5 5 Wanordelijkheden te Bombay ■.v.v.v.v.w SNEL- KOOKPAN Nieuwe crisis in Brazilië? Het Russisch bezoek aan India Het treinongeluk in Engeland Nieuwe wanordelijkheden in Frans Marokko Voormalig nazi-bezit Nederlandse treilers op verre visserij WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Indonesië BORGHSTIJN f VAWAVAV CYPRUS Amerikaanse wapenleveranties aan West-Duitsland Moeilijkheden op Ned. kustvaarder VRIJDAG SPECIALE KABINETSZITTING Twee Nederlandse arrestan ten in Indonesië vrijgelaten Overstroming in Spaans Marokko T)cOn, MUUA Liberiaans vrachtschip vermist Inzittenden van bij Las Vegas neergestort vliegtuig omgekomen Britse atoomgeleerden keren uit Rusland terug DE RASSENSCHEIDING IN DE V.S. PREMIER BOELGANIN SPREEKT TOT INDISCH PARLEMENT GEEN VRIENDSCHAPS VERDRAG TUSSEN INDIA EN V.S. Bonn doet navraag naar Duitse qevangenen in Rusland Raadselachtige vuurver- schijnsel boven Frans-Duits grondgebied Sultan Ben Joessef raar Madrid Vijf verzetslieden gedood bij botsingen in Algerije Egypte en Israël Egyptische aanvulling van Hammarskjoelds voorstel Dehler over Duitse hereniging Moordaanslag op voorzitter bestuur van Faroereilanden HET WEER Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DINSDAG 22 NOVEMBER 1955. 10 Jaargang No. 3618 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, ol: Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Enkele belangrijke kwesties, die thans hangende zijn, zullen Vrijdag in een kabinetszitting warden besproken, aldus heeft de eerste vice-premier Djanuismadi, medegedeeld. Hij zei echter niet te weten, of deze zitting speciaal gewijd zal zijn aan de komende besprekingen tussen Nederland en Indonesië. Yan Suwito, woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, vernam P.I.A., dat het kafeinet, alvorens in speciale zit ting bijeen te komen, waarschijn lijk eerst het rapport van Rama- !a» Utoyo zal afwachten over de voorbereidende besprekingen in Nederland. De woordvoerder achtte de mogelijkheid groot, dat een dergelijk rapport reeds deze week verwacht kan worden. Premier Harahap en de jninis- ter Atiak Agung Gde Agung, ver toefden Zaterdag in het presiden tiële paleis voor een onderhoud met Soekarno. Waarover gespro ken is, is niet bekend. Zondagochtend ontving Soekar no de algemene voorzitter van de Masjumi, dr Sukiman. Des ge vraagd verklaarde Sukiman, dat de huidige toestand in beschou wing was genomen. Op een te Bombay gehouden 'king, die door linkse partijen in bijeenkomst, bijgewoond door een 1 J~ 200.000 belangstellenden, zijn wanordelijkheden uitgebroken, waarbij ruim honderd personen werden gewond. Van 40 hunner is de toestand ernstig. Op de bijeenkomst werd het woord gevoerd door de premier van de Indische staat Bombay, Morarji Desai. Een gedeelte der toehoorders was het niet eens met hetgeen de premier zeide en begon met stenen te gooien. De sai werd aan het hoofd getrof fen. Ongeveer negentig personen werden gearresteerd. De bijeenkomst was belegd door het bestuur voor Bombay van de congres (regerings) par tij. Aan het volk zou worden uiteengezet, waarom de leiding der congrespartij heeft besloten het splitsen van de huidige staat Bombay in drie afzonderlijke van Rn it pnlandse Zaken Staten aan te bevelen. Eén van an Buitenla deze drie ZQU een staat Voor de stad Bombay zijn. De splitsing van de staat Bom bay zou geschieden op grond van de taal, die de inwoners spreken. De congrespartij is vóór de split sing, terwijl de socialistische en de communistische partij er tegen zijn. Maandagochtend kwam het op nieuw tot ongeregeldheden naar aanleiding van een 24-uur sta- De Nederlanders J. H. Rath en H. A. Duyzings zijn uit voorlopi ge hechtenis ontslagen, aange zien naar de procureur-generaal verklaarde, er geen reden tot langere aanhouding aanwezig was. De heren Rath en Duyzings werden begin 1954 in Bogor ge arresteerd in verband met de zaak-Schmidt. de textiel- en andere bedrijven was georganiseerd. De politie vuurde op betogers tegen de voorgenomen verdeling van de staat, die vier autobussen in brand hadden gestoken. Volgens