel niveau tussen beide landen. Hij zei niet vooruit te willen lopen op de resultaten van deze be sprekingen „om de goede sfeer niet te bederven". ARRESTATIES OP ARUBA Wegens handel in blanke slavinnen. Uit betrouwbare, onofficiële bron wordt vernomen, dat op Aruba een tiental personen zijn gearresteerd wegens handel in blanke slavinnen. Het vermoe den, Toestaat, dat de Arubaanse politie een internationale organ! satie op het spoor is, die vrouwen onder valse voorwendselen naar Aruba heeft gelokt. De twee Amerikaanse soldaten, die Woensdag door de volkspo.i- tie in Oost-Berlijn werden gear resteerd wegens 'n beweerde aan val op een Duitse cabaret-artist, zijn Zaterdag vrijgelaten. Zij zijn in West-Berlijn aangekomen. Het vliegveld Orly bij Parijs, dat al een maand lang Toijna ver laten is door de staking onder 't luchtvaartpersoneel, wemelt van de ratten, die zich te goed doen aan de voorraden ham en choco lade en hun tanden scherpen cp de bedieningskabels van de vlieg tuigen. Tientallen brandweerlieden ei beroepsrattenvangers zijn in het geweer gekomen om de plaag .e bestrijden. De ratten zijn van hun oor spronkelijke woonplaatsen ver dreven door graafwerkzaamhe den aan een nieuwe weg in de buurt. Vrijdag is een mecanicien aangevallen door een rat van 50 cm lengte en een gewicht van ruim zes pond. Van gezaghebbende zijcic wordt te Saigon vernomen, dat de i in ternationale controlecommissie er bij de Franse militaire autoritei ten in Zuid-Vietnam over ge klaagd heeft', dat zij niet op de hoogte is gesteld van de aan komst van Amerikaans militair materieel en personeel in Zuid- Vietnam. De commissie zou heb ben vastgesteld, dat er de laatste maanden een toenemend verkeer is geweest tussen Amerikaanse bases in het gebied van de Stille Oceaan en Zuit-Vietnam, zonder dat zij in staat was geweest hier op contröle uit te oefenen. Adlai Stevenson, die zich weer voor de democraten candidaat wil stellen voor het Amerikaan se presidentschap, heeft in een rede tot vertegenwoordigers van de vakbonden A.F.L. en C.I.O. die zich zojuist verenigd hebben, verklaard, dat hij „vierkant" tegenstander is van „wat schijnt te zijn een plan om de afschuwe lijke politiek van groepshaat te bedrijven". Hij doelde hierbij o.m. op een uitlating van de leider van de republikeinse fractie in de senaat, die vakbondsleiders er van had beschuldigd, dat zij een „samenzwering van nationale omvang organiseerden om de fe derale regering over te nemen". De acht geallieerden van de oarlog in de Stille Oceaan tegen Japan hebben besloten drie grote Japanse oorlogsmisdadigers op erewoord op vrije voeten te stel len, aldus heeft het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken Zaterdag bekendgemaakt. De drie mannen zijn Naoki Hos jino (eerste secretaris van het Japanse ooriogskafoinetgene raal Hirosji Osjima (ambassa deur in Hitler-Duitsland) en Kejetsji Kido (grootzegelbewaar der). Op vragen van verslaggevers zei mr. Anak Agung niet te kun nen zeggen, hoe lang de confe rentie zal duren. „Wij zullen in Europa besprekingen voeren zo lang wij verwachten, dat er re sultaten van zullen komen. Er is ons geen tijdslimiet gesteld." Op vragen over de plaats van de conferentie zei de Indonesi sche delegatievoorzitter: „Ik heb begrepen, dat dit in een derde land zal zijn". Op een vraag, of Indonesië in grijpende wijzigingen zal voor stellen op de financieel-economi- sche overeenkomst herhaalde hij niet op het gesprek te willen vooruitlopen. Gevraagd of de po- liteike ontwikkelingen in Indo nesië zullen waarborgen, dat de eventuele resultaten van de con ferentie in Indonesië zullen wor den aanvaard zei mr. Anak Agung: „De Indonesische rege ring zou geen delegatie hebben gezonden, als niet het vertrou wen zou bestaan, dat resultaten daarvan ook zullen worden ge honoreerd." Op de vraag, of een nieuwe overeenkomst zal worden voor gelegd aan het huidige parlement of aan de nieuwe volksvertegen woordiging, die als resultaat van de algemene veriaezingen begin volgend jaar zal worden gevormd zei mr. Anak Agung: „Eerst moeten wij een overeenkomst zien te krijgen". Antwoordend op vragen over de kwestie Nieuw-Guinea zeide hij: „De kwestie staci nog r-teed.