DE LOONPOLITIEK rliL RECHTSZAKEN Wat brengt de Radio? Eric de Noorman - Het raadsel van Tuaim Mor VOETBAL WIELRENNEN MARKTBERICHTEN Advies gevraagd aan S. E. R. over noodvoorziening voor weduwen en wezen. Binnenlands Nieuws Beursoverzichl De Nederlandse Vakcentrale over MAROKKO DE KWESTIE-CYPRUS Amerikaanse manoeuvres kosten 32 man het leven Kwestie van rassendiscriminatie in Zuid-Afrika niet in V. N. TWEE RADICALE GROEPERINGEN IN FRANKRIJK Engeland blijft bij besluit waterstofbom te maken TREEDT ATTLEE AF? Het Salk-vaccin DE VERLOVING VAN BERTHA HERTOGH De Nederlandse vakcentrale stemt slechts met reserve in met de jongste regeringsbeslissing in zake de loonpolitiek. Het bestuur van de N.V.C. heeft een verkla ring uitgegeven, waarin wordt primair gesteld, dat er een loon- vloer zal moeten zijn, die een so ciaal verantwoord minimumbe staan garandeert; vaststelling daarvan is een taak van de over heid, zij het dat deze terzake overleg dient te plegen met het georganiseerde bedrijfsleven. Boven deze loonvloer moet een zekere vrijheid bestaan om ho gere lonen vast te stellen, zij het dat deze in het algemeen niet tot prijsstijgingen mogen leiden Eventuele loonsverhogingen moeten dus worden opgevangen door productiviteitsstijging. De Nederlandse vakcentrale is van oordeel dat er een duidelijk verband moet bestaan tussen productiviteit en rentabiliteit enerzijds en lonen anderzijds, terwijl zij evenzeer meent dat-in de loonprestatieverschillen tot uitdrukking moeten worden ge bracht. Waar de productiviteits ontwikkeling voor de onderschei den sectoren van het bedrijfs leven en zelfs voor de afzonder lijke ondernemingen in meerde re of mindere mate uiteen pleegt te lopen, ligt het voor de hand dat de Nederlandse vakcentrale voorstandster is van een bedrijfs taks:- en ondernemingsgewijze loonvorming. De Nederlandse vakcentrale kan niet zonder reserve haar in stemming met de regeringsplan nen betuigen. Stemt de medede ling van minister Suurhoff tot veilbeugenis, wanneer hij spreekt over het toestaan van bedrijfs- taksgewijze differentiatie, naar gelang werkgelegenheid, produc tiviteit en rentabiliteit daartoe aanleiding geven, teleurstelling doet zich gevoelen als de be windsman daarop laat volgen dat dit slechts geldt wanneer het be- ginstel der coördinatie, als in het S.ER.-advies is aangegeven, in acht wordt genomen. Be Nederlandse vakcentrale vreest n.l. dat het de bedoeling van de meerderheid van de S.E.R. is om de differentiatie on dergeschikt te maken aan de coördinatie, een veronderstelling welke steun vindt in het voor stel tot handhaving van de richt lijnen voor het algemene loonni veau. Doch ongeacht de bedoe ling van de S.E.R., is de regering blijkbaar van plan de coördina tie voorop te stellen. De Neder landse vakcentrale kan dan ook 'niet anders dan haar teleurstel ling uitspreken over het feit, dat zowel de regering als een belang- Dertig gewapende verzetslie den met helmen op van Ameri kaans model hebben Dinsdag een Frans ziekenhuis in het hart van het zwaarbewaakte Berkane Noord-Oost-Marokko) overvallen en een gevangen opstandelingen leider bevrijd. Franse troepen trokken onmid dellijk een cordon om de plaats. Zij doodden zes van de mannen terwijl deze trachtten te vluch ten naar de nabije bergen aan de Spaans-Marokkaanse grens. ®e overvallers kwamen de stad binnen, waar een uitgaansverbod vaas kracht is, en belden bij het ziekenhuis aan de bewakers van het huis, misleid door de Ameri kaanse helmen, lieten hen bin nen, in de mening, dat zij met Franse militairen te maken had den. Terwijl enkele verzetslieden buiten op wacht stonden, ontvoer den de binnengelatenen de op standelingenleider en zijn bewa kers, twee Marokkaanse politie mannen. Geen der 50 andere pa tiënten, onder wie vijf Europea nen, werden gemolesteerd. De be trokken opstandelingenleider, Baktsjoe, is onlangs bij Taforalt gevangen