OORLOG IN DE WOESTIJN ii^t EDEL De Wereld van week tot week Mogelijkheden van ruimtevaart ES Resultaten tweede landelijke verkeersactie TiVEEDh BL A1> Vrijdag 18 November 1^55 10® Jaargamg No. 3615 Hef geschil over de Bufami oase Ve meest ge oplosbare koffie ter wereld confectie die maatwerk vervangt Kans Bekeerd Lang voetballeren Brand Truc Ben jij het? Televisie Record? Zelfmoord Voor twee koeien Kandelaar 2500 km Namen Oproep va i Belgische com'té voor vrijheid en democratie Om het Franse kiesrecht Het Midden-Oosten is altijd strategisch van zeer groot belang geweest als de landbrug tussen Bdropa en Azië en sedert de ope ning van het Suezkanaal als kor te zee route tussen West en Oost. Doch de laatste 20 jaar is dit ge bied nog belangrijker geworden door de ontdekking en exploita tie van zijn reusachtige oliebron nen. Landen als Irak en Iran, die eeuwenlang overwegend van de landbouw leefden en betrekkelijk arm waren, zijn nu in het bezit van onmetelijke en schijnbaar onuitputtelijke rijkdommen, die men voor de sociale en economi sche ontwikkeling is gaan aan wenden. Voor Saoedie Arabië, dat gro tendeels woestijngebied is, be volkt door nomadenstammen was de ommekeer nog veel groter. Het budget van dit land, dat eerst slechts 'n half millioen pond per jaar bedroeg, steeg in zeer kcrte tijd tot honderd millioen pond. Zo kwam het feodale konink rijk, dat pas 30 jaar geleden door een geslaagde veldtocht van een begaafd stamhoofd gesticht werd, pldtseling in het bezit van rijk dommen op een schaal, zoals sinds de dagen van de koningin van Sheba niet op het Arabische schiereiland zijn voorgekomen. De begeerte kwam. Een zo plotselinge en zo onna tuurlijke verandering in de tra ditionele levenswijze van de no- madensheik kon niet anders dan slechte gevolgen voor het land hebben. De begeerte naar meer land en meer geld drong door tot alle lagen van de bevolking en dit werkte de corruptie in de hand. Een ander gevolg van deze eennomische omwenteling was, dat nu plotseling elk stukje on vruchtbare woestijn reusachtige waarde kreeg in Saoedische ogen. Tot nu toe was het nooit van belang geweest, dat in vele stre ken de grenzen door de woestijn niet precies afgebakend waren. se soldaten, die volgens het ver drag bijstand moesten verlenen ter verdediging van de rechten van Muscat en Oman, de oase lende feiten aan het licht. De re- binnengevallen en dat de Saoe- gering van Saoedie Arabië bleek die-Arabische troepen waren ge- de hand te hebben gehad in een evacueerd. staatsgreep in het sheikdom Aboe Er bleef, gezien de corrupte Dhabi en toen deze mislukte, had houding van Saoedie Arabië en zij haar toevlucht genomen tot daardoor de onmogelijkheid om omkoperij. Een broer van de langs gerechtelijke weg een op- sheik van Aboe Dhabi was b.v. j lossing te vinden, volgens Lon- het fantastische bedrag van 30 den geen andere uitweg. De Brit- millioen pond geboden als hij de j se regering heeft nu in overleg zaak van Saoedie Arabië zou met de twee verdragsstaten be- steunen. Hij weigerde het geld sloten, dat er een officiële grens echter en bracht zijn broer op de zal worden getrokken, waaraan hoogte. beide partijen zich zullen moeten De verdediging voor Saoedie houden. Deze grens is vrij gun- Arabië gaf voor het gerechtshof stig voor Saoedie Arabië en men toe, dat er behoorlijke bedragen hoopt, dat hiermede het geschil waren betaald voor omkoperij en ten einde is. pogingen tot omkoperij werden zelfs in het hof te Genève voort- De Britse regering heeft zich geschaard aan de zijde van de gezet. Deze en nog andere inci- twee kleine en verarmde staten denten brachten zo duidelijk de en tegenover hun machtige en praktijken van