Uit de Provincie Binnenlands nieuws Eric de Noorman - Het raadsel van Tuaim Mor MARKTBERICHTEN Sportnieuws SCHAKEN Beu rsoverz ichi TERNEUZEN. AXEL. GOES. KOEWACHT. MIDDELBURG. NIEUWERKERK RETRANCHEMENT. VOGELWAARDE. IJZENDIJKE. ZUIDZANDE. NABEURSKOERSEN OOST-DUITSE GELEERDEN WEKEN UIT NAAR W.-BERLIJN i AGENDA 7%2%' NIEUWE CHRISTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ZEELAND. Het bestuur der Vereniging tot stichting en instandhouding ener Qfcr. kweekschool voor Zeeland k#®ft de gemeente Middelburg verzocht grond te mogen kopen veor de bouw van een nieuwe kweekschool en de aanleg van ctm sportterrien. De grond ligt in het nieuwe uitbreidingsplan aan «te Evertsenstraat en omvat een •ppervlakte van 17.300 m2. De totale koopsom zal 88.300,be dragen. De minister van Onderwijs verleende reeds goedkeuring tot aankoop van de grond en Burg. en Weth. stellen de raad nu voor tot verkoop te besluiten. VOLGEND JAAR BENELUX-CONGRES TE MIDDELBURG. Het comité van Belgisch Nederlands-Luxemburgse samen werking heeft het gemeentebe stuur van Middelburg medege deeld voornemens te zijn het congres 1956 in Mei of Juni in Middelburg te houden. Er zullen verkeers- en toeristische proble men worden besproken. In ver band met de hoge kosten aan een dergelijk congres verbonden ver zocht het comité de gemeente om een bijdrage van 2500,Moe- wel dit- bedrag Burg. en Weth. vrij hoog voorkomt, hebben zij de raad toch voorgesteld het verzoek in te willigen. Actie voor het noodaggregaat van het Juliana ziekenhuis. Ook de gister te Hoek gehou- «ien laatste actie voor de noodver lichtingsinstallatie van het Julia na ziekenhuis heeft een zeer mooi resultaat opgeleverd. Bij de verkoop van loten van de te houden verloting, lepeltjes enz., welke een bedrag van 336,67 op leverde, werd medewerking ver. leend door mevr. Van 't Hoff, tnej. Van de Ree ende wijkzuster van het Groene Kruis mej. De Putter, allen te Hoek. Tevoren had mevr. Haak-Tolle- naar buiten de kom der gemeente voor 115,15 aan loten enz. weten te plaatsen, zodat het totaal be drag 451,82 is geworden. Heden en morgen zal de actie «net de geluidswagen te Terneu zen worden voortgezet en het co mité hoopt hierbij nog de mede. werking te verkrijgen van enige dames en heren. Openbare verkoping. Ten verzoeke van de erven J. Wleles werd gisteren door nota ris K. J. Hoving in café „Du Commerce" verkocht: Perceel 1. Het huis met erf, vóór en achtertuin en gedeelte lijke gang aan de Honaiusstraat 26 te Temeuzen, kadaster Ter- neuzen sectie E nummer 1247, groot 1 are 65 centiaren. Koper werd de heer P. Deur waarder te Zaamslag voor 5100. Perceel 2: Het huis met erf, vóór- en achtertuin en gedeelte lijke gang aan de Hondiusstraat 38 te Temeuzen, kadaster sectie E nummer 1248 groot 1 are 65 centiaren. Koper werd de heer J. Klaas- sen Lzn., alhier voor ƒ5200. Perceel 3. Het huis met erf, tuin en gedeeltelijke gang aan de Chrysantstraat 26 te Temeu zen, kadaster Terneuzen sectie M nummer 690 groot 1 are 51 centiaren. Koper werd de heer J- de Rid der Szn, alhier voor ƒ5100. Perceel 4. Het huis met erf, tuin en gedeeltelijke gang aan de Chrysantstraat 28 te Temeu zen, kadaster Terneuzen sectie M nummer 691 groot 1 are 55 centiaren. Koper werd de heer J. F. van der Veen, alhier voor 5350. Perceel 5. Het huis met toe behoren aan de Korte Dijkstraat 5 te Temeuzen, met het erf- pachtsrecht tot 31 December 1989 van de grond, kadaster Ter neuzen sectie L nummer 2416, groot 1 are 17 centiaren, bene vens de helft in een muur (erf- pachtsrecht alvorenkadaster Terneuzen sectie L nummer 2417 