genomen. Hij had long ontsteking. •Kort na de overval zijn de lij ken van zes Marokkanen in de nahijheid van Berkane aangetrof fen. Vermoed wordt, dat zij door de vlechtende verzetslieden zijn ver moord. In de nacht van Maandag op Dinsdag is een schoenfabriek te Casablanca door brand verwoest. De schade is aanzienlijk. Het ver moeden bestaat, dat opzet in het rijk deel van het georganiseerde bedrijfsleven nog immer een systeem van loonvorming wil hanteren, dat uitgaat van op ge middelden gebaseerde richtlij nen. Daarentegen kan zij het billijken, dat de regering het no dig acht om in laatste instantie verantwoordelijkheid te behou den voor de loonvorming. Ook in het door haar voorgestane stel sel heeft de rijksoverheid een re pressief toezicht op de loonvor ming, teneinde te voorkomen dat het algemeen belang ernstig wordt geschaad. De N.V.C. spreekt echter het vertrouwen uit dat, indien het bedrijfsleven toont ten aanzien van de bedrijfstaksgewijze diffe rentiatiemogelijkheden over de noodzakelijke zelfdiscipline en verantwoordelijkheid te besohik- ken, de ondernemingsgewijze dif- ferentatiemogelijkheid een uit breiding zullen ondergaan. De Britse ministerraad heeft zich Dinsdag op uitnodiging van premier Eden bezig gehouden met de jongste berichten over ge heime besprekingen over de toe komst van Cyprus. Volgens diplo matieke kringen werd er van ge dachten gewisseld over rappor ten van Britse diplomatieke ver tegenwoordigers in Griekenland en Turkije en over een verslag van de Britse autoriteiten op het omstreden eiland over de stand van zaken bij de geheime bespre kingen. Een onbekende heeft Dinsdag een Cyprische politie-agent van Turkse afkomst in de hoofd straat van Limassol neergescho ten en ernstig gewond. Er wer den verscheidene arrestaties ver richt. Eerder op de dag waren twee bommen geworpen naar een Brit se gemotoriseerde militaire pa trouille, die door het hart van Famagusta reed. Beide bommen misten hun doel en ontploften cp een binnenplaats. Een gebouw liep schade op. Niemand werd evenwel gedeerd. Bij de grote atoomoefeningen" die onder de codenaam „Sage brush" zojuist in de Amerikaanse staat Louisiana zijn beëindigd, zijn 32 officieren en manschap pen om het leven gekomen. In totaal namen 140.000 militairen aan de manoeuvres deel. De oefeningen hebben onge veer drie weken geduurd en zij waren de grootste sinds het einde van de oorlog. Vijftien militairen werden ge dood bij ongelukken met leger voertuigen en zeven tengevolge van verkeersongevallen veroor zaakt door burgers. Twee solda ten zijn verdronken en twee ge dood bij een ongeluk met een hefschroefvliegtuig. De overige sterfgevallen waren het gevolg van kleinere ongevallen en ziek ten. KAMERLID VERGAT DE VERKEERSVEILIGHEID. Een gevangenisstraf van drie weken en ontzegging van de rij bevoegdheid gedurende 6 maan den eiste de officier van Justitie, jhr mr F. A. Groeninx van Zoe- len, bij de Verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank Dins dagochtend tegen de 45-jarige S. A. Posthumus uit Rotterdam, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Volgens de dagvaarding zou hij op 15 November als bestuurder van een auto gereden hebben in de Rochussenstraat te Rotter dam, terwijl hij onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank zou hebben verkeerd, dat hij niet in staat moest worden geacht dat motorrijtuig naar be horen te besturen. De heer P. verklaarde tegen over de president van de Ver keerskamer, mr F. P. E. Bloe- marts, voor zichzelf op het be wuste tijdstip half twee des avonds de overtuiging te heb ben gehad de auto te kunnen be sturen, doch zeide te erkennen, dat hij beter niet achter het stuur had kunnen gaan zitten. Te voren had hij toegegeven alcohol houdende drank te hebben ge dronken. Twee agenten van politie, die die nacht dienst hadden gedaan in de Rochussenstraat, zeiden, dat verdachte, na