Wonderlijk wereldbeeld Regering tot vrijere loonpolitiek bereid De Russische leiders in Birma Onrustig Marokko WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Raadsels in Oost en West Antwoord aan Tweede Kamer Gezamenlijke verklaring van Nederland en Indonesië op komst? WEKELIJKSE WERELDSCHOUW PRINS BERNHARD OP DE THUISREIS EISENHOWER GEHEEL GENEZEN Canada wil beperkt aantal Palestijnse vluchtelingen toelaten DE ZAAK DER GEHEIME DOCUMENTEN DE REBELLEN IN MAROKKO GEBRUIKEN BRITSE WAPENS UIT MIDDEN OOSTEN HET WEER Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 11e Jaargang No. 3628 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag» 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 oor. De belangstelling, die de reis van Boelganin en Kroestsjef naar India heeft gewekt, is door de laatste berichten ongetwijfeld toege nomen. Men legt verband tussen de op Russisch gebied geconsta teerde waterstofbom-explosie en de haastige terugkeer van de Rus sische leiders, die niet alleen hun verblijf in India hebben ingekort, maar van een bezoek aan Afghanistan en Birma blijkbaar hebben afgezien. De redevoeringen in het parle ment van India door hen gehou den, waarbij het Westen op de gewone wijze van oorlogsdrei ging werd beschuldigd, hebben in Engeland terecht verontwaardig de reacties gewekt. Men vraagt zich af wat eigenlijk de beteke nis is van een gemenebest, waar in de regering van het ene lid toestaat, dat een ander lid door zijn officiële gasten in het open baar wordt verdacht gemaakt. De vraag is natuurlijk deze of de ex plosie, waarvan wel de kracht, maar niet de resultaten gecontro leerd kunnen worden, de uitslui tende of zelfs de belangrijkste reden van deze overhaaste terug keer is. Er hebben zich in Armenië, uiterlijk als gevolg van een voet balwedstrijd tonelen voorgedaan, die wijzen op in deze Sowjet-re- pitbliek en Georgië bestaande weerstand. Daarbij komt, dat de Russische infiltratie zich uit strekt tot de Koerden, en dat bo vendien berichten zijn verstrekt over „rode" duikboten, die in Alexandrië in Egypte worden ge stationeerd. Er is ook sprake van hervatting der Russisch- Japanse onderhandelingen om tot een afzonderlijk vredesver drag te komen, waarbij Japan blijkbaar, althans voorlopig, het been tracht stijf te houden. Dat deze berichten op wat sensatione le wijze worden verscherpt lijkt duidelijk. Het neemt echter niet weg, dat de reactie in Engeland op de explosie weer deze is, dat men vooral tot een vergelijk moet komen. Is het waarlijk niet alsof de dagen van Chamberlain in 1937 en 1938 zijn teruggekeerd, en dat onder Eden, die zich toen juist van Chamberlain afscheid de? OVERWINNING IN HET MIDDEN OOSTEN De Engelse diplomatie meent met het Pact van Eagdad een di plomatieke overwinning te heb ben behaald. Ten dele is dat ook zo, want het verbond Turkije- - IrakPerziëEngeland, duide lijk en krachtig gesteund door Amerika, betekent wel iets in de Middenoostelijke verhouding. MacMillan is teruggekeerd via de Libanon, en als hij er in zou slagen om deze direct of indirect in het pact te brengen, wordt de positie van Syrië, aan alle kan ten blootgesteld, niet zo heel ple zierig. Bovendien blijken Ameri ka en Engeland bereid om krach tige economische steun te verle nen. Dat neemt intussen niet weg, dat het conflict rondom Israël bljjft bestaan, en dat Israël, ook onder zijn nieuwe regering, wei nig neiging toont evenals Egypte - om op één der befaam de compromissen van Engeland in te gaan. Egypte wisselt met Rusland katoen tegen wapenen, ook van zware aard, en tegelij kertijd stellen Amerika en Enge land Egypte in staat om de stuw dam van de Nijl te vervolmaken teneinde zijn welvaart en ook zijn katoenoogst te vermeerderen. Nu het Verre-Oosten, als ge volg van de