Verklaring van Dulles De Nederlands-Indonesische besprekingen t It fieo* früef De reis van Chroesjtsjef en Boelganin Sowjet-voorstel ingediend Chroesjtsjefs uitlatingen Communistische activiteit in het Ruhrgebied Verklaring van Nehroe HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De Russische verklaringen en Goa Rude Prava stelt Westelijke correspondenten in het gelijk Confessionele bezwaren tegen bezoek van Sowjet-leiders Nieuw gevecht bij Gaza Koffie en Thee weer goedkoper Indonesische kabinet stelde principiële standpunten vast Nederland houdt vast aan ontwerp-agenda ABPIJSmOOP VERENIGDE NATIES Het lawine-ongeluk bij Kaprun NEDERLAND HOUDT VAST AAN ONTWERP-AGENDA. Handelsbetrekkingen tussen België, Luxemburg en de Sowjet-Unie Syrische volksvertegen woordiging aanvaardt over eenkomst met Iraakse oliemaatschappij WESTERLING TOCH OP NIEUW-GUINEA? Verzoek tot afwijzing van Oost-Duitsland als lid van Unesco Iran verwerpt Russische nota Grote Vier erkennen Oostenrijkse neutraliteit HET WEER WEERBERICHT Dec. 8 8.36 16.31 9 8.37 16.31 10 8.38 16.31 11 B.39 16.31 12 8.40 16.30 13 8.41 16.30 2.28 3.39 4.49 Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. WOENSDAG 7 DECEMBER 1955 11e Jaargang No 3631 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum par advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel* J L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, oi: Adrec Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 utir. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Jehn Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, heeft Dnisdag op een persconferentie in Washington verklaard, dat de redevoeringen die Boelganin, de Sowjet-pre- mier, en Chroesjtsjef, de eerste secretaris der Russische commu nistische partij, tijdens hun Azia tische reis uitgesproken hebben, niet bepaald een afspiegeling zijn van de wens om de spanning tussen Oost en West te vermin deren. De Sowjet-verklaringen bevatten anti-Westelijke scheld partijen, die in strijd zijn met de geest van Genève, aldus Dulles. Hij meende voorts, dat de Kus- sisehe verklaringen over Goa van dien aard geweest zijn, dat in India een stemming geschapen kan zijn, die gunstig is voor het gebruik van geweld in het Por- tugees-Indiase geschil om dit Portugese gebied. Dulles herhaalde de verkla ring, die hij de vorige week sa men met de minister van Bui- teiflandse Zaken van Portugal, Cunha, uitgaf en waarin de beide ministers zeide, dat Goa reeds 40* jaar een Portugese provincie is en niet een kolonie. (Tegen deze Verklaring is in India een storm van protest gerezen.) DE STATUS VAN BERLIJN. Volgens de Amerikaanse mi nister bestaat er geen reden om te geloven, dat de Sowjet-Unie de belofte van 1950 om vrije toe gang tot Berlijn via land- en waterwegen te verzekeren, zal braken, nu zij aan Oost-Duits land het toezicht op het scheep vaartverkeer met Berlijn heeft overgedragen. Be Ver. Staten staan op het standpunt, dat de Sowjet-Unie zich niet kan ontdoen van haar plicht om de vrije toegang tot Berlijn te verzekeren, zo voegde Diifles hieraan toe. HET KOMENDE VAN EDEN. BEZOEK De besprekingen die sir An thony Eden, de Britse premier, t* president Eisenhower de vol gende maand in Washington zul- ien voeren, noemde Dulles nor maal overleg, dat reeds eerder gepleegd zou zijn, als de presi dent als gevolg van zijn hartaan val geen rust had moeten hou den. Er is nog geen agenda vast- De Westelijke correaponuenten, die de reis van Chroesjtsjef en Boelganin in Zuid-Oost-Azië ver slaan, blijken de steun van ,,Rude Pnavo", het blad van de Tsjecho- Slowaakse communistische par tij, te hebben gekregen bij hun meningsverschil met het Russi sche partijblad „Prawda" over de weergave van een uitlating van de eerste partijsecretaris van de Sowjet-Unie. •e kwestie betrof een onvrien delijke uitlating aan het adres van Engeland, die volgens .Praw da" door een Birmaanse functio naris was gedaan en dus ten on rechte Chroesjtsjef in de mond zou zijn gelegd. ®e corresdondent van „Rude Pravo", die bij het bewuste be zoek van de Sowjet-leiders aan de „gouden