Uit de Provincie De Sint Nicolaasviering. U bent in a de wolken met^ W een Dakota Belangstelling voor melkcontröle in Zeeland stijgt De moord op Stanley Wilson Schouwen-Duiveland na de ramp van 1953. In opdracht van de centra le watersnoodcommissie der Ned. Herv. Kerk heeft de stichting voor practisch psy chologische en paedagogi- sche arbeid vanwege dc Ned. Herv. Kerk (de S.P.A.) een studie samengesteld van enkele sociologische en so ciaal-psychologische aspec ten omtrent de situatie op Schouwen-Duiveland een jaar na de stormramp van 1953. TERNEUZEN. AXEL. HULST NIEUWVLIET. SLUIS De brand in Sydney Zware mist boven Zuid-Engeland TE AXEL. St. Nicolaas op bezoek bij Axels jeugd. Gistermiddag kwam St Nico- laas met twee Pieterbazen een beaoek brengen aan de kinderen van de neutrale kleuterschool in de Nieuwstraat, de Chr. Bewaar school in de Ds Jan Scharpstraat en de R.K. kleuterschool in de Walstraat. Vele ouders van de kinderen woonden dit St Nicölaasfeest bij. Na verwelkoming van de goede Sint zongen de kinderen enige liedjes, werden spelletjes gedaan en volgde de uitreiking van de geschenkjes en lekkernijen. Dat de kleuters genoten heb ben behoeft niet te worden ge zegd en met evenveel enthousias me bij de begroeting werden bij zijn vertrek afscheidsliedjes ge zongen. Vervolgens bracht St Nicolaas nog een bezoek aan de laagste klassen van de R.K. lagere school en de openbare lagere school, waar ook de kinderen uit zijn handen geschenkjes en lek kers ontvinger. Nadat St Nicolaas de kinderen had toegesproken verklaarde Piet dat ze allen braaf waren ge weest en toen begon het feest van het uitreiken der meegebrachte geschenkjes en lekkernijen. Het behoeft niet gezegd te worden welk een vreugdevolle middag het is geworden en met voldoening kan deze afd. van het N.V.V. en de Vrouwenbond hier op terugzien. TE OOSTBURG. St Nicolaas en oude-lieden-zorg. De Oostburgse Vrouwelijke Vrijwilligers hebben de oudelie- denzorg tot zich getrokken. Zo zijn de dames reeds geruime tijd bezig op gezette tijden een z.g. soos voor de ouden van dagen te organiseren in de Katholieke kring. Van de zijde van de ge meente heeft men financiële me dewerking verkregen. Deze soos- middagen blijken in zo'n grote be hoefte te voorzien, dat O.V.V. het denkbeeld hebben opgevat de be staande enkele berispingen en vermaningen, dfe hij sommige kinderen moest geven, viel alles tenslotte veel mee en zeker toen Sint toezegde dat ieder kind op een aardig cadeautje mocht re kenen. Terwijl de Sint zich ge ruime tijd met de kinderen onder hield begon het comité, geassis teerd door de leden van de fa- briekscommissie, met de uitrei, king van de waardevolle cadeaux, taai-taai mannen en snoepgoed. Met handjes en armpjes vol kwa men de kinderen van de lange ta fels waarop het speelgoed en snoep in grote hoeveelheden was opgestapeld en steeds maar weer werd aangevuld. Onderbroken door een pauze, waarbij de vaders en moeders werden getracteerd op een kopje koffie met specu laas, waren de cadeaux in een record tijd uitgereikt. Na de uitreiking werd aan Sint voor zijn vele gaven hartelijk dank gebracht en kwamen de meeste kinderen van de Sint met een handje afscheid nemen. Ook Zondag was de Sint nog in het midden van de Sluiskilse jeugd en wel in het Parochiehuis 85 ct per pakje schikking te krijgen over de bij de kinderen van de leden van -ii i i j. TT" A D -Iirl/-v Q1 vit mof TE BIERVLIET. Intocht van Sint en Piet. Ook te Biervliet hielden de Sint en zijn twee zwarte Pieten hun intocht verwelkomd door de voor zitter der Winkeliersvereniging. Van het Kerkeinde begaven de Sint en zijn Pieten zich naar de garage van de heer J. Wijffels, die het hoge gezelschap in open auto door de