BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Gevonden voorwerpen Wat brengt de Radio? Als vertegenwoordiger van de huiseigenaren in de huurcommissie is de heer Du Put), als katho liek, genoemd. Het College was van mening, dat bp de voordracht van leden, zowel als van plaats- Vervangende leden, katholieken moesten voorko men. Toen wij hierover in onze fractievergade ring hebben gesproken, hebben wij besloten, wan neer de heer Du Puij, of een ander katholiek, riiei gekozen wordt, dan brengen wij onze stem uit op de heer D'Hont. Wanneer er vertegenwoor digers van de vakorganisaties worden gekozen, dan komt het er niet precies op aan wie er komt van het N. V. V., het C. N. V. of de K. A. B., om dat dit een economische zaak betreft. Als er maar vertegenwoordigers van deze organisaties zijn, dan is het ons voldoende. Het college heeft evenwel met de verschillende geestelijke en politieke stromingen in deze ge meente rekening gehouden. Gaarne had ik van de heer Weterings vernomen ddor welke fracties de katholieke party wordt tegengewerkt. De heer De Vos: Meneer de voorzitter, in de twee commissies, die tezamen acht leden tellen, hebben twee katholieken twee leden van de K. A. B. zitting. Wanneer de heer Weterings dus aan de ene kant stelt, dat de katholieke vak beweging wordt gepasseerd, maar daarnaast ook de katholieken als zodanig, dan klopt dit niet. Met. twee plaatsen in een commissie van acht leden, heeft de K. A. B. en ook het katholieke volksdeel eigenlijk meer dan hen krachtens sterk te in de bevolking toekomt. Een verwijt op dit punt is er dus volkomen naast. Wanneer het er om gaat, dat men één van de katholieken in de commissie vervangen had wil len zien, had men dit moeten motiveren, en had de raad dit kunnen overwegen. Men heeft ook niet medegedeeld wie men vervangen wenste te zien, hetzij de vertegenwoordiger in de commissie van Terneuzen of Sluiskil. Tenslotte is er één commissie, die in twee kamers werkt. Zodoende is bet voor de raad moeilijk om te weten wat men bedoelt. Ik kan het niet zien, als zou de raad hier iemand persé hebben buitengesloten. Wat de overige op merkingen van de heer Weterings betreft, deze k;an ik evenmin aanvaarden. Ik ben het met de heer Den Hamer eens, dat, wanneer er gesproken wordt over bepaalde fracties, die zouden tegen werken, het eigenljjk beter is, indien deze met name genoemd worden, want er is, voor zover mij bekend, bij geen enkele fractie sprake van bewust tegenwerken. Wanneer er een commissie moet worden be noemd, hebben Burgemeester en Wethouders al tijd geprobeerd om alle richtingen daarin te doen vertegenwoordigen, hetgeen ook door de raad wordt aanvaard, want ook in de huurcommissie heeft een katholiek zitting. Wat commissies op ander gebied betreft, er wordt steeds getracht deze bevolkingsgroep ook daarin vertegenwoordigd te doen zijn. De heer Weterings moet er liever eens aan denken hoe moeilijk het is om, juist in die streken waar de K. V. P. de alleenheerschappij heeft, andersdenkenden in een of andere commis sie te krijgen. Daar gaat dit meestal helemaal niet. Wanneer de heer Weterings hier een verwijt doet, is het niet mijn bedoeling dit terug te doen. Ik wil alleen constateren, dat er geen redenen tot verwijten bestaan; zeker niet door de katho lieken omtrent de vertegenwoordiging in de huis vestingscommissie. Hierin is een voldoende katho lieke vertegenwoordiging. De heer Henry: Meneer de voorzitter, het is bijna overbodig om, na de uitvoerige toelichting door de beide wethouders, hier nog veel over te zeggen. Uiteraard heb ik over deze zaak geen overleg met mijn fractie kunnen plegen. Ik geloof echter, dat ik wel namens mijn fractie kan verklaren, dat met de katholieke belangen zoveel mogelijk en op een eerlijke wijze rekening wordt gehouden. Ik hoop, dat dit zal worden aan vaard. 