RADIO U bent wolken de met een Eric de Noorman - Het raadsel van Tuath Mor rtremEBLAD Rapport over „De problemen van de kleine zelfstandigen" SPORTNIEUWS Ook Saarland aan de zegekar? Regeringsantwoord in tweede termijn De loonstrijd in de West-Duitse metaalindustrie Woensdag 16 November 1955 10e Xaargamg No. 3613 Eenvoudige middensiandscursus voor erkenning voorgedragen Wat brengt de EEN NIEUWE INTERLAND Het zal niet zo gemakkelijk gaan, zoals tegen Noorwegen U voelt zich anders, u veelt zich in de wolken met een Dakota) 85 ct per pakje INDONESIË Op een te Amsterdam gehou den vergadering van de „Neder landse bond van kleine zelfstan digen" heeft de secretaris de heer R. S. van Mourik aan de bonds leden een rapport over de pro blemen van de kleine zelfstandi gen uitgereikt, dat door een werk- commissie onder voorzitterschap van de bondspraèses, de heer J. S. Wessels is uitgebracht. Het rapport is samengesteld, zo lichtte de secretaris toe „om te tonen, dat het de kleine zelfstan digen diepe ernst is door zelf werkzaamheid de regering te overtuigen, dat zij als zeer grote bevolkingsgroep rechten hebben, die nu over het hoofd gezien worden". Evenals de bond wil het rapport bijdragen tot „verhef fing van deze kleine zelfstandigen uit de neergang die deze groep in de laatste jaren meer en meer gevoeld heeft en die gestalte kreeg in de middenstandsnota, waarin deze groep betiteld wordt met rand- middenstanders". Ten aanzien van de ontwikke ling der kleine zelfstandigen wordt in het rapport onder meer opgemerkt, dat de middenstands opleiding een goede stap is in de richting van de vakbekwaamheid, doch dat vele middenstanders niet bij machte zijn deze studie met succes te beëindigen vanwege de zware eisen. .Daarom hebben de rapporteurs tezamen met een be kende onderwijsinstelling een schema opgesteld voor een zo eenvoudig mogelijke cursus, die voor de kleine zelfstandige juist voldoende is om er de kennis uit te putten, die nodig is een klein middenstandsbedrijf te leiden. Het schema van deze cursus is naar de bevoegde autoriteiten ge zonden, met het verzoek de cur sus te erkennen als de opleiding voor de kleine zelfstandigen in die gevallen waar een erkenning gewenst is. Ten aanzien van de vestigings rechten en rechten van over dracht staat in het rapport, dat er voor die ondernemers, die af hankelijk zijn van een gemeente lijke vergunning voor het uitoe fenen van hun bedrijf rechten dienen te komen die hem het be- DONDERDAG 17 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.00 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Pianosp.; 12.00 An gelus; 12.03 Lunchconcert (12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 12.40 Wij van het land); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Cello en piano; 13.45 Gram.; 14.00 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Kamerork.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Kamermuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Gram.; 18.00 Instr. trio; 18.30 Fries program ma; 18.45 Gram.; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 22.00 Tijdschriftenkroniek; 22.10 Orgelconcert; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitslagen; 23.20 Gram. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.50 Dagopening; 800 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Radio Philharm. ork.; 12.00 Twee piano's; 12.25 In 't spionne tje; 12.30 Land- en tuinbouw meded.; 12.35 Amus. muz.; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gr.; 13.20 Amus. muz.; 13.55 Koersen; 14.00 Gram.; 14.25 Caus.; 14.50 Pianovoordr.; 15.15 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Harmonie-orkest; 18.55 Gespro ken brief uit Londen; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Cowboy-lied jes; 19.25 Jazzmuziek; 19.50 Cau serie; 20.00 Nws; 20.05 Kameror kest; 20.50 Hoorspel; 21.40 Dans- muz.; 21.55 De muze betrapt; 22.40 Journaal; 22.50 Sportact.; 23.00 Nws; 23.15 Act. of gram.; 23.25 Muz. caus. BRUSSEL. 