Nazis steken het hoofd weer op in West-Duitsland l De Wereld van week tot week Anale Agung voerde met graaf Van besprekingen Bylandt Incident bij opvoering van «Hamlet» te Moskou TWEEDE BLAD Vrijdag 25 November 1'55 1 De J««rqMf| No. 3621 Otio Strasser en Goebbels' gunsteling Naumann zeer actief Negers van lijst van kiesgerechtigden in V. S. afgevoerd Boelganin stuurde pop aan Amerikaans meisje Radio-actieve regen in Japan „Spitfires" bij opbod verkocht In Bridge Canasta étui's niet te evenaren N. V. Fa P. J. van de Sande De Walvisvangst Sowjet-bezcek aan India Vermindering van kosten bij emigratie naar Nieuw-Zeeland Vierkleurenpotloden N. V. Fa P. J. van de Sande Adenauer hervat zijn werkzaamheden Eiland Te ver Meteoor Gettysburg zijn, brengt men de ook enige dagen gele- VIUg ei Hoge schilder Nietsnut Man? Ook dat nog Links De laatste Boelganin en Chroestsjef te Bombay Leiders van Britse Labour- partij verwerpen voorstel Keuze uit meer dan 500 VULPENNEN N. V. Fa P. J. van de Sande I* West-Duitsland spelen zich in de laatste weken gebeurtenissen af, waaraan in het buitenland helaas niet voldoende aandacht wordt geschonken. De terugkeer der Duitse gevangenen uit de Russische kampen heeft geleid tot een herleving van het nationalisme en dit heeft verscheidene neo-nazistische groepen de gelegenheid gegeven op te duiken uit het donker, waarin zij sinds enige tijd schuil gingen. Het is op het ogenblik nog niet zeker, welke rol de voormalige nazi-generaals, die zich onder de „Heimkehrer" bevinden, in de toekomst in de politiek zullen spelen. Waarschijnlijk zullen de meesten er zich voorlopig wel toe bepalen, van de herwonnen vrij heid te genieten en een nieuw be staan op te bouwen. Dat laatste zal hun niet al te moeilijk vallen, want de staat toont zich tegen over hen in vele gevallen royaler dan tegenover de slachtoffers van de nazies. Maar in elk geval zal een deel der teruggekeerden zich spoedig op politiek terrein breed maken en dan zal wel blijken, dat zij hun opvattingen in de jaren van ge vangenschap niet aanzienlijk heb ben veranderd. Zij zijn misschien niet allen nazi, maar beslist wel overtuigde nationalisten geble ven. En in die hoedanigheid zul len zij niet lang voor gesloten deuren behoeven te wachten... NIEUWE BUNDELING. Ze is dezer dagen in Wahn bij Keulen een „Gemeenschap van Duitse ridderkruisdragers" opge richt, die haar zetel hoe had men er de moed toe? in het zeer democratische West-Berlijn heeft gevestigd. De groep be weert politiek neutraal te zijn, maar zij heeft toch alvast een „eresoldij" geëist voor allen, die onder Hitier streden. In Neurenberg heeft Otto Stras- De Amerikaanse federale rech ter Bottle heeft Woensdag amb tenaren in het district Randolph (Georgie) opdracht gegeven bin nen tien dagen de namen van 134 negers, die van de lijst van kies gerechtigden waren afgevoerd, weer op deze lijst te plaatsen Tegen de drie ambtenaren was door 525 negers een aanklacht in gediend, omdat negers het recht was ontzegd in 1954 deel te ne men aan een tussentijdse verkie zing. Een jury heeft 22 van de ge dupeerde negers een schadeloos stelling van 880 dollar toegekend, te betalen door twee van de amb tenaren. ser met veel lawaai een partij in het leven geroepen Onder zijn aanhangers is nu reeds, kort na de oprichting, een flinke ruzie uitgebarsten. Dat verhindert Strasser echter niet, te pogen om alle neo-nazistische groeperingen voor zich te winnen en deze naar Hitiers voorbeeld in een massa partij onder te