pagode" te Rangoon aan wezig was, gaf evenwel precies dezelfde lezing als die van de Westelijke correspondenten. Hij schreef letterlijk: „De(B,ritten, zo verklaarde kameraad Chroesjt sjef, kwamen eigenlijk pas in de geschiedenis in de tijd van Wil lem de Veroveraar, dat wil zeg gen lang na de bouw van deze pagode, die van meer dan twee duizend jaar geleden dateert, en dan zouden zij u als wilden en barbaren beschouwen". gesteld, doch Dulles verwachtte, dat de beide regeringsleiders over algemene politieke vraag stukken zouden spreken. Het is reeds anderhalf jaar ge leden, dat Eden voor het laatst de Ver. Staten bezocht. Zijn ko mende bezoek zal zijn eerste als Britse eerste-minister zijn. HET CENTRUM VAN HET AMERIKAANSE ATOOM ONDERZOEK VOOR AZIË. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft Dinsdag verklaard te verwachten, binnen een dag of twee een beslissing te nemen over de plaats van het voorge stelde Amerikaanse centrum van atoomonderzoek ten behoeve van Azië. Gedacht werd aan de Phi- lippijnen en Ceylon en ook aan Japan. De Labourleden van de gemeen teraad van Moherwell-and-Wis- haw in Schotland hebben besloten de burgemeester en vier Katho lieken buiten hun gelederen te sluiten. Deze hadden zich wegens confessionele 'bezwaren tegen uit nodiging van de Sowjet-premier, Boelganin, en partijseccretaris Chroesjtsjef naar hun stad uit gesproken. De Sowjet-leiders brengen in de komende lente een bezoek aan Engeland. In het grensgebied van Gaza is het Dinsdagmorgen wederom gekomen tot een ernstige schiet partij, tussen Israëlische en Egyp tische strijdkrachten, aldus heeft een Israëlische woordvoerder in Jeruzalem bekendgemaakt. De vuurwisseling, met automa tische wapens en mortieren, duurde de gehele morgen Voort. De Israëlische woordvoerder zei dat de Egyptische troepen het vuur openden op een Israëlische verkenningspatrouille, die het vuur vervolgens beantwoordde. Later brachten de Egyptische troepen mortieren in stelling. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger werd het vuren om 14.00 uur plaatselijke tijd gestaakt. Hij verklaarde dat bij de plaatselijke kolonisten en bij de Israëlische strijdkrachten geen slachtoffers zijn gevallen. Naar A.N.P. uit vakkringen verneemt zijn met ingang van 7 December de prijzen voor de con sument zowel voor koffie als voor thee verlaagd. De prijsvermindering bedraagt 716 cents voor een pakje kof fie van 250 gram, en 26 cents voor een pakje thee van 100 gir. De vorige prijsverlaging ge schiedde met ingang van 17 Mei jl., toen de vermindering zowel voor een pakje koffie van 250 gram als voor een pakje thee van 100 gram 810 cents be droeg. Een beginnende hoest is voor mij al het sein 'om keel en luchtwegen te zuiveren met AKKEK SIROOP De Indonesische minister van Voorlichting, Sutan Makmur, heeft Dinsdagochtend aan de pers medegedeeld, dat het kabinet Dinsdagochtend zijn „principiële standpunten" heeft vastgesteld, die bij de komende Nederlands- Indonesische besprekingen als materiaal gebruikt zullen worden. Het kabinet heeft niet meer ge sproken over het vooroverleg. Gevraagd, of het standpunt van de Nahdatul Ulama van in vloed is op het standpunt van de regering, zei Makmur: „Het ka binet heeft deze kwestie nog niet besproken". Op een vraag of het zenden van de delegatie naar Nederland af gelast zal worden, antwoordde Makmur: „Dat is alleen God be- Nikita Chroesjtsjef, de eerste secretaris van de Russische com munistische partij, heeft Maan dag verklaard, dat de Sowjet- Unie wat de mogelijkheid van ontwapening betreft niet de hoop verliest en dat de Sowjet-leiders zich tot het uiterste zullen inspan nen om te komen tot beëindiging van de koude oorlog. Hij sprak na een parade van Birmaanse troepen te Maymyo, vroggqr een Britse legerplaais, ongeveer 70 km ten Noordoosten varr Mandalai, aan het eind van een tweedaags bezoek aan de Sjan-staat en opper-Birma. Chroesjtsjef zei, dat een leger een kostbaar iets is, doch „wij zijn gedwongen er een leger op na te houden, omdat er éen paar landen zijn die niet willen instem men met ontwapening." Croesjtsjef gaf een