de Saoedie-Ara- rijke buurman. Zij handelt hier- bische regering aan het licht, dat bij echter natuurlijk tevens "in verschillende leden van het hof het belang van de Iraakse Pe- zich terugtrokken. De zaak bleef troleum Maatschappij, die con- onbeslist. cessie-rechten in dit gebied heeft en die zijn rechten niet gaarne Oorlog in de oase! prijs geeft aan zijn grote concur- rent, de Amerikaanse Petroleum Toen kwam het bericht, dat Maatschappij Aramco. troepen van de sheik van Aboe I Het is de olie, die ook de vre- Dhabi en de sultan van Muscat digste oase in de woestijn tot en Oman, gesteund door de Brit- oorlogsterrein maakt. De in Juni/Juli gehouden twee de landelijke verkeersactie door rijks- en gemeentepolitie heeft een enorm aantal processen-ver baal opgeleverd. Het voornaamste doel dezer actie was de techinsche controle op vrachtwagens. Bijna 48.000 wagens werden onder de loupe genomen en 5529 processen-ver baal waren er het gevolg van. Bij controle op 7452 andere mo torvoertuigen vielen nogmaals 528 processen-verbaal. Maar liefst 70 voertuigen werden uit doch nu werd dit wel belangrijk, het verkeer genomen. Een voorbeeld hiervan was het' geschil over de Buraimi oase. ■e Buraimi oase, die ongeveer 25 km lang en 15 km breed is, bevindt zich midden in een rots achtige woestijn. Sedert 1869 is deze oase in het bezit geweest van de heerser van Aboe Dhabi en de sultan van Muscat en Oman. Ten noorden ervan ligt één van de rijkste olievelden van Saoedie Arabië en de Saoedies gdloven, dat de Buraimi oase eveneens rijk aan olie is, hoewel bifl grondige onderzoekingen ge bleken is van niet.' Waar ligt de grens? yolgens een verdrag met de sheik van Aboe Dhabi en een vriendschaps-, handels- en seheepvaartverdrag met de sul tan van Muscat en Oman heeft Groot-Brittannië op zich geno men om de rechten van deze twee rijken in dit gebied te be schermen. De sheik van Aboe Dhabi maakt aanspraak op 6 van de 9 dorpen in de Buraimi oase, de sultan van Oman en Mscat op de overige drie. De Saoedies erkennen deze verdragen en de speciale, hieruit voortvloeiende i daties, die tussen Brittannië en de&e landen bestaat. Sedert de oprichting van de staat Saoedie Arabië zijn er steeds onderhandelingen gevoerd tuiden de Britse en Saoedie-Ara bische regering om een duidelij ke grenslijn te trekken tussen Saoedie Arabië en de verdrag- siteten. Deze zijn echter steeds op een mislukking uitgelopen. In 1935 eisten de Saoedies dat de grenslijn tot 200 km ten zui den van Buraimi doorgetrokken werd, doch toen in 1949 de mo gelijkheid van olie in dit gebied ter sprake kwam, trokken zij hun vorige eis in en wilden de grens tet de oase uitgebreid zien met daarbij nog een stuk gebied langs de zee van 250 km. Toen hierover geen overeen stemming bereikt kon worden, zond de regering van Saoedie een ambtenaar met een gewapende strijdmacht naar de oase, die zich daar vestigde en het recht opeis te de oase van nu af aan te be sturen. Staasgreep en omkoperij. De twee benadeelde heersers zagen er op aanraden van Enge land van af om de indringer, enair Turki bin Ataishan, met ge weld te verwijderen, doch in 1933 begonnen zij een blokkade tegen hem om te trachten op deze ma nier de corruptie die onder zijn beheer welig tierde, tegen te gaan. Pas in Juli 1954 stemde de re gering van Saodie Arabië er ein delijk in toe om Turki terug te reepen en de zaak aan een inter nationaal gerechtshof voor te leggen. De oase zou onder een gezamenlijke politiemacht komen te staan met van elke kant 1 of ficier en 16 manschappen. Tijdens de behandeling van de zaak te Genève kwamen ontstel- Rijks- en gemeentepolitie Iet- cent van de getoonde papieren. Dit wordt in justitiële