Uit de Provincie jC&zccs dits-cktifUt^ met melk meer mores oor de Zondag Gemeenraad van Terneuzen. Beursoverzichl ZONDAGDIENST ARTSEN De gehuwde vrouw en het ouderdomspensioen Advertenties Schoolétui's TERNEUZEN Israëlisch vliegtuig door Egyptische luchtdoel artillerie beschoten AGENDA SLUISKIL. SLUIS. ZAAMSLAG. ZUIDZANDE. V» W nabeurskoersen. BIERVLIET. U kent ze toch wel, inwoners van Hoek? SCHOOLETUI'S Enkele, dubbele, drie- en vierdubbele N. V. Fa P. J. van de Sande Niet zonder rechten DE RUSSEN EN HET SUEZ KANAAL. HEEFT DE VROUW GEEN RECHT? HET PENSIOEN VOOR DE VROUW Lezing met Lichtbeelden WIN 250 GRAM GOUD 10 Buitenbanden Die op de Here vertrouwen zijn als de berg Sion, die niet wankelt, maar blijft in eeuwigheid. Ps. 125 1. niets of niemand kunnen wij duurzaam vertrouwen op aarde. Wij menen daarmede niet, atett alle mensen trouweloos zijn! Verre van dien, maar zij zijn er voor een tijd en zij vliegen daar heen. Er is niets onzekerder op aarde dan het leven. Hoe dwaas zijn wij mensen, die onze verwachting op mensen bouwen die morgen kunnen zijn wegge nomen! Zou het niet de oorzaak zijn van onze onbeslistheid, onze weifelende gang, onze onge schiktheid voor de ernstige levensroeping, van de ongerust heid van ons hart en ja, ook vaak van onze beginselloosheid in doen en laten? Willen wij als wijze, fiere, zelfstandige mensen door 't leven gaan? Willen wi; sterker worden in de strijd en on vermoeid tegenover onze levens taak? Plaatsen wij ons dan op de berghoogte, waarvan de levenswijze Psalmist spreekt. Hi, mag er ons op wijzen, want hij heeft het zelf ondervonden, dat men vast kan staan en onwankel baar midden in een wereld, die trilt op haar grondvesten, indien wij onze voeten gezet hebben op de eeuwige Rots. De Here is die Rots, Hij blijft in eeuwigheid. Zijn enkelen omstuwen degenen, die bij Hem hun schuilplaats hebben gezocht. Btj die trouwe Heer wil 'k steeds [verkeren, Het Hem in- en uit- en [samengaan, Hem dienen zij mijn hoogst [begeren, Hem beveel 'k met lijf en ziel [mij aan! «Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Vandaag komt St Nicolaas. Daar St Nicolaas de door ons gemelde route na zijn aankomst met de provinciale boot van om streeks 3 uur wel wat erg kort vond, is hierin een wijziging ge bracht. Deze is thans als volgt: Westkolkstraat, Dijkstraat, Korte Kerkstraat, Nieuwstraat, Arsenaalstraat, Burg. Geillstraat naar de Markt, alwaar op de mu ziektent de officiële begroeting zal plaats vinden. De verdere tocht door de stad blijft ongewijzigd. Het bestuur van „Terneuzen Klimop" verzoekt de bewoners van de straten waar St Nicolaas zal passeren, door het uitsteken van de nationale driekleur op te vrolijken. Vanaf heden tot en met Vrij dag zullen de winkels geopend zijn tot des avonds 9 uur. „En Jacob diende". De Egyptische luchtdoelbatterijen hebben Vrijdag nabij Gaza het vuur geopend op een Israëlisch vliegtuig, aldus heeft een Israë lische militaire woordvoerder Eerder op de dag had de woord voerder reeds verklaard dat van 'lit Egyptische posities gister morgen het vuur is geopend op Israëlische posten in het gebied van Beeri, in het Oostcentrale deel van het gebied van Gaza. ZATERDAG 26 NOV. TERNEUZEN: Pro Rege, 2 u.: Australië-middag. Luxor-Theater, 8 u.: „Bit tere ervaring". Concertgebouw, 8 uur: „De duivel van Diablo". