Binnenlands Nieuws u:t Je s RECHTSZAKEN rcvincit Rundveefolckerij te Axel Beursoverzichl Premiekeuringen van 172-jarige Hengsten en Merries AUTOBUS REED OVER VLUCHTHEUVEL. VERLOOFD PAAR PLEEGDE INBRAAK. Betere stemming voor inter nationals en scheepvaart HET GEBEURDE IN 1 VOGELWAARDE De stofzuiger en de kanarie TERNEUZEN. Kring Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren UITBREKER WIL HER ZIENING VAN VONNIS OVERSLAG. OOSTBURG. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. TWEE DODEN DOOR GAS VERGIFTIGING IN ADAM. In een fietsenstalling in de Roompotstraat in Amsterdam- Zuid heeft de politie Dinsdag nacht de stoffelijke overschotten gevonden van de 18-jarige stal linghouder G. van N. en de 25- jarige mej. A. N. Er werd sectie verricht en aangenomen wordt, dat beiden door gasvergiftiging om het leven zijn gekomen. De stallinghouder had in de keuken een geïmproviseerde kachel gemaakt door op het gas stel omgekeerd een bus te plaatsen. Dit „open vuur" was de oorzaak, dat in de afgesloten ruimte, 11a verloop van tijd alle zuurstof was opgebruikt en het gevaarlijke koolmonoxyae zich ontwikkelde, dat het tweetal noodlottig is geworden. De moeder van de stallinghou der maakte zich ongerust toen haar zoon omstreeks één uur des nachts nog niet thuis was. Zij waarschuwde de politie. DODELIJK ONGELUK TE ECHTELD. De 74-jarige R. van I. uit Ech- teld is Woensdagavond om kwart voor zes, toen hij uit het zieken huis te Tiel, waar hij bij zijn zoon op bezoek was geweest, per tiets huiswaarts keerde, door de aanhangwagen van een trailer aangereden en op slag gedood. De bestuurder van de trailer, die niets had gemerkt, werd door ■een bromfietser gewaarschuwd. Één dode, twee gewonden. Woensdagmiddag zijn te Am sterdam drie vrouwen, die op een vluchtheuvel op de Overtoom bij •de J. P. Heijestraat stonden, aan gereden door een bus van Maar- se en Kroon. Één van hen, de 70- jarige mevrouw C. C. W. werd daarbij zo zwaar gewond dat zij korte tijd later is overleden. De tweede, de 82-jarige mevrouw A. .ML, werd met een beenfractuur naar het Binnengasthuis overge bracht Een 27-jarige dame kreeg lichte kwetsuren en kon naar huis gaan. Vóór de autobus reed in de richting Stadhouderskade een particuliere auto, die vermoede lijk nog net voor het oranje licht wilde stoppen. De buschauffeur remde plotseling om deze auto te ontwijken. Hij slipte daarbij te gen de rand en reed gedeeltelijk over de vluchtheuvel waarop de vrouwen stonden te wachten. SNELTREIN RIJDT IN OP GROEP ARBEIDERS De sneltrein die Woensdagmid dag om 12.34 uur uit Sittard naar Maastricht was vertrokken is op het traject tussen Sittard en Ge leen ingereden op een groep spoorwegarbeiders. Volgens de eerste berichten zouden twee ar beiders ernstige verwondingen 1 opgelopen hebben, ue trein heeft na een kwartier oponthoud de reis voortgezet. De twee gewonden zijn arbei ders van het N.V. Spoorweg Bouwbedrijf. Een arts uit Lutte- rade verleende ter plaatse eerste hulp, waarna de beide slachtof. fers naar een ziekenhuis te Sit tard zijn overgebracht. Naar wij van de zijde van de Spoorwegen te Utrecht vernemen, is het ongeval te wijten aan een verkeerde reactie van de beide arbeiders op het waarschuwings signaal van de veiligheidsman. Op het moment dat de trein naderde, bevonden de beide man nen zich op de spoorbaan. In plaats van die te verlaten, zijn ze in het spoor Sittard-Maastricht gaan staan, waarschijnlijk in de veronderstelling, dat over het an dere spoor 'n trein uit Maastricht naderde. De uit Sittard komende trein heeft ze toen aangereden. De twee gewonden zijn P. J. B. en Ph. M., beiden uit Nederweert. Beiden zijn zwaar gewond. Voor M. bestaat levensgevaar. De beide mannen behoorden tot een groep arbeiders, die bezig waren de rails te vernieuwen. Zij