Pleidooi voor het behoud der Zeeuwse visserijen Boelganin en Chroesjtsjel in India Anti-Britse demonstraties in Griekenland De moord op Stanley Wilson msmmm TWEEDL BLAD Donderdag 1 December 1955 10® Ho. 3626 De kwestie van de Arabische vluchtelingen MacMillan weigert Engels- Israëlisch verdrag te over wegen PRINSES WILHELMINA DE JONGSTE RUSSISCHE ATOOMPROEF Sint Nicolaas en Spencer OUDE VULKAAN OP KAMTSJATKA WERKT DE STATUS VAN BERLIJN ACTIE: Prof. mr P. S. Gerbrandy toch op A. R. candidatenlijst EGYPTE EN HET COMMUNISME Oostduitse jeugdorganisatie gaat grenswacht helpen VRIJE ZEI Leden van de Eerste Kamer hebben een toespraak van mr W. Bugenholtz te Leiden, jur. advi. seur van de Commissie tot be hartiging van de belangen der oester- en mosselcultuur en aan verwante bedrijven in Zeeland", aangehoord. Voordien werd de film over de Zeeuwse oestercul tuur vertoond. Ook hield de bur gemeester van Yerseke de heer A. L. Willemse een pleidooi voor het behoud van de Zeeuwse visserijen. De film werd toege licht door de oesterdeskundïge dr P. Korringa. Onze commissie, aldus mr Hugenholtz, hoopt vurig, dat naast de Westerschelde ook de Oosterschelde open zal blijven Uit het openblijven van de Wes terschelde blijkt, dat indien het belang dat zich tegen afdamming verzet maar groot genoeg is, ge noegen wordt genomen met dijk verhoging en ook dat in die ver hoging het nodige vertrouwen wordt gesteld. Indien de Ooster schelde uit het Deltaplan wordt gelicht, dan zou dat tot gevolg hebben, dat de Zeeuwse visserijen die vooral in de Oosterschelde ge concentreerd zijn, niet geheel en al te gronde gaan. De uitvoer waarde van oesters en mosselen bedroeg over het seizoen 1954 14 mlilioen gulden, terwijl die waar. de zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. Daardoor zou de oude trotse zee-provincie niet ge heel gedenatureerd en misvormd worden. Voorts zou de mogelijk heid blijven bestaan, dat uit Zee land de broodnodige zeelieden voor de zeemacht en koopvaardij worden geput. Spreker was van mening, dat boven de Oosterschel de genoeg zoet water overblijft om de verzilting tegen te gaan en om ons land van drinkwater te voorzien. Ook zag hij als een voordeel, dat bedijking van de Oosterschelde hooguit 100 mil- lioen zal kosten tegen 400 mil- lioen voor de afdamming. De landbouw zou niet geschaad wor. den, omdat de opbrengsten in Noord-Beveland en het gedeelte van Zuid-Beveland ten Oosten van het kanaal door Zuid-Beve land gebieden rondom door zout water omspoeld nu reeds tot de hoogste in Nederland be horen. Mocht onverhoopt de Ooster schelde toch worden afgedamd, zo vervolgde mr Hugenholtz, dan verzoekt de commissie dringend die afsluitdam in ieder geval van een beweegbare kering te voor. zien, die een beperkte getijbewc ging op de Oosterschelde toelaat, waardoor de visserijen aldaar on aangetast blijven. De commissie is niet van me ning, dat de bouw van 2 extra-slui zen buiten verhouding zou staan tot het hierdoor voor de visserij te behalen resultaat. Deze kosten zouden er ruim uitkomen. Mocht ook deze reddende dam achterwege blijven dan zal toch in ieder geval een volledige scha devergoeding aan de direct-be- trokkenen moeten worden uitge keerd. Bijzondere aandacht dient te worden besteed aan de toekom stige Deltaplansteunwet of liever ,I>eltaplan-sehadevergoedings- wet". Wanneer de schade, die de oes ter- en mosselkwekers komen te lijden niet volledig zou worden uitgekeerd, zou dit voor hen een derde ramp betekenen. Een „Nuit des Acrifices" mag van deze noeste Zeeuwse kwekers zeker niet verwacht worden. Ne. derland dient hier recht te doen wedervaren en alle onrecht