VERBORGEN GEBREKEN Attlee afgetreden als leider van de Socialistische partij in Engeland Uitvindingen en uitvinders Nederlander pleegde diefstallen op schepen in Antwerpen Kantongerecht Terneuzen. T1TERO t HL AD Donderdag 8 December 1955 11e H«. 3632 En de addertjes onder het gras Pater Dion stelt vertek uit Watervoorziening in Californië Canada en de Nederlandse defensie Keuze uit meer dan 500 VULPENNEN N. V. Fa P. J. van de Sande Hollandia spreekt gerucht over verblijf van Westerling in Nieuw-Guinea tegen Vele nuttige zaken werden reeds eerder uitgevonden dan wij denken Het Saargebied HOE MOET IK HANDELEN als ik iets gekocht heb, dat er pri ma uitzag en naderhand blijkt dat hét gekochte absoluut niet vol doet aan de eisen, die er aan ge steld mogen worden? Dit kan b.v. het geval zijn als men een haard koopt. Zo te zien is alles prachtig, de leek ziet geen bijzonderheden aan dit verwarmingsapparaat en toch blijkt dat zij in het gebruik niet voldoet. Warmte geeft zij niet en ondanks herhaaldelijk nakij ken door de vakman-verkoper blijkt dat er geen verandering ten goede te verkrijgen is. De koopprijs is reeds voldaan. Hoe moet men daar nu mee aan, aldus een veel voorkomende klacht van de vele kopers. f)e koper te vrijwaren is iets, waarmede de wetgever wel dege lijk rekening heeft gehouden. In h.et algemeen komt het hierop neer, dat uiterlijk waarneembare fouten door de koper zelf hadden kunnen worden ontdekt, als hij de gekochte haard ,,op de keper" ibeschouwd had, iets waartoe iede re verkoper gelegenheid geeft. Had deze koper dus de fout zelf kunnen zien, dan bestaat er geen reden de koop ongedaan te maken of achteraf een andere regeling over de koopprijs te maken. Men kan' het dus ook zo stellen laat u in een zaak, niet iets aan smeren, maar let zelf op wat u koopt. Nu kan het echter voor komen, dat er gebreken zijn, die zelfs een critische en zeer goed oplettende koper die tenslotte leek is in dit artikel niets kan ontdekken. In deze gevallen komt de wetgever de koper te hulp. Iedereen is niet deskundig op het gebied van haarden, men kan duk niet vergen van zo iemand, dat hij verborgen gebreken zal ontdekken en hieromtrent be paalt de wetgever, dat de ver koper de koper moet „vrijwaren wegens verborgen gebreken, wel ke het gekochte goed ongeschikt maken voor het doel, waarvoor het bestemd is of het gebruik er. van in ernstige mate belemme ren." Niet elke fout of niet iedere tegenvaller kan dus aanleiding zijn om tegen de verkoper iets te gaan ondernemen. TWEE WEGEN EEN HAARD die geen warm te geeft als hij volgens de voor schriften wordt gestookt, kan aanleiding zijn om zich te be roepen op dit artikel, waarm de verplichting tot vrijwaring wegens verborgen gebreken staat omschreven. Nu zijn er twee mogelijkheden om deze zaak te regelen. Men kan tot het resultaat komen het ge- Fater Louis Dion heeft Maan dag verklaard zijn vertrek naar Moskou in opdracht van de Noord-Amerikaanse kerkelijke autoriteiten voor onbepaalde tijd te hebben uitgesteld. Pater Dion zou zich naar Mos kou begeven om de plaats in te nemen van pater Georges Bisso- nette, die in Maart van dit jaar werd uitgewezen. Intussen maakte het Russische persbureau Tass Maandag be kend, dat het Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken op 2 December een nota heeft toege zonden aan de Amerikaanse am bassade, waarin wordt gevraagd of de Amerikaanse autoriteiten van plan zijn aartsbisschop Boris en zijn secretaris in de Verenig de Staten toe te laten. In de nota werd gezegd, dat deze vraag wordt gesteld in verband met een eyentueel annuleren van de visa's van aartsbisschop Boris en zijn secretaris en die van pater Dion. Volgens Tass is door de Amerikaanse regering nog niet op die nota gentwoord. Op de inwoners van Californië is een beroep gedaan om de be nodigde fondsen te vormen voor uitvoering van een groots plan