Eric de Noorman - Het raadsel van Tuaim Mor CYPRUS De ervaringen van Van Krieken Gemeenteraad Terneuzen van h Lecoeur gaat nienwe beweging oprichten De staking bij Rolls-Royce Rokende kippen Churchill over het Sowjet- bezoek aan Aziatische landen Minister Nutting over de Sowjet-Unie Samenzwering in Japan Wervelwind maakt slachtoffers in India Dorp in rep en roer Een boekhandelaar in Limas sol én 16 inwoners van Lefkoni co zijn in hechtenis genomen. Zij worden er van beschuldigd lid te zijn van een onwettige organisa tie. De naam en het adres van de boekhandelaar zouden zijn gevon den op pakketten met opschrift „boeken", ciie wapens en ontplof bare stoffen bevatten, welke tot de lading behoorden van een Grieks schip, dat Cyprus heeft aangedaan. Leerlingen van een middelbare school te Kyrenia zijn Maandag niet naar school gegaan uit nro- test tegen het sluiten van een school te Lefkonico, waar zich ongeregeldheden hadden voorge daan. Ook een meisjesschool te Athienou is door de politie ge sloten omdat de Griekse vlag op het gebouw was gehesen en pam fletten van de verzetsbeweging op de muren waren geplakt. In Maandag te Nicosia verspreide vlugschriften worden de leerlin gen van alle Griekse middelbare scholen opgeroepen, met ingang van Woensdag (heden) vier da gen van schooi weg te blijven. In Lefkonico zijn Maandag functionarissen de gehele dag bezig geweest met het verdelen van de boete van 20.000 gulden over de mannelijke bevolking, die door gouverneur sir John Harding is opgelegd wegens het vernielen van het postkantoor, dat Zaterdag door betogers in brand werd gestoken. De 600 mannelijke inwoners die het dorp telt, zullen aan de boe ten moeten bijdragen in verhou ding tot wat zij bijdragen aan het schoolfonds. Dinsdag werd de 54. Als Eric de ogen weer opslaat, staan 'n paar wazige gestalten over hem heen gebo gen. „Het is de zwarte dood", hoort hij een stem van heel ver zeggen. „Gauw, zuig de wonde uit". Iemand pakt zijn arm beet. „Ik verklap niets", bazelt Eric. „Want jullie zeggen ook niets eerst Wino- nah mijn vrouw gij weet het niet en Saran ook niet". De witte mannen kijken elkaar verbouwereerd aan. „Hij sterft, laat hem liggen", mompelt de jongste onverschillig. Dan begint Eric weer te ijlen. „De ingang weet ik, alleen ik, maar ik zeg niets". „De ingang", stoot Moloch op gewonden uit. „Als hij de ingang weet, moeten we zijn leven redden kost wat het kost! Snel, snij de wond open". Na de eerste voorlopige hulp nemen de Druïden het slappe lichaam van de Noorman tussen zich in en spoeden zich naar bene den, waar een met twee paarden bespannen strijdwagen tussen de bosjes staat. Haastig laden ze de Noorman er in en een moment later schiet de wagen in een wolk van stof vooruit. „Sneller, dwaas", snauwt Mo loch tegen de wagenmenner. „Snel ler, of de dood is ons voor". boete geïnd. Van dorpelingen die weigerden te betalen werden eigendommen in beslag genomen en verkocht om zodoende aan 't geld van de bijdrage te komen. De 20.000 gulden zullen worden gebruikt voor de bouw van een nieuw postkantoor. In Lefkonico is reeds twee da gen een totaal uitgaansverbod van kracht. Verzetslieden hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag een krachtstation te Karvoena met handgranaten aangevallen. Het station ging in vlammen op. Auguste Lecoeur, die eens één der drie belangrijkste Franse communistische leiders was, heeft Maandag aangekondigd, dat hij van plan is een „democratische en nationalistische communisti sche beweging" in het leven te roepen, waardoor alle uit de communistische partij gestoten leden zich kunnen