Uit de Provincie RADIO? Jaarverslag E. T. I. voor Zeeland Gemeenteraad van Vogelwaarde De moord op Stanley Wilson LOOP DER BEVOLKING TERNEUZEN. CADZAND. SLUISKIL. VLISSINGEN. HOEK. OOSTBURG. SLUIS. ZIERIKZEE ST. KRUIS. ZUIDZANDE. Wat brengt de Onderscheiding' uitgereikt. Zaterdagmorgen vond op het hoofdkantoor van de Waterlei ding Mij een bijzondere plechtig heid plaats. Namens de Belgische regering reikte de consul van België, de heer ir Wats, pnder hartelijke bewoordingen aan de heer Joh. van der Peijl het Belgische oor- logskruis met oorkonde uit, we gens diens verdienste als verzets strijder in de wereldoorlog 1940/ 1945 De heer Van Bunder schetste de heer Van der Peijl als een man die in de oorlog bereid was geweest het hoogste offer te brengen. Onder applaus werden hem de gelukwensen van het personeel gebracht, waarna de heer Van der Peijl, die thans in het bezit is van drie onderscheidingste kens, allen dank betuigde. Bedrijfsongeval. Bij het dichtdraaien van de eb- deur van het westelijk binnen- sluishoofd van de middensluis had Donderdagnamiddag te on geveer half zes een ongeval plaats waardoor de sluisknecht P. J. van Puijvelde zeer ernstig in hét gelaat werd gewond. Vermoedelijk door de zuiging van het kanaalwater begon de lier van de door v. P. bediende ebdeur hard af te lopen. Bij de pogingen om de slinger van de lier tegen te houden, kreeg v. P. de slinger met grote kracht in het gelaat, waardoor hij zó ern stig werd gewond, dat de ontbo den geneesheer Van de Griek na het verlenen van de eerste hulp hem per ambulancewagen naar het Juliana ziekenhuis liet over brengen, waar tot amputatie van een oog moest worden overge gaan. Aanrijding. Doordat Zaterdagavond om streeks half negen een vóór het tijdens de St Nicolaasweek rij dende reclametreintje op het kruispunt NieuwstraatArse naalstraat rijdende personen auto, bestuurd door de heer A. M. H. S. uit St Jansteen, plotse ling stopte, reed de „locomotief" van het treintje tegen de achter- "rijde van de stilstaande auto op. Zowel de „locomotief" als de personenauto werden licht be schadigd. Aanbesteding. De aan Cadzand-Bad voorgeno men aanleg van riolering annex zuiveringsinstallatie werd een de zer dagen aanbesteed. Voor de aanbesteding werden uitgeno digd drie aannemers, die bij de vorige aanbesteding, waarop ove rigens geen gunning kon volgen wegens het onthouden der hoge re goedkeuringen, het laagst had den ingeschreven. De aanbesteding luidde als volgt: Fa Th. Cambier en Zn, Bres- kens, riolering 116.850, zuive ring 64.379; Aannemersbedrijf L. Kaan N.V., Schoondijke, cesp ƒ117.250, ƒ64.750; Fa J. en K T. de Oude, Biervliet, resp. 118.125, 64.800. De gunning werd vooralsnog aangehouden. zenoord" alhier voor de opvoe ring van het toneelstuk „Spel met een Droom". De bewoners van Rozenoord zijn altijd dank baar publiek en ze hebben intens genoten. Daar de ontspanning voor bejaarden in Sluis de laat ste weken zowel van particuliere en officiële zijde in de volle be langstelling staat, heeft de rede rijkerskamer verdienstelijk werk gedaan. De directeur van de stichting, de heer J. P. J. Wage, bracht hen hartelijk dank voor het ge boden genotvolle avond. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het docto- raal-examen geneeskunde de heer R. H. de Bruyckere, alhier. Huldiging jubilarissen. Zaterdagmiddag vond groot krentenbrood en een ont- brjtlaken. Door inwoners werd in tegenwoordigheid van de Com missaris en zijn echtgenote, leden van de provinciale staten en tal rijke gemeentelijke en andere autoriteiten, een cabaret-pro gramma uitgevoerd, met volkshu mor van het platteland en komi sche schetsen in de streektaal, met medewerking van de dorps fanfare. De veerdienst gestagneerd. De veerdienst VlissingenBres- kens is Zaterdag ernstig gehin derd geweest doordat de meerin- richting in Vlissingen defect was geraakt. De dienst werd hierdoor onderhouden door