Uit de Provincie BINNENLANDS NIEUWS RECHTSZAKEN Geschillen over krachtens de de uitkering ziektewet VOETBAL BILJARTEN LEZERS die schrijven Beurso/erzicht TERNEUZEN BOSCHKAPELLE. OOSTBURG. SLUISKIL. SLUIS. Leider van Marokkaanse communistische partij mag Marokko niet in Costumes als ijlgoed De Zwijgende Verdachte. Sabena koopt 8 helicopters Sikorsky S 58 aan Poujade krijgt geen geld van zijn volgelingen TWEE AUTO'S BOTSTEN EEN DODE Wat is arbeidsongeschiktzijn ZAAMSLAG. Adenauer vraagt liberalen om verduidelijking van hun politiek ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Nederl. Vereniging van Huisvrouwen. \HK>r de afdeling Terneuzen van 4e bleaerl. Ver. van Huisvrouwen bisid Dinsdagavond in café „De Vriendschap" mevr. C. van Lith 4« Jeude een lezing over het be- keade boek van M. Campbell Harnes ..Anna van Cleef". ■adat de presidente der afd., mwr. Hoving-Venekamp, de tal rijke aanwezigen en speciaal mevr. Van Lith de Jeude hartelijk welkom had geheten en enkele bestuursmededelingen had ge daan, was het woord aan de spreekster. Op prettige wijze liet zij de toe hoorders kennis nemen van de in houd van het boek. Het is de ge schiedenis van de vierde vrouw van Hendrik VIH, de als wreed en grof-zinnelijk bekend staande koning van Engeland. Op voortreffelijke wijze ver tolkte de romanschrijfster hoe de grootheid van karakter van Anna haar staande houdt, wanneer zij vanaf de eerste ontmoeting met Hendrik VIII haar gehele leven door door hem wordt vernederd en geminacht. Ditzelfde karakter is het, dat haar bemind maakt bij het ge hele Engelse volk en haar aan 't etnd van haar leven zelfs de waardering en het vertrouwen doet winnen van de wrede ko ning. Een hartelijk applaus aan het eind was het beste bewijs hoezeer het gebodene op prijs werd ge steld. Het was zeer zeker een goede gedachte van het bestuur der ver eniging om een goed boek op zulk een voortreffelijke wijze on der de aandacht van haar leden te brengen. HET DELTAPLAN EN ZEEUWS-VLAANDEREN. Nadat ik het verslag in uw iilad aangelande de commissie Zuid-West-Zeeland gelezen heb, kan ik niet aan de indruk ontko men, dat deze commisrie zeer ac tief is en verbazend opkomt voor ie belangen van Zuid-West-Zee- &nd, doch daardoor te weinig Zeeuws denkt. Indien de buitenweg van het Deltaplan op Walcheren uitkomt is dat vanzelfsprekend, maar een ander geval is dat met de centra le middenweg. Die dient m.i. in «en rechte lijn te komen naar midden-Zuid-Beveland, terwijl in de toekomst een tunnel Baarland Terneuzen de verbinding dient te vormen met België, en wel de tftoofdverbinding met Gent en Parijs op de achtergrond. Dan komt er m.i. nog meer perspec tief in het Deltaplan en zal het beter en voordeliger zijn dan tel kens grotere boten te moeten bouwen en inleggen, die na de totstandkoming van het Delta plan het vervoer toch niet kun nen verwerken. Eerst tién zal het hart van Zeeuws-Vlaanderen, met de grote kanaal- en industriezone, uit haar isolement verlost zijn, en komen West-België en Frankrijk korter bij Nederland. Ik twijfel er niet aan, of zij die tiet Deltaplan ontwerpen, zullen dat doen met een vér vooruitzien de blik. ongeacht de wensen van welke commissie ook. Propaganda-avond Ned. Chr. Reisvereniging. Zoals gebruikelijk had de Ned. Chr. Reisvereniging voor de door haar gisteravond in het Jeugdge- bouw in de Kerkhoflaan georga niseerde propaganda-avond voor een zeer interessant programma uit haar filmarchief gezorgd. De zaal was geheel bezet, toen de heer Wattel uit Middelburg de avond opende met gebed. •Na zijn voldoening over de be langstelling voor deze avond te hebben uitgesproken, sprak hij een kort propagandistisch woord voor de Nederl. Chr. Reisvereni ging, welke ook dit jaar voor haar leden tal van mooie reizen heeft georganiseerd, waarover