531genlijk vind ik het jammer, dat de heer Wete rings een en ander hier in het openbaar zo scherp heeft gesteld. Wanneer men dit doet werkt dit niet mee om de verhouding tussen de verschillende fracties aangenamer en soepeler te maken, en eventuele vormen van samenwerking te vinden, die ook de heer Weterings ongetwijfeld voorstaat. Ik zou het toejuichen, wanneer de heer Weterings deze vrij sterke aanval op de raad zou willen matigen. Verder moet ik er nog op wijzen, dat van een achterstellen geen sprake is geweest en deze zaak op eerlijke wijze is bezien. Be heer De Waal: Wethouder De Vos zegt, dat de voordracht, welke officieel van hét bestuur van de K. A. B. is binnengekomen, niet gemoti veerd werd. De raad heeft geen aanleiding ge vonden om op deze voordracht in te gaan. fifeneer de voorzitter, als ik dan bekijk hoe de vorige candidaat in de commissie gekomen is, dan lijkt mij dit tegenstrijdig. Er is namelijk geen officiële voordracht van het bestuur van de K. A. B, binnengekomen, toen de voordracht van de heer v. d. Bos in de vergadering is gebracht. De heer v. d. Bos is toen practisch met alge mene stemmen gekozen. De heer De Vos: Ik wil hier tegenover opmer ken, dat ik die tegenstrijdigheid niet kan ontdek ken. De raad is altijd bevoegd om wie dan ook in een commissie op te nemen. Wanneer er een candidaat gesteld is en de raad is van mening, dat er aanleiding is om een bepaald lid van een commissie te vervangen, dan wordt dit door stem- nlng tot uiting gebracht. Bt bedoel dus niet, dat de candidaat van de K, A. B. niet naar voren gebracht had mogen worden, doch wanneer men een bepaald iemand ■wenst te vervangen, dient dit gemotiveerd te wor den. De mogelijkheid, dat de raad de candidaat :-enoemd zou hebben, was dan aanwezig geweest. Wanneer men alleen maar een candidaat stelt en nen motiveert dit niet, dan moet men later niet stagen, dat hij niet is benoemd. De heer Weterings: Met dit laatste van de heer De Vos ben ik het helemaal niet eens. Hij weet 'vengoed als ik, dat de vorige keer met de candi- faatsstelling voor de huisvestingscommissie tegen over mij andere politieke argumenten gesteld leerden. Dat weet men zeker in de Partij van de Arbeid. Dit is ons voldoende bekend en wij weten precies waar hier de knoop ligt. Weterings moest 'langen, in de eerste plaats omdat hij bij een ande re gelegenheid van de P. v. d. A. heeft gezegd, tot dit een partij is die gelooft aan God noch aebod. De K. A. B. heeft dit jaar een candidaat gesteld door het bestuur. Nu begrijp ik niet, dat men ateh er achter verschuilt door te zeggen, dat dit gemotiveerd had moeten worden. Wanneer het K. A. B.-bestuur een candidaat stelt, dan kan men «vel begrijpen, dat dit gaat tegen de katholieke candidaat die in de commissie zitting heeft, en *it deze door het bestuur van de K. A. B. niet als oen representatief vertegenwoordiger wordt ge zien. Ik wil hieraan toevoegen, dat ik geen ver- wijt aan het College wil doen. Het College is zelf altijd van het principe uitgegaan, dat, wanneer het ging om drie vakorganisaties, er ook candi- Baten van de drie vakorganisaties in aanmerking moesten komen. Dit is dan ook mondeling ge beurd. Iedere keer is aan het bestuur van de K. A. B. gevraagd een candidaat te willen stellen, o.a. ook voor de huurwet, in de beginperiode voor de huis vestingscommissie. Ik wil derhalve niet direct een verwjjt doen aan het College. Het College heeft het standpunt tot en met de huurcommissie altijd vastgehouden en hiervoor ben ik dankbaar. De raad heeft evenwel het Initiatief van Burgemees ter en Wethouders tot tweemaal toe doorkruist. Nu moet men niet zeggen, er zaten toevallig twee katholieken in de huurcommissie. Men heeft •'Joch wel uitdrukkelijk bedoeld om van Sluiskil éen vertegenwoordiger in de commissie te hebben; dat heeft er toch wel bij voorgezeten. Anders was men nooit met de heer Du Puij gekomen. In Ter- neuzen zijn er toch ook katholieke huiseigenaren. Met de heer Den Hamer kan ik het tot op zekere hoogte eens zijn. Ik ben er heilig van overtuigd, dat er inderdaad raadsleden zijn die ons een goed hart toedragen, doch wie de schoen past trekke haar aan. Ieder weet echter voor zichzelf wie hier bedoeld wordt. Ik heb tegen de heer Den Hamer geen klacht dat hfl tegen katholieken zou zijn, of ons zou tegenwerken. Ik heb altijd het meeste respect voor hem gehad. Hij kan de fracties en de raad niet dwingen, net zo min als wij dat