grove fouten van Amerika, Engeland en Frankrijk, voor het Westen vrijwel is verlo ren gegaan, komt het op het Mid den-Oosten in sterke mate aan. Vandaar het belang van de op standige beweging in Cyprus, ten opzichte waarvan men Grie kenland niet begrijpt. Grieken land, eventueel door het Westen aan zijn lot overgelaten, zou wat er geschied is onmiddellijk na het einde van de oorlog, toont het wel aan een speelbal van Rusland worden. Een bom, ge worpen op een feest, waarbij ■300 Engelsen aanwezig waren, heeft sir John Harding, die niet aanwezig was, ertoe gebracht om de noodtoestand af te kondigen. Van een compromis met Maka- rios zal wel niet veel komen, en het is de vraag of deze nog zou worden gehoorzaamd! een staking ook gevolgen gehad. Faure's positie is deze week ernstig bedreigd, ondanks het feit, dat de ontevreden midden stand zijn leider Poujade heeft verloochend. Het gaat nog altijd om het kiesstelsel, dat inhae- rent is aan de vervroegde ontbin ding van de nationale vergade ring. Het opnieuw stellen van de vertrouwensvraag duidde op Faure's zwakke positie. Hij strui kelde Dinsdagavond over het ten dele aanvaarde districtenstelsel en werd in de Franse Kamer uit eindelijk na 5 stemmingen ten gunste van de premier met 318 tegen 218 stemmen verslagen. Mendès France zal de erfenis wel krijgen, maar dan is er van vervroegde verkiezingen en van de in Frankrijk zo nodige schoon maak geen sprake. Frankrijk is in de Verenigde Naties volledig teruggekeerd, nu het voorstel over 'Algiers, op ietwat smadelijke wijze voor de Aziatisch-Arabische groepering van de agenda is teruggenomen. Over herziening van het Hand vest is een uiterlijke overeen stemming bereikt, die echter met zich brengt, dat van werkelijke herziening pas in 1957 sprake kan zijn. De verkiezing voor de Veiligheidsraad duurt nog voort; men heeft ook nog drie weken de tijd! Spaak zet zijn pogingen, die tot Europese integratie moe ten leiden, geduldig voort. Er is nu zelfs sprake van een Eura- toom, hetgeen betekent, dat sa menwerking van Europa, in casu West-Europa, op atoomgebied in voorbereiding zou zijn. Of wij het zo vér zullen brengen? tweespalt in de chr.-democrati- sche partij, die de moeilijkheden vergroot. Amerika spreekt reeds volmon dig over de verkiezingsstrijd van 1956, die overigens pas be gint, wanneer in Maart de zg. pri maries plaats hebben, waarbij de verhoudingen der verschillende candidaten in de twee partijen duidelijk aan het licht treden. Men mag aannemen, gezien wat de doktoren aan Eisenhower toe staan, dat deze zichtbaar herstelt, al zou een beetje meer rust om hem heen toch wel wenselijk lij ken. Het begint er op te lijken, dat zo straks inderdaad Eisenho wer instaat zal zijn een tweede candidatuur te aanvaarden, en dan zal de lust, die nu bij ver schillende leiders der democraten bovendrijft om candidaat te zijn, verminderen. Na Argentinië trekt nu in Z. Amerika Brazilië de aandacht, waar de militaire leiders ertoe zijn overgegaan om de vice-pre sident te beletten zijn werkzaam heden te hernemen, hetgeen niet VAN ANDERE FRONTEN. In Italië winnen de communis ten minder terrein dan zij ge hoopt en verwacht hadden. Ita- lië's positie in de NATO is krach tiger nu door het terugtrekken van de bezetting uit Oostenrijk het oostelijk front in het noord oosten van Italië dient te worden versterkt. Segni tracht de teu gels stevig in handen te houden, maar ook hier is het innerlijke Prins Bernhard is Vrijdag per Dakota uit Dar-Es-Salaam ver trokken, op weg naar huis. De route voert over Juba, in Soedan, op een afstand van ongeveer vijf uur vliegen. Prins Bernhard, die kort geleden land gepacht heeft jn Tanganyika, had zich Donder dag per vliegtuig naar Dar-Es- Salaam begeven voor een parti culier bezoek aan de