te voorkomen. De kwestie van de schadetoe- brengende rechtmatige overheids- ilaad is zowel in 1929 als in 1955 onderwerp geweest van de be sprekingen in de Nederlandse ju ristenvereniging. In een van de prae-adviezen van dit jaar is zeer terecht gezegd, dat men zich bij het Deltaplan niet enkel op de billijkheid e.a. moet baseren, doch dat hier veeleer dezelfde argu mentatie moet worden gevolgd als in de arresten van de H. R. over de voorste stroom en de Haagse duinwaterleiding en dat derhalve volledige schadevergoe. ding- dient te worden uitgekeerd. Mr Hugenholtz gaf vervolgens een overzicht van verschillende historische gevallen van schade vergoeding, zoals bij de ontrui ming van Schokland in 1858, de afschaffing van de slavernij in West-Indië in 1863 en tenslotte de Zuiderzee-steunwet, welke laat ste zijns inziens tot grote onbil lijkheden leidde. Dit moge, aldus spreker, een afschrikwekkend voorbeeld zijn bij het opstellen van een Delta-schadevergoedings- wet. Bovendien is de Deltakwestie niet te vergelijken bij de situatie van eertijds rond de Zuiderzee. Daar immers was de schade veel geringer dan die, welke men door het afsluiten van vooral de Oos terschelde zal toebrengen. Daar betrof het vissers, die vrij gemak kelijk elders emplooi konden vin den en hier gaat men self-sup- portingbedrijven, die enorme ba ten afwerpen en bronnen van de. viezen zijn, te gronde richten. In Zeeland is voorts sprake van een cultuur, die grondgebonden is. Alleen de Oosterschelde is de ideale plaats voor de oestercul tuur en alleen daar zijn de nodige verwaterplaatsen voor de mosse len, zonder welke laatste deze mosselen vrijwel waardeloos zijn. De oestercultuur heeft 5 k 6 jaar nodig om goede producten op de markt te brengen. De investerin gen zijn in Zeeland belangrijk groter en belopen aldaar 23 mil- lioen, waarvan alleen al 15 mil- lioen voor de oester- en mosselcul. tuur en kreeftenkwekerij, terwijl daarnaast de voorraad oesters en mosselen een waarde van 23 mil- lioen gulden heeft. Naast de regelingen vervat in de Zuiderzeesteunwet dient vol gens mr Hugenholtz in ieder ge val in de „Deltaplan-schadever- goedingswet" gezorgd te worden voor: een eerlijke waardevermin. deringsvergoeding. Wij kunnen gerust stellen, dat alle roerende en onroerende goederen, die thans voor het oester- en mossel bedrijf worden gebruikt na af sluiting geheel of grotendeels waardeloos worden. Hier dient vergoed te worden de vervan gingswaarde, d.w.z. het bedrag, dat nodig zal zijn om de roerende en onroerende goederen nodig voor een gelijk rendabel bedrijf ter plaatse of elders te vestigen, of om zo mogelijk de eigen dommen aan te schaffen voor een soortgelijk bedrijf elders. Deze schadevergoeding dient gelijk te staan aan de waarde op heden, verminderd met de werkelijke waarde hij de stopzetting. Zij be hoort onmiddellijk en volledig te worden uitbetaald en zonder dat een liquidatie-winst belasting zal worden geheven, daar anders 40 procent verdwijnt. Een dergelijke figuur is niet nieuw. Ook dient een volledige vergoeding van de winstderving te worden gegeven. Als basis hiervoor diene het ge middelde inkomen of winst over de jaren 1950r55. De eigenaar rhoet in staat worden gesteld een nieuw bedrijf te beginnen, waar mede hij na verloop van enige tijd eenzelfde inkomen of winst kan bereiken. De betrokkenen hebben hier minstens recht op een gekapitaliseerd bedrag van 4 procent basis van hun doorsnee- inkomen over de jaren 1950/"55, dus op een bedrag van 25 maal de jaarwinst van het oude be drijf, zo zeide mr Hugenholtz. Ofschoon het buiten bestek viel wilde hij persoonlijk ook nog een lans breken