D.D.D. Het slotcommuniqué van Genève Uitvaartdienst voor mevrouw Coty De toestand in Cyprus Ben Joessef in Rabat teruggekeerd WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Opnieuw intensieve landelijke verkeerscontrole Officiële Publicatie Snuifen wrijf Aardappeloproer tegen Veendamse politie DONDERDAG 17 NOVEMBER 1955. 10 Jaargang No. 3614 HET WEER DE LAATSTE REDEVOERIN GEN TER CONFERENTIE. Veroordelingen in Polen Verklaring van President Eisenhower De toestand in Argentinië Uitdaging van president Peron van de hand gewezen Verklaring van Montgomery Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet- advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, ol: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De tekst van het slotcommuni qué van de conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken van de grote vier luidt als volgt: „In overeenstemming met de door de vier regeringschefs na hun bijeenkomst in Juli te Ge nève gegeven instructie zijn de ministers van Buitenlandse Za ken van de Franse Republiek, het Verenigd Koninkrijk, de Unie van Socialistische Sowjet-Repu- blieken en de Verenigde Staten van Amerika van 27 October tot 16 November in vergadering bij eengeweest. Zij hebben openhar tig en uitvoerig gesproken over de drie punten, waarvan de be handeling hun in de instructie werd toevertrouwd, te weten: 1. Europese veiligheid en Duitsland; 2. ontwapening; 3. ontwikkeling van de contacten tussen Oost en West. De ministers van Buitenlandse Zaken zijn overeengekomen over het resultaat van de besprekin gen verslag uit te brengen bij hun respectieve regeringschefs en aan te bevelen, dat de toe komstige loop van de besprekin gen van de ministers van Buiten landse Zaken langs diplomatieke weg zal worden geregeld." VERKLARING VAN DE WESTELIJKE MINISTERS. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten hebben Woensdagavond een ver klaring over de Europese veilig heid en Duitsland uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken duidelijk heeft laten blij ken, dat, ondanks een desbetref fende instructie van de vier re-, geringschefs, de Russische rege ring weigert in te stemmen met hereniging van Duitsland, omdat zulks zou leiden tot het bewind in Oost-Duitsland. Maarschalk Boelganin en de Westelijke regeringschefs hadden in Juli te Genève overeenstem ming bereikt over een voorstel tot hereniging van Duitsland in 1956 door vrije verkiezingen en tot het sluiten van een verdrag waarbij de Sowjet-Unie verreiken de waarborgen tegen agressie zouden worden gegeven in geval van hereniging van Duitsland, al dus deze verklaring. De Russische minister deed tegenvoorstellen die tot gevolg zouden hebben dat Duitsland ver deeld blijft en het Westelijke be veiligingsstelsel uiteindelijk in- He weer werd Woensdag be heerst door een krachtig gebied van hoge luchtdruk, waarvan net middelpunt met een druk van bijna 1040 mb boven Engeland werd aangetroffen. Vrij vochtige lucht, die om dit hogedrukgebied heen circuleerde, veroorzaakte Woensdag in ons land veel bewol king, waaruit wat motregen, en in de kuststreken enkele buien vielen. De maximumtemperatu ren lagen tussen 8 en 11 graden. Over Zuid-Scandinavië dl ong ech ter Woensdag drogere lucht 'het Noordoosten van ons land bin nen. In de avond begon in dat deel van het land de bewolking snel af te nemen, waarbij de tem peratuur sneller begon te dalen en een begin van mistvorming op trad. De droge lucht drong gelei delijk verder ons land binnen en zal het gehele land overspoelen. In deze lucht komen flinke op klaringen voor, terwijl de tempe raturen daarin lager blijven. De zwakke tot matige wind blijft uit Noordelijke richtingen waaien. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Opklaringen. Aanvankelijk hier of daar och tendmist, later op de meeste plaatsen opklaringen en droog weer. Vrijwel overal iets lagere middagtemperaturen dan giste ren. Zwakke tot matige noordelij ke wind. VRIJDAG 18 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.47 3.59 Terneuzen 4.22 4.34 Hansweert 5.02 5.14 Walsoorden 5.12 5.24 Nov. 17 8.04 16.50 10.52 18.51 18 8.05 10.48 11.31 19.51 19 8.07 16.47 12.03 20.54 2® 8.09 16.46 12.29 22.01 21 8.10 16.44 12.51 23.09 22 8.12 16.43 13.11 eenstort. ,,Dit is de reden van het mislukken van de onderhandelin gen", aldus de verklaring. De drie Westelijke ministers verklaren echter te geloven, dat de Russische regering zich er eens van bewust zal worden, dat haar eigen belang gediend zal zijn door „het beëindigen van de onrechtvaardigheid van een ver deeld Duitsland". Tot slot wordt in deze Weste lijke verklaring gezegd, dat I rankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zullen blijven trachten een einde te maken aan de verdeling van Duitsland" en bereid blijven bij te dragen tot de veiligheid die slechts door allen kan worden genoten als Duits land zal zijn herenigd". De laatste redevoering van de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, ter confe rentie is Woensdag in conferen tiekringen „gematigd" genoemd, alhoewel hij het Westen er weder om van beschuldigde, dat het tracht geheel Duitsland op te ne men in een tegen de Sowjet-Unie gericht militair bondgenootschap. Zulks in strijd met de instructie van de regeringsleiders van Juli van dit jaar. Rusland zal, aldus deze rede voering, maatregelen blijven ne men ter vermindering van de in ternationale spanning. Het plan-Eden tot vrije verkie zingen in geheel Duitsland op korte termijn houdt er geen reke ning mee, dat het herenigde Duitsland een vredelievende en democratische staat moet zijn. Molotof beklaagde zich erover, dat het Westelijke voorstel over ontwapening niets inhoudt over beperking van de bewapening en een verbod van atoomwapens. Er zou een goede grondslag voor de ontwikkeling van contac ten tussen Oosten en West heb ben bestaan, indien allen zich door de instructie en het grond beginsel van niet-inmenging in binnenlandse aangelegenheden had laten leiden, aldus Molotof. s Krabben en peuteren Hmïfl- maakt de kwaal tsteed» - erger. De helder vloeibare miSlaa D-DD- dringt diep in de «7 poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. «ENEEiMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Volgens het te Warschau ver schijnende blad „Zycie Warsz- way" van 10 November, dat in Wenen ontvangen is, zijn te Lu blin, Polen, 17 leden van een „terreurbende'' veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes jaar tot levenslang. „De leden van de bende voer den een aantal roofovervallen uit op coöperatieve winkels in het gebied van Lublin en terro ristische aanvallen op leden van collectieve ondernemingen en op sociale activisten", aldus het blad. Sommige veroordeelden zouden door het dreigen met geweld hebben getracht mensen af te houden van aansluiting bij col lectieve boerderijen of van het propageren van het stelsel der collectieve boerderijen. In de „Madeleine" in Parijs is Woensdagochtend een uitvaart dienst gehouden voor mevr. Coty, de echtgenote van de Franse pre sident. De mis, die werd opge dragen door mgr Marella, apos tolisch nuntius, werd bijgewoond door de president, familieleden, mgr Feltin, aartsbisschop van Parijs, Lord Ismay, secretaris generaal van de Navo, met echt genote, de voorzitters van de na tionale vergadering en de senaat, maarschalk Juin, premier Faure en vele ministers en andere hoge autoriteiten. Mgr Feltin, de aartsbisschop van Parijs, en mgr Grente van Le Mans waren ter weerszijden