-. op de agenda van de Verenigde Naties. Wij zullen zien wat er dezer dagen gaat gebeuren. Voor spellingen kan ik niet doen". Mr. Anak Agung voegde hieraan toe, dat de V. N. de kwestie in ieder geval zullen moeten bespreken en dat „de Indonesische delega tie bij de V. N. zal handelen vol gens de aan haar verstrekte in structies". Minister Anak Agung deelde tenslotte mee, dat nog moet worden besproken of de agenda zal worden behandeld in de volgorde, zoal3 in de gemeen schappelijke verklaring is aan gegeven. Hij achtte dit overigens wel mogelijk. Met hetzelfde vliegtuig, dat door een motorstoring met bijna zeven uur vertraging op Schip hol arriveerde, zijn ook het lid van de Indonesische delegatie mr. Moh. Roem en de adviseurs mr. Soebardjo, het parlementslid Teng Tjin Leng, dr. Rustamadji en de woordvoerder van de In donesische delegatie, W. Latume- ten naar Nederland gekomen, alsmede twee Indonesische jour nalisten. De Indonesische delega tieleden werden op Schiphol van Nederlandse zijde verwelkomd door minister Van de Kieft, die zitting zal hebben in de Neder landse delegatie, de regerings commissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. Blom, en het plv. hoofd protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken, mr. K. Daniels. Van Indo nesische zijde waren aanwezig mr. Utoyo Ramelan, de Indone sische ambassadeur in bijzondere missie, de heer Kwee Djie Hoo, de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag en vrijwel de voltalli ge staf van het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag. de kapper met hetoportecoeW marfet 16 brovwerystraat 9 terneuzen C> i *mor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen. aparte salon voor huidverzorging, depositair „lamc;ome"-dr. payot" ■„yardley". „Overhaasting met het poneren kwestie der onrendabele gebie- De Nederlands-Indonesische con ferentie is Zaterdagmiddag om kwart vóór zes in de Lairessezaa! te Den Haag begonnen. De openingsvergadering werd van Nederlandse zijde bijgewoond door de ministers Luns, Van de Kieft en Zijlstra en de regerings commissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr Blom. Aan de tafel tegenover de Ne derlandse delegatie was gezeten minister Anak Agoeng Geden Agoeng, met links van hem mr Roem en rechts van hem mr Uto yo Ramelan achter de delegatie leden hadden de adviseurs plaats genomen: acht aan Nederlandse zijde en negen aan Indonesische zijde. IIEDE MINISTER LUNS. „Wanneer ik mij met dit woord ter opening van onze conferentie tot u richt, dan moge ik terstond daaraan toevoegen,, dat het mij een voorrecht is hier aanwezig te kunnen zijn bij het begin van onze besprekingen, teneinde u hier per soonlijk te begroeten. Onze taak zal een moeilijke zijn. Niet immers het vinden van be paalde formuleringen hoe be langrijk op zichzelf ook vormt bij deze besprekingen voor ons de hooldzaak; onze taak reikt verder. Het is in deze conferentie dat wij een zichtbaar begin zullen moeten maken ter verwezenlijking van de door u, mijnheer de minister van Buitenlandse Zaken, namens de In donesische regering uitgesproken wens: een blijvende verbetering in de verhouding tussen onze beide landen. Het is u bekend dat deze wens van Indonesië ook in Neder land weerklank heeft gevonden. De politiek van de Nederlandse re geling is immer gericht geweest op het onderhouden en waar moge lijk bevorderen van een goede ver slandhouding met uw land. Ook onzerzijds werd en. wordt beseft, dat