ten bate van de watervoorzie ning, die in haar huidige staat niet voor lange tijd meer toe reikend zou zijn. Men wil een dam bouwen in de Feather-rivier in het noorden. Het water uit het daarachter gevormde stuwmeer zou dan via tunnels en kanalen naar het zuiden, o.a. naar Los Angeles, moeten wroden geleid. De dam zou de grootste in de Ver. Staten worden. De gebieden van San Francisco en Los Angeles betrekken thans hun water uit het meer dan 600 km daarvandaan gelegen hoog gebergte. De nieuwe winplaats zou een kleine 1000 km van Los Angeles verwijderd zijn. Een bij zondere moeilijkheid voor de nieuwe watertoevoer zal de nood zaak zijn, het water over de Ts- hachapisbergen heen te leiden. kochte terug te geven en de koop prijs terug te vragen of het ge kochte te behouden en een ge deelte van de koopprijs terug te ontvangen. Als nu de partijen niet tot overeenstemming kun nen komen, moet de kantonrech ter beslissen. Hij zal dus even tueel ook moeten uitmaken, hoe groot het gedeelte van de terug betaling moet zijn. Kende de verkoper de fouten, dan kan zelfs van hem gevorderd worden, dat hij de eventuele ver dere schade, welke door het ge brek veroorzaakt is, vergoedt. Dit kan b.v. het geval zijn als door het aan de verkoper beken de gebrek brand ontstaat. HET GEVAARLIJKE CONTRACT DE KOPER, vooral de huur koper, dient er evenwel om te denken, dat in de koopovereen komst een bepaling kan zijn op genomen, waaruit blijkt dat de verplichting tot vrijwaring we gens verborgen gebreken is uit gesloten. Het eventuele contract moet dan vermelden, „dat de ver koper niet gehouden is tot vrij waring wegens verborgen gebre ken". Het is in dat geval van het grootste belang, dat men het eventuele koopcontract (huur. koopcontract b.v. terdege naleest en het te kopen apparaat door een deskundige laat bezien, alvorens men dit tekent. Huurkoopcontraoten zijn veelal klein gedrukt en er staat zeer veel in te lezen. Men doet er verstandig aan een deskun dige te raadplegen als men daartoe zelf niet in staat is, al die in vrij „hoge" taal vermelde bepalingen goed te begrijpen en eerst als men terdege op de hoogte is, en men gaat accoord met de bepalingen, plaats dan pas uw handtekening. Nu is het echter ook wel weer zo, dat over het algemeen wordt aangenomen, dat de verkoper, die het gebrek kende, toch aanspra kelijk is, zelfs als hij bij overeen komst de verplichting tot vrij waring had. uitgesloten, maar... de koper zal moeten bewijzen, dat de verkoper het gebrek kende en dat is nu juist niet eenvoudig. Iedere koper, die zich wenst te beroepen op dit artikel, dient er echter rekening mede te houden, dat hij niet te lang wacht met zijn klachten, want de wet zegt „dat de rechtsvordering wegens ver borgen gebreken moet worden ingezet binnen korte tijd". Hoe lang dat nu precies is, hangc na tuurlijk wel af van de omstandig heden, maar men doet er in ieder geval goed aan, zodra men het gebrek ontdekt heeft, er direct werk van te maken en de zaak niet blauw hlauw te laten, u kunt u er zelf mede benadelen. (Nadruk venboden) Ambtenaren van het Canadese ministerie van Defensie hebben te Ottawa medegedeeld, dat be sprekingen zijn gevoerd over schikkingen aangaande de uit wisseling van Canadese en Ne derlandse deskundigen op het terrein van geleide projectielen. Deze schikkingen zullen mis schien worden uitgevoerd krach tens het program van wederzijd se hulp van de N.A.V.O. De verklaring van minister Ir. C. Staf bij aankomst op Schiphol, dat de twee regeringen een over eenkomst over de uitwisseling zullen tekenen, konden de amb tenaren niet bevestigen. Een woordvoerder achtte een dergelijke uitwisseling krachtens het program van wederzijdse hulp waarschijnlijker. In dit ge val is een formele, schriftelijke overeenkomst niet vereist. Deze woordvoerder wilde geen ander commentaar geven op de Nederlandse bekendmaking, dat de