voor personen en he drijven, die wel niet direct bij de visserij betrokken zijn, maar toch oOk zeer ernstig gedupeerd wor den. Hier zou in ieder geval een tegemoetkoming nodig zijn. Mocht onverhoopt het Delta, plan in zijn geheel aangenomen worden, dus ook met een geslo ten Oosterschelde, dan verwach ten wij voor de volkomen gedu peerde Zeeuwse kwekers en vis sers een volledige vergoeding van Syrië, Egypte en Jordanië heb ben zich Dinsdag in de bijzondere politieke commissi^ van de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties gekeerd tegen een voorstel de regelingen in het Midden Oosten om medewerking te verzoeken bij het herplaatsen van uit Palestina gevluchte Ara bieren. Afgevaardigden van de drie landen verklaarden in de com missie, dat de vluchtelingen nooit hun vaste wil zullen opgeven tot terugkeer naar hun haardsteden in wat thans Israël is. Het bedoelde voorstel is inge diend door Groot-Brittannië, de Verenigde Staten £n Turkije. De Sowjetrussische premier, maarschalk Boelganin, en de eer ste secretaris der Russische com munistische partij. Chroesjtsjef zijn Dinsdagochtend per vliegtuig uit Madras, in Oost-India, naar Calcutta vertroksen. Zij werden door de gouverneur van Madras Prakasj, naar het vliegveld ver gezeld. Voor het vertrek overhandig den de Russische leiders gschen ken aan gouverneur en premier van Madras. Op een te Madras gehouden banket nodigde Chroesjtsjef "wee Indische staatslieden en de bur gemeester van Madras uit Mos kou te bezoeken. ,,Wij wensen dat meer van u ons land bezoeken. Wij nodigen iedereen uit, zo wel diegenen, die met onze denk. beelden instemmen, als hen, die De Britse minister van Buiten landse Zaken, Harold MacMillan, ber^kend'^^kapitaliseerd1 bedrag! 6011 verzoek van de labouropposi- Ier tegen zijn", aldus Chroesjtsjef. daarmede rij opn^uw kunnen be- tie in overweging te nemen om De Sowjetrussische leiders is ginnen met de energie de Zeeu- aan te sturen op een Engels-Isra. te Calcutta een zeer geestdriftige wen eigen en overeenkomstig hun elisch verdrag. fier devies: „Luctor et Emergo", zo besloot mr Hugenholtz zijn toe. spraak. Van mejuffrouw J. Geldens, particulier secretaresse van H.K. H. prinses Wilhelmina, werd ver nomen, dat prinses Wilhelmina met het klimmen harer jaren zich zeer zal moeten beperken wat be treft de vermoeienis, die het vie ren van het Kerstfeest mede brengt. De uit negen leden bestaande labourdelegatie, leden van de na tionale uitvoerende raad van de partij, had er bij de minister op aangedrongen het communisti sche „geflirt" met de Arabische staten en de toetreding van Irak tot het verdrag van Bagdad te beantwoorden met een nauwkeu rige garantie van de Israëlische grenzen en grote wapenleveran ties aan dat land. Ook dit laatste weigerde minis ter MacMillan in overweging te nemen. C>veg. DE K.L£iNe GeVoEQeWs DES LEVEN/5 Japanse natuurkundigen van de universiteit van Kyoto rijn tot de slotsom gekomen, dat de wa terstofbom, die kortgeleden door de Sowjet-Unie tot ontploffing werd gebracht, zwakker is dan die welke de Verenigde Staten in Maart en April 1954 in het gebied van de Stille Oceaan beproefoen. Deze conclusie berustte op een vergelijking van de atmospheri- sche druk na de Russische en Amerikaanse proeven. Volgens de natuurkundigen is de jongste Russische proefneming op 22 No vember in het Noorden van de Gobi-woestijn, bij het Baikal-meer, geschied. Het centrale meteorologische observatorium te Tokio heeft ge. meld, dat de Woenslag in Tokio gevallen regen 290 radio-actieve eenheden per liter en per minuut zes keer de normale hoeveel heid bevatte. Het Japanse mi nisterie van Sociale