groot 2 centiaren. Koper werd de heer Joh. Wie- les, alhier voor 4900. Perceel 6. Het huis met erf aan de Van Bovenstraat 30 te Temeuzen, kadaster Terneuzen sectie L nummer 1169 groot 71 centiaren. Koper werd de heer Joh. Wie- les. alhier voor 1300. Perceel 7. Het huis met erf aan de Klaassenstraat 25 te Ter neuzen, kadaster Terneuzen sec tie L nummer 1203 groot 76 een tiaren. Koper werd de heer R. P. Meeusen alhier, voor 1500. Vergadering H. K. W. In het Parochiehuis werd door het bestuur van de R.K. bond van H(andels), K(antoor) en W(inkelbedienden) een vergade ring belegd voor de aangesloten leden, alsook voor de collega's die nog niet bij deze organisatie zijn aangesloten. De voorzitter, de heer F. Ha genaar, betreurde het in z'n ope ningswoord dat, ondanks de vele convocaties die waren uitgezon den, de opkomst zo gering was, terwijl, aldus de heer Hagenaar het zo hard nodig is dat vooral de kantoor- en winkelbedienden zich organiseren. Zij komen bij de andere vakorganisaties veel te kort. De heer J. A. de Ries uit Rot terdam, bondsbestuurder van de HLK.W., gaf een inleiding over: „Waarom een organisatie voor handels-, kantoor- en winkel- employé's" Door in grote lijnen een uit eenzetting te geven over de loon- en prijspolitiek, de werkclassifi- catie, wettelijke ouderdoms-ver- zekering, ondernemingsraden toonde de heer De Ries aan hoe hard het nodig is dat deze cate gorie zich in een goede organisa tie hecht aaneensluit. Er is voor de kantoor- en winkelemployé's al veel bereikt, maar het is uiterst moeilijk iets van de werk nemers gedaan te krijgen omdat er nog werkgevers zijn, die de ar beid nog altijd als koopwaar be schouwen. En de bonden doen zo weinig wanneer de kracht van het aantal niet een ernstig woord meespreekt. De heer De Ries wees op de zeer goede samenwerking met de Christelijke Beambten Bond en waarschuwde er voor dat in tijden van crisis en malaise de werkgevers vaak van de om standigheden profiteren. De heer De Ries besloot zijn inleiding met een ernstig beroep te doen op alle collega's hun plicht te verstaan. In zijn slotwoord sprak de heer Hagenaar over een nieuwe wervingsactie, die zeer spoedig zal beginnen. Arbeiders Zangvereniging opgericht. Door de P. v. d. A. in samen werking met 't N.V.V. alhier is 'n zangvereniging opgericht met momenteel 25 leden. Evenals bij zovele zangvereni gingen is ook hier het aantal mannelijke leden te gering doch men hoopt dat dit euvel in de naaste toekomst zal verdwijnen. Het bestuur is als volgt samen gesteld: C. van Bendegem, voor zitter; mevr. M. de Caluwévan Meurs, secretaresse, en mevr. Verheezen-Verhoef, penningmees- teresse. De repetities, die onder leiding staan van de heer A. van Meurs, zijn reeds enige weken aan de gang. Besloten werd om aan te sluiten bij de landelijke Bond van Arbeiders Zangverenigingen. Een vroege St. Nicdaas- verrassing Bij de gisteren gehouden trek king van de 529ste Staatsloterij viel de prijs van 50.000 op num mer 3884, dat als heel lot ver kocht werd door de debitant der Staatsloterij de heer De Groot, alhier. Ook te Ierseke zal de bezitter van lot van nummer 11091 een welkome vroege St. Nicolaas- verrassing in ontvangst kunnen nemen, daar op dat nummer de prijs van 25.000 viel. Benoeming. De heer H. P. van der Veen, die stationschef lb te Goes was, is met ingang van 1 December benoemd tot stationschef la te Breda. Dieren- en vogeltentoon stelling. „De Verenigde Dierenvrienden" organiseerde in de zaal bij H. A. de Schepper j.l. Zaterdag en Zondag een tentoonstelling waar o.m. konijnen, water- en