KERKDIENSTEN Het incident Wlassof De verdediging van ons huis BOUILLON Opnieuw tegenslag voor Faure Meteoor boven ons land gezien De moord op Stanley Wilson TWEBBE BLAD Zaterdag 19 November 1955 10» Ho. 3616 Eerlijke taal van minister Witte Vrees rond beëindiging Amerikaanse wapenhulp Krijgt commerciële televisie kans BOELGANIN EN CHROESJTSEF IN NIEUW DELHI ZUIVER ISRAELISCH- EGYPTISCH INCIDENT VERKLARING VAN ARABISCHE ZIJDE Veeziekten in October DE VRIJE ZEEUW Op de jubileum vergadering vanmede komt het woningnoodpro de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting eerlijke taal gesproken over de huidige balans in de wo ningnood. Openhartig verklaarde hij, dat men thans niet in staat is aan de behoefte in de volkshuisvesting te voldoen. Op de eerste plaats is dit een gevolg van de snelle be volkingsaanwas van de laatste jaren, terwijl er in de komende jaren om dezelfde reden een nog grotere woningbehoefte zal ont staan. Het tempo, waarin momen teel gebouwd wordt, is niet hoog genoeg om zelfs ook maar aan de meest urgente gevallen tegemoet te komen. Noodzakelijke industrialisatie. Om te komen tot een redelijke woningbouw moet in het bouwbe drijf de weg naar de industriali satie worden ingeslagen, waar door een continuïteit in de bouw van woningen, zoals dit ook reeds met andere verbruiks- en ge bruiksgoederen het geval is, kan worden bereikt. Normalisatie en standaardisa tie, welke productiviteitsverho ging en kwaliteitsverbetering kunnen brengen, moeten zoveel mogelijk worden bevorderd in het bouwbedrijf. En hierin heeft niet alleen de overheid een grote taak. Driekwart van het bouwprogram ma komt tot stand door directe overheidsopdrachten of door fi nanciering met overheidssubsi dies. Het wordt tijds, aldus de mi nister, dat de individualistische ondernemer de sprong naar een publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie durft te nemen, waardoor samenwerking tussen overheid en particuliere bouwers verge makkelijkt wordt en de woning nood directer kan worden bestre den. Hoewel de bouw van niet strikt noodzakelijke werken is afge remd, kan men desondanks de woningbouw niet aan. Openlijk geeft minister Witte dit toe en het kan niet anders dan verblij dend genoemd worden, dat deze eerlijke taal is gesproken. Daar- bleem echter niet tot een oplos sing, al worden wel enige richt lijnen gegeven, die tot een oplos sing op lange termijn kunnen lei den. Te weinig paraatheid. Indien in 1957 de Amerikaanse wapenhulp afloopt, op welke ma nier zal dan onze defensie gefi nancierd moeten worden? Deze vragen hebben verschillende Tweede Kamerleden gesteld bij de opening van het defensie debat in de Twee Kamer. Er is een zekere ongerustheid te constateren, die door de reis van minister Staf naar Amerika, indien hij tenminste resultaten bereikt, kan worden weggeno men. De atoomoorlogvoerinp en de nieuwe wapens gaan steeds hoge re eisen stellen aan onze nationa le defensie, terwijl zowel het le ger te land, ter zee en in de lucht nog steeds weinig paraatheid be zit. Het mag toch teleurstellend worden genoemd, dat de vier mo bilisabele divisies, die Nederland momenteel telt, door het geal lieerde opperbevel slechts als „reserve"-divisies worden ge waardeerd, terwijl daarnaast werd aangedrongen op bekrim ping van het landleger en ver sterking van de luchtmacht, die bij een eventuele oorlog noodza kelijker zal blijken. Ten aanzien van de luchtmacht moet overigens zelf het initiatief genomen worden en niet worden afgewacht tot de NATO een bete re bijdrage vraagt. Men moet een keuze maken tussen medewer king aan de geallieerde luchtde- fensie of zijn eigen weg gaan. De situatie ten aanzien van onze de fensie is, zoals uit de debatten bleek, niet zo rooskleurig. Mis schien zal in een beter licht ko men te staan, als minister Staf er in slaagt nieuwe hulp te verwer ven op zijn reis naar Amerika en Canada, hoewel ten aanzien hiervan in de Kamer geen groot se verwachtingen bestonden. Naar commerciële televisie? Er is een onafhankelijke natio nale televisie in oprichting, die