gemeente voerde, terwijl Piet rijkelijk pepernoten .strooide. Ip de gymnastiekzaal van de openbare lagere school werd de Biervlietse jeugd door de Sint ontvangen. Vóór hij tot het uitde len van de zakjes versnaperingen wer ging sprak hij de kinderen toe. Hij zei, dat vele kinderen heel braaf geweest waren in het afge lopen jaar. Een vijftal jongens hadden het wel wat al te bont ge maakt en moesten op het matje komen. Schoorvoetend kwamen drie knapen naar de Sint en na beloofd te hebben voortaan braaf te zjjn. konden zij met een zakje snoep hun plaats weer innemen. Sint Nicölaasfeest N.V.V. De Vrouwenbond N.V.V., afd. Biervliet, hield voor de kinderen van 311 jaar van de N.V.V.-le- den, evenals vorige jaren een Sint Nicölaasfeest in de zaal van Jl v_d. Sande. De Sint arriveerde per auto en betrad onder het zingen der kin deren van „Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht" de zaal. Mevr. M. S. DijkLangstraat, voorzitster van de Vrouwenbond, sprak de Sint toe. ■Op verzoek van de Sint kwa men een aantal kinderen op het toneel en zongen enige Sint Nico- laasversjes voor hem. De kinde ren werden getracteerd op choco lademelk en speculaas. Jammer was het, dat de kinderen van Driewegen vroegtijdig moesten vertrekken in verband met net vertrekuur van de bus. Het feest ging nog enige tijd door. Na het vertrek van de Sint werden er filmpjes gedraaid tot grote vreug de der kinderen. Naast de ca deautjes, die de Sint uitgedeeld had, kregen de kinderen nog een ?akje versnaperingen. Uiterst te- vreoen keerden de kinderen huis waarts. TE GROEDE. Sint Nicolaasviering In hotel Beun organiseerde de Vrouwenbond N.V.V. afd. Groede voor de kinderen van de N.V.V.- ieden te Breskens en Nieuwvliet een Sint Nicölaasfeest. Het feest •was toegankelijk voor kinderen tot en met acht jaar. Toen de Sint en zijn knecht de zaal binnen traden, werden zij met gezang ontvangen en klopten van ver wachting de hartjes der kinderen. Voor elk kind waren er leuke ca deautjes en een zakje versnape ringen die zij uit handen van de Sint ontvingen. Vóór de uitdeling der geschenken werden enkele leuke films vertoond. De burgemeester van Groede en echtgenote woonden het kin derfeest bij. TE HOEK. St Nicolaas heeft het te Hoek «ok bijzonder druk gehad en had wei een kar vol met snoepgoèd «n speelgoed voor de kinderen meegebracht. Allereerst kregen de beide Kleuterscholen een bezoek van St Nicolaas met zijn Zwarte Piet. Het is juist bij deze kleinen, dat de Sint het meeste voldoening heeft van zijn bezoek, want ner geus wordt met groter ontzag op gezien tegen de grijze kinder vriend, die ieder jaar met zijn zwarte knecht helemaal uit Span je komt met zijn lekkernijen en speelgoed en uit zijn boek ziet wie er ondeugend is geweest en wie niet. Met enthousiasme wor den de toepasselijke liedjes ge dongen en hoe worden de uitge reikte geschenkjes en het suiker goed gewaardeerd. Zaterdagmiddag was de Ge hoorzaal geheel gevuld met de A-J.C.'ers en de kinderen van de eden van de afd. Hoek van het N.V.V. De voorzitter, de heer P. de Fouw, verwelkomde in afwach ting van de komst van St Nico laas, allereerst wethouder Den Hamer, de dames van de Vrou wenbond en de talrijke ouders van de kinderen. Er werden door de kinderen enige spelletjes gedaan, liedjes gezongen en een filmpje ver toond, tot het grote moment kwam, waarop allen gewacht hadden. noodkerk, waar zo niet wekelijks dan toch om de 14 dagen een soos kan worden gehouden. Om dit te bereiken werden reeds de nodige stappen ondernomen, ter wijl men heeft besloten voor de inrichting van de noodkerk 'n ba zar te houden. Kortgeleden werd een oliebollendag georganiseerd, waarvan de netto-opbrengst bijna 400 bedroeg. Van dit