de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië een werkelijke, blijvende verbetering van node hebben. Onze regering heeft zich dan ook gaarne bereid verklaard om in gezamenlijk overleg met de Indonesische regering te zoeken naar een basis voor zodanige ver betering. Dit overleg brengt ons hier te zamen. De voorbereidende bespre kingen met uw ambassadeur, mr Utoyo Ramelan. welke in goede verstandhouding hebben plaats ge had, hebben geleid tot de beslissing van onze beide regeringen een con ferentie te beleggen ter bespre king van een viertal agendapun ten, welke reeds zijn bekend ge maakt. Wij zien ons thans ge plaatst voor de taak om de in deze punten vervatte problemen met elkander te bespreken en er naar te 9treven tot bevredigende resul taten te komen. Gelijk ik zoeven reeds zeide, zal deze taak geen eenvoudige zijn. Willen wij er in slagen deze te vol brengen, dan dienen wij in de eer ste plaats te rekenen op elkanders oprechte wil de besprekingen te voeren met wijsheid en geduld, en met begrip voor elkanders belan gen, wensen en grieven. Namens de Nederlandse delega tie kan ik u verzekeren dat het aan deze wil harerzijds niet zal ontbreken. Wij zijn ervan over tuigd dat zulks evenmin bij uw de legatie het geval zal zijn. Er zijn zovele wederzijdse be langen, die alleen dan tot hun recht komen, indien er tussen on ze twee landen een sfeer van ver trouwen bestaat, waarin met volle dige eerbiediging van elkanders souvereiniteit een zakelijke behan deling van problemen mogelijk is. Onzerzijds denk ik daarbij aan de vele Nederlanders die in Indo nesië leven en werken, en aan de belangrijke economische betrek kingen tussen onze beide landen. Verscheidene van de hieruit min of meer noodzakelijkerwijze voort vloeiende vraagstukken zullen bij onze besprekingen aan de orde komen. Met belangstelling hebben wij kennis genomen van de eerste persberichten over de beginselen, welke uw regering bij haar econo mische politiek denkt te verwezen lijken. Wij zullen deze zorgvuldig bestuderen. De Nederlandse delegatie spreekt het vertrouwen uit, dat de Indone sische regering binnen de grenzen van hetgeen van haar verwacht kan worden, alles zal doen om tot een oplossing te komen van een aangelegenheid, welke naar u be kend is, sterk spreekt tot het rechtsgevoel van het Nederlandse volk en waarover ik bij deze ge legenheid niet verder zal uitwei den. In uw land hebben onlangs voor de eerste maal algemene verkiezin gen plaats gehad, een prestatie van betekenis in een uitgestrekt land als het uwe. Zeer binnenkort zul len de leden van uw constituante worden gekozen, die tot taak zal krijgen een definitieve grondwet voor Indonesië tot stand te bren gen. Ook in Nederland zal het volk zich volgend jaar weer naar de stembus begeven. Het zou voor on ze beide landen een grote winst be tekenen, indien wij de nieuwe re geerperioden zouden kunnen be ginnen met een gezonde basis voor onze wederzijdse betrekkingen, waarvan naar onze overtuiging beide volken goede vruchten zou den kunnen plukken. Daarom rust op ons de verant woordelijkheid ernstig te pogen deze conferentie tot een voor beide partijen binnen het raam der mo gelijkheden bevredigend einde te brengen, waarop kan worden voortgebouwd. Er dient rust te ko men in de grondslag van onze ver houdingen. Daarmede zal ook de wereld gebaat zijn. Moge „Hij, die alle dingen re geert" ons Zijn zegen schenken bij ons werk". REDE ANAK AGUNG. Na de rede van minister Luns sprak de voorzitter van de Indone sische delegatie, Anak Agung Gde Agung, als volgt: „Als voorzitter van de Indonesi-. sche delegatie moge ik hierbij na mens de Indonesische regering en de Indonesische delegatie mijn dank betuigen voor uw ontvangst en het verheugt ons dat de onder handelingen thans, een aanvang nemen. Toen mijn regering onder leiding van premier Burhanuddin Hara- hap bij de aanvang