Uit de Provincie de goud-gele Virginia! rheumin Binnenlands nieuws Douwe Egberts Zilver-Shag Wat brengt de Radio? Gemeenteraad van Sas van Gent. KERKDIENSTEN Gemeenteraad van Biervliet. TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET. SAS VAN GENT SLUISKIL. M zilveb CORRESPONDENTIE. AGENDA ONDER VRACHTAUTO GERAAKT. Bestuurswisseling „Oranje kwartier". In het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan werd een algemene ledenvergadering van de buurt vereniging „Oranjekwartier" ge houden. Op deze vergadering werd in de plaats van het be stuurslid de heer J. Versprille, die wegens drukke werkzaamhe den niet langer zijn functie kon waarnemen, de heer L. Stolk ge kozen. Gemeenteraad. In de a.s. Dinsdag te houden vergadering van de gemeente raad komen o.m. de volgende punten in behandeling. Benoeming van leden van de commissie tot wering van school verzuim, wegens periodieke af treding. Voorstel tot: a. Aankoop grond van M. den Doelder schade loosstelling (plan Zuid); b. wijzi ging besluit aankoop grond van Jac. Weijns schadeloosstelling tSpui). Voorstel tot verkoop van bouw grond in plan Zuid aan: a. de he ren Dieleman en De Bruyckere; b. de heer M. den Doeider; c. de heer Jac. Riemens. Voorstel tot het bouwen van 'n woning ten behoeve van 't hoofd der openbare lagere school en het voteren van de benodigde gelden. Voorstel tot verlenging van de deelname in de verwaarborgings- regeling der Fraude Risico On derlinge van Gemeenten. Voorstel tot vaststelling van de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting in de gemeente Axel. Voorstel tot het verlengen van de rekening-courantovereenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten, en met de Coöp. Boe renleenbank. Vaststelling van begrotings wijzigingen Verzoeken om vergoeding, als bedoeld in art. 13 der L. O. Wet 1920. Ingekomen reclames betreffen de plaatselijke belastingen. Voorlopige vaststelling van de rekening van de gemeente en haar bedrijven over het dienst jaar 1950. Bazar geopend. Onder grote belangstelling opende de heer M. Maas, als voor zitter van het bazarcomité, Vrij dagmiddag de bazar, welke ge houden wordt ten bate van de in lichting van het jeugdgebouw. Hij zeitie verheugd te zijn, dat er iets aan het jeugdwerk in deze gemeente zal worden gedaan en bracht o.m. dank aan het college van B. en W. voor het beschik baar stellen van het gymnastiek lokaal en enkele andere lokalen, waar deze bazar kon worden on dergebracht. Dank werd gebracht aan de be volking voor de vele giften, fraaie handwerken etc., welke voor deze bazar werden gegeven. Vervolgens spraken nog de pre sident-kerkvoogd de heer M. Moggré alsmede ds W. S. Even- huis de hoop uit, dat de bazar zal slagen. Al spoedig heerste er na de opening een gezellige drukte. De grabbelton en de theeschenkerij, waar oliebollen gebakken wer den, hadden grote aantrekkings kracht op de jeugd en ouderen, terwijl de handwerkstand al gauw goede zaken deed. De opbrengst van de eerste dag was 1263. De bazar wordt he denavond om 11 uur gesloten. Na de Belgische invasie de Bel gische douane aan he werk. Zoals reeds in het vorig num mer werd vermeld, was de drukte aan de BelgischNederlandse grens op de wapenstilstandsdag in België enorm. Vlotte het des morgens en 's middags bij het overschrijden van de grens in Nederlandse richting, bij de te rugreis naar België in de avond uren wilde het niet zo erg vlotten. De marechaussee en douane aan de Nederlandse kant werkten de ze stroom weer vlot af, maar aan de Belgische zijde dacht men er niet zo over. De Belgische doua ne ging over tot een nauwgezette «controle op de auto's en roken in iedere wagen zeker buit, want omstreeks 5 uur in de namiddag toen vele Belgen hun vaderland weer wilden opzoeken vormde zich een file, die omstreeks half zeven zijn hoogtepunt bereikte. Toen stonden de auto's van de Belgische douane tot op enkele meters na van de Nederlandse douanepost (Deze posten liggen ruim 1500 