bedrag or ganiseerde de O.V.V. voor de ouden van dagen j.l. Vrijdag een Sint Nicölaasfeest, voor welk feest het wederom de heer Ph. de Vuijst was, die zijn zaal gratis beschikbaar stelde. De ouwtjes werden op thee, koffiekoekjes en borstplaat getracteerd. De Sint kwam ook nog even op bezoek om aan - ieder een pakje te overhandigen. De 83-jarige heer I. Nortier droeg voor, terwijl mevr. Vroon van Maarlevelt uit Breskens een stukje in Cadzands dialect voor droeg. Mej. U. Buijck zorgde er voor, dat de bejaarden uit volle borst Sint Nicolaasliederen zon- gen. Mevr. Hoekzema, -l Voorzitster O.V.V., 'wekte de aanwezigen op voor de a.s. bazar ten behoeve van hun soos iets te gaan maken. Als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur woonde wet houder D. Geuze dit St Nicölaas feest bij. Zaterdagmorgen bezochten da mes van het O.V.V. het oudelie- dentehuis in Oostburg, waar zij de gebrekkige en zieke ouden van dagen een pakje brachten; weer andere dames bezochten de gebrekkige en zieke oudjes thuis, die eveneens een pakje ontvin gen. Is het wonder, dat de ouden van dagen enthousiast zijn voor hetgeen de O.V.V. voor hen heb ben gedaan en nog gaan doen. TE SLUIS. Vergezeld door drie zwarte Pieten deed St Nicolaas alhier zijn intocht. Nadat burgemeester Van Hootegem de hoge gast had verwelkomd, werd, met het mu ziekgezelschap „Apollo" voorop, een rondgang door de gemeente gemaakt, waarbij de zieken en ouden van dagen niet werden vergeten, terwijl een bezoek ge bracht werd aan „Rozenoord". De volgende dag begaf de Sint, wederom begeleid door „Apollo", zich naar Heille. Begroet door de gehele bevolking ging St Nico laas naar café Leliaert om daar de kinderen met geschenkjes en lekkers te verrassen. Maandag werd het parochie huis bezocht, waar de kinderen van alle scholen verenigd waren en ook hier vond de gebruikelijke tractatie plaats. TE SLUISKIL. St. Nicölaasfeest. Zoals ook elders, heeft de goede Sint het tijdens het weekend al hier zeer druk gehad. Het ibegon reeds Vrijdagavond waar hij de hoge gast was bij de kinderen van de leden van het N.V.V. in de bovenzaal van café „De Brug". De kinderen werden door Sint en knecht zeer goed bedacht, terwijl als bijzondere attractie de kinde ren werden verrast op een pop penkastvoorstelling, welke werd verzorgd door de heer en me vrouw Vermeer uit Terneuzen Zaterdagmiddag waren het voor de Sint druk bezette uren, temeer daar hij ook op het kinderfeest in de grote cantine van de C.N.A. moest tegenwoordig zijn, waar ruim 600 kinderen in de leeftijd tussen 3 en 7 jaar met popelend en kloppend hartje zijn komst af wachtten. Zoals de laatste jaren gebruikelijk heeft de Sint ibij de directie van de fabriek een zeer gewaardeerde medewerking on dervonden, zó zelfs dat de Sint over een hardwerkend St. Nico- laas-comité kon beschikken, dat de organisatie van dit grote feest tot in de perfectie heeft geregeld. Vanuit geheel Oost Zeeuws- Vlaanderen waren kinderen aan wezig en voorzover zij niet in de omliggende plaatsen woonden, werden zij met extra bussen van en naar hun woonplaats vervoerd. Het was half drie toen de cantine tot in de uiterste hoeKen gevuld was met ruim 600 kinderen en naar schatting een even groot aantal volwassenen. Toen even daarna de Sint met zijn 2 Pieter bazen arriveerde, was het een zeer hartelijke verwelkoming en voor de volwassenen een uniek schouwspel. Nadat de Sint namens het Sint Niccolaas-comité, door de heer Fijma, was verwelkomd ging hij de gehele zaal door de kinderen begroetend alsmede de leden van de faibriekscommissie. Niettegen. de K.A.B. Hier werd de Sint met zijn knechten door de voorzitter, de heer C. Compiet, verwelkomd. Ook hier deelde hij weer gul zijn