Suriname en de Nederlandse Antillen in de V.N. OPBOUW- 5 SERVIEZEN i De toekomst van het Deltagebied i WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Noodtoestand op afgekondigd Cyprus De atoomexperimenten in de Sovjet-Unie Het Nederlands-Indonesisch vooroverleg Frankrijk en de ontwapeningsvoorstellen «V.W/AW.1. 80RGHSTIJN J salons j'obert" Lid van Oostduitse Volkskamer naar het Westen uitgeweken HET WEER Pinay naar Saigon Watersnood in Bolivia Opnieuw onlusten in Bombay De afsluiting van de zeearmen zal enorme voordelen meebrengen Amerikaansejproeven met waterstofmapens „Suara Merdeka over geheime documenten FTankerir.g bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nel 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct VRIJE Z MAANDAG 28 NOVEMBER 1955. 10 Jaargang No. 3623 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels In- iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Brazilië en de Verenigde Staten hebben Vrijdag een gezamenlijke resolutie in de Beheersschapscom. mjssie der Verenigde Naties in gediend, waarin een voorstel van Nederland wordt goedgekeurd om een einde te maken aan het verstrekken van inlichtingen aan de Beheerschapscommissie over Suriname en de Nederlandse An tillen, zulks op grond van het feit daji deze voormalige koloniën thans, binnen het Koninkrijk der Nederlanden, gelijkgerechtigde deelgenoten met Nederland zijn geworden en volledig zelfbestuur genieten. £>e ministers-presidenten van Suriname en de Nederlandse An tillen hadden Donderdag j.l. voor de Beheerschapscommissie ver klaard, dat de nieuwe status hun ner landen de vervulling bete. kent van de in vrijheid geuite wens van de inwoners er van. De indieners der resolutie on dersteunen de beslissing der Ne derlandse regering, dat het blij ven verstrekken van deze inlich tingen, alsof het hier niet-zelfbe- sturende gebieden betrof, niet juist moet worden geacht. In de door de Braziliaanse vertegenwoordiger Barreto Leite Filho ingediende resolutie wordt gesteld: 1. „De algemene vergadering heeft uit de overgelegde stukken en de gegeven uiteenzettingen de overtuiging opgedaan, dat de vol- Prof. Johannes Herdegen, een lid van de Oostduitse volkskamer, is Vrijdag met zijn gezin naar West-Berlijn uitgeweken. Volgens ambtenaren van de vluchtelingendienst zeide de 52- jarige Herdegen, een vooraan staand lid van de liberaal-demo cratische partij, dat hij vervol giijg om politieke reden vreesde. Herdegen, die te Halle hoo leraar in de natuurkunde was, werd in Mei j.l. doof de Oostduit se regering onderscheiden met de „Vaderlandslievende orde van verdienste" derde klasse voor zijn belangrijke bijdrage tot de wederopbouw en versterking" van de Oostduitse republiek. Tijdens het weekeinde bevond ons land zich in een westelijke luchtstroming, die in stand werd gehouden door een gebied met hoge barometerstanden boven Frankrijk en een depressiegebied boven Midden-Scandinavië. Hiermede werd zachte lucht, ai komstig van de Golf van Biscaye, via Ierland, Schotland en de Neordzee naar Nederland ge transporteerd. 's-Nachts vroor het niet meer, en overdag liep de temperatuur in de kustprovincies tot ca 9 graden op. In Oost-Frankrijk vroor het enéer invloed van het hogedruk- gebied op vele plaatsen 810 gra. den, tegen ongeveer 3 graden in westen. Doordat de wind bij ons wat meer naar het zuidwesten kroop, stroomde in de zuidelijke provincies de koudere lucht, af komstig uit Frankrijk, binnen. In Zuid-Limburg werd het dan ook niet veel warmer dan 6 gra den. Het ziet er naar uit dat deze toestand ook heden voortduurt. Hoewel de westelijke wind veel bewolking met zich meevoert, wordt er geen regen van enige betekenis verwacht. ken van Suriname en de Neder landse Antillen, door middel van in vrijheid gekozen vertegenwoor digende lichamen, de nieuwe grondwettige status, die zijn thans genieten, goedkeuren. 