ZEEUW Waarom Cyprus belangrijk is Binnenlands nieuws Persconferentie van Dulles Woordvoerder van «Foreign Office» vervangen Wat brengt de Radio Eric de Noorman - Het raadsel van Tuai Morm Sowjet-Unie beklaagt zich bij Groot-Brittannië RECHTSZAKEN FILMNIEUWS DERDE ^BLAD Donderdag 1 December 1955 CYPRU5I mSt RADIO MOSKOU OVER PROEVEN MET KERNWAPENS Romeins letterschrift voor Chinezen ENGELAND BEKLAAGT ZICH BIJ DE SOWJET- UNIE Vierkleurenpotloden N. V. Fa P. J. van de Sande BETOGINGEN IN SYRIË Hogere rechter viel met het plafond de zaal binnen SCHOOLETUI'S Enkele, dubbele, drie- en vierdubbele N. V. Fa P. J. van de Sande TRAGEDIE BIJ STOCKHOLM Moeder en kind verdronken Ministerfunctie voor begum Liaquat Ali Khan? Een grote sortering LEGPUZZLES N.V. Fa P. J. van de Sande DE „NAUTILUS" In grootte is Cyprus het kierde eiland van de Middellandse Zee. Het kan bogen op een zeer oude beschaving en de geschiedenis wil dat op dit eiland de godin Aiphrodite werd geboren. Onze Hollandse keuken is ook bij Cy prus betrokken, omdat onze bloemkool oorspronkelijk uit dit eiland afkomstig is. Het klimaat is er zacht en gezond te noemen hoewel de malaria er enkele ja ren geleden nog heel wat slacht offers vroeg. In een grote actie, waarbij elk watertje en stroom pje met D.D.T. werd bestrooid maakte men in 1950 het eiland muggenvrij. De huidige tragiek van Cyprus is dat men de c.a. 400.000 Grieken en 100.000 Tur ken die de bevolking uitmaken, wil omvormen tot burgers van 'het Britse gemenebest. De Cy prioten willen dit niet en wen sen aansluiting bij Griekenland hoewel hun eiland een Britse kroonkolonie is. Dit laatste is gezien tegen de historie van Cyprus van onbe duidende betekenis omdat het dit bestuur pas sinds 1925 heeft, ter wijl de eerste Grieken zich reeds duizend jaar voor Chr. op het eiland vestigden. Alexander de Grote bezette het eiland en ver volgens werd het Romeins, Vene- tiaans en Turks. In 1878 kregen de Engelsen van de Turken het recht om Cyprus te bezetten on der handhaving van de Turkse souvereiniteit. In de eerste wereldoorlog werd Cyprus daarop door de Engelsen geannexeerd, een gebeurtenis die door de Turken in 1923 werd er kend. Sinds 1925 is het dus een Britse kroonkolonie. Voor de En gelsen is Cyprus een strategisch punt omdat het hun laatste grote bolwerk in de oostelijke Middel landse Zee is. Een functie die vooral na het wegvallen van de Suezkanaalzöne in belangrijkheid is toegenomen. De Engelsen be schouwden Cyprus dan ook als een reusachtig vliegdekschip. Bijna 70 *>/o van het olieverbruik van West-Europa moet komen via de havens van de oostelijke kust van de Middellandse Zee. Deze „oliekraan" van Europa wordt door Cyprus beschermd. De bevolking van Cyprus laat al deze strategische overwegin gen echter koud en de c.a. een half millioen bewoners, waarvan 80 °/o Grieken en 18 "/o Turken, willen los van het Britse bestuur. Aangezien het grootste deel van de bevolking Grieks is wenst Cy prus aansluiting bij Griekenland, de Turkse minderheid ziet echter liever naar Turkije. Door zijn verschillende bevolking hoort men op het eiland Grieks, Turks en Engels spreken. De grote voorvechter van de „Enosius" (de aansluiting bij Griekenland) is aartsbisschop Makarios. bouwgebied is. Ondanks het En gelse bestuur is het met de ont wikkeling van de Cyprioten niet zo bijster rooskleurig gesteld, rond 40 ®/o is analpihabeet. Als eiland is Cyprus verder van weinig belang, met uitzon dering van de kopermijnen, die reeds in de oudheid bekend wa ren. De belangrijkheid van Cy prus moet dus uitsluitend in zijn ligging gezocht worden en dit laatste is voor Engeland zo be langrijk dat het Cyprus voorlo pig niet los zal laten. MIDDELLANDSE ZEE amagusra Larnaka Limassol TURK'JE MIDDELLANDSE ZEE EGYPTE SU De bevolking van het eiland bestaat voor het grootste deel uit boeren omdat c.a. 45 van het eiland uitgesproken