Het debat over de rapporteringen betreffende Suriname enNed. Antillen De Duitse gevangenen in Rusland De indi VANDENBRUELE Russische reis van de leiders naar Uitstel van verdere behandeling der kwestie Marokko voorgesteld WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ia Geef nylons DINSDAG 29 NOVEMBER 1955. 10 Jaargang No. 3624 VERENIGDE NATIES N ederlands-lndonesische besprekingen in Den Haag BRITSE TROEPEN OP CYPRUS IN OORLOGSTOESTAND Kardinaal Wyszytiski vrijgelaten Vandaag definitief rapport van mr Utoyo Ramelan verwacht GRENSINCIDENT IN PALESTINA Echtpaar Lozie in Edmonton aangekomen Talrijke betogingen in Wesi-Duitsland NATIONALISTEN ONDERSCHEPPEN BRITS SCHIP MOBILISATIE IN OMAN Een verfijnd geschenk dat elke vrouw graag krijgt. De ragfijne, elegante Jovanda's zijn in elke prijs verkrijgbaar. Wij bieden U ruime keus uit de gehele Jovanda collectie! MENON OVER SOWJET- ATOOMPROEVEN MALAKKA AMNESTIE IN ZU1D-SLAV1E ALGERIJE ZWEEDS DEMENTI Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum par advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Gisteren werd bij de voortzet ting van het debat in de Beheer- sehapscommissie der V.N. over de vraag of Nederland gehouden is, agn rapporten over Suriname en de Ned. Antillen aan de V.N. te blijven indienen door de ge delegeerde van Israël, de heer Isjar Harari, opgemerkt, dat in de oommissie bedenkingen zijn gerezen tegen bepalingen in het statuut voor Nederland, Surina me en de Ned. Antillen. Doch naar zijn mening is het niet de taak van de Verenigde Naties, de inhoud van het statuut Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat Maandagmiddag de bespre kingen in het voor-overleg tus sen minister Luns en mr Oetoyo Ramlan zijn voortgezet. Daarbij is nader van gedachten gewis seld over verschillende zaken, o.m. over de formulering der agendapunten voor een eventueel te houden ministers-conferentie. Het overleg zou hedenmorgen met mr. Blom, de regeringscom missaris voor Indonesische aan gelegenheden, worden voortge zet. Alsdan zal wederom over de agendapunten worden gespro ken. De bespreking duurde van 14.30 tot 15.30 uur. Mr Blom en mr Kwee waren er bij aanwezig. De 10.000 man Britse troepen op Cyprus zijn Maandag in oor log-toestand" gebracht als ge volg van de aanhoudende golf van ongeregeldheden op het eiland. Twee dagen geleden werd op Cyprus de noodtoestand afgekon digd. De troepen verrichten tot dusverre officieel slechts „poli tiediensten" doch thans zijn zij actieve aan een critische beschouwing te onderwerpen. De V.N. dienen er zich toe te bepalen er zich van te overtuigen of de bevolking van Suriname en van de Ned. Antil len het statuut uit vrije wil heeft aanvaard. „Mijn delegatie al dus Isjar Harari heeft de in druk dat het tot de uitzonderin gen behoort dat er in bepaalde gebieden een dermate grote vrij. heid van meningsuiting bestaat als in Suriname en de Ned. An tillen. Het is niet aan ons om voor deze bevolkingen uit te maken, of het statuut een goed of een slecht staatsstuk is. Het enige criterium dat hier mag worden aangelegd is, of de betrokkenen het statuut wensen of niet. De Poolse afgevaardigde Wis- niewski was van mening, dat in Suriname en de Ned1. Antillen vorderingen zijn gemaakt op de weg naar zelfregering, ANP) en hij achtte daarvoor een geluk wens aan het adres van de Neder landse regering op zijn plaats. Maar voegde de heer Wis- niewski hieraan toe de Poolse delegatie in de commissie is van mening, dat de mate der gemaak. te vorderingen nog niet zodanig is, dat hier kan worden gespro ken van zelfbestuur. Dr Adnan Pachachi van