Nieuwe politiek gevraagd |F-m.||,„|u UITZET ■v-v.v-v.v.v Algerije van V. N.-agenda afgevoerd Verkiezingen van nieuwe senatoren in Z.-Afrika Belgische stem over Deltaplan Gouden regeringsjubileumvan Koning Haakon KEUKEN- WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN V.'.V.V.VAV *- WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De verkiezingen in Indonesië FRANKRIJK ZAL IN DE ALGEMENE VERGADERING TERUGKEREN. ENGELSE STAP BIJ GRIEKENLAND Pracht collectie LUXE SCHRIJFMAPPEN N. V. Fa P. J. van de Sande IIIIIIIIIIIIIII1 Een nieuw type verbrandingsmotor Protest tegen schoolwetten van Collard Telegram van Nasser aan Ben Joessef Brits schip gezonken PREMIER FAURE STELT VERTROUWENS KWESTIE Sneeuwval in Stockholm HET WEER In Bridge Canasta étui's niet te evenaren N. V. Fa P. J. van de Sande Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955. 10 Jaargang No. 3622 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uttr. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. DE BIJEENKOMST der vier ministers van Buitenlandse Zaken, die krachtens de richtlijnen van de conferentie der vier staatshoofd den in Juli besluiten had moeten nemen tot ontspanning van de verhouding West-Oost, is geëindigd. Het staat nu wel vast, zeker bij de Westelijke deelnemers, dat zij beter niet had kunnen worden gehouden. Men heeft de laatste dagen nog alle pogingen in het werk gesteld om althans te komen tot een einde, dat enig vooruit zicht opende. De wijze, waarop Molotof de ge detailleerd uitgewerkte Franse voorstellen om tot uitwisseling van inlichtingen te komen en ook op andere wijze toenadering op geestelijk gebied te zoeken, ver wierp, liet geen enkele illusie voor de naaste toekomst bestaan. Dulles heeft nog een uitvoerig gesprek met Molotof gehad, maar ook dat bracht geen verandering. Op de laatste, zakelijke bijeen komst poogde Molotof enig. ter rein te herwinnen ten opzichte van de Europese veiligheid, ver moedelijk, omdat hem wel voor ogen stond, dat de wereld de schuld van deze mislukking aan Rusland zal geven, maar de Wes telijken waren nu althans zo ver standig om daarop niet in te gaan. Zo is dus ook het denkbeeld van gedeeltelijke ontwapening, waarvoor Eisenhower's voorstel len in Juli dienden, op niets uit gelopen. Wel zelden heeft een diploma tieke conferentie in zodanig kort communiqué van haar verrichtin gen melding gemaakt als nu. Een 13-regelige boodschap, waarin uit sluitend wordt vermeld, dat de vier ministers zijn bijeen geweest, en over welke punten zij hebben gesproken. Verder niets. Het is opmerkelijk, dat in de laatst ge hóuden redevoeringen de drie Westelijke ministers, die een ge zamenlijke boodschap opstelden waarin zij het Duitse volk toezeg gen voor de hereniging van Duits land te blijven strijden, weinig verbittering toonden. Dulles hoopte blijkbaar tot op het laat ste ogenblik nog, dat de Russen tot inkeer zouden komen. DE GROTE VRAAG. WAT NU? Dat is de vraag, die men zich niet alleen in de vier grote hoofdsteden, maar ook el ders, in het bijzonder in Bonn, stelt. Men zoekt naar de redenen die Moskou ertoe hebben bewo gen om op zo botte wijze op de politiek van de glimlach, die toch waarlijk wel enig resultaat ople verde, terug te komen. Aan de ene kant heet het, dat men, om met de Westelijken en met West-Duitsland tot overeen stemming te komen, concessies had moeten doen aan de satelliet staat Oost-Duitsland. Deze con cessies zouden verlangens hebben opgewekt bij de overige satelliet staten en daarom