overzicht van de Russische buitenlandse politiek en de bereikte economi sche vorderingen en vervolgde: „Bepaalde personen waren krachtig gekant tegen ons bezoek aan India en Birma en zij vinden onze oprechte, openhartige ver- De Sowjet-Unie heeft Maan dag in de politieke commissie een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de Algemene Vergade ring verzocht wordt „met vol doening nota te nemen van po gingen van staten, in het bijzon der in de laatste tijd, ter vermin dering van de internationale spanning, ter bevordering van wederzijds vertrouwen en ont wikkeling van samenwerking on der de landen." De ontwerp-re solutie werd door de Sowjet-af- gevaardigden verbonden met haar voorstel van twee maanden geleden, waarin gevraagd werd om „maatregelen voor verdere vermindering der internationale samenwerking". De politieke commissie besprak Maandag het vroegere Sowjet- voorstel tijdens het debat over de ontwapening. De resolutie wijst er op, dat de Geneefse top conferentie, de Afrikaans-Azia tische conferentie in Bandung en de „ontwikkeling van contacten tussen politieke leiders van ver- „Moeten wij lachen om Chroe-1 maal alleen heeft gevochten. sjtejefs uitlatingen of er op ant woorden aldus vraagt de „Manchester Guardian" zich in een hoofdartikel af. „De moeilijkheid is, aldus gaat het blad verder, dat zij genoeg halve waarheden bevatten om ge vaarlijk te zijn. Het is belache lijk om te zeggen, dat de Engel sen de Birmanen „wilden en barbaren" noemen. Maar hebben wij hen in het verleden niet al te dikwijls behandeld als, om met Kipling te spreken „mindere soorten buiten de wet"? Het is fantastisch om, zoals Chroesjtsef deed, te zeggen dat de Westelij ke mogendheden Hitiers troepen tegen Rusland in het veld stuur den, maar in feite het Gemene best Hitier een jaar lang hele- Maar zal het publiek in Azië, zich München herinnerend, ons van schuld vrijspreken?" Volgens het blad heeft men zich van Britse zijde, uit hoffelijkheid tegenover de gastheren van de Sowjet-leiders, tot nog toe terug houdend betoond met antwoor den op de redevoeringen van Boelganin en Chroesjtsjef. Ge zien de wereldwijde verbreiding welke heden ten dage aan der gelijke uitlatingen wordt gege ven, acht het blad echter wel enig antwoord noodzakelijk, bv. wanneer de „Russische staatslie den aanstaand voorjaar Enge land zouden bezoeken. De „Manchester Guardian" meent, dat de uitnodiging voor dit bezoek niet moet worden in getrokken. schillende landen" van bijzonder belang zijn geweest voor de ver mindering van de spanning. De Algemene Vergadering dient zich volgens het Sowjet voorstel uit te spreken voor verdere pogin gen van de regeringen om de vrede te verstevigen en de on derlinge betrekkingen te verbe teren. De resolutie vraagt de Alge mene Vergadering te verklaren, dat zij bijzonder belang hecht aan de overweging van voorstel len voor beëindiging van de be wapeningswedloop en ter rege ling van internationale vraag stukken door onderhandelingen; en dat zij de nadruk legt op het belang, van de Russische voor stellen voor vermindering van de bewapening, verbod van atoomwapens en verwijdering van de vrees voor een nieuwe oorlog, en Eisenhowers voorstel voor wederzijdse luchtverkenning alsmede de voorstellen die En geland en Frankrijk op de Ge neefse conferentie deden en voorstellen van andere staten. „De Algemene Vergadering zal deze en mogelijk andere voor stellen overwegen, aangezien zij het als haar voornaamste taak beschouwt de dreiging van een nieuwe oorlog weg te nemen, vei ligheid en vertrouwen in de toe komst te vestigen en voorwaar den te scheppen voor een vreed zaam en rustig leven van volken in de gehele wereld", aldus de Russische ontwerp-resolutie. klaringen niet preitig. Daarom hebben bepaalde organen van de Britse pers geïrriteerdheid ge toond als gevolg van mijn rede voeringen en die van kameraad Boelganin in India. Zij waren in het bijzonder ontstemd over een opmerking in één van mijn rede voeringen, waarin ik zeide dat bepaalde kringen Hitiers handen vrij hebben gemaakt om de oor log tegen de Sowjet-Unie te be ginnen. Maar