verenigen Lecoeur is zelf de vorige maand uit de partij gestoten. De in Hollandia teruggekeerde hoofdagent Van Krieken heeft bet volgende verklaard over zijn ontvoering in 1954 door Indone sische infiltranten: „Op 21 October 1954 voer ik in een prauw naar Kaimana, toen de roeiers mij waarschuwden, dat zij motorgeronk hoorden. Enige tijd later werd een prauw zonder zeilen zichtbaar, die naar ik vermoed afkomstig was van Merauke. Op de vreemde prauw werden direct daarna de zeilen gehesen en men voer in onze lichting. Mijn bemanning sprong overboord en vluchtte het bos in. Ik dacht, dat de prauw wel- icht in moeilijkheden verkeerde en besloot hulp te verlenen, voor al ook omdat één van de opva renden, het type van een Papoea, mij vriendschappelijk toewuifde". Ik koesterde geen argwaan, aldus zeide de heer Van Krieken, en stapte aan boord. Enige mi nuten later kwamen tien perso nen uit het ruim en vroegen mij of ik wapens bij mij 'had. Ik werd daarop gefouilleerd. Ver volgens werd ik naar het achter dek gebracht, waar hun leider op mij wachtte. Deze vertelde, dat hij en de overige leden van de bemanning van Ceram naar Sieuw-Guinea waren gekomen m bescherming te zoeken. Ik antwoordde niet te kunnen hel den, doch wel contact met het aestuur te kunnen opnemen. Ik raadde hen aan door te varen naar de kampong Etnabaai. Op ureg daarheen maakte de leider zich als Dimara bekend. Bij de kampong droeg 'hij de beman- ming op de prauw stil te leggen. Ik had inmiddels argwaan gekre gen en vroeg Dirama, welke plannen hij met mij had. Reeds eerder was mij de vraag gesteld of Nieuw-Guinea bij Nederland, of bij Indonesië behoorde. Toen de prauw stil lag gaf Di mara opdracht de bagage van de prauw, die de naam „Warnar" droeg, aan land te brengen. Uit geladen werden o.a. rijst, twee mortieren, een brengun en mu nitie. Daarna werd het terrein verkend. Ik vroeg Dirama nog maals, wat hij met mij van plan was, waarop hij antwoordde: Afvoeren naar Indonesië. Dimara voegde hier aan toe, dat ik geen angst behoefde te koesteren, daar Lndonesië een democratisch land ■was. Vier personen bleven op de „Warnar" achter, waarna de „Warnar" koers zette naar Indo nesië. Twee dagen later arri veerden wij in Dobo, waar ik werd ondervraagd. Ik kreeg te horen, dat ik naar Ambon zou worden overgebracht met het lLP.M.-schip „Karossa". Op 29 October vertrok ik en op 2 No vember kwam ik in Ambon aan. Hier werd mij alles gevraagd •ver mijn ontvoering en voorts over de infiltranten aan boord van de „Warnar". Zo werd mij gevraagd of zij uniformen droe gen en wapens hadden. Mijn ondervrager, voorgevend niets met de georganiseerde in filtratie te maken tefiebben, sprak over onverantwoordelijke elementen. Op de vraag, of ik terug kon gaan naar Nieuw- Guinea en mij in verbinding stellen met het Hoge Commissa riaat, was het antwoord bevesti gend. Voorts werden mij inlich tingen gevraagd over enkele mi litaire kwesties in Nieuw-Gui nea, die ik niet kon en wilde be antwoorden. Tot 12 December verbleef ik in Ambon, alwaar ik nog enkele ongeregeldheden meemaakte. Daarna werd ik met een militair vliegtuig naar Makassar ge bracht. Hier werd ik uitvoerig verhoord, waarna ik opgesloten werd in het provoosthuis en be waakt werd door de militaire politie. Ik had twee en een halve maand geen contact met andere personen en mocht mijn kamer niet verlaten. Op 7 Maart 1955 werd ik over gebracht naar Sunggoeh Mlnas- sa, waar ik wel bewaakt werd, maar niet was opgesloten en ook niet werd verhoord. Op 20 No vember werd ik overgebracht naar tDjakarta, alwaar ik werd ondergebracht in de gevangenis; ik kon niet met de andere ge vangenen spreken. Daar werd ik vele malen ondervraagd. 