kringen niet als onrustbarend beschouwd. De toestand van het vracht wagenpark bleek ernstiger. On geveer 10 percent van de nage keken wagens vertoonde één of ander gebrek. De wielrijders hebben in ver houding verreweg het grootste aantal processen-verbaal opge maakt. speciaal vanwege over treding der gedragsregels. Waar in het land het aantal verkeerszondaars het grootst is, kan moeilijk worden nagegaan, omdat de totale sterkte van het ten in die tijd ook scherper dan controle-apparaat naar gemeente normaal op de gedragsregels van alle weggebruikers. In deze sec tor van verkeersonveiligheid vie len maar liefst 57.441 verbalen, waarvan bij het gemotoriseerde verkeer 17.153, het langzame ver keer 39.769 en onder de voetgan gers 509. In 10 gevallen werd een bon uitgereikt voor het ge vaarlijk openen van autoportie ren. Het aantal gecontroleerde ken teken- en rijbewijzen bedroeg in de actie-tijd 245.258. Het bleek, dat 2253 kentekenbewijzen niet deugden en 1482 bestuurders zon der geldige rijbewijzen e.d. reden. Dat was één tot anderhalf per- In bussen voor ten minste 35 koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppen f 9.45 Coffeïne-vrij f 10.95 JOE ADONIS NAAR ITALIË? Joe Adonis (Joseph Doto), de Amerikaanse gangster, die vorig jaar wegens meineed veroordeeld werd, heeft thans vrijwillig toege stemd in deportatie per Januari a.s., om het uitzitten van een gevangenisstraf van 8 tot 24 maanden te ontgaan. Volgens zijn advocaat is hij van plan naar Italië te gaan. Adonis mag in geen vijf jaar in de V.S. terug komen en zich ook niet naar Ca nada, Mexico of enig nabijgele gen eiland begeven. en arrondissement verschilde, terwijl daarnaast de verkeers dichtheid ook een grote rol speelt In volgorde bleken onder ge noemde omstandigheden de dis tricten Rotterdam, Roermond en vervolgens Den Bosch, Maas tricht en Den Haag (ongeveer gelijk), alsmede Amsterdam en Utrecht van 4000 tot bijna 8500 processen verbaal te hebben op geleverd. HEREN EN JONGENSKLEDING DE KUNSTMATIGE SATELLIET VAN DE AARDE MEETAPPARAAT VOOR KOSMISCHE STRALEN MAGNETOMETER^ ACCUBATTERIJ De afdeling voor technisch we tenschappelijk onderzoek, voor krijgskundige techniek en voor werktuig- en scheepsbouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs hebben één dezer dagen een ge combineerde vergadering gehou den, waar dr ir J. M. J. Kooy jr uit Breda, lector aan de K. M. A., een voordracht heeft gehouden over ruimtevaart. Dr ir Kooy, die ook voorzitter is van de Nederlandse vereniging voor ruimtevaart had zijn voor dracht dé titel gegeven: „Princi piële mogelijkheden van ruimte vaart met behulp van de heden daagse technische en chemische hulpmiddelen". Dr Kooy merkte bij de aanvang van zijn voordracht op, dat één van de belangrijkste berichten was in Augustus j.l. de mededeling dat president Eisenhower de bouw van enige kunstmanen had goed gekeurd en dat deze kunstmannen binnen twee jaar zouden worden gelanceerd. OM DE AARDE. Dr Kooy zeide dat hij het zwaar tepunt in zijn voordracht achtte duidelijk te laten uitkomen wat in de ruimtevaart mogelijk is en wat daarin voorlopig nog niet tot de mogelijkheden behoort. De kunstmanen die in de Ver enigde Staten zullen worden ge bouwd zijn zgn. circulaire raketten die zich als kunstmatige satellie ten op een vaste baan om de aarde bewegen. De eerste grote stap is het ver werkelijken van de onbemande cir culaire raket. Daarbij is van groot belang de verhouding van de nut tige last (instrumenten voor het doen van waarnemingen op enige honderden kilometers boven de aarde) tot het startgewicht van de raket. En deze verhouding is weer afhankelijk van de uitstro- mingssnelheid van het gas uit