de deelnemers buitengewoon tevre den waren, daar de reizen tot in de puntjes verzorgd waren, zodat de reisgenoten nog lang met ge noegen op deze zeer geslaagde vacantiereizen zullen terugzien. Met een opwekking tot hen, die nog geen lid zijn van de Nederl. Chr. Reisvereniging om zich als zodanig te laten inschrijven, be sloot de heer Wattel zijn ope ningswoord. Hierna werden prachtige kleu renfilms vertoond van Zwitser land, Noorwegen en Israël. Allen hebben genoten van het natuurschoon in deze landen en de reisvereniging kan op een zeer geslaagde avond terugzien. Ook de des middags gehouden jeugdvoorstelling met een daar op ingeschakeld programma was zeer druk bezocht. Verkeersongeval. Gisteravond te ongeveer half 8 kwam een tweetal auto's van de brug over de Westsluis naar de stad gereden. Toen de vooroprij- dende auto de brug over de Mid- densluis naderde, bemerkte de bestuurder, de heer J. van L. uit Sluiskil, te laat dat de afsluitbo men van deze brug waren neer gelaten. Hij remde krachtig om te voorkomen, dat zijn auto tegen deze afsluiting zou terechtkomen. Het gevolg hiervan was echter, dat de tweede auto,, bestuurd door de heer J. de R. uit Zaam- slag, in botsing kwam met de achterzijde van de auto van de heer Van L. De materiële schade aan beide auto's was niet groot, doch beide bestuurders verklaarden, dat het rode stoplicht van de brug niet brandde, terwijl door het bedie nend sluispersoneel het tegen deel werd verklaard. Omhoog gevaren. Gistermorgen te ongeveer 8 uur vertrok uit de Middenhaven het Belgische motorschip „Bruin- visch", groot 350 ton, geladen met gerst bestemd voor Middel burg. Ter hoogte van de voormalige Braakman, toen het schip de ste ven wendde naar de Zuid-Beve- landse oever, liep het op de al daar liggende zandplaat, waar de „Bruinvisch" bleef vastzitten. De sleepboot „Holland" van de rederij Muller verleende assisten tie en bracht het motorschip weer in de haven van Terneuzen, daar de schroef van de „Bruin visch" beschadigd bleek. Goes, Nov. 1955 J. de K. Vergadering K.A.B. In het kader van het winterpro- gramma belegde de plaatselijke afdeling van de K.A.B. in het pa rochiehuis een bijeenkomst voor de leden. Op deze avond werd het woord gevoerd door pater Pisters uit Hulst. Op interessante wijze belichtte spreker de problemen rond de opvoeding en de toe komstmogelijkheden van de kin deren. De belangstelling voor de ze leerzame bijeenkomst was niet onbevredigend. Lezing over Henriëtte RolandHolst. Dinsdagmiddag werd te Oost burg in hotel De Vuyst de maan delijkse vergadering gehouden van de Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Oostburg. Van de Prov. dag van de Plat telandsvrouwenbond werd ver slag uitgebracht. Mevr. Salomé bracht eveneens verslag uit van de Prov. dag der Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, welke op 19 Nov. te Middelburg was gehouden. Voor de Kerstmiddag, welke op 20 Dec. a.s. gehouden wordt, werden verschillende regelingen getroffen. Mevr. Van Veen leidde prof. J. de Vries, leraar Nederlands aan het Oostburgse lyceum, met een korte toespraak in. Zij wees er op, dat naast het dagelijks werk en de huishouding men ook de blik naar culturele zaken moet willen wenden. Prof. De Vries besprak daarna het leven van mevr. Henriëtte Roland Holst—van Schaik. Hij schetste haar eerst als meisje, in het deftige notarisgezin, dat na dat zij van kostschool kwam, wat aan poëzie ging doen, om wat omhanden te hebben. In 1896 trad zij in het huwe lijk met Roland Holst. Zij ves tigden zich te 's-Gravenland. Hierna begint haar politieke ont wikkeling, die prof. De Vries aan de hand van vele gedichten uit 'haar verschillende levensfase het horen. Vooral het gedicht „Vrouwenmoed", gemaakt naar aanleiding van de spoorwegsta king in 1903. Zij was diep ge