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Désirée". ZONDAG 27 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 15 uur: „Bittere ervaring"; 2 uur. „De duivel van Diablo"; 4.30 uur: „Bittere ervaring". Concertgebouw, 8 uur: „De duivel van Diablo". AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: „Bésirée": 8 uur: „Staakt het vuren". ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG Gistermorgen omstreeks 11.45 uur is op het baanvak Franekei - Harlingen op een onbewaakte iverweg de trein die om 11.25 uur uit Leeuwarden was vertrokken, in botsing gekomen met een vrachtauto. De vrachtauto werd zwaar be schadigd en de chauffeur licht gewond. De trein, die een lichte beschadiging opliep, had een op onthoud van vier minuten. De rijkspolitie te Achlufn heeft de zaak in onderzoek. P.T.T.-ontspanningsverem- ging „Bundeltouw" had gister avond in de bovenzaal van café „La Belle Vue" een van haar ont spanningsavonden, waarvoor ook dit maal weer een zeer grote be langstelling bestond. - In zijn openingswoord heette de voorzitter de heer J. Weijnen in het bijzonder de heer P. Waale, directeur van het postdistrict Middelburg, van harte welkom. Ook de directeur van het kantoor te Terneuzen, de heer B. J. Bier- hoff. was op deze avond aanwe zig. De toneelvereniging onder lei ding van de heer G. Sprangers bracht het blijspel in 3 bedrijven van Christien van Bommelkouw en Henk Bakker. Een vrolijk stuk, pretentieloos, maar waarin jonge mensen de hoofdrollen spelen en waarin Amor een regen van pij len afschiet en... altijd raak. De bezoekers hebben uitbundig van de vele komische scènes genoten. Na dit blijspel hebben vele aan wezigen nog enkele uren gezel lig gedanst. Propaganda-avond „Caltex". In hotel Rotterdam #erd gister avond een lezing gehouden en films vertoond door de „Caltex". Een groot aantal dealers uit Ter- neuzen en de omliggende gemeen ten waren hierbij aanwezig. De heer D. van Mechelen wees in een kort openingswoord op het grote belang van een goede ser vice, zowel voor de Caltex-verko- pers als voor de automobilisten. In het kort stipte hij daarbij aan wat Caltex in de 3 in Nederland gevestigde trainingsscholen doet om de verkopers van hun produc ten de best mogelijke opleiding te geven. Daarna werd een nieuwe Ame rikaanse film vertoond „Altijd veilig", waarin duidelijk werd aangetoond, dat kleine oorzaken grote gevolgen kunnen hebben. De heer J. van der Vlist gaf een technische uiteenzetting over de Caltexproducten. Na de pauze werd een hersen- gymnastiekwedstrijd gehouden, waarbij de kennis der dealers op de proef werd gesteld. Op deze zeer verzorgde avond hebben de Caltexverkopers kun nen ervaren dat zij van „Caltex" nog veel kunnen leren op het ge bied van verkoop en service, Benoeming. Onze oud-stadgenoot de héér B. Burger, thans gemeente-secreta ris van Goes, is benoemd tot se cretaris der gemeente Bussum De aankomst van St. Nicolaas. Dezer dagen werd in samenwer king met de bevoegde autoritei ten de plaats bepaald waar de goede Sint met zijn gevolg heden middag om half drie per boot hoopt te arriveren. In verband met de verkeersproblemen bleef er geen betere keus over dan de Oostkade ter hoogte van de Vin- kenstraat. Van hieruit zal de Sint vooraf gegaan door de muziek zijn tocht de straten beginnen. Het ligt in het voornemen van de Sint om tijdens zijn rondrit een bezoek te brengen niet alleen aan de oudste, maar ook aan de jongste ingezetene. Vergadering S. A. M. De Sluisse auto- en motorclub hield dezer dagen een ledenverga dering in hotel „Centraal" alhier, Naast de oriëntatierit van a.s, Zaterdag ter gelegenheid van Sint