gouverneur, sir Edward Twining. Sherman Adams, één der naas te medewerkers van president Eisenhower, heeft op een diner in New York verklaard, dat pre sident Eisenhower nu geheel ge nezen is van de hartaanval die hij in September heeft gehad. Canada heeft bij wijze van proef besloten een beperkt aantal Pale stijnse vluchtelingen als immi grant toe te laten, aldus een me dedeling van het Canadese Mini sterie van Buitenlandse Zaken. Deze candidaat-immigranten en op hemzel maar blijkbaar op gezinnen moeten een zekere hot vorhinrlpron van hot m *71171 mate van welstand genieten en ook aan andere eisen voldoen. Canadese immigratie-ambtena het verhinderen van het in zijn ambt treden van de nieuw ge kozen Koebitsjek slaat. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) ren zullen, i.v.m. dit plan, Liba non en Jordanië bezoeken. De regering is in beginsel be reid te gaan in de richting van overdracht van bevoegdheden terzake van de loonpolitiek aan het georganiseerde bedrijfsleven, gerepresenteerd in de S.E.R. Zij wijst ev daarbij op, dat deze over dracht zonder schade voor de economische ontwikkeling slechts mogelijk is, indien en voor zover het georganiseerde bedrijfsleven bereid en in staat blijkt, deze verantwoordelijkheid ook metter daad te dragen. En zelfs dan zal het noodzakelijk zijn, dat de rijksoverheid een laatste verant woordelijkheid behoudt, niet voor de details, maar wel voor de ontwikkeling van het totale loon peil, cmdat dit een van de deter minerende factoren is voor de toekomstige ontwikkeling van onze welvaart. Aldus de memorie van ant woord op de begroting van So ciale Zaken en Volksgezondheid. De vraag, of bij het gaan in bovenbedoelde richting in alle opzichten de voorstellen van de meerderheid van de S.E.R. kun nen worden gevolgd, kan de re gering thans nog niet beantwoor- ,,De Britten noemen u wilden, alhoewel de Birmese tempels twee maal zo oud zijn als de En gelse kerken", verklaarde de eer ste secretaris der Russische com munistische partij, Chroesjtsjef, die thans, vergezeld door pre mier maarschalk Boelganin, Bir ma bezoekt. Chroesjtsjef zeide dit bij een bezoek aan de „gouden pagode", één van Rangoons beroemdste godsdienstige bouwwerken, dat een hoogte heeft van honderd meter en met bladgoud over dekt is. Hij vervolgde: „Vóór Willem de Veroveraar bestond er geen Engelse natie. Wij Russen zijn de enigen, die tegen het kolonia lisme strijden. Wij zijn ver heugd, dat Birma hierover net zo denkt als wij". Chroesjtsjef uitte zijn waar dering voor het houtsnijwerk der pagode. Hij zeide tegen de Bir mese ambassadeur te Moskou Toen Vrijdagmiddag de Indo nesische ambassadeur in speciale missie voor Nederland, de heer Oetoyo Ramelan, die met minis ter Luns in het vooroverleg ge wikkeld is voor de komende mi nistersconferentie tussen Neder land en Indonesië, op Schiphol de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kweedjie- hoo bij diens vertrek naar Dja karta uitgeleide deed, beant woordden. zij vragen over de ko mende conferentie, hun gesteld door een A.N.P.-verslaggever, met de repliek, dat zij daarop geen antwoord zouden kunnen geven zonder vooruit te lopen op een gemeenschappelijke Neder lands-Indonesische verklaring, die begin volgende week te ver wachten is. Aanvankelijk beantwoordde de heer Kweedjiehoo de vraag wat hij in Djakarta ging doen met de verklaring, dat hij niet ging om advies uit te brengen of om spe ciaal overleg te plegen, doch uit sluitend om mondeling te kun nen toelichten welke resultaten thans reeds in het vooroverleg voor de ministersconferentie zijn bereikt. „Die toelichting zal ik geven op mogelijk nog Onduide lijke punten betreffende de ko mende hij er aan iue. „weliswaar ia mijn regering uiteraard schrifte- zaak der geheime documenten en