troffen door het leed der arbei dende bevolking, en haar gehele werk is een kreet om menselijke rechtvaardiging. Mevr. Van Veen dankte aan het slot van de bijeenkomst prof. De Vries voor zijn interessante inleiding. Bijeenkomst muzikanten. In het parochiehuis werd voor de leden van de R. K- fanfare een bijeenkomst gehouden, waarbi; enkele huishoudelijke aangele genheden werden besproken. Betreffende het winterpro- gramma was men algemeen van oordeel, dat ook dit jaar, zoals de andere jaren, aan de donateurs en begunstigers een gezellige avond dient te worden aangebo den uit blijk van waardering voor de ontvangen steun. Men besloot om eind Januari 1956 een tweetal van deze avon den te geven. Deze zullen dan be staan uit voordrachten, muziek en zang en zullen verzorgd wor den door de leden en enkele gast- medewerkenden. De leiding zal berusten bij de heer E. Halle- graeff. Aanbesteding. Op het gemeentehuis alhier werd aanbesteed het verbeteren van de weg van Sluis naar Heille. Dit geschiedde door de Centrale Dienst voor West Zeeuws-Vlaan deren namens het gemeentebe stuur van Sluis. Deze aanbesteding had het vol gende verloop: Fa. H. Bunschoten en Zn te Noordwijk P. J. van de Sande te Breskens P. Mollet te Hoofdplaat Gebr. J. en K. de Oude te Biervliet C. D. de Ruijsscher en Zn en P. A. Rammeloo te Biervliet L. van de Klippe te Vlissingen J. la Gasse te Koudekerke De Franse resident-generaal in Marokko, André Louis Dubois, heeft de leider van de Marokkaan communistische partij, Ali Yata, de toegang tot Marokkaans grondgebied ontzegd. Ali Yata arriveerde Dinsdagavond op het vliegveld Rabat-Sale. De leider van de Marokkaanse communistische partij werd in 1952 uit Marokko uitgewezen. Hij werd bij zijn aankomst Dinsdag avond door politie op het vlieg veld aangehouden en gistermor gen aan boord gezet van een vliegtuig dat hem weer naar Frankrijk zou brengen. Het Britse toneelgezelschap, dat in Moskou „Hamlet" gaat spelen, kwam zonder toneelcos- tuums uit Berlijn in de Russische hoofdstad aan. De kisten, waarin de costuums waren verpakt, wa ren namelijk te groot gebleken voor de deur van het Russische vliegtuig waarmede de reis ge maakt werd. De bagage is daar om Dinsdag per extra vliegtuig uit Berlijn opgehaald. Alle twaalf aangekondigde voorstellingen in Moskou zijn inmiddels reeds uit verkocht. Victorino Bergans, die in 1953 een meisje van tien jaar ver moord heeft om zich op de ouders van het kind te wreken en dit voor de gerechtelijke instanties bekende, is daarna in een hard nekkig zwijgen vervallen en heeft op geen enkele vraag meer ant woord gegeven. Om er achter te komen of deze stomheid echt dan wel voorgewend was, wilde men de verdachte met een „waarheids serum" (penthotal) behandelen maar nadat hiertegen heftig ver zet was gerezen, heeft het hof van assisen van (Belgisch) Limburg er van afgezien. De verdachte zai nu opnieuw door psychiaters on derzocht worden, die daarbij wel gebruik zullen mogen maken van „psycho-galvanografie", een sys teem waarbij door middel van een apparaat reacties worden op getekend zonder dat de persoon daarvan nadeel ondervindt. Zij zullen de S 55 gaan vervangen. De bestuursraad van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sa bena heeft in zijn zitting van 22 November j.l. besloten tot de aankoop van 8 helicopters van het type Sikorsky S 58. De afle vering van deze toestellen zal be ginnen in het voorjaar van 1956. Zij zullen de S 55 op de bestaan de helicopterlijnen vervangen. De afmetingen van de S 58 zijn 50 procent groter dan die van de S 55. De lengte van de S 58 is 14.8 m. De vierbladige rotor heeft een diameter van 17.07 m. De S 58 zal 12 passagiers kunnen vervoeren. Voor de bagage is een ai gescheiden ruimte aanwezig. De Sabena die tot 15 Novem ber 1955 50.282 