De bijeenkomst te Genève vastgelopen Stevenson bereid om ich candidaat te stellen De toestand in Argentinië Maatregelen van Haile Selassie Om het Franse kiesstelsel Zeer ernstig auto-ongeluk op Haarlemmerweg WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Legionnaires sprongen over boord Standbeeld voor Overste Van Swieten afgebroken Koninklijk gezin omstreeks Kerstmis naar Sankt Anton Cyprus Amerikaanse regering verontrust Pri ns Bernhard in Tanganyika Pedoman Nederland verzocht uitstel van besprekingen Anti-Britse betoging nabij Athene Palestina Dierenbescherming en Zeehonden jacht Waarschuwing van de Australische premier HET WEER Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955. 10 Jaargang No. 3613 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Huiles heeft Dinsdag een nieuw Sowjet-voor- stel voor het bevorderen van de contacten tussen Oost en West verworpen. Hij deelde zijn Russische ambt genoot in de ochtendbijeenkomst mee, dat het Russische plan een bestendiging zou betekenen van „wat wij een zeer groot gevaar vosr de vrede en de goede ver standhouding tussen de volkeren aefcten". Aan het eind van de bijeenkomst die drie uur duurde, verklaarden conferentiekringen dat het overleg is vastgelopen. Het plan dat door Molotof werd ingdiend, behelsde 't voor- stél, dat de vier ministers bij hun regeringen aanbevelingen zouden doen ter aanvaarding van een reeks maatregelen voor het ver beteren van de contacten tussen Oost en West. De Russische mi nister, die verklaarde dat hij in grete lijnen het voorstel van mi nister Pinay over deze kwestie had overgenomen, had evenwel een aantal punten uit het Franse plan geschrapt zoals dit waarin gesproken wordt over opheffing van de censuur in de Sowjet- Unie en het verlenen van volle dige bewegingsvrijheid aan bui tenlandse diplomaten in de Sow- jet-Unie. De Russen zien deze kwestie als „inmenging in de binnenlandse aangelegenheden". Daarentegen werd een aanbe veling betreffende de ontwikke ling van het individuele toeris me toegevoegd. In het Russische plan werd verklaard, dat de ont wikkeling van bepaalde contac ten het onderwerp moet vormen van rechtstreekse onderhande lingen tussen de betrokken sta ten. Één van de eerste suggesties in het Sowjet-voorstel was de eis inzake „maatregelen ter ophef fing van de bestaande hinderpa len en beperkingen in het han delsverkeer tussen Oost en West". Het tweede punt betrof „maatregelen ter vergemakkelij king van de vrije vaart van han delsschepen van alle landen door alle zeestraten en kanalen van internationaal belang". Dit doelt vooral op de Straat van Formosa. Zeventien leden van het Fran se vreemdelingenlegioen, die zich met anderen aan boord van het Franse troepenvervoersschip „Pasteur" bevonden, zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag in het Suez-kanaal over boord gesprongen. De legionnaires waren afkom stig uit Indo-China en op weg naar Algerije. Twee van hen, Duitsers, wer den door een Brits vrachtschip opgepikt. Toen hun werd mede gedeeld, dat zij weer aan de auto riteiten van de „Pasteur" zouden worden overgegeven, sprongen zij ten tweede male over boord. De zeventien zijn tenslotte al len door de Egyptische autoritei ten gearresteerd. Zij zullen naar hun geboortelanden worden te ruggezonden. Er hebben zich in de laatste tijd herhaaldelijk gevallen voor gedaan, waarbij leden van het Franse vreemdelingenlegioen, die per schip op weg waren naar Algerije, over boord zijn ge sprongen. Daarna volgden voorstellen voor: De uitwisseling van publica ties, culturele delegaties en ten toonstellingen; wederzijdse bezoeken van ver tegenwoordigers van industrie, landbouw en handel; uitwisseling tussen berosps-, wetenschappelijke, technische en kunstorganisaties; het uitwisselen van hooglera ren, studenten, lectors, sports mensen en sportclubs en, de ontwikkeling van „zowel het collectieve als het indivi duele toerisme". Minister Dulles motiveerde zijn afwijzend standpunt met te ver klaren, dat het Russische plan „niet overeenkomt met de rich- lijnen van de regeringsleiders, en wel in het bijzonder omdat het niets, of vrijwel niets bevat, dat bedoeld is om een uitwisseling van denkbeelden en