moest men daarvan afzien niet alleen, maar ook duidelijk maken, dat Moskou niet van zins is enig pand, dat het zich heeft toegeëigend, prijs te geven. Anderen menen, dat, nu dit Russisch masker is afgeval len, voor het Westen een zuiver der toestand ontstaat. Het is te hopen, maar wanneer men b.v. ziet, dat in West-Duitsland de op positie reeds van toenadering tot Oost-Duitsland en Oost-Duits land is Rusland spreekt, kan men niet heel zeker zijn van de reacties. Rusland gaat voort op de ingeslagen weg; nu is ook de minister-president van Noorwe gen ter audiëntie te Moskou ge weest en deze heeft nog eens her haald, dat tegenover West-Europa a| lang vaststond: ondanks zijn lidmaatschap van de NATO, zal Noorwegen geen buitenlandse •bases op eigen grondgebied toe laten, tenzij het direct bedreigd of aangevallen wordt. West-E ui-opa zal zijn politiek geheel moeten herzien en te eer- tier dat het Wfesten daartoe be sluit, te beter. Men goochelt nu een beetje met de woorden koude oerfog en co-existentie naast el kander, maar de toestand is op nieuw geworden gelijk ze was omstreeks midden 1954. En de stappen, die Moskou b.v. in Af ghanistan doet, tonen opnieuw, dat het gebied van infiltratie wWdt uitgebreid. NIEUWE LEDEN VOOR DE V. N. ER IS GEEN DATUM voor een nieuwe conferentie genoemd. In dit opzicht heeft Amerika zijn zin gekregen tegen het Frans-Engels verzet. Wel is te Genève gespro ken en naar men aanneemt enig resultaat bereikt over het opne men van nieuwe leden in de Ver enigde Naties. Het gaat daarbij om 18 landen, d.w.z. 5 satellietstaten van Rus land: Albanië, Boelgarije, Honga rije, Roemenië en Buiten-Mongo- fië; 7 candidaten van het Westen: Finland, Ierland, Italië, Oosten rijk, Portugal en Japan; tenslotte 6, ten dele tot de Arabische we reld behorende staten: Ceylon, Cambodja, Jordanië, Laos, Lybië en Nepal. Korea en Vietnam, voorlopig nog verdeeld, zijn in deze lijst niet opgenomen. Nu ziet het er zo uit, dat Engeland bereid is alle 18 staten ineens op te ne men; Amerika maakt echter voor Mongolië een uitzondering op de inderdaad juiste grond, dat dit een provincie en geen onafhanke lijke staat is. Amerika heeft nu het initiatief genomen om de Vei ligheidsraad te doen bijeenko men; brengen de V. S. hun veto uit tegen Mongolië, dan staat vermoedelijk alles weer op losse schroeven. Of de Westelijke we reld er voordeel van heeft, poli tiek en geestelijk, dat het leden tal aldus toeneemt, moet nog w or den afgewacht. Van West-Duitsland als nieuw lid is, zolang Duitsland verdeeld blijft, geen sprake, maar als sou- vereine staat treedt Duitsland •meer op de voorgrond. Met sobe re plechtigheid zijn de eerste ruim honderd officieren van het nieuwe Duitse leger geïnstal leerd; Bonn schijnt spoed te zet ten achter de nieuwe divisies, die reeds in 1956 voor een gedeelte zouden gereedkomen. Von Bren- tano is naar Wenen geweest en heeft er wel resultaat bereikt. Spaak is bij Von "Brentano ge weest; niet, zoals 'later werd be kendgemaakt, om over verande ring der Westelijke grenzen, ook voor Nederland van belang, te spreken, maar over de voortzet ting van de Europese integratie. WANNEER FRANSE VER KIEZINGEN? DEZE INTEGRATIE zal Frans- Duitse vriendschap tot basis moe ten hebben. Faure tracht daarom met alle kracht te bewerken, dat het huidige Franse parlement zo spoedig mogelijk ontbonden wordt. Aangezien de Raad der Republiek, de vroegere senaat, weinig medewerking toont, heeft hij, elastisch als hij is, het voor nemen om uiterlijk 18 