een veerboot met zijlading, waarmee alleen voertuigen van beperkte afmetin gen en gewicht kunnen worden vervoerd, terwijl vrachtauto's, die hoger zijn dan 2.80 m. en langer dan 8 meter en opleggers en auto's met aanhangwagens van het veer PerkpolderKruiningen moesten gebruik maken. Uitvoering A.N.A.B. Zaterdagavond werd in de ge. heel bezette Gehoorzaal een pro paganda feestavond gehouden van de Alg. Ned. Agrarische Be- drijfsbond. De voorzitter, de heer A- Jansen, verwelkomde alle aan wezigen en in het bijzonder net toneel gezelschap Tetman erv. Ja- rieh, dat die avond zou optreden. Opgevoerd werd het toneel- en zangspel „De tijd zal het leren dat prima werd vertolkt en door de bezoekers met volle aandacht werd gevolgd. Na afloop dankte de leider van het gezelschap, de heer Tetman de Vries voor de ontvangst van zjjn gezelschap en de langdurige bijvalsbetuigingen na elk bedrijf. Het slotwoord werd gesproken door de heer J. v. d. Peijl, die het gezelschap namens alle aanwezi gen dank bracht voor het gebode- ue en hen een tot weerziens toe- riep. De afdeling Hoek van de A.N. A-B. kan op een zeer geslaagde avond terugzien. Onderscheiding De heer Iz. A. Bossand, die zeeds 55 jaar werkend lid van de Harmonie is, werd dezer dagen verrast door een bezoek van bur gemeester Hoekzema, die hem de blijde mededeling deed, dat H. M. de Koningin hem de bronzen ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau had toege kend. Nadat de burgemeester de on derscheiding op de borst van de iveer Bossand had gespeld, felici teerde deze hem namens het ge meentebestuur. De heer Bossand, die thans do leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, is nog steeds een trouw lid van de Harmonie. De avond bracht het gezelschap hem een serenade, waarbij de voorzitter de heer Gosseije met n toepasselijk woord de heer Bos sand een oorkonde overhandigde. Uitvoering op „Bozenoord". Evenals de vorige jaren is de rederijkerskamer „De Oranje- bloem" de gast geweest van de bewoners van de stichting „Ro- in het Casino een huldiging plaats van een zestigtal jubilarissen, die in het afgelopen jaar hun zilveren dienstverband in dienst van de Compagnie Néerlandaise de l'Azöte hebben herdacht. Voor deze gelegenheid waren de directeur-generaal 'dr Macera- ta en de technische directeur ir Pajetta van het hoofdkantoor te Brussel naar Sluiskil gekomen. In tegenwoordigheid van de di rectie der fabrieken te Sluiskil •de afdelingschefs en de voorzit ter der fabriekscommissie zeide dr Macerata het op prijs te heb ben gesteld bij deze huldiging te genwoordig te zijn. Hij bracht hulde aan de jubilarissen, die in de achter hun liggende 25 jaren hun werk met grote pliehtsbe trachting voor het bedrijf hadden verricht. Voor de wijze waarop zij hun arbeid hadden verricht had hij alle waardering en bracht hiervoor zijn dank. Aan de jubilarissen werden vervolgens de herinneringsme daille, de bijbehorende oorkonde en de gebruikelijke jubileum-en veloppe overhandigd. Door de voorzitter van de fa briekscommissie werd namens de jubilarissen dank gebracht voor de huldiging en de daarbij uitge sproken waarderende woorden dodr de directeur-generaal. Na het officiële gedeelte bleef men nog gezellig bijeen om het feest te vieren. Aan de volgende personen werd de herinneringsmedaille en oorkonde voor 25-jarige dienst uitgereikt Fl. de Danschutter, A. Hame- lincl« M. Verschelling, G de Cleré%, C. de Caluwé, W. van Gink, M. den Engelsman, F. Rinn, H. v. d. Berghe, J. Verbrug- ge en L. Verberkmoes, allen te Axel P. Deij, G. Klink, Th. Meer- tens en Th. Vermeulen, allen te Hoek; P. de Smit te Hulst; C. Waumans te Koewacht; C. Feijen, P. Martens en U. van Keulenbroeck, allen te Sas van Gent; E. de Graeve, G. B. Belotto, K. Hamelink, D. Sandrini, A. van Avermaete, C. de Masier, J. de Bakker, J. van Tatenhove, A. Lu- teijn, J. Casteleijn, G. Meij, M. Cortvriendt, R. de Waal, Ant. Gij- sel, C. Goethals, R. Onderbeke, V. Toffoli, C. van de Vijver, A. P. van Esch, J. van Langeveld en J. van Liere, allen te Sluiskil; J. 