siervo- gels, postduiven, kanaries enz. werden tentoongesteld. Uitslag: Kanaries. Totaal 59 in zendingen. Algemeen kampioen E. Verstraeten te Hulst. Van de verschillende klassen was de uitslag: Geel: 1. A. de Schepper te Koewacht. Geel- bont: 1. J. Goossens te Koewacht. Oranje: 1. A. Gijsel te Koewacht. Oranje-bont: 1. E. Verstraeten te Hulst. Oranje-rood: 1. A. Ver straeten te Hulst. Citroen: 1. E. Heijmans te Koewacht. Wit: 1. E. Heijmans voorn. Alle andere kleuren bont: 1. E. Verstraeten, voorn. Alle andere niet genoem de: E. Verstraeten, voorn, (kam pioen). Schimmels: 1. E. Ver straeten, voorn. Parkieten: 1. F. Seghers te Koewacht. Konijnen: Totaal 80 inzendin gen, waarbij we de volgende soorten opmerkten: wit Vlaamse reuzen, konijngrijs, haaskleur, Lotharingers, grote chincilla, wit te Weeners, zwarte Weeners, Belgische hazen, Hollanders, Rus sen en Polen. Algemeen kam pioen werd R. Soethaert te West- dorpe met een Belgische haas. Gebrs. v. d. Putte kampioen der Vlaamse reuzen. Kampioen met een Rus. A. Schouten te Hulst. Siervogels: De prijzen van de siervogels werden gewonnen door Ch. Suij met een kalkoen en Plato-eenden. Sierduiven: 1. J. Allein uit Sluiskil met een zwart getijgerde raadsheer doffer. Fostduiven 195 inzendingen. Hierbij werden de 1ste prijzen behaald door: R. Martens; C. de Bock, beiden te Koewacht; J. Sijs te Axel en A. Matthijs te Koe wacht. Uitbreidings- en sanerings plan. Burg. en Weth. van Middelburg hebben de raad verzocht om een crediet van 10.000,als eerste bijdrage in de kosten tot het ma ken van een gewijzigd uitbrei dingsplan en een saneringsplan voor de binnenstad. Zij willen opdracht hiertoe verstrekken aan Ir. W. Schut, directeur van het instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, dat zich uitslui tend bezig houdt met het ont werpen van dit soort plannen Gerekend moet worden op een bedrag van 40 tot 50 cent per in woner per jaar zolang het werk voortduurt. Het is onmogelijk, dat de dienst van gemeentewer ken deze taak op zich neemt, niet alleen vanwege het vele andere werk, maar vooral, omdat deze dienst niet beschikt over de no dige ervaring bij het maken van 47. Geschrokken haast Eric zich naar buiten, waar Wolf, met een stukgetrok- ken eind riem om zijn hals, zacht jankend op hem toespringt. Er is verder niets bijzon ders te ontdekken. Saran ligt nog be wegingloos, zodat het gevaar, waarvoor Wolf hem wilde waar schuwen, zich ergens buiten de grafheuvel moet bevinden. Alvorens op onder zoek uit te gaan, sluit Eric de toegang weer, er voor zorgend, dat er geen spo ren of aanwijzingen achterblijven. Dan begeeft hij zich naar de rand van de grote heüvel en tracht van achter één der reus achtige stenen het reeds duistere landschap beneden met zijn blik ken te doorboren. De top van de hoge grafheuvel is nog juist bereikbaar voor de laatste zonnestralen, is de enige plaats in wijde omtrek, die nog niet geheel In duisternis is ge huld en reeds wil de Noorman zich afwenden, daar het onmoge lijk is in de donkerte beneden hem ook maar iets te onderscheiden, als een gesmoorde uitroep hem ont- snapt. Een lange, kronkelende rij lich tjes beweegt zich in de richting van de heuvelen Eric begrijpt, dat de krijgers van Monoch in aantocht zijn. Nu mag hij geen tjjd meer verliezen; daar de krij gers uit het oosten naderen, moet hij aan de westkust de grafheuvel afdalen. Vlug overtuigt hij zich nogmaals er van, dat het luik goed verbor gen is. Terwijl hij dat doet, hoort hü een zacht gekreun en ziet Sa ran overeind komen. Even aarzelt de Noorman hij kan de koning van de Ulaid hier