vele gaven uit en verbleef gerui me tijd bij de kinderen. De voorzitter was hem voor deze geste bijzonder dankbaar en sprak de hoop uit dat ook in de toekomst de Sint nog vele malen de kinderen van de K.A.B. zou komen bezoeken. TE TERNEUZEN. St. Nicolaas bij K.A.B en KA.V. Gistermiddag kwam Sint Ni colaas op bezoek in het parochie huis bij de kinderen van de le den van de K.A.B. en K.A.V. De goede Sint, die door de vele klein tjes met enthousiast gezongen Sint Nicolaasliedjes werd ontvan gen, deelde met milde hand speelgoed en versnaperingen uit. Verschillende aardige spelletjes werden gedaan, waarbij de kin deren bovendien nog leuke prijs jes konden winnen. Met minstens evenveel, enthousiasme als hij werd ontvangen werd de Sint ook weer uitgeleide gedaan. TE ZAAMSLAG. St Nicolaas op bezoek. Vrijdagmiddag bracht St. Nico laas zijn bezoek aan de kleuter, school, waar ongeveer 90 kinde ren in het versierde schoollokaal met ongeduld en vol verwachting zijn komst tegemoet zagen, te meer daar ook burgemeester Trimpe en ds Jansma in hun mid den waren, die door mej. Janny Filipse verwelkomd werden. Om de tijd te korten zongen de kinderen alvast een paar liedjes en toen„Wie klopt daar?" Het was zo waar St. Nicolaas met twee Pieterbazen. De goede Sint vertelde ter geruststelling direct dat de burgemeester hem had ge zegd dat er geen stoute kinderen bij waren, zadat zijn knechten de roe niet hadden meegebracht. Op zijn vraag of zij ook een welkomstliedje konden zingen klonk direct „Zie ginds komt de stoomboot", waarna de grote kindervriend vol belangstelling enige spelletjes gadesloeg, die de kinderen vol toewijding uit voerden. De Pieterbazen bleken nu de stouters te zijn, want zij strooiden pepernoten tussen de spelende kinderen en toen werd het natuurlijk grabbelen. Daarna verzocht St Nicolaas de leidsters Leny Filipse en Ma rie Michielsen hem te helpen bij het uitreiken van de meegebrach te lekkernijen en geschenkjes, en kwamen de kinderen hem bedan ken en dat vond de goede Sint fijn, want hij nam ze allen even op z'n knie, en toen kwam zo waar nog een fotograaf, die hen te midden van Sinterklaas foto grafeerde. Het grote kinderfeest op de kleuterschool was voorbij en alle kinderen keerden opgetogen huis. waarts. AANBESTEDING WEG HULST ST JANSTEEN. In het gebouw van de Provin ciale Waterstaat in Middelburg werd aanbesteed het verbeteren van de weg HulstSt Jansteen over een lengte van ongeveer 1250 m. Hiervoor werd als volgt ingeschreven G. en A. Sponselee, Klooster- zande, ƒ79.200; K. Lucasse, Wals oorden, ƒ77.149; J. en K. T. de Oude, Biervliet, ƒ67.175; C. de Ruijsscher en Zn, Biervliet, en P. Rammeloo, Philippine, 66.489; P. Mollet, Hoofdplaat, 66.100; fa Gebrs De Bokx,Terneuzen, ƒ63.535; Aann. bedr. M. P. Hol N.V., Hulst, ƒ61.980; Aann. bedr. W. J. de Bruijn, Terneuzen, 59.540. De den. gunning werd aangehou- Deze studie is door de S.P.A. neergelegd in een uitvoerig, uit 2 delen bestaand rapport. Het eerste deel, dat 160 pag. folio om vat, beziet de situatie van de ge meenten op het eiland in haar verschillende aspecten bevol king en bevolkingsopbouw, ge zinsleven, artbeid, school en huis vesting, godsdienstige overtui ging en kerkelijke gerichtheid, politiek en vrijetijdsbesteding. Het tweede deel van het rap port bevat de verschillende bij lagen, grafieken en statistieken, die de resultaten van het onder zoek, neergelegd in deel 1, weer geven in staten en lijsten. De bedoeling van het rapport is o.a. om, zoals de inleiding weer geeft, mede de richtlijnen te vin. den, langs welke Kerk en evange lie niet slechts de mogelijkheid zullen vinden voor de eigen „aan spreekbaarheid", maar ook „de mens te helpen bij de verwerke lijking van