Zaken heeft verklaard, dat er reeds gevaar bestaat voor mensen als R radio actieve gehalte van de atmosfeer hoger dan 100 eenheden per mi nuut is. Is er een verrukkelijker traditie dan het Sinterklaasfeest?! Dat Sint Nicolaas om streeks 400 n. Chr. bisschop van Myra in Lycië nas, icist U natuurlijk teel. Maar weet IJ óók, tvie Zwarte Piet u asNiemand anders, dan de duivel zelf, die geketend de goedgeefse Sint moest volgen om te helpen de cadeautjes te dragen. ontvangst bereid. Zij werden door een menigte van naar schatting ruim twee millioen personen op. gewacht, van wie velen reeds de avond tevoren hadden plaats ge nomen langs de weg, die Boelga nin en Chroesjtsjef vanaf het vliegveld zouden volgen. Behalve de communisten en hun aanhang te Calcutta zelf, die van hun partijleiders opdracht hadden gekregen bij de ontvangst aanwezig te rijn, waren er nog vele belangstellenden uit de om ringende staten Assam, Bihar, Orissa en zelfs uit Oost-Pakistan. Boelganin en Chroesjtsjef ver. lieten het vliegveld in een open auto. Halverwege het vliegveld en de stad Calcutta drong de me nigte zo op, dat de auto niet meer verder kon. Zelfs persoonlijke vertogen van maarschalk Boel ganin baatten niet. Hierop werd besloten de Sowjetrussische lei ders in een politie-auto te doen overstappen, die er, zeer lang zaam rijdend, tenslotte in slaagde hen te bestemder plaatse te bren gen. Vele toeschouwers poogden, overigens vergeefs, de Sowjët- leiders de hand te drukken. Toen de Russische gasten door Noord-Calcutta, het dichtst be volkte gedeelte van de stad, re den, werden donderende toejui chingen hun deel. ,Ik ben ervan overtuigd, dat Goa (de kleine Portugese kolonie in India) zal worden bevrijd van zijn overheersers en dat het een deel zal worden van de grote re publiek India", aldus heeft Chroesjtsjef in een toespraak op een openbare bijeenkomst te Calcutta verklaard. De eerste secretaris der Russi sche communistische partij ver klaarde opnieuw, dat de Sowjet- Unie bereid is haar ervaring en industriële techniek met India te delen. Ook wees hij er weer op, dat zijn inziens industrialisatie noodzakelijk is om een land tot ontwikkeling te brengen. Chroesjtsjef zei verder, dat de Sowjet-Unie „voorstander is van het handhaven der souvereiniteit van de kleine landen en van niet-inmenging in de binnenland se aangelegenheden van welke staat ook". Hij herhaalde op nieuw de vijf beginselen voor het vreedzaam naast elkander be staan van naties, hieraan toe voegend: „Uitbreiding van de economische betrekkingen tussen Rusland en India zou het edele doel, waarnaar onze beide lan den streven, ongetwijfeld bevor deren". Ook nu weidde Chroesjtsjef, evenals bij vorige gelegenheden, in geestdriftige bewoordingen uit over de vriendschap tussen de Sowjet-Unie en India, o.m. zeg gend: „Niet alle staten zijn ver heugd over het bestaan ervan". Chroesjtsjef zei verder, dat Sowjet-Rusland 'n verbod wenst op het gebruik van atoom- en waterstofwapens, „doch het is hierin door de Westerse landen niet op goede wijze gesteund". ,Wij streven er thans naar de reactionaire kringen te beïnvloe den, opdat zij gedwongen worden in te stemmen met een verbod van atoomwapens". De rede van Chroesjtsjef werd niet door hemzelf, doch door een tolk uitgesproken. Hij en premier maarschalk Boelganin spraken slechts enige woorden in het Russisch tot de menigte. Commentaar van Netaroe. De Indische minister-president Nehroe zei in rijn antwoord, dat, indien de Sowjet-Unie India wil helpen, „onze deur open is". Hij verklaarde dat de Indiërs de Sowjet-leiders bewonderen om het door hen over Goa te ber de gebrachte, hieraan toevoe