hadden de naderende trein niet opgemerkt. Aan beide zijden van een dergelijke groep staat altijd iemand die moet waarschuwen wanneer er een trein aankomt. De politie onderzoekt thans of in dit geval geen waarschuwing is gegeven, of dat de arbeiders de waarschuwing niet hebben opge merkt. Toen de trein tot op 25 meter was genaderd, zag de wa genvoerder de arbeiders. Hij gaf direct waarschuwingssignalen en remde met volle kracht. Twee van de arbeiders konden niet meer tijdig opzij springen, aldus de lezing van het gebeurde die wij van de hoofdinspecteur van Smokkelaars voor de rechter. De Zeeuws Vlaming R. A. de B. is Dinsdag door de Economische Politierechter te Middelburg we gens het smokkelen van 1000 kilo boter bij verstek veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf. De •boter werd verbeurd verklaard, alsmede de auto, waarmee de smokkelwaar werd vervoerd. De president gelastte de onmiddel lijke gevangenneming van De B., die nog steeds in België vertoeft. Twee grenscommiezen, kwa men Dinsdag van hun ervaringen ■op 2 September 1955 getuigen. 'Zij hadden er lucht van gekregen, 2q verklaarden zij dat De B. in de Molenstraat te Clinge boter in zijn personenauto aan het laden was. Direct barricadeerden zij de Gravenstraat, die toegang geeft tot België. Toen de auto kwam aanstuiven, gebeurde er niets. De B. zag kans met grote snelheid achteruit te rijden. Daarbij ver wondde hij zich ernstig, doordat een pin in zijn lichaam schoot, nadat hij tegen een benzinepomp was gereden. Aan de commiezen, die onmiddellijk ter plaatse wa ren, vroeg hij de dokter op te beL len, hetgeen prompt geschiedde. Op een gegeven moment echter zag De B. zijn kans schoon: hij sprong uit de auto, nam de benen en was in een minimum van tijd in België, waar hij in een zieken huis werd opgenomen. De Economische Politierechter behandelde voorts de zaak tegen de 52-jarige vlasser P. S. G. uit St. Jansteen, die zijn bedrijf be- schikbaar stelde als eindpunt voor de rundveesmokkel. Het vervoer geschiedde op initiatief van de 25-jarige P. J. van D. uit SL Jansteen. Beiden oekenden. Driemaal vervoerden zij dit jaar een aantal beesten over de grens. Zij werden gegrepen, toen men twee vaarzen in de stal van G. aantrof met een lang geleidetouw ■om. Beiden werden veroordeeld tot 200 subsidiair veertig dagen (hechtenis. De runderen werden verbeurd verklaard. In de verdachtenbank van de Amsterdamse rechtbank heeft Woensdagmorgen een verloofd paar uit de hoofdstad gestaan, dat tezamen een inbraak had gepleegd in de woning van een vroegere werkgever van het meisje in Noord. Het tweetal, dat bekende, nam een geldkistje mee, waarin behalve een bedrag van ƒ1000, ook zoals later bleek sieraden zaten voor een waarde van tienduizenden gul dens. Het tweetal bood deze siera den bij een juwelier op de Lijn baan te Rotterdam aan. Deze koesterde terstond argwaan en de politie verscheen, die het ver loofde paar inrekende. Sedert Juli j.L bevinden ze zich in voor arrest, beiden hebben nog een blanco strafregister. De 24-jarige bankwerker P. v. oL G. had in December van het vorig jaar een huwelijksadver tentie geplaatst waarop hij met het 23 jarige dienstmeisje L. M. L. in contact was gekomen. De verdachte wordt in de rapporten politie te Geleen vernamen. Met de sneltrein, die 23 minuten vertraging had, zijn de gewonden naar het station Geleen-Lutterade gebracht, vanwaar zij naar het ziekenhuis in Sittard zijn overge bracht. als een kinderlijke verwende jon gen met een minderwaardig heidsgevoel gekenschetst. De jongeman had al verschil lende beroepen uitgeoefend, o.a. zeeman en bakkersgezel. Hij spaarde voor een auto, hetgeen uiteraard langzaam ging. Uit de grap hadden zijn kameraden eens gezegd: „als je geld wil hebben moet je eens een goede kraak