lijk en telegrafisch wel op de aües wat ermee samenhangt. Men hoogte gehouden, doch een per- io s soonlijke toelichting kan toch wel den zal worden en kunt u al iets zeggen over een mogelijk reeds samengestelde agenda?" Het was bij deze vraag, dat de heer Oetoyo de beantwoording van de heer Kweedjiehoo over nam. Hij zei, dat de opmerking over de bezwaren van Neder landse zijde tegen een confe rentieplaats in het buitenland niet helemaal juist geformuleerd was, maar dat de Nederlandse regering het zeker niet prettig zou vinden, indien hij overigens deze vraag over de plaats en over de agenda zou beantwoor den, aangezien zoals in Den Haag, naar hij zeide, toch al on officieel de ronde deed begin volgende week een gemeen schappelijke verklaring zou wor den uitgegeven. Deze omstandig heid in aanmerking nemende verzocht hij begrip voor zijn voorkeur om verder over het vooroverleg geen inlichtingen meer te verstrekken. De assistent-procureur-gene raal, Moro, heeft Vrijdag ver klaard, dat het mogelijk zal zijn, dat binnen niet al te lange tijd OPNIEUW BLOED MAROKKO. IN Voor Frankrijk is het een te leurstelling, dat de terugkeer van Ben Joessef in Marokko is gepaard gegaan met onlusten, die opnieuw veel bloed hebben doen vloeien. De Marokkanen van Ben Joessef hebben nu wil len afrekenen met de Marokka nen van Ben Arafa, en de posi tie der Fransen is te zeer onder mijnd dan dat dit kon worden verhinderd. In Casablanca heeft besprekingen", voegde gelegenheid zal bestaan nadere aan toe. „Weliswaar is 'mededelingen te doen over de nuttig zijn". Overigens, zo zeide hij, had hij ook nog enkele rou tinezaken te bespreken, waar onder b.v. de repatriëring der Ambonnezen. Hij zal hoogstens enkele dagen in Djakarta blijven en verwacht, dat hij daarna on middellijk naar ons land zal terugkeren. „Indonesië zou de komende conferentie buiten Nederland wil-en houden, waartegen Neder land op practische overwegingen bezwaar schijnt te hebben", zo leidde de verslaggever een vol gende vraag in. „Is nu al be kend waar de conferentie gehou- is thans bezig te onderzoeken, hoe de zaak in elkaar zit. Of er een verklaring over kan worden uitgegeven, wordt overwogen. Procureur-generaal kan nog geen mededelingen over Van Krieken doen De procureur-generaal, Suprapto heeft Vrijdagochtend aan de pers veralaard, dat hij geen medede lingen kan doen over het resul taat van zijn onderzoek naar de zaak van Van Krieken. Dit is dienstgeheim. Hij voegde hier echter aan toe, dat hij slechts de criminele zijde van de zaak heeft bezien. U. Ohn, die voor het bezoek der Russische leiders naar zijn land is teruggekeerd: „deze versierin gen komen overeen met het doel, waarvoor de pagode werd ge bouwd." „In de Sowjet-Unie wordt in de architectuur slechts het nut tige nagestreefd. Niettemin is er in de laatste tijd critiek geoefend op Russische bouwers, omdat zij hun bouwwerken van een over daad aan versieringen voor zagen. De Russische architecten heb ben deze critiek aanvaard", aldus Chroesjtsjef, wiens woorden werden bevestigd door een Rus sische woningbouwkundige inge nieur, die in dienst van de Bir mese regering is. Hierop wendde Chroesjtsjef zich tot enige nabij staande bui tenlandse journalisten. „Er zijn in de Verenigde Staten een aan tal bijzonder domme mensen", verklaarde hij, toen wij critiek oefenden op kameraad Alexan- uer Vlasof (een vooraanstaande Moskouse architect, op wiens werk, gedurende een bezoek van de gecritiseerde aan de Veren. Staten, van officiële Sowjet-zijde critiek werd geoefend wegens een „overdaad aan versiering"), poogden Amerikanen hem over te halen in de Verenigde Staten te blijven. De Fransen maakten dezelfde domme fout". Daarop vroeg Chroesjtsjef of er ook een Fransman onder de buitenlandse correspondenten