land- De Sowjet-Uuie is bereid het nemen van proeven met kernwa pens te staken, mits andere lan den hetzelfde doen, zo heeft een commentator van nadio-Moskou Dinsdagochtend verklaard. De commentator, Andrejef, zei. de in een uitzending voor de V.S.: „De Verenigde Staten blijven kernwapens aanmaken en verbe teren en zij zeggen dat dit r.odig is om het evenwicht te -bewaren. Maar in dat geval moet de U.S. S.R. ook een balans in evenwicht houden". Volgens een in October j.l. te Peking op een conferentie voor taalhervorming genomen besluit zal als eerste stap naar de invoe ring van een Latijns letterschrift in China, het „Mandarijn-dia lect, dat te Peking gesproken wordt, onder de gehele Chinese bevolking worden gepropageerd. Dit zou moeten leiden tot een algemene aanvaarding van een zelfde spreekwijze. De tweede stap zou dan zijn die algemene taal in het Latijnse alfabet over te brengen. Ofschoon Ohina een twintigtal hoofddialecten kent en nog een tweehonderd plaatselijke dialec ten, bestaat er slechts één Chi nese schrijftaal, die weer op ver schillende wijzen wordt uitge sproken. Reeds sedert de instelling van de Chinese republiek in 1911 heeft men zich over vereenvou diging van het Chinese schrift het hoofd gebroken. R.K. AARTSBISSCHOP VAN WESTMINSTER HEEFT HARTAANVAL. Kardinaal Bernard Griffin, de Rooms-Katholieke Aartsbisschop van Westminster, heeft Dinsdag avond 'n hartaanval gehad, zo is door het aartsbisschoppelijke pa leis medegedeeld. De Aartsbis schop heeft de aanval doorstaan en geniet thans een goede rust, aldus de Dinsdagavond uitgege ven mededeling. Engeland heeft Dinsdag zich bij de Sowjet-Unie bekiaagd over de beschuldiging, die de leider van de Sowjetrussische commu nistische partij, Chroesjtsjef in India had geuit en volgens wel ke Engeland achter de nazisti sche invasie van de Sowjet-Unie zou 'hebben gestaan. De klacht is door de directeur van het minis terie van Buitenlandse Zaken aan de Russische zaakgelastigde te Londen ter kennis gebracht toen de laatste een protest kwam in dienen over de opmerking van een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken, onlangs gedaan naar aan leiding van een verklaring van de Sowjetrussische premier Boel- ganin. ♦^•♦♦X44!44!44!44!44!44!44!44!*4!44!44!44!44!44!44!44!44!44!44!44!4 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op een persconferentie medege deeld, dat Amerika zich al lang heeft beziggehouden met ae vraag, of de proeven met kern wapens al of niet moeten wor den gestaakt. Er is echter nog steeds geen formule gevonden die betrouwbaar is en tegelijker tijd in overeenstemming met de Amerikaanse belangen voor zo ver het de bescherming van de wereldvrede en de vrijheid be treft. Dulles zei dit naar aanleiding van een bericht van radio-Mos kou, dat de Sowjet-regering be reid is de proeven te staken als de Ver. Staten en Engeland dat ook doen. In antwoord op de vraag wat er na de teleurstellingen van de conferentie van Genève moet worden gedaan, zei de minister, dat het Westen druk op de Sow jet-Unie moet blijven uitoefenen en tevens moet voortgaan met de plannen tot verhoogde inte gratie van Europa. Als voor beeld haalde hij Oostenrijk aan, dat zijn vrijheid had herkregen nadat het Westen zeven jaar lanq druk op de Sowjet-Unie had geoefend. Dezelfde druk zou te zijner tijd hetzelfde resultaat voor Duitsland opleveren, maar het was onmogelijk te zeggen hoe lang dat nog zou duren. Over de pogingen'van de Sow jet-Unie om haar invloed in Azië en het Midden-Oosten te vergro ten, zei Dulles, dat -er geen ont- Meer dan 50.000 Syrische stu denten hebben Dinsdag in het gehele land betogingen gehouden tegen de acht jaar geleden door de V.N. aangenomen resolutie over de deling van Palestina. Er waren strenge veiligheidsmaatre gelen getroffen ter beschikking van de Britse, Amerikaanse, Franse en Turkse ambassades. Het is niet