inlichtingen mogelijk te maken". Verwijzend naar het Westelijke plan van 31 October j.l. voegde de Amerikaanse minister hier aan toe, dat „van onze 17 concre te voorstellen er slechts vijf ge deeltelijk door de Russen schij nen te zijn aanvaard. Ik ver klaar met nadruk dat alle voor stellen betreffende een vrijere uitwisseling van denkbeelden, nieuws en ongecensureerde voor lichting zijn afgewezen". De ministers MacMillan en Pi nay lieten zich in dezelfde zin uit als hun Amerikaanse collega. Ook zij achtten het Russische voorstel onaanvaardbaar. Hierop deed Molotof een aanval op het Westen. Alle voorstellen, die het Westen doet, worden zo opge steld dat zij zeker door de Sow- jet-Unie worden verworpen, zo meende de Russische minister. De door het Westen voorgestelde voorlichtingscentra noemde hij spionnagecentra. Hij oefende op nieuw critiek op het Westelijke memorandum van 31 October en sprak er nog eens zijn bevreem ding over uit, dat dit niet de voorstellen bevat, welke premier Faure in Juli te Genève had ge daan. Dit werd bestreden door mi nister Pinay, die verklaarde dat zijn voorstel van Maandag j.l. nadere uitwerking van het Wes telijke memorandum zes van de negen door Faure genoemde punten inhoudt. Op de beschul diging, dat Frankrijk vorig jaar het Russische ballet niet te Pa rijs heeft laten optreden, ant woordde de Franse minister, dat deze maatregel ter bescherming van de dansers zelf was geno men. De vier ministers gingen ten slotte uiteen, zonder dat er enige overeenstemming was bereikt. De bevolking van Singaraaja op Bali heeft op 10 November de dag, waarop in Indonesië de gevallen strijders voor de onaf hankelijkheid worden herdacht het monument afgebroken, dat daar 87 jaar geleden werd opgericht ter nagedachtenis van overste Van Swieten. Overste Van Swieten sneuvel de in 1868 in de Bandjar-oorlog. In de hoofdstad van Tirol, Innsbruck, meent men te weten, dat het Nederlandse Koninklijke gezin voornemens is omstreeks Kerstmis in het wintersportcen trum Sankt Anton am Arlberg te verblijven, aldus is Dinsdag uit Innsbruck gemeld. Van de zijde van het Koninklijk Huis kon het bovenstaande niet wor den bevestigd. De gezinnen van Britse militai ren op Cyprus zijn door de auto riteiten gewaarschuwd, dat goed op de Britse kinderen gelet moet worden, omdat volgens geruch ten verzetslieden mogelijk zullen trachten kinderen te ontvoeren als gijzelaars voor Cyprioten die wegens verzetsacties of demon straties tegen Engeland gevan gen gehouden worden. De Britse kinderen worden onder geleide van gewapende militairen naar school gebracht. In de Cyprische hoofdstad Ni cosia is Dinsdag voor de tweede dag gedemonstreerd i.v.m. het doodvonnis, uitgesproken tegen een Cyprioot, die een politie agent had neergeschoten. Britse troepen en politie ge bruikten traangasbommen tegen met stenen werpende studenten. In het centrum van de stad moest worden opgetreden tegen 5#G betogers waaronder vele meisjes die de kerk van Pha- neromeni waren binnengedron gen en de kerkklokken luidden. Studenten te Nicosia, Kyrenia en Lamaca zijn, als protest tegen het doodvonnis, in staking ge gaan. Volgens James Reston, de cor respondent van de „New York Times" in Washington, is de re- gering-Eisenhower „niet ver baasd, dochernstig veront rust" door het mislukken van de ministersconferentie in Genève. Ondanks het optimisme van Fos ter Dulles menen functionarissen in Washington, dat de gebeurte nissen een ander verloop hebben dan in de regeringspolitiek ten aanzien van Duitsland was voor zien. Ook maken de hoge ambte naren zich zorgen over de achter uitgang van de Amerikaanse in vloed in Zuid-Oost-Azië en het Midden-Oosten, aldus Reston. Men gelooft, dat de democraten de regering zullen aanvallen we gens „overdreven optimisme ten aanzien van het gehele experi ment van Genève". Prins Bernhard is gisteren aan gekomen in Arusha in Tanga nyika, van waaruit hij nu een jachttocht van een week naar de binnenlanden zal ondernemen. Zoals bekend is, is Prins Bern hard Zondag per vliegtuig naar de Soedan gevlogen. Zijn plan nen om de plantage te Arusha te bezoeken, die hij semen met een aantal vrienden tot ontwikkeling wil brengen, heeft hij