met alle geweld tot de invoering van de commerciële televisie wenst te geraken. Het heet, dat zich reeds verschillende firma's hebben aangesloten en er een be stuur is gevormd. Men stuurt het er op aan, per week minimum 15 uren zendtijd te krijgen, waarvan 10voor reclame zal worden ge bruikt. Men heeft reeds de beschikking over een staf van technisch en commercieel personeel, terwijl 'n culturele en programmacommis sie in oprichting is. Het is niet uitgesloten, dat men voor de com merciële televisie een concessie krijgt van de regering, want ver schillende Kamerleden staan er niet onwillig tegenover. Om te beginnen zal er voor investerin gen een bedrag gemoeid zijn van 10 millioen gulden om tot een goede reclame-televisie te kunnen geraken. Men heeft reeds contact opge nomen met de ITA in Engeland, om op de duur programma's te kunnen uitwisselen. Dit bewijst, dat men niet over ijs van één nacht gaat, maar de zaken gron dig overweegt. Commerciële tele visie kan 'n streven ten goede in de programma's teweeg brengen, maar kan anderzijds falikant werken, indien zij niet van de grond af goed is opgezet. (Nadruk verboden.) Maarschalk Nikolai Boelganin van de Sowjet-Unie en Nikita Choesjtsjef, eerste secretaris van de communistische partij, zijn Vrijdagochtend per vliegtuig in Nieuw Delhi aangekomen voor hun eerste officiële bezoek aan een niet-communistisch land. Zij werden op het vliegveld be groet door premier Nehroe. De Sowj et-leiders zullen veer tien dagen in India vertoeven en daarna Birma en Afghanistan be zoeken. Op het vliegveld waren duizenden Indiërs samenge stroomd die met Indiase en Sow- jet-vlaggen zwaaiden. Reeds uren voor de aankomst verzamelden duizenden Indiërs zich langs de 20 km lange weg van het vliegveld naar het presi- dentspaleis in Nieuw Delhi. Op het vliegveld waren 20.000 men sen aanwezig, die op een bepaald ogenblik de politie-afzetting ver braken, doch die weer opgevan gen konden worden voor de Rus sische gasten in het nauw geraak ten. Langs de route van het vlieg veld naar de stad waren versie ringen en erebogen aangebracht, sommige naar het voorbeeld van versieringen als bij de kroning van Koningin Elizabeth in Enge land. Premier Nehroe had de bevol king van te voren verzocht geen bloemen naar de hoge bezoekers te werpen, omdat een dergelijke bloemenhulde pijnlijk kan zijn. 1ETTE N De Franse Nationale Vergade ring heeft Donderdagavond met 339 tegen 270 stemmen besloten, de behandeling van het wetsvoor stel tot herstel van het vooroor logse kiesstelsel te schorsen, tot dat de regering een schets geeft voor een zodanige herverdeling van het land in kiesdistricten, dat elk district één afgevaardigde naar de Nationale Vergadering zendt, zoals het vooroorlogse kies stelsel, vereist. Dit besluit betekent, dat alle actie ten aanzien van het wets voorstel tenminste enige dagen is opgeschort. Men verwacht dat OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZONDAG 20 NOVEMBER. Axel: 10 uur Vicaris S. den Blaauwen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. T_ Hoek: 10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag; 2.30 uur Ds. K. Verbeek, van Hon- tenisse. x„ TT Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver beek. (Dankstond v. 't gewas.) Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- ders. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Sluiskil: 10 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol len en Vicaris J. Lalleman; 3 uur Ds. P A. v. d. Vlugt. 10 uur „Bethel" (Kerk voor Jon geren van 12 t/m 15 jaar)Ds. P. A. v. d Vlugt. 7 uur Ds. W. S. Evenhuis, van Biervliet. (Jeugddienst.) Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. G. Jansma. Evange.lisatiesamenkomst. Othene: 7 uur Ds. G. Jansma. DONDERDAG 24 NOVEMBER. (Dankdag voor het gewas.) NED. HERV. KERK. Hoek: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Terneuzen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 u. Ds. G. Jansma. GEREFORMEERDE KERK. Terneuzen: 3 uur Ds. F. L. Schalk wijk, van Hoek; 7 uur Ds. H. Pestman. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZATERDAG 19 NOVEMBER. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 20 NOVEMBER. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom (Dodenherdenking.) St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Dodenherdenking. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. (Dankdienst v. d. oogst.) Breskens: 10 uur Ds J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Greede: 10 uur Ds, M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. (Viering H. Avondmaal.) Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement10 uur Vicaris H. D. Hendriks. (Dankdienst voor de oogst.) Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. Brinkman, van Purmeriand. liluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. (Dankdienst voor de oogst.) IJzendjjke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. (Bed. H. Avondmaal.) 4 uur: Streek jeugddienst. WOENSDAG 23 NOVEMBER. Oostburg: 7 uur Avondgebed. GEREFORMEERE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. L. Schalkwijk. Terneuzen: 9 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop GEREFORMEERE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag9.30 uur en 2.30 uur Ds. E. Venema, van Maassluis. GEREF. GEMEENTE Vloos wijkstraat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEKS. Terneuzen10 uur en 7 u. Samen- menkomsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Het Engelse schip „Copse- wood" heeft Donderdagavond om tien minuten voor zes, geseind, dat het om een minuut over half zes toen het vijftien mijl ten Oos ten van Beachy Head (aan de Z.O. kust van Engeland) voer, „naar het scheen een vliegtuig in vlammen neer zag storten". De „Copsewood" maakte daarom van haar melding een S.O.S.-be- richt. Om half zeven seinde het schip „Veronica" dat het om-, streeks vijf voor half zes iets dat op een vallende ster leek over de horizon zag schieten. De „Vero nica" bevond zich toen 7% mijl ten Oosten van Beachy Head. De kustwacht te Needless (Eng.) deelde om kwart over Een Israëlische militaire woord voerder heeft Vrijdag in Jeruza lem bekendgemaakt, dat Egyp- tenaren Donderdag in de sector van Geeri in het grensgebied van Gaza met automatische wapens het vuur hebben geopend op een vooruitgeschoven Israëlische post, doch dat door het verschij nen van een Israëlische patrouille Egyptische plannen voor een aan val op deze post in de war wer den gebracht en de Egyptenaren zich terugtrokken. Voorts deelde de woordvoerder mede, dat Jordaniërs opnieuw geprobeerd hebben huizen van de Beit Kama-kolonie, ten Noorden van Beersjeba, op te blazen, doch dat de ladingen explosieven die saboteurs hadden aangebracht, niet ontploft waren. zeven mede van de verkeersleider gensplaat heeft ons medegedeeld, van de negentiende groep jacht- dat hij Donderdagavond om- vliegtuigen te hebben vernomen streeks tien over half zes in de dat geen vliegtuig werd vermist, richting West-Oost de meteoor „maar dat hetgeen men had ge-1 heeft waargenomen gedurende zien een meteoor was geweest die enkele seconden. Het verschijnsel over Frankfort was gegaan en in de „Zuiderzee" was terechtgeko men". Informaties in ons land hebben het volgende opgeleverd: De afdeling meteoren van de sterrenwacht te Utrecht heeft Donderdagavond niets gezien van 't hemelverschijnsel. Zij zal gegevens over het verschijnsel bijzonder op prijs stellen. Zij zou gaarne van waarnemers schrifte lijk ontvangen: ae hoogte in gra den boven de horizon van begin punt zowel als eindpunt. De rich ting van het beginpunt evenals het eindpunt. Zoals Noord-Oost of Noord-West. Het tijdstip in se conden. Verder gegevens over de kleur en de grootte van het ob ject in vergelijking met de maan. Daarnaast de tijd van waarne ming. Drie ambtenaren van de lucht- verkeersbeveiligingsdienst op het vliegveld Eelde (Gr.), n.l. de heren D. Heijdenrijk, G. Visser en G. Boden hebben Donderdag avond om half zes toen zij zich op de verkeerstoren bevonden, een meteoor gezien, die zich Zuidzuidwestelijk van hun stand plaats in de richting van het Noordwesten naar het Zuidoosten bewoog. De meteoor had een lan ge lichtende staart, waarin groen achtige kleuren voorkwamen. Toen de meteoor verdwenen was bleef een duidelijke streep ach ter, die geleek op een condens- streep van een vliegtuig en die geruime tijd nog werd beschenen door de reeds ondergegane zon. De heer C. Weststeijn uit Oolt- door PHILIPPO PRESTON. 