het parkeren van zijn auto, onvast ter been was geweest en met overslaande stem had gesproken. De heer P. werd voor een in specteur van politie geleid en deze verklaarde, dat bij het bin nenkomen zijn eerste indruk was geweest, dat de heer P. in kenne lijke staat van dronkenschap ver keerde. Verdachte was zeer on vast ter been geweest, zo zeide deze getuige. De officier van Justitie meen de, dat de overtreding aan de hand van de verklaringen wettig en overtuigend bewezen was. Volgens hem was het optreden van de politie gerechtvaardigd en correct geweest. Verdachte, zo sprak hij, was incorrect tegen de politie opgetreden. Hij had even wel geen schade aan derden toe gebracht. De raadsman, mr A. Blom uit Rotterdam, merkte op, dat de po sitie van zijn cliënt er een is, die een ieder zich kan indenken. Zijn cliënt was aan de overspannen kant geweest. Zijn huisarts had verklaard, dat de heer P. hem w gens hartbezwaren had gecon sulteerd. Hij leed aan het begin van de bekende managersziekte. Ook was hij die avond grieperig geweest. Zijn cliënt is die avond zonder ongelukken van Den Haag komen rijden en het parkeren was niet van iemand, die de macht over zijn auto kwijt was. De consequenties, buiten de strafzaak om, noemde pleiter erg belangrijk voor zijn cliënt, voor wie de aardigheid van sterke af was. Recidive achtte mr Blom uitgesloten. De heer P. zeide tenslotte niet alleen het gebeurde te betreuren, maar ook, dat hij in het contact met de politie zijn zelfbeheersing kwijt was geraakt. Uitspraak over veertien dagen. VONNISSEN ALKMAARSE RECHTBANK De meervoudige economische Kamer van de Alkmaarse recht bank heeft gisterochtend de vee houder K. van D. uit Zaandam wegens overtreding van het prijs- vormingsbesluit veroordeeld tot 500 boete subsidiair drie maan den hechtenis. Hij had aan de veehouder S. Schilder uit de Beemster een boerderij in De Zijpe verkocht; voor, naar het oordeel van de officier van Justi tie, 8000 teveel. Deswege had de officier mr dr J. Vellinga de thans uitgesproken straf geëist plus twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar, alsmede terugbetaling aan de koper van de teveel betaalde ƒ8000. Een voorstel dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties de besprekingen over de rassendiscriminatie in Zuid-Afri- ka in haar volgende zitting zal voortzetten is Dinsdag verwor pen. De vergadering, in voltallige zitting bijeen, stemde over een Costa-Ricaans amendement waar in dit voorstel was vervat. Het amendement werd met 27 tegen 15 stemmen bij 15 onthoudingen aanvaard. De voorzitter maakte daarna bekend dat het amende ment niet de vereiste tweederde meerderheid had gekregen. Ook een voorstel om opnieuw een uit drie leden (bestaande com missie van de V.N. voor de ras sendiscriminatie in Zuid-Afrika in te stellen verkreeg niet de ver eiste tweederde meerderheid. Dit voorstel, vervat in een re solutie ingediend door de speciale politieke commissie, verkreeg 33 stemmen vóór en 17 tegen. Negen afgevaardigden onthielden zich van stemming. spel is. In Frankrijk staan twee radi cale groeperingen naast elkaar gereed voor de verkiezingsslag. ene staat onder leiding van premier Faure en de andere on der die van Pierre Mendès France. Die onder Faure noemt zich de .itessemblement des Gauches Ré- poblicaines" (R.G.R.). of wel de flukse republikeinse concentratie, die de rechtervleugel van de ra dicalen vertegenwoordigt, en .ie inder is de oorspronkelijke radi cale partij, die Faure uitgestoten fcaeft. De R.G.R. vormt een coördi nerend orgaan voor de radicaal- gezinde „Union Démocratique et Socialisté de La Résistance" en een aantal splintergroepen. De radicale leden van deze groepe ring, onder leiding van Faure, zien zich geplaatst tegenover de linkervleugel van de oorspronke- Kke radicale partij, die onder lei- ng van Mendès France staat. Zoals bekend heeft een com-T missie der