't Gilde, Fr. van Hoeve, J. van Es, J. Doorns, Kr. Dees, M. Schooff, J. van Akkeren en G. Wijne, allen te Terneuzen; Ph. van Acker, H. Dierickx, M. de Martelaere, A. van Bam- bost en J. Dhooge, allen te West- dorpe; J. van Langevelde te Zaam- slag, en R. Meulman te Zelzate. Duitse haringvissers naar Vlissingen. De Duitse haringvissers heb-, ben plannen om Vlissingen te be stemmen tot transitohaven van de door Duitse kotters gevangen haring. Reeds was hier een eer ste span Duitse haringkotters binnengelopen met slechts tien ton haring. Nadat zij hun lading in transito hadden gelost, gingen zij opnieuw ter visvangst. Zij kwamen daarna wederom binnen, en nu met een belangrijk grotere vangst. Men was daar zó tevre den over, dat contact werd opge nomen met de rederij in Duits land om meer Duitse haringkot ters naar de visgronden in het Kanaal te dirigeren en Vlissingen als transitohaven te kiezen. Het gaat in totaal om 40 span Duitse haringkotters. Verwacht wordt, dat reeds deze week 5 span zich bij het eerste zullen voegen. Marine matrozenopleiding vertrekt. Naar wij vernemen zal de ma trozenopleiding van de koninklij ke marine, die thans te Vlissin gen is gevestigd, omstreeks half Januari v&n het volgend jaar worden overgeplaatst naar Den Helder. De opleiding komt aan boord van Hr Ms kruiser „De Ruyter". De sterkte van de oplei ding varieert van circa 75 tot 100 man. Het is niet de bedoeling dat met de opleiding de marine ge heel uit Vlissingen zal verdwij nen. Er blijft hier een marineba sis, ook voor operationele doel einden. Het commando blijft be rusten bij een hoofdofficier in de ranc van kapitein ter zee. Hr Ms „Jacob van Heems- kerck" zal voorlopig in Vlissin gen blijven, doch hierover is nog geen definitieve beslissing geval len. Zweefvliegen op Schouwen- Duiveland. Op Schouwen-Duiveland wor den pogingen aangewend om te komen tot een zweefvliegclub, met het vliegveld Haamstede als centrum. De ontwikkeling en de moge lijkheden van de op te richten club hangen samen met de ont wikkeling van het vliegveld Haamstede. vond zich een besluit van de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Financiën, waarbij op het vezoek van het gemeentebestuur om verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, afwijzend werd beschikt. Het presentiegeld voor de leden van het stembureau werd gesteld op 10 per lid. Tot waarnemend gemeente-secretaris werd beëdigd de heer J. de Doelder, terwijl als schoonhoudster van het vereni gingslokaal ward benoemd mej. J. S. Wage. Diverse vaststellingen van pen sioensgrondslagen gingen vlot onder de hamer door. Aan de heer A. Looten werd een perceel bouwgrond aan de Oost- burgsestraat verkocht met de be paling dat binnen een jaar met de b9uw een aanvang moet worden genomen. Aan de interkerkelijke commis. sie voor maatschappelijk werk in Zeeuws-Vlaanderen werd voor '55 een subsidie verleend van 178,06 terwijl de vereniging „Het Wit Gele Kruis" te Oostburg subsidie werd toegezegd voor de in Zuid- zande wonende leden van die ver eniging tot een 'bedrag van 50 der contributie met een maxi mum van 2,50 per lid. Op ver zoek van de stichting tot bevorde ring van R. K. Vlassersscholen in Zeeuws-Vlaanderen om subsidie, werd afwijzend beschikt. De rekening voor het dienstjaar 1953 werd eveneens vastgesteld. Aan het slot van de vergade ring werd door de voorzitter nog een terugblik gegeven op de ge. b urtenissen van het afgelopen jaar. De voorzitter bracht dank voor de wijze van samenwerken in het afgelopen jaar en sprak het ver trouwen uit dat dit ook in 1956 zal doorgaan. De heer L van Cruijningen zei- de namens de raad alle medewer king toe, waarna de vergadering werd gesloten. Ontspanningsmiddag Ouden van Dagen. Vrijdagmiddag werd in de zaal van hotel „De Rode Leeuw" al hier de eerste ontspanningsmid dag voor Ouden van Dagen uit deze gemeente gehouden. De voorzitter van het comité, de heer Jac. Kools, zei in zijn openingswoord, dat het in de be doeling ligt deze winter een drie tal van deze middagen zullen wor den gehouden. Ook ,,instuif"-mid- dagen zullen worden gehouden, waarbij dan, onder het genot van een kopje thee, de dames een steekje kunnen breien en een bab beltje maken en de heren een kaartje kunnen leggen. Hierna werden enkele films vertoond, die bij de oudjes zeer in de smaak vielen. In de pauze werd door het da mes-comité thee geserveerd, ter wijl de mannelijke bejaarden een rokertje werd aangeboden. Burgemeester H. P. Everwijn sprak namens het gemeentebe stuur zijn waardering uit voor het prachtige initiatief en hoopte dat deze middagen zich verder zullen ontwikkelen. Nadat nog enkele filmstrips waren vertoond, deelde de heer Kools mede, dat de eerstvolgende ontspanningsmiddag rond Kerst mis zal worden gehouden. Cursus E.H.B.O. De afdeling Zuidzande van de bond voor E.H.B.O. zal deze win ter wederom een cursus organi seren. Voor deze cursus, die onder leiding zal staan van dokter J. W. Beek en zal starten op 12 Decern, ber a.s., hebben zich 11 cursisten aangemeld. Het jaarverslag 1954 van het aanleg van het industrieterrein Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland geeft in vo gelvlucht een duidelijk beeld van de vele en veelsoortige activitei ten van het E.T.I. ter bevorde ring van de economische wel vaart in deze provincie. Tiental len adviezen werden verstrekt aan overheid en bedrijfsleven, 'n hele serie rapporten werd opge steld en het instituut had daarbij ook belangrijke bemoeiingen met nieuwe vestigingen en uitbrei ding van bestaande bedrijven. Al lerlei financieringskwesties wer den eveneens op verzoek van tal rijke bedrijven bekeken en in ve le gevallen tot een oplossing ge bracht. Het E.T.I. hield zich te vens bezig met de vraagstukken met betrekking tot de productivi- teitsbevordering en de efficiency. Diverse rapporten kwamen ge reed, o.m. over de economische structuur van Vlissingen (waar in werd aangetoond, dat maatre gelen ter verbreding van de eco nomische basis noodzakelijk zijn), over de gevolgen van de Franse vlaspolitiek, over de trac- tievorm op Schouwen-Duiveland, over de exploitatie van zwemba den in Zeeland, over de economi sche betekenis van cie haven van Kamperland opheffing zou ver- keerseconomisch een duurdere oplossing zijn), over de plaats van een U.T.S. in Zeeland, over de havenconcentratie op Schou wen-Duiveland, over de verkave ling van het bij stad Tholen ge projecteerde industrieterrein, over het omzetten van de locaal- spoorbaan van Wemeldinge naar Goès in een weg (het project is op de lage rentabiliteit afge ketst), over het industrieterrein in Zierikzee, alsmede over de in Axel. In 1955 zijn rapporten gereed gekomen over het lager technisch onderwijs, het landbouw- en het industriehuishoudonderwijs in Zeeland, in opdracht van de mi nister van Onderwijs. Besprekin gen met het gemeentebestuur van Veere werden gevoerd ovet' de verplaatsing van de visser* vloot door het drie-eilandenplan en aan de directeur-generaal voor de industrialisatie werd ge rapporteerd over de in Zeeland aanwezige industrieterreinen en probleem gebieden. De enquête naar de bereidwilligheid van meisjes om in Vlissingen in de industrie te werken leidde tot vestiging van een confectie-ate- lier. Op het gebied van de industrie vestiging en -uitbreiding kon het E.T.I. enige resultaten boeken. Onder meer ten aanzien van de vestiging van een meubelfabriek te Vlissingen, een constructiebe drijf te Terneuzen, een viszilver- en vismeelfabriek tfe Tholen, een vlasserscoöperatie te Dreischor, een keramisch bedrijf te Terneu zen, terwijl men veel bemoeienis had met een Zeeuwse uitvinding op het gebied van landbouwwerk tuigen. Momenteel wordt