meter uit elkaar). Van Nederlandse zijde zag men niet anders dan rode achterlicht jes. Na half acht begon de rij wachtende auto's iets te minde ren, maar de strenge controle duurde onverminderd voort. Hoe groot de buit is, is niet uit te ma ken, maar dat vele Belgen onaan gename ogenblikken hebben doorgemaakt is zeker. Dank zij de medewerking van de marechaussee kon de autobus dienst telkens langs de file auto's heengeloodst worden, zodat in ieder geval de treinreizigers niet gedupeerd werden. Lijkwagen aangereden. Nadat Zaterdagmiddag toe stemming was verleend het stof felijk overschot van de Vrijdag avond omgekomen bestuurder van de vrachtauto J. Blankaart naar de ouderlijke woning te Rustwat te vervoeren, werd de lijkwagen op de Westkade aange reden door een Belgische auto. Hoewel de botsing niet hevig was en de materiële schade ge ring, maakte dit verkeersongeval een zeer onaangename indruk. Opening jubileumseizoen. Met een daverend succes heeft de R.K. toneelver. „Sempre Avan- ti" haar jubileumseizoen, waarin zij het 10-jarig bestaan herdenkt, geopend. Het parochiehuis was tot in de uiterste hoeken gevuld toen de geestelijk adviseur pater Gonzaga het welkomstwoord richtte tot de vele toneelvrien den. Bij het opgaan van het doek voor het eerste bedrijf waren de toeschouwers allereerst getrof fen door het tot in de perfectie ontworpen décor van de artistie ke adviseur ir Marvin. De meubi lering van de fa IJsebaertTem merman uit Terneuzen was bij dit interieur volkomen in over eenstemming. In niet mindere mate hebben de spelers en speel sters van Sempre Avanti tot het slagen van de avond bijgedragen. ,,Het witte schaap van de fami lie", dat in de laatste weken twee maal voor de televisie werd uit gezonden, is zeker voor amateur- verenigingen geen gemakkelijk stuk en voor diegenen die het aandurven een zware opgave. Re gisseur André de Buck heeft hier met zijn spelers en speelsters een stuk weten te scheppen dat qua spel en tempo volledig verant woord was. De beroepsregisseur de bekende Belgische toneelmees- ster Herman Bruggen verklaar-, de, dat zijn eerte kennismaking met Sempre Avanti zijn verwach tingen had overtroffen en dat 't stuk werd gebracht met zeer goede en sterke amateurkrach ten. Het was dan ook niet te ver wonderen dat na het sluiten van het doek zowel de spelende als technische staf van Sempre Avanti een verdiende ovatie in ontvangst mocht nemen. Contactavond. In de kazerne van de Bescher ming Burgerbevolking werd voor Donderdagavond kwam de Sas- van gemeente en rijk moeten bij- is de C 172 de leden van deze dienst een con tactavond gehouden, welke de eerste was in de reeks van de ko mende maandelijkse contactavon den. Het korte openings- en wel komstwoordje werd tot de B.B. gericht door het plv. hoofd van de B.B. in de gemeente Terneu zen, de heer J. Smit. De hoofdschotel van de eerste contactavond bestond uit het ver tonen van enkele documentaire films, o.a. de brandbestrijding en een film over het B.B.-werk in Engeland. Natuurlijk ontbrak bij deze voorlichting niet de ontspan ning en als toegift werden als toegift enkele amusante filmpjes gedraaid. Candidaatstelling. In verband met de volgend jaar plaatsvindende verkiezingen voor de Tweede Kamer, vond er regle mentair in de bovenzaal van café De Brug een ledenvergadering van de K.V.P. plaats om hierop candidaten te stellen voor de groslijststemming in de provin cie Zeeland. Tot candidaten voor deze lijst werden benoemd de he ren G. van Waes uit Westdorpe en A. v. d. Himst uit Goes. Wegens plaatsgebrek moet het feulleton ditmaal worden uitge steld. RED. OUD GEB. GEMEENTE. Terneuzen: Dinsdag 15 Nov., 7 uur: Eerw. Heer L. J. Matze. Bieirvliet ging aecoord met her indeling van de Braakman. MAANDAG 14 NOV. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Medelijden voor de zondares". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Inferno". DINSDAG 15 NOV. ZAAMSLAG: Hotel Van de Veke, 3 uur: Publieke verko ping van een woonhuis met schuur en erf. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Aida". De raad van Biervliet kwam Vrijdag j.l. in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Kosten- S 0. Het belangrijkste agendapunt werd gevormd door de herinde ling van de Braakman, zoals Ge deputeerde Staten zich die den ken De betrokken gemeenten, n.l. Biervliet, Philippine en Hoek, werden terzake door G.S. op de hoogte gesteld, terwijl dit colle ge haar schrijven vergezeld liet gaan van een kaart waarop de oude gemeentegrenzen staan aan gegeven, alsmede de door haar gedachte nieuwe grenzen. Inge volge de gemeentewet werden de betrokken gemeenten uitgeno digd vóór 15 November de me ning der betrokken raden over deze (her)indeling aan het colle ge van G.S. te doen weten door middel van een afschrift der no tulen betreffende dat agenda punt. De raad van Biervliet was van mening geen bezwaren te moeten uiten tegen de voor Biervliet ge projecteerde nieuwe grenzen. De voorzitter zei, dat G.S. de grenzen kennelijk heeft getrokken naar de te verwachten oriëntering van die gebieden en dat de thans ge projecteerde grenzen natuurlij ker zijn. Beginnende bij de Isa- bellasluis volgt de Biervlietse grens het Isabellakanaal, welke grens even voor de boezem in westelijke richting afbuigt om daarna langs de zuid-noordweg lopende enkele kavelscheidingen te volgen. Zouden bij de oude grenzen 2 boerderijen op Bier- vliets gebied komen te liggen, bij de nieuwe grenzen zullen het er 14 zijn. Het verzoek van de R.K. Vlas- sersschool in W. Z.-Vlaanderen gevestigd te Koewacht, om een subsidie van 200 werd afgewe zen. A. Sijnesael werd ingevolge de premieregeling woningverbete ring ten behoeve van zijn woning aan de Singel door het Rijk een bijdrage van 1.000 toegekend op voorwaarde, dat de gemeente ƒ5000 in de woningverbetering gaat bijdragen. Z.h.s. voteerde de raad dat bedrag. De bij de Vereniging Fraude Risico-Onderlinge van gemeenten lopende verwaarborging van ge meentegelden tegen fraude werd voor onbepaalde tijd verlengd. Op verzoek van de heer P. den Hamer werd een bijdrage van ƒ10 toegekend in de reiskosten voor het bezoeken der U.L.O.- school te Oostburg door z'n doch ter. De reiskosten bedragen maandelijks 24,70. Ten behoeve van de uitvalsweg in zuidelijke richting naar de nieuwe provinciale weg werden van 5 eigenaren de benodigde gronden aangekocht met bijbeho rende bomen en plantrechten. Met deze aankopen is voor de ge meente een bedrag van 4791 ge moeid. Tijdens de rondvraag opperde de heer A. de Meijer de mogelijk heid toekomstige aanbestedingen tot plaatselijke aannemers te be perken. De voorzitter zef, dat met uitzondering van woningwet woningen die mogelijkheid er in derdaad zou zijn en zo dit wense lijk is hiermee rekening te zullen houden. De heer I. Michielsen wees er op, dat de lijkdienaar te Biervliet de heer Jac. Vonhout de laatste jaren zeer te kampen heeft met het vinden van dragers. De heer Van Hoeve vond het zeer jammer, dat het oude ge bruik gratis als drager te funge ren, gegrond op een burenplicht, in onbruik is geraakt. De voorzitter zeide, dat het niet op de weg van de gemeente ligt hierin te voorzien en dat het zijns inziens nodig is om op 't systeem van betaalde dragers over te schakelen. De heer A. J. van Hoeve infor meerde, of B. en W. reeds de mo gelijkheden hebben onderzocht ook op de wijk Driewegen het huisvuil van gemeentewege te doen ophalen. De zaak is reeds herhaaldelijk in B. en W. beke ken. Er zijn 64 percelen, die bij het ophalen bediend zouden kun nen worden, maar alle conse quenties moeten nog onderzocht worden. DINSDAG 15 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Idem; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 Caus.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.15 Voor boer en tuinder; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Piano duo; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Dans- muz.; 13.45 Gram.; 14.00 Gevar. propgr.