gend: „Ik vraag de andere lan den in de wereld: Waarom zwijgt U, terwijl er in Goa een derge lijke onderdrukking heerst?" Op het Sowjetrussische schier eiland Kamtsjatka is na eeuwen rust weer een vulkaan gaan wer ken, aldus radio-Moskou. Op 22 October begon de activi. teit. De vulkaan stiet een aswolk van bijna vijf kilometer uit. Mid den November was deze wolk bijna tien kilometer hoog. Het in de nabijheid gelegen dorp Klyoet- sji is met een aslaag van twee- en-eenhalve centimeter bedekt. Vulkanologen kunnen de krater van de vulkaan niet nabij komen, wegens een dikke aslaag. Zulke oude legenden zijn machtig interessant, nrnar interessanter is toch nog wat IJw goede vrienden op Sint Nicolaas in hun schoentjes zullen vinden. Zorgt II dat er minstens één doosje Spencer bij is: een genot dat een traditie werd. m In Turn sM ftVAlIl'}- '"Vl'ROU*. t Dit merk op elk doosje Spencer waarborgt U de onveranderlijke kwaliteit yg urm a Op 'het Griekse eiland Corfoe „Grieks Cyprus". Het stadsbe en te Piraeus, ten Zuiden van Athene, zijn Maandagavond anti- Britse demonstraties gehouden. Op Corfoe wierpen studenten de rurten van het Britse consulaat Het meningsverschil tussen Oost en West over de status van Ber. lijn heeft Woensdag een nieuwe wending genomen door een brief van de communistische party ia Oost-Berlijn aan de gemeenteraad in dat stadsdeel, waarin wordt ge zegd dat de „massa" niet zai ge dogen, dat West-Berlijn „een mili taire NAVO-basis" hlijft. De brief is Woensdag in de Oostberlijnse pers gepubliceerd. Zoals bekend, hebben de Rus sen Dinsdag te kennen gegeven, dat Oost-Berlijn niet langer be zet gebied is, maar de hoofdstad van Oost-Duitsland. Uit Bonn wordt gemeld, dat de ambassaderaden van de Weste lijke Grote Drie Woensdag op de Amerikaanse ambassade in Bonn de zaak hebben besproken. De ambassades zullen verslag aan haar regeringen uitbrengen. De kwestie wordt zeer hoog opgeno men. Volgens geallieerde func tionarissen te Berlijn had men echter in het Westen in de naaste toekomst wel een dergelijke Rus. sische stap verwacht. De Westberlijnse gemeenteraad is Woensdagavond in spoedver gadering bijeengekomen ons de kwestie te bespreken. Burgemees ter Suhr reist vandaag naar Bom voor overleg met bondkanselier Adenauer en de Amerikaanse ambassadeur, Conant. Enige gaallieerde hoge functi onarissen in West-Berlijn ver klaarde Woenslag te geloven, dat tenzij het Westen duidelijk laat uitkomen dat het geen eenzijdige opzegging van die vier-mogend- hedenstatus van Berlijn zal er kennen, de Russen wellicht aan gemoedigd zullen worden te pro beren of zij de Westelijken uit West-Berlijn kunnen verdrijven Deze betogingen waren een ge volg van het afkondigen van de nood-toestand op 't eiland Cyprus door de Britten. Volgens het regeringsgezinde blad „Kathimerini" heeft de ,,Eoka", de ondergrondse bewe ging die het verzet op Cyprus leidt, in Griekenland afdelingen gevormd, die eisen dat alles wat Brits is, uit het Griekse leven zal worden gebannen. Zo willen zij dat het hotel „Grande Bretagne" in Athene wordt omgedoopt in door PHILIPPO PRESTON. 