tot incidenten geko. men. De betogingen waren ook gericht tegen de overdracht door Frankrijk van de vroegere Syri sche haven Alexandrette aan Turkije, 17 jaar geleden. De be togers riepen leuzen aan het adres van Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en Turkije. Het Syrische vakverbond heeft Dinsdag een proteststaking van een uur op touw gezet. De Syri sche bladen drongen er in hoofd artikelen bij de regering op aan, op haar hoede te zijn voor Wes terse imperialistische samenzwe ringen en met kracht te ijveren voor de teruggave van Palestina en Alexandretta. wikkelingen zijn die Amerika aanleiding geven zijn politiek van economische hulpverlening te wijzigen in die gebieden. Het is hem niet bekend, dat de Sow jet-Unie in Azië en het Midden- Oosten economische hulp van betekenis heeft geboden en het staat voor hem niet vast, dat de verkoop van wapens en de mo gelijkheid van verkoop van an dere goederen tegen behoorlijke prijzen als economische hulpver lening is te beschouwen. Op het gebied van de hulp aan het buitenland zal de Amerikaan se politiek soepel blijven. Het is echter onmogelijk tegenover elk Russisch voorstel met een beter voorstel te komen. Naar Dulles' mening heeft Amerika op het ogenblik in de betrokken gebie den duidelijk het initiatief in han. den. De Amerikaanse hulp is naar zijn mening van veel meer bete kenis dan de voorstellen die Rus land thans doet. Dulles antwoordde een vragen steller, dat het departement van Defensie de lijst van door Israël gewenste wapens bestudeert en nog geen verslag aan Buitenland se Zaken heeft uitgebracht. De minister wekte republikei nen en democraten op om in de komende campagne voor de pre sidentsverkiezingen „partij-exces sen" achterwege te laten bij ver handelingen over de buitenlandse politiek. De woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken, die verleden week op de dagelijkse persconferentie voor uit de gehele wereld te Londen hun standplaats hebbende jour nalisten, in antwoord op vragen over opmerkingen van de Sowjet. leiders Boelganin en Chroesjtsjef, gemaakt tijdens hun reis in India, had verklaard dat deze „door en door huichelachtig" waren, is door een ander vervangen. Hij krijgt, in dezelfde rang, ander werk op het ministerie. De woordvoerder heeft zijn functie in de afgelopen tien jaar bekleed. Lagerhuisleden waren voorne mens de regering Maandagmid dag te vragen of de omschrijving van de woordvoerder voor de ver klaringen der Russische leiders „door het kabinet worden ge dekt". De nieuwe woordvoerder ver klaarde Maandag dat de uitnodi ging van de Britse regering aan de Sowjetrussische premier, maarschalk Boelganin, en aan de eerste secretaris der Russische communistische partij, Chroest mentaar werd gevraagd op hoofd artikelen in twee Britse ochtend bladen de „Daily Telegraph", die de regering steunt, en de „Daily Mail" waarin de vraag werd gesteld of het wel verstan dig zou zijn dé Sowjet-leiders na hun fel-antiwesterse uitlatingen in India, nog in Engeland te ont vangen. De vervangen woordvoerder, Peter Matthews, zat op de pers conferentie naast sir George Young. De woordvoerder wordt doorgaans bijgestaan door func tionarissen, die zich op de onder scheidene gebieden specialiseren. Sir George Young is hoofd van de afdeling Perzaken van het mi. nisterie van Buitenlandse Zaken. ARBEIDER BIJ KLEINE EXPLOSIE GEWOND. Dinsdagmiddag heeft zich bij de fa Walmeta, aan de Omval te Amsterdam, een ontploffing voorgedaan, waarbij de ad-jarige arbeider J. R. uit Amsterdam brandwonden opliep. Na in het Wilhelminagastnuis te zijn be handeld, is hij op eigen gelegen heid naar huis gegaan. Een partij oude metalen en zinkafval, afkomstig uit het mi litaire depót te Delft, werd in een ketel gesmolten. Tussen deze metalen bevonden zich vermoe delijk explosieven, die tijdens het smelten tot ontploffing kwa men. De ketel werd