Deze zwaar-verzilverde lepel tijdelijk voor 40 cent Binnenlands nieuws Handig bamboe-mesie NtemCfjCt KOFFIE en THEE bij aankoop van één Klok-Pakkei! (waarde 1.25) Eric de Noorman - Het raadsel van Tuaim Mor ooKP^todecu ïïiJ&uaC sfe /be^te, f VOOr slechts /•l IQ (winkelwaarde minstens J mm het dubbele) Dit is uw grote kans om zó voordelig in het bezit te komen van deze handige bamboemesjes. Ook leuk als St.-Nicolaas verrassing! Tijdelijk verkrijgbaar bij elk half pond Niemeijer Koffie of 9 pakjes Niemeijer Thee voor slechts f. 1,10. 't Staat voor u klaar bij uw winkelier. Vraag er vandaag nog naar! 1 luxe heft van origineel bamboe (elk heft is weer anders door het prachtige natuurbamboe) 2 roestvrij, vlekvrij lemmet van glanzend gepolijst Solinger Antinitstaal 3 geslepen punt en snij kant gedeeltelijk gekarteld k let vooral op het merk. Dat is Uw garantie! CO Bovendien steeds nieuwe, steeds mooiere cadeautjes! De ontwikkeling der kernenergie in West-Duitsland De Noorse^premier uit Moskou terug BRAZILIë LIBERIAANS SCHIP MET MAN EN MUIS VERGAAN? SJORS BOEKEN N. V. Fa P. J. van de Sande De Franse strijdkrachten in Noord-Afrika Leden van Perzische Fadaian Islam gearresteerd In Bridge Canasta étui's niet te evenaren N. V. Fa P. J. van de Sande Amerikaanse mist in televisiespel de prijs van 100.000 dollar AANVAL OP AMERIKAANSE 1MM1GRAT1EWET Kinderen jubelen I Moeders zijn trots! Nog nooit kocht De Klok zoiets moois voor U! En in Uw Klok-Pakket zitten de wijd en zijd bekende allerbeste wasmiddelen, die U nu en volgende week en over twee weken toch nodig hebt. En natuurlijk ook een fraai cadeau dat altijd in een Klok-Pakket zit. 'tffilHBPP'-*1 i 'v- -T BOTSING TUSSEN TRAM EN AUTO. Één dode en vele gewonden. Met een zware klap heeft Dins dagmiddag om 16.25 onder de ge- Tseente Mijnsheerenland (Hoek se Waard) op een onbewaakte •verweg een zware met suiker bieten geladen vrachtauto de uit 1 wagens samengestelde tram van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij geramd. Bij dit ongeluk is één dode te betreuren. Op het moment van de botsing waa de locomotief al voorbij. Van de eerste wagon, die de volle klap kreeg, werd de gehele bo venbouw finaal vernield en van de wagen geslagen. De 25 passa giers werden uit de wagon ge slingerd en onder glas, hout en oieten bedolven. Eén van de pas sagiers ,de 40-jarige Chr. de Kor- rer uit Numansdorp, die van zijn werk op weg was naar huis, werd Op slag gedood. Het aantal gewonden is nog niet bekend de gewonden wa ren al weggevoerd voor de poli tie terplaatse was maar wordt •p 25 geschat. Be lichtgewonden werden on middellijk door een juist passe rende autobus van de R.T.M. op genomen en naar enige artsen in Qud-Beijerland gebracht. Artsen uit de omgeving verleenden eer ste hulp aan de ernstig gewon den, die werden vervoerd naar het Zuiderziekenhuis in Rotter dam. De bestuurder van de bie tenauto mankeerde niets, maar was totaal overstuur. Door de schok van de botsing tarnen drie wagons op een an der spoor te rijden. JONGEMAN BOUWDE ZIJN HUISHOUDEN OP VAN GESTOLEN HUISRAAD. De politie te Apeldoorn heeft aangehouden de 23-jarige Apel- ioornse lasser J. G. R., die tal rijke inbraken heeft gepleegd. In Juni van dit jaar kwam bij de politie aangifte binnen van een inbraak, waarbij als gestolen voorwerpen werden opgegeven: Potten en pannen, lepels, dekens, akens en slopen en een radio. Daarna volgden de inbraken ilkaar op, waarbij het opvallen de was, dat steeds voorwerpen jp huishoudelijk gebied, alsmede 'kleding en enkele sieraden wer den ontvreemd. Na lang speuren deed de poli tie ven rui val in de woning van JB., waar men de gestolen voor werpen, de meeste volledig in gebruik, aantrof. Het bleek, dat R., die in 1951 was getrouwd, voor zijn huishouding noodzake lijke goederen, mede door ziekte van zijn vrouw, niet had kunnen aanschaffen, en deze daarom had ontvreemd. De totale voorraad kon nauwelijks in een ruime vrachtwagen van de politie wor den geborgen. R.'s huishouden was voor bijna drie-vierde van gestolen artikelen opgebouwd. Zijn vrouw, die eveneens werd gearresteerd, is later weer vrij gelaten. De dienst voor Sociale Zaken ontfermde zich over de drie kinderen, waarvan het oud ste vier jaar is. Zij zullen in een tehuis blijven, tot R.'s echtgenote die de vierde baby verwacht, voldoende is aangesterkt om ze zelf weer te verzorgen. GARAGE UITGEBRAND. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de garage van het autoreparatiebedrijf van de heer G. R. H. Koster van de Nieuwen- dammerdijk te Amsterdam-Noord geheel uitgebrand. In de garage stonden vier luxe auto's, waar van één met aanhanger en een bromfiets, die alle een prooi der vlammen werden. Ook de rest van het inventaris ging verlo ren. Omstreeks half twee explo deerde met een enorme knal een zuurstofcylinder. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De avond van te voren was men in de loods aan het lassen geweest. De eigenaar is verzekerd. West-Duitsland hoopt binnen vijftien jaar zover te zijn, dat het zijn eerste door kernenergie ge dreven electrische cjjptrales in gebruik kan stellen. In een door het ministerie van Economische Zaken georganiseerde bespreking over de toekomstige energievoor ziening werd dit doel gesteld, teneinde aan de stijgende be hoefte aan energie te kunnen vol doen. De bij deze gelegenheid be sproken plannen concentreren zich evenwel niet uitsluitend op de kernenergie, doch de verdere intensivering van het gebruik van waterkracht en van de pro ductie van electrische stroom uit bruinkool werd onverminderd nodig geacht. 42. Peinzend rust Eric's blik op de ko lossale grafheuvel Tu aim Mor Met deze naam op de lippen stierf de on bekende vluchteling in het dorp der Siatach, om deze naam te weten te komen joe gen Saran en de krij gers der Druïden Eric en elkaar achterna en deinsden daarbij niet voor een moord of twee terug. Door de vallende avond rijdt Eric op de grafheuvel toe, welke van nabij nog groter en machtiger indruk maakt. Meer dan manshoge steenblokken staan als stramme wachters uit een vergeten wereld in eindeloos schijnende rijen opgesteld en voe ren naar de top van de heuvel waar een vreemd gevormd bouw werk flauw tegen de lucht af steekt. De Noorman verbergt zijn paard tussen de struiken en legt zijn hond vast. De kans is gróót, dal het dier Saran aanvliegt zodra zij hem in het oog krijgt en dit strookt niet met Eric's plannen. Alvorens tot daden over te gaan wil hij nu er eerst wel eens achter zien te komen wat Saran daar boven op Tuaim Mor te zoeken heeft. In de schaduw van de grote steenzuilen bestijgt Eric omzichtig de helling. Het is doodstil om hem heen. De enige levende wezens zijn de raven en kraaien die met spookachtig gekras de ondergaan- de zon tegemoet vliegen. De Noorman nadert nu het vreemde gebouw op de top van de heuvel en dan trekt hij zich eens klaps haastig achter één der ste nen terug. Daar, op het plein te midden van de dubbele zuilenrij beweegt ietsEen mande donkere gestalte waarin Eric zon der moeite Saran herkent, loopt langzaam met gebogen hoofd tus sen de steenpilaren door en lijkt dan ineens in de grond verdwenen, twee tellen later duikt hij echter weer op en dit herhaalt zich ver scheidene malen. Verwonderd fronst Eric de wenk brauwen. Wat betekent dit vreem de gedrag? De Noorse premier, Einar Gei- hardsen ontkende bij zijn terug keer uit de Sowjet-Unie, dat Noorwegen zich tracht los te ma ken van de Navo en dat hij nieu we beloften aan de Sowjet-Unie heeft gedaan. De premier deed dit naar aanleiding van desbe treffende zinspelingen in de Zweedse pers. Gerhardsen zei bij zijn besprekingen in Moskou niets gezegd te hebben, dat zou kunnen duiden op een verande ring van de Noorse politiek ten aanzien van zijn bondgenoot schap met de andere Navo- partners. Hij had slechts de verzekering van 1949 herhaald, dat Noorwe gen geen buitenlandse bases op zijn gebied zou toelaten, tenzij het* aMgHfallen werd of zich doiWflreSie bedreigd zag. Chroesjtsjef had hem verze kerd, dat Noorwegen al zijn on derdanen, die nog in de Sowjet- Unie gevangen gehouden worden, terug zal krijgen. „De goede en de kwade". De waarnemende president van Brazilië, Nereu Ramos, heeft Dinsdagavond de Kamer van Af gevaardigden verzocht afkondi ging van de staat van beleg in het gehele land voor de duur van een maand, goed te keuren. Als de staat van beleg van kracht wordt, kan de regering de normale rechtspleging wijzigen en eisen om president Cafe Filho. die huisarrest heeft, zijn