Canadese regering Nederland vijftien vuurleidingsapparaten, die tezamen ruim 1.200.000 dollar kosten, heeft beloofd, dan dat dit een rechtstreekse aankoop van de Nederlanders kan zijn. Clement Atuee afgetreden als leider van de Britse socialis tische partij, aldus is Woendag officieel te Londen bekend ge maakt. De beslissing werd medege deeld op een vergadering van de parlementsfractie van de partij. Attlee is twintig jaar lang leider van de partij geweest. De thans 72-jarige socialisti sche leidér was minister-presi dent van 1945 tot 1951 in twee achtereenvolgende socialistische regeringen. Attlees aftreden zal een hevi ge strijd in de partij tewee^ bren gen over de leiding. In de komen de veertien dagen zullen de 277 socialistische parlementsleden in een geheime stemming de opvol ger van Attlee aanwijzen. De belangrijkste gegadigden zijn de 49-jarige Hugh Gaitskell oud-minister van Financiën), de 67-jarige Herbert Morrison (oud minister van Buitenlandse Za ken) en de 58-jarige Aneurin Bevan (de belangrijkste leider van de linkervleugel van de par tij). Gaitskell wordt beschouwd als de ernstigste candidaat. Men vindt Morrison waarschijnlijk te oud. Ook wordt het mogelijk ge acht, dat de 55-jarige James Griffiths (oud-minister van Ko loniën) kans 'op verkiezing tot partijleider heelt. Hij heeft bij onenigheid in de partij dikwijls 'n verzoenende rol gespeeld. Eén van de belangrijkste be sluiten van het eerste kabinet- Attlee was het verlenen van vol ledige onafhankelijkheid aan In dia, Pakistan, Birma en Ceylon. Verder werden vele van Groot- Brittannië's grootste bedrijven steenkoolmijnen, gasfabrieken, electriciteitscentralen, spoorweg maatschappijen en andere ver voersondernemingen - genaast. Ook de Bank van Engeland werd genationaliseerd, terwijl er een wet werd aangenomen, die naas ting van de ijzer- en staalindu strie door de volgende socialis tische regering mogelijk maakte. Deze daad werd later door de conservatieve regering ongedaan gemaakt. Tenslotte werden door het eer ste kabinet-Attlee, dat van 1945 tot 1950 in het zadel zat, de plan nen voor sociale zekerheid „Van de wieg tot het graf" verwezen lijkt. Attlee, die thans geen functie meer in de socialistische partij bekleedt, heeft de fractievergade ring van de partij voor korte tijd bezocht om zijn verklaring af te leggen. Morrison zal in zijn hoe danigheid van plaatsvervangen de voorzitter, tot de verkiezing van Attlees opvolger de leiding van de partij hebben. Nacier wordt vernomen, dat tot Vrijdagmorgen candidaten voor het leiderschap van de partij kunnen worden voorgedragen. Vrijdagmorgen zal dan worden gestemd en het resultaat van de stemming zal volgende week Woensdag worden bekend ge maakt, tenzij een tweede stem ming noodzakelijk zal zijn. Van officiële zijde te Hollan dia is categorisch het gerucht te gengesproken, dat Westerling in Nederlands Nieuw-Guinea ver blijf houdt, ,,of hier ook maar ge weest is". Hebt U er wel eens bij stilge staan, dat de uitvinding van het wiel, heel ver terug in het sche merduister van onze beschaving gedaan, één van de belangrijkste uitvindingen is geweest, die de mens ooit gedaan heeft? De uitvinding is onbekend en zal dat wel eeuwig blijven, maar hij (of misschien was het wel een zij) verdient ongetwijfeld een standbeeld en moet tot één der meest verlichte geesten van die tijd gerekend worden. Wat zou onze wereld zijn zon der het wiel? Wij kunnen ons dat moeilijk indenken. Toch is deze technische vinding al zo oud en zo vertrouwd, dat wij niet anders weten, dan dat het wiel er altijd wel geweest is. Omgekeerd gebeurt het ons wel, dat wij een bepaalde techni sche uitvinding beschouwen als een snufje van de laatste tijd, doch dan blijkt dikwijls, dat iets dergelijks reeds in de grijze oud heid bestond. Wij behoven hierbij maar te denken aan de automa ten. De waterautomaat. Onze huidige