van het tweede halfjaar aan het bewind kwam, werd hij geconfronteerd met een zeer bijzondere en verheugende be drijvigheid op het gebied van de in ternationale politiek. Regeringen van vele landen en zelfs hunne staatshoofden en in het bijzonder die der vier grote we reldmachten, beijverden zich om door gemeen overleg op verschil lend niveau naar wegen en midde len te zoeken met het edele doel om de tussen staten en groepen van staten heersende spanningen te verminderen, zo mogelijk uit de wereld te bannen. Excellenties, ik moge met vol doening zeggen dat ook de rege ring, die ik hier vertegenwoordig, van meet af aan bezield werd door hetzelfde verlangen naar vrede on der de volkeren, en alhoewel zij reeds bij de aanvaarding van haar taak zich gesteld zag voor talloze sn ontzaglijke moeilijkheden op eigen terrein, vrijwel dadelijk dit verlangen zocht te verwezenlijken door een werkprogramma op te stellen teneinde of daadwerkelijke wjjze bij te dragen tot de vermin dering der heersende wereldspan ningen. Als eerste stap daartoe heeft zij zich er over beraad hoe het door de republik Indonesia gevolgde streven om de goede verhoudingen tussen het eigen land en andere landen te onderhouden. Dat bij dit werk aangevangen wordt met het streven om allereerst de verslech terde betrekkingen met andere landen weder gezond te maken, is begrijpelijk. Daarvoor worden tevens als es sentieel onderdeel van het streven naar goede betrekkingen tussen de staten stappen ondernomen om nauwere contacten en een goede verstandhouding met onze naouur- landen te bevorderen. Ter verwezenlijking van het an dere streven namelijk het normali seren van onze betrekkingen, die door welke oorzaak dan ook in de laatste tijd verslechterd zijn, zijn thans uw delegatie en de mijne bij eengekomen. Het uiteindelijk gemeenschappe lijk besluit van de Indonesische en de Nederlandse regering om dit wederzijds overleg te houden is weliswaar eerst verwezenlijkt na een moeizaam, hoewel steeds in goede sfeer gehouden voorbespre king, doch wij zijn verheugd, dat in deze tenslotte toch, dank zij de goede wil van beide partijen om op positieve wijze de wederzijdse betrekkingen te onderhouden, en te verbeteren, de moeizame arbeid, waarbij wij mr Utoyo Ramelan als onze bijzondere vertegenwoordiger heoDen afgevaardigd, met een uit eindelijke overeenstemming is ue- kroond. Excenlenties, problemen die in het nabije verleden de normalise ring en verbetering van de betrek kingen tussen Indonesia en Neder land in de weg hebben gestaan zijn: 1. De Nederlands-Indonesische unie die door net volk van Indone sia steeds gevoeld wordt ais een beperking van haar volledige sou vereiniteit; 2. De unanciële en economische overeenkomsten die niet meer pas sen in de huidige toestand en wel ke met meer in overeenstemming zijn met de eisen van deze tijd; 3. Het vraagstuk lrian-Barat, dat steeds een netelig obstakel is geweest op de weg naar een goede verstandnouding tussen Indonesia an Nederland. Aangaande de Nederlands-Indo- nesisone unie heo ik met bludschap geconstateerd, dat er tekenen aan wezig zijn, die er op wjjzen dat de ze kwesue zonder veel moeilijkhe den kan worden opgelost, uitgaan de van net xeit, dat op dit punt bij het vorig overleg n.l. dat gevoerd aan onze zijde aoor de delegatie Sunarjo in it)54 tot overeenstem ming neeft geleid. Aangaande de financiële en eco nomische overeenkomsten spreek ik de hoop uit, dat de besprekin gen een viot verloop zullen nebben nadat de Indonesische regering kort geleden in 'n verklaring aan gaande haar politiek ten aanzien van de investaties van vreemd ka pitaal in Indonesia duidelijk haar standpunt ten deze heeft weerge geven. Excellenties, vooral voor inge wijden zal het duidelijk zijn dat net probleem lrian-Barat 't uiterste en t summum van goede wil van bei de partijen zal