26 November werd ik naar het Hoge Commissariaat gebracht. Hier ontving ik mijn paspoort en gezondheidspapieren. Vervolgens werd ik ondervraagd door de In donesische procureur-generaal, die mij vroeg of ik niet in Indo nesië wilde blijven. Ik weigerde dit. Toen werd ik 2 December per vliegtuig naar Nieuw-Guinea gebracht," aldus het verhaal van Van Krieken. De 28-jarige Van Krieken is zichtbaar vermoeid in Hollandia aangekomen, temeer daar thans de spanning van een jaar gevan genhouding is verbroken. Hij zal voorlopig te Hollandia rust hou den, waar hem volledige medi sche verzorging wordt gegeven. INDONESIë. DE MOORD OP DE NEDER LANDER DUYSINGS. De daders bekenden. Dank zij samenwerking tussen de Djakartaanse en Bandungse politie zijn drie personen gear resteerd, verdacht van moord op de Nederlander Th. Duysings, eind October jl. in Kebon Sirih te Djakarta. Twee van hen werden in Dja karta gearresteerd en de derde in Bandung. Tijdens het verhoor door de po litie bekenden zij de moord te hebben gepleegd en het slachtof fervan rp. 200 te hebben beroofd. In leven was Th. Duysings ma kelaar. Hij onderhield nauwe re laties met het parket in Djakar ta, aldus een mededling van ad junct-hoofdcommissaris Sa'ud, hoofd van de criminele recherche van de Djarkartaanse politie. Naar de „Times" berichtte, is Zondag in de R. K. kerken van Glasgow en omgeving een bis schoppelijk schrijven voorgele zen, waarin te kennen werd gege ven, dat de reeds enige tijd du rende staking van 7500 werkne mers van drie Rolls-Royce-fabrie- ken in Schotland, zonder dat deze bij name werd genoemd, van communistische zijde is inge geven. Leiders van deze staking hebben in antwoord hierop thans hun bereidheid uitgesproken om de kerkelijke leiders voor een uiteenzetting van de zaak te ont moeten. Bij het onderzoek in Engeland naar het verband tussen roken en longkanker, maakt men o.m. gebruik van rokende kippen. Enige kippen krijgen twee keer per week door de luchtpijp siga rettenrook ingeblazen. Eerst ke ken de dieren wel vreemd, toen zij de rook uit hun bek zagen ko. men, doch zij hadden al gauw de smaak te pakken en het is nu al zover, dat zij verheugd beginnen te kakelen, als zij iemand met 'n brandende sigaret aan zien ko men en zij verdringen zich om als eerste aan de Ibeurt te komen. Men heeft ook proeven willen nemen met muizen en sigaretten rook, door de dieren in een doos te doen en dan pook in de doos te blazen. Deze proeven zijn ech ter gestaakt. De muizen houden niet van roken. Sir Winston Churchill heeft op een jongerenbijeenkomst in zijn kiesdistrict gezegd, dat de Britse regering zonder twijfel „de ver toning" van de Sowjet-premier Boelganin en partijsecretaris Chroesjtsjef in India en Birma zal bestuderen, alvorens zij toe zal staan, dat zij deze „met pas. sende varianten" in Groot-Brit- tannië zullen herhalen. De Sow- jet-leiders hebben het plan, om in Maart op uitnodiging van de Britse premier, Eden, Groot-Brit- tannië te bezoeken. Sir Winston zei over het Sowjet-bezoek, dat dit zeker een „verrassend schouw spel" opgeleverd heeft. Het ge drag van de Sowjet-leiders, zo voegde Churchill er aan toe, dient Engeland niet te misleiden en de indruk te geven, dat de macht en de vaardigheid van de Sowjet- Unie niet op ander gebied groeit. Als voorbeeld noemde Chur chill de technische ontwikkeling. In de laatste tien jaar had de Sowjet-Unie op het gebied van academische scholing op tech nisch gebied zowel quantitatief als qualitatief meer gepresteerd „dan wij