42.) (Nadruk verboden). „Lieveling ik werd toch zo on gerust. Ik dacht, dat je nooit kwam!" „Ben ik dan zo'n voorbeeld van stiptheid?", vroeg ze met gefor ceerde luchthartigheid. „Shane, ik heb me niet kunnen verkleden. Ik heb tot het laatste ogenblik moeten werken. Ik heb een be trekking". Hij draaide de wagen de ver keersstroom in. Ik had het niet eens opge merkt. Ik zag alleen jou en an ders niet. Heb je werk? Schitte rend! Van je kleren zal ik me geen steek aantrekken. We kun nen best ergens heen gaan, waar we niet worden opgemerkt". Ze legde haar hand op zijn arm. „Shane, neem me mee naar je atelier. Ik zou het zo graag eens zien. Ik wil weten, waar je woont. Ik weet niets van je af en ik heb iets nodig, om mijn leven te vul len, als ik alleen ben. Ik wil de achtergrond zien, waartegen je leeft, om je me daarin te kunnen voorstellen". Er kwam een ernstige uitdruk king op zijn gelaat. „Het is niet verstandig. Ik zou er alles voor over hebben je mijn woning te laten zien, maar dat zou jou misschien in moeilijkhe den kunnen brengen. Wat mezelf betreft, ik trek me nergens meer wat van aan". „Ik wil het graag wagen. Toe, Shane, doe het maar". Haar stem klonk zó dringend, dat hij toegaf. Ze verkeerden beiden in 'n uiter ste spanning. „Nou, goed dan. Maar ik kan je niet verzekeren van een goed maal. Er is natuurlijk wel wat in huis. Maar ik heb tegen mijn huishoudster gezegd, dat ik bui tenshuis zou eten. En, Audrey, ik heb je eerst iets te vertellen, an ders zit ik er de hele avond toch mee. Ik heb een telegram van Sonia gekregen, hier ergens mij len vandaan en ze is op de terug weg. Meer weet ik er niet van. Wat is het vervelend, op nieuws te wachten! Ik heb in mijn hele leven nog niet zoveel moeten wachten, als in de laatste dagen". „Ik ben erg blij, dat je wat ge hoord hebt", was het enige ant woord van Audrey, omdat er toch niets meer te zeggen viel. Ze dacht aan Elma Beverly. Ze zou over haar moeten praten, voordat de avond om was. Ze kon onmogelijk de nacht ingaan met dat spookbeeld voor ogen, het was erger dan al het andere; dat alles kon ze verduren, maar dit niet. Haar zwijgen werd door Sha ne begrepen, want ook hij zag in, dat er slechts veronderstellingen vielen te maken, die onwaar kon den blijken. Met angstig voorge voel reed hij naar zijn huis; hij wilde Audrey graag zijn woning maakte een dalende beweging naar het hem voorkwam. De heer Wigboldus uit Nieu wendijk (N.-B.) deelde ons mede, omstreeks half zes in Zuidelijke richting, naar het hem leek, een grote vurige bol te hebben waar genomen, die zich van Westelijke in Oostelijke richting bewoog. Achter de bol was een duidelijk staart waar te nemen, die nog lange tijd werd gevolgd door een „rookstreep." De bol vlamde in allerlei kleuren op. Het was een buitengewoon fraai schouwspel volgens de heer Wigboldus. Hij zeide reeds meermalen dergelijke bollen te hebben gezien, maar nog nooit zo groot en duidelijk als Donderdagavond. Als opnieuw een oorlog zou uitbreken tussen Israël en de Arabische staten, zouden aan Arabische zijde wellicht Russi sche vliegers meevechten, aldus heeft de voormalige secretaris generaal van de Arabische Liga, Abdel Rahman Azzam, in Genève tegenover een correspondent van de „Daily Mail" verklaard. Deze Rlussen zouden vrijwilli gers kunnen zijn, geworven on der de talrijke Mohammedaanse volken van de Sowjet-Unie, aldus Azzam, die als waarnemer voor verscheidene Arabische landen de Geneefse ministersconferentie bijgewoond heeft. tonen, maar hij bracht haar bin nen een gevaarlijke zone, omdat ook hij bewaakt werd. Vanavond scheen het edhter zover, dat ze beiden de grens van hun uithou dingsvermogen hadden bereikt