automaten voor sigaretten, warme hapjes en der gelijke, doen modern aan, maar de oude Romeinen kenden reeds dergelijke toestellen, al was het dan niet voor sigaretten of cro- quetjes. Zij kenden waterautoma ten, waaruit men na inworp van een geldstuk een bepaalde hoe veelheid water verkreeg. Hetzelfde geldt voor de para chute, die wij over het algemeen beschouwen als een kind van onze technische eeuw, een ge volg van de uitvinding van het vliegtuig. Een dergelijk nuttig valscherm zou voor het eerst ge bruikt zijn door de Fransman Jacques Garnerin, maar het staat vast, dat reeds honderden jaren voor hem redelijk bruik bare valschefmen zijn beschre ven. Eekend zijn onder meer die van de beroemde Leonardo da Vinei en het zeer bruikbare scherm van de Italiaan Verancio, die het al in 1591 demonstreerde. De auto zou een product zijn van de heren Benz en Daimler, maar het staat wel vast, dat reeds tien jaren voor hen in We nen een dergelijk voertuig door de straten reed, waarvan de We ner Siegfried Marcus de geeste lijke vader was, terwijl beweerd wordt, dat een Fransman nog eerder een dergelijke machine had geconstrueerd. Door om standigheden was aan deze vin ding niet meer bekendheid gege ven. Wie is de eerste? Wij kennen het verhaal van de Nederlander Laurens Janszoon Coster, die de boekdrukkunst uit vond, doch die de eer moet delen met de Duitser Gutenberg, omdat niet uit te maken is, wie van hen het eerst met zijn idee voor het forum der mensheid verscheen. Een dergelijke ervaring heb ben er meer opgedaan. Toen Charles Goodyear het vulcanisa- tieproces voor rubber had uitge vonden en naar een patentbureau ging, moest hij horen, dat niet minder dan zes onderzoekers hem kort geleden voor geweest waren. De uitvinder van de narcose pleegde zelfmoord omdat ande ren zijn vinding zodanig hadden verbeterd, dat zij elle eer en lof kregen, terwijl hij, de eigenlijke uitvinder, vergeten werd. De grote sigaarvormige be stuurbare luchtschepen noemen wij allen zeppelins naar de graaf Von Zeppelin, een vroegere ca- valerie-officier van het Duitse leger, die de uitvinder van deze bestuurbare luchtschepen zou zijn. Niets is minder waar, want hij kocht de patenten van de we duwe van de houthandelaar Scharwz, die het principe had uit gewerkt, doch door een vroegtij dige dood belet was om zijn uit vinding te ontwikkelen. Waarom een ander? Zo zijn er nog veel meer voor beelden te noemen. Reeds hon derd jaar voor de beroemde Ful ton, die als de uitvinder van de stoomboot wordt beschouwd, was het de jonge Dénis Papin, die een dergelijk schip con strueerde. Edison vond de gloei lamp uit, maar bij een nauwkeu rig onderzoek bleek, dat hij zijn vinding had gebaseerd op een principe van Humphrey Davy, die reeds enkele tientallen jaren voor Edison een demonstratie met electrisch licht had gegeven. Men zal zich afvragen hoe het mogelijk is, dat bepaalde uitvin dingen niet die opgang maken, waarop ze recht hebben en dan dikwijls jaren en jaren blijven liggen, totdat een ander er weer mee voor de dag komt en wel succes heeft. De verklaring is heel eenvoudig. Een uitvinding vindt pas waardering wanneer de tijd, waarin zij verschijnt, rijp is voor die vinding. Is dit niet het geval, dan sterft de grote uitvinder als een vergeten mens en later maken anderen dank baar gebruik van zn geesteskind. Als uitvinder moet men komen met vondsten, die passen in de tijd waarin men leeft, dan heeft men succes en vindt men waar dering. In het andere geval slechts vergruizing en fiasco's. (Nadruk verboden.) dat.N. in de laatste maanden gere geld van Rotterdam naarAnt werpen reisde om daar in de ha ven zijn slag te slaan. N. concen treert zijn activiteit vooral op boten van de Libertytype, met welker bouw hij blijkbaar goed vertrouwd was. Het kwam er voor hem namelijk op aan geen tijd te verliezen en in zo kort mo gelijke tijd zijn „huiszoekingen" te