brengen. Het is de vraag, of hij mensen zal vinden, die hem het vele, voor zijn plan nodige geld kunnen verschaffen; de activiteit van deze eerzuchtige bedrijvige politieke zonderling dient in elk geval met aandacht te worden gevolgd. In Hannover kon de rechts-ra- dicale, sterk nazistisch besmette „Deutsche Reichspartei" een par tijdag houden, waarop de beruch te dr Werner Naumann, die zoals bekend, enige jaren geleden door de Britten op grond van. samen zwering gearresteerd werd, een grote rol speelde. De vroegere nauwe medewer ker van Goebbels onderhoudt uit stekende betrekkingen met geld gevers en invloedrijke politieke kringen en hij heeft zelfs vrien den in de regeringsbureaux in Bonn weten te maken. Naumanns verbindingen leiden ook naar het buitenland, naar België, Frank rijk, Zweden, Spanje en Argenti nië. De vriend en gunsteling van Goebbels werd door de vergade ring geestdriftig verwelkomd. Aanwezig waren ruim driehon derd vooraanstaande leden van de partij, die twee dagen lang over hun toekomstige politiek beraad slaagden. OOK VROUWEN. Aan dit beraad werd deelgeno men door vroegere vooraanstaan de nazi's, zoals „Sturmbannfüh- rer" van SA en SS, lieden, die onder Hitier bij het hoger onder wijs en de rechterlijke macht dienden, enz. Ook vrouwelijke na zi's doken op: een ten tijde van Hitier beruchte „Frauenschafts- führerin" hield een gloeiend-na- tionalistische rede. Tot partijlei der werd gekozen Wilhelm Mein- berg, die in de Hitlertijd „Reic'ns- obmann" van de „Reichsnahr- stand" en later directeur der „Reichswerke Herman Göring" was. De zetel van deze zuiver neo- nazitische partij bevindt zich in Duisburg. Daar woont ook Nau mann, die op de partijdag welis waar geen officiële functie kreeg, maar van wie bekend is, dat hij in de partij, die hoofdzakelijk door hem wordt gefinancierd, 'n enorme invloed heeft. In Duis burg leidt Naumann een export zaak, die hem in staat stelt zeke re politieke verbindingen met het buitenland te versluieren. Een groot figuur in deze krin gen is nog altijd Naumanns vrien din, de schatrijke mev. Lucht. Er wordt zelfs beweerd, dat zij in feite de „ziel" is van deze partij van nieuwe en oude Duitse nazi's. En het is vooral deze partij, die met nationaal-socialisten van alle schakeringen in de Westeuropese en Zuidamerikaanse landen in contact staat. (Nadruk verboden.) i>£ f HIWH !JK IN 0\S LAND.. Maarschalk Boelganin heeft de elf-jarige Ann Latman uit Los Angeles op haar verzoek een pop in Russische klederdracht doen toekomen. Vroegere brieven van Ann aan Boelganin's voorganger, Malenkof, waren nooit beant woord. De Russische pop is de zestig ste in de verzameling van Ann. Zij heeft tot 200 buitenlandse leiders dergelijke verzoeken ge richt, waarvan er 55 met succes zijn bekroond. In de afgelopen dagen is in ver schillende delen van Japan regen gevallen, die in hoge mate radio actief is. Japanse deskundigen verzamelen gegevens om te kun nen vaststellen of het verschijnsel iets te maken heeft met een serie in de Sowjet-Unie ondernomen proeven met atoomwapens. Prof. Eisotadjima van de uni versiteit van Rikko zeide, dathij op 4, 5 en 6 en op 21 en 22 Nov. een verhoging van de radio-activi teit van de regen heeft geconsta teerd. ipderr dag zijner 18 pcbfscheidingen iedere dag zijner241 huwelijken de vrouw mag meI-16jaar de man mag mpf-18 jaar huwen doch cfe gem vrouw huwen doch de gem. ian frouwl-pas roet 29 j. Irouwr pas me» ons land telfca 2milj. gezinnen ca80%vd ders boven de 30 jaar