bezwaarlijk zo achterlaten, want Monoch zou korte metten met hem maken. „Het spijt me erg, vriend," mom pelt hü, „maar het is voor je eigen bestwil." En met een rake klap stelt hü Saran ten tweede male voorlopig buiten gevecht. Hü neemt van diens wapens wat hü bergen kan en hijst het slappe I lichaam op zijn schouders waarna hij met Wolf op zijn hielen, snel de westelüke helling afdaalt. Hü is nog niet ver gekomen, als hü met een ruk stilstaat. Ook vóór hem duiken talloze bewegen de lichtjes op. De krijgers van Monoch omsingelen de grafheuvel. een dergelijk plan en over geo grafische, sociologische en juri dische kennis. Ir. Schut heeft zich in principe bereid verklaard de opdracht te aanvaarden. Zwitsers Groene Kruis-gebouw geopend. De echtgenote van de Commis saris der Koningin in Zeeland, mevrouw S. C. de Casembroot baronesse Van der Feltz heeft Dinsdagmiddag in Nieuwerkerk, het eerste van de 22 na de ramp door Zwitserland geschonken wijkgebouwen van het Groene- Kruis, officieel geopend. De plechtigheid werd o.m. bij gewoond door de burgemeester van Enschedé, de heer J. van Veen, wiens gemeente na de wa tersnood Nieuwerkerk adopteer de. De door Zwitserland na de ramp bijeengebrachte gelden voor het Nederlandse rampgebied bedroeg 860.000 gulden. De gemeente Enschedé heeft thans nog de plannen gereed voor de beplanting van de begraaf plaats en het kerkhof van de bij de watersnood omgekomen Nieu- werkerkers. Uitvoering. Voor een bijna volle zaal gaf het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" haar najaarsconcert. De directeur J. v. d. Bussche leidde het muzikale deel van deze avond. De diverse num mers werden behoorlijk vertolkt en aangevuld met een populair werkje. Burgemeester Leenhouts sprak de muzikanten toe in woorden van waardering en aanmoedi ging. Vele muziekgezelschappen maken een moeilijke tijd mee. Het is zaak te behouden wat men heeft en uit te zien naar aanvulling met jonge krachten. Het toneelgedeelte stond on der leiding van mevr. Van Bork- Sorgdrager. Opgevoerd werd het toneelspel: „Het spoor bijster", door G. HamstraVos. Het jonge gezelschap had met dit stuk op enkele plaatsen wel enige moeite, doch samengevat kan op een goede vertolking worden teruggezien. Ook het pu bliek voelde het zo aan, getuige het applaus na ieder bedrijf. Voorzitter C. J. Almekinders bracht de leidster en de mede werkenden zijn hartelijke dank. Sinterklaasfeest. Wederom zal de Sint dit jaar, na een verwelkoming te Terhof stede een rondgang maken per paard, voorafgegaan door het muziekgezelschap en gevolgd door de jeugd. Hierna worden de kinderen in de school getrac- teerd. Een inmiddels gehouden collecte bracht weer heel wat op. St. Nicolaas bezoekt de gemeente. St. Nicolaas zal ook dit jaar onze gemeente weer met een be zoek vereren. De parochies Stop. peldijk en Bosehkapelle hebben gezamenlijk de viering van dit kinderfeest voorbereid. Vertegen woordigers van de verschillende standsorganisataies hebben in het betreffend comité zitting ge nomen en het ligt in de bedoe ling om ook de volgende jaren et Sinterklaasfeest in samenwer king te organiseren. Er is reeds huis-aan-huis gecollecteerd en aan het gemeentebestuur is een sub. sidie gevraagd. De intocht van St. Nicolaas vindt Zondag a.s. plaats om half drie aan het eind van de Bossestraat te Bosehka pelle. In het Parochiehuis zullen de kinderen van twee tot tien jaar op geschenken worden ont haald. Vervolgens begeeft de Sint zich naar Stoppeldijk, -waar in het Verenigingsgebouw de feestklok voor de kinderen zal luiden. Ook Hengstdijk en Ossenisse