en niet meer in staat waren tot het nemen van alle mogelijke voorzorgsmaatregelen. Zij was haar betrekking meer dan beu en hij maakte zich dode lijk bezorgd over Sonia. XIII „WIE IS ELMA BEVERLY". Witte muren, geboende vloer, twee moderne stalen stoelen en een lessenaar vormden het meu bilair der kamer van de directrice in het ziekenhuis. Sonia zat op één van die twee stoelen, achter overgeleund met de handen op de leuningen. Eén hand was verbon den en op haar gezicht zaten hiel en daar nog stukjes pleister. Buiten scheen de zon helder; het was nog pas zes uur geleden, dat ze die ongeluksweg was op gegaan en pas drie uur, dat de wagen verpletterd was. De direc- rice sprak met sympathie, die verpleegsters voor elke zieke to nen. „Mijnheer Lawson is ernstig gewond... zijn ruggegraat is ge- Kneusd. Hij zal wel in leven blij ven, maar meer kan men er nu nog niet van zeggen. Daar u be vriend met hem bent, kunt u waarschijnlijk ons wel met zijn familie in aanraking brengen". Sonia schudde het hoofd. „Die is overal verspreid en ik weet geen enkel adres". Dat kon ze naar waarheid zeggen. „Als hij weer bijkomt, kan hij het u zelf wel vertellen. Ik was op weg naar Albany en hij bood me aan, me premier Faure met het oog op dit uitstel nu de vertrouwens kwestie zal verbinden aan het oorspronkelijke regeringsvoorstel voor verkiezingen in December volgens het huidige kiesstelsel. De jongste beslissing van de vergadering kwam als een ver rassing, omdat deze uitspraak in strijd scheen met hpt besluit van Donderdagochtend, toen de meer derheid van de afgevaardigden zich bereid verklaarde het wets ontwerp tot herstel van het voor oorlogse stelsel te bespreken, na dat de senaat herhaaldelijk had geweigerd in te stemmen met vervroegde verkiezingen volgens het huidige kiessysteem, doch dan zonder de mogelijkheid van lijstverbinding. Enige waarnemers waren van oordeel, dat met het jongste be sluit beoogd wordt een verande ring in het kiesstelsel te voorko men, terwijl een aantal afgevaar digden toch de mogelijkheid heeft gehad te laten zien, dat zij werke lijk voorstanders zijn van het vooroorlogse stelsel. De werkelijke verklaring voor de uitspraken van Donderdagoch tend en -avond schijnt te liggen in het feit, dat ongeveer 50 Gaul listen eerst voor terugkeer tot het vooroorlogse stelsel hebben gestemd ten einde als voorstan ders hiervan te worden aange merkt, en later zich voor uitstel hebben uitgesproken omdat zij vrezen niet te zullen worden her kozen, als het oude stelsel weer van kracht wordt. Faure zelf bekommert zich meer om het spoedig houden van verkiezingen dan om het stelsel, volgens welke deze worden ge houden. Hij deed Woensdag een concessie aan zijn tegenstanders door er mee in te stemmen, de verkiezingen van December naar Januari te verschuiven. De minis ters kwamen in spoedvergadering bijeen om zich er over te beraden, hoe het regeringsplan voor ver vroegde verkiezingen kan worden gered, aangezien door de jongste beslissing van de vergadering ook elke verdere bespreking van dat plan is geblokkeerd. Het was nog niet bekend, hoe de regering zou handelen. Wat zeker schijnt is, dat met of zonder een wijziging in het kiesstelsel er geen sprake meer van is, dat er in December ge stemd kan worden. Het beste waarop de regering nu kan ho pen zijn verkiezingen in Januari Vele afgevaardigden verklaar den evenwel in de wandelgangen, dat zij betwijfelen of er thans in het geheel nog wel sprake van vervroegde verkiezingen zal kun nen zijn. DODELIJKE VAL VAN BROMFIETSRIJDER In de vroege morgen van Don derdag is de 63-jarige Haarlemse metselaar G. J. A. van Schagen op de Herenweg in Heemstede met zijn bromfiets geslipt. Hij stootte tegen de trottoirband, viel op straat, brak zijn nekwervel en was op slag dood. De Sowjetrussische architect Wlassof heeft op een persconfe rentie te Parijs verklaard, dat hem in Amerika van „particu liere zijde" het voorstel is gedaan om asyl te vragen. In Cherbourg hadden Franse beambten hem eveneens gesuggereerd om asyl te vragen en in Parijs, waar zich een