totaal ver nield. In afwachting van een nader onderzoek zijn de vuren op last van de arbeidsinspecteur ge doofd. ONTDEKKING IN DE SLAGERSWERELD. Een slager in Tilburg de heer H. J. Conradi heeft tezamen met zijn beide zoons een nieuw soort fijne vleeswaren samengesteld. Het nieuwe assortiment dat zij hebben bedacht, bestaat uit voor gebraden vleessubstanties, die tot dusverre rauw dan wel ge kookt werden verwerkt. Het ge hele assortiment kreeg de naam „ros-meat" en bestaat al naar ge lang de verwerkte vleessoorten uit „ros-lever", „jacht-lever", „tong-meat" en dergelijke. Het nieuwe product doet den ken aan blokjes corned beaf en laat zich gebruiken als boterham belegging, bij het middagmaal of de lunch en aan de bittertafel. De „uitvinders" hebben de be doeling, het procédé aan alle vak genoten ter beschikking te stel len. DE „MERWEHAVEN" VERLOOR HET ROER. Het 497 brt. metende Neder landse m.s. „Merwehaven" van de N.V. Van Uden's Scheepvaart en Agentuur Mij te Rotterdam heeft Dinsdag in de Golf van Biscaje het roer verloren en ver- Toen een dezer dagen een rechtbank te Accra in zitting was, opende zich plotseling het plafond van de rechtszaal en stortte een tweede rech ter, niemand minder dan de opperrechter van de Goud kust, sir Mark Wilson, de zaal in, boven de rechterstoel. Sir Mark inspecteerde de nieuwe ventilatie in het ver trek boven de rechtszaal. Wonder boven wonder heeft de opperrechter slechts enke le onbeduidende schrammen opgelopen. Dinsdag leidde hij weer een rechtszitting. k44!44!44*44!44!44!44!44!44!44!44!44!44!44!44!44!44!44!44!44!44!44!44* De Sowjet-zaakgelastigde te Londen heeft zich bij de Britse staatssecretaris van Buitenland se Zaken beklaagd over de ver klaring van de woordvoerder sjef, om Groot-Brittannië in het van het ministerie van Buiten voorjaar van 1956 te bezoeken, landse Zaken, waarin de toe- nog steeds van kracht is. spraak in het Indische parle- Hij zeide dit, toen hem om com- ment van premier Boelganin, die zeide, dat de Sowjet-Unie zich niet bij andere landen in de bin nenlandse aangelegenheid mengt „uiterst schijnheilig" wordt ge noemd. De woordvoerder, Peter Matthews, zeide ook nog, dat in tegenstelling tot Boelganin's ver klaring, de verdeling van Duits land door de Sowjet-Unie in staat wordt gehouden. De zaakgelastigde vestigde de aandacht van de secretaris-gene raal op „woorden van een ver tegenwoordiger van het minis terie van buitenlandse zaken, die niet in overeenstemming zijn met de aard der betrekkingen, welke tussen beide landen be staan". Reuter tekent hierbij aan, dat Matthews een dag eerder ver vangen wordt als voorzitter van de persconferenties, die het mi nisterie belegt. Op de perscon ferentie van Maandag nam de chef van de persafdeling van het ministerie, Sir George Young, de voorzittersplaats in, hoewel Mat thews eveneens aanwezig was. Dinsdag, was Young eveneens voorzitter doch Matthews be antwoordde de meeste vragen. Een en ander is aan de pers medegedeeld door de persdienst van de Sowjet-ambassade. Bij het bekend worden van deze Sowjet-demarche wenste het mi nisterie van Buitenlandse Zaken geen commentaar te geven. langde sleepboothulp. De „Hud son" van L. Smit Co's interna tionale sleepdienst was spoedig ter plaatse. Hoewel de sleepboot reeds een zuiger sleepte, slaagde men er toch in de „Merwehaven" vast te maken en op sleeptouw te nemen. De sleepboot „Ebro" is Dins dagavond van Maassluis vertrok ken, om één van de vaartuigen van de „Hudson" over te nemen. De „Merwehaven", die op weg was van Casablanca naar Rotter dam wordt naar laatstgenoemde plaats gesleept. LEVENSLANG WEGENS MOORD. De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdagochtend conform de eis de 37-jarige archivaris B. B. uit 's-Gravenhage wegens moord tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. B. stond terecht om-, dat hem ten laste was gelegd