zijn toestemming in zijn eigen levenssituatie". Teneinde het onderzoek voor thans en voor de toekomst zo vruchtbaar mogelijk te maken, diende ook de situatie op Schou wen-Duiveland vóór de ramp be zien te worden. Gezinsleven toen, arbeidsleven; school, maatschap pij toonden 'n patroon, dat bij het onderzoek na de ramp niet mocht worden voorbijgezien. De in het rapport verzamelde gegevens kwamen tot stand langs de weg van de z.g. indirecte methode: overal, in elke plaats werden gesprekken gevoerd met hen, die «geacht konden worden op een of meer in het onderzoek te toetrekken terreinen deskundig of op de hoogte te zijn. In een slotbeschouwing wordt geconcludeerd, dat de bevolking van Schouwen-Du iveland na de ramp getuige is geweest van een reeks maatregelen en verbluffen de technische prestaties, die in een betrekkelijk korte tijd het Veei mervan beleefden de eiland bewoners slechts op zekere af stand. Maar de snelle hulpver lening, de technische mogelijkhe den, de ingezette krachten op vrij wel elk levensgebied, hebben toch ogen geopend en verwondering gewekt, ook de vrees, dat als een. maal de hulp achter de rug is het eiland weer „vergeten gebied" zou worden. Maar, aldus het rap port, Schouwen-Duiveland moet blijvend geholpen worden en dit vereist de bereidheid om de zaak van dorp en mensen te blijven dienen met de beste middelen die men heeft. Dat geldt sociaal en economisch, ook pay t oraal-kerke lijk en godsdienstig. Het geldt de gehele bevolking, van jong tot oud. De jeugd, zal zelf verant woordelijkheid moeten nemen, en de ouderen zullen haar daarbij moeten 'helpen. Gesprek, spel, ontspanning, cultuur het zijn de terreinen die tot >,het doel van het leven" moeten voeren. Moge lijkheden die men de eilanders moet gunnen. Tenslotte ziet het rapport dit alles als dienende taak op lange termijn. Goede toeroepskrachten, bereid om een goed deel van hun leven, krachten en aandacht, hier te ge. ven, zijn bij deze opzet allereerst geboden. „Juist nu1 Schouwen-Duiveland binnen afzienbare tijd van de grens van het bestaan naar het midden getrokken zal worden, zal het zaak zijn dat imen de goede ervaringen van de grens in het midden kan brengen". Men zal moeten weten, „dat de eilanders beschaafde mensen zijn", en dat men „de jeugd niet weerloos laat in de onrust van de tijd". De Feestverlichting brandde gisteravond voor het laatst; de St. Nicolaas-drukte be hoort weer tot het verleden. Ge durende ruim een week baadde des avonds de Noordstraat in een zee van licht, terwijl door de zor gen van gemeenetwerken de laat ste dagen des avonds het stad huis tot in de torenspits op zeer fraaie wijze was verlicht. Ook in de Nieuwstraat werd des avonds de feestverlichting ontstoken en in de Arsenaalstraat het winkel pand van de firma IJsebaert Temmerman. Gedurende de gehele St. Nico- laas-actie van de vereniging „Ter neuzen Klimop" heerste er des avonds, 's Woensdags en 's Zater dags reeds vanaf het middaguur, een gezellige drukte in de win kelstraten. Verkeersongeval. Gistermorgen te ongeveer kwart over tien had op de Oude- landseweg nabij het kruispunt naar Zaamslag een verkeerson geval plaats, doordat het motor rijwiel, bereden door de heer A. van O. uit Oosterhout, slipte. Het motorrijwiel kwam hier door tegen een langs de weg staande boom terecht en werd zwaar beschadigd. De bestuurder bekwam geen letsel, doch de duopassagier, de heer A. v. d. B. uit Breda, die door de schok op de weg terecht kwam, liep een hersenschudding, verwondingen aan het gelaat en een ontwrichting van de rechter heup op. Dokter Dorrestein uit Zaam slag verleende de eerste hulp, waarna de gewonde en de be stuurder van het motorrijwiel per auto naar hun woning wer den