organi seren oudergewoonte een St. Ni- colaasfeest voor de kinderen. De betrokken comité's hebben ook op deze plaatsen reeds de nodige ac tiviteit aan de dag gelegd. Op naar de vijftig. De jonge paartjes hebben dit jaar in onze gemeente een record gevestigd. Niet minder dan 44 trouwlustige jongelieden (waar bij dan het woord „jong" niet al tijd even letterlijk moet worden opgevat) gaven elkaar in de af gelopen maanden het ja-woord. Het huwelijksregister is in onze gemeente berekend op slechts 43 „gevallen", een aantal dat in vroe ger jaren nooit werd bereikt. Toen het duidelijk werd, dat er deze keer ruimte te kort zou zijn, laere, vnd. heeft de ambtenaar van de bur gerlijke stand vlug een nabestel ling gedaan en het thans is ge bruik zijnde lilliput-register biedt de nog niet aan bod gekomen paartjes alsnog de gelegenheid om onder het motto „Op naar de vijftig" het record nog wat scher. per te stellen. St. Nicolaas op bezoek. Op uitnódiging van de Winke liersvereniging V.V.V. kwam Za terdagmiddag St. Nicolaas met zijn zwarte knechts onze gemeen te bezoeken, om de schoolkinde ren, evenals vorig jaar te tracte- ren. Om drie uur waren al de school kinderen en vele ouders aan de Veste waar de Sint, gezeten op zijn schimmel, en vergezeld door twee Pieterknechten, zijn intrede deed in onze gemeente. Voorafgegaan door het muziek gezelschap „Geduld Overwint" en omgeven door de kinderen maak te St. Nicolaas een rondgang door IJzendijke. De Pietermannen pro beerden ondertussen het vertrou wen van de kinderen te winnen door kwistig peperbollen te strooien. Na afloop van de rondgang werd Sint Nicolaas in het jeugd- gebouw ontvangen waar de bur. gemeester hem welkom heette. Sint Nicolaas antwoordde, dat hij over het algemeen over de jeugd van IJzendijke wel tevreden was, maar in zijn gouden boek zag nij toch dat er van de tien geplante lindeboompjes er niet één was overgebleven. Dit is betreurenswaardig en de goede Sint hoopte dat de kinde ren het volgend jaar meer liefde zouden tonen voor de natuur. Niet alleen voor de dieren maar ook voor bomen, planten, perken enz. Tot slot van de middag werden alle schoolgaande kinderen ge- tracteerd, evenals de kleintjes, die met hun vader of moeder aanwe zig waren. Het was niet alleen voor de kin deren. maar ook voor de ouderen een gezellig St. Nicolaasfeest. Premiekeuring van 114-jarige hengsten en merriën. De gisteren door de vereniging van paardenfokkers in West Z. Vlaanderen „Rust Roest" alhier gehouden premiekeuring van 1%- jarige hengsten en merriën werd begunstigd door fraai herfstweer, waardoor ook de belangstelling hiervoor groot was. In iedere rubriek waren vooral de kopnummers best te noemen. De uitslag was als volgt: Merries, grote maat: 1. Zaza d'Amice, (tevens kampioene), eig. A J. E. Temmerman, Hoofdplaat; 2 Azura van Groede, eig. A. J. Salomé, Groede; 3. Udine, eig. Stallen De Dobbelaere, IJzendijke; 4. Mia, eig. P. J. Vercouteren, Retranchement; 5. Una, eig. Stal len De Dobbelaere, vnd.; 6. In- grid v d. Belt, eig. R. J. de Mil- liano, Oostburg; 7. Cora, eig. F. D Haak, Biervliet; 8. Dragonne, eig. Joh de Hullu, Cadzand; 9. Frida v. Reigershoeve, eig. G. Doens, IJzendüke; 10. Cobie v. Schoondijke, eig. G. de Badts, Schoondüke. Merries, middenmaat: 1. Juliana v d. Ronduit, eig. S. van Vooren, Sluis; 2. Erna v. 