van het hoogaltaar op het pries terkoor gezeten, met nog een 15- tal bisschoppen en prelaten. Op het moment dat de presi dent de kerk binnenkwam zette het koor het „Dies Irae" in. Ver der werden Gregoriaanse misge zangen uitgevoerd. Kardinaal Feltin verrichtte na de mis de absoute. Na de plechtigheid bracht een aantal binnenvaartschepen, die in de Seine bijeen lagen, aan de overledene, de dochter van een reder, een afscheidsgroet door de sirenes te laten loeien. De sche pen lagen tussen de Pont de La Concorde en de Pont Alexandre III, met de vlaggen halfstok. Ook buitenlandse vaartuigen in de buurt hadden de vlag halfstok hangen. Na een laatste zegening werd de lijkkist, uit de kerk in de President Eisenhower heeft in een boodschap aan Rabbijn Abba Hillel Silver voor een massabij eenkomst te New York verklaard dat de Verenigde Staten de Ver enigde Naties krachtig zullen steunen in hun pogingen om ge weldplegingen in het Midden Oosten te voorkomen. De president zeide dat de nood zaak van een vreedzame oplos sing van de geschillen in dit ge bied dagelijks toeneemt. „De Ver enigde Staten zullen hun volle dige aandeel bijdragen tot de po gingen om tot zulk een oplossing te komen", zo zei de president. Hij vervolgde: „Door het betonen van hechte vriendschap aan Is raël en alle andere landen in het nabije Oosten, zullen we onze bij drage blijven leveren tot de we reldvrede. Een bedreiging van de vrede in het nabije Oosten is een bedreiging van de wereldvrede. Zoals ik onlangs reeds heb ver klaard zullen we voortgaan met het in overweging nemen van verzoeken om wapens voor ge wettigde zelfverdediging „doch we zijn niet van plan bij te dra gen tot een bewapeningswedloop in het nabije Oosten", aldus presi dent Eisenhower. lijkauto gedragen. De menigte rondom het plein voor de Made leine, waar het verkeer was stil gelegd, keek eerbiedig en zwij gend toe. Algemeen ging het medeleven uit naar de president, die naar zijn eigen woorden „zijn beste vriendin" verloren had. De lijkauto vertrok tenslotte, voorafgegaan door politiemoto ren en gevolgd door enkele an dere wagens, via de Rue Royale om het stoffelijk overschot van mevrouw Coty naar haar geboor teplaats, Le Havre, over te bren gen. OOK SYRIË ZOU WAPENS IN TSJECHO-SLOWAKIJE GAAN KOPEN Naar uit Damascus wordt ge meld, bevinden onderhandelingen tussen Syrië en Tsjecho-Slowakije over de aankoop van wapens zich in de slotphase. Dit werd meege deeld, nadat de Syrische premier Said Ghazzi een onderhoud had gehad met de Tsjechische gezant te Damascus. Het contract zou overeenkomen met het accoord dat onlangs tussen Egypte en Tsjecho-Slowakije tot stand is ge komen. De staking van de algemene vakbond van Argentinië is haar tweede dag ingegaan. Het vlees in Buenos Aires begon schaars te worden. De staking beperkt zich tot industriële gebieden en het ziet er naar uit, dat de glas-, metaal-, textiel- en schoenindus trie het zwaarst getroffen zijn. In de chemische industrie en in havens komt ongeveer 60 tot 70 procent van de arbeiders op het werk. Het stadsleven is niet door de staking aangetast, hoewel troe pen op strategische punten pa trouilleren. De Amerikaanse journalist Franz Piek heeft geweigerd in te gaan op de uitdaging van ex- president Juan Peron van Argen tinië om te bewijzen dat de laat ste een bedrag van drie millioen dollar in Zwitserland op de bank heeft staan. Piek, hoofdredacteur van „Picks World Currency Report", had geschreven dat ex-president Peron een maand geleden in Zwitserland over een bedrag van 2.700.000 dollar in Amerikaanse gouden tiendollarstukken kon beschikken. Peron daagde hem Maandag uit dit te bewijzen. Indien de journalist dit zou kunnen bewij zen zou hij dit bedrag van Peron krijgen; zo