2. Zij geeft, n.a.v. het voor gaande, uiting aan de mening dat het verstrekken van de inlichtin gen, welke worden gegeven over eenkomstig het bepaalde in arti. kei 73 (e) van het handvest, niet meer geschikt moet worden ge acht." AMERIKAANSE TOELICHTING. De Amerikaanse afgevaardigde Laird Bell zeide, dat zijn land er van overtuigd is dat de status van zelfbestuur, welke Suriname en de Nederlandse Antillen heb ben verworven, erkenning be hoeft. Bell zeide onder de indruk te zijn van de vindingrijkheid, waar mede een oplossing is gevonden die Suriname en de Nederlandse Antillen de vrijheid van handelen schenkt, die zij wensen, terwijl de voordelen van de samenwer king met de grotere staat Neder land gehandhaafd blijven. „Dit is een ongeëvenaarde op. lossing van een vraagstuk, dat zich nimmer voor de tweede maal in dezelfde vorm voordoet, name lijk dat van het verschaffen van vrije politiekq instellingen aan de kleinere volken in de wereld op een wijze, die hun vrijheid handhaaft en waarborgt", aldus Bell. Hij vervolgde: „Er bestaat geen twijfel aan, dat de volken van Su riname en de Nederlandse An tillen uit eigen vrije wil hun nieu- medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Weinig verandering'. Overwegend droog weer met veel bewolking. Meestentijds ma tige wind tussen west en zuid west. In het zuiden van het land iets lagere temperaturen dan gis teren, elders ongeveer dezelfde temperaturen. DINSDAG 29 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.53 1.07 Terneuzen 1.28 1.42 Hans weert 2.08 2.22 Walsoorden 2.18 2.32 Nov. 28 8.22 16.37 15.33 29 8.23 16.36 16.21 30 8.25 16.36 17.23 Dec. 1 8.26 16.35 18.37 2 8.28 16.34 19.58 De Franse minister van Buiten landse Zaken, Antoine Pinay, zal eind deze week naar Saigon gaan voor besprekingen met de Zuid- vietnamese premier, Ngo Dinh Diem, aldus meldt het blad „France Soir". Het doel van het bezoek is de verbetering van de betrekkingen tussen Zuid-Vietnam en Frank, rijk, die op het ogenblik gespan nen zijn, schrijft het blad. Premier Faure en Pinay zouden vorige week bij een onderhoud met de Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Vu Van Mau, met verbazing hebben ge merkt, dat deze geen bevoegdhe den had om met Frankrijk te on derhandelen, daar Diem hem deze vóór zijn vertrek naar Frankrijk had ontnomen. 60.000 mensen zijn door over stromingen in Columbië getrof fen. Alle plaatsen aan de rivier de Magdalena hebben van het wa. ter te lijden. Enkele zijn zelfs vol komen verwoest. Te Zambrano in het district Bolivar zijn 1000 woningen vernield en 6000 perso nen gevlucht. we grondwettige status ten volle goedkeuren. Het op deze wijze verlenen van onafhankelijkheid aan niet-zelf- besturende gebieden is in over. eenstemming met de beginselen van het handvest. Het zou tevens een aanmoediging moeten zijn voor andere afhankelijke volken in hun streven om, overeenkom stig hun behoeften, vrije politieke instellingen te verwerven." URUQUAY DIENT AMENDEMENT IN De vertegenwoordiger van Uruquay diende een amendement in, waarin wordt voorgesteld in de resolutie een clausule te voe gen, waarin de Verenigde Naties wordt verzocht voor ogen te hou den dat het „de bevoegdheid is van de algemene vergadering om uit te maken, of een nlet-zelfbe- sturend gebied de volledige mate van zelfbestuur heeft bereikt, waarop in hoofdstuk elf van het handvest wordt gedoeld". Over dit amendement werd verder niet meer gesproken, doch het overige