isgehu»-?, wij rellen2* meer we duwen dan weduwnaars iedere dag worden er 627 babies geboren Een 25-tal vliegtuigen van het type „Spitfire 14" van de Belgi sche luchtstrijdkrachten is op een openbare verkoping te Koksijde bij opbod verkocht. De eerste Spitfire die geveild werd bracht fr. 16.000 op. De 25 toestellen ge zamenlijk gingen voor fr. 435.000 van de hand. Men zal van deze toestellen voornamelijk nog de onderdelen gebruiken. Sedert men ongeveer honderd jaar geleden werkelijk met de walvisvangst is begonnen zijn ongeveer 1.2 millioen van deze zoogdieren gevangen, zo blijkt uit de cijfers, die door het natio nale instituut voor de statistiek zijn gepubliceerd, dat een on derzoek naar de walvisvangst heeft ingesteld met het oog op de bestudering van de wereldmarkt voor oliën en vetten. Terwijl in het midden van de vorige eeuw het aantal gevangen walvissen slechts enkele tientallen per jaar bedroeg, was het tegen 1900 de 2000 genaderd. Het steeg tot 20.000 vóór de oorlog en beloopt thans 50 a 55.000 per jaar. Men is van mening, dat dit aantal een limiet is voor de bescherming van de soorten. Men heeft thans besloten tot een vermindering van de vangsten, om een zeld zaam worden van bepaalde soor ten blauweWalvissen te voorkomen. Uit gewoonlijk goedingelichte bron in Nieuw-Delhi is verno men, dat de Russische leiders hun bezoek aan Birma met twee da gen zullen bekorten, om op de terugreis via India en Afghanis tan naar de Sowjet-Unie meer tijd te hebben voor aanvullende besprekingen met premier Ne- hroe. Donderdagochtend woonden de Russische leiders in een stadion bij Bombay een bijeenkomst van 100.000 kinderen bij, die de gas ten luide toejuichten. Tot algemene verbazing van de aanwezigen hadden Boelganin en Chroesjtsjef de „tilak" op het voorhoofd, een rode verticale streep die voor de Hindoes het teken is, dat de drager er van zijn morgengebed heeft uitge sproken. Een dergelijk teken dra gen de „Sadhoes", de heilige mannen, op het voorhoofd. Toen de RusslsChe leiders op de tribune hadden plaats geno men, werden duizend ballons en een groot aantal duiven losgela ten. Het merendeel van de dui ven vloog direct weg, maar twee bleven rond de tribune fladderen waar zij door een vrouwelijk lid van de Sowjet-delegatie werden gevangen en aan Boelganin en Chroesjtef gegeven. Dezen lieten de dieren na enige tijd weer los, tot vreugde van de kinderen. Toen overigens Chroesjtsjef de schare wilde toespreken, riepen de kinderen zo luid „Hindi Rusi bhaibhai" (Indiërs en Russen zijn broeders), dat zijn woorden nau welijks te horen waren. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung Gde Agung heeft Donderdagoch tend met de Nederlandse hoge commissaris in Djakarta, mr. W. F. L. graaf Van Bylandt een be spreking gevoerd, die een uur duurde. De woordvoerder van het In donesische ministerie van Bul- Nu Nieuw-Zeeland onlangs is toegetreden tot het intergouver nementele comité voor Europese migratie (leem), heeft dit voor de Nederlandse emigrant naar Nieuw-Zeeland voor gevolg, dat diens eigen bijdrage in de kosten van overtocht wordt verminderd. Tot voor de toetreding van Nieuw-Zeeland tot leem was de figuur deze, dat emigrerende een heden onder de overeenkomst, 200 «Vo hadden bij te dragen van hun aanslag in de loon-, cq in komstenbelasting. Daar nu be halve door Nederland en Nieuw- Zeeland ook door de leem wordt bijgedragen, wordt de bijdrage dezer eenheden op 150 °/o gesteld. Emigrerende eenheden met een entry-permit betaalden tot