niet, dan zou hij aan Peron hetzelfde bedrag moeten uitbetalen. Piek zeide Dinsdag tot journa listen de uitdaging niet te kun nen aanvaarden, omdat de ex- president het geld waarschijn lijk op „genummerde" rekenin gen heeft staan, zodat het eigen domsrecht van Peron niet zal kunnen worden aangetoond. Veldmaarschalk burggraaf Montgomery, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, heeft in een redevoe ring in Boston gewaarschuwd voor de mogelijkheid, dat de ko mende vijf jaar veel moeilijker kunnen worden dan de afgelopen vijf jaar. Hij achtte bepaalde wij zigingen in de aard van het Wes telijk bondgenootschap mogelijk en volgens hem bestaat het ge vaar, dat sommige Europese lan den wellicht zullen denken, dat zij het zonder Amerikaanse hulp afkunnen. Een hernieuwd opleven van na tionalisme dreigt de groei van internationale samenwerking te verstikken, zo zei hij. „Als het Westelijk bondgenootschap zou afbrokkelen, zou dat het einde van ons allen door het agressieve communisme betekenen". Er kan geen blijvende vrede bestaan, ten zij Duitsland verenigd en Frank rijk met het verenigd Duitsland verbonden is. De vrede in de hui dige wereld kan niet zonder mili taire macht worden verzekerd, dit is wellicht een verontrustend feit, doch het is nu eenmaal zo, aldus Montgomery. Britse troepen hebben in de Cyprische hoofdstad Nicosia een duizendtal leerlingen van middel bare scholen omsingeld, die met stenen naar de militairen en naar regeringsgebouwen hadden geworpen. Leerlingen van middelbare scholen te Lefka, Morphoe, Evri- koe, Kiamssol, Pedoelas en Lapi- thos staken uit protest tegen het over de songe Cyprische ambte naar Karoli die een politie agent neerschoot uitgespro ken doodvonnis, en om uiting te geven aan hun misnoegen over het sluiten van een school. Te Paphos hebben leerlingen van middelbare scholen een zelf vervaardigde bom naar Britse militairen geworpen, terwijl een tweede in de nabijheid van een politiebureau werd geplaatst. De eerste ontplofte, zonder slacht offers te veroorzaken. De twee de kwam niet tot ontploffing. Vijf politiemannen, namelijk 4 Cyprioten en hun Britse politie officier, werden in de botsingen met de scholieren gewond. On der laatstgenoemden vielen vier gewonden, waaronder een meis je. De orde is hersteld. Te Famagusta werden 130 scholieren voor ondervraging op het politiebureau aangehouden. Zij zijn later op vrije voeten ge steld. Het door de regering beheerste Sidi Mohammed Ben Joessef, de 46-jarige sultan van Marokko is Woensdag, na een balling schap van twee jaar op Mada gascar, in zijn hoofdstad Rabat teruggekeerd, waar de gehele nacht reeds opgetogen menigten feestgevierd hebben. Behalve tanks, pantserwagens en vrachtauto's met troepen, die met het oog op de aankomst van de sultan posities gingen inne men, reden gisterennacht ook vrachtauto's met juichende en zingende Marokkanen door de stad. In de buitenwijken van Rabat hebben Berbers uit het woeste berggebied hun tenten opgesla gen. Onder luide toejuichingen van duizenden Marokkanen, die ter verwelkoming van hun vorst naar het vliegveld van Rabat- Sale waren gekomen, verliet de sultan het vliegtuig waarmee hij de reis van Parijs naar Marokko had gemaakt. Marokkaanse hoog waardigheidsbekleders in lange witte gewaden drongen naar vo ren om Ben Joessef de hand te kussen. Op het vliegveld stond een grote militaire erewacht. De nieuwe Franse resident-generaal, André Dubois, en de Marokkaan se kabinetsformateur, Si Fathmi Ben Slimane, hadden zich opge steld naast de vaandeldrager van de „zwarte garde", een eenheid die optreedt bij plechtigheden en die bestaat uit afstammelingen van voormalige Afrikaanse sla ven. De 12 km lange weg van het vliegveld naar Rabat was ver