gedeelte van de mid dagzitting ging heen met het stellen van vragen aan de Neder, lar.dse delegatie. meer dan 50 soorten. iVij tonen ze U gaarne De politie van Bombay is Zon dag weer slaags geweest met be togers, die een protestdemonstra tie hielden tegen de voorgenomen deling van de staat Bombay. De politie maakte gebruik van traangasbommen. Tenminste vijf tien personen liepen verwondin gen op. I)c Britse autoriteiten op Cy prus hebben de noodtoestand af gekondigd voor het gehele eiland. Door het optreden van verzetslie den, die eenheid met Griekenland willen, zijn in een week tijds vijf Britse militairen omgekomen. De Cyprische communistische partij heeft in een telegram aan het hoofdkwartier der Verenigde Naties te New York, uit naam van 't Cyprische volk, geprotes teerd tegen 't „onverdragelijke en dictatoriale bewind", dat Groot- Brittannië volgens haar, door het afkondigen van de noodtoestand, op Cyprus heeft gevestigd. Aan de Verenigde Naties wordt verzocht in te grijpen, opdat de inwoners van Cyprus „onverwijld het recht tot zelfbeschikking ver leend wordt". BOMAANSLAG. Zaterdagavond is in het „Ledra Palace Hotel" te Nicosia, tijdens de kapper »ef bei opar+e cocW eiOffct [6 brouwerijstraat 9 ferneuzen ook vroor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen. aparte salon voor huidverzorging, depositair „lamgome"-dr. payot" •„yardley". Het officiële Russische persbu reau Tass heeft een verklaring uitgegeven, volgens welke in de Sowjet-Unie „onlangs" een proef met een waterstofbom is geno men, die de krachtigste explosie gaf die tot nu toe is teweegge bracht. Het was een bom van een nieuw type. De ontploffing ge schiedde op grote hoogte „en rechtvaardigde de wetenschappe lijke en technische berekeningen der Sowjet-geleerden volkomen". Er worden volgens de verkla ringen proeven gedaan wat be treft problemen der burgerlijke verdediging. De verklaring van Tass is Za terdag tijdens een persconferen tie op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken door perschef Iljitsjef aan de pers overhandigd. Er wordt voorts in gezegd, dat de Sowjet-Unie voor verbod van atoom- en waterstofbommen blijft en voor de instelling van een aoeltreffendne internationale Senator Clinton Anderson, voor zitter van de Amerikaanse con grescommissie voor atoomener gie, heeft Vrijdag verklaard, dat de Verenigde Staten van plan zijn het volgend jaar in het ge bied van de Stille Oceaan „zeer belangrijke" proeven met water- 6.47 8.07 9.19 10.18 11.03 stofwapens te houden. controle. De Russische voorstel len betreffende een onvoorwaar delijk verbod waren evenwel niet door het Westen aangenomen. Ook het Russische voorstel om de kernwapens moreel en poli tiek te veroordelen, was verwor pen. Hoewel de Sowjet-Unie in het belang van haar eigen veiligheid proeven op het gebied van kern wapens nam, zou zij in de V.N. blijven streven naar een verbod van kernwapens en naar vermin dering van alle andere wapens, naar vermindering van de inter nationale spanning, het scheppen van onderling vertrouwen en versterking van de vrede. het jaarlijkse bal van de British Caledonian Society, een bom ont ploft. Vijf personen werden ge wond. Gouverneur sir John Harding, die voor het bal was uitgenodigd, was niet verschenen. Op een ge geven ogenblik gingen de lichten in de balzaal uit en werd een bom naar binnen geworpen. Deze ont plofte bij de plaats waar de gou verneur, zo hij het feest had bij gewoond, zou hebben gezeten onder een portret van koningin Elizabeth. Ook in een post van de Royai Air Force ten zuiden van Fama- gusta is Zaterdagavond een bom ontploft. In de Korenbeurs te Goes is Zaterdagochtend een groot aan tal