Irak meent dat het aan de algemene vergadering is om te beslissen wanneer voor enig gebied het verstrekken van inlichtingen door de beherende mogendheid kan worden beëindigd. Bij deze afge vaardigde was enige twijfel ge rezen over de mate van het door Suriname en de Ned. Antillen ver kregen zelfbestuur. Volgens deze spreker blijkt uit de aan de Be heerschapscommissie overgelegde stukken, dat deze Rijksdelen thans nog niet de volledige mate van zelfbestuur hebben zoals dit is vervat in de criteria, neerge. legd in hoofdstuk elf van het handvest der V.N. en in de z.g. „factorenlijst", waarin wordt be paald, wanneer een niet-zelfbe sturend gebied onafhankelijkheid heeft verk#gen. Volgens dr Pachachi hadden Suriname en de dienst" gekomen'1 Ned Antillen ook het recht moe ten hebben verkregen om hun stem uit te brengen in het Ne derlandse parlement. Irak, aldus besloot spreker, zal zich van stemming- onthouden voor wat betreft de door Brazilië en de Ver. Staten ingediende ont. werpresolutie waarbij Nederland wordt ontheven van de plicht over Suriname en de Ned. Antil len te rapporteren. Mej. Isabel Davilla (Columbia) „m voorlopig voor een periode van cirie maanden. Maandag deden zich op ver schillende plaatsen weer inciden ten voor. Jongens- en meisjes- teerlingen van het Kyrenia gymnasium hebben gisterèn geen lessen bijgewoond als protest tegen het afkondigen van de noodtoestand. Op de weg tussen Nicosia en Limassol werd een militaire vrachtauto beschoten. kunnen hebben. Dit debat, aldus de heer Ryckmans, is overbodig. De heer Kieskelund (Denemar ken) beveelt de Beheerschaps- commissie aan, de nieuwe status van Suriname en de Ned. Antil. len hoffelijk te aanvaarden en deze gebieden hun nieuwe status niet te misgunnen. Beide gebie den hebben terecht uiteengezet dat hun nieuwe verhouding tot Nederland hen een grote mate van zelfbestuur verschaft. Dit kan hun met trots en voldoening vervullen en dient zonder enige reserve en met de meeste hoffe lijkheid te worden erkend, aldus de Deense afgevaardigde. De beraadslaging werd hierna verdaagd tot vandaag. Kardinaal Stefan Wyszynski, primaat van Polen, die in Sep. tember 1953 door de communisti sche autoriteiten uit zijn ambt werd ontzet en gevangen geno men, is twee weken geleden vrij gelaten en woont nu in een kloos ter in Zuid-Oost-Polen, aldus meldt de „New York Times" uit Warschau. De voorzitter van het Poolse episcopaat, bisschop Klepacz, heeft de 54-jarige primaat, die na zijn arrestatie nooit officiéél in staat van beschuldiging gesteld is, in het klooster bezocht. Hij heeft zijn collega's in Warschau meegedeeld, dat de kardinaal 3en longziekte heeft gehad die ver band hield met tuberculose, doch dat de primaat weer geheel her steld is, aldus dit bericht. Naar P.I.A. verneemt wordt in Djakarta vandaag een definitief rapport van mr Utoyo Ramelan verwacht over zijn voorbereiden, de besprekingen in Den Haag voor een ministeriële conferentie tussen Nederland en Indonesië. Op grond van dat rapport zal het Indonesische kabinet zijn ver dere standpunt kunnen bepalen. Volgens een Israëlische woord voerder Maandagochtend zijn 2 Israëlische soldaten gewond bij een grensincident bij Gaza. Hij zei, dat een Egyptische stelling het vuur opende op een Israëli sche patrouille. Daarna had een Egyptische eenheid infanterie de Israëliërs op Israëlisch gebied aangevallen. Toen versterkingen arriveerden hadden de Egypte- naren zich teruggetrokken. Volgens latere berichten wer den drie Israëlische soldaten ge dood. Hiermede wordt voor het eerst sinds tien dagen weer mel ding gemaakt van doden