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Gr.; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Koersen; 17.45 Regerings uitzending; 18.00 Caus.; 18.15 Gr.; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Metro- pole ork.; 19.00 Nws; 19.10 Gr.; 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gram.; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Gram.; 21.10 Caus.; 21.30 Radiophilh. orkest; 22.45 Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Amus. muz.; 11.30 Gram.; 12.00 Orgel en trompet; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.35 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram 13.25 Mandoline ork.; 13.55 Koer sen; 14.00 Grensgevallen; 14.40 Schoolradio; 15.00 Voor de vr.; 15.30 Viool en piano; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd.; 17.30 Gram.; 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Voor de jeugd; 18.45 Gram.; 18.55 Paris vous parle; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Kamerkoor; 19.45 Toneelbeschouwing; 20.00 Nws; 20.05 Act.; 20.15 Gevar. progr.; 22.00 De Antwoordman; 22.15 Pianorecital; 22.40 Voordracht; 22.55 „Ik geloof, dat23.00 Nws; 23.15 New York Calling; 23.20 Act. of gram.; 23.30 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.25 Caus.; 14.00 Opera muziek; 15.00 Klankbeeld; 15.20 Gram.; 16.00 Orgelspel; 16.30 Gr.; 17.00 Nws; 17.10 Saxofoonkwart.; 17.45 Boekbespr.; 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Gram.; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Caus.; 20.30 Gram.; 21.00 Idem; 21.30 Orkest concert; 22.00 Nws; 22.15 Gram.; 23.00 Nws; 23.05 Dansmuziek. se raad in vergadering bijeen. De gemeente-begroting voor 1956, de begroting van de vlees keuringsdienst, de stichting Het Sasse Zwembad en de instelling voor Sociale Zorg worden in han den gesteld van de commissie van onderzoek. Tot badmeester werd benoemd de heer Van Ham. Besloten werd toe te treden tot de gemeenschappelijke ziektekos tenvoorziening ten behoeve van ambtenaren in dienst van de ge meenten in Zeeland, ingaande 1 Januari 1956. Op voorstel van B. W. wordt aan de Ned. Herv.-gemeente een subsidie verleend van 1000 voor het aanschaffen van een nieuwe luidklok. In navolging van vèrschillende andere gemeenten wordt de raad voorgesteld een subsidie-verorde ning vast te stellen teneinde de subsidie-aanvragen te kunnen co- ordineren. De raad gaat hiermede niet accoord, met name de heer Colsen vindt deze verordening nogal ingrijpend, hij had liever gezien dat ieder raadslid de cir culaire ter inzage had gekregen ter nadere bestudering. De heer de Groff is het eens met de woorden van de heer Col sen. De voorzitter ziet er geen bezwaar in dit punt aan te hou den tot de volgende vergadering en zal de raadsleden het ontwerp doen toekomen. De voorzitter deelde mede, dat mep 1100 huisvuilvaten zou willen aanschaffen. De aanschaf fingsprijs is ook niet zo gek hoog, ook komt er bij dat de ge meente Sas van Gent geen reini gingsrechten kent, zodat deze aanschaf toch zo geen zware be lasting is, temeer omdat deze huisvuilvaten zeer stevig zijn en een lang leven beschoren zijn. Men is van plan deze huisvuilva ten gratis te verstrekken aan on- vermogenden en aan personen die van de NoodwetJDrees en van de gemeentelijke sociale dienst trekken. De heer De Ridder vroeg of deze vaten verplicht gesteld zul len worden. De voorzitter antwoordde, dat dit zeker de bedoeling is, de poli tieverordening voorziet hierin. De heer Bockstael vroeg of deze huisvuilvaten ook dienstig kun nen zijn om in de toekomst tJt automatische belading te kunnen overgaan. Aartgezien dit in de eerste toekomst niet te verwach ten is, meende de raad hiermede nog geen rekening te moeten houden. Met de vereniging Fraude risi co onderlinge van gemeenten te Den Haag werd een verwaarbor- gingsregeling afgesloten voor een totaal-bedrag van 12.000. Aan de stichting Het Nationaal Rheumafonds werd een subsidie