moeten uitstellen, omdat door de zware regenval de wegen daarheen on begaanbaar waren geworden. Prins Eemhard zal op 1 Dec. in Dar es Salaam worden ont vangen door de gouverneur van Tanganyika, sir Edward Twi ning. De universiteit van Aken zal als eerste Duitse instelling deze winter beginnen met de oplei ding van atoomingenieurs. Adlai Stevenson, die in 1952 door Eisenhower als candidaat voor het presidentschap der Ver enigde Staten werd verslagen, heeft verklaard, dat hij opnieuw naar de candidatuur voor de de mocraten zal dingen: „Ik zal al les doen wat ik kan, om mijn partij te overreden deze grote verantwoordelijkheid wederom aan mij toe te vertrouwen omdat ten eerste: ik er van overtuigd ben. dat het belangrijk voor de democratische partij is om het bestuur van onze nationale zaken in handen te nemen; ten tweede: ik er zeker van ben, dat mijn candidatuur door representatieve personen binnen en buiten mijn partij zou worden toegejuicht; ten derde: ik van oordeel ben, dat iedere burger zoveel in zijn macht ligt dient bij te dragen in het streven naar een veiliger en gezondere wereld". In de door Stevenson uitgege ven verklaring wordt verder nog onder meer gezegd, dat het van het allergrootste belang is, dat de regering weer in democrati sche handen komt, omdat wijs heid en verantwoordelijkheids- Tanks en pantserwagens zijn Dinsdagochtend vroeg samenge trokken bij het regeringspaleis in Buenos Aires en alle rege ringsgebouwen staan onder be waking van troepen in afwach ting van de uitwerking van de stakingsoproep van het algeme ne vakverbond, dat een steun pilaar van het Peronistische re giem is geweest. De Argentijnse radiostations hebben Dinsdag nacht de uitzendingen voortge zet, elk kwartier werd een rege ringsverklaring voorgelezen, waarin de arbeiders opgeroepen werden aan het werk te blijven. De stakingsoproep van het vak verbond wordt gesteund door be langrijke vakverenigingen, zoals die van de vleesverpakkers, ar beiders in de metaal-, textiel, en glasindustrie, doch andere vak verenigingen hebben zich tegen staking uitgesproken. De open bare diensten en het vervoer functioneerden Dinsdagochtend in en nabij de hoofdstad normaal. In Rosario, het voormalige Pe- ,T„„„„ij ,h„ rpnistische bolwerk in de pro- weëing- r g worden misbruikt door „eerzuch tige oproerkraaiers". In vrieshuizen en fabrieken in de voorsteden van Bueons Aires heeft een gedeelte van de arbei ders het werk neergelegd. Te La Plata (het vroegere Eva Peron) zijn twintig personen aan gehouden die de arbeiders tot staking aanzetten. Aanhangers van de nieuwe president van Argentinië, Aram- buru, hebben Dinsdag verklaard, dat de leiders van het algemene vakverbond eens een maohtig politiek wapen in de handen van Peron geen succes hebben ge had met hun oproep tot een al gemene staking, tegen de rege ring. Berichten uit alle delen van het land wezen er op, dat de sta king vrijwel volkomen was mis lukt. Uit latere gegevens bleek, dat de staking in de loop van de dag in omvang toenam. De meeste in dustrieën in Rosario, de tweede stad van Argentinië, kwamen tot stilstand. Rosario was vroeger 'n bolwerk van de Peronistische be- gevoel bij de regering pas weer begon te blijken, toen de demo craten in 1954 de leiding in het congres kregen. Zelden hadden de Verenigde Staten zich in een periode van groter mogelijkhe den en gevaren geplaatst gezien. „Onze grote kansen zijn gelegen in het feit, dat onze voorspoed en rijkdom gebruikt kunnen wor den om aan al onze mensen een hogere levensstandaard en rui mere mogelijkheden, welke de algemene droom van de mens heid vormen, te geven. Dit is thans binnen ons bereik, niet slechts voor de weinige bevoor deelden doch voor ieder Ameri kaans gezin". Het gevaar voor ons is gelegen in de ambities van een nieuwe tyrannie, die streeft naar de we reldheerschappij en in de com munistische exploitatie van de hoop en de ontevredenheid van twee-derden der mensheid, die nu een deel eisen aan de goede dingen van het leven. In samen werking met onze vrienden en bondgenoten, met het vertrou wen, voortkomend uit kracht en met de invloed, voortkomend uit j grootmoedigheid, moeten wij in dit atoomtijdperk werken aan de