de laatste berichten zijn tenminste vier personen om het leven gekomen en 225 ge wond. In Spaans Marokko zijn in de loop van de nacht van Zondag op Maandag acht personen verdron ken. Een zware stortregen ver oorzaakte overstromingen. I hèt geschenk voor elke vrouw Demonstratie op aanvrage. PRESIDENT CAFE FILHO HEDEN WEER IN FUNCTIE? Er gaan geruchten over een President Cafe Filho van Bra- nieuwe crisis in Brazilië naar aan- zilië zal de tijdelijke president, leiding van een verklaring van Ramós, schriftelijk mededelen, de voorlopige president Ramos, dat hij de macht aan president Cafe Filho zou overdragen, indien diens gezondheidstoestand hem zou toestaan zijn functie weer op te nemen. De minister van Oorlog, gene raal Texeira Lott, zou Filho steu nen maar andere generaals zou den tegen een terugkeer van Cafe Filho, die zich na een hart aanval op 3'November j.l. heeft moeten terugtrekken, gekant zijn. President Cafe Filho's termijn dag in dag uit! Geef loopt 31 Januari aanstaande af. hem bij de eerste Zijn gekozen opvolger is Kubit- voortekenen van schnek. kou, hoest of griep Volgens een bekendmaking van de hoofdcommissaris van po- J®lBDIlSKItOOP/si»oop litie te Rio de Janeiro zijn de ge- ruchten over een bijeenkomst van generaals ter overweging van het zenden van een Ultima tum aan Cafe Filho onjuist. De generaals zouden willen eisen dat Cafe Filho belooft niet meer in functie te zullen treden-als president. dat hij heden om twaalf uur weer als president in functie zal trej den, aldus wordt uit'Rib de Ja neiro gemeld. Volgens artsen is Cafe Filho thans in zoverre hersteld, dat hij zijn werkzaamheden als president van de republiek kan- hervatten. Maandagavond heeft hij het ziekenhuis verlaten. -Zondag is, ten Westen van Londen, bij Didcot, in het graaf schap Berkshire, een reizigers trein ontspoord. Hierbij hebben tenminste negen personen het leven verloren, terwijl er 99 ge wond werden. 33 gewonden be vinden zich nog in ziekenhuizen. Het is 't vierde ernstige spoor wegongeluk, dat dit jaar in En geland is voorgevallen. Drie dezer ongelukken geschiedden op Zon dagen. »e verongelukte trein was met dagjesmensen uit Zuid-Wales op weg naar Londen. Hij ontspoorde bij Dicot, 60 km ten W. van Lon den, toen hij naar een bijspoor werd geleid. Slechts twee van de negen wagons bleven in de rails. De 150-ton zware locomotief eh de drie voorste wageons stortten vgn de ruim zes meter hoge sp#ordijk. De machinist en de stëker brachten er het leven af. Be stoker redde de machinist doqr hem op het ogenblik dat de l«eomotief van de spoorbaan startte van de locomotief aftrok, en onderscheidde zich voorts d*j*r, op een overhellende wagon staande, met zijn rug een losge slagen stalen plaat omhoog te héaden, waardoor gewonden de vyagon konden verlaten. Een aA-F. -man hing aan zijn handen aan een andere wagon en vorm de met zijn lichaam een brug, waarlangs de mensen uit die wa- gan de begane grond bereiken kaaden. Het reddingswerk duurde de gelpele nacht voort. Er werden trvqee grote kranen gebruikt om dé liichtbeschadigde wagons weer ep de rails te plaatsen. Later is tussen de wrakstukken vap de wagons het stoffelijk Êrschot van een meisje gevon- Het kind was niet als ver mist opgegeven, zodat men vreest dat de ouders van het meisje eveneens om het leven gekomen zijn. Voorts werd 's nachts het lijk van nog een vrouw, het tien de slachtoffer, geborgen. Onder de doden bevonden zich reeds 6 vrouwen, die nog geen van allen geïdentificeerd zijn. Het Liberiaanse vrachtschip „Daytona", dat een bemanning heeft van 24 koppen, wordt ver mist en men vreest dat het schip in een zware storm bij de kust van de Amerikaanse staat Nieuw- Engeland is gezonken. Het 3.444 ton metende schip meldde Zondagmorgen dat het in een harde storm zware slagzij maakte. Sindsdien is van het schip niets meer vernomen. Zoe kende schepen hebben geen spoor van de „Daytona" kunnen vinden Het schip was onderweg van Nova Scotia naar Philadelphia. Reddingsploegen hebben het wrak van het .bij Las Vegas in Nevada neergestorte vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat sedert Donderdag vermist werd, bereikt. De veertien personen, die zich aan boord bevonden, zijn om het leven gekomen. Een groep Britse atoomgeleer den die een bezoek van zes dagen aan Rusland heeft gebracht, is Maandag uit Moskou naar Enge land teruggekeerd. Bij hun ver trek uit Moskou verklaarden de geleerden onder de indruk te zijn van de „zeer hoge kwaliteit van het wetenschappelijke werk", dat zij hebben gezien. Ook zeiden zij onder de indruk te zijn van de mo gelijkheden voor een wetenschap pelijke opleiding die voor grote groepen jongeren in Rusland be staan. De geleerden hebben de Russische atoomkrachtcentrale bezocht en zijn in de gelegenheid geweest van gedachten te wisse len met vele Russische geleerden. Leider van de Britse delegatie was dr Basil Schoonland, onder directeur van het Britse atoom centrum te Harwell. In Taza, in N.-O.-Marokko, is het Maandag tot ongeregeldhe den gekomen. Het bestuurscen trum en een politiebureau wer den door een woedende menigte belegerd. Auto's werden in brand gestoken. Het incident begon toen een Europeaan, die zich door een lid van de hulppolitie bedreigd acht te, op de politieman schoot en diend om het zuiveringshof nog een jaar de tijd te geven om de hangende zaken af te handelen. Men vraagt zich af of de voor-1 houder van interne aangelegen- malige bezittingen van Hermann heden, een wetsontwerp inge Qüering en Robert Ley, die een'-"—J giate waarde zouden belopen, misschien tenslotte in handen van iïttn erfgenamen zullen komen, aangezien het Berlijnse zuive- rlagshof, dat in deze maatrege len zou moeten nemen, per 1 Jan. aanstaande volgens de wettelijke bepalingen zijn werkzaamheden zal moeten staken. Ken uitspraak over genoemde beaittingen is echter nog steeds niet gedaan. •e voorzitter van het hof, Ahvin Caesar Hardtke, heeft toe gegeven dat men slechts weinig «ver het lot van de millioenen marken, welke Goering alleen al zan hebben nagelaten, te weten is kunnen komen. Goerings echt genote noch andere familieleden hebben tot dusverre aanspraken ep de erfenis laten gelden. Wet telijk gesproken valt er niets te cenfisceren. Dezer dagen heeft Joachim LJpschitz, de Westberlijnse wet- In Famagusta zijn Zondag avond twee Britse militairen door schoten van verzetslieden gewond. In de vooravond waren in de stad twee bommen ont ploft, waardoor echter niemand getroffen werd. In Famagusta achtervolgden Britse militairen een aantal ver zetslieden door straten en tuinen in het centrum van de stad, na dat de verzetslieden vanuit een greppel achter een luxueus hotel bij het telegraafkantoor gescho ten hadden op een Britse mili taire patrouillewagen Bij de achtervolging werd over en weer geschoten. Een Britse officier werd licht gewond. De gouverneur van Maryland, Theodore McKeldin, heeft de na tionale garde van de staat opge dragen de splitsing van zijn troe pen in eenheden van blanken en kleurlingen stop te zetten. De beslissing van de gouver neur werd bekendgemaakt in een brief, die hij Zondagavond heeft toegezonden aan de adjudant- generaal van de staat. McKeldin wees erop dat het afwachten van gerechtelijke actie inzake de ras senscheidingskwestie alleen no deloze vertraging zou betekenen. Maarschalk Boelganin, de Sow- jet-premier, heeft Zondagavond op een banket in Nieuw-Delhi verklaard, dat de Sowjet-Unie geen terugkeer naar de koude oorlog wenst. Het banket werd de Russische gasten aangeboden door premier Nehroe. Er waren meer dan honderd gasten, o.w. ministers, diplomaten en politie ke leiders. De Sowjet-Unie zal blijven streven naar verbod van atoom wapens, vermindering van gewo ne bewapening, collectieve vei ligheid in Europa en veelvuldiger contacten met regeringen van andere landen, aldus Boelganin. Hij herhaalde het Sowjet-stand- punt, dat in de eerste plaats de Duitsers zelf het Duitse vraag stuk moeten oplossen. Over de Geneefse conferentie zei de Sowjet-premier, dat de Sowjet-Unie niet de hoop verlo ren heeft en dat zij er zeker van is dat op het laatst de grote vier er in zullen slagen de hangende vraagstukken op te