December verkiezingen te houden, reeds laten vallen. Het zou dan midden Januari worden en de mogelijk heid bestaat, dat het door de Raad der Republiek gewenste districtenstelsel met herkiezin gen dan wordt toegepast. Maar of het Faure zal gelukken daar voor in de Nationale Vergadering uiteindelijk een meerderheid te verkrijgen, moet worden afge wacht. Tegelijk nemen de zorgen in Noord-Afrika toe, nu de terug keer van sultan Ben Joessef niet heeft kunnen verhinderen, dat bloedige tonelen zich hebben af gespeeld tegen degenen, die met sultan Ben Arafa hebben samen gewerkt. Evenzeer als in Cyprus weer nieuw terrorisme gaande is, omdat sir John Harding uit Lon den is teruggekeerd met vrijwel ongewijzigde instructies, niette genstaande Makarios, de aarts bisschop, enige toenadering zou hebben getoond. In het Midden-Oosten is van belang, dat met Engelse directe en Amerikaanse indirecte mede werking het pact van Bagdad, dat Turkije met Irak, Iran en Paki stan verenigt, is geratificeerd. Militair betekent dit nog niet zo heel veel, maar het is een troef tegen Egypte en Syrië. De aan slag op de Iraanse premier heeft doen zien, dat er in de Arabische wereld nog fanatisme genoeg be staat. Het hoofdpunt: de verhou ding Israël-Arabië wordt er niet door opgelost. Maar Amerika blijkt bereid tot krachtige inter ventie en Engeland laat zijn voor keur voor Israël enigszins varen, hetgeen Cairo voldoening wekt. De ontwikkeling zal wellicht nauw samenhangen met de ban-, den, die, althans economisch, bij het bezoek van Chroesjtsjef en Boelganin te Nieuw Delhi worden gelegd. Terwijl tenslotte Stevenson zich nu officiëel candidaat heeft verklaard, rommelt het in de twee belangrijkste Zuidameri- kaanse statenArgentinië en Bra zilië. In het laatste land blijkt het ingrijpen der militairen van meer constante aard dan alleen in ver band met de ziekte van de vice- president. In Argentinië heeft het vakverbond tegenover de nieuwe agressieve militaire politiek een algemene staking afgekondigd, die reeds spoedig als mislukt kon worden beschouwd. VAN DER MANDERE iNadruk verboden) Volgens de jongste tellingen van de verkiezingen voor het In donesische parlement zijn de re sultaten in geheel Indonesië thans als volgt: P. N. 18.078.625 Masjumi...*7.853.500 N. U6.451.136 P. K. 16.005.208 Hevige orkaan. Te Poelau Simeloengan in Oost- Atjeh heeft dezer dagen een or kaan gewoed, die zó hevig was, dat verscheidene prauwen, die met kopra geladen waren, om sloegen, huizen werden vernield en bomen werden ontworteld. Een 16 jarig meisje werd door de wind meegevoerd tot een hoogte van 5 meter. De razzia's in Oost-Sumatra. De correspondent van P.I.A. te Medan meldt, dat de razzia's, die deze week in geheel Oost- Sumatra zijn gehouden, werden ondernomen naar aanleiding van een onderzoek, dat is ingesteld naar de diefstallen van wapens, die in Augustus in Medan zijn gepleegd. Bij de thans aange houden personen zijn documen ten ontdekt, waaruit blijkt, dat zij contact onderhielden met ben den, die verwarring in Oost- Sumatra trachten te stichten. Een deel der aangehoudenen is inmiddels in vrijheid gesteld. De politieke commissie van de algemene vergadering der V erenig de Naties te New York, heeft Vrijdag eenparig en zonder stemming een resolutie van India aangenomen, waarin wordt aanbevolen, de kwestie-Algerije in de huidige zitting niet te bespreken. De algemene vergadering heeft naderhand het besluit van de politieke commissie, de kwestie-Algerije tijdens de lopende zittings