dit is 'n historisch teit. Zou Hitier een oorlog heb ben kunnen beginnen als hij de verenigde strijdkrachten van En geland, Frankrijk, de Sowjet- Unie en andere landen tegenover zich had gevonden? Als de lei dende kringen in Engeland en Frankrijk in die tijd Hitier had den willen weerhouden en oorlog hadden willen vermijden, dan hadden zij de bezetting van Oos tenrijk door Hitier kunnen voor komen en zouden zij niet zijn ge komen tot de beschamende over eenkomst van München", aldus Chroesjtsjef. Croesjtsjef zeide nog in zijn rede, dat Rusland nimmer een oorlog tegen Engeland begonnen was, maar dat Engeland de Krimoorlog had uitgelokt en zich ook in de binnenlandse aange legenheden van Rusland had ge mengd door in 1918 Archangel te bezetten. Ook zinspeelde hij op het bevel, dat Churchill gegeven zou hebben om de krijgsgevan gen Duitse troepen in reserve te houden voor eventuele inzet te gen de Sowjet-Unie. Ook zêi hij nog: „Waarom heb ben de Amerikaanse troepen Formosa en andere eilanden daar in de buurt bezet, die wet tig deel uitmaken van het grond gebied van de Chinese volksrepu bliek? Geen enkele Bourgeois journalist zou zijn stem tegen dergelijke daden durven verhef fen" De lawine bij de waterkracht centrale van Kaprun (Oostenrijk) heeft in totaal aan vijftien per sonen het leven gekost. Er zijn reeds tien lijken geborgen. Het zoeken naar de vijf vermisten heeft men opgegeven. Er zijn drie gewonden. kend". Makmur zelf is echter nog steeds optimistisch. Gevraagd naar de agenda van de komende besprekingen, zei Makmur, dat Nederland reeds de formulering van een ontwerp-agenda indien de. Het kabinet heeft deze Maan dag besproken en enkele bewoor dingen gewijzigd, zonder aan de inhoud en de geest te tornen. Deze wijzigingen zijn via Utoyo Ramelan aan de Nederlandse regering gezonden en men wacht nu op het Nederlandse antwoord. Makmur zei voorts, dat de In donesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agung Gde Agung, niet naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal gaan. Dr Abu Hanifah en mr Sudjarwo Tjondronegoro legatie naar de Nederlands-Indo- ontwerp-agenda, zoals deze tij dens het vooroverleg tussen mi nister Luns en mr Utoyo voor 'n Nederlands-Indonesische confe rentie is opgesteld en door beiden is aanvaard en door de Indone sische zaakgelastigde in Den Haag, Kwee Djie Hoo, tijdens zijn verblijf in de Indonesische hoofdstad in besprekingen met zijn regering is toegelicht. Het Nederlandse standpunt is ter kennis gebracht aan mr Uto yo door de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenhe den, mr Blom, na contact met minister Luns in New York en de Nederlandse ministerraad. NAHDATULULAMA NEEMT GEEN ZITTING IN INDONE SISCHE DELEGATIE. Het hoofdbestuur van de Nah datul Ulama heeft Dinsdagoch tend een nota overhandigd aan de Indonesische minister-presi dent, waarin het mededeelt geen zitting te willen nemen in de de zullen de Indonesische delegatie in de Verenigde Naties leiden. Van Nederlandse zijde wordt er op gewezen, dat hier een on zuivere voorstelling van zaken wordt gegeven. De agenda-formu lering is bij het vooroverleg tus sen minister Luns en mr Utoyo opgesteld en aanvaard. De Indo nesische regering heeft hiermede nog niet ingestemd, en heeft wij zigingen voorgesteld van zodani ge aard, dat mr Utoyo hierover opnieuw besprekingen moest voe ren met Nederland. Dit overleg duurt thans nog voort. Naar het A.N.P. verneemt, is de Indonesische ambassadeur met bijzondere missie, mr Utoyo. Rammelan, Dinsdagmiddag tele fonisch medegedeeld, dat de Ne derlandse regering niet bereid is wijzigingen aan te brengen in de nesische besprekingen, noch als ïid, noch als adviseur. Dit besluit is Maandagavond genomen tij dens een vergadering van het hoofdbestuur van de N.U. als reden wordt opgegeven, dat de Nahdatul Ulama er van over tuigd is, dat de besprekingen niet de gewenste resultaten zullen op leveren. Dinsdagochtend is het In donesische kabinet In spoedzit ting ..bijeengekomen. PIA vernam, dat de houding van de Nahdatul Ulama werd besproken. Aanvankelijk zouden de minis ters van