kunnen doen. Wij menen een en ander echter te moeten stellen, omdat wij van oordeel zijn, dat de verhouding, zoals deze de laatste jaren is gegroeid, voor ons allesbehalve prettig is. De heer De Vos: Ik geloof, dat de heer Wete rings al te zeer spoken ziet en hij dient wel enigs zins op te passen niet overal tegenwerking van katholieken te zien. Dit verschijnsel doet zich tegenwoordig wel meer voor en men overdrijft dit naar mijn mening wel een beetje te sterk. Van tegenwerking is bij het College geen sprake en bij de raad ook niet. Wanneer de heer Weterings dit wil betrekken op een breder terrein, is dit zijn zaak. In de huisvestingscommissie is het katho lieke volksdeel vertegenwoordigd op een wijze, waarop geen enkel ander volksdeel kan bogen. Er bestaat voor deze commissie derhalve geen reden critiek uit te oefenen. De heer De Waal is jarenlang voorzitter van deze commissie te Sluis kil geweest. Toen hij bedankt heeft is hij onmid dellijk door een andere katholiek vervangen. Er is dus ook daar rekening gehouden met het katho lieke volksdeel. Het is werkelijk niet goed overal spoken te zien en achterstelling te suggereren en proberen te constateren, want dan geloof ik dat men op de verkeerde weg is, terwijl dit de goede verhouding in de gemeente niet bevordren kan. De heer Den Hamer: Ik ben dankbaar, dat de heer Weterings mij persoonlijk heeft uitgescha keld met betrekking tot zijn klacht, doch ben mede lid van de gemeenteraad en als zodanig neem ik mijn plaats hier in. De heer Weterings heeft het hier niet alleen niet alleen over de Advies commissie Woonruimtewet en Huurcommissie, doch ook over de achterstelling van rooms-katho- lieken in het algemeen. Ik kom in kringen waar men open en rond zijn mening uitspreekt en ben ervan overtuigd, dat hij dit verkeerd ziet. De ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een onderwijzer aan de openbare Zuidlandschool. De voordracht luidt: 1. F. J. Niehof te Apeldoorn; 2. J. C. Jansen Verplanke te Hontenisse. De Voorzitter: Ik moet hieraan nog toevoegen, dat de heer Jansen Verplanke, die als nummer 2 op de voordracht staat, geen uitstel van militaire dienst kan verkrijgen en dus niet meer voor de voordracht in aanmerking komt. Daarbij komt ook te vervallen punt 3a van de aanvullende agenda, omdat ook de heer J. Boogaard de militaire dienst plicht moet vervullen. Tot spijt van het College blijft niets anders over dan de voordracht van één persoon. Onder deze omstandigheden was het niet mogelijk dit nog te wijzigen. Overgegaan wordt tot stemming, De heren Camps en De Feijter vormen met de voorzitter het stembureau. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 13 op de heer Niehof; 1 stem is blanco. De heer Niehof is benoemd. 4. Idem tot aankoop: a. van gronden in de Noordpolder. De heer Van Langevelde: Meneer de voorzitter, wanneer ik de prijzen bekijk en bereken, dan lijkt mij deze grond tamelijk duur, indien deze in ex ploitatie komt voor woningbouw. De heer Den Hamer: Meneer de voorzitter, deze gronden zijn zeker duur. Dit zou niet het geval zijn, wanneer wij deze geheel zouden kunnen ge bruiken voor bouwgrond. Hier komt open be bouwing, terwijl ook een gedeelte als plantsoen moet dienen. Aangezien de Noordpolder niet in de toestand, zoals deze op het ogenblik is, kan blij ven liggen en op enkele plaatsen huizen of open bare gebouwen gebouwd kunnen worden, hebben wij gemeend deze gronden te moeten aankopen. Hoewel ik voorstander ben van het particulier bedrijf, ziet het College hier nadelen in, indien de gronden in particuliere handen blijven. Wij heb ben gemeend deze aankoop onder de genoemde voorwaarden te moeten accepteren. Reeds twee jaar zijn hierover onderhandelingen gevoerd. De prijs is van 148.000 gekomen op een totaalbe drag van 120.000, waarop wij de nodige goed keuring zullen kunnen verkrijgen. De Grondka mer heeft nagegaan of hier geen abnormaal hoge prjjzen betaald moesten worden, doch men heeft hieorp goedkeuring verleend. Daar de gronden t.z.t. in het centrum van de gemeente zullen komen te liggen, hebben wij gemeend de voorwaarden te moeten aanvaarden. De heer Hol: Ik betreur het, dat in het ver leden het beleid van de gemeenteraad van Terneu zen dusdanig is geweest, dat ik dit, vooral wat be treft de grondpolitiek, niet kan bpwonderen. De bouwgrond wordt hier wel erg duur. Ik zie het dan ook zó, dat voor de gemaakte fouten in het verleden, thans de raad min of meer verantwoor delijk wordt gesteld. Mijn stem zal ik evenwel aan het voorstel geven. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. b. van het perceel Markt 13. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. 3. Idem tot onteigening van gronden gelegen in de Zuidlandpolder. De heer De Feijter: Het College zegt bij dit punt, dat deze gronden niet door minnelijke schik king kunnen worden verkregen. In de stukken, die ter inzage hebben gelegen, las ik, dat de eige naar tegen deze onteigening geen bezwaar heeft gemaakt. Alvorens de gemeenteraad een beslissing neemt, zou ik gaarne ingelicht worden omtrent de prijs, welke de eigenaar heeft gevraagd en de ge meente heeft geboden. De Voorzitter: Hiermede zijn wij bezig; er wordt arbitrage aangevraagd. De heer Den Hamer: Ik moge de heer De Feij- ter vragen even geduld te hebben. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 6. Idem tot vaststelling van de werkelijke uit gaven: a. van het openbaar onderwijs over 1954; b. van de bijzondere scholen over 1954; c. van het vakonderwijs nuttige handwerken over 1954. 7. Idem tot het beschikken op bezwaarschriften huisvuil. 8. Idem tot het deelnemen aan de verwaarbor- gingsregeling van de vereniging „Frauderisico Onderlinge van Gemeenten." 9. Idem tot het sluiten van een rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten. 10. Idem tot het verlenen van machtiging tot af sluiting van kasgeldleningen voor 1956 Zonder bespreking of hoofdelijke stemmiAg wor- cien deze voorstellen aangenomen. 11. Idem tot het opdragen van een ontwerp uit breidingsplan Sluiskil. De heer uamps: lk stel het ten zeerste op prijs, dat Burgemeester en Wethouders dit voorstel hebben gedaan. De heer Fijn van Draat: In het voorstel wordt gesproken over het dorp Sluiskil. Houdt dit toch alleen in het gedeelte hetwelk tot Terneuzen be hoort, en is dit de officiële naam? De Voorzitter: Ja. De heer Van Langevelde: Ik heb gelezen, dat er wat meer zekerheid is nu de zaak zich meer aan het aftekenen is en Burgemeester en Wethouders met een zeker optimisme een uitbreidingsplan voor Sluiskil aanbevelen. Is het reeds zover, dat er enkele zekerheden zijn om een uitbreidingsplan vast te stellen. Het is reeds meer voorgekomen, dat deze zaak op de lange baan is geschoven. Als wij deze opdracht geven, zitten wij misschien hier aan vast. De Voorzitter Het is op een zachte aandrang van Gedeputeerde Staten geweest. De moeilijk heden zijn nog niet allemaal opgeruimd, doch ik geloof wel, dat de situatie zó is, dat wij de op dracht kunnen geven. Ik hoop, dat de stedebouw- kundige in staat zal zijn de moeilijkheden aan te passen in zijn plan. De heer De Waai: Is het de bedoeling dit plan aan de heer Gouwetor in handen te geven? De Voorzitter: Dit is nog niet zeker. Zijn er bepaalde wensen in die richting? De heer Camps: Ik zou het wel op prijs stellen. De heer De Waal: Het lijkt mij min of meer de aangewezen weg. Als de heer Gouwetor nu toch met Terneuzen bezig is, kan hjj meteen Sluiskil meenemen. De heer De Vos: Deze zaak loopt bij het College reeds jaren. Ook de voorbereidingen vergden een lange termijn. Of het definitief kan worden vast gesteld, is een vraag, die wij waarschijnlijk eerst kunnen beoordelen, wanneer het uitbreidingsplan ontworpen is. De Voorzitter: Er wordt in ieder geval nu iets aan gedaan. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 12. Idem tot wijziging van de begroting Grond bedrijf en die der Gemeente dienst 1955. 13. Idem tot aankoop van gronden in de Zeven Triniteitspolder. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wor den deze voorstellen aangenomen. 