periode niet verder te behandelen, unaniem en zonder voorafgaand debat bekrachtigd. De commissie besloot verder 't Franse bewind in Marokko als volgend agendapunt te behande len, met de bedoeling de kwes ties die Frankrijk aangaan af te werken, opdat Frankrijk vóór het einde van de zittingsperiode weer in de algemene vergadering zou kunnen terugkeren. Zoals bekend, heeft Frankrijk zich op 30 September uit de alge mene vergadering teruggetrok ken uit protest tegen het besluit, het Algerijnse vraagstuk op de agenda van de algemene vergade ring te plaatsen. Nader is gemeld, dat de Fran se delegatie weer aan de vergade ringen van de politieke commis sie zal deelnemen als het vraag stuk Marokko is afgehandeld. Een redacteur van ,,Le Matin'' heeft Oscar Leemans, directeur- generaal van de Antwerpse ha ven, om zijn mening gevraagd over het wetsontwerp betreffende het Delta-plan, dat verleden week in het Nederlandse parlement werd ingediend. Leemans ver klaarde, dat België de kans krijgt de gegevens, welke door Nederland zullen worden ver strekt, wetenschappelijk te onder zoeken. Indien de Nederlanders ons de nodige tijd laten voor dat onderzoek zal België in staat zijn te zeggen of liet volledig of slechts gedeeltelijk accoord kan gaan met het plan. Ik meen dat België het plan niet volledig zal afwijzen, maar het zou aan Ne derland tegenvoorstellen kunnen doen. Dat onderzoek zal een uit- De Engelse ambassadeur jn Athene heeft Donderdag monde ling een nota van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken aan de Griekse premier overge bracht. Hierin wordt gerept van de „anti-Britse" strekking van radio uitzendingen uit Athene voor Cyprus. Een woordvoerder van het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de stap „ongerechtvaardigd". In Athene en andere Griekse steden blijven veel scholieren van school weg uit protest tegen de terdoodveroordeling van een jon ge Griekse Cyprioot wegens hst neerschieten van een politieman en tegen de Britse methoden op Cyprus. De politie in de Griekse hoofd stad heeft Donderdag verschei dene protestbetogingen uiteenge jaagd. Britse militairen hebben Vrij dag in de buurt van Chandria 'n Cyprioot doodgeschoten, die geen gehoor gaf aan een bevel. Don derdag zijn daar door verzetslie den een Brit gedood en twee ge wond. gebreid personeel vergen, vooral zo wij spoedig met ons antwoord willen klaar komen. De vraag blijft nu of dat technische perso neel zal worden verruimd, zoals wij verlangen. Anderzijds moet worden ge hoopt, dat de haven van Antwer pen de gelegenheid zal krijgen de studie, welke van Belgische zijde zal worden gemaakt, te volgen, en dat de haventechnici zullen deelnemen aan de onderzoeken, welke, zoals men weet, onder de bevoegdheid van de regerings autoriteiten vallen. Ondervraagd over de terugslag van het plan op het stroomregime en op de scheepvaart Antwerpen- Rijn, verklaarde Leemans: „La ten wij ons niet uitspreken, alvo rens wij de zaak zelf hebben on derzocht. In de Nederlandse documenten wordt gezegd, dat de gevolgen voor het stroomregime niet erg zullen zijn. Wij weten evenwel goed, dat de Nederlan ders zich kunnen vergissen. Dat is vroeger reeds gebleken o.rn. bij de ramp van 1 Februari 1953". Leemans spreekt zich niet uit over deze kiese kwesties. Tegen de voordelen van een brede wa terweg, die de invloed van de ge tijen niet zou ondergaan, stelt Leemans het feit, dat de verbin ding AntwerpenRijn, welke in het vervolg de kenmerken van een kanaal zal hebben, in de