vervoerd. Geslaagd. Aan de rijksuniversiteit te Lei den slaagde cum laude voor het candidaatsexamen wis- en na tuurkunde onze stadgenoot de heer J. Pot alhier. Brand. Door tot nu, toe onbekende oor zaak brak gisteravond brand uit in hotel „Terminus", bewoond door de heer P. van Ham. Omstreeks kwart over zes werden de bezoekers door voor bijgangers gewaarschuwd, dat er brand was op de bovenverdie ping. Binnen een kwartier stond de gehele linkerbovenverdieping in lichte laaie. Door toegeschoten personen kon nog een gedeelte van de in boedel van deze verdieping w«r den gered, terwijl voor alle zeker heid ook begonnen werd met het ontruimen van het café en ken ken. Inmiddels was men tevens be gonnen met een snelblusser het vuur te bestrijden, terwijl kort daarop de brandweer arriveerde, die met twee op de waterleiding aangesloten slangen het vuur be streed en er spoedig in slaagde de brand te blussen. Gemeenteraad Op de agenda van de a.s. Dins dag 13 December te houden ver gadering van de gemeenteraad, komen o.m. de volgende punten voor: Vaststelling gemeentebegro ting; wijziging bezoldigingsrege ling gemeentepersoneel; aan gaan rekening-courant overeen komst met de N. V. Bank voél' Ned. Gemeenten; wijziging ge meentebegroting 1955. Het nieuwe grenskantoor begin 1956 gereed. j Bij het grenskantoor te Sint Anna ter Muiden wordt op het ogenblik hard gewerkt om ge reed te zijn voor de nieuwe situ atie aan de grens over enkele maanden. Het kantoor te Scha penbrugge gaat verdwijnen en ei komt één grenskantoor voor bei de diensten. Reeds begin 1956 zal de nieu we dienst moeten functionneren. Bejaardenzorg. Onder leidin°- van het gemeen tebestuur van Sluis werd op het gemeentehuis een vergadering gehouden met de commissie, dit elk jaar een rijtoer voor de ouden van dagen organiseert, en.enke le genodigden. Algemeen wat- men van oordeel, dat het werk van de z.g. rijtoercommissie ge scheiden moest blijven van de zorg voor ontspanning en vrije tijdsbesteding. Hiervoor werd dan ook een aparte commissie benoemd, welke als volgt werd samengesteld: J. de Klerk, vo«r zitter; mej. C. Dusarduijn, secre taresse; J. Witte, penningmees «er; P. W. Jansen en de dames Van Hee, Van de Neste en Daar sen. De rijtoercommissie bood h«n derd gulden aan en aan de ge meente zal een soort startgeld gevraagd worden. Men hoopt door middel van z.g. instuif mid dagen de zaak aan het rollen te brengen. In tegenstelling tot anderslui dende berichten is thans ver klaard, dat bij de brand in het bureau voor de staatsveiligheid te Sydney geen documenten of dossiers verloren zijn gegaan en dat de mogelijkheid van sabota. ge uitgesloten wordt geacht. Tevoren was meegedeeld, dat onvervangbare papieren waren verbrand. Boven Zuid-EngeLand hing in de nacht van Zondag op Maandag en Maandagochtend vroeg een zware mist, waardoor het zicht op sommige plaatsen tot nul daalde. In de Theems-monding Was geen scheepvaart meer mogelijk. gespeelde Een Zondagmiddag b__ voetbalwedstrijd tussen legerelf- herstel van het gewone dagelijks j tallen moest halverwege worden leven weer ei gewone UdgenjrL» mucii uiu- mogelijk maakten. gestaakt. De belangstelling voor de melk contröle in Zeeland stijgt. In 1954 werden ruim 70.000 monsters melk op vetgehalte onderzocht; dat is 3.000 meer dan het jaar daarvoor. Het aantal melkcontrö- leverenigingen handhaafde zich in deze provincie op 44. Op 1 Juli 1955 waren 1157 vee houders bij de melkcontröle aan gesloten met 5370 koeien. Ruim 27,5 van de melkkoeien in Zee land blijken thans op melkpro ductie te worden gecontroleerd. Deze cijfers werden medege deeld op de vergadering van het bestuur van de stichting Provin ciale Melkcontröledienst voor Zeeland (P.M.D.), die onder lei ding stond van de Rijksveeteelt- consulent, ir W. L. Harmsen. In Zeeland is de melkcontröle nog wel voor uitbreiding vatbaar. Een rem vormt het grote aantal bedrijven, waar slechts één tot drie koeien worden gemolken. Op deze bedrijven wordt n.l. slechts 15 van de aanwezige koeien door PHTTJPPO PRESTON. 