passagiers op haar helicopternet heeft vervoerd, hoopt in het eerste jaar van de ingebruikneming van deze nieu we toestellen 70.000 passagiers te vervoeren. Een gedeelte van de ongeveer 800.000 leden van Pierre Pouja- de's anti-belastingbeweging heeft Dinsdag besloten zich tegen hun leider te keren en te weigeren hun contributie voor volgend jaar reeds te voldoen. Poujade bouwde zijn beweging op door er bij winkeliers op aan te dringen geen belasting te beta len omdat die „onrechtvaardig" is. Dinsdag besloten de afge scheidenen hun contributie voor 1956 niet voor het eind van het jaar te betalen, zoals Poujade dringend had verzocht. Gedelegeerden uit 15 departe mentale federaties van de bewe ging namen dit besluit op een bijeenkomst te Aurillac. Poujade werd er van beschuldigd de be weging te misbruiken voor poli tieke doeleinden. De aanwezigen besloten tot de instelling van een reorganisatie- commissie, die bekend maakte Poujade eh zijn nattonaal bureau niet langer als haar vertegen woordigers te erkennen. SOCIAAL ADVIES. Met vrij grote snelheid is gis teravond op rijksweg nr 1 een personenauto op een vrachtauto gereden, waarbij één dode te be treuren valt. Voor de bocht van de splitsing rijksweg-Amersfoortse straatweg begon de personenauto, die uit de richting Amersfoort kwam, te slingeren, aldus de lezing van de politie. De bestuurder van een uit tegengestelde richting naderende vrachtauto heeft nog getracht de auto te ontwijken. Hij is daarin slechts gdeeltelijk geslaagd. De personenauto botste met een enorme klap tegen het linker voorwiel van de vrachtwagen. De bestuurder de enige inzittende, de heer A. Beerenhout uit Am sterdam werd uit de personen auto geslingerd. Hij moet op slag dood zijn geweest. De bestuurder van de vracht auto liep geen letsel op. DEEL VAN MAASTRICHT ZONDER STROOM Een gedeelte van de stad Maas tricht is sinds gistermiddag om streeks half vier verstoken van «lectrische stroom geweest. Volgens de Prov. Limburgse Electriciteits Maatschappij was de toestand in de centrale nor maal, doch waren de voedingska bels naar een gedeelte van de stad uitgevallen. Ook de verkeerslich ten brandden niet. zodat extra po litieagenten ingeschakeld moes ten worden om het verkeer in goede banen te leiden. Direct na het uitvallen van de stroom is een onderzoek inge steld, doch een half uur na het begin van het stroomloze tijdperk was de oorzaak nog niet opgehel derd. De electriciteitsstoring, die om streeks half vier was begonnen was om vier en twintig minuten 37.839 39.900 42.000 47.075 47.100 ƒ52.000 over vier geëindigd. De lampen gingen weer aan en de verkeers lichten begonnen weer te bran den. De vreugde was evenwel van korte duur, aangezien om kwart voor vijf voor de tweede maal een storing optrad. De oor zaak scheen te liggen in het uitvallen van twee kabels van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf in Maastricht. De tweede storing, minder om vangrijk overigens dan de eersce was om half zeven opgeheven. DOOR BRANDENDE BENZINE GERAAKT In de garage van het aanne mersbedrijf J. Mourik en Co te Groot Ammers is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd. De 24-jarige A. van der Vlist uit Lopik was er met werkzaam heden bezig aan het chasis van een vrachtauto, toen plotseling een steekvlam uit een benzinebus de kleding van de kleding van de jongeman in vlam zette. De vuur haard in de garage was direct zo groot, dat het Van der Vlist niet gelukte er uit te komen. Andere arbeiders snelden onmiddellijk toe en slaagden er in met een snelblusapparaat de vlammen in zoverre te bedwingen, dat zij in staat waren de deerlijk verbrande Van der Vlist naar een veiliger plaats te brengen. Een hunner, de ongeveer even oude monteur 't Hof uit Nieuwpoort liep daar bij aan zijn handen ook ernstige brandwonden op en moest zich onder behandeling van een arts stellen. Een arts was spoedig ter plaatse en heeft de ernstig ver brande Van der Vlist de eerste hulp verleend en hem naar het Stads- en Academisch ziekenhuis in Utrecht laten brengen. Een der andere arbeiders kreeg een shok. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist direct de brand geheel meester te worden. Vrij algemeen is het bekend, dat indien een werknemer niet accoord gaat met een door een bedrijfsvereniging genomen beslis sing, hij een voor beroep vatbare beslissing kan aanvragen. Niet algemeen is echter bekend, dat deze voor beroep vatbare beslissing maar niet zo direct wordt afgegeven. Alvorens tot de af gifte van een dergelijke beslissing wordt overgegaan, neemt de bedrijfsvereniging de gehele zaak nogmaals in onderzoek en alleen dan als met vrij grote zekerheid vaststaat, dat de zaak door de bedrijfsvereniging zal worden gewonnen, zal tot afgifte van een dergelijke beslissing worden over gegaan. llat deze regeling laten we maar zeggen verre van prettig is 56.000 Bespreking over bejaardenzorg. Op het gemeentehuis alhier vond een vergadering plaats van een groot aantal genodigden over de zorg voor bejaarden, speciaal met het oog op de vrije-tijds be steding en de mogelijkheden van ontspanning. Burgemeester P. F. van Hoo- tegem wees er in zijn openings woord op, dat het gemeentebe stuur wel het initiatief had geno men tot het beleggen van deze vergadering, maar dat de overige initiatieven van particuliere zijde dienden te komen. Alle bevolkingsgroepen in de gemeente moeten hier samenwer ken en de situatie in Sluis ligt zó, dat een goede samenwerking tussen de verschillende levens overtuigingen mogelijk is. Reeds bestaat in de gemeente een comi té, dat elk jaar voor de Ouden van Dagen een rijtoer organiseert en het dagelijks bestuur hiervan werd enigszins uitgebreid. Dit zal zich beraden over de wijze waarop dit werk kan geschieden. Binnen afzienbare tijd zullen de Ouden van Dagen voor een be spreking uitgenodigd worden. Het comité bestaat thans uit de volgende personen: A. Leen- houers, A. van Beijsterveldt, J. P. J. Wage, mej. T. van Hoote- gem, A. Breijaert, Th. van Hoo- rickx, mevr. van Hee, mej. A. Ohms. Cursus Veilig Verkeer. Enige tijd geleden werd alhier een cursus voor Veilig Verkeer begonnen, onder leiding van de rijkspolitie alhier. De belangstel ling is zó groot, dat men tot split sing moest overgaan. In de maand Januari zullen de brom fietsers in een aparte cursus on dergebracht worden. Gevonden voorwerpen. Een damesmantel, Veer B 73 en een leren dameshandschoen, Ter- neuzensestraat 40. voor de werknemer is zonder meer duidelijk, want dat betekent in de meeste gevallen ook dat de werknemer niet in het volle ge not van zijn uitkering is of is ge komen en wachten duurt lang, Vooral als men voordien heeft moeten leven met vrouw en kin deren van 80% van het normale loon. Als een uitkering wordt gewei gerd of stopgezet, of wanneer welke andere beslissing ook ge nomen wordt, geschiedt de mede deling hiervan niet direct in de officiële vorm, maar krijgt de betrokken werknemer een een voudig briefje thuis, waarop het standpunt der bedrijfsvereniging is uiteengezet. BEROEP. Gaat de werknemer met deze beslissing niet accoord, dan kan hij een voor beroep vatbare be slissingen aanvragen. Hij krijgt dan een officiële beslissing toege zonden, welke aan bepaalde eisen moet voldoen, o.a. moet daarbij vermeld zijn binnen welke termijn en bij welke instan tie de werknemer in beroep kan gaan. Dus pas na ontvangst van dit bericht, kan een voor beroep vatbare beslissing worden inge steld. Ten opzichte van de toepassing van de ongevallenwet, wordt wel weer direct een voor beroep vat bare beslissing thuis gezonden. Om nu weer tot de zaak terug te