vrijheid terug te geven, aanhouden tot Kubitschek, de onlangs gekozen nieuwe president, in Januari zal zijn geïnstalleerd. De waarnemende president ver klaarde in zijn verzoek aan het parlement, dat afkondiging van de staat van beleg nodig is, om dat er „feiten zijn die wijzen op ondermijning van de openbare orde en ernstige binnenlandse be roering". Men vreest, dat het Liberiaan se schip „Daytona", dat 3344 ton meet, Zondag bij de Amerikaanse Oostkust met man en muis is ver gaan. Het schip had een beman ning van 48 man. Zondagmiddag werden van de „Daytona" noodseinen ontvangen. Er stond op dat ogenblik een ruwe zee. Na dit noodsein is niets meer van het schip, dat zich toen op ongeveer 100 km van Glouces ter bevond, vernomen. Naspeu ringen van de Amerikaanse kust wacht zijn vruchteloos gebleven. Een woordvoerder van de com missie voor de strijdkrachten heeft in de nationale vergadering medegedeeld dat de Franse troe pen in Noord-Afrika sinds begin 1955 verdubbeld zijn en thans 309.000 man bedragen. De sterkte van het personeel van vloot en luchtmacht werd niet opgegeven, doch in commis- siekringen wordt het op onge veer 40.000 man geschat. Tien leden van de extremisti sche Islamitische groepering „Fadaian Islam" zijn in Teheran gearresteerd als gevolg van de aanslag verleden week Dondrr dag op premier Hoessein Ala. De man, die op de premier heeft geschoten en die ter plaatse werd gearresteerd is een lid van de Fadaian Islam. De politie zoekt nog naar de wereldlijke lei der van de Fadaian Islam, Navab Safavi. Alle grensposten hebben opdracht gekregen naar hem uit te zien. Mevr. Petrovskaya Shirk, die tijdens de oorlog luitenant in het rode leger was en later met een Amerikaan trouwde, heeft in een vragenspel van de Amerikaanse televisie, getiteld de grote ver rassing, de hoogste prijs van 100.000 dollar gemist. Zij was de eerste étappen, waarin vragen over militaire kwesties waren ge steld, goed doorgekomen, maar deze laatste maal kon zij slechts vier delen van een zesvoudige vraag goed beantwoorden. Deze betrof wederom een militaire zaak, namelijk het Ardennenof fensief en de strijd in de Koraal zee. Bij het spel geldt de regel quitte of dubbel. Mevr. Shirk kreeg echter een troostprijs van 25.000 dollar. De vragen waren opgesteld door veldmaarschalk Montgomery en admiraal Chester Nimitz, voormalig bevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Grote Oceaan. De Amerikaanse democratiscne senator Herbert Lehman (New York) heeft Dinsdag ernstige cri- tiek geleverd op de huidige Ame rikaanse immigratiewetten, die van McCarran en Walter. In een verklaring voor een sn- naatsubcommissie verklaarde hij. dat deze wetten, die hij een „py- ramide van ongegronde angsten" noemde, de Ver. Staten veel na deel hebben berokkend. De wetten van McCarran en Walter werden in 1952 ondanks een veto van president Truman door het congres goedgekeurd. Senator Lehman eiste Dinsdag een drastische herziening van deze wetten. Hij noemde het be staande stelsel van quota's een omslachtige manier om immigra tie uit Spanje, Italië, Griekenland, het Midden-Oosten, Afrika, Azië en alle andere gebieden, uitge zonderd enige Noordelijke staten, tot het huidige minimum te be perken. Het quotastelsel is geba seerd op de mythe, dat het Ameri kaanse volk een „speciaal so«rt bloed" heeft, dat beschermd moet worden door immigratie van Grie ken, Polen, Italianen en andere volken uit Zuid- en Oost-Europa tegen te gaan, aldus Lehmans ori- tiek. mes op ware grootte Waar U ook gaat: voor zo'n ver zilverde, gebeeldhouwde lepel be taalt U overal minstens f 1.25! U betaalt echter maar 40 cent als U een Klok-Verrassingspakket haalt, waar voor Uw kinderen 'ook nog zo'n fijn cadeau in zit! Leg dat mooie lepeltje-eens op Uw hand, U geniet er van. En U zult zeggen: zo wil ik er 12 zien te krijgen. En U hebt gelijk Daarom zult U er blij mee zijn. Haal ze èn voor Uzelf èn spaar ze. Het zijn juwééltjes, ook om straks aan Uw moeder, Uw tante, Uw zuster cadeau te geven. Of als huwe lijksgeschenk voor Uw nichtje! 6 of 12! Een waarde van vijftien gulden. En voor U nog geen vijf gulden. Veertig cent voor zo'n fantastisch mooie en zware lepel. Onbegrijpelijk!

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 6