zetten". Bovendien zo bleek ter zitting wilde hij zich tegenover zijn meisje flink voor doen. Volgens het psychiatrisch rapport was er sprake van be wustzijnsvernauwing. Zijn meisje was ook nog erg kinderlijk aldus de rapporten. Eigenlijk had zij de inbraak niet gewild, maar zij gaf het adres en de manier waarop moest worden ingebroken aan haar verloofde, omdat zij wilde trouwen, en „bang was dat als zij niet mee deed, de verloving af zou raken". De officier van justitie, mr W. Tonckens, eiste, rekening hou dend met het blanco strafregis ter, tegen elk één jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk en met aftrek van de preventieve hechtenis. De raadsman van de bankwer ker wees op de moeilijke jeugd van zijn cliënt, die o.a. in Indone sië in een Jappenkamp heeft ge zeten. Hij verzocht een straf op te leggen gelijk aan het voor arrest, en onmiddellijke invrij- heidsstelling van zijn cliënt. De raadsvrouwe van het meis je pleitte voor dezelfde strafop legging en eveneens invrijheids- stelling, omdat haar cliënte di rect bij een Amsterdamse arts als dienstmeisje voor dag en nacht in dienst kan treden. De rechtbank stelde alleen het meisje terstond in vrijheid, waar voor haar verloofde het college hartelijk bedankte. Op 14 December zal de recht bank uitspraak doen." Dankzij enige belangstelling uit het buitenland is de stemming ter beurze Woensdagmiddag niet tegengevallen. Van locale zijde werd echter niets ondernomen, het publiek blijft apatisch en is immuun voor de kooplust van de arbitrage, zodat de activiteit slechts gering bleef. De interna, tionale soorten boekten weder om de grootste winst. Zo kwam Kon. Olie van 646 op 652% en Unilever van 476% op 482%. De Dinsdag geleden verliezen zijn hiermede vrijwel ingehaald. Ook AKU lag goed gevraagd en avan ceerde vier punten tot 349. Phi lips gold ca. 367% (363%). De beurs verwacht, der traditie ge trouw, per 1 December de cijfers over het derde kwartaal. Naar verluidt zouden deze gunstig zijn. Naast de internationals trad ook de scheepvaartsector op de voorgrond. De handel bleef ook hier weliswaar beperkt doch vrij wel alle actieve soorten wisten 2 5 3 punten te verbeteren. De cultuurafdeling opende enigszins ongeanimeerd, maar later verbe terde ook hier de stemming zodat goed prijshoudend gesloten werd. Gulensbeleggingen stil en hier en daar een fractie luier. Prolongatie 2% procent. NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 651%—655 A.K.U.: 349% Philips 367—370 Nw Philips: 356—359 Unilever: 483—484 slot 655 slot 370 slot 359 slot 384 (651) (348%) (367) (356%) (482%) COOP. VRUCHTEN VEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 30 November. Per 100 stuks in guldens: Sla B II 3—3.60. Per stuk in centen: Bloemkool A II 3647, B II 23—41, C II 10 15; Knolselderij 11. Per bos in centen: Selderij 8. Per kg in centen: Andijvie 30 35; Kroten 6—7; Rode kool 10; Savoye kool 14—22; Witte kool 4; Breekpeen II 39; Prei 12 29; Spruiten 4143; Uien 19 20; Witlof 46—65; Waspeen 17; Boerekool 18—20. FRUIT. FRUIT (per 100 kg in guldens) Appelen: Cox Orange Pippin B 70—72, C 56—58, H I 49—58, H II 25—26, K 63—65, F 26—38; Golden Delicious AA 7578, A 72.40—74, B 64.40—66, C 47—49, H grof 63—70.50, H I 47.90— 58.30, K 4143, F 30; Goudreinet- ten A 40—46, B/C 38—41.30, H grof 3648, H I 33—36, H II 25— 26, K 31—36, F 25—32; Jonathan AA 50—52, A 4749, B 48.50— 50.30, C 45.8047.40, H grof 41.90 -43.70, H I 36.8042, H H 20— 35, K 30—ƒ38, F 18—31; Lom- bart Calville A 47—54, B/C 36.40 —38, H grof 42—44, H I 35.40— 37, H II 2225; Overige soorten 10—36. Peren: Comtesse de Paris A 31.30—36, B/C 28.20—29.80, H grof 26.60—33, H I 23.10—24.70, K 20—29, F 14; St Rémy H I 22 —26, K 20—23, F 17—20; Overi ge soorten 926. I Het kanariepietje van me- j p vrouw Van D. te