komen, naar onze mening dient, vóórdat de eerste beslis sing wordt genomen, de zaak al grondig te zijn onderzocht, zodat het afgeven van een voor beroep vatbare beslissing slechts bete kent het zonder meer voldoen aan een formeel vereiste, dat ver der practisch geen tijd (meer) vergt. Alleen dan, indien de werkne mer zelf feiten naar voren brengt welke bij het nemen van de eerste beslissing niet bekend konden zijn geweest, behoort een nader onderzoek na het aanvra gen van een voor beroep vatbare beslissing noodzakelijk te zijn. WAARHEEN NU MET DE KLACHTEN Het is natuurlijk bij een groot lichaam, zoals een bedrijfsver eniging is, vrijwel niet te vermij den, dat er enige tijd nodig is vóórdat een officieel stuk de deur uitgaat, maar men kan toch wel aannemen, dat een tijd van b.v. een maand voldoende is, om een officieel stuk in het bezit te doen zijn van de werknemer. Het is dus zo, dat naar onze mening be trokkene er niet in hoeft te be rusten als het langer duurt. Nu bestaat de mogelijkheid, dat niet in alle gevallen gehan deld wordt zoals bovenomschre ven, maar in elk geval willen wij iedere werknemer, die met het bovenstaande te kampen heeft, aanraden zich te wenden tot de Sociale Verzekeringsraad, adres Rutger J. Schimmelpennincklaan te Den Haag. Deze raad is nl. belast met het toezicht op de uitvoering van de meeste sociale verzekeringswet ten. Wij twijfelen er niet aan, dat men vanwege dit orgaan er wel iets aan zal doen, vooral als blijkt dat men hier te doen heeft met een verschijnsel van enige om vang. Ook in individuele gevallen kan deze raad bevorderen dat de nodige spoed wordt betracht in de afhandeling van de gerezen moeilijkheden. WAT IS A RBEIDSONGE- SCHIKTHEID"? Indien bij de indiensttreding arbeidsongeschiktheid bestond, dan zal meestal uitkering gewei gerd worden, maar men lette er op. dat het er niet om gaat of de ziekte reeds bestond, maar of de zieke ook werkelijk arbeidsonge schikt was. Iemand kan wel degelijk een ziekte hebben, maar daarom nog niet ongeschikt zijn om zijn ar beid te verrichten. Ook kan iemand voor een bepaald werk ongeschikt zijn, omdat hij daar door een ziekte zal krijgen, hoe wel hij bij het begin van die ar beid niet ziek is, bv. een zwak persoon, die aan zwaar grond werk wordt gezet. Ook dan mag geen ziekengeld worden gewei gerd. Men neemt doorgaans aan, dat wanneer iemand na zijn indienst treding gedurende 8 achtereen volgende dagen op normale wijze, dus met een weekend ertussen, zware arbeid heeft verricht, daar mede in elk geval het bewijs ge leverd is, dat hij bij de aanvang der dienstbetrekking nog niet ar beidsongeschikt was. Een zelfde gedragslijn wordt gevolgd, indien gedurende 15 da gen middelzware of gedurende 30 dagen lichte arbeid is gepres teerd. Heeft men moeilijkheden in dit opzicht, dan is het voor de bij 'n vakbond aangesloten werknemer zaak, zich onmiddellijk tot het be stuur van deze bond te wenden, opdat deze zich in verbinding kan stellen met de betrokken bedrijfs vereniging. (Nadruk verboden.) CAFÉHOUDER .AAIDE" KLANT MET BIERFLES. De klap, die de 44-jarige Bres- kense caféhouder T. P. B. enige tijd geleden met een bierfles na enige onverkwikkelijkheden in zijn café aan een zekere J. M. uitdeelde en waardoor diens hoofd „pijnlijk aangedaan" werd, zoals in het verbaal stond, is meer waard geweest dan een rijksdaal der. Vijftig gulden, subs. 10 da gen vonniste de politierechter, voor wie de caféhouder Dinsdag te Middelburg moest verschijnen. Conform de eis van 30 of 6 dagen hechtenis werd de 35-jari- ge tractorchauffeur J. C. K. uit St. Maartensdijk veroordeeld. Toen hij onlangs 'n zakje frites kocht, werd zijn vrouw bij de arm gepakt door iemand, die zich als medeminnaar wilde opwerpen. K. had de man toen een bloedneus geoffreerd. Mr Van Empel