sierd met erebogen en een groot roden hart als symbool van het Marokkaanse hart dat voor de sultan klopt. Franse militairen, bijgestaan door jonge nationalis tische functionarissen, hielden de grote menigte op een afstand. Reeds uren voor de sultan aan kwam hadden duizenden Marok kanen zich langs de route een plaatsje gezocht. De stoet deed er bijna een uur over om van het vliegveld naar het paleis in Rabat te komen. Bij de stadspoort stapte de sul tan uit zijn auto om een gift van melk en dadels in ontvangst te nemen van de pasja van Rabat. Langs de 12 km lange weg van het vliegveld naar de stad ston- omroepstation van Cyprus heeft medegedeeld, dat de rijksbijdra gen aan de instandhouding van vier middelbare scholen te Lar- naca, Famagusta, Lefkonico en Pedoelas zijn ingetrokken. Leer lingen der betrokken scholen hebben deelgenomen aan de re cente wanordelijkheden. Anti-Britse demonstranten heb ben Dinsdag in het dorp Lefko nico, 40 km ten Oosten van Nico sia, bestuursgebouwen aangeval len. Tijdens een protestbetoging tegen de bevestiging van het doodvonnis voor een jonge Griek se Cyprioot. Leerlingen van een middelbare school en dorpelingen drongen de gebouwen binnen, verbrijzel den deuren, ruiten en meubilair en verbrandden documenten. De gouverneur, sir John Har ding, gelastte Dinsdag de sluiting van een Griekse middelbare school in Nicosia, waar o.m. ook demonstraties zijn gehouden. De school, die door ongeveer 1200 leerlingen wordt bezocht, zou „in efficiënt en op een wijze, die een goed bestuur en de sociale orde ondermijnt", zijn geleid. Andere scholen zouden ook worden gesloten, indien de lei ding zou blijven toestaan, dat de leerlingen in massa wegblijven of zich op andere wijze niet gedisci plineerd gedragen, aldus een offi ciële verklaring. den ook ruiters op kamelen, muilezels, paarden en ezels. Ber bers reden op hun paarden tot dicht bij de passerende auto van de sultan en schoten hun antieke geweren in de lucht af. Velen zwaaiden met rode en groene vlaggen. De toeschouwers waren op vrachtauto's en allerlei be rijdbare viervoeters naar Rabat gestroomd. De Franse functionarissen had den zich reeds eerder naar de stad begeven. Toen de stoet van de vorst bij Rabat aankwam klonken saluut schoten van de Franse artillerie. Aan de stadsingang had men een ereboog ter grootte van 'n waren huis van vier verdiepingen opge richt. Vele van te voren georgani seerde ceremonies vielen in het water doordat de geestdriftige aanhangers van de sultan zich niet aan de voorschriften hiel den en opdrongen, om hem de hand te kussen. Zelfs soldaten, die het geweer presenteerden verlieten hun plaatsen om beter te kunnen kijken. Een hefschroefvliegtuig, dat ge huurd was van een Frans tijd schrift, verhoogde de verwar ring nog, doordat de klanken van de Marseillaise en het Ma rokkaanse volkslied teloor gin gen in het geraas van de ma chine. De stoet van de sultan werd door de Europese wijk van de stad naar zijn paleis begeleid door de „zwarte garde", gewa pend met speren en gezeten op zwarte Arabische hengsten. Kort na aankomst van de sul tan bij het paleis, verscheen hij op een verhoging bij de ingang en sprak enkele woorden: „Het volk is mij altijd trouw geweest en ik ben het volk altijd trouw gebleven. Het volk heeft zijn be loning gehad. De geduldigen zul len altijd slagen". Sultan Ben Joessef, die er vermoeid' uitzag, was gekleed in de traditionele grijze mantel en de blauwe fez. Ondanks de luidruchtige ont vangst, zo tekent Reuter hierbij aan, telde de bewaking op som mige punten meer koppen dan de toeschouwers-menigte. Ongeveer een half millioen mensen waren op de been. Men had ongeveer een millioen verwacht. Mogelijk heeft de aankondiging dat de sultan de