Vogelwaar- 1 1 de werd een raar lot bescho- 1 1 ren. Om het kooitje van deze 1 huiszanger te reinigen, I maakte mevrouw Van D. ge il bruik van een stofzuiger, g De kanarie, die zich tijdens g deze schoonmaaktbeurt in z'n kooi bevond, maas te toen een vreemde reis, die waar- Ij schijnlijk enig is in de anna- g len van de vogelwereld. Het g diertje kon de zuigkracht niet weerstaan en werd door g de stofzuiger opgeslorpt. Na- H dat dit apparaat tot stilstand jj was gebracht, werd het vo- g geitje uit z'n netelige positie 1 bevrijd. Het diertje, dat er jg na zijn vreemd avontuur uit- jjj zag als een vogelpieterbaas- je, bracht het er levend af, g maar de lust tot zingen was Ihem toch vergaan. De lezer, die het principe „Eerst zien en dan geloven" mocht hul digen, moeten we toch ern- stig ontraden de proef op jj de som te nemen. Het tes- 1 ten van stofzuigers op kana- 1 rievogels zou slechts tot i minder prettige conflicten 1 met de Dierenbescherming 1 aanleiding geven. Jubileum Zr. M. de Jonge. Kortgeleden herdacht mej. M. de Jonge alhier de dag, dat zij 20 jaar geleden als wijkverpleegster bij het Groene Kruis te Terneu zen in dienst trad. Op nadrukke lijk verzoek van de jubilaresse is aan dit feit geen ruchtbaarheid gegeven, doch meende het be stuur deze dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan. In besloten kring van een bestuurs vergadering is dit feit dan ook herdacht. De wnd. voorzitter meende wel de tolk te kunnen zijn van de 2000 leden, die de vereniging thans telt, toen hij in deze kleine kring zuster De Jonge in welge kozen woorden dank bracht voor de wijze waarop zij gedurende deze 20 jaar haar werkzaamhe den heeft verricht en zij in tijden van ziekte vele leden tot steun was en door haar opbeurend woord tot troost. Als dank en herinnering aan deze dag werd haar een geschenk aangeboden. Zr. De Jonge dankte voor de waarderende woorden en hoopte de enkele jaren die haar nog res ten voor zij de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt, in gezondheid haar werkzaamheden te kunnen blijven verrichten. Hierna bleef men nog korte tijd gezellig bijeen, waarbij me nige herinnering werd opgehaald. De Kring Oost Zeeuws-Viaan- ren van de Stichting Gezond heidsdienst voor Dieren hield j.L Maandag haar algemene verga dering in hotel „De Koning van Engeland" te Hulst, onder voor zitterschap van de heer A. L. Stallaert. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter in het bij zonder de directeur van de Stich ting dr G. Wagenaar uit Goes en de heer D. J. Dees, dierenarts te Zaamslag. Uit het financieel verslag van de secretaris-penningmeester de heer J. Tollenaar uit Hoek, bleek dat ontvangen was 69.875,90 en uitgegeven 69.747,58, zodat het batig saldo ƒ128,32 was, waar door het totale saldo tot 1317,83 was gestegen. Onderzocht werden op t.b.c. 21.180 dieren met het resultaat dat 137 dieren reageerden, die opgeruimd werden. Er viel weder een kleine verbetering waar te nemen. Bij de bestuursverkiezing wer den herkozen de heren Cam. de Cock, René d'Hert en W. den Hamer, en in de twee vacatures gekozen de heren René Steijaert te Graauw en Em. Baecke te Westdorpe. Tot afgevaardigden naar de alg. vergadering te Goes werden benoemd de heren A. L. Stallaert, J. Tollenaar, J. van Hoeve, Ter- neuzen, Com. Vinke, R. A. d'Hert en J. C. Verhulst. Tot taxateurs werden herbe noemd de heren R. d'Hert en P. Scheele. De heer dr Wagenaar hield hierna een causerie met als on derwerp: „Waar moet het heen met de abortus-bestrijding?" Spr. wees er hierbij op, dat het noodzakelijk is, deze bestrijding krachtig ter hand te nemen, zulks in verband met de export, daar het buitenland hieromtrent ge zondheidsverklaringen eist. Wat betreft de bestrijding van het mond- en klauwzeer, kan met voldoening er op gewezen