win ter bloot zal staan aan het gevaar voor ijsvorming. Ondanks die plannen, aldus de havendirecteur, blijft de stad Antwerpen het Moerdijkkanaal eisen. Dat is vooralsnog de voor deligste oplossing. Het is overi gens mogelijk, dat de werken van het Volkerak de scheepvaart Ant werpenRijn gedurende lange tijd zullen stremmen. Tot besluit zei Leemans, dat sommige Belgische technici het Delta-plan in beginsel goedkeu ren, mits het gewijzigd en aange past wordt na onderzoek. Hij rei ook nog, dat minister Vanauden- hove heeft medegedeeld dat het technische personeel zoveel mo gelijk zal worden aangevuld. De Zuidafrikaanse oppositie leider Strauss van de verenigde partij en zijn aanhangers zijn Vrijdag uit protest uit het colle ge getreden, dat nieuwe senato ren in Transvaal kiest. Strauss verliet het kiescollege, omdat de voorzitter, Nieol, die gouverneur van de provincie Transvaal is, bepaald heeft, dat er geen redevoeringen mogen worden gehouden, daar hierdoor de procedure zou worden gerekt. Volgens de oppositieleider staat de uitslag van te voren vast, daar de regeringspartij, de nationale partij, de meerderheid in het college heeft. Nu er geen redevoeringen mogen worden ge houden, heeft het geen zin, dat de oppositie langer blijft, aldifl Strauss. Twee kleinere oppositiepartij en, de socialisten en de conserva tieven, hebben de verkiezingen geboycot. Eerste-minister Strijdom heeft na de stap van Strauss zijn te leurstelling geuit over 't „schan dalige gedrag" van de leider van de verenigde partij. Inmiddels zijn Vrijdag in de 4 provincies Transvaal, de Kaap provincie, Natal en Oranje-Vrij staat en in Zuid-West-Afrika 67 senatoren aangewezen. Vol gende week zal de regering er nog achttien benoemen. Met de vier senatoren, die de belangen van de naturellen vertegenwoor digen, zullen het er in totaal dus 89 zijn, in vergelijking met 48 le den in de oude senaat. Waarnemers voorspellen, dat 77 zetels door de nationale partij zullen worden ingenomen, terwijl de overige twaalf door aanhan gers van de verenigde partij zul len worden bezet. In de oude se naat had de partij van premier Strijdom 28 zetels. Door de vergroting van het aantal leden van de senaat krij gen de nationalen de benodigde twee-derden meerderheid voor een grondwetswijziging, die het plaatsen van de kleurlingen op een aparte kiezerslijst mogelijk zal maken. Leden van de „vrouwenliga ter bescherming van de grondwet" hielden in Pretoria en andere ste den „zwijgende" protestacties tegen wat zij noemen het „ten grave dragen van de constitutie". Van het paleis van Justitie in Pretoria woei Vrijdagochtend 'n zwarte vlag met een doodskop, die spoedig door ambtenaren door de Zuidafrikaanse vlag werd vervangen. Frankrijk heeft tot dusver een bespreking van dit onderwerp steeds geboycot. Antoine Pinay, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft inmiddels bekend gemaakt, dat Frankrijk zal terugkeren in de algemene vergadering der Ver enigde Naties. Pinay deelde dit mede onmid dellijk na een kabinetsvergade ring, waarop de beslissing van de algemene vergadering werd be sproken. Op een persconferentie verklaarde Pinay, dat het besluit „een overwinning van het ge zonde verstand" was en dat Frankrijk waarschijnlijk heden of Zondag weer van de partij zal zijn als de assembleé de ontwape ning zal bespreken. Pinay zeide nog, dat een lid van de regering zich spoedig naar New York zal begeven om de leiding van de Franse delega tie op zich te nemen. Op de vraag of de Franse re gering