was. Toen er één naar voren trad, wees hij met zijn wijsvin ger op hem en riep uit: „U moest rood worden van schaam te." De Fransman antwoordde er de voorkeur aan te geven te blij ven, zoals hij was. „Uw politieke kleur in aan merking genomen, zou u zelfs zwart kunnen blijven, doch in dien u maar over enig geloof en schaamtegevoel beschikte, zou u rood moeten worden van schaam te", zeide Chroesjtsjef. Toen Chroesjtsjef vervolgens zijn aanval op het „kolonialisme" hervatte, vroeg een Amerikaan se correspondent hem wat er eigenlijk in Oost-Duitsland ge schiedde. „En hoe staat het eigenlijk in Letland en Estland?" wilde een andere journalist weten. „U weet niets van hetgeen in Oost-Duitsland geschiedt. U be grijpt de Oostduitsers niet, om dat u en uw collega's betaalde slaven-schrijvers van het kapita lisme zijn", antwoordde Chroesjt sjef, hieraan toevoegend: „in dien u ook maar iets goeds over de Sowjet-Unie zou schrijven, zou u de hongerdood sterven, daar de kapitalistische pers uw be richten niet zou willen op nemen". Premier maarschalk Boelganin zweeg, terwijl Chroesjtsjef zijn verhandeling tot de buitenlandse correspondenten hield. Tevoren hadden de beide Sowjet-leiders kransen gelegd op het graf van generaal Aung San, de anti-fas cistische Birmese premier, die in 1947, tezamen met zes zijner mi nisters, werd vermoord. De twee Russische staatslie den werden bij hun bezoek aan de bezienswaardigheden van Ran goon door zwaar bewapende or debewaarders vergezeld. BRITS COMMENTAAR OP WOORDEN VAN CHROESJTSJEF. Het Foreign Office heeft gis teren de woorden van de Russi sche partijsecretaris Chroesjt sjef in Rangoon, dat de Britten de Birmanen als „wilden" be schouwen, belachelijk genoemd. (Vorige week noemde een woordvoerder van het Foreign Office de verklaring van pre mier Boelganin over de houding van de Sowjet-Unie ten opzichte van binnenlandse aangelegen heden van andere landen „door en door huichelachtig".) Een woordvoerder van het mi nisterie, die op zijn dagelijkse persconferentie vragen van jour nalisten beantwoordde, zei voorts, dat niet iedereen in Azië ervan overtuigd is, dat de Rus sen de enigen zijn die tegen het kolonialisme strijden. Hij bracht in herinnering, dat de premier van Ceylon, sir John Kotelawala, in April op de Bandungse confe rentie de vraag had gesteld, of Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Albanië, Tsjecho-Slowakije, Let land, Litauen, Estland en Polen niet evenzeer koloniën waren als de koloniale gebieden in Azië en Afrika. Ook wees de woordvoer der er op, dat op de Bandungse conferentie het kolonialisme „in al zijn verschijningsvormen" ver worpen werd. Een opmerking van de woord voerder, dat de „geschiedenis voor zichzelf spreekt" werd door de journalisten beschouwd als een verwijzing naar Chroesjt- sjefs verklaring, dat Engeland als land niet bestond vóór Wil lem de Veroveraar. den. Dit vereist uitvoerig be raad, waarna een wetsvoorstel aan de Staten-Generaal zal die nen te worden voorgelegd. Ge zien de ingewikkeldheid van de materie is het niet waarschijn lijk, dat dit wetsontwerp nog in de lopende parlementaire periode zal kunnen worden ingediend, al zal de regering de voorbereiding met kracht ter hand nemen. Intussen is de regering bereid aan het college van rijksbemid delaars reeds eerder aanwijzing te geven bij de overweging van loonvoorstellen bedrijfstaksge- wijze differentiatie (dat is af wijking van de richtlijnen) toe te laten, naar gelang werkgelegen heid, productiviteit en rentabili teit van de onderhavige bedrijfs tak daartoe aanleiding geven, een en ander uiteraard met in achtneming van het beginsel der coördinatie, als in het S.E.R.