't Plakkebord, eig A J. Termote, IJzendüke; 3. Ketty d'Ahea, eig. A. X. Aernoudts, Sluis; 4. Vera, eig. J. van Over- loon Aardenburg; 5. Vera van Spreeuwenburg, eig. C. van Land schoot, Sluis; 6. Lida v. Tivoli, eig. Jac. Wijffels, IJzendijke; 7. Quarina v. Lady, eig. Ed. Deve- neyns, IJzendijke; 8. Ella van Laaghei, eig. C. N. den Hamer, Schoondüke; 9. Anny, eig. C. J. Almekinders, Retranchement; 10. Charlotte d'Ahea, eig. A. X. Aer noudts, vnd.; 11. Nicole d'Ahea, eig. A. X. Aernoudts, vnd. Merries, kleine maat. 1. Nervo, eig. Em. Thomaes, Hoofdplaat; 2. Tanja v. Urbain, eig. A. de Hullu, Schoondüke; 3. ita v. Alex, eig. A. J. Termote, vnd.; 4. Hersa v. Cer tain, eig. Gebr. A. J. Haverbeke, Biervliet; 5. Annie v. Zuidzande, eig. P. Luteün-v. Cruüningen, Zuid zande; 6. Roza v. Aardenburg, eig. L. J. M. Blondeel, Aardenburg; 7. Farida v. Reigershoeve, eig. 'G. Doens, vnd.; 8. Quarona v. Dük- zicht, eig. W. L. P. de Blaeü, Bier vliet; 9. Julma, eig. M. P. v. Oers, IJzendüke; 10. Alida, eig. J. M., Buüze, Zuidzande; 11. Greta v. d. Ratte, eig. C. A. Mabesoone, Aar denburg; 12. Trix v. Dirka, eig. G. de Badts, vnd. Hengsten, grote maat: 1. Dragon v. 't Scheer, eig. A. J. E. Temmer man, vnd. (na arbitrage met 2); 2. Udo eig. Stallen De Dobbelaere, vnd.; 3. Luc. v. d. Liter, eig. O. F. Plasschaert, Oostburg en C. den Hamer, Schoondüke; 4. Union, eig. Stallen De Dobbelaeire, vnd.; 5. Eglon v. d. Biezen, eig. Jac. v. Hal, Eede; 6. Frits v. Reigershoeve, eig. 1 G. Doens, vnd.; 7. Zéphir d'Amice, I eig. A, J. E. Temmerman, vnd.; 8. I Umberto, eig. Stallen De Dobbe- Hengsten, kleine maat. 1. Gambo v. d. Liter (tevens kampioen), eig. O. F. Plasschaert en C. den Hamer, vnd.; 2. Costaud v. Brunette, eig. Marcel D'hoore, Sluis; 3. Carlo v. Aardenhof, eig. Marcel D'hoore en R. J. de Milliano, vnd.; 4. Unicum, eig. Stallen De Dobbelaere, vnd.; 5. Kuno, eig. A. J. v. d. Meulen, vnd.; 7. Quarré v. Bakkersdam, eig. A. J. Catseman, Biervliet, L. de Dobbelaere en Jac. Wüffels, IJzendüke; 8. Carlo v. d. Blauwe Hoeve, eig. C. van Hoeve, Groede; 9. Nest, eig. A. J. v. d. Meulen, vnd. Hengsten met in 1954 geb. afstam melingen: 1. Quarré, eig. Stallen De Dobbelaere; 2. Vengeur d' Ami ce, eig. A. J. E. Temmerman. Groepen van 3 st. 18 maanders: 1 en 4. Stallen De Dobbelaere; 2. A. J. E. Temmerman; 3. O. F. Plas schaert en C. N. den Hamer; 5. A. J. v. d. Meulen; 6. G. Doens. Uitvoering. Zaterdag j.l. gaf de Rederij kerskamer „Al doende leert men" te Zuidzande haar eerste uitvoe ring in dit seizoen. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat door ziekte van één der spelers een andere moest in vallen. Het stuk; „Een vrouw op zicht", een vrolijk spel in drie bedrijven, werd zeer goed opge voerd. Zonder afbreuk te doen aan het spel der overige spelers, was de manier, waarop de invaller, de heer I. A. Verkruijsse, zijn rol vertolkte zeer verdienstelijk. Hierna was er nog een gezellig bal, dat tot in de kleine uurtjes voortduurde. Al met al kan de Rederijkerskamer op een zeer geslaagde avond terug zien. Lusteloze stemming De Amsterdamse Effectenbeurs heeft Dinsdag een uitermate lus teloos verloop gehad. New York noteerde tegen slot Maandag circa twee dollar lager en in het niet-officiële verkeer brokkelden ook hier de noteringen af. Vooral Kon. Olie en Unilever openden Dinsdagmiddag aan de flauwe kant en sleepten daarbij de ge hele markt mede. Koninklijke no teerde om kwart over een tien punten lager op 644 en herstelde zich later slechts tot 646%Unile ver opende met een verlies van ruim acht punten en wist hiervan circa drie punten in te halen. Van dringend aanbod in deze papieren was geen sprake. De handel had slechts weinig te betekenen. Phi lips verliet de markt met een na. delig verschil van ruim drie pun ten en AKU hield zich nog het beste op 345 (346%). Het