Katholieke Volkspar tij enige tijd geleden een nota samengesteld betreffende een noodvoorziening voor weduwen en wezen. Na in deze nota te heb ben vastgesteld, dat een op korte termijn te treffen voorziening voor weduwen en wezen tot de eisen van sociale rechtvaardig heid behoort en dat hierbij op de tot Standkoming van een herzie ne definitieve regeling op verze keringsbasis niet kan worden ge wacht, ontvouwt de commissie een voorstel voor een noodrege- ling weduwen- en wezenvoorzie ning, die op korte termijn in werking zou kunnen treden. In verband hiermede heeft mi nister Suurhoff een uitvoerig schrijven gericht tot de sociaal- economische raad, waarin hij al lereerst bovengenoemde nota re leveert en opmerkingen en enige bedenkingen betreffende de technische uitvoering in het ge ding brengt. De minister meent, dat één van de voornaamste doel einden van de voorgestelde nood- regeling, n.m.l. zoveel mogelijk weduwen buiten de armenzorg sfeer te brengen, door het voor gestelde niet zou worden bereikt en dat met betrekking tot de weduwen, die een iets groter eigen inkomen genieten, de re geling nauwelijks zinvol kunnen zijn. Waar de S,E,R. zich op ver zoek van de staatssecretaris van Sociale Zaken reeds geruime tijd beraadt over een definitieve op lossing van het vraagstuk der weduwen, en wezenverzekering, heeft de regering het advies van de raad gevraagd: a. Omtrent de gewenstheid van het treffen van een nood- voorzieing voor weduwen en wezen, in afwachting van de tot standkoming van een definitieve voorziening op verzekeringsba sis. b. Zo de raad omtrent eerst genoemde vraag in positieve zin ning voor weduwen en wezen, waarbij in het bijzonder het ver band met de toekomstige ver zekeringsregeling in het oog ware te houden. De minister heeft hieraan toe gevoegd dat hij het op prijs zou stellen, wanneer de S.E.R. zijn advies zoveel mogelijk zou wil len bespoedigen. De S.E.R. heeft dit verzoek van de minister in handen gesteld van de subcommissie invalidi teitsverzekering en weduwen- en wezenverzekering. Premier sir Anthony Eden heeft Dinsdag verklaard dat En geland bij zijn besluit blijft zelf een waterstofbom te maken. Hij zeide dat de Britse regering het maken en het bezit van de bom Deschouwt als „afschrikwekkend middel tegen oorlog". De premier verklaarde dit in antwoord op vragen in het Lager huis. Een Lagerhuislid voor de La- bourpartij, Roy Mason, had de vraag gesteld of de premier bij zijn komende besprekingen met Eisenhower en maarschalk Boel- ganin zal voorstellen het aantal ZOu proefnemingen met atoom- en waterstofbommen te beperken tot één per land per jaar. De premier zeide bereid te zijn te spreken over manieren om proefnemingen te regelen en te beperken, indien hierfbij met de positie van Engeland rekening wordt gehouden. MEISJE VIEL UIT RAAM VAN DE TWEEDE VERDIEPING Dinsdagmorgen is het 20-jarige meisje M. H. van den B. toen zij Ibezig was ramen te wassen van de tweede verdieping van het ge sticht „Maison de la Misericorde" te Maastricht, gevallen. Zij kwam terecht op de binnenplaats en kreeg zware verwondingen. Zij is in het ziekenhuis Sint Annadal opgenomen. VROUW OP STATIONSEM PLACEMENT AANGEREDEN. Maandagmiddag te 18 uur heeft op hei spoorwegemplace ment van Woipheze een goede rentrein een patiënte van de „Stichting Woipheze" aangere den. Het slachtoffer is zwaar ge wond naar de stichting overge bracht. ROERDERIJBRAND IN WARNSFELD Een hevige brand heeft Dins dagmorgen de boerderij van de heer B. J. Schoenaker te Vierak- ker, gemeente Warnsfeld, volko men in de as gelegd. Het vee kon in veiligheid worden gébracht, de inboedel slechts gedeeltelijk. Een voorraad van 40.000 kg hooi en stro werd een prooi der vlammen. Het vuur werd bestreden door de brandweren van Warnsfeld en Vorden, doch deze konden weinig tegen de vuurzee uitrichten en moesten zich in hoofdzaak beper ken tot het nat