14. Idem tot het verlenen van schadevergoeding aan de pachter van de gronden in de Zeven Triniteitspolder. De heer Van Langevelde: Gezien de grootte van het bedrijf, ben ik van mening, dat hiervoor een grote vergoeding gegeven wordt. Ligt de ver goeding boven de normale normen, of is deze er onder gebleven? Ik vind het bedrag tamelijk ruim genomen. De Voorzitter: Een en ander is met langdurige onderhandelingen gepaard gegaan. Tenslotte heb ben wij bericht van geen bezwaar gekregen van het Onteigeningsbureau te Rotterdam. De heer Den Hamer: Het gaat hier om vergoe dingen die door de commissie van Onteigening te Rotterdam zijn goedgekeurd. Wij kunnen niet nauwkeurig bewijzen wat iemand verdient, tenzjj hij dit door zijn boekhou ding aantoont. Wanneer deze eigenaar zich be zwaard gevoelt, kan ik dit begrijpen, omdat hij pas dit bedrijf in gebruik heeft. Er waren zeer veel her stellingen te verrichten, waardoor op het ogen blik moeilijk uif te maken is, wat de verdiensten zijn. De vergoeding is voor 3 ha 800 a als boom gaard komen te liggen op 1200 per ha en voor net i estei ende bouwland op 500 per ha per jaar. v-/jj nebben ons aan deze officieel vastgestelde ver goeding moeten vasthouden. De vergoeding ligt in de tegenwoordige tijd voor de pachter buiten ge .voon hoog. Indien wij een procedure aangaan, dan komen wij Loch op de normen, die op het ogen blik gelden. De Voorzitter: Ik verzoek U het College te mach tigen Voor enige Verkoop var» gronden in de Noord en Zeven I riniteftspolder, nl. aan mevrouw Diele- man-Beekenkamp voor 10 per m-', de woning bouwvereniging „Werkmansbelang" voor 9,75 per de firma Van Putten en Vroon voor 10 per m- en de overige gronden voor 9,75 per nri, in de Noordpolder aan de Rijkswaterstaat voor een wo ning van de ingenieur en aan de firma Hondius. De heer Henry: Wat is de bedoeling van deze firma met de grond? De Voorzitter: Men wil hierop een kantoor bouwen. De heer Weterings: Past dit in het kader van het uitbreidingsplan van de heer Gouwetor? De Voorzitter: Hiermede is overleg gepleegd. Het voorstel wordt zender hoofdelijke stemming aangenomen, terwijl het College machtiging wordt verleend tot verkoop van gronden in de Noord polder en Zeven Triniteitspolder. 15. Omvraag. De heer Van Langevelde: Ik sprak gisteren iemand van een autodienst, die geregeld via Perk- polder gebruik maakt van de veerdienst. Hij ver telde mij, dat hij maandag 3 uur, dinsdag 2% uur en woensdag 2 uur had moeten wachten, voordat hij met de boot mee kon. Zou hieraan misschien iets kunnen worden gedaan, want dit betekent volgens mij energieverlies. Wellicht kunnen Ge deputeerde Staten er voor zorgen, dat deze dienst geregelder vaart en zorgen voor een betere ac commodatie. De Voorzitter: Dit is inderdaad een erg ver velende toestand. Wij weten allemaal, dat Gedepu teerde Staten voor grote moeilijkheden staan met deze zaak. Ik weet, dat men te kampen heeft met gebrek aan materiaal en andere moeilijkheden, die niet zo in een oogwenk zijn te verbeteren, doch ik geloof dat men alle moeite doet deze toe stand te verbeteren.. Of het ooit met boten zó gemaakt kan worden, dat men -een wachttijden meer heeft betwijfel ik evenwel. De heer N. F. Dieleman: Meneer de voorzitter, in de Geraniumstraat wordt een school gebouwd, waardoor de oprit is verdwenen. Nu moeten dé wandelaars de Baandijk beklimmen Zou het mis schien mogelijk zijn in de Baandijk een trap te maken? De Voorzitter: Wij hebben dit reeds opgedragen. De heer Camps: Meneer de voorzitter, enige weken geleden is in verschillende kranten een artikel verschenen betreffènde de helicopterdienst De gemeente Terneuzen zou aanvankelijk een sub sidie toekennen van maximaal 5000 Dit bedrag zou zijn teruggebracht op 3500. Nu stond in de krant in het verslag van de Kamer van Koophan del, dat het bedrag van 3500 nog verminderd is tot een lager bedrag. Lij interpretatie van het woord maximaal kan worden verstaan, dat het bedrag van 3500 niet mag worden overschreden. Bij verschillende leden van de raad heeft be slist niet de bedoeling voorgezeten dit bedrag te verlagen. Persoonlijk geloof ik, dat de helicopter dienst van groot belang is voor Zeeuwsch-Vlaan- deren en wij moeten bijdragen wat in ons vermo gen ligt. Ik zou het op prijs stellen het bedrag van 3500 te handhaven. De Voorzitter: Het College