uitroeiing van de diepe oorzaken van conflicten en spanningen en aan het verbieden van de midde- leR tot oorlogvoering zelve, aldus Stevensons verklaring. Volgens het in Djakarta ver schijnende socialistische blad „Pedoman" zou Nederland de In donesische regering in een nota hebben verzocht het vertrek van mr Utoyo Ramlan uit te stellen. In deze nota zou het voorstel zijn gedaan de Nederlands-Indonesi sche besprekingen eerst te hou den na de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Ver enigde Naties. Het blad schrijft, dat „Nederland de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea is gaan beschouwen als een soort stok achter de deur om te voor komen, dat Indonesië een al te koppige houding zal aannemen". Het kan niet worden gezegd, aldus Pedoman, dat de Neder landse goede wil jegens deze kwestie is toegenomen. Naar aanleiding van het be richt van „Pedoman" vernemen wij in Den Haag, dat er geen wij ziging is gekomen in de bereid heid van de Nederlandse rege ring om het overleg ter inleiding van de Nederlandse-Indonesische besprekingen ter verbetering van de betrekkingen tussen beide lan den te doen beginnen, zodra mr Utoyo Ramlan in ons land zal zijn aangekomen. Zoals wij Zaterdag meldden wordt in regeringskringen in Den Haag verwacht, dat mr Utoyo Ramlan spoedig in Neder land zal arriveren. Te Loutsa ten N.O. van Athene hebben Maandag vijftig Griekse studenten het kantoor van een Britse telegraafmij aangevallen. Zij werden door de politie, die waarschuwingsschoten loste over de hoofden van de aanvallers heen, verdreven, nadat zij met stenen de ruiten van het kantoor ingegooid hadden. Op de Haarlemmerweg vlakbij Halfweg is in cie Dinsdagnamid dag een zeer ernstig ongeluk ge beurd, waarbij drie auto's en een motor betrokken waren en vijf personen werden gewond. Uit de richting Amsterdam kwam een Ford de luxe, die af remde voor een op zijn rijbaan staande wagen, die door een wegenwacht werd gerepareerd. Op dat moment naderden uit de richting Haarlem een Ford Tau- nus, een Simca en daarachter de motorrijder. De bestuurder van de Amsterdamse wagen remde af, maar slipte door en zijn wa gen maakte een halve slag om. Met een enorme klap kwam alles met elkaar in botsing. De Simca, die op de rechtse rijbaan had ge reden, kwam er nog het beste af. De Ford de luxe werd aan voor- en achterzijde, waar de Taunus de wagen greep, letterlijk ge kraakt. De motorrijder kreeg van de Ford de luxe een klap en werd tegen de grond geslingerd. De Taunus werd eveneens aan de voorzijde ernstig beschadigd. Toen de schemer viel was de politie nog doende het ingewik kelde ongeval reconstrueren. De botsing tussen de auto's veroorzaakte een enorme ravage, voorruiten versplinterden, portie ren en motorkappen werden ont zet en sturen verbogen. Toen an dere weggebruikers naderbij snel den, lagen te midden van deze ravage de zeer zwaargewonde motorrijder en vier gewonde in zittenden uit de twee Fordauto's. Volgens een getuige is er nog een vierde auto bij de botsing be trokken geweest, die echter, hoe wel behoorlijk beschadigd, op eigen kracht met vooralsnog on bekende herkomst, eigenaar en bestemming is verdwenen. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam zijn opgenomen: de 58-jari- ge bestuurder der uit Amsterdam komende auto, G. S. uit Haar lem, die een hersenschudding, gebroken arm en kaakfractuur opliep; de 21-jarige motorrijder G. M. uit de hoofdstad, die een *schedelbasisfractuur en gebroken ledematen bekwam. Voor zijn leven wordt gevreesd. Voorts de 37-jarige A. B. uit Utrecht, een der vier inzittenden van de ui^ Haarlem komende Taunus, die een schedelbasisfractuur kreeg. De bestuurder van aeze laatste wagen, de 33-jarige J. de H. uit Bussum, werd met een hersen schudding en enige gebroken rib ben naar de Majellastichting in zijn woonplaats vervoerd. De vrouwelijke inzittende, de 37-jari- ge A. van W. uit Amsterdam, is met een hersenschudding in 'n rusthuis opgenomen. De vierde inzittende de 35-jarige J. van A. uit de hoofdstad, werd aan zijn kin verwond, doch kon na behan deld te zijn naar zijn woning te rugkeren. De vroegere Wafdistische mi nister, de ex-pasja Ibrahim Far- rag, die levenslang had