verrichten. N. ging gewoonlijk aan boord wanneer de officieren en de bemanning aan tafel zaten en het dek verlaten was. Zo speel de hij het een half jaar klaar, steeds het juiste tijdstip te kie zen. N. moet zijn activiteit in Juni zijn begonnen. Sedertdien bracht hij bezoeken aan ten minste acht schepen uit Griekenland, Liberia. Panama, Costarica etc. Op een Noors schip lukte het hem zelfs een brandkast open te breken. Op een andere boot bedroeg zijn buit meer dan fr 60.000. Enkele dagen geleden werd een Nederlander op heterdaad roe trapt bij een poging tot diefstal in de kajuit van de kapitein van een in de Antwerpse haven gelegen Grieks schip. Het betrof hier de 32-jarige C. N. uit Rotterdam, oud-zeeman, gewezen bokser en bij de Nederlandse Justitie bekend als een „zware jongen" met een indrukwekkend straf register. Uit het onderzoek is gebleken dat de Nederlander reeds meer dan een halfjaar als schuimer op schepen actief was in de Antwerpse haven en dat hij in die periode meer dan fr 200.000 ontvreemdde. De arrestatie yan deze gespe cialiseerde dief speelde zich af aan boord van het Griekse schip „Constanties", dat gemeerd ligt in de Antwerpse dokken. Toen de hofmeester tegen etenstijd de ka juit van de kapitein binnenstapte, bemerkte hij daar tot zijn verba zing een onbekende, die een ver dachte belangstelling aan de dag legde voor het meubilair. De be trapte vreemdeling, die nog meer was geschrokken dan de hofmees ter, sprong onmiddellijk op de deur toe, doch de hofmeester schreeuwde luidkeels om hulp en versperde hem de weg. De talrij ke gealarmeerde leden van de be manning snelden naar de kajuit Ook in Westduitsland verlan gen alle politieke partijen nu eensgezind een aansluiting van het, Saargebied bij de 'bondsrepu bliek. In de buitenlandse commissie van de kapitein en slaagden er van de Bondsdag werd Dinsdag al spoedig in, de woest om zich heen slaande man te overmeeste ren. Hij werd opgesloten in een bureau van de Antwerpse politie. Uit het onderzoek is gebleken Door het Kantongerecht werd Dinsdagmorgen weer een groot aantal verkeersovertredingen be recht. De andere behandelde za ken gingen o.a. over grensover schrijding zonder geldige papie ren, een erg geval van dronken schap, in de hand werken van aardappelmoeheid en opeenge hoopt stuks vee vervoerd in een laadbak, getint met smokkelbe- doelingen. De Axelse arbeider M. B. was te laste gelegd, dat hij bij her haling te Axel in beschonken toestand op de openbare weg had vertoefd. De ambtenaar van het O.M. mr. Schenkenberg van Mierop, vond het een „bedenkelijk iets", maar wou het nog eens proberen en eiste daarom een geldboete van 60 of 12 dagen. Mr. Tichelman meende dat hier de humor om de deur kwam kij ken, daar verdachte de wijsheid bezat een taxi te bestellen om hem thuis te brengen. De taxi reed echter te ver en verdachte moest daardoor nog een eindje gaan lopen. De verdediger kwam tot de conclusie dat door indirecte schuld van de taxi-ohauffeur het gebeurde was veroorzaakt en hij vroeg de kantonrechter mr. Van Meerwijk, hiermede rekening te willen houden. De kantonrechter deed dit nu juist niet, want hij achtte geen reden aanwezig af te wijken van de strafmaat en vonniste daarop conform de eis. Op 14 Aug. j.l. kwam een auto, bestuurd door J. W„ kantonnier te Clinge, door het remmen op een glad wegdek op de Kinder dijk bij een kruispunt te Axel te slippen, „schoot" door en botste tegen een Belgische auto, be stuurd door R. B. uit Gentbrug- ge, en vervolgens tegen een paal op. De Belgische auto reed op het moment van de botsing vóór de andere auto en aan de linker zijde van de weg. De mede-inzittende van W„ de 51-jarige W. M. getuigde, maar- bracht, aldus de ambtenaar van het O. M., niet veel opheldering in de zaak. Tevens bleek de ver klaring van chauffeur W., afge legd ter zitting, tegenstrijdig met hetgeen hij