Buitenlandse -Zaken, Economische Zaken, Financiën en Gezondheid in de delegatie wor den opgenomen, alsmede ver tegenwoordigers van de Masjoe- mi, N.U. en P.S.I.I. Inmiddels is de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo, die Vrijdag naar Indonesië is vertrokken. Dinsdag uit Djakar^i naar Neder land teruggekeerd. Naar verwachting zullen de Belgische-Luxemburgse Econo mische Unie en de Sowjet-Unie begin Januari a.s. te Brussel han delsbesprekingen voeren. De besprekingen zullen betrek king hebben op delen van de in 1949 gesloten handelsovereen komst tussen de beide landen, die op 1 Januari a.s. afloopt. In een der grote Westduitse staalfabrieken, de Westfalen- hütte in Dortmund, hebben de communisten bij de pas gehouden verkiezingen een meerderheid in de bedrijfsraad behaald. Daar door is opnieuw de aandacht ge trokken naar de versterkte be drijvigheid der communisten. Het veribond der Westduitse in dustrie had daarop reeds enkele dagen geleden de aandacht ge vestigd en ook van de zijde der sociaal-democratische partij is herhaaldelijk bezorgdheid uitge sproken voor de gecamoufleerde activiteit, die de communisten op deze wijze uitoefenen. Het aan tal leden van de bedrijfscellen der communisten wordt op rond hon derdduizend geschat, dat is meer dan de communistische partij aan leden telt. Van de bedrijfskrantjes die in het Ruhrgebied verschij nen, hebben er minstens honderd een communistische inslag. Opge merkt wordt, dat velen der deel nemers aan de cellen in Oost- Duitsland geschoold zijn en dat de acties een royale geldelijke ondersteuning uit Oost-Duitsla nd ontvangen. Vorig jaar zijn niet minder dan 1500 leden voor vor mingscursussen en dergelijke naar de Sowjet-Zóne geweest. Daarvan is evenwel het vijfde deel zonder communistische sym pathieën teruggekomen. De sociaal-democratische partij waarschuwt er in haar persdienst tegen de verkiezingen in Dort- De Indische eerste-minister, Nehroe, heeft Maandag in de Tweede Kamer te Nieuw-Deihi gezegd, dat een Vrijdag afgelegde verklaring van de Amerikaanse en de Portugese minister van Buitenlandse Zaken over Goa „een kwestie is van verreikende consequentie". De Amerikaanse minister, Dulles, en zijn Portu gese collega, Cunha, legde na een bespreking te Washington de bedoelde verklaring af. „Omdat de kwestie zo belang rijk is, is het goed, dat onze regering op officiële bevestiging (van de verklaring) wacht en formele stappen doet, alvorens ik verder over deze kwestie spreek", aldus Nehroe. In de Amerikaans-Portugese verklaring wordt gezegd, dat op merkingen van Boelganin en Chroesjtsjef van de laatste tijd pogingen zijn tot het zaaien van haat tussen Oost en West. De beide Russische leiders legden tijdens hun bezoek aan India verklaringen af, die volgens de eraan gegeven uitleg, de Indische eisen op Goa en de andere delen van Portugees-Indië steunen. Russische luitenant krijgt asyl in West-Duitsland De Amerikaanse autoriteiten hebben meegedeeld, dat een 26- jarige eerste luitenant van het Sowjet-leger politiek asyl heeft gekregen. Maandag meldde de militair, genaamd Iwan Vasele- witsj Owtsjinnikof zich bij de Westberlijnse politie in de Ame rikaanse sector. Hij had geen wapens bij zich. Inmiddels is hij per vliegtuig naar West-Duits- land overgebracht. mund als een alarmteken te be schouwen. De arbeiders hebben daar, volgens deze dienst, hun sociale ontevredenheid willen be tuigen, doch dat betekent nog niet, dat zij politiek als commu nisten mogen worden beschouwd. De oorzaak is volgens de sociaal democratische partij in een toe nemende sociale ontevredenheid te zoeken. „Het is een teken, dat in onze sociale structuur in de verhouding tussen winst en loon, tussen loon en prijs, bewapenings investeringen en privé verbruik en in het bijzonder in de sociale positie van de arbeider heel wat fout is", aldus de partij. Haar leider, Ollenhauer, heeft tijdens het jongste debat in de Bondsdag, nog eens opnieuw aan de arbei ders een waarschuwing gegeven tegen communistische inblazin gen en verklaard, dat geen com promis tussen sociaal-democratie eu communisme