houden van enke- le schuren. De heer S. was ver zekerd tegen brand. BROODJES GIETIJZER GESTOLEN TE ROTTERDAM In de nacht van Donderdag op Vrijdag jl. werden de 30-jarige koopman C. van B. uit Schiedam en de 51-jarige losse werkman C. van S. uit Rotterdam op de Bot- leweg op heterdaad betrapt bij een diefstal van broodjes ijzer. Deze broodjes lagen in de iberm van de Botlekweg en dienden voor 't uitbalanceren van de klep van de Botlekbrug. Ze zijn het eigendom van de gemeente Rot terdam. Bij hun arrestatie had den de mannen reeds een partij van 2150 kg op een vrachtauto geladen. Op het politiebureau be kenden zij de diefstal. Daar men vermoedde, dat het tweetal meer op zijn kerfstok had werd het duchtig aan de tand gevoeld. Na aanvankelijk ontkend te hebben gaven de mannen Maandag toe, dat zij reeds twee keer gietijzer bij de Botlekbrug hadden gesto len, tot een totale waarde van 3000. Zij hadden het gietijzer verkocht aan een jachtenbouwer in Schiedam, waar het grootste gedeelte van tie partij nog in be slag genomen kon worden. EEN WEGPIRAAT OP SINTERKLAASAVOND. Een Haarlemse chauffeur van een uit Zuid-Holland afkomstig vrachtautootje, heeft op Sinter klaasavond de omgeving van het hoogoventerrein te IJmuiden on veilig gemaakt en daarbij een 16- jarig Beverwijks meisje dusda nig verwond, dat zij met een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde in het ziekenhuis te Beverwijk moest worden opgeno men aldus de Velsense politie. De bestuurder van de auto, 'n 29-jarige metselaar, die nog nim mer een rijbewijs had bezeten „omdat hij toch altijd in het don ker wegging en in het donker thuiskwam", gaf om te beginnen een van rechts komende bestel auto geen voorrang en slipte achterom deze wagen het fiets pad op. Daar ramde hij een lan taarnpaal, reed de Beverwijkse jongedame aan, sleurde haar 14 meter mee en had 68 meter nodig om tot stilstand te komen. Volgens zijn verklaring was hij volkomen de kluts kwijt geraakt. De man is na verhoor op vrije voeten gesteld. De auto is ter controle bij de politie achtergebleven. DONDERDAG 8 DECEMBER. Veel Labourleden van 't Britse parlement geloven, dat Clement Attlee Donderdag a.s. op een bij eenkomst van de Labourfractie j van het parlement zijn aftreden als leider der partij zal bekend maken. zou adviseren, omtrent de inhoud i Hij wordt de volgende maand van een eventuele noodvoorzie- I 73 jaar. I „Lincoln"-bommenwerpers van een eskader van de Australische luchtmacht heeft in de afgelopen dagen 225 ton bommen geworpen op opstandelingen in een deel van de tot de Maleise federatie behorende staat Negri Sembilan, aldus heeft een woordvoerder van de Britse luchtmacht Dinsdag te Singapore medegedeeld. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Hoogmis; 9.30 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 12.40 Voor de boeren); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nieuws; 13.20 Sopraan en piano; 13.50 Gram.; 14.00 Idem; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Metropole orkest; 15.45 Gram.; 16.00 Bijbel overdenking; 16.30 Strijkorkest; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Vo caal ensemble; 18.10 Gram.; 18.45 Idem; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Caus.; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokran-t; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 22.00 Periodieken parade; 22.10 Orgelconc.; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Zaalsportuitsl.; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.25 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Kookkunst; 11.15 Amus. rhuz.; 11.45 Caus.; 12.00 Orgel en zang; 12.25 In 't spion netje; 12.30 Land- en tuinbouw meded.; 12.35 Pianospel; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Me tropole ork.; 13.55 Koersen; 14.00 Gram.; 14.15 Klankbeeld; 14.45 Viool en 'piano; 15.20 Voor de zie ken; 16.00 Gram.; 