getuigde tegen <je verbalisant De ambtenaar van het O. M. sprak van een „merkwaardige ontwikkeling" van de zaak na de verklaringen van beide getuigen. Wel achtte hij bewezen dat de Belg een rijfout had begaan en eiste daarvoor 40 of 8 dagen. De civiele vordering van W„ tot een bedrag van 98,50, wees mr. Schenkenberg van Mierop niet toe omdat W. de Belgische auto niet passeren wilde. Hij had er voor moeten zorgen, niet te kort achter verdaohte's auto te gaan rijden. Mr. Tichelman was het eens met deze zienswijze van zijn con frater. De kantonrechter von niste voor het ene feit conform de eis, terwijl de civiele vorde ring tot 50 werd teruggebracht, daar de schuld bij beiden lag. De landbouwer J. S. uit Vogel waarde was aldaar met een trac tor met aanhangwagen over grondgebied van de landbouwer A. J. M. gereden. Evenwel lag er naast het bewuste grondgebied een weg, doch deze was onbe- reidbaar, daar een gedeelte om geploegd werd door M. Anderen maakten eveneens ge bruik van M.'s grondgebied. De verdediger van S., mr. Wa- beke, pleitte vrijspraak. Hij voer de n.l. aan, dat M. door het om ploegen van een strook van de polderrijweg de grond behoor de aan het polderbestuur meer z.g.n. „scheurpremie" verkreeg. Vrijspraak volgde daarop. De vertegenwoordigers P. B. en S. B„ resp. te Krabbendijke en Halsteren, hadden op 28 Sept. j.l. Woensdagmiddag door de Noord straat te Terneuzen gereden met hun auto's en daarmede tegelij kertijd het rijverbod genegeerd. Beiden hadden geen „bord" zien hangen. Het „bord" was er echter wel, alleen nog steeds niet aan de juiste zijde van de straat aange bracht. Beiden werden schuldig ver klaard zonder toepassing van strafrecht. De vertegenwoordiger H. S. uit Goes had in de Gentsestraat te Hulst goederen gelost, terwijl er een wachtverbod gold. Conform de eis luidde de uitspraak 10 of 2 dagen. De transportondernemer A. M. uit Zaamslag werd van rechts vervolging ontslagen. Één zijner knechts was in de gemeente Loosdrecht verbaliseerd, wegens het niet bijwerken van het werk boekje. Het kantongerecht zag de sohuld, na het horen van M„ bij de knecht schuilen. De 30-jarige schilder M. J. M. uit Axel, had op 7 Sept. met een motorrijwiel op de Nieuwendijk aldaar, zonder het verplichte ken tekenbewijs gereden. „Van deze slordigheden zijn wij niet ge diend" zei mr. Van Meerwijk en hij vonniste conform de eis tot 10 of 2 dagen. Bij een controle op de weg door ambtenaren van dte rijks politie werd een nogal ernstig geval van „dierenkwelling" ge constateerd in de laadbak op de vrachtauto van de 29-jarige handelaar P. M. uit Hontenisse. In 'n ruimte van nog geen 10 m2 stonden en lagen geklemd in to taal 24 stuks vee. Sommige die ren hadden zelfs verwondingen tijdens dit vervoer opgelopen. Het vee werd reeds verbeurd verklaard. De ambtenaar van het O. M. zeide dat het hier een „smokkel- ritje" betrof. Voor deze schan dalige manier van vervoer vroeg hij 100 of 20 dagen en M. werd aldus veroordeeld. „Ik moet toch iets gaan doen". Deze uitdrukking was afkomstig van de transportarbeider M. J. de Gr. uit Zaamslag, die op 10 October j.l. onder invloed van sterke drank zijnde, bij hem thuis, in bijzijn van zijn vrouw en kind, in de huiskamer met „afwas"borden en een vaas had gegooid. Nadien, zo kwam ter zitting vast te staan, heeft ver dachte nog twee overtredingen in dronkenschap begaan één er van al rijdende op een rijwiel. Voorlopig hangt hem nu 14 dagen cel boven het hoofd. Maar, zo zeide de ambtenaar van het O. M„ nu is het inmiddels met één been in de gevangenis en met het andere in een rijkswerk inrichting. Verdachte zelf had aan een kuur van de reclassering gedacht. Dit gehele geval werd ten slotte voor onbepaalde tijd uitge steld, om kennis te kunnen nemen van reclasseringsrappor- ten. Men zou dan de zaak van G. opnieuw willen bezien. Op 7 October j.l. reed de chauf feur