ooit hebben bereikt". De Britse minister van staat voor buitenlandse aangelegen heden, Anthony Nutting, heeft te New York verklaard dat de com munisten thans „een offensief op grote schaal uitvoeren in het Midden_ en Verre Oosten en in Zuid-Oost-Azië in het algemeen. „In Europa niet geslaagd zijn de, keren zij zich thans tot min der krachtige gebieden. Bij de voordeur werden zij weggezon den, nu proberen zij het via een aohteringang", aldus verklaarde hij op een bijeenkomst van de „Pilgrim Society", een Ameri kaanse organisatie, die ijvert voor hechte banden tussen de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië. Minister Nutting besloot: „In het Midden-Oosten en in Zuid- Oost-Azië moeten wij ons aan de zijde van onze vrienden scha ren en de wereld tonen dat de vrijheid behouden kan blijven door wederzijdse beveiliging en samenwerking tussen staten, die elkander als gelijken beschou wen." Er is een samenzwering tegen het leven van verscheidene voor aanstaande Japanners ontdekt, aldus is Dinsdag in kringen die nauwe betrekkingen met de Ja panse politie onderhouden, ver nomen! De leiders van de samenzwe ring zouden een dertigtal leden van een jeugdgroep van een re- actionnaire organisatie zijn. Deze beweging zou hebben besloten Japanse leiders te straffen we gens 'hun slapheid in de onder handelingen met de Sowjet-Unie over de Japanse territoriale eisen. De politie schat, dat de or ganisatie ongeveer 2500 ultra nationalisten telt. LIEFDE: EEN VITAMINE Voor de ledenvergadering yan de Zuid-Hollandse vereniging „Het Groene Kruis", te Rotter dam gehouden, heeft dr Joh. J. Neuteboom uit Rotterdam een voordracht gehouden, getiteld „Nieuwe aspecten van de gezond heidszorg". Hij behandelde voor al één ziekte, en lang liet hij zi|r. gehoor in het onzekere over de vraag welke ziekte hij bedoelde: een volksziekte, die eigenlijk één van de tien mensen ongeschikt voor arbeid maakt. Een ziekte, die er de oorzaak van is, dat mensen voor hun exa mens zakken, die huwelijken doet mislukken en carrièren breekt. Wanneer de oorzaak van die ziek te weggenomen zou worden, zou het aantal criminelen met 800b per jaar verminderen, het aantal psychopathen met 80 tot 90 pro cent, het aantal afwijkingen bij kinderen op de de lagere school met 60 procent. Deze ziekte is, onthulde dr Neu teboom eindelijk, neurose. „Zenuwen", zoals de volksmond zegt. En de oorzaak? Affectieve verwaarlozinggebrek aan liefde, onder mensen van alle rangen en standen. Volgens de natuur-wetenschap. pelijke geneeskunst is vaak niets te vinden bij de patiënt, die rmet klachten bij zijn dokter komt. Maar verdriet, zorgen, conflicten, angst, emoties, zijn even reëel als een kankergezwel, een maag zweer. De liefde is volgens spre ker een vitamine, die zijn invloed doet gelden op de lichamelijke gesteldheid van de mens. Dit geldt zowel voor de wereld van het gezin, als de wereld van het werk. De wijze waarop de volwassene reageert, aldus dr Neuteboom, wordt bepaald door de moeder' lijke zorg in zijn prille jeugd. ïfet aantal mensen, dat op hun werk in de klem zit is ontstellend groot. Oorzaak? Gebrek aan liefde van de medearbeider, de chef. Ziekte verzuim wordt meestal veroor zaakt door geestelijke moeilijk heden. Neurose, effectieve verwaarlo zing, kan bestreden worden door te leven uit de oer-gedachte van de bijbel: de liefde. Wijkverpleeg sters, predikanten, onderwijzers en anderen kunnen het niet al leen. Dit werk kan slechts slagen wanneer het gedragen wordt door de gemeenschap, besloot dr Neu teboom. Aan de kust van Madras (In dia) heeft vorige week een wer velwind