dat hij zijn oom, de 73-jarige G. Beltman en diens huishoudster, de 66-jarige mej. H. A. Rutgers te Doetinchem in de morgen van de 20e Januari j.l. van het leven heeft beroofd. De rechtbank was van oordeel, ciat verdachte voor zijn afschu welijke misdrijven gestraft moest worden tot de door de wet gestelde hoogste straf, omdat hij door het plegen van zulke gru welijke misdaden onder omstan digheden, die wijzen op handelen in koel overleg, blijkt heeft ge geven een groot gevaar op te leveren voor de samenleving, op grond waarvan verdachte niet in de samenleving is te dulden. De verdachte heeft inmiddels reeds appèl aangetekend. Drie kinderen, broertjes, speel den op het ijs van een meertje in de buurt van Stockholm. Toen één van hen, een zesjarige, plot seling door het ijs zakte, kwam de moeder, die zich in de nabij heid bevond, direct te hulp, maar ook zij zakte door 'het ijs. Zij wist zich evenwel aan de afge brokkelde ijsrand vast te hou den en riep de twee andere kin deren toe snel naar huis te gaan om touwen te halen. De twee jongetjes begaven zich inderdaad op weg, maar kwamen, klaar blijkelijk geheel overstuur door het gebeurde, niet terug Toen de vader, een houthak ker, 's avonds thuis kwam, vond hij de twee kinderen huilend in huis aan. Hij kreeg eindelijk te 'horen, wat er gebeurd was, maar toen men bij het meertje kwam, was er van moeder en kind geen spoor meer te vinden. De begum Liaquat Ali Khan, de Pakistaanse ambassadeur in Nederland, die de enige vrouwe lijke ambassadeur van Pakistan is, zal waarschijnlijk worden be noemd tot minister van een nieuw ministerie van Sociale Zaken, dat binnenkort zal worden ingesteld, aldus is Dinsdag uit officiële bron in Karatsji vernomen. Zij zou dan de eerste vrouwelijke minister van Pakistan zijn. De begum is de weduwe van de eerste premier van Pakistan, die in 1951 vermoord werd. TERNEUZEN. LUXOR-THEATER. GRAZIGE WEIDEN. Als eerste van een nieuwe reeks cyclusflims begint het Lu- xor-Theater op Donderdag 1 December met een bijzonder filmwerk, dat vooral bij de oude ren een bekende klank heeft. Het is de flim: „Grazige Weiden", ge maakt naar het bekende verhaal van Marc Connelly. Hoewel de „Tiende Muze", naar het aantal jaren gerekend, nog zeer jong is in vergelijking tot haar zusters, zijn dank zij haar inspiratie vele kunstwerken tot stand gekomen, onder welke „Grazige Weiden" wel een zeer bijzondere plaats inneemt. Marc Connelly schreef en re gisseerde deze film, en vele pen nen zijn destijds in beweging ge bracht om het pro en contra van zijn visie te verdedigen of te be strijden. In „Grazige Weiden'' wordt ons een visie getoond van de primi tieve negerziel op de verhalen van het Oude Testament. In zijn kinderlijk naieve mentaliteit transformeert de neger uit de Zuidelijke Staten van Noord- Amerika deze verhalen in een voor hem begrijpelijke termen, zonder dat dit ook maar één ogenblik leidt tot ontwijking van de heilige voorstellingen. Een film welke men zal willen zien ofherzien. VRIJDAG 2 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvr.; 9.35 Waterstanden; 9.40 School radio; 11.00 Voor de zieken; 11.40 radio; 11.00 Voor de eieken; 11.40 Kamerork.; 12.00 Angelus; 12.03 Pianoduo; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Voor de platte landsvrouwen; 12.40 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.45 Lichte muz.; 13.45 Voor de vrouw, 14.00 Symphonette-ork. en vocaal kwartet 14.35 Tenor en gitaar; 14.55 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Piano; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kin derkoor; 17.40 Beursberichten; 17.45 Sinterklaasliedjes; 18.05 Lichte muziek; 18.30 Vragenbe- antwoording; 18.45 Gram.; 18.55 Prof. Romme spreekt; 19.00 Nws; 4I44I44I44I44I44I44I44I44I44I44I44I44I44I44I44I44I44*44I44I44*44I44I4 4I44I44I44»44I44I44I44I44^I44I44I44I44I44I44I44I44I44I44I44I44I44I4 48. Snel