belangrijkste plaatsen zal bezoeken, velen er van afge houden een lange reis naar Ra bat te maken. Opnieuw hangt een reeks lan delijke verkeerscontroles als evenzovele zwaarden van Damo cles boven de hoofden van ver- keerszondaars. Van heden af tot Mei 1956 zal vijf maal per vier weken in de arrondissementen intensiever dan normaal, toezicht worden uitge oefend op de verlichting van alle voertuigen (twee maal), op de gedragsregels (ook twee maal) Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met De uitslag van een te Veen- dam ter gelegenheid van een winkelweek door de gezamen lijke winkeliers uitgeschreven telwedstrija, waarvoor als hoofd prijs een auto was uitgeloofd, heeft in wijde omgeving opschud ding gewekt. Niet alleen de drie hoofdprijzen maar bovendien nog 15 van de 48 beschikbaar gestel de prijzen werden nl. in de wacht gesleept door leden van het Veendammer gemeente-politie corps. Men had voor deze gelegen heid in het centrum van de plaats een grote hoeveelheid aardappelen opgestapeld. Tijdens de winkelweek werden bonnen verstrekt, die recht gaven op deelneming en de opgave luidde: het juiste aantal aardappelen vast te stellen. Dit was mogelijk, daar men de aardappelen in een enkele laag had gelegd op een van te voren geconstrueerde py- ramide, die bekroond werd met de als hoofdprijs uitgeloofde auto. Er ontstond al dadelijk wrevel, doordat tal van amateur- en vakfotografen de oplossing trachtten te vinden door foto's te maken, waaraan aan de hand van vergrotingen de aardappelen thuis konden worden geteld. Ook het Veendammer politie corps bediende zich van deze methode. Men heeft daarbij ech ter gebruik gemaakt van een middel, dat het organisatie comité van tevoren niet heeft voorzien. De bepaling was n.l. gemaakt, dat aan één persoon slechts één keer een prijs zou worden toegekend. De Veen dammer politie-ambtenaren nu leverden een groot aantal deel nemerskaarten in, die, naar ach teraf bleek, allen hetzelfde cij fer bleken te vertonen; de kaar ten waren echter gesteld ten name van vrijwel alle leden van het corps. Bij de telling bleek het juiste aantal 6432 te bedra gen. Dit cijfer kwam ook voor op alle kaarten, die door de po litiemannen ingeleverd waren. Daarnaast waren er nog 29 an dere goede oplossers. Bij de trekking, die Dinsdag werd gehouden, bleek bovendien vrouwe fortuna de politie uiter mate gunstig gezind. De hoofd prijs, de auto dus, viel aan een politieman ten deel. De tweede prijs, een televisie-toestel, even eens. Ook de derde prijs, de bromfiets, kwam bij een politie man terecht, evenals de zesde prijs. Verder vielen nog veertien prijzen ten deel aan politie-amb tenaren, bij wie de inspecteur van het corps. Deze uitslag heeft een enorme opschudding ver wekt, waarbij allerlei insinuaties en beschuldigingen de ronde doen. Het actie-comité heeft toen één en ander voorlopig geschorst. Men wenste zich nader te bera den op de toestand. Intussen waren staande de trekking de ge lukkige prijswinnaars reeds op de hoogte gebracht, gefeliciteerd en door persfotografen ver eeuwigd. De trekkingslijst echter werd nog niet vrij gegeven. Het actie comité wenste o.a. burgemeester Hoogkamp van Veendam, die ambtshalve aanwezig was, van de situatie op de hoogte te stel len. Verder werd gedacht aan de mogelijkheid, dat het politie corps zich onder deze omstandig heden zou terugtrekken. De inspecteur van de gemeen- te-politie in Veendam, de heer R. M. Wieringa heeft thans mede gedeeld, dat hij aan de leden van zijn corps in overweging zal geven, zich terug te trekken; hij zelf is winnaar geworden van de elfde prijs. Mochten de Veen dammer politiemannen geen af stand willen doen van hun auto, televisie-apparaat, bromfiets enz., dan zullen alle prijzen