52). (Nadruk verboden). Hij glimlachte teder tijdens het schilderen van alles, wat hij haar wilde laten zien. En Audrey dacht intussen: „Wat moeten wij stervelingen toch beginnen, als we geen luchtkastelen konden bouwen? Wat zou ik doen, als dit alles eens werkelijkheid werd?" „En waar gaan we dan wonen?" Ze wilde graag genoeg aan die luchtkastelen meebouwen. En dit éne was wel het mooiste van alles. „Ik zou zo graag met je in ons oude huis gaan wonen." „Ik heb het nog niet eens gezien, alleen nog maar je atelier.'' „Wil je morgenavond komen?" „Ja, graag." Er viel een schaduw over hun rijke verbeelding. Morgen zou de beslissende dag zijn. De gerechtszaal was stikvol en in de ondragelijk drukkende hit te werden zelfs anders "gematigde karakters heftig. Audrey, ge kleed in een eenvoudige zijden japon met een grote strohoed, zat naast Marash, die ditmaal ern stig en rustig was. Hij had zitten luisteren naar haar getuigenver klaringen, hij had de standvas tigheid van haar verzekering, dat ze niets verdachts gezien of ge hoord had in de vertrekken van Peters, bewonderd. Niemand scheen haar van haar stuk te kunnen brengen. Leyton, die haar van terzijde zat gade te slaan, daaht bij zichzelf: „Wat een drommels handige meid is ze toch!" Shane keek niet op. Hij zat tussen Sonia en zijn advocaat en maakte zich bezorgd over de ge tuigenis, die zijn „zusje" zo aan stonds zou afleggen. Toen de naam van Sonia afgeroepen werd, boog Audrey zich voorover en klemde haar handen om haar tasje heen. Marash pakte haar arm beet en kneep er geruststel lend in. „Moed houden," fluisterde hij. Sonia had geweigerd John Andrews te ontmoeten. Hij was gekrenkt, gekwetst en mismoe dig, omdat ze gezegd had: „Ik zal hem alles op de twintigste wel uitleggen" en dat zou na afloop van deze middagzitting zijn. Maar dan zou hij toch alles al weten en viel er niet veel meer te vertellen. Ze was bleker en leek tengerder dan ooit. Ze werd tot in bijzonderheden on dervraagd over haar vriend schappelijke verhouding tegen over Peters: ze bleef vaag; ze waren nooit meer dan gewone vrienden geweest. Doch inwendig bad ze: „Och, laten ze me toch niet zo martelen!" Shane, die haar gadesloeg, be dekte plotseling zijn gezidht met de handen. Hij kon het niet aan zien, zo angstng als ze daar stond. Wat hield ze toch voor hem verborgen? Wat maakte haar toch van een verschrikt en bang kind tot een zwijgende, plotseling verouderde vrouw? Audrey keek de zaal door, zag het gebaar van Shane en wend de schielijk het hoÖfd af. Ze had wel naar hem toe willen rennen en zeggen: „Shane, laten we hun alles maar vertellen en dan vluchten; alles is beter dan dit ontduiken en verdraaien der waarheid, nu eens zo en dan weer zo." „Vertel u nu eens, juffrouw Carter, waar was bij uw weten uw broer op de dag van die moord? Bij u soms?'-' vroeg de voorzitter. „Nee.... hij is om een af an dere reden een bezoek bij mijn heer Peters gaan brengen en daarna een wandeling door het park gaan maken. Toen hij voor de tweede maal bij hem terug kwam, ontdekte hij, wat er ge beurd was." Shane dacht: „Misschien is het zo wel het beste." „Wat was de reden van zijn bezoek? Hebt u daar enig idee van?" Leyton had dat ook al willen weten, maar ook ditmaal ont week Sonia het antwoord. „Ik weet het niet. Hij heeft er me slechts heel terloops over gesproken. „Kunt u een tijd noemen, waarop dat bezoek moet zijn af gelegd?" „Neen, dat kan ik niet." Ze bleven doorgaan met onder vragen, telkens en telkens weer van voren af aan. Sonia bleef stokstijf bij haar verklaringen; ze wist niet, waarom en hoe laat Shane dat bezeok had gebracht. Shane ging wat rechter zitten, toen zij de getuigenbank verliet en zonder hem aan te zien, naar haar plaats terugkeerde. Audrey voelde, dat ze bleek werd en haar hart tot in haar keel begon te kloppen, toen Shane voorgeroe pen werd. Toen hij naar de ge tuigenbank liep, klikten de came ra's en maakten de journalisten enkele aantekeningen. De inleidende vragen over zijn bekendheid met Peters namen slechts enkele minuten in beslag en toen kwam de grote vraag, die reeds in de lucht had gehangen. De coroner stelde haar zo rustig mogelijk, als wilde hij daardoor beduiden, dat