bij de grensincidenten. De heer en mevrouw Lozie uit Dordrecht zijn Zaterdag te Ed monton (Canada) aangekomen. Zoals bekend wordt daar hun zoon Gerhard verpleegd, die als een gevolg van een vliegtuigon geval in de Noordwestelijke ter- ritoriën beide voeten heeft moe ten missen. Het echtpaar Lozie heeft de reis kunnen maken dank zij de hulp van landgenoten, die het be nodigde geld bijeen hadden ge. bracht. De heer en mevrouw Lozie heb ben hun intrek genomen bij een andere zoon, die ook te Edmonton woont. De vrijlating van alle nog in lop een terugkeer uit te drukken buitenlandse gevangenissen ver toevende Duitsers werd Zondag bij tal van betogingen in de bondsrepubliek verlangd. Voor de nog niet teruggekeer de Duitsers werd een „dag van trouw" geproclameerd, waarop o.m. door vlagvertoon en door het branden van groene kaarsen in de vensters voor een terug keer der nog achtergeblevenen werd gedemonstreerd. Hoewel daarbij de gedachten vooral uit gingen naar de nog in de Sow- jet-Unie zijnde Duitsers, werd in vrijwel alle redevoeringen ook weer een beroep op de Weste lijke landen gedaan de daar nog gevangen gehouden Duitsers vrij te laten. De voorzitter van de Duitse bondsraad, Von Hassel, zei tij dens een betoging in Kiel, dat dit slechts een kwestie van men selijkheid was. Namens de bonds regering richtte minister Ober- laender in de universiteit van Bonn, „in naam van menselijk heid en godsdienst" een oproep tot alle landen. „Wie werkelijk vrede wil moet na 10 jaren genade kunnen laten gelden. Deze genade moet ook gelden voor allen, die als solda ten bevelen uitvoerden, die ze zelf niet konden verantwoorden", zo meende de minister. Tijdens dezelfde bijeenkomst richtte de voorzitter van de bond van ge- repatrieerden, Fischer, zich spe ciaal tot Nederland met het ver zoek de vonnissen van de in Bre da opgesloten oorlogsmisdadi gers te herzien. Voor de Duit sers waren deze misdadigers vol gens hem „in zekere mate zon der schuld". De Zaterdag in heel Duitsland halfstok gehesen vlaggen gingen Zondag in top teneinde de hoop Bij deze beschieting vielen geen verklaart, dat Columbia de reso- slachtoffers en werd geen scha- lutie zal steunen, doch dit met de aangericht. Nationalistisch-Chinese oorlogs- zal doen voor wat betreft het door Uruguay ingediende amen dement, waarin wordt gewezen op de bevoegdheid van de Assem blee der V.N. om te beslissen, of een niet-zelfbesturend gebied vol. ledige onafhankelijkheid heeft schepen hebben in de buurt van verkregen de communistisch-Chinese haven' De heer Hassan Saab (Libanon) F«etsjow het 3.599 ton metende verklaart, ten aanzien van het Britse vrachtschip „Dorinthia" j statuut een tweeledig voorbehoud aangehouden, aldus heeft een re. te moeten maken. In de eerste geringswoordvoerder Zondag i.i plaats zou het een algemeen gel- H«ngkong bekendgemaakt. i dend precedent kunnen worden, Be „Dorinthia" werd aangehou- dat van belang is voor de gehele den in de monding van de rivier de Min en opgebracht naar het eiland Matsoe, enige kilometers uit de kust van het Chinese vaste land. Een woordvoerder van de ma rine verklaarde, dat de „Dorin thia", die met een gemengde la ding op weg was van Foetsjow naar Sjanghai, Zondag is aange houden. Uit latere berichten is ge bleken, dat het schip door een nationalistisch oorlogsschip aan gehouden is. De Britse marine in Honkong riep Zondag over de radio de be manning van de torpedobootjager „Consort" op zich onmiddellijk voor dienst te melden. De marine woordvoerder wilde niet zeggen, of deze oproep verband hield met de aanhouding. Chinese nationalisten geven „Dorinthia" vrij. Het Britse vrachtschip „Dorin thia" dat Zondag ter hoogte van de kust van Foekien door een nationalistisch-Chinees oorlog schip werd aangehouden en opge. bracht, is Maandag vrijgegeven, aldus heeft een woordvoerder van de Britse marine te Hongkong medegedeeld. De imam van het vorstendom Oman heeft de algemene mobili satie afgekondigd om „een Britse aanval op de stad Yankoel aan de weg naar de hoofdstad Nazwa af te slaan", aldus heeft sjeik Ibrahim Etfiche, vertegenwoor diger van de imam bij de Arabi sche Liga, meegedeeld. De imam heeft de steun van de Arabische staten gevraagd, aldus de mede deling wereld. Ten tweede liggen de erin vervatte voordelen te veel aan de kant van Nederland en te weinig aan de zijde van Suriname en de Ned. Antillen. De afgevaardigde van Thai land, de heer Thanat Khoman zeide: „Als wij de grootte der betrokken gebieden in aanmer. king nemen lijkt het niet reëel van hen te eisen, dat zij zelfbe stuur moeten bezitten in de meest volledige omvang. Het is van voldoende belang, dat in dit geval onderlinge afhankelijkheid in de plaats is gekomen van onafhan kelijkheid, waardoor Suriname en de Ned. Antillen niet slechts volledige zeggenschap hebben ge. kregen in hun inwendige aangele genheden, doch tevens in buiten landse aangelegenheden een vin ger in de pap hebben". De Thailandse delegatie zal haar steun verlenen aan de ontwerp resolutie van Brazilië en de Ver. Staten. Pierre Ryckmans (België) acht te het aan de gang zijnde debat onnodig en niet bevorderlijk voor het aanzien van de Ver. Naties. Leden van de Beheerschapscom- missie hebben de premiers van Suriname en de Ned. Antillen on. derworpen aan „een soort van hersengymnastiek-vertoning" (A sort of quiz show), waaruit zij met vliegende vaandels te voor schijn zijn gekomen. De heer Ryckmans hield staande, dat de algemene vergadering de be voegdheid mist om dergelijke za ken te behandelen. De betrokken gebieden hebben het recht, zelf hun bestuursvorm te bepalen. Dat recht hebben zij uitgeoefend en wel op een zodanige wijze, dat de V.N. er geen aanmerkingen op In alle speeches werd uiting ge geven aan de onzekerheid, die is ontstaan doordat sedert weken de transporten van vrijgelaten Duitsers uit de Sowjet-Unie zijn uitgebleven. Ook thans is er nog geen teken van een hervatting van deze transporten. Van de ruim 9000 te repatriëren Duit sers zijn nog slechts ruim 5000 gearriveerd. Veelal is het vermoeden ge uit, dat de Sowjet-regering tot het stopzetten van de terugvoe ring zou hebben besloten, omdat zij zich geërgerd zou hebben aan de geestdriftige ontvangst, die in de bondsrepubliek aan deze veroordeelden is bereid. Vise- kanselier Blüeher en de bonds raadvoorzitter Von Hassel heb ben er daarom bij deze gelegen heid op gewezen, dat deze ont vangst niet mocht worden ge zien als een heldenverering, doch als niet meer dan een hartelijke welkomstgroet. Anderzijds is het uitblijven van de laatste 4000 gevangenen uit de Sowjet-Unie in verband ge bracht met de lange aarzeling der bondsregering het agrement aan de Russische ambassadeur voor Bonn te verstrekken. De persdienst van de sociaal-demo cratische partij heeft dan ook de hoop uitgesproken, dat de aan vaarding van Zorin met een her vatting van de transporten naar het kamp Friedland zal worden beantwoord. Een onverwachte bijdrage aan de reeks van redevoeringen ter ere van de „dag van trouw" werei in Munster geleverd. Daar zei de minister van Culturele Zaken van Noordrijn-Westfalen, Schütz, in het oudste humanistische gymnasium van Duitsland, dat de Duitse geschiedenis eerder een