belangstellenden bijeengeko men ter gelegenheid van de con ferentie om „De toekomst van het Deltagebied", georganiseerd door de Dr Wiardi Beckmanstich- ting van de Partij van de Arbeid. De bijeenkomst werd o.m. bijge woond door de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. Jonkman, en stond onder presidium van de voorzitter van de P.v.a.A., de heer Evert Vermeer. Na de openingstoespraak van mr N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, werd het woord gegeven aan drs M. C. Verburg van 't Zeeuws Economisch-Tech- nologisch Instituut. De heer Ver. burg gaf een uiteenzetting hoe eigenlijk het achterblijven van Zeeland in de ontwikkeling van Nederland historisch is gegroeid door de moeilijke bereikbaarheid van dit gebied. Daardoor komt het, dat ook thans nog ongeveer 1900 a 2000 Zeeuwen per jaar hun arbeid en brood elders moe ten zoeken. Drs Verburg ziet maatschappe lijk en sociaal grote ontwikke lingsmogelijkheden voor het Del tagebied, mits men voorzichtig te werk gaat. Hij zeide, dat er zon der twijfel mogelijkheden voor industrievestiging zullen komen, maar dat men zich vooral in de eerste tijd zal moeten toeleggen op toeleveringsbedrijven voor de bestaande industrieën dan op het vestigen van nieuwe industrieën. Zeeland mag zeker geen schoor stenen woud worden, zo zeide hij. Op het punt van de arbeidsvoor ziening was hij tamelijk pessimis tisch gestemd. Reeds nu is het ze, dat de landbouw met tekorten aan geschoolde werkkrachten te kampen heeft. Wanneer de indu strie zich vestigt dan zullen op nieuw werkkrachten weggezogen worden. Deze situatie is thans reeds een nachtmerrie voor de Zeeuwse boer. Het lid van de Tweede Kamer, de heer C. Egas, heeft een over zicht gegeven van de toekomst van landbouw en visserij in het Deltagebied. De heer Egas zeide, dat het afsluiten der zeearmen voor de landbouw, in technische Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „In de afgelopen week zijn ver. schillende besprekingen gevoerd met de Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr Utoyo Ramelan, die in Den Haag'ver toeft voor het voeren van voorbe sprekingen, die kunnen leiden tot een Nederlands-Indonesische con ferentie ter verbetering van de wederzijdse betrekkingen. Aan het eind van deze week kan thans worden gezegd, dat oriënterende besprekingen zijn gehouden, die de algemene aspec ten van de zaak betroffen. Men is nu zover gevorderd, dat een begin is gemaakt met de uit wisseling van gedachten over de agendapunten, die op de confe. rentie aan de orde zouden kunnen worden gesteld en die een vrucht baar overleg mogelijk zouden ma ken. Zowel van Nederlandse als van Indonesische zijde zijn ter zake reeds diverse suggesties ge daan". Wat de behandeling van het agendapunt Ned. Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties betreft, deelde de woordvoerder nog mede dat dit punt los moet worden ge zien van de besprekingen in Den Haag. Nederland heeft zich van het begin af principieel verzet tegen elk gesprek over de souvereini. teit van Ned. Nieuw-Guinea en zal zich ook blijven verzetten tegen iedere bemoeienis van de Verenigde Naties terzake. Wanneer dus hinnenkort deze zaak in behandeling komt, is te Pierre July, de Franse minis-j tot stand gebracht heeft, moet ter voor atoomenergie, zal deze week in New York voor de V. N. een uiteenzetting geven van de Franse ontwapeningsvoorstellen, zo heeft premier Faure in een toespraak medegedeeld. De jongste atoomontploffing in de Sowjet-Unie toont ons het gevaar dat twee blokken pogen elkaar op het gebied der militaire middelen voor te komen. De menselijke geest, die derge lijke middelen tot vernietiging ook een