gewoed, die, naar oüfi- cieel wordt bericht, aan 197 men sen het leven heeft gekost, »ok doordat de storm vloedgolven verwekte. De materiële schade wordt op drie millioen rupees geraamd (circa 2,4 millioen gol den). De bewoners van Seilhac, een dorp in departement Correze, zijn dezer dagen in rep en roer geweest over het feit, dat een iange man met Chinese trekken *n gekleed in een vreemd uni form met allerlei ingewikkelde apparaten, zoals een koptelefoon, uit een spelonk kwam kruipen. Enige boeren, die onmiddellijk aan een „Marsman" dachten, sloegen eerst op de vlucht, dor.fi zij kwamen later, gesteund door hun dorpsgenoten terug. Na een drijfjacht werd de „Marsman" gegrepen. Hij bleek een in Shang hai geboren Amerikaan te zijn, die als militair in West-Duits- iand was gelegerd. Van een ver lof van twee weken, maakte hij gebruik om op eigen gelegenheid in het midden van Frankrijk naar uranium te zoeken... Toen alles was uitgezocht kreeg de „Marsman", genaamd Sjang Chelly, toestemming om zijn on derzoek voor te zetten. gehouden op Vrijdag 25 November 1955. Voorzitter: Mr P. H. W. F. Teilegen. Wethouders: J. den Hamer en M. de Vos. Raadsleden: D. M. Ollebek, J. van Riet, J. A. de de Feijter, Dr M. E. H. Camps, W. J. Wete- rings, R. F. de Waal, R. Hol, A. Jansen, N. F. Dieleman, S. W. Henry, P. Fijn van Draat en M. van Langevelde. Afwezig met kennisgeving: F. Dieleman. Secretaris: A. J, Dees. De Voorzitter opent de vergadering. 1. Vaststelling notulen van de vergadering van 27 oktober 1955. Deze worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. 1. Het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 15 september 1955, inzake verkoop van een perceel grond aan de heer J. den Hamer. 2. Mededeling van de Minister van Binnenlandse Zaken, dat de garantie-uitkering kindertoe lage geen bedenking ontmoet. 3. Idem, inzake wijziging van het ambtenaren reglement. 4. Van het dagelijks bestuur van Centraal Bouw en Woningtoezicht en de Dienst van Gemeen tewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen af schrift van het rapport, inzake kasopneming; de voorlopig vastgestelde rekening over 1953; het besluit tot indeling van de gemeenten in klassen over 1956; het besluit tot het bepalen van het bedrag per inwoner en de begroting dienst 1956. 5. Schrijven van de Katholieke Arbeiders Be weging, inzake verkiezing leden Adviescom missie Woonruimtewet en Huurcommissie. De heer Van Langevelde: Wegens ziekte heb ik de laatst gehouden vergadering van de Centrale Dienst niet kunnen bijwonen, doch ik heb het rap port gelezen, hetwelk bij de stukken ter inzage heeft gelegen. Daaruit is mij gebleken, dat er tot en met 1956 een tekort was van ongeveer 41.000. Gaarne zou ik willen weten of men maatregelen zal treffen om dit tekort op te heffen. De Voorzitter: Dit tekort zal langzamerhand worden ingelopen. De heer Van Langevelde: Worden hiertoe geen speciale maatregelen genomen? De Voorzitter: Bij deze opzet is dit niet nodig. De heer Den Hamer: In 1956 wordt reeds 14.000 ingelopen. De heer De Vos: Meneer de voorzitter, ter voor koming van misverstand over het schrijven van de Katholieke Arbeiders Beweging wil ik gaarne iets zeggen. In deze brief wordt de teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de door deze orga nisatie gestelde candidaat niet is gekozen. Men ziet hierbij over het hoofd, dat de samenstelling van de huisvestingscommissie bij de wet is voor geschreven. De voorschriften ter uitvoering van artikel 8 van de Woonruimtewet 1947 luiden, dat zo moge lijk in de commissie zitting moeten hebben twee personen, die