geschiedenis van trouw breuk dan van trouw is. De breuk van trouw van Hinden burg jegens dr Heinrich Brüning had volgens Schütz in de Duitse historie nauwelijks haars gelijke. Deze verklaring werd afgelegd bij een viering van de 70ste ver jaardag van de vroegere rijks kanselier dr Brüning. die zelf weer in de Verenigde Staten ver toeft en na de oorlog geen aan sluiting meer heeft kunnen vin den bij de leidende christelijke politici van West-Duitsland. t Geschenk dat van goede smaak getuigt! Links geweven, prettige extra lengte, r-e-k-bare boord. Van 3.50 tot 4.50 Noordstraat 45 Axelsestraat 65 Telefoon 2546 Altijd iets aparts. GEOPEND TOT 9 UUR De Russische premier, maar schalk Boelganin, heeft Maandag in een rede in de Indische haven stad Madras verklaard dat het kolonialisme bezig is ineen te storten. De premier noemde het bestaan van de Portugese kolonie Goa „een schande voor beschaaf de mensen". Hij zeide er over verheugd te zijn dat vele Aziatische landen gekant zijn tegen het vestigen van buitenlandse bases en troe pen op hun grondgebied. De secretaris van de Russische communistische partij, Nikita Chroestsjef, voegde hier nog aan toe: „Het is niet genoeg de onaf. hankelijkheid te verkrijgen. Het is ook nodig deze te houden en te verdedigen. Onafhankelijkheid moet worden verdedigd door eco nomische vooruitgang en het op bouwen van de industrie". „Bij de verdediging van uw on afhankelijkheid staat het Russi sche volk altijd naast u", aldus Chroestjsjef. Maarschalk Boelganin verklaar de verder nog: „Nu storten de koloniale regiems ineen en vallen terug in het verleden van waaruit geen terugkeer mogelijk is. Doch bepaalde Europese landen kun. nen nog steeds niet begrijpen dat de tijd achter de rug is en dat er geen terugkeer mogelijk is naar de vroegere koloniale periode". Boelganin zeide dat er nog steeds pogingen worden gedaan om Aziatische landen van het pad naar vreedzame ontwikkeling af te drukken en om deze landen te brengen tot militaire voorbe reidingen voor een nieuwe oor log". Deze doeleinden worden nagestreefd met verschillende soorten militaire verdragen en blokken die in Zuid-Oost-Azië en het Midden-Oosten, en ook in an. dere delen van de wereld, wor den georganiseerd", aldus pre mier Boelganin. De rede werd zin voor zin ver taald in het Engels en het Tamil. Het partijloze Indische blad „Hindustan Standard" schrijft Maandagochtend, dat Chroestsjef misbruik heeft gemaakt van de Indische gastvrijheid en de neu traliteit van het land heeft ge schonden door zijn Zaterdag te Bangalore uitgesproken rede over de Russische proeven met de waterstofbom. Al aanvaarden wij de vrienl- schap van de U.S.S.R., dan bete kent dat nog niet, dat wij al haat- daden goedkeuren en haar stand punten aanhangen. Ook in officiële Indische krin gen heeft het optreden van de Russische leiders verlegenheid veroorzaakt. Krisjna Menon, de afgevaardig de van India bij de Ver. Naties, heeft Zondag in een radio- en tele visie-vraaggesprek verklaard, dat de recente Russische proefont- ploffing van een waterstofbom, tegengesteld is aan de „vredes- stroming". De regering van India is .tegen alle proeven met waterstofbom men, in welk land dan ook. Een van de redenen daarvoor is het gevaar van mogelijke nadelige gevolgen voor de mensheid van de radio-activiteit, aldus Menon. De onafhankelijke „Hindustan Standard" schreef Maandag, dat de rede van Chroesjtsjef te Ban galore, waarin de Russische staatsman Zaterdag mededeling deed van de nieuwe Russische waterstofbomproeven, „een te leurstelling is voor die Indiërs die hadden gehoopt, dat het Sow- jet-bezoek dooi Moskou gezien zou worden als een gelegenheid voor een vriendschappelijk en op bouwend gebaar in overeenstem ming met de onpartijdigheid van India ten aanzien van wereld vraagstukken". 