lossen. Fremier Nehroe verklaarde in zijn toespraak, dat de Sowjet- Unie en India wel is waar hun vraagstukken op verschillende manieren aanpakken, doch dat er geen punten van wrijving tussen beide landen bestaan. „Wij zijn buurvolken, en het is goed, dat er een gevoel van nabuur schap en vriendschap tussen ons bestaat, tot wederzijds voordeel van onze landen", aldus Nehroe. De Russische premier, maar schalk Boelganin, heeft Maandag in het Indische parlement ver klaard dat Rusland oorlog vast besloten afwijst als middel om omstreden internationale proble men op te lossen. „Om dezelfde reden zijn we voor het door middel van onder handelingen op vreedzame wijze tot oplossing brengen van be staande problemen", aldus Boel ganin. Voorts zeide de maarschalk, dat de geest van Genève „nog steeds indigestie veroorzaakt" bij bepaalde personen die trachten een politiek van dreigementen uit te voeren met steun van atoom wapens. „Tot onze grote spijt", aldus Boelganin, „hebben onze pogin gen om uit de impasse te geraken van de kwestie van ontwapening en het verbieden van atoom- en waterstofwapens tot nu toe geen positieve resultaten gehad. .,In feite hebben de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland zich gedistancieerd van hetgeen zij aan het begin van het jaar zelf voorstelden." De premier zei, dat de Sowjet- Unie tegen militaire blokken is. In bepaalde kringen was men niet bereid „om de geest van Genève" te volgen. Daarentegen had men de ZO AVO uitgebreid en een mi litair blok gevormd „in het nabije en Middenoosten en in de nabij heid van de grenzen van India en de Sowjet-Unie". „De buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie is een politiek van vrede en vriendschap tussen de landen, een politiek van actieve en vasthoudende strijd voor de vrede, tegen de oorlog en tegen iedere buitenlandse inmenlng van het ene land bij de binnenlandse aangelegenheden van een ander." De toespraak van Boelganin werd voor hem voorgelezen. De Indiase waarnemende minis ter van Buitenlandse Zaken, A. K. Chanda, heeft Maandag in ant woord op een vraag schriftelijk aan het parlement meegedeeld dat er geen onmiddellijke vooruit zichten zijn op een vriendschaps verdrag tussen India en de Ver. Staten. Hij zeide dat over deze kwestie in Juni dit jaar besprekingen zijn gevoerd doch dat er op het ogen blik geen onmiddellijke vooruit zichten zijn. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brenta- no heeft op een persconferentie meegedeeld, dat West-Duitsland via diplomatieke kanalen te Pa rijs de Sowjet-Uniezal vragen, waarom de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen tot stil stand is gekomen. Tijdens het bezoek van bondskanselier Ade nauer aan Moskou verklaarden de Sowjet-leiders zich bereid 9626 gevangenen vrij te laten. Tot dusver zijn slechts 5900 ge vangenen teruggekeerd. De Westduitse regering heeft al eens een poging gedaan om via de Sowjet-delegatie te Oost-Ber- lijn iets naders over het lot van de krijgsgevangenen te weten te komen. De Westduitse vertegen woordiger kreeg toen te horen, dat men op de ambassade niet... van deze kwestie afwist. Boven het grensgebied tussen Frankrijk en West-Duitsland is Vrijdag op een hoogte van 5.000 tot 7.000 meter een raadselachtig „vuurverschijnsel" waargeno men, dat gevolgd werd door een sterke rookontwikkeling. De dag tevoren werd iets derge lijks boven Nederland en delen van Frankrijk waargenomen, ter wijl uit Livorno wordt gemeld, dat in de omgeving van deze stad Donderdagnacht een „lichtend voorwerp" in zee is gestort. hem verwondde. Be hulp van de Franse veiligheidsdienst moest ingeroepen worden. Naar van Franse zijde wordt vernomen is in het afgelopen weekeinde de bevolking van vier kleine dorpen bij Tahar Souk, nabij de grens van Spaans Marokko, door onge veer 100 gewapende opstandelin gen ontvoerd en naar Spaans ge bied gebracht. In het zelfde ge bied kwam het tot gevechten tussen militairen en opstandelin gen. Er loopt geen bepaalde draad door de wanordelijkheden, waar bij in het weekend in Rabat, Mek- nes, Marrakesj, Fez en