mogelijk is. De Syrische volkvertegenwoor diging heeft Maandagavond met 56 tegen 19 stemmen een nieuwe 30 November j.l. getekende, over eenkomst met de Iraakse olie maatschappij („The Iraq Petro. leum Company") goedgekeurd. Hierin is bepaald dat de maat schappij Syrië elk jaar een be drag van 6.500.000 pond sterling (een kleine zeventig millioen gul den) zal betalen voor de bescher ming van 892 kilometer door Syrië leidende pijpleiding. Dit be drag is hijna vier maal zo hoog als dat, overeen gekomen in het oude contract. Volgens het te Makassar ver schijnende blad „Pedoman Rak jat" is Westerling toch op Nieuw- Guinea. Hij zou te Hollandia be sprekingen hebben gevoerd met Nederlandse civiele en militaire functionarissen. Volgens het blad verliet Westerling Hollandia met een amphibie-vliegtuig. Het blad zegt, dat hij verder met een duik boot naar onbekende bestemming vertrok en later daarmee terug keerde. Het blad zegt tenslotte, dat men er in Hollandia naar streeft Wes terling zo min mogelijk in bel openbaar te laten verschijnen. Tegenspraak van berichten OVER WESTERLING Een woordvoerder van het. ministerie van Overzeese Rijks-, delen deelt naar aanleiding van, het bericht in het blad „Pedoman Rakjat", ais zou Westerling tocb op Nieuw-Guinea zijn, mede, dat dit bericht „volkomen uit de lucht gegrepen is". Engeland, Frankrijk, Turkije en de Verenigde Staten hebben de economische en sociale raad van de Verenigde Naties verzocht het verzoek van Oost-Duitsland om lidmaatschap van de opvoedkun dige, wetenschappelijke en cultu rele organisatie (Unescu) te ver werpen. Deze aanbevelingen werd ge daan in een resolutie die door deze vier landen aan de raad is voorgelegd. Als de resolutie wordt algewezen, moet de aan vrage van Oost-Duitsland toeb nog met een meerderheid vaa twee derden in de algemene ver gadering van de Unesco worden goedgekeurd. Oost-Duitsland heeft zijn verzoek in Augustus 1955 ingediend. Iran heeft een Russische nota verworpen waarin de klacht wordt geuit dat het Iraanse lid maatschap van de Turks-Iraakse verdedigingsorganisatie de Rus- sisch-Iraanse oetrekkingen ern stig heeft benadeeld. De Iraanse regering heeft ge antwoord dat het toetreden van Iran tot de verdragorganisatie, waarvan ook Engeland mi Paki stan lid zijn, op geen enkele wijze een bedreiging tegen de Sowjei- Unie betekent. „Iedere tegengestelde interpre tatie zou een onvriendelijke daad zijn", aldus de Iraanse regering. De regeringen van Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben Dins dag, in antwoord op het verzoek van de Oostenrijkse regering van vijftien November, de permanen te neutraliteit van Oostenrijk erkend. Zoals bekend had Oostenrijk na de bekrachtiging van de over eenkomst, waarbij er een einde kwam aan de bezetting van het land, laten weten, dat het accoord ging met een positie van blijven de neutraliteit lussen Oost en West. Om een vrij krachtig gebied van hoge luchtdruk, waarvan het middelpunt zich Dinsdag boven het Alpengebied bevond, voerden krachtige winden zachte Oceani sche lucht over de Golf van Bis- caye naar het zuidelijke deel van de Noordzee en onze omgeving. Over Scandinavië stroomde ech ter koude lucht in de richting van Polen. De scheidingslijn verliep Dins dagavond van Polen over Slees- wijk naar Schotland. Ten Westen van Schotland bewoog een kleine depressie in snel tempo naar hel Oosten, die de windkracht op het zuidelijk deel van .de Noordzee heden tijdelijk weer zal doen toenemen. In ons land blijft de Westelijke wind heden zachte lucht aan voeren, waarin veel bewolking voorkomt, en waaruit plaatselijk wat motrègen kan vallen. De temperaturen zullen nau welijks verandering ondergaan. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot Woensdagavond. Weinig verandering. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk wat mot regen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 8 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.53 9.28 10.08 10.18 n.m. 9.40 10.15 10.55 11.05 13.24 13.44 14.08 5.57 14.37 7.01 15.12 7.59 15.54

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1