is gekomen tot het bedrag, hetwelk nu is vastgesteld, omdat dit het zelfde bedrag is dat aanvankelijk gevraagd is door de Kamer van Koophandel, namelijk 16 cent per inwoner. Wij meenden hiermede te voldoen aan de verwachtingen van de Kamer van Koophandel. De heer Camps: Wij hebben een maximaal be- drag vastgesteld van 3500, doch ik zou het jam mer vinden, dat morgen Axel zou besluiten iets meer bij te dragen. De heer Hol: Meneer de voorzitter, misschien ligt het meer op de weg van Axel om inplaats van een vergoeding van 8 cent, deze op 16 cent per inwoner te brengen. De Voorzitter: Er was ook door de Kamer van Koophandel toegezegd, dat er nog nader overleg gepleegd zou worden met het Gemeentebestuur. Dit heeft evenwel nooit plaatsgevonden. Derhalve is het moeilijk om te beoordelen hoe de Kamer van Koophandel .gekomen is tot het besluit van de helicopterdienst. De heer Camps: Is hierover gecorrespondeerd en heeft men daarop nog geantwoord? De Voorzitter: Dit is inderdaad het geval. Wat uw opmerking over het woord maximaal betreft, men heeft de vrijheid tot die grens te gaan. De heer De Vos: Ik heb mij enigzins verbaasd over de opmerking, die de voorzitter van de Ka mer van Koophandel blijkbaar in een vergadering van die Kamer heeft gedaan. Erg fair tegenover de Gemeente Terneuzen kan ik deze opmerking niet vinden. Men moet heel de vóórgeschiedenis nagaan om een juist standpunt en een juist begrip te vinden. Er is aan alle gemeenten van Zeeuwsch- Vlaanderen gevraagd om een bijdrage van 16 cent per inwoner voor een vol jaar. Toen hebben Burgemeester en Wethouders aan de Raad machtiging gevraagd om een bedrag van maximaal 5000 toe te kennen. Natuurlijk is er de mogelijkheid om inderdaad 16 cent per inwoner te geven, doch eventueel een groter bedrag moet afhangen van de omstandigheden. Omdat de perio de van een jaar werd teruggebracht tot zeven maanden, is ook de subsidie teruggebracht tot maximum 3500. Daarvan is de Kamer van Koop handel mededeling gedaan. Nu heeft men blijk baar aangenomen, dat de maximale bijdrage in het exploitatietekort, dat nog altijd niet bekend is, reeds bij voorbaat in ontvangst zou kunnen worden genomen. De opmerkingen van de voorzitter van de Ka mer zijn er volgens mjj wel naast, zeker tegen over Terneuzen, dat de eerste Gemeente was, voor zover mij bekend, die onmiddellijk de gevraagde bijdrage heeft toegezegd en zich hieraan heeft ge houden, óók nu de termijn is ingekrompen tot zeven maanden. Men heeft nu evengoed hiervoor de bijdrage van 16 cent per inwoner gekregen. Andere Gemeen ten hebben een bijdrage geweigerd, of zij hebben een kleinere bijdrage vastgesteld. De Gemeente Axel o.a. geeft 8 cent per inwoner.. Wanneer nu de voorzitter van de Kamer van Koophandel zegt, dat misschien de termijn van zeven tol zes maan den zal moeten worden ingekrompen, als gevolg van het feit, dat Terneuzen niet die maximale bijdrage geeft, dan kan ik het niet met hem eens zijn. Dit komt eerder, omdat andere Gemeenten niet de volle bijdrage geven. Ik denk hierbij bijv. aan Axel, dat 650 bijdraagt, terwijl Terneuzen nog altijd 2.286,72 geeft. Gezien deze verhouding bestaat er dus geen enkele reden om de Gemeen te Terneuzen verwijten te maken. Terneuzen heeft hier volledig aan zijn verplich tingen voldaan. Indien het bericht in de krant juist is, heeft def tastezüter van de Karrfefvan Koophandel ge zegd, dat in de brief van Burgemeester en Wet houders van Terneuzen niets daarvan vermeld is, doch dat hem bekend was, dat de verminderde bij drage gegeven werd, omdat de helicopterdienst niet in Terneuzen gekomen is. Het zou interessant zijn, indien de voorzitter zou mededelen waar hij die wetenschap vandaan haalt Hierover hebben wij niet gerept. Wij hebben aan onze morele verplichtingen vol- dan en méér gegeven dan gevraagd is, namelijk lb cent per inwoner voor 7 maanden, terwijl dit bedrag voor een vol jaar gevraagd is. De heer Den Hamer: Ik ben met het College ervan overtuigd, dat vvij aan onze verplichtingen hebben voldaan. De uitleg van de voorzitter van de Kamer van Koophandel acht ik derhalve on juist. Er zijn drie Gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan- deien, die een bijdrage van 16 cent per inwoner hebben toegezegd, waaronder ook Terneuzen. Met het resterende bedrag had ook iets anders kunnen gebeuren. Axel evenwel houdt met zijn bijdrage van S cent per inwoner daarvoor, nog geld over Men mag m.i. de Gemeente Terneuzen in deze zaak geen verwijt maken. Ik hoop van harte dat de helicopterdienst blijft bestaan. De heer Fijn van Draat: 'Indien de Gemeente Axel 8 cent per inwoner bijdraagt, dan staat hier toch tegenover, dat de exploitatiekosten van de heliport groot zijn. Axel komt met de exploitatie van de heliport er bü, op een bedrag van 2628,50. De heer De Vos: Dat staat er buiten Toen de bijdrage gevraagd werd, was het ons niet bekend, dat de Gemeente waar de luchthaven kwam deze ook nog moest exploiteren. Indien Terneuzen deze had gekregen, hadden wij dit bedrag ook nog moe ten voteren boven de bijdrage in het exploitatie tekort. De Voorzitter: Dit was van het begin af niet bekend. Ik heb de indruk, dat de voorzitter van de Kamer van Koophandel abusievelijk van de ver onderstelling is uitgegaan, dat alle Gemeenten aan de subsidie zouden bijdragen. De heer Weterings: Meneer de voorzitter ik wil vragen of het mogelijk is aan het Wilhelmina- p.antsoen, waar de bussen stoppen, het tegelpla teau uit te breiden, omdat met regenachtig weer het gazon wordt vertrapt. Dit wordt één modder poel. De Voorzitter: Wij zullen dit nagaan. De heer Weterings: Meneer de voorzitter, is het misschien mogelijk in de Noordstraat het inhaal- verbod in te voeren? Ik heb één dezer dagen ge zien, dat een wagen ijskoud het trottoir opreed Dit is levensgevaarlijk voor de voetgangers, die dan ook niet wisten waar zij moesten blijven! Dit komt herhaaldelijk voor. Het is natuurlijk niet prettig om achter een vrachtwagen te moeten staan totdat deze gelost is, doch het is toch geen methode om zonder meer het trottoir op te rijden. De auto's hebben soms een behoorlijke vaart Het verwondert mij, dat er geen ongelukken zijn ge beurd met mensen, die voor de etalages stonden te kpken. De Voorzitter: Er zjjn altijd vrachtwagens die daar moeten staan, omdat zjj hun waren moeten afleveren. Dit is een moeilijke situatie, doch wij zullen dit bekijken. De heer De Feijter: Meneer de voorzitter de straatverlichting te Driewegen is nog dezelfde als oü jaar geleden, toen deze werd aangelegd. Er is hier belangrijk minder verlichting dan in de kom van Terneuzen. De hoofdweg ligt anders dan vroeger en het is daar wel erg donker. Misschien kan hier iets verbeterd worden? Het zal niet zo eenvoudig zijn meer lampen te plaatsen, doch het is wellicht mogelijk sterkere lampen in de lantaarns te plaatsen. Dit geeft be langrijk meer licht, terwijl het niet zoveel méér KOSt. De heer De Vos: Dit valt natuurlijk te bekijken. Ik ben ervan overtuigd, dat de straatverlichting van Driewegen nog wel wat te wensen overlaat 3®,""®f.r de heer De Feijter zegt, dat de straat- erlichting slechter is dan in de kom, dan bedoelt hij natuurlijk op de hoofdwegen in de kom. Er zijn ook in de kom wijken, waar de straatverlich ting even slecht is. De heer De Feijter: Hoe staat het met de aan sluiting op de waterleiding van de onrendabele percelen dezer Gemeente? Sinds enkele jaren heb ik daarvan mets meer gehoord. In Zaamslag is men hiermede heel wat verder De Voorzitter: WD hebben de Waterleiding maatschappij schriftelijk verzocht dit geval te be- nfe'ren Wlj zullen hiernaar nog eens infor- De heer Fijn van Draat: De verlichting van het parkeerterrein is afschuwelijk. Wanneer iemand t de Arsenaalstraat het parkeerterrein oprijdt kan liy niet zien of iiy goed r\jdt. De Voorzitter: Wij zullen dit bekijken. De vergadering wordt gesloten. TERNEUZEN. De corpschef van de gemeen tepolitie te Terneuzen maakt be kend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Rij wielachterlantaarn, F. van Poelje, Hendrikstr. 10; rooskleu rig kinderwantje, Wed. Dekker, Verl. v. Steenbergenl.; paar glacé herenhandschoenen, A. Witte, Oudelandseweg 35; parapluie, Schellinkhout, Noordstr.; donker blauw petje, Jonkman, Narcisstr. 