andere steden minstens achttien perso nen zijn gedood en zestig gewond. Tegenover de Amerikaanse wa penleveranties voor het nieuwe Westduitse leger zal West-Duits land zich waarschijnlijk moeten verplichten Amerikaanse over schotlandbouwproducten aan te kopen, aldus heeft dr. Earl B. Butz, staatssecretaris aan het Amerikaanse ministerie van Landbouw, verklaard. Dr. Butz heeft het afgelopen weekeinde besprekingen gevoerd te Bonn met de Westduitse minister van Landbouw. De Verenigde Staten wensen volgens dr. Butz op deze wijze hun voorschotvoorraden van ka toen, tabak, granen en veevoeder te benutten. De opbrengst in marken, afkomstig van de ver koop der Amerikaanse over schotlandbouwproducten in West- Duitsland dienen ter dekking van de onderhoudskosten voor de in Volgens de Spaanse pers in Tanger en Spaans-Marokko heeft sultan Ben Joessef verklaard, dat hij een bezoek aan generaal Franco overweegt. Hij zou Ma drid dan bezoeken op weg terug uit Parijs. Hij zou ook een be zoek aan Spaans-Marokko bren gen. In Algerije zijn in het afgelo pen weekeinde bij botsingen met verzetslieden bij elkaar vijf ver zetslieden gedood en zestien ge vangen genomen. Voorts zijn 10 verdachte personen aangehouden. De activiteit van de Algerijnse verzetslieden beperkt zich voor namelijk tot sabotage aan boerde rijen en op zichzelf staande moordaanslagen. West-Duitsland gelegerde Ame rikaanse strijdkrachten en de al dus door de Amerikaanse schat kist bespaarde bedragen in dol lars zullen het mogelijk maken de wapenleveranties aan West- Duitsland te financieren. Thans voert West-Duitsland per jaar uit de Verenigde Staten landbouwprdoucten in voor een bedrag van 250 millioen dollar. Na een eerste mislukte poging om de z.g. verre visserij voor de Nederlandse treilers op gang te brengen waarbij de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening een steun voor dit project toezegde moest minis ter Mansholt op 6 Aug. 1955 aan de Tweede Kamer verklaren, dat de belangstelling in rederskrin gen voor het verre visserij-pro ject blijkbaar zeer matig was. Thans zullen tenminste vier IJmuidens rederijen de nog steeds uitgestoken hand aanvaar den. Van de IJmuidendse treiler- vloot gaan vijf schepen in het be gin van het volgend jaar aan de proefneming beginnen, mits het ministerie besluit voor 't dienst jaar 1956 in de begroting van het landbouwegalisatiefonds weder om een bedrag van 675.000 gulden op te nemen. Voorts hebben de reders ver zocht enige wijziging te brengen in de steunverlening ten aanzien van de minimum visprijzen. Hoe wel meer rederijen zich voor het project van volgend jaar interes seren, van vier IJmuidense be drijven staat vast dat zij tussen Februari en Juni willen begin nen: als eerste zal de IJmuidense stoomtreiler „Tzonne" (IJm. 1) van de N.V. visserij maatschappij Petten II eind Februari naar de IJslandse wateren vertrekken. De visserij-onderneming „De Vem" heeft van het gehele pro ject afgezien en blijft zich spe cialiseren op de makreel- en ha ringvisserij. Het tweede en derde schip die volgend jaar Maart de grote vaart maken zijn de IJm. 28 en de IJm. 15, deze beide schepen van de rederij D. A. J. Kryger zijn nog in aanbouw. Van de rederij „Medan Bata via" zal de nieuwe „Curagao" naar IJsland gaan. Ten slotte neemt de Sch. 171 „C. Vrolijk Fzn", van de n.v. visserijmaat schappij C. Vrolijk te IJmuiden aan het experiment deel. Egyptische kustbatterijen heb ben Maandag een Israëlisch vis sersvaartuig ter hoogte van de kuststrook van Gaza in open zee beschoten. Aldus heeft 'n woord voerder van het Israëlische leger Maandag te Tel Aviv meegedeeld. Het vissersvaartuig slaagde er in buiten het bereik van de Egyp- tische kanonnen te komen, aldus de woordvoerder. Niemand aan boord van de boot werd gedood of gewond. „De secretaris-generaal der Verenigde Naties Hammar- skjoeld had voorgesteld de weste lijke grens van het gedemilitari seerde gebied van El Auja af te bakenen. Egypte heeft voorge steld dit tot de gehele zone uit te strekken", aldus heeft een offi ciële Egyptische woordvoerder, wien om commentaar