gekre gen „wegens hoogverraad", is uit de gevangenis naar zijn woning overgebracht. Hij is hier in huis arrest. Een en ander is wegens zijn slechte gezondheid geschied. Aan het slot van de grote fes tiviteiten ter gelegenheid van zijn 25-jarige regeringsjubileum heeft keizer Haile Selassie van Ethiopië een aantal proclamaties uitgevaardigd; die door radio- Addis Abeba zijn bekend ge maakt. Met name maakte de vorst be kend, dat de pachters van het land, dat zij bewerken, het groot ste deel in eigendom zullen krij gen. De kleine pachters zullen zelfs alle grond krijgen, terwijl alle nieuwe grondeigenaars tot 1957 vrijgesteld zullen zijn van belasting. De andere proclamaties betref fen de oprichting van verschei dene banken, waar landbouwers leningen zullen kunnen sluiten, en het beëindigen van het staats monopolie op het gebied van het bankwezen, waardoor buitenland se banken zich in Ethiopië kun nen vestigen, hetgeen de ontwik keling van de binnenlandse eco nomie ten goede kan komen. Voorts is een algemene straf vermindering afgekondigd. De straf van tot levenslang veroor deelden wordt tot twintig jaar teruggebracht, terwijl alle straf fen boven de tien jaar met drie Volgens een Israëlische woord voerder hebben Jordaniërs ge poogd een Israëlisch huis aan de grens op te blazen. De schade was zwaar, doch er deden zien geen persoonlijke ongelukken voor. Volgens de woordvoerder deed zich Zaterdag nog een incident voor. Een herder werd door ge wapende Jordaniërs ontvoerd en zij-n kudde werd ver de grens ge dreven. Israël heeft een spoedvergade ring van de Israëlisch-Jordaanse wapenstilstandscommissie ver zocht, teneinde een en ander te bespreken. vincie, heeft de politie het regio nale hoofdkwartier van het vak verbond gesloten, nadat Maan dagavond laat een vuurgevecht om het bezit van het hoofdkwar tier was geleverd tussen ver schillende fracties van het ver bond. De winkels in de stad zijn gesloten. Er rijden slechts en kele autobussen, bewaakt door politie en militairen. In de stad wordt druk door militairen ge patrouilleerd. De regering heeft na een lange conferentie van president Aramburu met de be velhebbers van de garnizoenen van het gebied van Buenos Aires bekendgemaakt, dat niet toege staan zal worden, dat arbeiders hier vakverenigingsleiders gear resteerd. In de Argentijnse hoofdstad werden in de buitenwijken tram rails beschadigd. Ongeveer 80 procent van de arbeiders in de vlees-in-blik en -vriesfabrieken, de metaal- en ae textielindustrie waren hier tegen de middag in staking, evenals kleinere percen tages in tabaks- en bierindustrie. Het verkeer werkte normaal. President Arambu gaat inmid dels voort met zijn regeringsher vorming. Sir Winston Churchill is van vacantie in Zuid-Frankrijk in Londen teruggekeerd. Beraadslagingen in de raad der republiek. De Raad der Republiek, de Franse Senaat, heeft zich Dins dagochtend bezig gehouden met het vervroegd, namelijk in De cember a.s., uitschrijven van al gemene verkiezingen. Nadat voorzitter Monnerville hulde had gebracht aan wijlen mevrouw Coty, de plotseling overleden echtgenote van de Franse president, waarbij pre mier Faure zich, namens de re gering, aansloot, werd het woord genomen door senator Marcilha- cy, voorzitter van de raadscom missie voor het algemeen kies recht, die de grote lijnen van het door zijn commissie uitgebrachte verslag toelichtte. Hij stelde dat, indien de com missie en naderhand de raad zich zouden uitspreken voor het dis tricten stelsel, hierdoor geen „conflict" tussen de nationale vergadering en de raad der re publiek, zou ontstaan doch slechts een „gebrek aan overeen stemming", zou kunnen worden vastgesteld. Vervolgens stelde hij voor 2 Januari 1956 aan te hou den als ontbindingsdatum voor de thans zitting hebbende volks vertegenwoordiging, om meer speling te hebben bij het vast stellen van en organiseren der algemene verkiezingen. Tenslotte verklaarde hij er zeker van te zijn, dat de Senaat het oordeel van haar commissie zou onder schrijven. Een communistisch voorstel, om de tekst van de kieswet, zo als die in tweede lezing door de nationale vergadering aanvaard werd, goed te keuren, verwierp de raad met 257 tegen 34 stem