30; zwarte knoop met bladmo tief, C. Doorns, Noordstr. 89; gum mi autokussen, C. Huijssen, Dek- kerstr. 55; een witte en een rode das, J. Meeusen, Nieuwstr. 17; rood kinderdasje m. bruine blok ken, Donze-Visserstr. 29; bank biljet, J. A. Luteijn, Scheldekade 44 (2 maal bellen); grijze capu chon van regenmantel, Hame link, IJsbaanstr. 2; groen met rood gekleurd kinderwantje, Ket ting, Schoolweg 4; 1 koperen ge wicht van 500 gr., J. de Bruin, Kerkhof laan 9; étui met ball point en potlood, Kaijzer, Dek- kerstr. 32. Aan het bureau van politie zijn nog gedeponeerd: vulpen, rech ter pendaal, muntbiljet, haar- strik, sleutels, wanten, bruine herenglacéhandshcoen, paar grij ze damesglacé's, een paar blauwe kinderwanten en rode portemon- VOGELWAARDE. Huwelijks-voltr.: 12 Nov. Geor ge A. Serie (won. te Graauw), 25 j. en Emma R. van Leemput, 24 j. 17 Nov. Hypolitus L. Warrens (won. te Noordwijkerhout), 37 j. en Johanna F. Hermans, 26 j. 19 Nov. Willy L. Verstraefcen (won. te Hontenisse), 23 j. en Bertha S. de Roeck, 21 j. 24 Nov. Emilius J. Boeding, 34 j. en Ro salia M. Kindt, 24 j. Geboren: 10 Nov. Joseph us Hendricus Alphonsus Maria, z. van Theodorus de Blok en Ma ria L. de Meijer. 11 Nov. Janna Sara, d. van Pieter van Doom en Cornelia Dieleman. 15 Nov. Jean- na Josepha Maria, d. van Hypo litus J. J. Menu en Maria P. I. Hiel. Overleden: 23 Nov. Anna. C. van Sikkelrus, 84 j., wed. van Alphonsus de Schepper. VOGELWAARDE. Gevestigd: E. Duerinck en ge zin, van Hontenisse; M. C. De- rij cke, van Vlijmen. Vertrokken: T. M. R. de Maat, naar Clinge; M. J. C. van Over loopd'Hert, naar Hontenisse; T. de Blok, naar Roosendaal; C. Heijman, naar Hulst; E. R. Serie- Van Leemput, naar Graauw; P. J. W. M. Staal, naar Amsterdam; N. Strooband, naar Eiserfeld (D.); E. J. Boeding, naar Axel; R. M. Boeding-Kindt, naar Axel; M. A. der Weduwe, naar Koe wacht. VRIJDAG 9 DECEMBER, HILVERSUM I; 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano recital; 11.30 Gram.; 12.00 Zigeu nerkwintet; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Instr. septet 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gram.; 14.05 Voor de .jeugd 14.25 Gram.; 14.45 Lichte muz. 15.15 Voordr.; 15.35 Instr. trio; 16.00 Caus.; 16.15 Gram.; 16.30 Kamermuziek; 17.00 Declamatie; 17.20 Negro spirituals; 17.40 Reursber.; 17.45 Lichte muziek 18.00 Stemmen van overzee; 18.15 Fanfare-orkest; 18.35 Voor de jeugd; 19.00 Nieuws; 19.10 Regc- ringsuitz.; 19.30 Gram.; 20.00 Ra diokrant; 20.20 Gr.; 20.30 Hoor spel; 21.00 Philh. ork.; 22.25 Cla- vecimbelrecital22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Boekbespreking; 23.35 Gram. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.25 Gram.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.45 Voor de huisvr.: 9.00 Gym.; 9.10 Gr;. 9.40 School radio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Gram.; 10.50 Orgelsp.; 11.15 Het hangt aan de muur en het tikt; 11.40 Alt en piano; 12.00 Promenade ork.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.35 Sport en prognose; 12.50 Gr.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13.30 Lich te muziek; 13.55 Koersen; 14.00 Strijkkwintet (14.15—14.35 Boek- bespr.); 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Muz. caus.; 16.30 Voor de kinde ren; 17.00 Muz. caus.; 17.40 Kla- rinetens.; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Gram.; 18.45 Caus.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Meisjes koor; 19.30 Caus.; 19.50 Ber.; 19.55 Streeknws; 20.00 Nws; 20.05 Gr.: 20.30 Caus.; 20.40 Idem; 21.00 üchte muz.; 21.40 Cabaret; 22.10 Buitenl. overz.22.25 Amus. mu ziek; 22.40 Caus.; 22.45 Avond wijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram.; BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 School radio; 15.45 Gram.; 16.00 Koer sen; 16.02 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Vlaamse liederen; 18.10 Caus.; 18.20 Gr.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.15 Orkest- conc.; 21.00 Kunstkaleidoscopp; 21.15 Pianotrio; 22.00 Nws; 22.15 Intern, radio universiteit; 2230 Koor; 22.50 Gram.; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 7