vond, dat K. moest trachten zich aan te passen aan in meer beschaafde landen heersende gewoonten. Dit voorjaar had het duo mej. M. v. S. en J. J. M. uit Wolfaarts- dijk bij de handelaar R. kolen weggenomen. Dat ging goed, tot dat R. witte poeder op het zwarte goud strooide. Zoiets doet als 'n lopend vuurtje de ronde: het tweetal werd spoedig ontmas kerd. Zij werden beiden veroor deeld tot 1 maand voorw. met 3 jaar proeftijd. De 29-jarige automonteur P. P. uit 's-Heerenhoek handelt in tweedehands auto's. Hij verkocht er één aan De W. en zei, dat de papieren in orde waren. Maar hij had geknoeid aan het kenteken bewijs schrijfproeven wezen dit uit. P. betoogde, dat hij er geen cent beter van was gewor den. Naar aanleiding hiervan vroeg mr Van Empel „Wat is beter worden?" Enkele jaren ge leden knoeide P. ook al in een paspoort. „Je hebt niet veel eer bied voor officiële papieren", kreeg hij van de politierechter te horen. „Dat moeten wij je met boeten gaan inprenten Con form de eis, 25 of 5 dagen. (Z. Dgbld.) SIGARETTENSMOKKEL VIA ROTTERDAM NAAR ANTWERPEN. In de nacht van 25 op 26 Oc tober bemerkten leden van de ri vierpolitie op de Schelde te Ant werpen een lichter, die op zon derlinge wijze over de stroom voer om daarna aan te leggen naast een Nederlands schip, dat gemeerd lag op nummer 17 van de Scheldekade, het motorschip „Alkaid". Toen de politie bemerkte dat een man uit de schuit aan boord van het schip klauterde, besloot zij een onderzoek in te stellen. De binnenschipper, die de poli- tieboot zag naderen, bracht zijn schuit echter onmiddellijk weer in beweging en voer met volle kracht stroomopwaarts. Onmid dellijk werd de achtervolging in- bezet en de snelle politieboot slaagde er al spoedig in de lich ter te enteren. Een vluchtig onderzoek van dit schip leverde niets op en het be sluit lag voor de hand: als het hier om smokkelwaar ging, dan moest dit zich aan boord van de „Alkaid" bevinden. Met medewer king van de douanediensten werd het zeeschip omsingeld. De identi teit van alle leden der bemanning werd nauwkeurig nagegaan en hierbij kwam vast te staan, dat zich een Eelg aan boord bevond, die niet op de scheepsrol voor kwam, nl. een taxichauffeur uit Niel (België) Leopold Janssens. Bij het doorzoeken van de rui men vond men onder een lading aardappelen een partij van 70.Q0Ü Amerikaanse sigaretten en in een koelkamer onder een partij ie- vroren vlees nog eens 140.000 si garetten. De Belg legde onmiddellijk een bekentenis af en voegde hieraan toe, dat hij in twee maanden tfld niet minder dan een half millioen Amerikaanse sigaretten via Rot terdam naar Antwerpen had laten overbrengen. Dit geschiedde natuurlijk met medeplichtigheid van sommige leden der bemanning van het Ne derlandse zeeschip. Deze waren het trouwens die, wanneer ze smokkelwaar aan boord hadden, de Belg telegrafisch waarschuw den met de zin: „Passagiers aan boord". Dit betekende dan dat de leider van de smokkelbende des nachts aan boord werd verwacht en de sigaretten in een lichter konden worden overgebracht. Deze schuit leverde dan de koopwaar af aan een verlaten Kade te Boom, waar de Belg dan klaar stond om deze naar veili ger oorden te vervoeren. Behalve Janssens werden ook de schipper van de lichter, Bouvard, alsmede de Nederlandse kok en hofmees ter van het zeeschip aangehou den. Deze smokkelzaak is door de rechtbank te Antwerpen behan deld. Leopold Janssens werd veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden en een geldboete van fr 4 millioen. Bo vendien werd de auto, die voor 't vervoer van de sigaretten had gediend, verbeurd verklaard. Hendrik Bouvard, die ziek was, zal later voorkomen. De Nederlandse kok en hof meester zijn niet te Antwerpen voorgekomen. Zij zijn indertijd na storting van een borgsom vrijge laten en zullen fiscaal