de raket. Deze uitstromingssnelheid is bij de beste, thans beschikbare brand stof combinatie (hydrazine en sal peterzuur) 2.75 km per seconde. Hydrazine is een stikstof-water stofverbinding die in het laatst van de vorige eeuw door de Duitser Curtius is ontdekt, maar pas in de tweede wereldoorlog door de Duit sers in de V1 en V 2 als brandstof (met waterstofperoxyde) werd ge bruikt, omdat deze combinatie, naar zij hadden ontdekt, een grote stuwkracht gaf aan deze wapens. In een raket kan men voor het bereiken van geringe hoogten toe met één raketmotor. Wanneer men het voertuig hoge* de atmos feer in wil stuwen en daarbij de nuttige last wil handhaven, dan blijkt dat meer raketmotoren, op elkaar gebouwd, de raket moeten bij de aarde zal zijn gekomen, moet doen stijgen. een afremming langs aerodynami- Zo kan men raketten met drie, sche weg worden toegepast, vier en meer motoren boven elkaar Het kardinale punt daarbij is, ontwerpen. Dit zijn zgn „getrapte dat er nog geen oplossing is ge- raketten" waarbij de onderste mu- vonden voor het afvoeren van de tor in de recht stijgende raket het grote warmteontwikkeling die op- voertuig eerst door de atmosfeer treedt wanneer de raket uit de cir- stuwt die het dichtst bij het aard- culaire baan met enorme snelheid door de lucht schiet. De wrijving van de lucht zal de buitenmantel van de raket dan kunnen vervor men bij zeer hoge temperaturen, tot 800 graden Celsius. Dr Kooy betoogde, dat de oplos sing van dit vraagstuk ten nauw ste samenhangt met een vergro- onosfeer HET LANCEREN VAN OE KUNST SATELLIET moet vervoeren een startgewicht nodig is van 372 ton. Deze raket zal dan een viertrapsraket zijn die op 1150 km boven het aardopper vlak een circulaire baan zal be schrijven. NEDERLANDS ONTWERP. Ing. M. Vertregt uit Den Haag, bestuurslid van de Nederlandse vereniging voor ruimtevaart, heeft een provisorisch ontwerp voor een raket opgesteld, die in vier trap pen op 500 km hoogte een circulai re baanbeweging bereikt. Dit ont werp wordt thans door de werk groep der vereniging bestudeerd. (Deze raket heeft een lengte van ruim elf meter, een totaal gewicht van 13.270 kg en een nuttige last van 50 kg) bij dit ontwerp is de nuttige lastverhouding 265,4. Uit deze cijfers voor de „Viking" en het ontwerp van ing. Vertregt, concludeerde dr Kooy, dat het bou wen van een onbemande circulaire raket met de thans beschikbare middelen zeer wel uitvoerbaar is. NAAR DE AARDE TERUG. Nu zou men zich tevreden kun nen stellen met het construeren en laten opstijgen van onbemande cir culaire raketten, die zijn voorzien van waarnemingsapparatuur, maar de mens wil ook zelf waarnemen. Maar van een bemande circulaire raket moet worden geëist, dat die op aarde terugkeert. Daarvoor zijn extra voorzieningen nodig, want zonder die zou de bemande raket om de aarde blijven cirkelen. Het is dan nodig de snelheid van de raket in de circulaire baan (7,6 km per seconde) af te rem men, hetgeen slechts door raket kracht zal kunnen geschieden. Wanneer de raket daarna dichter oppervlak is. Is deze motor uitge werkt, dan wordt deze afgeworpen en daarna komt de andere raket motor in werking, enz. Wanneer men uitgaat van de constructieverhoudingen zoals die bij de thans het best uitgevoerde hoogteraket van Amerikaanse ma kelij (de „Viking") zijn toegepast, ting van de uitstromingssnelheid is het resultaat dat de nuttige van het gas uit de raket. Z.i. is het lastverhouding het gotal 372 ople- j alleen bij uitstromingssnelheden vert, hetgeen betekent, dat er voor van 10 a 15 km per seconde moge een raket die een ton nuttige last lijk, dat alle bezwaren van afrem- Voor het eerst sinds tien jaar heeft Henry X, een tot