worden, dat ongeveer 97 van de veehouders hun vee laten in enten, zodat deze besmettelijke veeziekte krachtig bestreden wordt. Na afloop van zijn causerie werden door ar Wagenaar enige gestelde vragen uitvoerig beant woord. De heer D. J. Dees, dierenarts te Zaamslag, deelde mede, dat de veestapel ongeveer om de twee jaar geheel vernieuwd wordt door de vele aankopen. Dit is natuurlijk niet gunstig voor de abortus-bestrijding. Hij raad de aan de kalveren beneden de 10 maanden hiertegen te laten inenten. Aan het slot van de geanimeer de vergadering betuigde de voor zitter zijn dank aan de heren dr Wagenaar en D. J. Dees, waarna hij de vergadering sloot. Een Turk, die zeven jaar als verstekeling over de wereldzeëen heeft gezworven, werd in de ha. ven van Kaapstad in het ruim van ht Britse vrachtschip „Baron Inverelyde" aangetroffen, waar hij achttien dagen op een uit de kombuis gestolen brood en water heeft geleefd. De Turk, Joesoef Kalainiuele uit Instanbul, is te Casablanca aan boord van de Britse koopvaarder gekomen. Hij wil nu pogen naar Instanbul te rug te keren. Kalianiuele wordt door de immigratie-autoriteiten van Kaapstad vastgehouden, tot dat hij op een schip, dat Casa blanca aandoet, kan worden ge plaatst. St. Niklaas, kapoentje, Leg een lootje in 't schoentje En ook in 't laarsje Dank je, St. Niklaasje Verlotings-Comité Juliana Ziekenhuis. Een gevangene die Zaterdag tezamen met een medegevangene uit de gevnagenis van Notting ham wist te ontsnappen, heeft in een brief aan de Londense pers verklaard, dat hij is uitgebroken ten einde herziening van zijn von nis te verkrijgen. De betrokkene, de 38-jarige Alfred Hinds, zou in 1953 ten on rechte tot twaalf jaar gevange nisstraf zijn veroordeeldd op be schuldiging van een inbraak in een Londense juwelierszaak, waarbij voor een waarde van 385.000 gulden werd buit ge maakt. In het schrijven, dat te Londen was gepost en dat door verscheL dene avondbladen werd gepubli ceerd, zegt Hinds dat de politie indertijd geen aandacht heeft wil len besteden aan talrijke bewij zen, waaruit zijn onschuld zou blijken. Ook al omdat zijn vrouw, die drie kinderen heeft te ver zorgen, al haar spaargeld had be steed om herziening van het von nis te krijgen, had Hinds geen an. dere mogelijkheid gezien om zijn onschuld te bewijzen dan door uit de gevangenis te ontsnappen en zelf zijn zaak te bepleiten. Het was gister ter gelegenheid van de door de „Vereniging van Zeeuwse Fokkers" (V. V. Z. F.) te Axel, en de Vereniging van Paardenfokkers „Door Eendracht Sterk" (D. E. S.) te Hulst, geor ganiseerde premiekeuring van 1%-jarige merries en hengsten, druk op het fraai gelegen en keu rig verzorgde terrein van deV. V. Z. F. aan de Kinderdijk te Axel. Reeds vroeg in de ochtend wer den van alle zijden de 18-maan- ders aangevoerd en deze keurcol- lectie van waardevolle jeugdige fokdieren is wel een bewijs, dat, ondanks de voortschrijdende me chanisatie in de landbouw, Zw.- Vlaanderen het fokcentrum bij uitnemendheid zal blijven. De jury, bestaande uit de heren A. J. E. Temmerman te Hoofd plaat, A. J. van der Meulen te IJzendijke, J. van 't Westeinde Vermue te Nieuwdorp, en Corn, van Hoeve te Groede. had dan ook lang geen gemakkelijke taak, daar de Oost Zeeuws-Vlaamse fokkers er wel voor gezorgd had den, dat alle aangevoerde dieren stuk voor stuk voor een bekro ning in aanmerking zouden kun nen komen. Onder het deskundig oog van de talrijke bezoekers verrichtte de jury haar moeilijke opdracht, waarvan ten slotte het eindresul taat als volgt was: MERRIES: Kleine maat: 1. Duchesse van Margriet, eig. Wed. G. C. de Deckere, St. Jansteen; 2. Bertha, eig. E. J. Verpoorten, Zaamslag; 3. Jeanny v. Hoek, eig. H. de Jonge, Hoek; 4. Tilly v. 