Nicolaasfeest, zal in Januari 1956 een aanvang worden ge maakt met de kampioenschap pen van de club. De secretaris kon mededelen, dat het ledental in enkele weken gestegen was van 22 tot 48. Ds Jansma sloot deze geslaag de avond met dankgebed. Hoogst voldaan over het geno- tene keerden allen huiswaarts. Vergadering duivenliefhebbers. In café R. J. v. d. Veken vond een vergadering plaats van de j Zuid Nederlandse bond van post- duivenhouders afd. Zeeuws- Vlaandèren, kringcentrum. De vergadering, die onder presidium van de voorzitter, de heer A. Faas uit Terneuzen, stond, werd zeer druk bezocht. De voorzitter gaf na de verwel koming ee nkort résumé van het I afgelopen verenigingsjaar en gaf te kennen, dat dit jaar bijzonder goed was geweest dank zij het gunstige vliegweer. Zowel het verslag van de secre-1 taris als van de penningmeester waren optimistisch gestemd. Op deze najaarsbijeenkomst I werd tevens de beker uitgereikt aan de beste speler van dit sei I zoen." De heer J. Wentzler uit Stoppeldijk was de gelukkige. Bij acclamatie werden de he-1 ren M. Dieleman te Axel, G. Wul- faert te Sas van Gent, J. Stae-1 pels te Stoppeldijk en C. Markus j se te Westdorpe als bestuurs leden. NEEM PEP. MAN DRIEKWART KAN Publicatie Nederlondj Zuivelbureau Gix*enhage Propaganda-avond C.J.M.V. „Stroomopwaarts". Het Verenigingsgebouw was ge heel bezet toen de heer P. de Leeuw de aanwezigen verzocht als openingslied Gez. 147 1 te zingen. Hierna volgde Schriftlezing uit Jozua 24 en Romeinen 12, waar op gezongen werd Gez. 162 1. Na in gebed te zijn voorgegaan, herinnerde de heer De Leeuw aan het Schriftgedeelte uit Jozua. Maar al te veel wordt in deze we reld gezegd: „Wat heb ik daar mee te maken? Ben ik mijns broeder hoeder?" Het is daarom zo goed dat vooral jonge mensen bij elkaar komen en zich vereni gen nnneen verhouding tot de medemens, zoals God dit van ons verlangt. Het werk der C.J.M.V. is dan ook voor de gemeenschap van grote betekeniselkaar steu nend en liefde kwekend voor de naaste. Hierna werd gezongen Gez. 225 1, waarna nog vóór de pauze, waarin een geslaagde verloting werd gehouden, een vraag- en antwoordenspel volgde tussen drie dames en heren, waaruit de dames als overwinnaressen te voorschijn kwamen. Het tweede deel van de avond werd geopend met zang van de heer A. Zegers, onder accordeon begeleiding. Onder regie van de heer L. P. Wolse werd daarna opgevoerd 't blijspel „Gebroeders Kalkoen", dat zóveel bijval oogstte, dat de optredenden aan het slot nog een maal op het podium moesten ver schijnen. Ds Jansma vertolkte de dank van de aanwezigen aan de leiders van deze avond en de dames en heren voor hun medewerking door het opvoeren van het blij- spel De voorzitter bracht ten slotte dank aan de heer De Leeuw en de heer Wolse, waarna als slot zang werd gezongen Gez. 281A vers 1. Jaarverg. „Veronica". Woensdagavond j.l. hield de kon. muziekvereniging „Veroni ca" te Zuidzande haar jaarlijkse ledenvergadering. Bij de opening bracht de voor zitter, de heer A. Luteijn, het mooie resultaat, behaald op het jaarlijkse bondsconcours, naar voren. De heer J. H. de la Vienne zal als vertegenwoordiger van de vereniging naar de algemene ver gadering te Terneuzen worden afgevaardigd. Als bestuurslid trad af de heer W van Male, die zich niet her kiesbaar stelde. In zijn plaats werd gekozen, de heer Z. Salomé. Bij de rondvraag bracht de di recteur het slechte repetitie-be zoek ter sprake. Hij gaf de ver gadering in overweging naar