-ad vies aangegeven. Hierbij zullen uiteraard de adviezen van de Stichting van de Arbeid, evenals tot dusver, van grote waarde zijn. De minister wijst er op, dat bij de toepassing van deze mo gelijkheid van bedrijftaksge- wijze differentiatie in de loon vorming zowel van leiding en leden der afzonderlijke werk gevers- en werknemersorgani saties als van de leiders der centralen veel zelfbeheersing en discipline zullen worden ge vergd. Wanneer deze onverhoopt niet in voldoende mate aan wezig zouden blijken te zijn, dan kan ook het college van rijksbemiddelaars niet voor komen, dat de ontwikkeling uit de hand loopt. De regering zal daarom de gang van zaken nauwlettend volgen en de thans uitgestippelde koers op nieuw in overweging moeten nemen, indien het hierboven geschetste gevaar onverhoopt werkelijkheid mocht worden. De regering is ook bereid het college van rijksbemiddelaars aanwijzing te geven om, wat reële winstdelingsregelingen, als zijnde niet-kostprijsverhogende verbeteringen van de arbeids voorwaarden per onderneming betreft, meer differentiatie dan tot dusver gebruikelijk toe te staan, uiteraard eveneens onder handhaving van een wenselijk te achten coördinatie. Andere ondernemingsgewijze differentiaties in de lonen en ar beidsvoorwaarden; welke verder zouden gaan dan tot dusver reeds mogelijk is, wijst de rege ring, althans in dit stadium van de ontwikkeling, af. ZWARTE LONEN. De vele leden, die het vraag stuk der zwarte lonen ter sprake brachten, kan geredelijk worden toegegeven, dat het vóórkomen van zwarte lonen wijst op een zeker gebrek aan discipline bij werkgevers en werknemers, wat de invoering van een „vrijere" loonpolitiek niet eenvoudiger maakt. Voorwaarde voor zulk een politiek is o.a.. gelijk deze leden terecht opmerken, dat In Rabat is officieel bekend gemaakt, dat de Franse troepen bij gevechten in het Rifgebergte in de maanden October en No vember 101 doden en 175 gewon den verloren hebben. In het ge bergte is een keten van perma nente militaire posten ingericht, omdat de autoriteiten vrezen, dat het nog wel maanden duren zal voor de opstand der stammen be dwongen zal zijn. De Fransen gebruiken meer dan 15.000 man voor het open houden van de hoofdwegen. De rebellen, die onder leiding staan van een voormalige Franse on der-officier, een zekere El Kha- boesji, die in Indo-China bij de communistische opstandelingen gevangen is geweest, hebben vele heuvels nabij de grens van Spaans Marokko in handen. Dagelijks doen zich langs het gehele, 70 km lange front tussen Sahar Soek en Saka gevechten voor. De grote wegen naar Ta- npeate en Taza worden elke och tend door een zwaar gewapende kolonne van het leger gezuiverd en 's avonds, als het donker wordt, voor alle verkeer geslo ten. De sultan van Marokko, heeft Vrijdagochtend sjeik Hassan Ba- ahoeri, de Egyptische minister van religieuze eigendommen, ont vangen. De sjeik verklaarde zeer verheugd te zijn over de terug keer van sultan Ben Joessef naar Rabat en de huidige houding van Frankrijk, die hij in overeen stemming met de Franse traditie en geschiedenis noemde. Ben Joessef zei te geloven, dat er geen redenen meer zijn voor een eventueel misverstand tussen Egypte en Frankrijk, nu Marok ko en Frankrijk een nieuw tijd perk zijn binnengegaan. Volgens Franse ambtenaren te Fez in Frans Marokko is het me rendeel van de wapens die door de opstandelingen in het Rifge bied worden gebruikt, van Britse makelij. Deze wapens worden via Spaans Marokko uit het Midden Oosten ingevoerd. Zonder enige belemmering kun nen de wapens van de havenstad Nador in Spaans-Marokko naar een wapenopslagplaats van de re bellen aan de Spaanse zijde van de grens tussen beide zones van Marokko worden gebracht, aldus de ambtenaren. Ook zijn de rebellen in de laat ste gebruik gaan maken, van draagbare radiozenders. Er zijn, aldus de Franse ambtenaren, boodschappen