toegekend van 0,01 per inwoner, totaal dus 41. Aan de interdiocesane stichting Katholiek beroepskeuze-voorlich ting te Sluiskil werd een subsidie toegekend van 15 a 20 per ge val voor beroepskeuze-onderzoek. In verband met de diverse loon- rondes der laatste jaren is de ver ordening verouderd voor tege moetkoming in reiskostenvergoe ding voor schoolgaande kinderen er werd een nieuwe verordening vastgesteld. In verband met toewijzen van de erfpacht aan de heer F. van Hulle aan de Kloosterlaan, wer den de landpachten van de daar gelegen tuintjes ingetrokken. Vervolgens was aan de orde, vaststelling van algemene rege len voor de uitgifte in erfpacht van bouwterrein. De voorzitter lichtte één en ander toe en deel de mede, dat Sas van Gent een gemeente is, waar veel erfpacht voorkomt, de voorwaarden zijn enigszins verouderd. Destijds werd weinig rekening gehouden met de positie der hypotheekge vers. In de nieuwe voorwaarden wordt verwezen naar de voor waarden. De voorzitter vond deze kwestie dermate belangrijk, dat B. en W. het ontwerp voorgelegd hebben aan de raadsleden, bank instellingen, notaris, vereniging van Nederlandse Gemeenten en Provinciale Griffie van Zeeland. Van de zijde der Ned. Gemeenten en Prov. Griffie zijn practised geen bezwaren gekomen. Diverse raadsleden hadden nog enkele op merkingen, waarna het voorspel werd aangenomen. Bij het voorstel tot verlenging van diverse erfpachtsakten voor een periode van 75 jaar, deelde wethouder Van Zantbeek mede, dat hij het met de erfpachten niet eens kan zijn, zoals deze in deze gemeente worden toegepast. Hij is de mening toegedaan, dat de slechtste grond, de grootste erf pachtscanon heeft, terwijl de bes te grond de laagste canon heeft. Hij stelde voor om de erfpacht kwestie zodanig op te lossen, dat men in staat moet zijn, zijn grond van de gemeente te kopen en wel zó. dat de oude erfpachtshouders de grond kunnen aankopen tegen de huidige grondwaarde. Iemand die de grond niet wil kopen, kan erfpachter blijven. De hierdoor verkregen gelden kan men aan wenden om de leningen van de gemeente vervroegd af te lossen daar bespaart men een heleboel rente mee. De voorzitter vond dit nogal n ingrijpend voorstel en wilde de mogelijkheid onderzoeken of er voorlopige akte gemaakt kan worden in afwachting van een de finitieve beslissing. De heer Van Zantbeek memo reerde nog dat ongeveer 22.000 aan erfpacht worden geïnd ieder jaar en dat ongeveer hiervan 50" voor rekening komt van woning wetwoningen en woningen van woningbouwverenigingen, dragen in de tekorten. De heer Stevens zag er geen heil in, dat dit op korte termijn bekeken kan worden en zou wil len, dat de afgelopen erfpachten normaal verlengd worden. Mocht naderhand de raad besluiten om over te gaan zoals door de heer Van Zantbeek aangestippeld heeft, dan zal het bij deze mensen niet veel bezwaar ontmoeten om deze kosten op de koop toe te ne men. Na nog enig debatteren stelde de voorzitter voor om de erfpach ten normaal te verlengen als er geen mogelijkheid is van een voorlopig contract en dat de raad zich bezint op de woorden van de heer Van Zantbeek. De heer De Maaijer zou dan wensen een inzicht te krijgen over het financieel beleid in de erf pachtkwestie. De raad ging accoord met deze zienswijze. Vervolgens bracht de voorzitter punt 10 van de agenda t^r Despre- king: n.l. een aanvraag om grond in erfpacht door de heer Aertse aan de Westsluis. Nadat de voorzitter uiteengezet had, dat vroeger daar een straat geprojecteerd was, maar dat deze met de brugplannen komt te ver vallen, werd deze grond door de raad toegewezen. De erfpachts canon aan de Westsluis bedraagt 0,15. Ook de heer Kegels vroeg grond in erfpacht aan de Burge meester Hoefnagelstraat, om ne ven zijn winkelpand een opslag ruimte te bouwen. Enkele raads leden hoopten, dat dit bouwen naar genoegen van B. W. zal geschieden en dat men geen soort garage krijgt, die in strijd zou zijn met het stedebouwkundig uiter lijk. Van het