56) (Nadruk verboden. Zo bleef hij zitten piekeren, om telkens weer terug te komen op Elma, terwijl het wel en wee van Sonia als een gescheurde vlag boven al zijn gedachten uit- wapperde. Eindelijk liep hij naar de telefoon en even later sprak hij met Audrey. „Kan ik je vanavond nog spre ken?" „Ja lieveling. Ik zou immers op je atelier komen, weet je nog wel? Je hebt me beloofd, dat ik je hele huis mag zien." „Grote goedheid, dacht Shane, het lijkt wel of ze over het huren Vein een gemeubileerde kamer praat. Doch hardop stelde hij haar voor, buitenshuis met hem te gaan dineren, maar Audrey bleef op haar stukken staan; ze wilde doen, wat zij verlangde; hij moest haar zin eens doen. Er moesten bossen bloemen op zijn kamer staanvoor Audrey. Misschien zag ze die nooit meer terug. Om ergens mee bezig te kunnen zijn, zette hij zijn hoed op en holde naar een bloemist. Met een arm vol rozen keerde hij terug. „Het kon net zo goed een ver siering voor een bruiloft zijn, in plaats van voor de laatste scène .van een vervlogen hoop." De tijd, die nog moest verlo pen, voordat zij kwam, bracht hij door met werkeloos wachten, zonder antwoord te geven, als de telefoon belde, want talloze ver slaggevers trachtten hem te be reiken. Gelukkig, dat hij drie hoog woonde en dat juffrouw Hennesy de deur bewaakte. Ze kwam op zijn atelier tafel dek ken, omdat hij daar gewoonlijk alleen at, maar vanavond wilde hij niet dat de geur van gebra den kip zich met die van Audrey's rozen zou vermengen. Bovendien had hij niet de min ste trek. „Maar dan krijgt u later op de avond honger meneer en in uw opgewonden toestand moet u niet met een lege maag blijven rond lopen, anders wordt u nog ziek." Benieuwd kéék Shane Juffrouw Hennesey aan. Ze was niet in wendige behoeften van een man. ,Nou goed, maar dekt u dan in de eetkamer." ,In de eetkamer?" vroeg juf frouw Hennesy in de uiterste verbazing.... „Ja, graag." Juffrouw Henessy verdween. In geen maanden had Shane, als hij geen diner moest geven, de grote eetkamer gebruikt, waar de portretten van de leden der familie Carter hingen en de ouderwetse meubels nog stonden. Hij verkleedde zich en toen de bel ging, liep hij naar beneden. Aan de lange tafel gezeten, dacht hij bij zichzelf: „Ik heb me al tijd voorgesteld, dat Audrey daar nog eens aan de andere kant zou zitten als we die vervelende di neetjes moesten geven, maar dat we, als we alleen waren een ta feltje voor de haard in het ate lier zouden aanschuiven en tegen mogelijke bezoekers door juf frouw Hennesy laten zeggen, dat we naar Timboktoe of China waren." Juffrouw Hennesey diende zelf de tafel en hield hem met ang-, stige bezorgdheid voortdurend in het oog. Bij het dessert zei hij: „Er komt zo dadelijk een dame, juffrouw Merrivale. Als ze komt het minste veranderd, al had J zou ik graag koffie en broodjes ze dan ook het avondblad gele- op het atelier hebben. zen, waaruit iedereen kon be grijpen, dat hij nog maar juist aan een aanklacht wegens moord was ontsnapt. Eigenaardig, hoe vrouwen als juffrouw Hennesey konden opmerken, hoe iemands ievensgrondslagen op het punt stonden ineen te storten, en toch alleen maar denken aan de in- „Juffrouw Merrivale?" mom pelde juffrouw Hennesy in zich zelf, „dat is die jongedame uit de krant." Na het. eten begaf Shane zich naar zijn atelier en keek elk ogenblik op de klok, die hij ver dacht van achter te lopen. Hij