men. Daarop zeide premier Faure in een korte verklaring dat de rege ring zelf zich niet had uitgespro ken voor verkiezingen volgens het districtenstelsel, doch dat zij haar positie zou bepalen, wan neer de verschillende sprekers het hunne hadden gezegd. Hierop werd tot bespreking van de ontwerp-kieswet overge gaan. jaar zullen worden verminderd, betalers tot September 1956 is Een andere proclamatie houdt in, dat het uitstel voor belasting verlengd. Bovendien wordt een grote actie ter bevordering van het lager onderwijs op touw ge zet. Het onderricht zal kosteloos zijn en voor 7- en 8-jarigen komt de leerplicht. Op alle ontwikkel de bewoners van het land, wordt een dringend beroep gedaan om in hun vrije tijd les te gaan geven. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft de volgende brief geschreven aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening: „Ons bereikten klachten over de onsportieve uitoefening van de jacht op zeehonden op Texel. En vooral in de Zeeuwse stromen. In dit verband zouden wij Uwe Excellentie het volgende willen verzoeken le. De jacht op zeehonden in Zeeland in den vervolge r.iet lan gei' te willen openen dan in de provincies Noord-Holland, Fries land en Groningen, dus slechts tot 31 December 1955. Hiermee Z"U automatisch een einde ko men aan de jacht op zeehonden in Zeeland bij wijze van vacantie gercegen. 2e. Te willen bevorderen, dat het aantal uit te reiken jachtae- ten op zeehonden drastisch wordt beperkt en dat deze vergunnin gen alleen worden uitgereikt aan erkende jagers. 3. Extra controle te doen uit oefenen door de politie te water, opdat onnodig leed hier wordt tegengegaan. De brief was getekend door de voorzitter der vereniging mr dr W. Hugenholtz. De Australische minister-pre sident, R. Menzies, heeft gewaar schuwd, dat de regering stren gere maatregelen dan invoerbe perkingen zal moeten nemen om de welvaart van het land in stand te houden, indien het Australi sche volk zijn medewerking niet verleent. Naar hij zeide, geeft Australië nog steeds meer uit aan invoer dan er aan de uit voer wordt verdiend, zulks on danks de ingrijpende beperkin gen van de invoer. Als gevolg hiervan blijven de monetaire re serves van het land dalen. Australië moet meer exporteren om meer te kunnen importeren en de Australische regering heeft in beginsel een voorstel aanvaard inzake de instelling varl garanties voor export betalingen. Een uitloper van een krachtig hogedrukgebied dat met een druk van ongeveer 1037 mb bo ven Schotland lag, trok Dinsdag over ons land. Er was dan ook maar weinig bewolking, uitgezon derd in de voormiddag in Zuid- Limburg waar nevel en rook uit het Ruhrgebied werd aangevoerd. In de koude lucht kon het kwik echter niet hoger dan ongeveer 9 graden oplopen. De rug die ons deze heldere zonnige dag bezorg de, werd gevolgd door net fron tensysteem van een depressie, die over Noord-Scandinavië naar het zuidoosten trekt. De bewolking van dit fronten systeem bereikte tegen ae avo-nd het noorden van het land. Het hogedrukgebied vertoont nog geen neiging tot verzwak king of wegtrekken. De noorde lijke luchtstroming blijft dus over ons land gehandhaafd. Hoe wel er wolkenvelden in voorkomen, blijven de regenkansen nog klein. De kans op lichte vorst 's nachts tijdens langdurige op klaringen wordt groter terwijl overdag de temperaturen iets la ger blijven. In Wenen hebben ongeveer 2000 ambtenaren met hun vrou wen voor de woning van de kan selier gedemonstreerd voor sala risverhoging en belastingverla ging. Zij riepen vijandige woor den, toen de kanselier hun liet weten, dat hij hen niet kon ont vangen. medegedeeld door het K.N.M.I. ie De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Iets kouder. Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar een enkele bui. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. In de middag dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. DONDERDAG 17 NOVEMBER. vjn. n_Tn. Breskens 3.13 3.24 Terneuzen 3.48 3.59 Hansweert 4.28 4.39 Walsooraen 4.38 4.49 Nov. 16 8.02 16.51 10.04 17.58 17 8.04 16.50 10.52 18.51 18 8.05 16.48 11.31 19.51 19 8.07 16.47 12.03 20.54

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1