door de in specteur in beslag genomen wor den, aldus gaf hij ons te kennen. En wat er dan verder zal moe ten gebeuren, blijft voorlopig een raadsel. Ter voorkoming van misver stand wordt opgemerkt dat de leden van het politiecorps te Veendam niet allemaal één kaart met hetzelfde (winnende) num mer hadden ingeleverd, maar elk een tiental kaarten met telkens weer een ander nummer (van b.v. 6425 tot 6434) om de grootst mogelijke kans te hebben. Dit systeem heeft succes gehad, want de leden van de gemeente politie wonnen 20 van de 50 prij zen. Het politiecorps heeft Woensdagmiddag vergaderd over de vraag, of zijn leden het recht op de prijzen zou kunnen worden betwist. Op voorstel van de in specteur van politie zijn de prij zen geaccepteerd. De winnaars zullen ze ter beschikking stellen van liefdadige instellingen. Bin nenkort wordt bekend gemaakt welke instellingen dit zullen zijn. en een maal op de technische toestand van voertuigen. En niet alleen op de controle dagen zelf zal alle hens bij de rijks- en gemeentepolitie aan dek zijn. Ook tussentijds zal het be- vel aan alle politiemannen in uni form en in burger van kracht blijven: let op verkeers- en tech nische overtredingen en maak tegen iedere overtreder proces verbaal op. Wanneer technische gebreken worden geconstateerd, dan zullen de overtreders eerst dan van de politie mogen doorrijden, wan neer de euvelen hersteld zijn. De ambtenaren van het open baar ministerie hebben opdracht gekregen met de meeste ge strengheid tegen verkeersover- treders op te treden. Indien processen-verbaal zijn gegeven wegens ernstige techni sche gebreken, dan zullen de of ficieren van justitie voortaan in hun eisen zover kunnen gaars, dat zij de rechters zullen kunnen verzoeken als bijkomende straf fen geruime tijd van regelmatige na-contröles op te leggen. In totaal hangt de weggebrui ker per arrondissement dus in de komende winter en het komende voorjaar een dertigtal controles boven het hoofd. Deze controles zullen in de verschillende arron dissementen doorgaans niet sa- vallen. Niet alleen de verkeerspolitie en de gewone geüniformeerde politie zullen aan deze derde lan delijke verkeersactie deelnemen. Het ligt in de bedoeling, dat ook niet-geuniformeerde politie-amb tenaren hun steentje tot groter veiligheid zullen bijdragen. Maat regelen zijn genomen om „con trole-moeheid" onder het politie personeel te voorkomen. Bovendien zal op de verkeers wegen naast „zichtbare" controle ook „minder zichtbare controle" worden gehouden. Proeven in het district Amsterdam van cie rijkspolitie met vliegende con trole zonder- kenmerken op de auto en zonder witte uitrustings stukken op de uniformen hebben bewezen uiterst nuttig te zijn. Het ligt in het voornemen deze proef op groter schaal te her halen. HERHALINGSOEFENINGEN OPKOMST Ten behoeve van de militairen, die op 18 November 1955 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, worden twee extra treinen ingelegd. Genoem de militairen moeten van deze treinen gebruik maken en daar toe op een zodanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het desbetreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De militai ren, die, in verband met Jiün plaats van bestemming, geen ge bruik kunnen maken van deze treinen, moeten ingevolge hur» lastgeving reizen met de eerste reisgelegenheid na 06.59 uur. Bedoelde treinen zijn: 1. Amster dam CS v. 09.07 u., Haarlem v. 09.22 u.. Leiden v. 09.44 u„ Den Haag HS v 09.57 u„ Rotterdam CS v. 10.16 u., Rotterdam Z v. 10.23 u., Dordrecht v. 11.00 u„ Roosendaal a. 11.30 u. 2. Nijme gen v. 09.53 u„ 's-Hertogenbosch v. 10.38 u., Tilburg v. 11.05 u., Breda v. 11.26 u., Roosendaal "J. 11.48 u.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1