worden vervolgd. De Westduitse bondskanselier, Konrad Adenauer, heeft Woens dag aan de liberale coalitiepartij gevraagd om een verduidelijking van de inhoud der redevoeringen die onlangs door leiders van deze partij zijn gehouden en waarin de regeringspolitiek werd gecriti- seerd. In een regeringsverklaring wordt gezegd, dat de bondskanse lier een brief heeft geschreven aan de parlementaire fractie van de vrije democratische partij waarin hij verzoekt om een ver duidelijking van de toekomstige politiek van de partij, in het bij zonder die met betrekking tot buitenlandse aangelegenheden. Volgens de verklaring werd de brief verzonden in verband met redevoeringen die zijn gehouden door de leider van de liberalen, dr Thomas Dehler, en de voor aanstaand lid van deze partij, Franz Middelhauve. COOP. VRUCHTENVEILING Veiling van 23 November. Per stuk in centen: Bloemkool A II 31—45, B II 12—31, C II 10; Knolselderij 512. Per bos in centen: Peen n 10. Stemming over gehele linie beter. De Amsterdamse effectenbeurs is gisteren niet zo eenzijdig ge oriënteerd geweest als beide vo rige dagen. Kon. Olie was welis waar wederom willig, doch daar naast lagen ook de andere secto ren goed gevraagd. Opmerkelijk is dat deze betere stemming, die nu al drie dagen voortduurt, niet of nauwelijks gepaard gaat met een uitbreiding van de omzet. Dinsdag bedroeg het officiële cijfer slechts 2 millioen nomi naal, waarvan slechts 83.000 in Kon. Olie. Het hoofdfonds ontmoette gis teren weer goede kooplust en zette de stijging gemakkelijk ver der voort van ,640% tot 654. Ook Unilever trad op de voorgrond. Dinsdag reageerde dit fonds in het geheel niet op het gunstige bedrijfsnieuws, doch gisteren was het margarineconcern ge vraagd en steeg van 460 tot 4(67. A.K.U. en Philips verbeterden circa 3 punten. Ook elders gaf de markt van een beter sentiment blijk. De lei dende cultures avanceerden circa 2 punten. Vooral suikerwaarden ondervonden behoorlijke belang stelling en in enkele kleinere sui kermaatschappijen moest de hoek wederom worden openge maakt. De scheepvaartafdeling die Dinsdag wat zwakker lag. wist gisteren de geleden verifc* zen geheel en al in te halen. Gul densbeleggingen evenmin achter en vertoonden fractionele verbe teringen. De markt bleef de ge hele middag een rustig aspect be houden en sloot een weinig bene den het hoogste niveau van de dag. Prolongatie 2% pet. N ABEURSKOERNJSfs Kon. Olie: 655—658 slot 657 Unilever 466—468 slot 467 Nieuwe Philips: 354 (653% (466%) (353) WALES—OOSTENRIJK 1—2 De voetbalwedstrijd Wales- - Oostenrijk, welke te Wrexham is gespeeld, is in een 21 overwin ning voor de Oostenrijkers ge ëindigd. De stand was reeds bij de rust bereikt. BILJARTWEDSTRIJD SLUISKIL—AXEL. In hotel „De Kroon" te Sluis kil vond een ontmoeting plaats tussen de biljartclub van Sluiskil en een club uit Axel. De gasthe ren bleken de sterkste te zijn. Zij Per kg In centen: Andijvie 10i wonnen met 80 caramboles vaor 22; Rode kool 4%—9; Sav. kool (sprong. 1018; Witte kool 4—5; Breek- peen II 56; Prei 1227; Spina zie 29; Spruiten 4142; Tomaten 65; Witlof 51—80; Boerekool 14 17; Waspeen 21. FRUIT (per 100 kg in guldens). Golden Delicious H II 3439; K 4147 F 2029; Goudreinette AA 47, H II 28, K 33—37, F 24— 29; Jonathan H I 3537, H II 26 —31, K 40—41, F 33. Overige soorten appelen 627. Peren: Comtesse de Paris H II 11—13, K 18—27, F 14—20; St Rémy H I 26, H II 21, K 17—23, F 1119. Overige soorten 1520. De gedetailleerde uitslag luid de: R. de Graeve R. Dieleman 200105 A. van Esbroek H. Haren 5310# F. Mollet—J. de Rijke 100— 93 M. Stokman— L. Schauwaert 8049 A. Luycks M. v. d. Have 6580 J. Hemelsoet A. Putten 7280 A. BakxE Tieleman 50— 39 J. Fopma— C. Calmeijer 50— 45 Totaal: 670—591

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2