levenslang veroordeel de franse dief, Maandag in vrijheid een cigaret opgestoken. De kans kreeg hij door een revolutionaire proefneming van de franse autoriteiten, die 37 veroordeel den in de glegenheid willen stellen zich de vrijheid waard te tonen. Het is hun laatste kans. Zij zullen iverk krijgen in St. Etienne en niets zal hen op straat van andere werk lieden onderscheiden. Niemand ook zal iets van hun verleden weten. De eerste tijd zul len ze na het werk nog in de gevangenis overnachten, maar na twee maand krijgen ze een kamer in de stad en hun bewaking zal zo miniem zijn, dat zij deze niet meer als een last zullen voelen. Als de 37 hun kans goed gebruiken dan zullen ze na vijf jaar geheel vrij zijn. Nu na het mislukken van Genève de franse minister van buitenlandse zaken in tegenstelling met zijn westerse colle ga's zo gauw mogelijk de datum voor een nieuw gesprek met de Russen wil vaststellen, nu de franse couranten vol staan over het eerste bezoek van franse toeristen aan Rusland, russisch ballet en andere kunstuitingen in de franse hoofdstad de aandacht trekken en in Moskou de première van een franse film (van regisseur René Clair) is vertoond, hebben de Russen ook hun standpunt ten opzichte van de impressionistische schilderkunst (van franse origine) ge wijzigd. Zij hebben de schilderijen uit de bergplaatsen gehaald, die daar waren opgeborgen omdat deze kunst van het westen (van Matisse, Gauguin, Cézan- ne, Picasso) een product was van een decadente maatschappij (de kapitalisti sche), producten van schilders zonder politieke principes, die de werkelijkheid vervalsten. Nu is dat alles voorbij. De schilderij en zijn afgestoft en in Moscou opgehan gen, niet alleen die van de impressionis ten maar van alle in russisch bezit zijn de franse schilderstukken van de vijf tiende tot de twintigste eeuw. En dat be zit is zo omvangrijk dat deze tentoonstel ling een der grootste van franse kunst 's die ooit is gehouden. Schrijf me niet te gauw af, zegt Stanley Matthews tegen hen die beweren dat hij nu eindelijk aan het einde van zijn voetballoop baan zou zijn, waarschijnlijk wel de langste loopbaan van een beroemd voetballer. De Hongaar Puskas, die zo juist een boek over zijn eigen voetballeven heeft geschreven, noemt Matthews daarin de grootste rechts buiten aller tijden. En Matthews zegt nu, dat hij nog steeds even fit is als altijd en dat hij nog wel enige jaren in prima vorm denkt mee te gaan. „Ze willen me niet meer voor het nationale elftal?" zegt hij, „dat respec teer ik. Als internationaal (77 keer in de engelse kleuren!) kan ik op een weergaloze carrière terugzien, maar schrijf me nog niet af als groot voetballer, want dan hebben jullie het mis." „Voor dat je dochter trouwt, gebeurt er nog iets", schreef iemand aan een boer aan de Moezel in Frankrijk. Die woorden zetten de hele boerderij op stel ten, want drie jaar geleden was na een dergelijke mededeling de boerderij door een onbekende in brand gestoken en tot de grond toe afgebrand. Deze keer ging het niet anders. Veer tien dagen voordat de dochter zou trou wen zagen dorpelingen, die aan het feestvieren waren, 's nachts de vlam men uit de boerderij slaan. De brand weer snelde toe, maar kon de bewoners niet bewegen naar buiten te komen, ze wilden met de boerderij te gronde gaan, want ze konden, zo zeiden ze, niet de moed opbrengen alles nog eens weer op te bouwen. De brandweer slaagde er echter in een deel van het woonhuis en daarmee de bewoners van de ondergang te redden. De dader? Een jaloers jongmens van ongekend vasthoudende haatdragendheid of een maniak, aldus de politie. Een Parijse heer heeft er het volgen de op bedacht om op plaatsen waar