12.00 Ork. conc.; 12.30 Weerber.; 12.34 Koorzang; 13.00 Nws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Clavecimbeirecital; 16.00 Koer sen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kin deren; 18.15 Vlaamse liederen; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Pol. caus.; 20.00 Verz. progr.; 21.30 Muzikale caus.; 22.00 Nws; 22.15 Zang en piano; 22.5523.00 Nws. drijf als bezit garanderen indien hij dit een aantal jaren uitoefent. Sterft een dergelijke ondernemer b.v., dan moet de gemeentelijke vergunning worden ingeleverd, en de erven komen officiëel niet aanmerking om de onderne ming voort te zetten. Toch heeft dit bedrijf een waarde gekregen, die evenals bij elk ander bedrijf in geld is uit te drukken, aldus het rapport. Verhoudingsgewijs is de belas tingdruk voor de kleine zelfstan digen groter dan voor de werk nemers. Waarom wordt voor de eerste categorie de betalingster mijn niet uitgesmeerd over het gehele jaar, aangezien men een maandelijks zeer afwisselend in komen heeft? Ook uit het rapport bezwaren tegen de inkomstenbe lasting van de in het bedrijf mee werkende echtgenote. „Indien de vele lasten die de kleine zelfstan dige nu moet opbrengen vermin derd worden, dan is het mogelijk het vrijkomende geld aan te wen den om zich en het gezin te ver zorgen op sociaal terrein". Verplichte organisatie. De zelfstandigen zijn verplicht zich te organiseren in een ver plichte organisatie, zulks in te genstelling tot de arbeider, zo wordt in het rapport geconsta teerd. „De aan deze organisatie en ook aan de S.E.R. verplicht te betalen heffingen zijn een extra belasting voor het bedrijfsleven en zijn in strijd met de rechten is een machtig wapen in de strijd voor de sanering" aldus het rap port. Voorts wordt in het rapport de eis gesteld, dat de kleine zelfstan digen kinderbijslag ontvangen van 't eerste kind af, ongeacht 't inkomen. Tot dusver ontvangt deze groep alleen bijslag vanaf het derde kind indien men een klein inkomen heeft. Ten aanzien van kredieten voor zelfstandigen wordt opgemerkt, dat voor hen het verkrijgen van credieten vrijwel onmogelijk is, omdat zij de vereiste onderpan den niet hébben noch voor borg stelling kunnen zorgen. „Er dient een instelling in het leven te wor den geroepen, die zonder aan- ziens des persoons een nauwkeu rig onderzoek kan instellen naar de mogelijkheden in een bepaald bedrijf. Is de in een bedrijf aan gewende arbeidskracht bij onder zoek voldoende om de aflossingen op tijd en regelmatig te garande ren, dan dient er ook een moge lijkheid te zijn tot kredietverle ning zonder borgstelling enz." zo van de ware vrije ondernemings- stelt het rapport onder meer. geest. De dwang aan de zelistan-Het ligt in de bedoeling dit rap- digen opgelegd door middel van pert ook ter kennis van de des- de P.B.O. druist in tegen de de- betreffende departementen te mocratische rechten. Deze P.B.O. brengen. „EEN POVER voetbalgevecht" zo was algemeen de opinie van journalisten en het publiek over de gespeelde interlandwedstrijd NederlandNoorwegen, die in 'n 30 zege voor de onzen eindigde. Het spel was inderdaad niet van groots gehalte en meer dan een revanche voor de in 1953 geleden nederlaag in Oslo (40) was het dan ook niet. Met uitzondering v!an Svenssen, de Noorse aan voerder, bleven de Noren alge meen onder de verwachting, maar