16.15 Voordr.; 16.30 Pianospel; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muz.; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Amu sements muz.; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Cabaret; 19.25 Zang; 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Caus.; 20.15 Concert gebouworkest; 20.35 Gram.; 20.45 De muze betrapt; 21.30 Amus. De Amerikaanse staat Massa chusetts, waarin dit jaar 3.844 gevallen van kinderverlamming zijn geregistreerd, heeft bekend gemaakt, dat hij niet kan goed keuren, dat verder gebruik wordt gemaakt van het Salk-vaccin tegen kinderverlamming, zolang de autoriteiten niet overtuigd zijn van de veiligheid van de entstof. Massachusetts en Idaho zijn de enige Amerikaanse staten, die het vaccin van dr Jonas Salk niet hebben willen goedkeuren. it** muz.; 22.00 Caus.; 22.15 Koorcon cert; 22.40 Journaal; 22.50 Sport - act.; 23.00 Nws; 23.15 Act. of gr.; 23.25 Jazzmuziek. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.00 Idem; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Orgel spel; 14.00 Engelse les; 14.15 Gr.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Idem; 15.40 Kamermuziek; 16.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Viool en piano; 13.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Reportage; 19.40 Gram.; 19.50 Pol. caus.; 20.00 Verzoekprogr.; 21.30 Jazzmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Orkestconc.; 22.55 Nieuws. ANDERLECHT TEGEN VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL? De K.N.V.B. heeft besprekingen geopend met de S.C. Anderlecht met het doel de sterke Belgische voetbalclub uit te nodigen voor een oefenwedstrijd tegen het voorlopig Nederlands elftal, wel ke ontmoeting in verband met de wedstrijd tegen Ierland op Hemel vaartsdag op 2 Mei zou worden vastgesteld. De besprekingen heb ben nog niet tot een definitief resultaat geleid. DE ZESDAAGSE TE BRUSSEL De zesdaagse te Brussel is ge wonnen door het Belgische kop pel Van SteenbergenSe very ns met 4765 punten. Zij hebben in de 144 uur 2984,710 km afgelegd. De uitslag luidt verder: 2. Op 3 ronden OckersBran- kart i B.) 1195 p.; 3. op 4 ronden SchultePeters (Ned.) 720 p.; 4. op 5 ronden EnfftleenForlini (Fr.) 2845 p.; 5. op 8 ronden AcouImpanis (B.) 1300 p.; 6. GillenTerruzzi (Lux./It.) 4870 punten. Het Nederlandse koppel Haan Plantaz eindigde met 20 ron den achterstand en 735 punten. Maandag heeft Bertha Hertogh zich verloofd met Johan Wolken- feit uit Venlo. Dit feit heeft in Bergen op Zoom toch meer be langstelling getrokken dan men had verwacht. Van tal van zijden mocht het jonge paar en de fami lie Hertogh de gelukwensen in ontvangst nemen. De feesteMjke viering van het heuglijke feit werd des avonds in intieme famL liekring gehouden. Johan Wolken- feit die op het ogenblik nog in dienst is, is ingedeeld bij de Yer- bindingstroepen en in Bergen op- Zoom in garnizoen. Hij is meu belmaker van beroep en zal na het verlaten van de dienst in Bfer- gen op Zoom een werkkring aan vaarden. Hij heeft reeds een pa troon gevonden waar hij na 2$jn soldatentijd in dienst zal kunnen treden. Trouwplannen heeft men nog niet, verzekerde vader Hertogh ons. 53. Onbewust van Sa- rans dreigende voor spellingen beklimt de Noorman onder be schutting van de gro te stenen de helling van Tuaim Mor. Eens klaps wordt hij zich bewust van 'n vreemd schroeiend gevoel in zijn onderarm en ver baasd staart hij naar de rode striem, die enigszins opgezwollen is. Hij herinnert zich, dat Saran hem daar vastgegrepen heeft, maar schenkt er ver der geen aandacht aan. Hij is de top al dicht gena derd, als hij de witte gedaante weer in het oog krijgt, nu echter in gezelschap van een tweede in het wit gekleed persoon. Even slaat hij hen gade; het is duidelijk, dat ze iets zoeken de ingang na tuurlijk. Dan roept hij hen aan en treedt naar voren. ZEER KALME MARKT, UNILEVER EN