vragen, wil men het gemeenscnappelijk doel, n.l. verbe tering en bevordering van de on derlinge betrekkingen, het op vreedzame wijze bespreken en tot oplossing brengen van bestaande onderlinge geschillen, bereiken. Bezield echter door hetzelfde ver langen om het door ons beoogde doei te bereiken om met onze buurlanden en alle andere landen goede en gezonde betrekkingen te onderhouden en hiermee een bij drage te leveren tot bevordering van de vrede in Zuid-Oost Azië en de hele wereld, zulks in overeen stemming met onze actieve onaf- hankelijkheidspolitiek, zijn wij vast besloten om aan elke moeilijkheid bij dit streven het hoofd te bieden, en ik ben verheugd te constateren, dat dit onderwerp in de zin van het agendapunt nummer 3 van het gemeenschappelijke communiqué een punt van bespreking vormt. Ik moge hierbij memoreren dat naar onze mening het streven om een oplossing te vinden in het ge schil lrian-Barat tot uiting is geko men in de Bandung-conferentie van Aziatisch-Afrikaanse landen. De behandeling van dit geschil zo wel in de A.-A. conferentie als in de V. N. hebben duidelijk weerge geven het grote belang van een oplossing in dit geschil niet alleen voor Indonesia en Nederland, maar ook voor Zuid-Oost-Azië en de wereld. Excellenties, zoals ik reeds zei, de voorarbeid tot dit gemeenschap van Zeeuwse wensen is voor het Provinciaal Bestuur allerminst noodzakelijk. In deze tijd van snelle ontwikkeling kunnen vraagstukken, in het bijzonder ter zake van verkeer en vervoer in een kwart eeuw van een geheel andere orde woeden. Daarom te meer is een grote mate van gede genheid meer dan van overhaas ting, bij vraagstukken als in het verslag der Prov. Staten over de begroting aangesneden, gewenst", aldus zeggen Ged. Staten in hun antwoordbrief aan de Staten, die gevraagd hadden naar het stand punt van het college ten aanzien van diverse met het Deltaplan samenhangende vraagstukken. Zo was gevraagd naar hun me ning over de gedachte der com missie Zuidwest Zeeland inzake het leggen van een dam tussen Walcheren en Noord-Beveland door het Noord-Sloe. Het ant woord luidt: „Zolang de plannen van het Rijk omtrent het tijdstip van uitvoering der verschillende afsluitingen noch nopens de ver keerswegen concrete vormen aan nemen, zal men Ged. Staten ten goede willen houden, dat zij zich niet uitspreken omtrent tal van suggesties door verschillende be langhebbende corporaties en an dere instanties naar voren ge bracht. Zij stellen deze suggesties wel zeer op prijs, maar zouden zeker in organisatorisch opzicht falen, wanneer zij, zonder de com missie uit de Staten en de streek zelf te raadplegen en zonder vol doende technische voorlichting, een standpunt bepaalden. De uit voering van het Deltaplan zal naar het zich laat aanzien globaal een tijdsduur van 25 jaar ver gen". In de afdelingen hebben Ged. Staten een uiteenzetting gegeven van de taak en de indeling van het nieuwe bureau van de Prov. Waterstaat, dat speciaal met za ken betreffende het Deltaplan zal worden belast. Er moet op gere kend worden, dat hiermede op den duur een bedrag van een ton per jaar (personeel en kantoor ruimte) zal zijn gemoeid. Ged. Staten vertrouwen, dat deze uit breiding van de technische dienst hen in staat zal stellen de belan gen en wensen van Zeeland met betrekking tot het Deltaplan op gefundeerde wijze naar voren ie brengen. Ook over de wegen is uitvoe rig in de afdelingen gesproken. O.m. werd de deplorabele toe stand van de weg ZierikzeeRe- nesse ter sprake gebracht. Geant woord werd, dat deze weg in drie étappes zal worden verbeterd. De eerste twee kunnen dit jaar nog worden aanbesteed, de derde naar gehoopt wordt volgend voorjaar. De weg wordt voortdurend in be rijdbare toestand gehouden. De putten worden gedempt. Dan was er ook nu weer de den. Op Schouwen-Duiveland is er verschil van mening tussen