voor kort 300 °/o. Deze categorie zal in het vervolg bij emigratie naar Nieuw-Zeeland 200 te betalen hebben. tenlandse Zaken, Suwito, deelde mede, dat deze bespreking „nor male diplomatieke activiteiten in verband met de voorbereidingen van de komende besprekingen" betekende. Voorts zei Suwito, dat Utoyo Ramelan dagelijks contact onder houdt met het ministerie van Buitenlandse Zaken in Djakarta over zijn besprekingen in Den Haag. Op de vraag, of Indonesië een bepaalde richtdatum heeft voor de besprekingen met Neder land, zei Suwito, dat zij zo spoe dig mogelijk gehoqden dienen te worden, bij voorkeur nog voor de kwestie-Nieuw-Guinea in de algemene vergadering van de Verenigde Naties komt. Voor zijn bespreking met graaf Van Bylandt had Anak Agung met premier Harahap een be spreking gehad. Op de vraag, of Utoyo Ramelan reeds rapport heeft uitgebracht, antwoordde Anak Agung: „een ambassadeur dient verslag uit te brengen aan zijn regering". Procureur-generaal over Nederlandse arrestanten. de De Indonesische procureur-ge neraal, Soeprapto, heeft Donder dag aan P.I.A. medegedeeld, dat hij opdracht heeft gegeven de Nederlandse politieman Van Krieken uit Makassar naar Dja karta over te brengen. Na zijn aankomst in de hoofdstad zal de zaak-Van Krieken door" bevoeg de instanties worden onderzocht. Verder deelde Soeprapto mede, dat hij thans bezig is een lijst van gevangen gehouden Neder landers nader in beschouwing te nemen. Op de vraag, of dit in houdt, dat de Nederlanders in vrijheid zouden kunnen worden Reeds gedurende de opvoering van het eerste bedrijf van Sha kespeare's „Hamlet'' had de Brit se spelleider, Peter Brook, bij de Russische schouwburgdirecteur geprotesteerd tegen rumoer, dat in de eerste rij gezeten fotogra fen maakten. Directeur Kedrof van het Moskouse kunsttheater, waar de opvoering, door een Brits toneelgezelschap, plaats vond, was het eens met Brook en hij had de fotografen verboden nog opnamen te maken. Doch in het tweede bedrijf stelde een Russische fotograaf zijn toestel op een driepoot op, om, juist voordat Paul Scofield, die de rol van Hamlet vervulde, een alleenspraak zou houden, een opname te maken. Brook stond op, greep driepoot en fototoestel, en slingerde beide buiten de zaak in een gang. De Britse spelleider verklaarde dat de Russisohe schouwburgdi recteur het met hem eens was, dat het optreden van de foto graaf „volkomen schandalig" was geweest. Hij voegde hieraan toe: „Ik heb thans ontdekt, dat de Sow jet-Unie en de Ver. Staten één ding gemeen hebben: het gedrag van hun fotografen". De opvoering van het stuk had een groot succes. Het was de eer ste maal sedert de revolutie van 1917, dat een Brits gezelschap op het toneel in Moskou stond. Bij de eerste opvoering waren o.a. schrijvers, acteurs en voor aanstaande personen uit het Rus sische culturele leven aanwezig. Het Britse gezelschap geeft nog elf voorstellingen in Moskou. Zij zijn allen uitverkocht. Bondskanselier dr. Adenauer heeft Donderdag na een ziekte van verscheidene weken zijn werkzaamheden in het paleis Schaumburg te Bonn hervat. Voor de ingang van het gebouw stond een groot aantal fotogra fen en filmoperateurs op de Bondskanselier te wachten. Dr. Adenauer, die er goed uit zag, begroette de menigte opge wekt met de woorden: „Goede morgen, mijne heren". In de Atlantische Oceaan niet ver van Brest ligt het eilandje Sein en de bewo- aers hebben dit voor op de andere in woners van Frankrijk dat ze geen belas ting betalen. Al niet sinds Lodewijk