daartegenover stond mins tens een even miserabel partijtje van de onzen, die geen enkel mo ment de hoogte haalden van de wedstrijd tegen België en met drie uitschieters slechts zorgden voor de voorspelde overwinning. Inderdaad een wedstrijd om snel te vergeten. Het is verheugend, dat plotse ling een nieuwe interlandwed strijd voor de deur staat, heden middag tegen Saarland. Wij kun nen niet begrijpen, dat de KNVB deze uitnodiging heeft aangeno men na een interland in het ko mende voorjaar tegen Brazilië van de hand te hebben gewezen wegens een „overladen" program ma, maar hieraan zal het feit, dat op een „weekse" dag ge speeld wordt wel niet vreemd zijn. WEINIG HOUVAST. OMTRENT DE STERKTE van de Saarlandse voetballers is wei nig bekend. Zij speelden in het afgelopen seizoen verschillende interland-wedstrijden o.m. tegen Portugal en Frankrijk B, maar deze gingen alle verloren. Welis waar wist dit elftal in de voor ronde van het Wereldkampioen schap 1954 Noorwegen, onze te genstanders van 6 November j.l. met 32 te verslaan en daarna een gelijk spel af te dwingen, maar veel meer is er niet bekend over het voetbal uit Saarland. Dit laatste geeft echter wel de in druk, dat zij sterker zijn dan de Noren, die wij met 30 versloe gen, zodat de zaken door de oranje-elf niet te licht mogen worden aangepakt. De spelers van het nationale elftal van Saarland zijn voor een groot deel afkomstig uit de club Saarbrücken, welk elftal in de Westduitse competitie reeds spoe dig de finale om het Duitse voet balkampioenschap bereikte. In de diepte-periode van het Neder landse elftal speelde deze club als sparring-partner tegen het voor lopig Nederlands elftal in 1952 en zegevierde met 32, maar sinds dien is er veel veranderd in het Nederlandse voetbal. NIEUWE OVERWINNING Of het Nederlands elftal er in zal slagen ook Saarland aan zijn zegekar te binden, kan niet zon der meer bevestigend beantwoord worden. Immers, met het voor beeld van de strijd tegen Dene marken voor ogen, toen ons elftal ook „onverslaanbaar" was, maar ternauwernood een gelijk spel be reikte, mag men niet zonder meer zeggen, dat Nederland weer gaat winnen. Bovendien is en blijft voetbal een kansspel, waar naast tech niek en uithoudingsvermogen ook andere factoren een belang rijk woordje meespreken, want zelfs een tam spelletje, zoals ons tegen Noorwegen getoond werd, kan zowel winst als verlies bren gen. Alleen zou het oranje-team door een nederlaag weer terug zinken op de lijst van het Europe se voetbal, waar het juist bezig is de verloren aansluiting met het Midden-Europese voetbal te her stellen. Van deze kant bezien, moet het Nederlands elftal noodzakelijk winnen. Hieronder geven we alsnog de volledige opstelling: SAAKLA ND. BORCHERDING SCHUSSIG SIEDL LAUCK KECK PHILIPPI POELMAN ALTMEYEK KRIEGER MARTIN VOLLMAR CLAVAN DEBRUYGKERE APPEL BRUSSELERS BOSSELAAR KLAASSENS KUYS v. d. HART DE MUNCK SCHAAP WIERSMA NEDERLAND. NEDERLANDS ELFTAL IN SAARBRÜCKEN AANGEKOMEN Na een zeer gunstige vlucht is het Nederlands elftal en zijn of ficials Dinsdagmorgen om elf uur op het militaire vliegveld „Zwei Brücken" op Duits gebied ge land. De autobusreis naar het on geveer 45 km verder gelegen Saarbrücken nam overigens even eens twee uren in beslag, in ge volge de passencontrole, waar voor de Duitse douane ruim een half uur nodig had. De goede stemming van de ploeg werd daardoor niet beïnvloed. Toen één van de beambten vroeg of de heren nog iets hadden aan te geven, antwoordde middenvoor Bram Appel laconiek: „Ja doel punten, maar die doen wij ca deau". Minder prettig was het dat een klein deel van de bagage op Schiphol achtergebleven bleek: een koffer van het T.C.