ge werkt aan het onderbrengen daarvan in een bestaand Zeeuws bedrijf. Voorts werden adviezen gegeven over inrichting van be drijven, alsmede over financie ringsproblemen. Aan het eind van het jaar was voor een be drag van ƒ2.355.000 aan credie ten toegewezen (voornamelijk door de gemeenten in Zeeland en door de Ned. Middenstandsbank), voorzover deze zaak via het E.T.I. liep. Schieting. Door de handboogmaatschappij „De Brug" werd er in de over dekte schiettent een grote wild- schieting gehouden. Belust op een vroege Kerstbout van kalkoen of gans waren vele schutters opge komen om een schot te doen op de niet gemakkelijk te verschal ken vogels. De hoogvogel werd door A. van Hecke uit Bouchaute afgeschoten. P. Kersbulck uit Sas van Gent zorgde er voor dat hij 'n zijvogel deed tuimelen, terwijl P. Cortvriendt de eer voor de Sluis, killenaren opeiste door de andere zijvogel af te schieten. M. Stock man was de man met de beste pa pieren, daar hij kans zag de mees te vogels te doen sneuvelen. De opening van een dorpshuis. Zaterdagavond is te Sint Kruis het dorpshuis officieel geopend door mevrouw S. C. Casembroot, geboren baronesse van der Feltz, de echtgenote van de Commissa ris der Koningin in Zeeland. Het deed haar goed, zo zei zij, dat men in deze kleine gemeen schap door eendrachtige samen werking in staat is gebleken een eigen dorpshuis tot stand te bren gen. WMÜ Burgemeester Van Dongen vond het 'n voorrecht burgemees ter te mogen zijn van een dorp van slechts 550 inwoners, dat het klaar heeft gespeeld een modern verenigingsgebouw met 'n vries- box centrale op eigen kosten te stichten. Ook al ligt St. Kruis in Zeeuws-Vlaanderen, zo zei hij, in een uithoek der provincie, toch weet men hier iets aan te pakken en toont men een prach tig voorbeeld van samenwerking. Aan mevr. De Casembroot wer. den producten, gemaakt van de voornaamste voortbrengselen der streek, namelijk tarwe en vlas aangeboden, te weten een Raadsvergadering. De raad kwam Vrijdagavond onder voorzitterschap van burge meester H. P. Everwijn bijeen. De begroting voor het dienst jaar 1956 werd tijdens deze ver gadering z. h. st. aangenomen, Deze geeft in inkomsten en uit gaven op de gewone dienst een bedrag aan van ƒ156.429,91 met een post voor onvoorziene uitga, ven van 2.222. De kapitaaldienst geeft in inkomsten een bedrag aan van ƒ358.610,71 en in uitga ven een bedrag van 455.966,18; alzo een nadelig saldo van 97.355,47. Bij de ingekomen stukken be- Het bovengrondse electriciteits. net te Boschkapelle gaat verdwij nen. Tegelijk met de vernieuwing van de Bossestraat zal het net in de Bossestraat, Kerkstraat en Kerkhof pad verkabeld worden. Aldus besloot de raad van Vogel waarde, nadat de heer Vis van de N.V. P.Z.E.M. deze kwestie uit voerig had toegelicht. Voor het leggen van de kabel is een bedrag vereist van 36.000. Rekening houdend met het feit, dat na de verkaibeling de onder houdskosten van het bovengrond se net komen te vervallen en na aftrek van de afbraakwaarde van dit net, resteert een investering van ƒ28.000. De gekapitaliseerde rente van dit bedrag ad 2400 komt voor rekening van de ge meente. Voorts heeft de gemeen te de zorg voor de openbare straatverlichting. Hiertoe moeten in de ondergrondse kabels straat, verlichtingsaders worden aange bracht en lichtmasten worden aangekocht. In totaal zullen de kosten ongeveer 3.000 bedragen. Alleen de heer De Pooter had tal van bezwaren en was tegen de verkabeling. Een ander belangrijk besluit ten gunste van Boschkapelle be trof de bouw van een R.K. kleu terschool daar ter plaatse. De raad verklaarde zich in prin cipe bereid de nodige gelden te voteren. Ten behoeve van de (bouw van een tweetal woningwetwoningen te Stoppeldijk besloot de raad tot verkoop van bouwgrond aan de Kath. Z.