een andere directeur uit te zien, op dat er dan misschien weer een opleving in de vereniging zou ontstaan. De vergadering was het met deze mening echter niet eens. Zij stond op het standpunt, dat een nieuwe directeur hierin geen ver betering zou kunnen brengen. De fout lag bij de leden zelf. De voorzitter beloofde de weg blijvers persoonlijk te bezoeken en ze aan te moedigen tot een re gelmatig repetitie-bezoek. Tot slot bracht de voorzitter dank aan de heren Iz. Luteijn en A. Wage voor het opleiden van nieuwe muzikanten en aan de heer J. W. Robijn voor het vele werk dat hij voor de vereniging verzet. BRITSE STUDENTEN 3INGEN VOOR RUSSEN DOOR. Vier Britse ebrste-jaarsstuden- ten, die zich lieten doorgaan voor Russische studenten die een bezoek aan Engeland brachten, hebben zich Woensdag met veel vertoon officieel door de Lon- dense universiteit laten ontvan gen. Door de havenautoriteiten lietën' zij zich de havenwerken tonen, 's Avonds was er een di ner te hunner ere. Aan de pers vertelden zij een en ander over het studentenleven in de Sowjet- Unie Vaste stemming, Kon. Olie est Unilever gevraagd. Eigenlijk buiten verwachting is tie beurs gistermiddag vast ge veest. Gistermorgen was de stemming zonder meer prijshou 4end, doch gistermiddag bij ope aing ging het de opwaartse rich ting in. Men schreef dit toe aan rraag voor buitenlandse reko nïng, die speciaal voor Kon. Olie ttn Unilever tot uitdrukking kwam. Kon. Olie steeg gemakke öjk van 653 tot 659%, slot circa 358. Vorige week noteerde dit fonds nog 610, zodat er in een week tijd bijna 50 punten is bij gekomen. Ook Unilever was we derom goed gevraagd en kwam van 471 op 480. De belangstelling voor AKU en Philips was welis waar niet zo groot, doch ook deze papieren wisten circa drie punten te avanceren. Ook de overige hoeken werden enigszins gestimuleerd door de vaste stemming voor de interna tionale soorten. De scheepvaart sector vertoonde voordelige ver schillen van circa twee punten ever een breed front. De cultuur afdeling deed het weliswaar iets kalmer aan maar noteerde over fiet algemeen toch een fractie be ter. Guldensbeleggingen licht ver deeld. De kortlopende leningen namelijk prijshoudend, doch de langlopende 'leningen eerder iets Ikger. Prolongatie 2% pet. Kon. Olie: 655—657 slot 656/657 657%) Ünilever: 479-^480 (480%) Nw. Philips: 356% (356%). Overleden. In het St Antoniusziekenhuis te Oostburg is Vrijdagmorgen de heer P. Robijn, die Donderdag middag even voorbij de Drie sprong door een vrachtwagen werd aangereden, aan de beko men verwondingen overleden. De heer Robijn, die als postbo de een grote bekendheid had in Biervliet en omgeving, bereikte de leeftijd van 63 jaar. In één week tijds zijn alhier 2 slachtoffers van het verkeer te betreuren en nog onder de indruk van het eerste dodelijk ongeluk is het medeleven met de nabe staanden van de thans overledene zeer groot. BRUSSEL EN ANTWERPEN WEER LICHTSTEDEN. Voor de achtste maal zal Brus sel in December weer feestelijk worden verlicht. Grote schijnwerpers zullen de prachtige historische gebouwen rond de Grote Markt weer des te beter doen uitkomen en duizen den lampjes zullen de Nieuw straat en de grote boulevards weer een feeëriek en fantastisch aanzien geven. Ieder jaar verschaft een groep zakenlieden de financiële midde len aan de lichttechnici een illu minatie tot stand te brengen, die tot ver over de landsgrenzen be roemd is geworden. De laatste jaren is ook Antwer pen met een dergelijke