weg weten om de vrede te verzekeren, aldus de premier. Faure zeide een uitvoerbaar voorstel te hebben gedaan. Alle ontwapening diende een bepaalde hoeveelheid energie vrij te ma ken, welke, omgezet in gelden, op ander gebied gebruikt zou kun nen worden. Minister July zou dit „belangrijke Franse plan' verwachten, dat minister Luns zich naar New York zal begeven, teneinde persoonlijk de behande ling hiervan ter hand te nemen. Persberichten, als zou van Ne derlandse kant aan mr Utoyo als voorwaarde zijn gesteld, dat Indo nesië er toe zou meewerken dit punt in de Verenigde Naties van de agenda af te voeren, alvorens tot besprekingen in Den Haag kan worden overgegaan, zijn on juist. De behandeling van het agendapunt in de Verenigde Na ties staat geheel los van de be. sprekingen in Den Haag, aldus de woordvoerder. Nadat enige tijd geleden het blad „Indonesia Raya" valse zo. genaamde geheime documenten had gepubliceerd, die de indruk gaven, dat de Chinese volksrepu bliek een samenzwering smeedde om het gezag in de R. I. omver te werpen, is nu het te Semarang verschijnende blad „Suara Mer deka" gekomen met weer nieuwe publicaties over andere zoge naamde geheime documenten, die naar het blad zegt door pre sident Soekarno gebruikt werden bij het opstellen van zijn rede in November 1954. In deze rede be schuldigde Soekarno bepaalde niet nader genoemde Indonesi. sche leiders ervan hun land te verkwanselen. Het blad reprodu ceerde brieven van een Chinees, waarin die een niet nader ge noemde autoriteit meedeelde, dat deze altijd geld kon krijgen, zo lang hij de val van het kabinet- Ali Sastroamidjojo beraamde. Naar aanleiding van deze publi caties verklaarde de heer Sosro. danukusumo, oud-hoofd van de centrale recherche, dat deze stuk ken vals zijn bevonden. Zij wer den door een zekere Lie Hiap Tjhon in handen van de oud minister van justitie, Djojy Gon. dokusumo, gespeeld. Zij waren aanleiding tot het ontslag van Sosro, die intussen weer eerherstel heeft gekregen. Bedoelde Lie was volgens Sosro medewerker van Djojy, belast met diens privé-aangelegenheden. Sosro zei verder, dat hij reeds een aanklacht tegen Djojy indiende wegens aantasting van zijn goede naam en het valselijk onder ver voor de Verenigde Naties uiteen zetten namens de Franse rege. I denking brengen van een straf- ring. I baar feit te hebben gepleegd zin gesproken, enorme voordelen zal bieden. Niet alleen voor Zee land zelf, maar ook voor Noord- Brabant. De aanwezigheid im mers van een omvangrijk zoetwa- termeer in het Deltagebied kan een einde maken aan verdroging en verzilting. Deze verdroging en- verzilting is onder andere op Tholen en Zuid-Beveland in ern stige mate aanwezig. (De heer Egas sprak alleen al van 30.000 ha op Zuid-Beveland.) Men treft ze ook aan in het westelijke deel van Brabant. Deskundigen hebben berekend, dat in het Deltagebied en Weste lijk Brabant alleen al 160.000 ha een oogstverminaering van meer dan 15 pet heeft, waarvan 4000 ha meer dan 25 pet tengevolge van verzilting, maar vooral ten gevolge van verdroging. Ophef fing van het tekort aan zoetwater zal een oogstvermeerdering ge ven van naar geschatte cijfers 16 millioen gulden per jaar in het Deltagebied en ongeveer 24 mil lioen gulden per jaar in Westelijk Brabant. Dit is totaal al 40 mil lioen. Daarnaast vindt men, zo zeide de heer Egas, in Oostelijk Noord- Brabant nog 320.000 ha grond met een oogstderving met meèr dan 15 pet, waarvan 150.000 ha meer dan 25 pet. Indien men ook deze gronden met behulp van mo derne technieken van voldoende zoet water kan voorzien, dan zal de oogsttoeneming daar honderd millioen gulden per jaar over schrijden. Daarmede, zo zeide