-Vlaamse Woningbouw vereniging alsmede tot het ver strekken van een bouwvoorschot aan deze vereniging ten bedrage van 20.000. In verband hiermede werd be sloten tot het aangaan van een geldlening van 20.000. De vaststelling van de begro ting bracht niet veel tongen in beweging. Omtrent de subsidiëring van de plaatselijke voetbalverenigingen werd opgemerkt, dat beide ver enigingen beter konden samenge voegd, waarna ze dan een ge meentelijk sportterrein tot hun beschikking diende te krijgen. De begroting werd vastgesteld met een totaal aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst van 300.631,77 met een post onvoor zien van 6.000. Een groot aantal verzoeken om subsidie passeerde de revue. De Katholieke beroepskeuze voorlichting kreeg 10 per ge val; de stichting 19401945 zag zich bedacht met 25, evenals de K.A.J. te Hengstdijk; de R. K. Vlassersschool te Koewacht kreep 100 per leerling uit deze gemeente; ten behoeve van de gewestelijke sociale school en de eenvoudige sociale cursus werd aan de K.A.B. in het bisdom-Bre da een subsidie toegekend van resp. 15 en 7,50 per jaar voor elke deelnemer uit deze gemeen te; de verschillende St. Nicolaas- comité's uit de gemeente kregen 0,25 per schoolgaand kindde E.H.B.O.-cursus te Ossenisse werd gesteund met een bedrag van 400; in het tekort van de Mater Admirabiliscursus te Groenendijk werd bijgedragen met een bedrag van 10 per leer ling. Verzoeken van de toneelvereni ging te Hengstdijk, het E.T.I. en de Ned. zangersbond werden af gewezen. Het bedrag per leerling voor het bijzonder lager onderwijs werd vastgesteld op 35. De aftredende leden van de commissie woonruimtewet wer den herbenoemd. Naar aanleiding van een be zwaarschrift tegen de aanslag reinigingsrechten, ontspon zich 'n debat omtrent de grondslag waarop deze belasting wordt ge heven. De heer Vink noemde het uni forme tarief van thans onsociaal. Hij was van mening, dat de draagkracht van de belasting plichtigen doorslaggevend moet zijn. De voorzitter was het hiermee niet eens, maar toonde zich wel bereid om deze materie nog eens nader te bezien. Een voorstel van de heer De Pooter om de lampen van de hui dige straatverlichting te verster ken, werd met 7 tegen 4 stem men verworpen. Wél werd beslo ten om de verlichting een half uur langer te doen branden. Rondvraag-. Tijdens de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de kansen voor vernieuwing van de Bosse straat gunstig staan. Getracht zal worden om in de kosten van riolering een D.A.C.W.-subsidie te verkrijgen. De heer De Pooter bepleitte verbetering van de oprit te Scha- pershoek. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat deze oprit, hoe wel niet in onderhoud bij de ge meente, enkele jaren geleden al door de gemeente was opgeknapt. De heer Vereecken zag de win ter naderen en wees op het be lang van een sneeuwploeg. Ook een zandstrooier voor het bestrij den van gladde wegen werd no dig geacht. De heer Vink vroeg de aan dacht voor de toestand van de Kerkdreef voorbij de hofstede van de heer De Kraker. Voor heen lag daar een behoorlijk pad, maar daar is nu niets meer van over. De heer Serrarens kwam nog eens terug op de deining, die er is geweest na de laatste storm vloed. Hij vroeg of reeds overleg is gepleegd met de polderbestu ren omtrent de vorming van een dijkleger. De voorzitter antwoordde, dat dit een aangelegenheid van de polderbesturen is, hoewel de ge meente natuurlijk steeds tot me dewerking bereid is. Oe heer Serrarens achtte het verkeerd, dat de dijklegers uit de betrokken polders worden gere- cruteerd. Deze mensen voelen zich toch al het meest bedreigd en hebben bovendien de zorg voor eigen have en goed. Met gebed werd de vergadering hierna besloten. CORRESPONDENTIE. In verband met de talrijke oe richten over Sint Nicolaas-vierin- gen zullen wij deze in ons vol gend nummer opnemen. Red. Bij een dubbele botsing tussen vier trams te Madrid zijn Don derdagavond zeventien personen gewond. Het tweede ongeluk ge beurde op dezelfde plaats als het eerste toen de slachtoffers van de eerste botsing in ziekenauto's werden gedragen. door PHILIPPO PRESTON. 