KON. OLIE GEVRAAGD. De beurs heeft zich Dinsdag gekenmerkt door een zeer kalme stemming. Opvalllend is dat uit sluitend het buitenland acte de presence geeft, het Nederlandse publiek en de beroepshandel la ten verstek gaan en de activiteit is dan ook zeer gering. Gestimuleerd door de vaste houding van Wallstreet, traden Dinsdag vooral Kon. Olie en Uni- levr op de voorgrond. Kon. Olie steeg gemakkelijk vijf punten tot 660%; Unilever kwam van 485 op 489. A.K.U. en Philips mar keerden even de pas en bleven per saldo prijshoudend. De scheepvaartsector kon het- Dinsdag niet zo goed bolwerken. Hier overheerste licht aanbod en de meest actieve soorten daalde dan ook een kleinigheid. De ver liezen bleven echter tot fracties beperkt. De cultuurmarkt lag geheel verlaten. Hier is het wachten op concreet nieuws uit Djakarta. In Verenigde Deli en H.V.A. werd pas om half drie notering opge maakt. Over het algemeen ble ven de koersen hier een kleinig heid bij Maandag ten achter. Op de Amerikaanse afdeling werd de hoek Intexas Instru ments weer eens opengemaakt. Onder behoorlijke handel sieeg oe prijs ruim 1 dollar tot 13%. Guldensbeleggingen stil en goed op peil. Prolongatie 2% pCt. NABEURSKOEESEN. Kon. Olie 663% -666% slot 662 laten (660%) Philips: 366 gedaan en laten (365%) Unilever: 488-490 slot 488 laten (487%) NwPhilips: 355 354%) De mannen zijn niet gewapend en schrikken hevig, als ze eens klaps tegenover een zwaar gewa pende krijger staan. De grootste van de twee heeft een witte, vier kante baard, ter weerszijden waar- van vreemde, schitterende bollen hangen en als Eric hem vraagt of .hij Moloch is, knikt hij bevestigend. I „Ik kom in vrede",, zegt Eric, doch tegelijkertijd vraagt hij zich af, waarom het zo schemert voor zijn ogen. Hij herstelt zich echter en Moloch, die hem scherp heeft opgenomen, mompelt enige onver staanbare woorden tot zijn bege leider, die een paar stappen naar voren doet. Weer overvalt Eric dat vreemde, onwezenlijk gevoel en hij tuurt naar het gezicht van Moloch, dat opeens wazig en ver weg schijnt te zijn. Hij tast naar zijn arm, die nu brandt als vuur en vervolgt hees: „Ik ben Eric, koning der Noren en weet wat ge hier zoekt ik kan u zeggen waar...waar..." Zijn stem stokt. Hjj kan niet verder spreken en hapt naar adem. Dan vervaagt alles voor zijn ogen en het laat ste wat hij hoort, is een gejaagd uitgesproken bevel: „Vlug, helpt die man". Dan zakt zijn bewustzijn weg... 6 December. Aangevoerd werden 4048 stuks vee, nl. 700 vette koeien en ossen: 1011 gebruiksvee, waarvan 90S t.b.c.-vrij; 65 vette kalveren; 214 graskalveren, waarvan 212 t.b-.c.- vrij: 967 nuchtere kalveren; 177 varkens; 347 biggen; 77 paarden; 13 veulens; 455 schapen of lamme ren; 22 bokken of geiten. De prijzen waren als vogt: Vette koeien 2,303,00; vet te kalveren 2,40—3,40; siacht- paarden 1,852,20. Alles per kg. Graskalveren 290450; nuch tere kalveren ƒ5276; biggen; 38—52schapen 100—145 lammeren 95ƒ125; kalf- en melkkoeien ƒ725ƒ1100; vare koeien 585785vaarzen 580 780; pinken 350480. Overzicht: Vette koeien: aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen gemiddeld ais Maandag, enkele prima's boven notering; vette kalveren: aanvoer ais vorige week, handel vlot, prijs houdende prijzen; graskalveren: aanvoer gewoon, handel redelijk; prijzen constant; nuchtere kalve ren: aanvoer ruimer, handel wil lig, oplopende prijzen; biggen: aan voer iets meer, handel kalm, goed prijshoudende prijzen; siachtpaar- den: aanvoer korter, handel tame lijk, ruim prijshoudende prijzen lammeren: aanvoer als vorige week, handel goed, prijshoudende prijzen; kalf- en melkkoeien: aan voer gewoon, handel kalm, stabie le prijzen; vare koeien: aanvoer als vorige week, handel redelijk, iets stijver in prijs; pinken en vaar zen: aanvoer even minder, handel stroef en onveranderde prijzen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3