XIV en niemand heeft het recht daarin veran dering te brengen, houden de belangheb benden strak en stijf vol. Allicht Maar nu hebben deze eilandbewoners een verzoek tot de autoriteiten op de vas te wal gericht om geld te verstrekken om een dijk te herstellen. Goed, heeft men aan de wal gezegd, maar dan moe ten jullie er aan meebetalen. Voor el ke 1000 gulden die jullie inbrengen krij gen jullie een subsidie van 10.000 gul den. De burgemeester ging met dit voor stel accoord en begon het geld bij el kaar te collecteren. Maar toen bleek dat lang niet alle van de dertig gezin nen het spelletje van betalen wilde mee spelen, want men hoefde immers geen belasting te betalen, en dit was een verkapte vorm van de vastelanders om toeh geld los te krijgen voor staatsza ken uit de zakken van de inwoners van Sein. De burgemeester bleef niet anders o- ver dan het plan op te geven, maar kon niet meer slapen omdat hij aan de vastelanders zijn woord had gegeven. Hij overweegt nu af te treden, tot vreug de van zijn tegenstanders op het ei land. Datzelfde Sein zit echter sinds enige tijd zonder dokter. En de autoriteiten op het vaste land aarzelen met een nieuwe te benoemen. Volgens de bewo ners van Sein om hen dwars te zitten vanwege de geschiedenis met de dijk en het maar geen belasting willen beta- kilo braden 30 minuten. ken. Hij zou dolgraag dokter op zo'n eiland ei op bakken, asperges koken kost 4,5 zijn, want, zegt hij, ik ben een geboren minuut en een stuk vlees van drie eiland-dokter. Ja, hij doet niets dan ver- 1 langen naar de dag dat een van die schepen hem naar zo'n eiland mee zal nemen. Maar het mag niet van de prefect En zo zit men op Sein zonder dokter, maar ja... tenslotte betaalt men er ook geen belasting! Een pastoor in een frans dorpje van de Jura is ternauwernood aan de dood ontsnapt toen een meteoor langs zijn hoofd suisde. De pastoor was 's avonds met een electrische lantaarn in zijn tuin naar iets op zoek toen hij een vreemde Henry de Montherlant, frans schrijver zucht hoorde en meteen een gloeiend bekend om z'n pikante uitspraken over voorwerp met een geweldige vaart over vrouw en huwelijk, heeft er van afge- zijn hoofd zag voorbijgaan. Het voorwerp, zien om naar Texas te gaan, waar men dat volgens deskundigen een meteoor hem doktor honoris causa wil maken, moet zijn geweest, ontplofte tegen een ,,Ik ben, zei hij, deze zomer al naar muur op enkele meters afstand van de Baule (franse badplaats) geweest en dat pastoor, waarbij zich een hevige hitte leek me het eind van de wereld." verspreidde. Op de muur vond men la ter een verschroeide plek van vijftig Onderbroek vierkante centimeter. De amerikaanse marine heeft twintig ex- Meteoren worden vaak omstreeks half perts opgedragen een onderzoek in te stel- November gesignaleerd. De meeste zijn zo len naar de meest praktische onderbroek groot als een duivenei. Het veelvuldigst ko- voor de mariniers. Hun rapport moet vóór men ze voor om de 33 jaar als de komeet 30 November gereed zijn. van Tempell de baan van de aarde kruist. Hoewel dat pas in 1965 weer het geval zal President Eisenhower heeft zijn intrek den gesignaleerde meteoren met deze komeet genomen op zijn modelboerderij te Get- verband. In 1833 was op een November- tysburg. Daardoor is dit plaatsje van sacht de kometenzwerm zo hevig, dat een 7000 inwoners tijdelijk de hoofdstad van boer in Amerika de volgende nacht opstond de Ver Staten geworden met het bureau om buiten fe gaan zien of er nog sterren van de president