31 Arabische, Aziatische en La tijns-Amerikaanse landen heb- ven Maandag in de politieke commissie van de algemene ver gadering voorgesteld, verdere bespreking van de Marokkaanse kwestie uit te stellen. In de provincie Wellesiey (Ma- lakka) hebben Maandag zeven communistische verzetslieden zich aan de autoriteiten overge geven. Dit is de grootste groep verzetslieden die zich meldde, se dert begin September een amnes tie afgekondigd werd. Zondag hadden zich te Kedah twee verzetslieden overgegeven De algemene vergadering be sloot Vrijdag het vraagstuk Al gerije van de agenda af te voe ren. Het plaatsen van deze kwes tie op de agenda was voor Frank rijk aanleiding, zich uit de alge mene vergadering terug te trek ken. De Franse regering maakte evenwel, onmiddellijk na 'het be sluit om de aangelegenheid van de agenda te schrappen, bekend, dat haar delegatie zou terug keren. In Franse regeringskringen is het voorstel in de politieke com missie met instemming begroet. Men verklaarde te Parijs er ver heugd over te zijn, dat de Ver. Naties tot „gezonde denkbeel den" terugkeren. Cabot Lodge verklaarde na mens de V. S. dat de besprekin gen welke tot dusver tussen de Fransen en Marokkanen zijn ge houden, het vertrouwen recht vaardigen, dat de vorige algeme ne vergadering in haar resolutie betreffende Marokko tot uitdruk king had gebracht. Hij noemde dit een nieuw bewijs van het feit, dat men ten aanzien van de moeilijkste vraagstukken tot we derzijdse bevrediging vorderin gen kan maken wanneer deze problemen op een daarvoor gun stig tijdstip met vastberadenheid, optimisme en goede wil worden aangepakt. Lodge betuigde ook zijn instem ming met de nieuwe conventies tussen Frankrijk en Tunesië en hij sprak de hoop uit, dat ten aan zien van Marokko hetzelfde be reikt wordt. GEEN DEBAT OVER MAROKKO. De politieke commissie van de V. N. heeft Maandag met 49 tegen nul stemmen, bij vijf ont houdingen, besloten geen debat over de kwestie-Marokko te hou den Hierdoor is het laatste be letsel voor Frankrijk om zijn plaats in de volkerenorganisatie weer in te nemen, weggenomen. De Zuidslavische regering heeft aan ongeveer 490 plegers van misdrijven amnestie verleend, zulks ter gelegenheid van de vie ring van het tienjarige bestaan van de huidige Zuidslavische re publiek. De herdenking wordt vandaag gevierd. Bij botsingen tussen Franse troepen en Algerijnse verzets strijders zijn Zondag in totaal dertig verzetslieden om het leven gekomen. Aan Franse kant sneu velden twee militairen terwijl er drie werden gewond. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken ontkent, dat Zweden met andere neutrale lan. den zou hebben aangeboden een oplossing te zoeken voor het Duitse vraagstuk, zoals gemeld in een bericht, dat aan „diploma tieke kringen in Moskou" werd toegeschreven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch- tend tot Dinsdagavond. Iets lagere temperaturen. Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen, voornamelijk in clc noordelijke helft van het land. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. WOENSDAG 30 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.39 1.53 Terneuzen 2.14 2.28 Hansweert 2.54 3.08 Walsoorden 3.04 3.18 Nov. 29 8.23 16.36 16.21 8.07 30 8.25 16.36 17.23 9.19 Dec 1 8.26 16.35 18.37 10.18 2 8.28 16.34 19.58 11.03 3 8.29 16.34 21.21 11.37

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1