werd ge vraagd op de berichten, dat Egypte Hammarskjoelds voor stellen had verworpen, Zaterdag te Cairo verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat de Egyptische regering het voorstel van de Palestijnse bestandscom missie der Ver. Natie, om te Cai ro een met radio uitgerust ver bindingsstation te stichten heeft aanvaard. Dergelijke verbindingskantoren bestaan reeds te Jeruzalem, Bei roet, Damascus en Gaza. Zij zijn bemand door personeel der Ver. Naties en zij dienen om, in geval van nood, een snelle verbinding De havenpolitie van Brunsbüttel- koog heeft Maandag de volgende lezing van het gebeurde gegeven: Gisteravond om acht uur werd politiehulp ingeroepen door de „Contact", omdat drie leden van de bemanning wensten af te mon steren, hetgeen kapitein Brou wer weigerde. De drie zeelieden verlangden daarop, dat het schip in Brunsbüttelkoog zou blijven tot er een consulaire ambtenaar uit Hamburg zou zijn gekomen. Ook dit weigerde de kapitein. Vervolgens vroegen de zeelieden een schriftelijke verklaring, dat de kapitein had geweigerd hen af te monsteren. Door bemiddeling van de havenpolitie kwam deze verklaring tot stand, waarna de „Contact" zee koos. De drie be manningsleden weigerden te wer- Dr Thomas Dehler, de leider van de Westduitse vrije democra ten (regeringspartij), die voor heen tegen diplomatieke betrek kingen met de Sowjet-Unie ge kant waren, heeft verklaard, dat het hoog tijd wordt dat een „stér ke Duitse persoonlijkheid" naar Moskou gaat om er voor te zor gen, dat de pogingen tot hereni ging van Duitsland niet opgege ven worden. Zijn partij had haar standpunt ten aanzien van uit- tussen de Arabische regeringen wisseling van ambassadeurs met en het hoofd der bestandscom-de Sowjet-Unie herzien met het missie, generaal-majoor Burns, te oog op het mislukken van de con- waarborgen I f eren tie van Genève. ken. Een hunner liet zijn bagage in de haven achter. De havenpo litie zegt, dat er niet is gevoch ten en dat er voor haar geen aan leiding was in te grijpen, daar de kwestie haars inziens alleen door de Nederlandse autoriteiten behoort te worden behandeld. Op de voorzitter van het De- stuur der Faroer-eilanden, Kris- tian Djurhuus, is een moordaan slag gepleegd. Aan de villa van de minister te Tveras, op het eiland Suderoie, werd gebeld. Toen opengedaan werd, loste een onbekende vier schoten in de gang. Djurhuus werd niet getroffen. De dader, noch zijn beweegre denen, zijn bekend. Volgens latere berichten was Djurhuus op het ogenblik van de aanslag niet thuis. Wel zijn vrouw was in de woning aan wezig. Djurhuus was een der centrale figuren in het geschil over Olaf Halvorssen, een dokter, tegen wiens ontslag van de zijde van de bewoners van het dorp Klaksvik verzet was gerezen. Dit gaf inder tijd aanleiding tot een aantal in cidenten. (Volgens officiële kringen in Kopenhagen werden de schoten door de onbekende aanvaller af gevuurd van een afstand van ongeveer 50 meter van het huis). Tijdens opklaringen, die ver-" oorzaakt werden door een rug van hoge luchtdruk, vormde zich in de nacht van Zondag op Maan dag op vele plaatsen mist. In dé loop van de ochtend loste de mist vrijwel overal weer op, waarna enkele zonnige perioden voorkwa men. In Zuidoost Nederland bleef de mist echter de gehele dag han gen, waardoor de temperatuur er niet hoger kwam dan 3 h 4 gra den. In de loop van de dag stroomde vochtiger lucht liet land binnen, en nam de bewolking weer toe. Dinsdag blijven Noor delijke winden vochtige lucht met over het algemeen veel bewolking aanvoeren, maar neerslag van betekenis wordt niet verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Veel bewolking. Veel bewolking, maar geen! neerslag van betekenis. Overwe gend matige wind tussen noord en west. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. WOENSDAG 23 NOVEMBER. v.m. n.m Breskens 7.16 7.59 Terneuzen 7.51 8.34 Hansweert 8.31 9.14 Walsoorden 8.41 9.24 Nov. 22 8.12 16.43 13.11 23 8.14 16.42 13.30 24 8.15 16.41 13.48 25 8.17 16.40 14.07 0.19 1.31 2.45

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1