de heer Egas, is wel duidelijk gewor den, welke grote agrarische be langen bij het Deltaplan betrok ken zijn, terwijl zij tegelijkertijd een nationaal belang omvatten. Vervolgens besprak hij de ge volgen van de afsluiting van de zee-armen voor de visserij. De bot- en ansjovis visserij zal vrij wel geheel verloren gaan. Men mag slechts hopen, dat het hier zal gaan zoals in het IJsselmeer en dat zoetwatervis en paling ter compensatie zullen kunnen die nen van de verliezen. Een rede lijke schadeloosstelling zal inder daad noodzakelijk zijn. De garna lenvisserij, hoewel eeff gevoelige tik krijgend, zal voor een deel toch wel gehandhaafd kunnen worden in wellicht Grevelingen en Westerschelde. Anders ziet 't er uit met de oestercultuur. In dien men er in de Grevelingen niet in slaagt een redelijke op lossing te vinden voor deze tak van visserij, dan is de oestercul tuur in de Delta ten dode opge schreven. De mosselvisserij daarentegen kan voor een gedeelte geregene reerd worden in de Waddenzee, hoewel men daar nog met vraag stukken omtrent de verwate ring zit. De stad Yerseke echter is ten dode opgeschreven en dat noemde de heer Egas niet min der dan een ramp. Voorts sprak hij nog over de oplossing van het drinkwaterprobleem tengevolge van de deltawerken en wees ten slotte op het enorme belang, die de herverkavelingen in de gebie den voor de agararische wereld en speciaal voor de boer zullen hebben. Dertien vragenstellers maakten gebruik van de mogelijkheid de specifieke Zeeuwse belangen, die voor een deel ten offer zullen worden gebracht aan de uitvoe ring van deltawerken, nog eens met nadruk aan te tonen en daar op baseerden zij een aantal vra gen, die door de sprekers in het begin van ae middag werden be antwoord. DE MIDDAGVERGADERING. Tal van onderwerpen werden tijdens de middagconferentie over de „Toekomst van het Delta gebied" op grond van een rapport van de Dr Wiardi Beckmanstich- ting besproken. Zeeuws-Vlaanderen weer de vergeten hoek. Enige Zeeuws-Vlaamse spre kers waren teleurgesteld, dat hun deel van de provincie vrijwel bui ten beschouwing was gelaten. Wij zijn Nederlanders in hart en nieren, zo betoogde men. Wij dan ken cultureel en economisch veel aan Belgisch particulier initia tief. Moeten we ons nu gaan af vragen, of we als Belgen of als Nederlanders beschouwd wqr- den? Natuurlijk niet, maar geef ons dan tenminste een vaste oeververbinding in de vorm van een tunnel. En verbeter in de overgangstijd de veerverbindin- gen, die voor Zeeuws-Vlamingen zeker kosteloos moeten zijn. En waarom wordt de idee van een vaste oeververbinding bij Saeftin- ge met Brabant niet voortvaren der aangepakt Van het eiland Goeree-Flakkee kwamen dergelijke geluiden. Dat „bruggetje" bij Tiengemeten moet er zo gauw mogelijk komen als eerste stap voor verdere ont plooiing. ..En zeg maar niets over de veren, want onze verbindingen zijn nog slechter en bovendien vele malen duurder", zo troostte men de Zeeuws-Vlamingen. Uitdrukkelijk kwam de wens naar voren om in het Deltaplan ook een vaste oeververbinding te maken tussen Zierikzee eri Nrd- Beveland. Zo'n oeververbinding zou volgens drs M. C. Verburg 20 millioen gulden kosten, maar een jaarlijks rendement van tien percent geven. „Is een voordeli ger belegging op dat gebied denk baar?", zo vroeg hij. Plaatselijke belangen. Tal van burgemeesters wezen op hun specifieke plaatselijke be langen en ook op de bestuurlijke moeilijkheden, die met de uitvoe ring van het Deltaplan en de daarbij komende maatschappelij ke ontwikkeling zuilen ontstaan- Burgemeester C. van Hofwegen van Nieuwe Tonge bepleitte meer armslag voor de gemeentebestu ren om een waarlijk vooruitziend