-lid Pelli- kaan en een schilderij, dat van daag na de wedstrijd zal worden aangeboden aan het bestuur van de Saarlandse Voetbalbond. Er zijn pogingen gaande om het schilderij, dat een Hollands land schap met een molen voorstelt, nog op tijd in Saarbrücken te krij gen. Misschien kunnen de KNVB- bestuursleden Hopster of Joosten die de reis per auto zouden ma ken, het nog meenemen. Het gezelschap werd op het vliegveld verwelkomd door de penningmeester van de Saarland se bond, de heer Wilhelm Her mann. Deze deelde mede, dat zich al verscheidene honderden Ne derlandse supporters voor een toegangskaartje hebben gemeid. Voor het Saarlandse elftal zijn nog twee reserves nader aange wezen, Zeil van Borussia Neun- DAKUTA - de nieuwe Ameri kaan voor gewone Nederlandse prijsOpen zo'n pakje snuifsteek opd&n pas voelt u zich ontspannen, behaaglijk Inhaleer inhaleer diep en geniet Dat is de „true American flavour", dat is een sigaret, waarin uitgelezen Amerikaanse tabakken zijn verwerkt 1 Werkelijk: De fracties van de P.N.I., de P.K.I., de S.K.I. en de progres sieve partij waren Maandag avond niet in het parlement aan wezig, toen premier Harahap het regeringsantwoord in tweede termijn gaf op de algemene be schouwingen over de regerings verklaring. De drie eerst ge noemde fracties hadden brieven gezonden, dat zij wegbleven, om dat zij geen verantwoordelijkheid wilden dragen voor het voortbe staan van het huidige kabinet. Zij lichten hun mening toe, dat dit kabinet handelingen heeft verricht, die in strijd zijn met de volkswil, zoals die bij de alge mene verkiezingen bleek. Dien tengevolge ontbrak bij het begin van de vergadering het quorum, zodat een aantal minuten ge wacht moest worden, tot 118 leden aanwezig waren. Later op de avond was het aantal aanwe zigen 133. Premier Harahap herhaalde in het regeringsantwoord, dat ge zien de zakelijke instelling van het kabinet en zijn verwachte duur, de regering vanzelfspre kend principiële kwesties, die uit gesteld kunnen worden zonder de staat te benadelen, niet zal kirchen en Wilhelm van Saar '05. Voor het Nederlands elftal stond voor Dinsdagmiddag na de lunch, een lichte training op het pro gramma in het Kieselhumes-sta- dion, waar vandaag de wedstrijd Saarland—Nederland gespeeld wordt. afwikkelen. Zolang het parle ment echter niet ontbonden is, zal de regering kunnen handelen als een normaal kabinet, met in achtneming van genoemde be perkingen. Harahap recapituleer de, wat het kabinet deed om het moreel gezag, incasu het ver trouwen van het leger en de maatschappij in de regering, te herstellen, door de benoeming van een nieuwe chef-staf. Hij voegde hieraan toe, dat de rege ring niet het voornemen heeft de waarnemend chef-staf, Loebis, opzij te zetten, zoals sommigen menen. HARAHAP KREEG HET VERTROUWEN. Premier Harahap kreeg het vertrouwen met 137 tegen 2 stemmen. De loonstrijd in de Westduitse metaalindustrie is tot een nieuwe climax gestegen. Maandag heeft de grote tarief commissie van de vakbond der staalarbeiders in een stormach tige zitting in Gelsenkirchen het laatste aanbod der staalfabrieken van de hand gewezen. Deze had den een verhoging van de uurlo nen met veertien penning aange boden, doch dit werd door de com missie ontoereikend geacht. Al hoewel de staalarbeiders zich in een stemming reeds met over grote meerderheid bereid hebben verklaard desnods voor de inwil liging van hun eisen in staking te gaan, heeft de tariefcommissie nog geen stakingsdreiging uitge sproken. Zij wil daarover later in de week nog beslissen, kennelijk in de verwachting, dat de vorige 15. Eric is er niet de man naar zich zonder slag of stoot over