dat niet mag toch te parkeren. Hij bewaart een oud bekeuringsbriefje en plaatst dat achter de voorruit van zijn wagen. De surveillerende agenten denken dan: ah, daar is een collega me al vóór geweest en laten de auto met rust. Een wijnboer in Frankrijk vond tussen zijn wijnstokken een balonnetje waaraan een kaartje hing met het volgende op schrift ..Ik ben noch groot noch mooi, ik ben 26 jaar en ik verlang naar een eenvoudige en moedige jongeman. Ben jij het?" Daarna volgden naam en adres. Ben ik het? heeft Jean Limbert, zo heet de boer en hij is voorzitter van de plaatselijke vrijgezellenclub, zich afge vraagd. Daar denkt hij nu nog steeds over. In Frankrijk neemt het aantal televi- siebezitters snel toe. In 1954 werden 115.000 toestellen verkocht. Dit jaar schat men de verkoop op 220.000 Op de beurs van kinderspeelgoed te Parijs hebben de standhouders speci aal één bezoeker met bijzondere harte lijkheid begroet. Het was de afgezant van koning Ibn Saoud van Arabië, die inkopen kwam doen voor de 247 kinde ren van de koning. In het Zweedse parlement is een voorstel ingediend om een artikel van de wet als volgt te wijzigen: „Als een man zijn vrouw doodt omdat deze zijn leven vergiftigde door onophoudelijke jéréminades, dan zal als doodsoorzaak zelfmoord worden gerekend en niet doodslag." Degene die dit voorstelde, kende waar schijnlijk niet dit woord van de griekse filosoof Socrates Trouw, om gelukkig te worden, om filosoof te worden, voor een man is dat altijd nuttig. (Socra tes was getrouwd met Xantippe). De russische schrijver Dostojewski zei het weer anders: Getrouwd zijn? Dat is tegelijk in de hemel en in de hel zijn. Zes jonge fransen, onder wie als enige vrouw de 22-jarige Ingrid Berghs, kampeerden in Afrika aan de voet van de Kilimandjaro. Zij sloten daar vriend schap met de inboorlingen en toen ze gingen vertrekken kwam een van die inboorlingen opdagen met twee koeien. Hij zei tegen de leider, de 27-jarige Gé- rard Naudin, dat hij die koeien wilde ruilen tegen de knappe Ingrid. Met veel moeite bracht Gérard hem aan het ver stand, dat dit beslist niet ging, omdat hij niet wist hoe die koeien mee naar Frankrijk te nemen, waarop blank en zwart als vrienden scheidden. De pastoor van Saint-Orens in Frankrijk ontdekte in zijn kerk een indringer, die be zig was de deur van de tabernakel te for ceren. Ontdekt, nam de inbreker een zware kandelaar en kwam daarmee op de pasfoor af. De pastoor echter, greep eveneens zo'n kandelaar en sloeg het eerst. Toen de vreemdeling weer ontwaakte zag hij be halve een dokter drie politieagenten om zich heen staan. De engelse minister van productie heeft aangekondigd dat er gebouwd wordt aan een vliegtuig dat een snel heid van 2500 km per uur zal vliegen hoe lang is het nog maar geleden dat het eerste vliegtuig de geluidsbarrière 1100 km per uur doorbrak?). Verder, zo zei hij, is er een jager in de maak, die verticaal zal kunnen opstijgen. Een Engelsman die een roman schreef die gedeeltelijk in Nederland speelt, heeft blijkbaar de nederlandse namen uit een handboek over nederlandse li teratuur gehaald, lezen we in Literair Paspoort. In het boek komt o.a. een scène in een vliegtuig voor. En wie denkt U, dat er aan de stuurknuppel zit? Perk! En wie is de tweede piloot? Thijnï! De andere boordgezellen zijn Pot gieter (gespeld als Potgeiter!), Dekker, Van Eeden, Van der Schalk, Kloos en Huet! Ook de goede De Genestet komt in deze roman voor en de verrader erin is Tollens. ming en de aflevering van de daar mede verbonden warmte-ontwikke- ling worden opgeheven. Deze grote uitstromingssnelheden zullen kun nen worden bereikt, zodra het ge lukt atoomsplitsing toe te passen bij gebruik