P. Z. E. M. en herverkaveling. De P. Z. E. M. eist 125 der aanleg- kosten, terwijl de herverkaveling niet meer dan 100 wil betalen. Is het nu niet mogelijk, dat de Provincie die z5 voor haar re kening neemt? zo werd gevraagd. Dit laatste kan worden bekeken, aldus was het antwoord. Op een andere vraag werd geantwoord, dat de P. Z. E. M. er vooralsnog niet toe zal kunnen overgaan op bepaalde tijden stroom tegen ge reduceerd tarief beschikbaar te stellen. De ligging der verschil lende delen van Zeeland en de geringe bevolkingsdichtheid zijn nu eenmaal oorzaak, dat ook de electriciteitsvoorziening kostbaar der is dan in andere streken van ons land. De P. Z. E. M. is met het verstrekken van het fonds voor onrendabele gebieden zover gegaan als maar mogelijk was. Voorts hebben de Prov. Staten in de afdelingen naarstig geïn formeerd hoe ver het stond met de voorstellen tot concentratie van polders in Zeeland. Met het oog op de totstandkoming van het Drie-Eilandenplan, waardoor de waterlozing van de polders op Noord-Beveland veranderd moet worden, is spoedige concentratie gewenst, zo werd gezegd. Ged. Staten hébben daarop ge antwoord, dat bij de minister van Verkeer en Waterstaat formele bezwaren zouden zijn gerezen met betrekking tot het toestuur van de daarbij betrokken calami- teuze polders. De grote moeilijk heid is echter, dat deze bewinds man zich nog steeds niet heeft uitgesproken, niettegenstaande bij herhaling op beantwoording van de 'brief, waarin Ged. Staten hun denkbeelden met betrekking tot de concentratie en met name op het bestuurlijk vlak ontvouw den, werd aangedrongen. Ged. Staten zijn dan ook diep teleur gesteld aldus nog steeds geen ver dere voortgang met de concentra tie van polders te hebben kunnen maken, ja zelfs nog niet eens tot een gedachtenwisseling met de minister te hebben kunnen gera ken. Bij het secretariaat van de V. N. is Zaterdagavond officieel een re solutie over Nederlands Nieuw- Guinea ingediend, welke naar men verwacht algemene instem ming zal verkrijgen in de politie ke commissie en de algemene ver gadering. Hierin wordt gezegd: „De alge mene vergadering na behande ling van het punt getiteld „de kwestie West-Irian", hopend dat het probleem op vreedzame wijze zal worden opgelost, kennis né- mend van de gemeenschappelijke verklaring die op 1 December '55 door de regeringen van Indonesië en Nederland is afgelegd geeft uiting aan de hoop, dat de onder handelingen, waarop in de ge noemde gemeenschappelijke ver klaring wordt gedoeld, vrucht baar zullen zijn". De resolutie, ingediend door Ecuador, India, Noorwegen, Nw- Zeeland en Syrië, heeft de steun van de afgevaardigden van alle Clement Attlee, de socialisti sche oud-premier die bij zijn af treden als fractieleider van La bour in het Lagerhuis in de adel stand werd verheven, zal voort aan bekend zijn als „Graaf Att lee", zo heeft zijn vrouw meege deeld. De titel van hun zoon Mar tin zal zijn burggraaf Prestwood of Walthamstow. (Attlee had voor het kiesdistrict West Walt hamstow zitting in het Lager huis.) De grafelijke titel, welke aan de oud-premier is verleend, is er felijk in de mannelijke lijn. belangrijke groeperingen in de V. N. Zij zal waarschijnlijk heden door de politieke commissie in be handeling worden genomen. De begum Liaquat Ali Khan, de Pakistaanse ambassadeur in Nederland heeft te Karatsji de Nederlanders aan haar landge noten ten voorbeeld gesteld. Ter wijl zij tegenover de pers critiek uitoefende op de praalzucht van de rijke Pakistanen, roemde zij de Nederlanders om hun eenvoud en practische aard. Als voorbeeld hiervan vertelde de begum over een receptie, waar Koningin Ju liana, precies als de andere gas ten een zak met drie sandwiches en een appel als middagmaal had gekregen. «e begum verklaarde ook, dat de Nederlandse ministers, zoals iedereen, zich per fiets of