verlich ting begonnen. Duizenden Neder landers trekken ieder jaar naar deze steden om van dit prachtige schouwspel te genieten. Een avondwandeling door dit spel van licht en kleuren wordt een bele venis die lang in herinnering blijft. Neen, U kent ze misschien niet persoonlijk, maar U weet toch wél wie ze zijn, de Indische Ne derlanders. Een groot deel van deze men sen is in Indonesië geboren en getogen. Vaak woont hun ge slacht er al generaties lang. Het zijn afstammelingen van een blanke, Nederlandse vader en een Indonesische moeder. Ze bezitten als zodanig de Nederlandse na tionaliteit en hebben steeds met beslistheid de Nederlandse partij gekozen. Dat is zowel in de oorlog als na de oorlog zeer duidelijk geble ken. De Indische Nederlanders heb ben in deze wild bewogen tijd door een zee van rampen moeten waden. Zeer velen van hen zijn omgekomen in Japanse interne- rings kampen. Anderen en hier denken we in de eerste plaats aan vrouwen en kinderen wer den door de revolutionnaire ben den op gruwelijke wijze ver moord. Bij de besprekingen op de Ron de Tafelconferentie hadden de Indische Nederlanders geen stem in het kapittel en hier werd be slist, dat zij mochten kiezen wat ze wildenIndonesisch staatsbur ger worden of Nederlands onder daan blijven. Men verwachtte, dat ze voor Indonesië zouden kiezen, doch ondanks alles weigerde ech ter 't overgrote deel het Indone sisch staatsburgerschap aan te vragen. Ze wilden Nederlanders zijn en blijven. Velen van hen zijn sinds de sou vereiniteitsoverdracht naar ons land vertrokken. Anderen emi greerden, bv. naar Brazilië. Nog steeds echter is een grote, hoewel slinkende groep in Indo nesië achtergebleven. Het totaal aantal Nederlanders dat daar nog vertoeft, bedraagt 92.000. Velen hebben het slecht. Ze worden door de Indonesische re geringsinstanties met een scheef oog aangezien, om het nu maar zacht te zeggen. De betrekkingen, die zij voorheen bekleedden, zijn vaak door Indonesiërs ingeno men. Het recht van deze mensen om naar Nederland terug te keren, staat juridisch vast. Het zijn im mers Nederlandse staatsburgers. Onze regering erkent dit recht ook wel, mits de betrokkenen zelf de kosten van overtocht betalen. Er is echter ook een grote groep die hiervoor de financiën niet meer bezit. Deze mensen kunnen zich tot de Nederlandse autoritei ten wenden om een reistoelage. Een ambtelijke commissie onder zoekt dan hun geval en beslist of de toelage al dan niet zal worden verstrekt. Honderdduizend Nederlanders kwamen uit Indonesië naar ons Vaderland. Volgens berekening zullen er dit jaar nog ongeveer 20.000 komen. Er is een Gereformeerd Comité te Groningen, dat zich het lot van deze verdrukten heeft aangetrok ken. Het doel is behartiging van de stoffelijke en geestelijke belan gen der Indische Nederlanders, ongeacht van welk geloof, zowel hier te lande als in Indonesië. De ze mensen moeten geholpen wor den en het comité heeft reeds hulp kunnen bieden. Wij mogen deze mensen niet aan hun lot overlaten. Daarom doen wij een beroep op U. Steunt met Uw gavé dit nood zakelijke werk. In de gemeente Hoek heelt zich een commissie gevormd om in deze gemeente gelden te verzamelen voor boven genoemd Comité. Vergeet Uw landgenoten in nood niet! Wij hebben een taak jegens Ambon, doch ook jegens Neder landers die in Indonesië geboren en getogen zijn. Zet mede Uw schouders onder dit werk! U kent ze nu wél. Steunt de Indische Nederlan ders! E. S. In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad was met kennisgeving af wezig de heer F. Dieleman. Na opening door de voorzitter, mr P. Teilegen, en vaststelling der notulen van de vergadering van 27 October werden de ingeko men stukken voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een schrijven van de Katholieke Arbeiders Be weging inzake de in de vorige vergadering gehouden verkie zing leden Adviescommissie Woonruimtewet en Huurcommis- sie, welk schrijven aanleiding gaf tot een breedvoerige discussie. Voordat tot benoeming van een onderwijzer aan de Zuidland- school werd overgegaan deelde de voorzitter mede, dat nummer 2 van de voordracht, de heer J. C. Jansen Verplanke te Hontenis- se moet worden afgevoerd met het oog op diens militaire dienst plicht. Tot onderwijzer werd hierop benoemd de heer F. J. Niehof te Apeldoorn. De tweede voordracht voor be noeming van een leerkracht aan genoemde school moest worden teruggenomen, daar evenals de heer Jansen Verplanke de heer J Bogaard te Goes niet voor een benoeming in aanmerking kan komen in verband met de vervul ling van militaire dienstplicht. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot aan koop van gronden in de Noord polder informeerde de heer Van Langevelde haar het bedrag dat met deze aankoop is gemoeid. Nadat wethouder Den Hamer deze aankoop ten bedrage van 120.000 nader heeft toegelicht, werd het voorstel z.h.s. aangeno men, evenals van de aankoop van het perceel Markt 13, voor het vestigen van het kantoor van de gemeente-ontvanger en van kan toor met bergplaats voor de Be scherming Burgerbevolking. De heer De Feijter vroeg inlich tingen over het verloop van de onderhandelingen betreffende 't volgende punt der agenda, zijnde de onteigening van gronden in de Zuidlandpolder in het belang van de volkshuisvesting. De voorzitter deelde mede, dat hierover een voorstel tot arbitra ge is binnnengekomen en hoopte dat dit aanleiding zal geven tot een nader voorstel aan de raad. Z.h.s. werden vastgesteld de uitgaven over 1954 ten behoeve van het openbaar onderwijs, de bijzondere scholen en het vakon derwijs nuttige handwerken. Achtereenvolgens werd zonder bespreking of hoofdelijke stem ming overeenkomstig het voor stel van B. en W. beschikt op de ingekomen bezwaarschriften over het ophalen van het huisvuil en aangenomen het voorstel tot deelneming aan de verwaarbor- gingsregeling van de vereniging „Frauderisico Onderlinge van Gemeenten tot een bedrag van ƒ31.000, het sluiten van een re kening-courant overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten groot 200.000, en werd machtiging verleend tot afsluiting van kasgeldleningen voor 1956 tot een totaal bedrag van 800.000. Nadat de heer Camps B. en W. uank had betuigd voor het voor stel tot het opdragen van een ontwerp uitbreidingsplan Sluis kil en de voorzitter de heer De Waal, op diens vraag of het ont werpen van dit plan ook aan ir Gouwetor wordt opgedragen, had medegedeeld, dat zulks nog in overweging is, werd het desbe treffend voorstel z.h.s. aangeno men. Gewijzigd werd de begroting van het grondbedrijf en van de gemeente, dienst 1955. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming ging de raad ac- coord met het voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden in de Zeven Triniteitspolder tot een totaal bedrag van 75.940. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. om aan de heer C. de Kubber, zijnde pachter van bedoelde gronden, overeen komstig het rapport van het Ont eigeningsbureau te Rotterdam, een schadevergoeding toe te ken nen van 35.597,75 en 450 voor vergoeding verhuiskosten, ver klaarden meerdere leden ge noemd bedrag aan de hoge kant te vinden. Nadat wethouder Den Hamer het voorstel nader had toegelicht, werd het z.h.s. aangenomen. waar zelfs wachttijden voorko men van 2, 2% en 3 uur. Spreker is van oordeel, dat dit 'n onhoud bare toestand is. De voorzitter antwoordde dat Ged. Staten alle moeite doen om hierin verbetering te brengen. Of het Ged. Staten echter zal geluk ken de voortdurende toename van het verkeer op te vangen, meende de voorzitter te moeten betwijfelen. De heer N. F. Dieleman vroeg of, nu men met de schoolbouw aan de Geraniumstraat begonnen is, er een trapverbinding van de Baandijk naar de Geraniumstraat kan worden gemaakt, zulks ten gerieve van de vele voetgangers. De voorzitter deelde mede, dat hiertoe reeds opdracht is gege ven. De heer Fijn van Draat vestig de de aandacht op de slechte ver lichting bij de parkeerplaats in de Burg. Geillstraat. De voorzitter zegde toe hier naar een onderzoek te zullen la ten instellen, waarna de verga dering door de voorzitter werd gesloten. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen te Terneu zen worden waargenomen doei dokter Th. Bos, Telef. 2303. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 25 November. Per stuk in centen: Bloemkool] 938; Knolselderij 313. Per bos: Selderij 6. Per kg in centen: Andijvie 15- -j 20; Kassnijbonen 150; Rode koot; 5—6; Sav. kool 6—20; Witte kool; 45; Breekpeen II 416; Pret 25—27; Spruiten 35—36; Toma i ten 30—48; Witlof 55—75; Boe renkool 16. FRUIT (per 100 kg in guldens) 'i Cox Orange Pippin K 65; Glo rie van Holland K 30; Goudrei- nette H II 26, K 29—35.70, F 24— 30; Overige soorten appelen 11— 36. ui Peren: Comtesse de Paris K 25 St Rémy F 17, K 10—26. .H i UIT MEER dan één vraag is ons gebleken, dat er nogal wat onzekerheid bestaat over de oude dagsvoorziening van de gehuwde vrouw, en de weduwe. Teneinde deze verwarring weg te nemen, zullen wij dit gedeelte uit het wetsontwerp ouderdomspensioen aan een nadere beschouwing on derwerpen. In dit wetsontwerp dan is Je positie van de gehuwde vrouw apart geregeld. De wet gaat er in beginsel van uit, dat de gehuwde vrouw zelf een pensioen voor de oude dag opbouwt, ook wanneer zij uitsluitend werkzaam is in de huishouding. Op een zelfstandig pensioen kan zij echter alleen aanspraak maken wanneer zij weduwe of ge scheiden vrouw is geworden. Is zij nog gehuwd, dan wordt het gehele gehuwdenpensioen aan de man uitgekeerd, maar de moge lijkheid wordt geopend om de helft van het pensioen, waarop de man recht heeft, uit te keren aan de vrouw. Omvraag. De heer Van Langevelde wees op de enorme lange wachttijden aan de veerdienst te Perkpolder, Tussen Egypte en de Sowjet- Unie is een accoord gesloten, op grond waarvan het laatste land in Port Said 'n consulaat zal ves tigen voor dé behartiging van de Russische belangen in de zóne van het Suezkanaal. Buiten het consulaat-generaal in Cairo zal dit het enige Russische consulaat 'in Egypte zijn. DE WET gaat er dus vanuit dat beide echtgenoten zelfstan dig hun eigen pensioen opbou wen. In het algemeen zal de vrouw echter geen recht hebben op dat pensioen, omdat de man het gehuwdenpensioen ontvangt. Voor elk jaar, waarin de man niet verzekerd is geweest, of nalatig gebleven is premie te betalen en voor elk jaar, waarin de vrouw niet verzekerd is geweest of na latig, wordt het pensioen met 