55) Nadruk verboden. „Toe, kom met me mee", fluis terde Elm a en Shane begreep, dat hij onmogelijk weigeren kon, zeker niet na die openbare be kentenis van haar kant. Hij keek naar Sonia. Hij wilde haar niet graag alleen laten, doch deze be greep wat hij dacht en zei, zo zachtjes, dat zelfs Elma het niet kon verstaan: „Ik maak het best hoor. Ik ga naar John toe." Elma's chauffeur stond met de auto te wachten. Shane deed geen moeite om met haar te praten, voordat ze op haar kamers waren aangekomen en zij was de eerste om de stilte, tot dan toe slechts door een enkel woord verbroken, op te heffen. „En Shane, zou je me nu niet eens bedanken?" Ze stond mid den in de kamer, terwijl hij tegen de vensterbank geleund met zijn rug naar het licht stond, zodat ze hem niet al te duidelijk kon zien. „Nee, Elma. Ik vrees, dat ik erg ondankbaar ben." „Je beseft toch zeker wel, dat ik je tegen "een arresthtie gevrij waard heb?" „Hoe wist je, dat ik in de ap partementen van Peters zou ge weest zijn?" „Dat is helemaal mijn zaak, maar je geeft het dus toe?" „Nee, ik geef niets toe. Wat wil je nu van me? Ik ben afschuwe lijk onomwonden, maar ik wil toch liever de prijs weten van mijn.mijn betrekkelijke vrij heid". „Ik heb je op je atelier verteld wat ik verlangde en dat verlang ik nog", antwoordde ze beslist. „Juist. Juist." Hij trachtte zijn gedachten te ordenen. „Nou, ik veronderstel, dat ik mijn reke ning zal moeten betalen, maar het is een hoge prijs.... en wat heb jij eraan? Kun jij met enige mogelijkheid van een ondrage lijke toestand iets anders ver wachten dan ondragelijke ellen de?" „Zeker; ik zie ons al als de meest vooraanstaande mensen van het gezelschapsleven en me zelf als de meest benijde vrouw van heel New York. Ik zal iemand van betekenis worden, want ik ben het beu een nul te zijn. In het publiek zul jij je na tuurlijk hoffelijk gedragen en in privé kun je zoveel schilderen als je wilt". „Wat zal ik dan een heerlijke inspiraties krijgen," merkte hij sarcastisch op. „Best mogelijk. Vanavond, Sha ne, zal ik de kranten nog telefo nisch van onze verloving in ken nis stellen." „En je pas verworven verloof de dan?" „Die krijgt een spoedtelegram. Het was eigenlijk meer een in val. Arme meneer Ogilvy, die zo veel rollen voor het vuistje weg moet spelen!" Shane richtte zich ietwat uit zijn gebogen houding op. „Ik moet nu gaan. Ik wou, dat ik je bedanken kon, maar ik zou toch liever op mijn eigen manier doodgegaan zijn." „En die aardige juffrouw Meri- vale erin betrokken hebben?" Shhne "stond plotseling roerloos op en haalde daarop zijn schou ders op. Ik begrijp inet, hoeveel je weet en hoe je het weet. Maar dat komt later misschien nog wel eens aan het licht." „Nee, lieve Shane, daarvoor ben ik te slim. Je trouwt met een echt schitterende vrouw. Ik verwacht je morgen om te gaan lunchen en intussen hebben we gelegenheid aan onze nieuwe verhouding een beetje te wen nen". Shane maakte een buiging, zei goedendag en verdween. Hij wist zelf nauwelijks hoe hij thuis kwam. De wereld scheen om hem ingestort. Toen hij op zijn atelier was gekomen deed hij de deur op slot en bleef langen tijd met het hoofd in de handen zitten staren naar de patronen van zijn prach tige Perzische tapijt. Wat moest hij beginnen? Van het ogenblik af, dat Elma haar leugen verteld had, was 'hij zich ervan bewust, dat hij in de val zat, dat hij ver loren was, en dat hij Audrey zo volkomen kwijt was, als had hij haar nooit leren kennen. Voor welk verschrikkelijk al ternatief was hij gesteld. Een doodvonnis wegens moord of levenslange ellende voor hem zelf en voor Audrey, doch zijn ingeboren bescheidenheid verhin derde Shane te ver door te gaan op die gedachtengang. Audrey was volmaakt en lieftallig; met tertijd zou ze wel een man tegen komen, die beter was dan hij iemand, die niet verstrikt was in een artistiek sociale omgeving, waarin mensen als Elma en peters werden toegelaten en ge duld. 