incident met „boeven een andere naam kan ik hun niet ge ven" had voorgedaan eveneens, zulks in tegenwoordigheid van politiebeambten. Wlassof zei, dat dit optreden beledigend was. De architect voegde er aan toe, dat de recent geuite officiële cri- tiek op de Sowjetrussische bouw wijze niets te maken had met zijn ontslag. Hij was reeds in Mei van zijn functie als hoofd-architect ontheven, omdat hij gepromo veerd was tot president van de Sowjet-academie voor bouwkunde daarheen te brengen. En toen... gebeurde...dit". Ze had dat verhaal reeds her haaldelijk verteld. Ze had het ver teld tegen de eigenaar van de auto, die in het voorbijkomen hen naar het ziekenhuis had gebracht. Ze herhaalde het tegen de ver pleegster, die de eerste maal de nodige inlichtingen had opgete kend en ze noemde hem steeds Leslei Lawsonde voornaam had ze zelf maar bedacht. Hij had geen papieren bij zich, waaruit iets anders blijken kon, zijn wa gen was totaal verbrand en in zijn portefeuille had men kaartjes met L. Lawson gevonden, waar uit Sonia begrepen had, dat Hij zich wel meer van die naam be diende. Ze had haar eigen naam ver anderd en de meisjesnaam van haar moeder opgegeven. Cress- land. Ze had een hekel aan zich zelf wegens het gemak, waarmee ze tot dat bedrog vervallen was en vroeg zich af, of de vriende lijke, grijze vrouw achter die les senaar soms gedachten lezen en erachter komen kon, hoeveel leu gens zij, Sonia, vertelde. „Het is jammer, dat we hen niet kunnen vinden, maar voorlo- pip kunnen we toch niet méér doen, dan zo goed mogelijk voor hem zorgen. Blijft u hier in de buurt?". „Nee, ik moet naar huis. Hier hebt u mijn adres". Ze gaf dat van Shane op, in de overtuiging, dat hij haar zou hel pen. Sonia stond öp en bedankte de directrice; ze vroeg niet, of ze Peters nog even zien mocht. Ze had geld bij zich en kon desnoods haar met diamanten bezette pols horloge in pand geven om haar reisgeld naar huis te kunnen be talen. (Wordt vervolgd.) van de Sowjet-Unie. Hij zei verder, dat terecht cri- tiek was geleverd op de te grote nadruk op het decoratieve ele ment in de bouwtrant. Thans lag het accent op de meer economi sche en eenvoudige bouwwijze. De persconferentie werd inge leid door de minister voor Plan vorming Zozoelia, die van „pro vocaties" sprak. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Binnen landse Zaken ontkende, dat op Wlassof druk was uitgeoefend. Hij zei, dat het een normale Fran se procedure was, om aan bur gers uit Oost-Europa te vragen, of zij asyl wensten, als zij in moeilijkheden met hun regering waren. Aan Wlassof is de Stalinpnjs ontnomen wegens zijn „overda digheid" in zijn bouwstijl. Radio-Moskou heeft omgeroe pen, dat A. Boretsky, wien ie Stalinprijs eveneens afgenomen is, heeft toegegeven, dat hij „overdadig" te werk is gegaan. Twee andere architecten hadden eveneens hun „tekortkomingen" toegegeven. Op een conferentie van architecten was de critiek op de bouwwijze „met grote instem ming" ontvangen. Radio-Moskou heeft gemeld, dat de Sowjet-ambassade te Parijs geprotesteerd heeft tegen de „provocaties" tegen architect Wlassof en de houding van de Franse autoriteiten ten aanzien van „de aanvallen op gebouwen van de Sowjet-ambassade en le den van haar staf". Radio-Moskou zei verder, dat de Sowjet-zaakgelastigde de be straffing van de verantwoordelij ke personen geëist heeft en het uitgeven van een openbare ver klaring. Nederlandse gevangenen uit Sowjet-Unie in Berlijn Vier Nederladers, van wie reeds eerder gemeld was dat zij door de Sowjet-Unie vrijgelaten zijn. zijn in West-Berlijn aangekomen en aan de Nederlandse militaire missie overgedragen, aldus heeft een functionaris van deze missie bekendgemaakt. Verdere bijzon derheden kon deze functionary niet geven. De Staatscourant van Vrijdag bevat een opgave van het aantal in October aangegeven gevallen van besmettelijke' veeziekten. Aangegeven werden o.m. 14 ge vallen van mond- en klauwzeer, 91 gevallen van varkenspest en 12 gevallen van pseudo-vogelpest.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5