tram verplaatsen. De ambassadeur, die met ver lof in Fakistan is geweest, ver trok Vrijdagavond per vliegtuig naar Amsterdam. De Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor Vluchte lingen, mr G. J. van Heuven Goedhart, heeft Zaterdag in dé universiteit te Oslo, toen hij de Nobelprijs voor de vrede voor zijn organisatie in ontvangst nam, gezegd „dat tot dusver de reactie van de regering op onze verzoeken om geld teleurstellend is geweest". „Wij zijn daarom zeer dank baar voor de aanmoediging die aan ons bureau is gegeven door toekenning van de Nobelprijs voor de vrede een aanmoedi ging, die, naar wij hopen, ook van invloed zal zijn op de rege ringen". Tijdens zijn vijfjarig bestaan had zijn dienst op twee fronten moeten strijden. De strijd aan het eerste front, aldus de heer Van Heuven Goedhart, de strijd om de regeringen ervan te over tuigen, dat er nog altijd een vluchtelingenprobleem van grote omvang is nadat de internatio- pelïjk overleg is moeizaam ge weest, doch heeft toch resultaten opgeleverd. Zulks geeft mij aanlei ding om deze conferentie aan te vangen met de goede hoop, dat ook bij de verdere besprekingen onze pogingen tenslotte met succes zul len worden bekroond tot heil van onze beide volkeren. Moge de Almachtige ons daarbij wijsheid en leiding geven". nale vluchtelingenorganisatie ge sloten werd, is gewonnen. Maar de strijd op het tweede front, ter verkrijging van de vereiste gel den voor de uitvoering van het vier-jarenplan voor de vluchte lingen, is nog altijd onbeslist, zo zeide mr Van Heuven Goedhart. Echte vrede is, aldus zeide hij: „een toestand, waarin niemand, uit welk land ook, in feite geen groepen, personen van welke aard ook, in angst of nooddruft leven". Dit ideaal moet door de mensheid worden nagestreefd, ook al zal het nooit geheel wor den verwezenlijkt, aldus de heer- Van Heuven Goedhart. De voorzitter van ae Nobel- commissie van het Noorse parle ment, Gunner Jahn, noemde in zijn toespraak op de plechtigheid het werk voor de vluchtelingen een werk voor de vrede. „Dit werk leert ons, dat de ongelukkige vreemdeling één der onzen is. Wij leren ook men sen begrijpen en aanvoelen bui ten onze grenzen en het is op dit fundament, dat een duurzame vrede moet worden gebouwd". „Het is moeilijk activiteit van deze aard in getallen weer te geven, maar denkt u zich in, wat het voor iedere vluchteling af zonderlijk betekent, dat hij voelt of weet niet te worden vergeten, dat er ondanks alles iemand hem wil helpen, zelfs al kan de hulp niet dadelijk komen", aldus Jahn. Het afgelopen weekeinde kwam er een belangrijke wijziging in de algemene luchtdrukverdeling. Bo ven de Noordzee ontwikkelde zich namelijk een hogedrukgebied. Hjerdoor kon met noordelijke winden koudere lucht naar ons land stromen. De temperatuur werd dan ook een vijftal graden lager. Langs de scheidingslijn van de koudere lucht en de boven hei Kanaal. Frankrijk en ZuiÖ-Duhs land aanwezige zachtere lucht kwam een uitgebreid neerslagge- bied tot ontwikkeling, dat Zon dagavond slechts een honderdtal kilometers van ons land verwij derd was. Het hogedrukgebied tooven de Noordzee nam toen nog steeds in betekenis toe. Dit zal tot gevolg hébben, dat er meer oostenwind zal komen, hetgeen met enige verdere daling van de temperatuur gepaard zal gaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Om het vriespunt. Wisselende bewolking met en kele verspreide sneeuwbuien. Ma tige tot krachtige wind uit ooste lijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. DINSDAG 13 DECEMBER. v.m. n.m. Ereskens 1.11 1.21 Terneuzen 1.46 1.56 Hansweert 2.26 2.36 Walsoorden 2.36 2.46 Dec. 12 8.40 16.30 7.01 15.12 13 8.41 16.30 7.59 15.54 14 8.42 16.30 8.49 16.45 15 8.43 16.30 9.31 17.42 16 8.44 16.31 10.05 18.45 18 8.46 16.31 10.56 20.58

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1