het drama nu op zijn hoogtepunt gekomen was. Hij boog zich wat voorover en keek Shane aan, die bij zichzelf dacht: „Nu komt het!" (Wordt vervolgd.) stuur van Saloniki heeft al beslo. ten, een andere naam te geven aan de straat, die naar de Britse premier in de eerste wereldoor log Lloyd George was genoemd. Inmiddels is een medewerker van aartsbisschop Makarios, het hoofd van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus en hoofd van de ■beweging voor aansluiting bij Griekenland, in Athene aangeko men voor overleg met de rege ring. De leiders van de liberaal- democratische oppositie in Grie. kenland hebben voorgesteld, dat er een beroep op de V.N. wordt gedaan om op Cyprus tussenbeide te komen. In „Halin Sesi", het orgaan van de Turkse minderheid op Cyprus, heeft de voorzitter van de partij „Cyprus is Turks", dr Fadil Kutchuk, de wens uitgesproken, dat sir John Harding onverwijld „nog strengere maatregelen zal treffen om orde en rust te her stellen". „De Grieken moeten we ten, dat de kwestie-Cyprus niet door middel van terrorisme kan worden opgelost", aldus de Turk se leider. De kamerkieskringen Amster dam en Dordrecht van de A. R. Partij hebben - zo vernemen wij van die rijde prof. mr P. S. Gerbrandy weer op de voorlopige candidatenlijst geplaatst, nadat het Centraal Comité van A. R. kiesverenigingen had besloten deze staatsman niet meer voor een candidatuur in de nieuwe Tweede Kamer in aanmerking Ie doen komen. Als overweging zou zo wor lt ons medegedeeld hebben ge golden de omstandigheid dat prof. Gerbrandy de 70-jarige leeftiji reeds heeft bereikt. Uit leden van de bovengenoem de kieskringen heeft zich een „comité P. S. G." (de. initialen van prof. Gerbrandy) gevormd met het doel „een actie te begin nen teneinde prof. Gerbrandy een eervolle plaats op de A. R. lijst te verzekeren". Als voorlopig secre taris van dit comité treedt op mr E. J. de Roo, Milletstraat 16, Am. sterdam Z. g* Luit.-kol. Gamel Abdel Nasser, premier van Egypte, heeft in een onderhoud met 't blad „Express" zijn verbaring er over geuit dat zich van het Westen af wi] keren en pro-Russisch wordt omdat het wapens koopt waar het die kan krijgen. Hij noemde dat klink klare onzin. Nasser herinnert er aan, dat in Egypte de communistische par tij verboden is. Egypte is vast besloten, zei hij, beslist onaf hankelijk te blijven. Het Midden-Oosten zou tot een bewapeningswedloop veroordeeld zijn zolang Israël de Arabische vluchtelingen niet wil terugne men en niet wil toestemmen in grenscorrecties. Egypte wil geen oorlog, maar moet rich wapenen tegen gevaar van de kant van Israël. Vriendschap met Frankrijk was mogelijk als dat land probeerde de Egyptische problemen te be grijpen. „Er schijnt de laatste tijd in Parijs meer naar Israël dan naar de Arabische landen te worden geluisterd. Waarom? Het prestige en de invloed van Frank rijk in het Midden-Oosten waren groot en kunnen dat gemakke lijk weer worden", aldus de Egyp tische eerste minister. Volgens het officiële orgaan van de Oostduitse jeugdorganïsa, tie „Vrije Duitse Jeugd", ..Junge Welt", zullen voortaan bewapen de groepen van deze organisatie de Oostduitse grenspolitie bij staan in de jacht op personen, die onwettig de grens overschrij den. De leden van de jeugdorga nisatie, die hiervoor in aanmer king zullen komen, zullen door officieren van de grenspolitie worden opgeleid en met karabij nen worden bewapend, aldus „Junge Welt". Intussen heeft het Oostduitse ministerie van Justitie bekendge maakt, dat voortaan ook perso nen, die vluchtelingen hulp ver lenen, strafbaar zullen rijn.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5