bestuur met het oog op de toe komst mogelijk te maken. Hij verweet het ministerie van Maat schappelijk Werk „socio- en an dere -logen" naar de eilanden te zenden. Deze „missionarissen", zo zeide hij „overleggen niet met de plaatselijke besturen. Moeten straks op eenzijdig verkregen in lichtingen rapporten worden ge maakt?" De gemeenten zullen middelen moeten krijgen om, ook op maatschappelijk terrein, als krachtige zeitstandige lichamen te kunnen optreden. Zij hebben specialisten nodig voor planologi sche ontwikkelink op actieve grondpolitiek. Fnuikend zijn de functiecumulaties als burgemees ters-secretarissen en secretaris sen-ontvangers. Met lede ogen ziet burgemeester Van Hofwegen de groeiende macht van de wa terschappen. Dat zijn doel-organi- saties, die echter de taken der ge meentebesturen niet mogen over nemen, zo zeide hij. Hij bepleitte meer respect voor de gemeentelij ke autonomie. Grote toekomst voor het Deltagebied. Ten aanzien hiervan vond hij enige steun bij de Zuid-Hollandse gedeputeerde mevr. mr Chr. A. de Ruijter-de Zeeuw, die ten aan zien van het voorkomen van schokken in de maatschappelijke ontwikkeling niet alleen nauwe samenwerking van rijk en pro vincie met de gemeentebesturen aanbeval, maar bovendien he- toogde, dat ontwikkeling en ver nieuwing op de eilanden zeker niet „van boven af" mag worden opgelegd. Deze ontwikkeling en vernieuwing moeten ontstaan op initiatieven uit de gemeenschap pen, de gemeentebesturen, de kerkgemeenschappen en vereni gingen. Het deltagebied, zo zeide zij, zal geweldige recreatiemoge lijkheden ten aanzien van water sport en strandleven gaan bieden. ue provinciale besturen, maar ook belanghebbende, zich snel uitbreidende steden als Den Haag en Rotterdam zullen moeten me dewerken aan de ontwikkelingen in het gebied. Alleen al rond de Grevelingen, op 40 km van Rot terdam, schat zij een toekomstige ontspanningsgelegenheid voor 180.000 personen. Ter hechting van de bevolking aan de oude be dem acht mevr. De Ruijter be hoorlijke woningvoorziening, spreiding van locale industrie, opleiding van de landarbeiders- jeugd en vooral ook bewegings mogelijkheid door goede verbin dingen tot de eerste vereisten be horende. Beveiliging voor stormvloeden. Prof. dr ir J. L. Kleijn heelt nog eens met nadruk gewezen op de aspecten van veiligheid, die door het huidige Deltaplan gebo den worden. Om die veiligheid is het in de eerste plaats begonnen. Het afsnoeren der zee armen ver kort een kust van 700 km tot 40 50 km. Men kan bovendien de nieuwe dammen op ue meest ge wenste plaatsen leggen en ze tot ieder gewenst niveau verster ken, hetgeen om technische rede nen met de oude dijken niet altijd het geval is. De kosten van on derhoud worden geringer. De nieuwe zeewering is nodig in ver band met de verandering van ni veauverhouding tussen land en zee. ,,Wij moeten niet stel!e:r", al dus prof. Kleijn, „dat de verant woording, dat de afsluiting niet eerder geschiedde, rust op onze voorgangers. Eerst thans hebhen wij voldoende ervaring, voldoen de technisch-wetenscbappelijke mogelijkheden, voldoende mate rieel en vooral voldoende gerou tineerd personeel om deze wer ken aan te kunnen pakken. Bo vendien is psychologisch bezien de tijd rijp terwijl de financiële middelen aanwezig zijn. De ver antwoordelijkheid bij ons volk ligt in het nu". ter atsluitinc van de conferen tie hebben mr J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, en voorzit, ter Evert Vermeer slotwoorden gesproken. Medegedeeld wem, dat in regionale en plaatselijke partijkringen dieper op détails van het Deltaplan zal worden in gegaan.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1