keek het vertrek rond, of alles wel zo was, als hij het voor Audrey hebben wilde. Grote, blauwe vazen met zachte roze rozen kleurden prachtig bij de blauwe gordijnen. De lampen ga ven een zacht, gedempt licht. De grote ramen stonden open en lieten de koele zomeravondlucht binnen en het straatrumoer ge leek op de branding der zee. Toen ging het vergulde hek open en stond Audrey op de drempel. „O Shane, wat prachtig!" fluis terde ze. „Wat heerlijk, dat je bent ge komen." Shane had haar hand gegrepen en haar het atelier bin nengevoerd. Plotseling liet hij haar los en zij meende te be grijpen, waarom hij haar niet in zijn armen nam. „Ik vind het zelf ook zo heer lijk. Als jij me niet had opge beld, Shane, dan zou ik jou heb ben opgebeld. Ik moest deze avond hebben, ten minste voor een deel, voordat „Voordat we? Ja, ga door!" Zijn stem klonk hees. Audrey zette zich op de divan en hij bleef bij haar staan. Ze droeg een een voudig blauw mantelpakje met een strohoedje, dat slechts even haar gouden haren liet zien. „Voordat we goedendag zeg gen", antwoordde ze bedaard. „Ik heb al geraden, wat je me vanavond vertellen zult. Na dat toneel in de rechtzaal was er slechts één eind van het sprook je mogelijk. Elma Beverly heeft je gered.'' (Wordt vervolgd). op productie gecontroleerd, op de bedrijven met vier en meer beesten is dit bijna 35 Toch zal vooral op deze laatste bedrij ven de melkcontröle nog verder moeten worden uitgebreid. „De kosten van deze controle, die op gemiddeld 10 per koe en per jaar gesteld kunnen worden Jte- hoeven, zo werd in het jaarver slag opgemerkt, geenszins een rem te zijn, want de voordelen ko men naar voren als men weet, dat de gemiddelde productie van de gecontroleerde koeien in de lactatieperioae 1954/1955 bedroeg 4823 kg melk met 3,74 vet in 313 melkdagen. Stelt men hlerte genover dat de gemiddelde melk productie van alle Zeeuwse koei en op 3900 kg kan worden ge steld, dan blijkt dat een doeliaa tige selectie van het melkvée frappante resultaten geeft". Op Walcheren is de controle 't meest intensief met bijna 51 gevolgd door West Zws Vlaande ren met ruim 32 Schouwen Duiveland met ruim 30 Zuid Beveland met bijna 22 Thoten met bijna 14 en O. Z. Vlaande ren met 10,5 Het akkerge- bouwgebiea Noord-Beveland sluit de rij met slechts 2 Overigens blijkt de melkppo ductie per koe per jaar in land de hoogste te zijn van Ne derland, hoger dan die van de stamboekkoeien in Friesland. De cijfers wijzen uit dat in 1953 de productie in Zeeland lag op 4714 kg, in Friesland op 4479 kg er in Nederland gemiddeld op 4112 kg. Met het gemiddelde vetgeljal te van de melk neemt Zeeland de 5e plaats in en komt met 3,7 nog even beneden het landelijk gemiddelde van 3,72 De gegevens van de melkeon trole worden zoveel mogelijk dienstbaar gemaakt aan de rund veefokkerij. Zo zijn bijvoorbeeld de productiegegevens van de dochters van een stier van bij zondere betekenis voor de beoor deling; van de fokwaarde van zo'n stier. Is bovendien de melk productie van de „moeders" op de overeenkomstige leeftijd be kend, dan kan men tevens de z-g- „moeder-dochter" vergelijking maken. Voor dit productie-ondier zoek moet men tenminste 15 dochters kunnen controleren. Te vens zullen binnenkort, aldus de heer Harmsen, officiële bewijzen voor de handel in melk- en fSbk vee verkrijgbaar zijn, waarop pro ductiegegevens van het betrok ken dier worden vermeld. Dit be wijs zal er verder toe bijdragen de fokkerij van goed en produc tief vee te bevorderen. In het bestuur werd afscheid genomen van de heer A. C. <2e- luk uit St Annaland. In zijn plaats werd benoemd de heer. P- J. Goorden te Oud-Vossemeer. j-.-d'

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2