op de tweede verdie- san de hemel over waren gebleven. Het liad ping van het postkantoor. hcm geleken dat ze allemaal naar beneden Bij zijn aankomst werd het echtpaar waren gekomen. Eisenhower door de bevolking hartelijk begroet, waarbij mevrouw Eisenhower, Satelliet „Mammie", het luidste applaus kreeg Dg Amerikanen zijn van plan in 1957 omdat ze 3ang was (59 jaar), wat haar en i9gg Uental satemeten het we- tranen in de ogen bezorgde. reldruim in te schieten, die een aantal Gettysburg is bekend uit de ameri- meetinstrumenten zullen meevoeren die len. Volgens de prefect te Brest echter kaanse geschiedenis. In de successie oor- samen ongeveer twintig kilogram zullen omdat er gebrek aan dokters is en er zich op de oproep slechts één candidaat 'heeft gemeld. Nu is één dokter beslist :wel genoeg maar deze ene, dokter Mar gin, is een gescheiden man en de prefect vindt hem daarom minder geschikt om dat de inwoners van Sein godsdienstig van levensvisie zijn. Dat is jammer voor die dokter Martin, want hij loopt al zeventien jaar op de kaden van Brest heen en weer, kijkend naar de schepen die naar eilandjes als Sein vertrek- log sneuvelden er in 1864 vijftigduizend wegen. Men rekent er op dat ongeveer soldaten en hield president Abraham vyf van deze satellieten gedurende twee Lincoln er een rede waarvan de volgen- weken op een hoogte van 300 tot 1200 de woorden beroemd zijn geworden: kilometer rond de aarde zullen vliegen. „Zij zijn gestorven opdat de regering £)e andere zullen verloren gaan: ze zul- van het volk, door bet volk, voor het ]en in het heelal verdwijnen, volk, niet van de aarde verdwijne." In New-York zijn de eerste electroni- De franse schilder Beuville schil- sche fornuizen in de winkels verkrijg- dert zijn landschappen vanuit een vlieg- baar. Men kan er in 22 seconden een tuig dat door zijn vrouw wordt bestuurd. De franse schrijver Mauriac heeft ge zegd: behalve dat ik schrijf hen ik een nietsnut. Logisch doorredenerend kan men dus zeggen dat een nietsnut ge makkelijk schrijver kan worden. Als je mee naar de bioscoop wilt," steek dan je huis in—brand, zei te Athene Antoine (9 jaar), leider van een groepje jongens tegen Georges (7). Daar Geor ges zich het lidmaatschap van de kleine bende waard wilde tonen door zich als een man te gedragen, liep hij naar huis, keerde een bus benzine op zijn bed om en stak de brand er in. Spoedig sloegen de vlammen uit dak en ramen terwijl de vriendjes van enige afstand verheugd toekeken. Toen Georges weer bij hen terug keerde, zei Antoine: ,,Nu hoor je bij ons we hebben het volste vertrou wen in je." Nu sultan Ben Jqpssef op de marok- kaanse troon is teruggekeerd is het hek van de dam. Niet alleen gaat hij zich een zekere onafhankelijkheid aanmeten en maken zijn volgelingen wel wat al' te korte metten met vroegere tegenstan ders volgens onze begrippen, maar nu gaat bovendien de oudste dochter van de sultan revolutionaire ideeën uitstrooien: ze wil dat de marokkaanse vrouwen net als de mannen aan de wereld hun ware gezicht laten zien door de sluier af te schaffen. Een bank te New-York heeft chèque- boekjes voor linkshandigen in omloop gebracht. De talons bevinden zich aan de rechterkant. Een schotse donor stond drie maal achter elkaar bloed aan eenzelfde pa tiënt af. Na de eerste keer gaf de zieke hem honderd gulden, na de tweede keer met enige aarzeling dertig en na de der de keer had ze zoveel schots bloed in de aderen dat ze er zich met een be dankje van af maakte. gesteld, antwoordde