representatief zijn, respectievelijk voor dé huiseigenaren en voor de hypotheekhou ders; voor het overige dient bij de keuze in de eerste plaats te worden gelet op technische en sociale deskundigheid op woninggebied en op ken nis en ervaring in sociale aangelegenheden in het algemeen. Verder staat er, dat in gemeenten met een groot contingent arbeidersbevolking er zo mogelijk tenminste één vertegenwoordiger van de vakbeweging moet worden gekozen. Wanneer het een commissie betreft van vijf leden is het niet altijd mogelijk van alle drie de vakorganisaties een vertegenwoordiger te kiezen. Nochtans zitten in de twee commissies van Ter- neuzen en Sluiskil, welke gezamenlijk 8 leden tel len, twee leden van de K. A. B. De K. A. B. is dus hierin zeker niet over het hoofd gezien. Wanneer men deze personen liever had vervangen gezien door anderen, dan had men dit bij de candidaats- stelling, die ongevraagd werd gedaan, toch wel enigszins kunnen motiveren. Dan zou er misschien reden zijn geweest om van de raad te verwach ten, dat daarmede rekening gehuoden werd. Aangezien de candidaatsstelling werd gedaan zonder mededeling, dat men iemand in de com missie wenste te vervangen, was het voor de raad moeilijk aan deze wens tegemoet te komen. De opmerking, die van de zijde van de K. A. B. is geuit, is dan ook niet helemaal terecht. Voor de huurcommissie is geen bepaalde samen stelling voorgeschreven. Het spreekt echter m.i. vanzelf, dat ook in deze commissie de huurders en verhuurders vertegenwoordigd dienen te zijn. Ook hier kunnen niet zonder meer drie vertegen woordigers van de vakbeweging worden genomen. Bij het voorstel aan de raad hebben Burgemees ter en Wethouders getracht in de commissie de verschillende geestelijke en maatschappelijke stro mingen vertegenwoordigd te doen zijn. Wanneer ik de samenstelling bekijk, dan geloof ik, dat deze ongeveer aan deze bedoeling beantwoordt. Het is nooit mogelijk aan alle wensen en verlangens tegemoet te komen. Er bestaan dan ook geen redenen in dit opzicht bepaalde verwijten aan de raad te doen. De heer Weterings: Meneer de voorzitter, het schrijven van de K. A. B., afdeling Terneuzen, heeft onze, als katholieke fractie, volledige in stemming. Dat wil niet zeggen, en dat wil ik toch wel even benadrukken, dat bedoeld schrijven op advies van onze fractie zou zijn uitgegaan. Geen van ons zit in de dagelijkse leiding van de K. A. B„ zodat wij hierover geheel vrij kunnen spreken. De K. A. B. heeft zeer terecht haar afkeuring te kennen gegeven over het feit, dat zij als tweede grote vakorganisatie van onze gemeente, zich meermalen gepasseerd heeft gevoeld. Het principe, waar hier de K. A. B. op doelt, dat overigens ook bij het college van Burgemeester en Wethouders meestal voorop heeft gestaan, is door enkele raads fracties op een minder prettige wijze doorkruist. Ik zou hier zelfs willen spreken van een grove in consequentie. Men accepteerde wél vertegenwoor digers van de andere bonafide vakorganisaties, doch van de katholieke vakorganisatie wenst men de geadviseerde vertegenwoordiger niet te aan vaarden, terwijl toch overduidelijk is bewezen, dat deze door het bestuur van bedoelde organisa tie is voorgedragen. Dit is, om kort te gaan, een klap in het gezicht van onze katholieke vakbewe ging, doch ook een klap in het gezicht van het katholieke volksdeel van Terneuzen. Wij hebben als katholieke raadsfractie tot nu toe gezwegen, omdat wij altijd nog van mening wa ren dat de raad toch wel eens tot het inzicht zou komen, dat wij als katholieken evengoed recht hebben op een rechtmatige