't Eiland, eig. J. Scheele, Axel; 5. Nelly v. Coegors, eig. P. A. P. Diele- man, Zaamslag; 6. Vera v. Melo, eig. Verstraaten, Graauw; 7. Niska v. Coegors, eig. P. A. P. Dieleman; 8. Avina v. d. Kerk- hoeve, eig. Jos. van Wesemael, Kloosterzande9. Gerda v. Cou- tura, eig. J. Scheele, Axel; 10. Jeddie van Spui, eig. Jac. Diele man, Terneuzen; 11. Eliane van Zaam, eig. C. A. Dees, Zaam slag; 12. Gonda van Kijkuit, eig. W. Dielemande Jonge, Axel; 13. Coba van Draaibrug, eig. Gebrs. Dieleman, Axel; 14. Her mine v. St. Andries, eig. Gebrs. van Overloop, Koewacht; 15. Julma v. d. Zwaan, eig. H. M. de Regt—de Kraker, Terneuzen. Midden maat: 1. Ingrid v. Vic tor, eig. Cyr. van Overloop, Zuid- dorpe; 2. Ida v. Oudenpolder, eig. Adh. Gh. J. van Waes, Zuid- dorpe; 3. Lucie van Pauwvliet, eig. Abr. van Hoeve, Zaamslag; 4. Bertha, eig. E. J. Verpoorten, Zaamslag; 5. Mirza v. Zuid dorpe, eig. Ars. Puijlaert, Zuid- dorpe; 6. Ivon, eig. M. Diele man, Zaamslag; 7. Jeannie van Nico, eig. Abr. Haak, Zaamslag; 8. Mazette, eig. F. van Hoeve, Axel; 9. Gerda van Melo, eig. Kind. H. Daelman, Westdorpe; 10. Nelly v. Alstein, eig. C. A. Serrarens, Graauw; 11. Molly, eig. P. J. C. Serrarens, Klooster zande; 12. Minette van Marissen- hof, eig. Gebrs. Dieleman, Axel; 13. Olga, eig. F. van Hoeve, Axel; 14. Jenny, eig. M. Diele man, Zaamslag; 15. .Clarina, eig. J. C. den Hamer, Koewacht. Grote maat: 1. Victorina, eig. J. C. den Hamer, Koewacht; 2. Olga v. Hooghuis, eig. P. J. C. Serrarens, Kloosterzande; 3. Flo ra v. Oudenpolder, eig. Adh. Gh. J. van Waes, Zuiddorpe; 4. Nor- ma v. Oudenpolder, eig. Adh. Gh. J. van Waes, Zuiddorpe; 5. Mar iene v. Axel, eig. Iz. de Feijter— de Mul, Axel; 6. Astra van Ca- pellehof, eig. Jac. de Putter, Axel; 7. Nita v. Coegors, eig. P. A. P. Dieleman, Zaamslag; 8. Rozette v. d. Molenwijk, eig. H. van Looij, St. Jansteen; 9. Rita v. Nico, eig. J. C. Audenaert, Sas van Gent; 10. Sonja v. Axel, eig. Iz. de Feijterde Mul, Axel; 11. Naddy d'Ahea, eig. R. B. Ver- helst, Westdorpe. HENGSTEN. Kleine maat: 1. Castro van Aardenhof, eig. Abr. Haak, Zaamslag, M. L. M. IJsebaert, Axel en J. Koster, Boschkapelle. 2. Castro van Kasteelhof, eig. Jac. de Putter, Axel; 3. Victor v. Rozenberg, eig. E. A. v. Wa terschoot, Hontenisse; 4. Crac, eig. René Buijsse, Graauw; 5. Karei van Moustic, eig. Abr. Die leman, Zaamslag en P. J. den Hamer, Axel; 6. Avenir van 't Hoogland, eig. Al. Serrarens, Ossenisse; 7. Brillant v. 't Hoog land, eig. dezelfde; 8. Nico van Bella, eig. Abr. Haak, Zaamslag; Groene Kruis nieuws. In de dezer dagen alhier gehou den bestuursvergadering van het Groene Kruis Terneuzen besloot het bestuur het magazijn van ver- pleegartikelen over te brengen van Lange Kersstraat 52 naar het Juliana Ziekenhuis. Verder besloot het bestuur tot aanvulling van de verpleegarti- kelen o.m. door aanschaffing van Infrafil-lampen en babyweegscha len. De functies werden opnieuw verdeeld en is het bestuur thans als volgt samengesteld: H. Ribbens, voorzitter; S. W. Henry, secretaris; P. Loof. pen ningmeester; J. J. J. v. d. Griek, medisch adviseur; S. Mielen, Mej. L. Jurry, Mej. E. C. Oosthoek. Administrateur: C. J. Kolijn. Actie Verloting Juliana Ziekenhuis. Gisteren werd de actie voor de verkoop van lootjes, lepeltjes enz. ter bestrijding van de kosten van de noodverlichtingsinstalla tie in het Juliana ziekenhuis in onze stad begonnen. De inzet van deze eerste dag kan het verlo tingscomité tot tevredenheid stemmen, daar voor een bedrag van 905,29 werd ontvangen. Heden wordt de actie met de geluidswagen voortgezet in het stadsgedeelte dat nog niet werd bezocht. Vrijdag zal Axel bezocht wor den en het comité sprak de ver wachting uit, dat gezien de be reikte resultaten in de reeds be zochte gemeenten, het bezoek aan Axel een zeer goede afslui ting zal zijn van deze laatste krachtsinspanning voor