glipt Eric met zijn last achter de rij stenen en overdenkt wat hem te doen staat. Als de krijgers van Monoch hem hier met Saran vinden is het met beiden ge daan. De omsingeling van de grafheuvel schijnt grondig te geschie den, want overal ziet hij, op regelmatige af standen van elkaar, 't flakkerende licht van toortsen door de bo men schijnen. Om zijn moeilijkhe den nog te vergroten, komt Saran al weer bij Vóórdat zijn gevangene echter een mond kan opendoen legt de Noorman hem dreigend het zwij gen op, waarna hij hem in korte woorden hun toestand uitlegt. Saran gluurt angstig naar de wolfshond, die hem voortdurend in het oog houdt. 19.10 Regeringsuitz.19.30 Verz. progr.; 20.20 Act.; 20.35 De ge wone man; 20.40 Lichte muziek; 21.00 Pol. forum; 21.30 Lichte muziek; 21.55 Orkest; 22.55 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.25 Gram.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.45 Voor de huisvr.; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Gram.; 10.50 Or gel en zang; 11.20 Voordracht; 11.40 Fiano; 12.00 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.35 Sport; 12.50 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 13.25 Orgel en trom pet; 13.55 Koersen; 14.00 Gram.; 14.30 Voordracht; 14.50 Gram.; 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Muz. causerie; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muz. causerie; 17.40 Lichte muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Dansmuziek; 18.45 Causerie; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Het Delta-plan; 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 19.55 Nieuws uit Spanje; 20.00 Nieuws; 20.05 Cau serie; 20.15 Zang en piano; 20.30 Causerie; 21.00 Rhythm, muziek; 21.30 Aetherforum; 22.10 Buitenl. weekoverzicht; 22.25 Lichte muz. 22.40 Cauerie; 22.45 Avondwij ding, 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Kamerorkest; 16.00 Koersen; 16.02 Operamuz.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Beiaardconcert; 18.10 Voor dracht; 18.20 Beiaardconc.18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Causerie; 20.15 Orkest; 20.55 Kunstkaleidoscoop 21.00 Orkest; 21.35 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Causerie; 22.30 Gr. 22.55 Nieuws. „Goed, ik heb U niet erg mooi ten zijn en er dus niets aan hebben behandeld," zegt Saran, „dat geef elkaar in de haren te zitten. Uw ik toe, maar," vervolgt hij met vrees, dat de krijgers de grafheu- een pijnlijk gezicht naar zijn zijde vel zullen doorzoeken is echter on- tastend, „voor die ene klap kreeg gegrond, want dit is een plaats ik er twee terug, dus wat dat be- der doden en het volk is daarvoor treft is onze rekening vereffend, doodsbenauwd. Zodra de duisternis Zo ge uw verstand wilt gebruiken is gevallen durven zij er helemaal zult ge inzien, dat we nu lotgeno- I geen voet meer te zetten Onze enige kans om hier levend van daan te komen is dus de nacht te benutten om te trachten de om singeling te doorbreken." Eric knikt. Hij weet, dat de ko ning der Ulaid gelijk heeft. „We zullen het proberen," zegt hij. „Maar," laat hjj er grimmig op volgen, „denk niet, dat ge dit maal de kans krijgt mij te ont glippen." Met een veelzeggend gebaar be veelt hij Wolf dicht bij Saran te blijven. En met achterlating van het schild, dat hun in de bewe ging belemmert, sluipen zij behoed zaam de heuvel af, op de bosrand toe. De Amerikaanse minister van Marine, Thomas, heeft na een reis met de eerste atoomduikboot „Nautilus" verklaard, dat het schip de verwachtingen overtrof fen heeft. Thomas, de voorzitter van de commissie voor atoomenergie, Strauss, en hoge marine-autoritei ten hebben in het afgelopen week einde een zeereis met de „Nau tilus" gemaakt. Thomas noemde de „Nautilus" het begin van de overschakeling van de marine van stoom op kernenergie".

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 9