vertegenwoordiging in commissies, evenzo als andere partijen. Wij be treuren het, dat dit inzlcnt tot cp de dag van vandaag nog steeds niet tot de raad is doorge drongen. Van de diverse vertegenwoordigingen uit de raad, hebben wij er zegge en schrijve één. Ook deze vertegenwoordiging, n.l. in het bestuur van de bouwvereniging, wordt ons door bepaalde partijen kwalijk genomen. Ondergetekende, die hiervoor door de raad is aangewezen, had volgens de mening van diezelfde fracties, moeten weige ren deze vertegenwoordiging te aanvaarden. Aan gezien dit niet is geschied, wordt door deze frac ties practisch geen enkele medewerking verleend om de katholieken te stemmen, wanneer nieuwe vertegenwoordigers moeten worden aangewezen. Dit alles heeft in onze katholieke gemeenschap een gevoel van onbehagen gegeven. Wij hebben steeds onze volle medewerking ver leend, wanneer het ging om de totale gemeenschap van Terneuzen te dienen. Ik denk hierbij bijv. aan de B. B. Wij zijn hier niet achter gebleven en een behoorlijk percentage katholieken heeft hier haar taak begrepen. Niet alleen haar taak, doch ook haar plicht. Als wij goed genoeg zijn om aan dergelijke noodzakelijke instellingen onze medewerking te verlenen, dan begrijpen wij niet waarom men ons niet als volwaardige gemeente naren wil zien als het gaat om andere functies te vervullen. U zult begrijpen, dat dit de verstandhouding niet ten goede zal komen. Ik wil er verder op wijzen, dat het zeer ondemo cratisch is, dat de op één na grootste politieke par tij in onze gemeente (althans voor wat het aantal stemmen, dat bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen is uitgebracht) practisch straal genegeerd wordt. Wij vinden het niet prettig dit momenteel pu bliek te moeten zeggen, doch het is noodzakelijk hierop thans de aandacht te vestigen. Wij zijn altijd van oordeel geweest, dat wij als raadsleden gekozen zijn om de totale gemeenschap van Ter neuzen te dienen. Wij van onze kant hebben zo veel mogelijk getracht hieraan steeds mee te wer ken, doch van andere groeperingen schijnt men er op uit te zijn, de gemeenschap te dienen zon der rekening te houden, althans in voldoende mate, met de katholieke gemeenschap. Ik zou het woord, dat dezer dagen in de Tweede Kamer is gebruikt in verband met de kwestie Anneke Beek man en de huwelijken te Haarlem, nog niet wil len gebruiken, doch dat het hier in Terneuzen de laatste tijd meermalen ook is geuit, zal ik niet tegenspreken. Het begint er zo langzamerhand op te lijken, dat men een zekere angst gaat krij gen als het woordje katholiek genoemd wordt. Dat- men er verder geen rekening mee wenst te hou den, dat naast de vrij snelle groei van onze ge meente, ook de aard van de bevolking in zijn alge meenheid, zich langzaam maar zeker aan het wij zigen is. Wanneer ik hier beklemtoon, dat men van de katholieken heus niet bang behoeft te zijn en dat er wellicht nooit sprake van kan zijn, dat de meer derheid van de bevolking overwegend katholiek zal worden of zijn, dan weet ik bij voorbaat dat dit aan dovemans oren is gezegd en zal men rus tig doorgaan de katholieken zo niet te schuwen, doch zeker zoveel mogelijk te weren. Het schrijven van de K. A. B. laat aan duidelijk heid niets te wensen vter, zodat het niet noodzake lijk is er dieper op ln te gaan. Doch één ding staat voor ons wel vast, n.l. dat het geen persoonlijke kwestie is, zoals men aanvankelijk heeft doen voorkomen. Dat er in de K. A. B. een controverse zou bestaan, is al evenmin juist. Deze twee argumenten schijnen bij enkele frac ties in deze raad van doorslaggevende betekenis te zijn