van waterstof als uit stromend medium. REIS LANGS DE MAAN. Dr Kooy merkte in de loop van zijn betoog o.m. op, dat de uitvoe ring van het totale ruimtevaart probleem zó veelomvattend is, dat verscheidene generaties daaraan hun medewerking moeten verle nen. Slechts door internationale sa menwerking zal men er kunnen komen op den duur. Met dat doel is de „International Astronomical Federation" opgericht, een over koepelende organisatie van ruim tevaartverenigingen, wier leden op wetenschappelijke basis in interna tionaal overleg de problemen trachten op te lossen. Ook de Ne derlandse vereniging voor ruimte vaart is bij de I. A. F. aangesloten. Als de mens onderzoekingen zal hebben gedaan van een circulaire raket uit, zal zij verder willen, de ruimte in. Dat zal kunnen geschie den, maar dat duurt nog wel enige tientallen jaren, door in die circu laire baan een ruimteschip te bou wen. Alle materiaal voor de bouw van een dergelijk schip moet met vrachtraketten van de aarde af in de circulaire baan worden ge bracht. Het ruimteschip moet, wanneer de circulaire baan op een hoogte van 500 km boven de aarde ligL een snelheid hebben van 11.1 km per seconde om uit die circulaire baan te geraken en tot maanaf- stand te kunnen doordringen. Aan gezien de snelheid in de circulaire baan op 500 km hoogte 7.6 km per seconde bedraagt, moet deze dus tot 11.1. km per seconde worden op gevoerd. Het zal dan mogelijk zijn met het ruimteschip zonder landing op de maan dit hemellichaam „achter om" te passeren en in ongeveer 9 dagen tot de circulaire beweging om de aarde, op een hoogte van 500 km, terug te keren. REIS LANGS MARS. Chemische aandrijvingsmiddelen zijn ontoereikend wanneer de mens van de circulaire baan uit tot op de afstand van Mars zou willen gaan. Daarvoor komt een ruimte schip met electrische aandrijving in aanmerking. Met zulk een ruim teschip van 280 ton aanvangsge- wicht en 50 ton nuttige last. zou de mens de heen- en terugreis tot op Marsafstand, zonder landing in ongeveer drie jaar kunnen volbren gen. Tenslotte besprak dr Kooy de ge varen, die de mens in de wereld ruimte zal ontmoeten: kosmische stralen en meteorieten. De vermoe delijke samenstelling van de kos mische straling is zó, dat het men selijk organisme daardoor op den duur zal worden bedreigd. Meteorieten groter dan 1 milli gram zullen door de wanden van het ruimteschip slaan. Kleinere zullen geen kwaad doen. De dicht heid over de ruimte van de meteo rieten van 1 milligram en groter is echter zó gering, dat men slechts op één treffer in een tijdvak van verscheidene jaren zal behoeven te rekenen. Het „Belgische comité voor Vrijheid en Democratie" zegt het verzet tegen de schoolontwerpen van de socialistische minister van Onderwijs Collard, onver minderd voort te zetten. Alle katholieken zullen zich onthouden van deelneming aan plechtigheden waar leden van de liberaal-socialistische regering aanwezig zijn, met uitzondering van die welke door koning Bou- dewijn bijgewoond worden. Bij gelegenheid van officiële mani festaties zal worden voortgegaan met het organiseren van tegen betogingen. Het schoolsparen zal worden gestaakt en alle katholieken wordt verzocht geen gelden meer te plaatsen bij de spaar- en iijf- rentewas en niet in te schrijven op leningen van de staat en semi-officiëie instellingen. De commissie van de Raad der Republiek, de Franse Senaat, die zich bezig houdt met het rege ringsvoorstel tot wijziging der kieswet, heeft zich met 24 tegen 3 stemmen uitgesproken voor het districtenstelsel. De Nationale' Vergadering heelt zich reeds verscheidene malen te gen dit kiesstelsel uitgesproken.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5