in het Spaans en Arabisch ontvangen, waarin om versterkingen werd gevraagd. leden van werkgevers- en werk nemersorganisaties en ook de niet georganiseerden bereid zijn zich naar het gevoerde loonbe- leid te voegen. Het euvel der zwarte lonen doet zich vooral voor in her bouwbedrijf en voorts hoofd zakelijk in de grensstreken, waar de nominaal hogere lonen in het buitenland een aantrek kingskracht op de daar wonende arbeiders oefenen. Het spijt de minister te moeten constateren, dat het werken in goed opge stelde tarieven in het bouwbe drijf niet algemeen wordt geac cepteerd. Ware dit wel het ge val. dan zou, waar deze tarieven vrijwel niet aan een maximum behoeven te zijn gebonden, in het bouwbedrijf bij goede pres tatie een zeer redelijk „wit" loon verdiend kunnen worden. Hoewel toegegeven moet wor den, dat het euvel van de zwarte lonen in het bouwbedrijf, hoezeer daartegen ook met de beschik bare middelen zoveel mogelijk wordt opgetreden, ernstige vor men heeft aangenomen, kan de situatie op dit punt in het be drijfsleven als geheel, de om standigheden in aanmerking ge nomen, niet alarmerend worden genoemd. De minister is van mening, dat de looncontröle-dienst, gezien zijn opzet en beperkte omvang, effectief werkt. Hij is ervan overtuigd, dat het mede aan hef optreden van deze dienst te dan ken is, dat overtreding van de loonvoorschriften bij de huidige spanning op de arbeidsmarkt niet veel frequenter voorkomt dan zij in feite doet. Naar aanleiding van de door verscheidene leden gestelde vraag, of het juist is. dat de laat ste tijd de door het college van rijksbemiddelaars goedgekeurde of vastgestelde loonbepalingen steeds verbeteringen inhouden, zou de minister er op willen wij zen, dat het in de rede ligt, dat in de tegenwoordige omstandig heden door het bedrijfsleven voorgestelde wijzigingen van loonvoorschriften vrijwel steeds bepaalde verbeteringen inhou den, Wanneer omtrent deze wij zigingen tussen partijen overeem stemming bestaat, wanneer zij niet in strijd zijn met de richt lijnen en in het kader van her algemene loonbeleid passen, be staat er voor het college van rijksbemiddelaars géén aanlei ding zijn goedkeuring er aan te onthouden. Dat hierdoor wel eens zwarte lonen worden wit gemaakt is mogelijk: dit is echter niet het doel van de goedkeuring. Het kan er hoogstens een gevolg van zijn. De eis, dat hogere lonen niet in de prijzen mogen word eb doorberekend, wordt door het college van rijksbemiddelaars in het algemeen niet gesteld. Boven Midden Europa kwam 'n gebied van hoge luchtdruk tot stand dat via Frankrijk een ver binding vormde met een hoge drukgebied bij de Azoren. Samenhangend hiermee werd zachte en vochtige lucht naar on ze omgeving getransporteerd. De temperaturen waren in ons land zowel in de nacht van Donderdag op Vrijdag als overdag voor de tijd van 't jaar aan de hoge kant, Ook vandaag zal het weer bij ons zacht zijn. Een depressie bij IJsland houd) de wind namelijk in de Zuidwest hoek zodat de aanvoer van zachte lucht voortduurt. De wind neemt echter wel in kracht toe. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot Zaterdagavond. Iets hogere temperaturen. Veel bewolking met voorname lijk in het noordoosten van het land plaatselijk wat regen. Over wegend matige, maar langs de kust tijdelijk krachtige zukiwes- telijke wind. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. ZONDAG 4 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DECEMBER, v.m. 4.52 5.27 6.07 6.17 nan. 5.23 5l5S 6.38 6.48 MAANDAG 5 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.45 6.17 Terneuzen 6.20 6.52 Hansweert 7.00 7.32 Walsoorden 7.10 7.42 Dec 3 8.29 16.34 21.21 11.37 4 8.30 16.33 22.42 12.04 5 8.32 16.33 12.2C

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1