van haar besluit zou terugkomen af te zien van een reis naar Moskou nadat de Sow- jet-Unie vóór plaatsing van Alge rije op de agenda van de alge mene vergadering had gestemd, antwoordde Pinay, dat de gevol gen van de stemming van 30 September nu ook moesten op houden te bestaan. Premier Faure heeft verklaard, dat Frankrijk gaarne zijn plaats in de assembleé weer wil inne men. Het standpunt van de V. N. was thans weer in overeenstem ming met het handvest. ONBEPERKTE GARANTU OP DE VERING. IAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGE» Henry Bony, directeur aan het college Amadee Gasquet te Cler mont Ferrand heeft een nieuw type verbrandingsmotor ontwor pen welke mogelijk zou kunnen leiden tot wijziging in de bestaan de autotechniek. De nieuwe mo tor vormt een tussenvorm tussen de klassieke motor en de gasmo tor en zou door de eenvoudige structuur tegen veel lagere prijs kunnen worden vervaardigd dan de bestaande motoren. De nieuwe motor weegt 32 kg, en ontwikkelt een vermogen van 63 pk. De heer Bony heeft on langs het voorkeursrecht voor de toepassing van zijn uitvinding verstrekt aan de General Motors en aan de Auto Union. De Noren in Noorwegen en overal elders in de wereld vierden gisteren het gouden regeringsju bileum van koning Haakon. Vijftig jaar geleden zette de Deense prins Carl voor de eerste maal als koning Haakon de ze vende voet aan wal in Christiana, de toenmalige naam van Oslo. Hij was vergezeld van koningin Maud en de jonge kroonprins Olav. Vrijdagochtend werd de konink lijke standaard gehesen van het staatsziekenhuis te Oslo, waar de 83-jarige koning wordt ver pleegd. Op 29 Juni 1.1. brak hij zijn dijbeen. In het ziekenhuis werd de ko ninklijke patiënt geëerd met een plechtigheid in kleine kring. De officiële feestelijkheden zijn uitgesteld totdat de koning vol doende zal zijn hersteld om eraan deel te nemen. Reeds dagenlang stromen ge schenken en telegrammen van instanties, verenigingen en par ticuliere personen binnen. Vele Belgische automobilisten die tegenstander zijn van de schoolwetten van de socialistische minister van Onderwijs, Collard, hadden de gewoonte aangeno men bij het passeren van minis teriële auto's die gemakkelijk te herkennen zijn omdat zij al tijd bij wijze van protest tegen deze nieuwe schoolwetten, het morseteken (de eerste letter van Collard) met hun cla xon voort te brengen. In het al gemeen aarzelden de rijkswach ters dan niet de ministeriële auto in de steek te laten en proces verbaal op te maken tegen de would be marconist. Een Katholieke volksvertegen woordiger heeft de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk de vraag gestild op grond van welk voorschrift de rijkswacht in deze gevallen tot het opmaken van proces-verbaal overgaat. Hierop heeft de minister thans geantwoord dat geluidsignalen zo kort mogelijk moeten worden gegeven en alleen dan zijn toe gestaan indien dit nodig is om een dreigend ongeval te voorko men. Vrijdagmiddag zijn van het fort Akerhus saluutschoten ter ere van de koning gelost, terwijl een militaire kapel de koning een serenade bracht. De gemeenteraad van Oslo en die van Bodoe hebben besloten een standbeeld voor de koning te doen oprichten. Koninklijke gelukwensen voor Koning Haakon van Noorwegen. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben telegrafisch hun gelukwensen gestuurd aan Koning Haakon van Noorwegen ter gelegenheid van zijn vijftigjarig regerings-jubt- leum. Emaille of Aluminium Het geschenk Ti voor 't a.s. echtpaar. Kolonel Gamal Abdel Nasser, de Egyptische premier, heeft aan de sultan van Marokko een telegram gezonden, waarin hij zegt: „De overwinning die het Marokkaanse volk heeft behaald is niet anders dan een overwin ning van de Arabische volken in hun geheel. Ik bid God, de Aller hoogste, dat Hij uw regeringstijd met glorie zal vervullen." „Ik bid God eveneens dat onze inspanningen voor het wel der Arabieren, de Pan-Arabische be weging en de overwinning van de Islam en de muzelmannen mogen worden bekroond." Het 6.770 ton metende Britse schip „Fakira", dat Woensuag S.O.S.-seinen uitzond, is in de Zuidchinese Zee, ongeveer 500 km uit de kust van Indo-China, gezonken. Dit is gemeld door de Nederlandse sleepboot „Oostzee", die de „Fakira" te hulp was ge sneld. Vijf-en-veertig bemanningsle den van de „Fakira" zijn gered door het Liberiaanse schip „Sym phony". De „Oostzee" bereikte de „Fakira" Donderdag en haalde de gezagvoerder en tie officieren van boord. De ..Fakira' was van de „East and West Steamship Company" te Karatsji. De Franse premier, Edgar Faure, heeft Vrijdag in de assem- blée de vertrouwenskwestie ver bonden aan een motie, waarin wordt voorgesteld prioriteit te geven aan een bespreking van het nieuwe wetsontwerp van de regering voor het houden van verkiezingen in Januari. Op Dinsdag 29 November zal over deze kwestie worden ge stemd. Faure zeide, dat het nieuwe wetsontwerp inhoudt, dat het parlement tot 31 December de gelegenheid heeft om het be staande kiesstelsel te herzien. In dien er dan nog geen beslissing hieromtrent is genomen, zullen er in de eerste helft van Februa ri verkiezingen worden gehouden op grond van het huidige stelsel. Stockholm heeft Donderdag de eerste zware sneeuwval van het seizoen beleefd. Vrijdagochtend waren duizend arbeiders bezig de straten vrij te maken. In geheel Zweden worden temperaturen beneden nul gemeten. Tussen een hogedrukgebied. zich uitstrekkend van de Oceaan over Ierland naar Noordwest- Frankrijk en een depressie, die uit noordwestelijke richting naar Zuid-Zweden trok, ontstond een krachtige westelijke stroming Deze stroming voerde vochti ger en minder koude lucht aan. die Vrijdagavond ook, over ons land begon uit te vloeien. Na een vrij zonnige dag, trok ken in de vooravond wolkenvel den het land binnen, waardoor bijvoorbeeld de temperatuur in Eelde snel van min 1 tot plus 2 graden steeg. De noordelijke stations meldden toen reeds lich te regen, Eelde natte sneeuw. Het zuidoosten bleef echter aanvankelijk onbewolkt, waar door hier de temperatuur al één graad onder het vriespunt daalde. Intussen komt een nieuwe de pressie ten noorden van IJsland tot ontwikkeling, die in oostelijke richting bewoog. Een bijbehoren de koufront trok in de richting van Engeland, doch zal het weer in onze omgeving heden niet be ïnvloeden. Heden zal er vrij veel bewolking zijn en de wind iets toenemen. De temperaturen zul len over het algemeen hoger zijn dan Vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Hogere temperaturen. Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Matige tot krachtige westelijke wind ZONDAG 27 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 (140 0.50 n.m. 11.41 12.16 12.56 1.06 MAANDAG 28 NOVEMBER. v.m njn. Breskens 0.07 12.23 Terneuzen 0.42 12.58 Hansweert 1.22 1.38 Walsoorden 1.32 1.48 Nov. 26 8.19 16.39 14.30 4.03 27 8.20 16.38 14.58 5.24 28 8.22 16.37 15.33 6.47 29 8.23 16.36 16.21 8.07 30 8.25 16.36 17.23 9.19

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1