J. J. R. uit Axel met een vrachtauto, geladen met bieten, op de Westkade te Sas van Gent. Twee andere vrachtauto's, die vóór R. reden, passeerden zon der enig gevaar een scharensliep. R. wilde dit ook doen, doch op dat moment naderde uit tegen overgestelde richting een ayto. Deze laatste kon door te remmen een aanrijding voorkomen, hoe wel het voorwiel in de berm terecht kwam. Conform de eis werd R. ver oordeeld tot 50 of 10 dagen. De landbouwer J. v. D. uit Hoek had de aardappelmoeheid in de hand gewerkt, door op een stuk bouwgrond in de Koudepol- der aldaar dit jaar weder aard appelen te poten, hoewel er in 1953 ook aardappelen hadden ge groeid. Verdachte kwam er evenwel het Saarproblpem opnieuw toe sproken, en daarbij bleek, dat alle partijen zich ten doel hebben ge steld de Saar tot het tiende land van de Westduitse federatie te maken. Om de kwestie der 'be staande economische verplichtin gen van het Saargebied jegens Frankrijk op te lossen wil men naar overgangsregelingen stre ven. Van alle zijden werd evenwel opgemerkt, dat de vorm, waarin de garantie voor de Franse econo mische belangen in het Saarge bied zal worden gestoken, er niet toe zal leiden, dat het gebied op nieuw in een tweeslachtige posi- nog goed af, want de hiervoor - maximum vastgestelde boete van 1le za' k°men te verkeren. 200 of 40 dagen, werd voor v. D. bepaald op 60 of 12 dagen, het geen overeenkomstig de eis was. De arbeider J. C. O. uit Axel hield zijn zoon uit sohool en liet hem arbeid verrichten bij een werkgever, hoewel de knaap tot 7 Juni 1956 leerplichtig is. Tegenover de verbalisant zou O. o.m. hebben gezegd: „Bangaat hij maar werken voor de proces sen-verbaal". O. voerde aan, dat zijn zoon te groot was om nog in de schoolbank te zitten. De ambtenaar van het O. M. meende dgt O. zijn zoon opzet telijk had thuis gehouden en eiste J 50 of 10 dagen en twee weken hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. Uitspraak was conform de eis. De 52-jarige mevr. M. v. E.Cl. uit Zelzate had te Sas van Gent langs de doorlaatpost het Neder lands gebied betreden zonder in het bezit te zijn van geldige identiteitsbewijzen, hetgeen zij thans kon vereffenen met 8 of 2 dagen. De landbouwerszoon G. A. v. d. B. uit Terneuzen had met een tractor op de openbare weg te Sas van Gent gereden, terwijl er op dat rijtuig geen ruitenwisser bevestigd was. Conform de eis luidde de uit spraak 20 of 4 dagen. De 56-jarige landbouwer J. van D. uit Hoek moest met zijn be spannen wagen nogal lang voor de bruggen te Terneuzen wach ten, zodat het inmiddels donker weg TerneuzenSas van Gent kreeg hij een „bon" wegens het rijden met zijn wagen na zons ondergang zonder voor- en ach terverlichting. De wetten spra ken hier voor zichzelf. Conform de eis kreeg hij 50 of 10 dagen. De houthandelaar F. de D. uit Axel trachtte langs de doorlaat post Zuiddorpe het grondgebied te verlaten. Eis 8 of 2 dagen. Uitspraak 10 of 2 dagen. De landbouwer J. B. uit Vogel waarde bereed te Hontenisse een tractor zonder het vereiste ach terlicht. B. was in de veronder stelling, dat één achterlicht vol doende was. Conform de eis 25 of 5 dagen. De machinezetter p. R. uit Tér- neuzen was op 20 Augustus jl met zijn bromfiets uit de Polder straat te Zaamslag de Terneu- zensestraat ingereden, zonder te stoppen voor een stopbord. Een personenauto, komende uit de richting Perkpolder, reed, door dat de bestuurder vermoodelijk uitweek voor verdachte R„ tegen een gevel van een huis aan de linkerzijde van de straat De schade aan de auto was groot Zowel de ambtenaar O.M. als de kantonrechter waren er het over eens, dat R. onvoldoende in zicht in de gevaren van de weg bezat. Conform de eis luidde de uit spraak in totaal 50 of 10 dagen en 4 maanden ontzegging van het was geworden. Op de provinciale berijden van een bromfiets,

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5