aanbod van de Unilever aan preferente aandeelhouder Van der Bergh en Jurgens achtte men zeer gunstig. Sinds maanden is echter in laatst genoemde aandelen geen notering tot stand gekomen en ook van daag was dit nie.t het geval. Het overgrote deel bevindt zich in vaste handen. Ook elders was het een matte vertoning. Zowel de scheepvaart- hoek als de leidende cultures trokken zo goed als geen belang stelling. Beide rubrieken kwamen op een iets lager niveau al hieven de verliezen hier beperkt tot hooguit drie punten. Aandelen Van Gelder werden geadviseerd op 343 tegen een vorige notering van 336. Dit in verband met de komende kapitaalsuitbreiding. Het papierconcern was hiermede één van de weinige uitzonderin gen want de overige locale in. dustrieën noteerden overwegend lager. Guldensbeleggingen stil en onveranderd. Fholongatie 2% Kon. Olie; 647—651 slot 651 (6457a) Philips: 364%—365 363%) Nw Philips: 354 (352%) VEEMARKT ROTTERDAM. 29 November. Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 4112 stuks vee, zijnde: 1750 vette koeien en gebruiksvee, w. o. 971 t.b.c.-vrij; 179 vette en graskal- veren, w.o. 209 t.b.c.-vrij; 881 nuchtere kalveren; 206 varkens; 326 biggen; 118 paarden; 21 veu lens; 4(2 schapen of lammeren; 59 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,26—ƒ2,82; Vette kalveren ƒ2,40ƒ3,40; Slachtpaarden 1,802,15, alles per kg. Graskalveren 290450 Nuchtere kalveren 50ƒ74; Biggen ƒ36ƒ52; Schapen ƒ100 145Lammeren 95125 Melk- en kalfkoeien 725— ƒ1100; Vare koeien 575775; Vaarzen 580780; Pinken 350480, alles per stuk. Overzicht. Vette koeien: aan voer als vorige week, handel re delijk, prijzen iets stijver dan Maandag; enkele prima's boven notering. Vette kalveren: aan voer als vorige week; handel goed, prijzen stabiel. Graskalve ren: aanvoer gewoon, handel redelijk, wat stijver in prijs. Nuchtere kalveren: aanvoer iets meer, handel vlug met stijgende prijzen. - Biggenaanvoer even minder, handel tamelijk, ruim prijshoudend. Slachtpaarden: aanvoer als vorige week, handel stroef, niet geheel prijshoudend. Schapen en lammeren: aanvoer als vorige week, handel willig, prijzen constant. Melk- en kalf koeien: aanvoer tamelijk, han del kalm, vast in prijs.' Vare koeien: aanvoer even minder, handel lui, prijzen onveranderd. Vaarzen en Fhnken: aanvoer ruim, handel stil, vooral niet hoger in prijs. GEVAL VAN KINDERVERLAMMING. Voor de tweede maal in enige weken tijds is in Drachten een geval van kinderverlamming ge constateerd. Ditmaal bij het vier jarig zoontje van de heer M. S. van der S. te Drachten, dat was opgenomen in het ziekenhuis. Het kind is nu ter verpleging op genomen in het Academisch zie kenhuis te Groningen. GEZAGVOERDER SCHULDIG BEVONDEN AAN AANVARING De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft de kapitein van het 1929 brt metende motor schip „Pieter S", de 31-jarige J. S. uit Dordrecht, overeenkomstig het voorstel van de inspecteur, gestraft met het uitspreken van een berisping. De Raad acht de gezagvoerder schuldig aan de aanvaring van de „Pieter S" met het Engelse s.s. „Lakonia" op 1 September van dit jaar, toen beide schepen tegelijk de loods boot naderden op de rede van Swansea. Beide schepen werden boven water licht beschadigd. De Raad voor de Scheepvaart acht de vaart van 9 mijl, waar- .mee tie „Pieter S" naar de loods boot voer, die niet ver verwij derd was en dicht onder de wal lag, te groot. Het schip is met deze grote vaart te lang blijven doorvaren, aldus de Raad. Volgens functionarissen van de Westberlijnse dienst voor vluchtelingen zijn in de afgelopen week