de a.s. trekkingsdatum der verloting. Het comité zal het zeer waarde ren indien ook hier enige dames en heren hun medewerking zul len wilen verlenen bij de rond gang door de stad. Door nog binnengekomen be dragen is het eindbedrag van de actie te Hoek gestegen tot 549,65. Verzocht werd nog te willen vermelden, dat per abuis was op gegeven dat te Hoek medewer king werd verleend door mej. Van de Ree en de wijkzuster van het Groene Kruis, dit moet zijn mej. N. Dieleman aldaar en een zuster van het Juliana Zieken huis. Flitsvlueht over fotoland, In het Concertgebouw werd gisteravond namens de firmg's But en Elzinga een lezing gehou den over het fotograferen met flits-licht. De heer G. A. W. Hagenaar uit Den Haag toonde in het begin een serie foto's met flitslicht ge maakt. Daarbij gaf spreker tel kens een korte uiteenzetting over het getoonde onderwerp, stuk voor stuk prachtige opnamen door amateurs gemaakt, duide lijk aantonend dat men met het thans beschikbare materiaal fo to's kan maken waarvan men na vele jaren nog plezier beleeft. Na de pauze, waarin een wed strijd werd gehouden met waar devolle prijzen (de hoofdprijs een waardebon van 25 ging naar de heer Van de Ree)werd een unie ke collectie dia's vertoond, ge maakt tijdens 'n reis door Schot land. Vol bewondering hebben de toeschouwers deze korte reis door het schilderachtige Schot land gevolgd. Op de band-recor der sprak de heer D. A. de Korte een verklaring en er werd daar bij passende muziek ten gehore gebracht. De aanwezige amateurfotogra fen hebben zeer zeker veel nieu we tips op deze leerzame avond opgedaan. Speelgoed-demonstratie. In de benedenzaal van hotel „Rotterdam' 'organiseerde Smits' Bazar een demonstratie met le zing door de speelgoed-deskundi ge, de heer J. G. M. Henskens van de N.V. Hausemann en Hot te. Op boeiende wijze demonstreer de de heer Henskens de Mecca no, Jumbo- en Schuco-speelgoede- ren. In zijn uiteenzetting „De waarde van het speelgoed bij de opvoeding van het kind", toonde spreker aan van hoeveel waarde verantwoord speelgoed voor een kind is, aan welke eisen 't speel goed moet- voldoen en dat dit in overeenstemming moet zijn met de leeftijd van het spelende kind, wil dit een maximum aan ont spanning hebben. Daar het spel van de kinderjaren een voorbe reiding voor het leven is, zien de serieuze speelgoedfabrikanten hun werk ook als een ideaal en 9. Nico v. Coegors, eig. P. A. P. Dieleman, Zaamslag; 10. Mayeur, eig. J. de RegtDieleman, Zaam slag. Grote maat: 1. Due v. 't Scheer, eig. Jac. de Putter, Axel; 2. Cu pidon v. Ronaeputten, eig. M. v. Fraaijenhove, Axel; 3. Due van Melo, eig. E. Verstraaten, Graauw; 4. Nico van Genooi, eig. Abr. Haak, Zaamslag, M. L. M. IJsebaert, Axel en J. Koster, Boschkapelle; 5. Evert van To- renberg, eig. W. J. Dieleman, Sluiskil; 6. Tarzan v. Nico, eig. dezelfde. Hengsten met 58 in 1954 ge boren afstammelingen: 1. Dirk van Aldengöor, eig. Al. Serra rens, Ossenisse. Kampioen hengsten: Due. van 't Scheer, eig. Jac. de Putter, Axel. Kampioene merries: Ingrid van Victor, eig. Cyr. v. Overloop, Zuiddorpe. is het niet uitsluitend de bedoe itng geld te verdienen. Nederland koopt per jaar voor 50 millioert gulden aan speelgoederen maai volgens de spreker wordt 80 a 90 procent onoordeelkundig sge koent. De „Mobaco"-bouwaozen o.a. voor de kleineren geven de fantasie volop gelegenheid zich te ontplooien en met behulp van amKy-ioys toonde de spreker dmi deiijK aan welk een vreugde deze poppen en dieren de kinderen kunnen bezorgen. in a de pauze, waarin men ge iegenheid had het speelgoed te oewonderen. was er een aardige wedstrijd, waarbij waardevolle prijzen konden worden gewon nen. uit deze demonstratie bleek overduidelijk de betrekkelijkheid van „duur speelgoed". Een paai gulden meer voor een goed stuk