'i*1 „Waarom was hij geen dokter, tandarts, desnoods grootfabrikant van worst? Audrey zou hem wel spoedig vergeten, omdat andere mannen haar tijd in beslag na men en de herinnering aan hem zouden weten uit te wissen. Op die manier redeneerde hij, al vond hij het ook versohrikkelijk, zich te verbeelden, dat ze het vergeten zou, omdat hij haar zo lief had. Het was niet slechts uiterlijk aantrekkelijkheid: zij bezat alles, wat nodig was voor een kameraadschappelijke om gang, even goed als alle toewij ding, die een vrouw de ware levensgezellin voor een man maakte. (Wordt vervolgd.) DINSDAG 6 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws: 7.10 Gram; 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9*0 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Lichtbaken; 10.#0 Voor de kleuters; 10.30 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Ka merorkest; 11.50 Causerie; 12.*) Angelus; 12.03 Zang en gitaar; 12.15 Voor boeren en tuinders 12.30 Land- en tuinbouwmedeé. 12.33 Orkest; 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws; 13.20 Amus. muz.; 13.45 Gram.; 14.00 Gevar. pro)*-.; 15.00 Tenor en gitaar; 15.20 Gr.; 15.45 Voor de plattelandsvrou wen; 16.00 Voor de zieken; 17*o Causerie; 17.15 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Rege ringsuitzending; 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Sport; 18.30 Lezing; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.15 Uit het boek der boeken; 19.30 Verzoekprogr.; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Hoorspel; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.25 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. 9.00 Gym.; 9.10 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Electr. mandoline-ork 11.30 Sopraan en piano; 12*0 Twee piano's; 12.30 Land- en tuinbouwmed.12.35 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Theaterork.; 13.55 Koersen; 14*0 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15*0 Voor de vrouw; 15.30 Pianovoor dracht; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.20 De dierenwereld en wij; 17.30 Jazzmuz.18.*0 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Cag- serie; 18.40 Accordeonork.1&A5 Paris vous parle; 19.00 Voor ée kinderen; 19.05 Amateurspro»-.; 19.45 Filmpraatje; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 21.10 Lichte muziek; 21.30 Gevar. muz.; 32220 De antwoordman; 22.35 Viool en piano; 22.15 Ik geloof, dat. 23.00 Nieuws; 23.15 New Ywrk calling; 23.20 Journaal; 23.30 Gr. BRUSSEL (VI.): 11-45 Gram.; 13.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14*0 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16*0 Koersen; 16.02 Dansmuz.; 16210 Knapenkoor; 16.45 Orkest; 17,#0 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.45 Boek bespreking; 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19.M Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Cau serie; 20.00 Voor de vrouw; 2M8 Gram.; 21.15 Orkest; 22.00 Nws; 22.15 Piano; 22.55 Nieuws. TERNEUZEN. In de loop van 23 Nov. tot en met 1 December hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. Eekman, Schoolweg 49, van Rotterdam; J. A. M. de Nijs, O 26, n Utrecht; A. van der E«ek>. Axelsestr. 29, van Tholen; M. A. van der Kraaijde Werk, v. Steew- bergenlaan 25, van Oss; H. C. P. d'Haens, Scheldekade 35, van Clin- ge. Vertrokken: G. H. de Bonth, bouwkeet Axel sestr., naar Culemborg; A. L. Sol Dieleman, Axelsestr. 8, naar Rot terdam; P. M. C.. VerfDerks, Ge- raniumstr. 5, naar 's-Hertogen- bosch; J. M. Groenenberg, W. de Zwijgerlaan 36, naar Rotterdam; M. L. W. de Jong, Azaleastr. 21, naar Groningen; M. Belaert, Nwe Kerkstr. 17, naar Zuiddorpe; H. F. ten Hoor, Beatrixstr. 7, naar Sas van Gent.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2