te seven, maar te trach- ,en deze omsingeling te verbreken, zou aan zelfmoord gelijk staan, dus blijft hij rustig op zfln plaats. Inmiddels zijn de krij gers dichterbij geko men. „Zo, Noorse rover," snauwt een van hen. „Wij hebben jóu nog liever dan Saran, als het er op aan komt. Je wilde tegen hem niets zeggen over de man, die jullie hebben zien begraven, daar in het Siatach dorp hè? Dat kan je nu ons ver tellen, en gauw wat!" Scherp neemt Eric de spreker op. Het is Servus, de krijger die het gesprek afluisterde op de grens vesting. „Spion der Druïden, als ik 't goed begrijp", zegt hij minachtend, ter wijl hij inmiddels snel nadenkt. Dus ook deze krijgers interesseren zich voor de woorden van de onbe kende. Wie deze geheimzinnige Tuaim Mor is, Eric begrijpt dat hij er niets mee zou winnen, door de naam prijs te geven. Waarschijn lijk zouden de krijgers hem op staande voet doden. „Ik weet niet waarover te spre ken", zegt hij. „Eerst is het Saran die mij het leven zuur maakt met die vraag, nu gij weer. Wat wilt ge toch?" Servus neemt Eric loerend op, dan zegt hij: „Weet ge dat niet, huichelaar? Vertel ons wat de ster vende vluchteling zei, en...en wij zullen u mischien iets mededelen omtrent uw vrouw!" Hoewel deze woorden Eric even in verwarring brengen, is de blik van berekening in Servus' ogen hem niet ontgaan. Waarschijnlijk is het slechts een poging hem te overbluffen en na een korte aar zeling schudt hij stug het hoofd. „Ik weet niets", gromt hij. „Gij wilt dus niet spreken, dan zullen wij u ertoe dwingen", snauwt Servus en geeft zijn krij gers een teken en in minder dan geen tijd is Eric gebonden, waar na men hem op een paard tilt en dan ook zijn voeten aan elkaar bindt. Snel wordt nu opgestegen en als zij in galop de vlakte inrijden bijt Servus de Noorman toe: „Gij zult uw koppigheid wel afleren, als gij kennis hebt gemaakt met de fol- terwerktuigen van Heer Monoch. week afgebroken onderhandelin gen met de werkgevers toch nog zullen worden hervat. De voorzitter van het Westduit se vakverbond, Freitag, is in het veld getreden voor een bemidde ling door de minister van Arbeid van Noordrijn-Westfalen. Deze actie is evenwel bij de vakbond der metaalbewerkers in slechte aarde gevallen, aangezien deze zijn autonomie op het gebied der lonen gehandhaafd wenst te zien. Aanvankelijk hadden de werk gevers voorgesteld alle loonsver hogingen achterwege te laten en mplaats daarvan de staalprijzen te verlagen. Daarop is de vak bond evenwel niet ingegaan en sedertdien wordt taai gestreden om een verschil, dat nog slechts weinige pfenningen per uur be draagt. In de staalfabrieken wer ken ongeveer 250.000 arbeiders. Gespannen is de situatie evenwel ook nog steeds in de staalverwer- kende bedrijven, die 600.000 man werk geven. Hier heeft 'n scheids gerecht de mate der loonsverho ging voorgesteld, doch de tarief commissie van de vakbond zal eerst later deze week besluiten of zij dit voorstel zal aanvaarden. De bond van metaalarbeiders in Beieren heeft laten weten dat hij per 1 December de arbeids overeenkomst van ongeveer 200.000 arbeiders zal opzeggen, zulks nadat vier besprekingen met de werkgevers over een loonsverhoging van twaalf pro cent, een betere betaling van leer jongens en andere sociale verbe teringen op niets waren uitgelo pen. ZEVENJARIG JONGETJE VERMIST In Medemblik wordt sinds Maan dagavond het zevenjarig jon getje Klaasje Hart vermist, dat niet uit school is thuisgekomen. In samenwerking met de po litie hebben familieleden en ken nissen de gehele nacht en ook gis termorgen het zoeken naar het knaapje voortgezet. Zonder suc ces.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5