Soeprapto: „Dat laat ik aan Uw eigen in zicht over". Rede van Soekarno te Djogjakarta. Op zijn tournée door Midden- Java heeft Soekarno Woensdag tot een groot gehoor gesproken. Hij riep hen toe: „Geloof, geloof toch, dat de plannen inderdaad bestaan". Hij doelde op de plan nen a en b, tot het ten val bren gen van de republiek, die hij in zijn rede van 10 November te Bandung heeft genoemd. „Want de imperialisten zijn niet dom. Ze weten, dat het sterkste wapen, dat zij kunnen handteren is de tweedracht, die onder een volk heerst. Het imperialisme kan zichtbare en onzichtbare wapens toepassen, tot de laatste behoren de verdeel-en-heers-po- litiek en het kweken van een minderwaardigheidsgevoel ten opzichte van het blanke ras. On ze grootste vijand ligt niet in zichtbare wapenen, maar in ziek ten en tekortkomingen, die in ons volk heersen en die in plan b zijn verwerkt." Soekarno bestreed, dat hij het houden van een volkscongres had geopperd om het kabinet Ali Sastroamidjojo in stand te houden. „Ik spoor nog steeds het volk aan het te houden, opdat het tenslotte het hele Indonesi sche volk kan omvatten. Hij voegde hieraan toe. dat het geen absolute voorwaarde is, dat er een oppositie aanwezig is. „Ze ker niet zolang het Indonesische volk nog een revolutionnaire strijd voert". De leider van de communisti sche partij van de Sowjet-Unie Chroesjtsef, heeft Donderdag ioi een Indische fabrikant in de drooggelegde staat Bombay ge zegd, dat hij Wodka onder zijn hemd zou hebben meegebracht indien hij meer geweten had. dat de fabrikant er zoveel van hield Chroesjtsjef zei tot de fabri kant, Homi Modi, dat hij in Bom bay geen alcohol had gebruikt, maar voor de landing had hij cog nac gedronken. Bij het bezoek aan de fabriek van Homi Modi, een textielfa briek, werd de Russische gasten, Chroesjtsjef en premier Boelga nin, tomatensap aangeboden. Boelganin en Chroesjtsjef hen- ben Donderdag in de Indische Oceaan gebaad. Zij hadden de wens hiertoe te kennen gegeven aan hun gastheer, de gouverneur van Bombay, wiens woning aaB zee ligt. Later op de dag, op een recep tie aangeboden door de premier van de staat Bombay, verklaarde maarschalk Boelganin: „Wij heb ben onze grote leider Lenin ge had en u uw grote leider Ghandi. Lenin en Ghandi hadden verschil lende philosophieën, doch er zijn verschillende overeenkomstige punten. Eén hiervan is dat een land vrij en onafhankelijk moet worden gemaakt". Verder merkte maarschalk Boelganin nog op: „Hoe langer onze vriendschap zal duren, des te langer zal de vrede hlijven ge handhaafd. Nader meldt Reuter dat de bei de Russische leiders zorgvuldige belangstelling voor de Indische communisten hebben vermeden. Toen Chroesjtsjef op een gege ven ogenblik werd voorgesteld aan een communistisch lid van het parlement van Punjab, zeide hij: „Ik stel geen belang in uw politiek dat is uw eigen zaak. U bent Indiër". Leiders van de Britse labour- partij hebben Donderdag een voorstel verworpen tot het instel len van een kleine commissie van leiders, die persoonlijk leiding zouden moeten geven bij het fune- tionneren van de partijorganisa-, tie. Naar verluidt kwamen de lei ders - 28 leden van de nationale uitvoerende raad eenstemmig tot deze beslissing. Het voorstel was onlangs ingediend door een commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de toestand van de partijorganisatie na- de nederlaag van de labourpartij in de algemene verkiezingen van Mei j.l.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5