drie Oost-Duitse geleerden naar West-Berlijn uitgeweken. De betrokkenen zijn: prof. Georg Schlomka, hoofd van de Oo'stber- lijnse afdeling van interne ge neeskunde van de academie voor sociale hygiëne, de röntgenoloog dr Georg Brose en de administra teur van de universiteitsbiblio theek van Leipzig, dr Karl Meltz. De drie mannen waren uitge weken, omdat zij de hoop hadden opgegeven dat de nieuwe koers van de Oostduitse regering gele genheid biedt om wetenschappe. lijk werk op andere basis dan de beginselen van Marx en Lenin te verrichten, aldus genoemde func tionarissen. ƒ1500 GESTOLEN BIJ VROEGERE PATROON. De Groninger recherche heeft gearresteerd een 22-jarige win kelbediende uit Groningen, die ervan wordt verdacht ruim een jaar lang telkens geld te hebben gestolen van een viswinkelier in die stad, totaal tot een bedrag van 1500. De winkelier miste geregeld geld, maar hij wist niet waar het bleef. Het bleek, dat zijn vroe gere bediende een sleutel bezat en steeds het huis bezocht om geld weg te nemen wanneer de familie uit was. De jongeman werd op heterdaad betrapt door een onverwacht thuiskomende zoon. HERT VERKOOS DE STAD. Ruim een week lang heeft een hc-t door één. van Amers- foorts drukst bevolkte wijken, ^oesLcuvwariier, gezworven. Aanvankelijk liet het dier zich alleen 's morgens vroeg zien, maar later signaleerde men het ook overdag toen het zich tegoed aeed aan Doerenkool in de tuin tjes. De viervoeter, die een prach tig gewei torst, bleek vrij tam te zijn en zionder veel moeite is het dier nu door de politie gevan gen en overgebracht naar het dierenpark Amersfoort. ƒ3000 OP RAADSELACHTIGE WIJZE VERDWENEN. Uit de brandkast van een ben zine tankstation op het Lijster, besplein te 's-Gravenhage is in het afgelopen weekend 3000 op raadselachtige wijze verdwenen. De brandkast was onbeschadigd en er waren geen sporen van in braak. i| St. Niklaas, kapoentje, Leg een lootje in 't schoentje En ook in 't laarsje Dank je, St. Niklaasje Verlotings-Comité Juliana Ziekenhuis. WOENSDAG 30 NOV. TERNEUZEN: Concertgebouw 8 uur: Flitsvlucht over Foto land. Hotel „Rotterdam", 8 uur: Lezing en demonstratie door speelgoeddeskundige. Luxor-Theater, 8 uur: „De wraak van de vaandrig". AXEL: Chr. Fröbelschool, In structieve muziekavond. In „Het Centrum" behaalde het tweede tiental van Landau een verrassende overwinning op de Verenigde Schaakvrienden uit Sluiskil. Met niet minder dan een 7%2% nederlaag konden de Sluiskilse schakers de terug reis aanvaarden. De gedetaileerde uitsag: Landau II V.S.V. C. van Beest G. Wullems D. JansenW. Hardeman 10 M. MatteléG. Arnold 10 J. PeetersJ. de Kraker 10 J. d. Hamer~H. A. v.d. Perel 10 A. Verstraeten--M. Schooff J. BakkerG. Schooff 10 A. VerlindeA. J. Dourlijn 01 N. BollemanF. v. d. Hooft 1—0 J. LensenG. Tacq Temeuzen II verliest van Landau (46). In het clubgebouw „Des Pays- Bas" speelde Terneuzen II Dins dagavond tegen Landau I uit Axel voor de Zeeuws-V laamse oompetitie van de Zeeuwse schaakbond. Lange tijd gingen de partijen gelijk op, maar tegen het eind van de wedstrijd kwamen de Axelaars zienderogen in het voor deel. Met een 4—6 overwinning hebben ze een mooi resultaat ge boekt tegen hun voornaamste concurrent. De gedetailleerde uitslag: Terneuzen II Landau. H. VoorhansC. de Putter G. Düselünck M. Wondergem Joh. van de Ree J. van der Hagen C. B. BoermanC. v. Beest H. BarentsenJ. Haak J. H. v. d. VeereM. Jansen 01 J. FrangoijsJ. de Ridder 01 A. WillW. v. Doeselaar A. HaakJ. Peeters 01 J. van EsD. Jansen 10 Totaal 4-6

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2