is veel meer waard dan enkele dubbeltjes voor speelgoed dat hinnen een paar dagen.stuk is. voor net zomenae Sint Nico laasfeest was deze demonstratie een waardevolle voorlichting. Aanrijding. Toen de heer Van Hoecke alhiet met zijn bromfiets naar het we«k reed werd hij door een passerende jeep aangereden en tegen do straatstenen geslingerd. De heei Van Hoecke werd hierdoor vrij ernstig gewond en moest naai het ziekenhuis te Sluiskil worden overgebracht. De materiële scha de aan zijn bromfiets was zeer groot. R.K. landbouwers in Zeeland protesteren. Op een vergadering van de be sturen van de kringen Hulst en Oostburg van de Noord Brabant se Christelijke Boerenbond (N.C.B.) en het district Zuid-Be veland van de R.K. Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.), die gis teren in Oostburg is gehouden, is door de voorzitter van de kring Oostburg en lid van de provineia ie staten van Zeeland, de heer C van Bellegem uit Eede, ernstige ontstemming uitgesproken o»et de verdeling van landbouwgron den in de Braakmanpolder. De vergadering kon zich er ittet mede verenigen, dat in de polder de beste gronden reeds zijn uitge geven en nog geen enkele Rooms Katholiek daarvoor in aamaer king is gekomen. Tevens voelde men zich sterk achteruitgesteld, omdat tot nog toe alleen perso nen uit de herverkavelingsgebie den gronden kregen toegeweaen en geen mensen uit de eigen streek, waar naar opgemerkt werd, zo vele jonge boeren aan der vooruitzichten zijn. Besloten werd tegen deze handelwijze pso test bh de autoriteiten aan te te kenen en aan te dringen op bili| ke verdeling. Aan de K.V.P.-frar tie der Tweede Kamer werd een telegram gezonden, waarin werd verzocht de belangen te witten behartigen. Verkeersongeval. Dinsdagavond te ongeveer 6.15 uur had op het kruispunt West kadePoetstraat een aanrijding plaats tussen een uit de richting Sluiskil komende met bieten ge laden bietenwagón en een uit de zelfde richting komende wielrij tier G. de N. uit Zelzate, die dom de schok op de rijweg werd ge worpen en buiten bewustzijn bleef liggen, terwijl de bestvmr der van de vrachtauto, die niets van het ongeval had bemerkt, door reed om zijn lading op het terrein van de C. S. M. af te leve ren. Een wielrijdster had het onge val zien gebeuren en deze kon de politie de nodige inlichtingen verstrekken, waardoor de chauf feur van de vrachtauto, R, C. de M. uit Boschkapelle, op de los plaats van de suikerfabriek kon worden opgespoord. Deze ver klaarde van het ongeval niets te hebben bemerkt. De ontboden geneesheer liet de wielrijder, die door de schrik een shock had opgelopen, naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoeren. Daar geen lichamelijke verwon dingen werden geconstateerd, kon hij na een uurtje weer het ae kenhuis verlaten en op zijn on beschadigd gebleven fiets huis waarts keren. Gevonden voorwerpen. Aan het Bureau van de Rijks politie zijn als gevonden aange geven de volgende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn bij de daarachter vermeide adressen 'Halsketting, Axelsestraat 182; damesregenjas, Spui D 14. Een landbouwer is er te Re. milly-Wirquin, nabij Saint-Omer, in Frankrijk, bij een georgani seerde jacht in geslaagd met twee schoten zes wilde zwijnen te do den. De jacht werd gehouden in het bos van Mouileres. Op een gegeven ogenblik kwamen er, *p twintig meter afstand van de landbouwer, twee wilde zwijnen te voorschijn. Hij schoot en velde beide dieren met één kogel. Vlak daarop kwamen opnieuw vier, achter alkander lopende wilde zwijnen te voorschijn. De land bouwer schoot opnieuw en aUe vier de dieren vonden de dood door dezelfde kogel. Een vijftien, tal getuigen, waaronder een jachtopziener, heeft de hiervoor vermelde toedracht -bevestigd.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2