geweest om het door de leden zelf gekozen bestuur van de K. A. 3. in zijn hemd te laten staan Het is toch een algemeen verschijnsel, dat er in iedere vereniging of organisatie wel eens perso nen voorkomen, die om bepaalde redenen, meestal van persoonlijke aard, zich niet kunnen voegen in het gareel van een normaal democratisch opgeeet verenigings- of organisatieleven. Waar dit niet voorkomt, lijkt het mij uitgesloten, dat van een dynamisch verenigingsleven sprake is. Moet men dit alles nu zodanig uitleggen, dat er een grote controverse zou bestaan en het ait- tende bestuur in feite geen bevoegd bestuur ge noemd moet worden. Het huidige bestuur van de K. A. B. is regle mentair door de leden gekozen, welk belang heeft men er dan bij om te doen voorkomen, dat het in de K. A. B. niet botert? Niets is minder waar. Wij beschikken over een actief bestuur en een actief kader. Wij hebben geen enkel bezwaar vrijelijk criöèk uit te oefenen, mits deze niet klakkeloos en bij tij en ontij geschiedt. Opbouwende critiek doet een organisatie leven. Dit is zelfs een noodzakefiPte eis om met de tijdsomstandigheden gelijke tred te kunnen houden. Vandaar betreuren wij het des te meer, dat mensen, ja zelfs raadsleden, die «ok in het organisatieleven zitten, geen onderscheid kunnen maken. Het zijn juist zij, die moeten be grijpen, hoe moeilijk het dikwijls is als bestaur de nodige leiding te kunnen geven, waar het groot ste gedeelte der leden om vraagt. Wij hadden van deze zijden begrip verwacht. Vandaar, meneer de voorzitter, dat wij gemeend hebben over dit schrijven nader te moeten oil - wijden, in het vertrouwen, dat de raad in de toe komst wat meer rekening zal gaan houden «et de rechtmatige verlangens, die leven in de bona fide vakbeweging der katholieken, en tevens ook bij het overgrote deel der katholieke bevolking van onze gemeente. De heer Den Hamer: Meneer de voorzitter, wat hier door de heer Weterings naar voren is ge bracht wens en kan ik niet aanvaarden. Waai ook ik mede verantwoordelijk ben voor de leicBfcg. heb ik persoonlijk nooit getracht katholieken ach teruit te stellen. Heb juist getracht de belaager. van de verschillende categorieën bevolkingsgroe pen zoveel mogelijk tot hun recht te doen kooaen. Wil voorop stellen, dat de kwesties Anneke Beek man en de huwelijken te Haarlem in deze verga dering niet besproken behoeven te worden. Heb daarover mijn mening en heb geen behoefte, de» hier te openbaren. Dit is een kwestie van hogere politiek. Dat de katholieken achtergesteld zouden wor den, hiervan is naar mijn mening geen sprake. Wanneer in een vergadering van het college eer. voordracht opgesteld moet worden, wordt terdege rekening gehouden met het feit, dat een gedeelte van de bevolking dezer gemeente tot de katholieke richting behoort. Ik onderschrijf volkomen het geen de heer De Vos met betrekking tot de wo«n- ruimtecommissie heeft gezegd. Dat er op het ogenblik een geschil bestaat in de K. A. B. valt niet te ontkennen, anders zou het bestuur naast de "heer v. d. Bos geen andere can- daat naar voren hebben gebracht. Wegens ziekte was ik vorig jaar verhinderd de desbetreffende vergadering bij te wonen. Ik zou anders zeker de heer Weterings hebben gestemd. Nu evenwel de heer v. d. Bos in deze commissie had plaatst ge nomen, was er voor mij geen reden om in het ge schil in de K. A. B. partij te kiezen en heb mijn stem uitgebracht op het aftredend lid, de peer v. d. Bos. Zodoende is de rooms-katholieke rich ting met de K. A. B. in de Woonruimtecommisfte vertegenwoordigd.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 6