1 gekort. Tijdens het huwelijk kan het zelden voorkomen, dat slechts een der echtgenoten in ge breke is gebleven; de regeling is dus speciaal van belang voor de jaren vóór het huwelijk. De pensioenpremie wordt be taald door de man, ook wanneer de vrouw eigen inkomen heeft. Is de vrouw in loondienst, dan wordt er echter van haar loon wel premie ingehouden. Blijkt bij het opleggen van een definitieve pre mie-aanslag, dat man en vrouw samen over meer dan 6000 pre mie hebben betaald, dan zal het teveel betaalde worden terugbe taald. Aan een echtpaar wordt pen sioen uitgekeerd, wanneer' de man 65 jaar is geworden, dus niet wanneer de vrouw 65 jaar is geworden en de man dit nog niet is. Wanneer man en vrouw duurzaam niet samenwonen, ont vangen beiden de helft van het gehuwdenpensioen. EEN VROUW, die wel verze kerd is geweest en getrouwd is, met een man, die nooit in de ver zekering is opgenomen geweest, krijgt zelfstandig recht op pen sioen wanneer zij en haar man beiden 65 jaar zijn. s Wanneer de vrouw van een pensioentrekker bij het overlijden van haar man nog geen 65 jaar is, krijgt zij pas op haar 65ste jaar recht op ongehuwdenpensioen. In elk geval krijgt een weduwe het gehuwdenpensioen nog uit gekeerd tot en met de laatste dag van de vijfde maand na het overlijden. Ook wanneer een man weduwnaar wordt, blijft hij ge durende eenzelfde termijn in het genot van het gehuwdenpensioen. Zelfstandig pensioen (dus 804) krijgt de vrouw eveneens wanneer het huwelijk plaatsvond nadat zowel de man als de vrouw reeds de 65-jarige leeftijd hebben bereikt. Indien echter een 65-jari- ge vrouw in het huwelijk treedt met een man beneden die leeftijd, dan verliest zij het recht op zelf standig pensioen. DRIE UITKERINGEN TEN OPZICHTE van het bo dempensioen staat het er dus als volgt voor: voor de vrouw: a. nimmer gehuwd geweest: als zij premie heeft betaald, ont vangt zij, zodra zij 65 jaar is, het ongehuwdenpensioen b. de echtgenote geweest van een pensioentrekker, doch zelf nog geen 65 jaar; zij ontvangt na het overlijden van haar man het gehuwdenpensioen tot en met de laatste dag van de vijfde maapd, daarna krijgt zij niets meer, óm dat zij nog geen 65 jaar is. c. de 65-jarige weduwe van een pensioentrekker: zij ont vangt na het overlijden van haar man tot en met de laatste dag van de vijfde maand de gehuw denuitkering en daarna de onge huwdenuitkering. De gehuwden uitkering oe draagt, zoals men weet 1338 per jaar en de ongehuwdenuitkering 804 per jaar. (Nadruk verboden) Heden overleed tot onze diepe droefheid, in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Sluiskil, na een smar telijk lijden, mijn ge liefde Man en onze Zoon, Broeder, Behuwd- broeder, Oom en Néef, de Heer WOUTER LOUIS JOPPE, in de leeftijd jaar. Wed. E. JOPPE— MARTIN en Familie. Sluiskil, 24 Nov. 1955. Cité P 93. Begrafenis zal plaats vinden Maandag 28 Nov. 1955 op de R.K. Begraaf plaats te Sluiskil om 3 uur in de namiddag. Vertrek huis Cité C.N.A. 2.30 uur. van 54 i AANSTAANDE MAANDAG aanvang 3 uur n.m. in het LUXOR-THEATER door de heer ALBERT IJSEBAERT over OUD-TERNEUZEN Gratis toegankelijk vOor per sonen boven 65 jaar. in de grote VéGé-St. Nico- laas-Pi'ijsvraag: VéGé-Kof- fie en -Thee zijn hun ge wicht in GOUD waard. Zie VéGé-advertentie van 18 november. TE KOOP: nw gecoverd 1050 X 16, ƒ75,— per stuk. Te bevr.: C. DE VISSER. Langcstraat 75, Hoek, Telef. 01154317. N.V Fa. P. J. van de Sande

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2