Kon. Ned. Gymnastiek- verbond was een subsidieaan vraag binnengekomen voor finan ciële steun aan de plaatselijke gymnastiekvereniging „Thor", door niet opleggen van vermake lijkheidsbelasting, gratis beschik baar stellen van gymnastiekruim te enz. Aangezien de gemeente Sas van Gent aan al deze verzoeken reeds voldoet, werd het verzoek schrift voor kennisgeving aange nomen. Op een subsidieverzoek van de zwemclub „De Bruinvis" voor 'n eenmalige subsidie van 1.000 stelden B. W. voor afwijzend te beschikken, alhoewel zij het ver zoek volledig onderschrijven. De voorzitter deelde mede, dat door het toekennen van subsidie het hek van de dam zou zijn en er meerdere verenigingen om subsi die zullen verzoeken, die men dan ook moeilijk kan weigeren. Inza ke musea heeft Provinciale Sta ten enige tijd terug hetzelfde standpunt ingenomen. De heer Stouthamer vroeg of „Thor" geen sportvereniging is. Die krijgt toch ook subsidie door het gratis ter beschikking stellen van ruimte, vuur en licht dat toch ook op 150 per jaar komt. De heer Bockstael meende, dat men toch iets moet geven. De heer De Ridder vond het be drag ook nogal hoog, maar stelde voor om aan de „Bruinvis 'n sub sidie te verlenen van 250. De heer De Groff kon volledig de woorden van de heren Stout hamer en De Ridder onderschrij ven. Hij is dan ook voor het voor stel om 250 beschikbaar te stel len. Wethouder Van Zantbeek wil de deze subsidie niet hoger stel len dan dat -men aan „Thor" ter beschikking stelde en wel 150. Dan wilde hij er direct vóór stem men. De heer De Maaijer vond, dat men aan de Bruinvis geen subsi die moet verlenen. De voorzitter antwoordde hier op, dat men nu drie voorstellen heeft. Eén om 250, één om 150 en één om niets te geven. Eerst werd het voorstel van 250 in stemming gebracht, dat met 4 tegen 6 stemmen werd ver worpen. Het tweede voorstel voor een subsidie van 150, werd met 9 vóór en 1 tegen aangenomen, zodat de Bruinvis een subsidie zal krijgen van 150. Op een verzoek van de Katho lieke leesbibliotheek „Sint Pau lus" om toekenning van een één malige subsidie van 350 en een aarlijkse subsidie van 150, ad viseerden B. en W. om een één malige subsidie van 100 te ver lenen. De heer De Maaijer vond dit te weinig en stelde voor een jaarlijk se bijdrage van 150 te geven, waarmede de raad accoord ging. Deze suggestie werd door de raad aangenomen. Rondvraag. De heer De Groff zou gaarne de brandgang tussen de wonin gen van de Vredestraat en Singel straat verbeterd zien. Bij slecht weer blijft er een heleboel water staan, zodat er veel ongemak ont- Het heeft de heer De Groff ver heugd, dat de verlichting dras tisch verbeterd is in de gemeente. Alleen de Kleine Markt is er niet op voorüit gegaan met de ver plaatsing van de lichtpunten. Volgens de wethouder van openbare werken, komt dit door dat nog enkele wandarmaturen geplaatst moeten worden. Deze zijn nog niet voorradig. Gaarne zag de heer De Groff, dat men een zandstrooier aan schaft. De heer De Maaijer zou ook 'n sneeuwploeg willen aanschaffen die aan de auto gemonteerd kan worden. De heer Stevens had gehoord, dat de rattenplaag weer aan het toenemen is. Kan de gemeente hiertegen geen actie voeren? De heer Colsen zag zich iedere dag geconfronteerd met diverse verkeersongevallen waarvan er ook reeds enkele in de gemeente hebben plaats gevonden. Vooral de kruising Dam-traverseWest kade is zeer gevaarlijk. Hij zou gaarne maatregelen zien om dit kruispunt te beveiligen. De voorzitter deelde mede, dat reeds meerdere malen hierover van gedachten is gewisseld met de verkeerspolitie e.a., maar aan gezien de verkeersintensiteit nu weer niet zó hoog is, kan van een lichtbeveiliging niets komen. Verder gaven nog enkele raads leden enkele raadgevingen, die nader onderzocht zullen worden. Hierna werd de vergadering gesloten. Toen Zaterdagmorgen een chauffeur van de zoutfabriek in Muiden een vrachtauto de garage uitreed en daarbij uitkeek of er niemand in de weg stond, heeft hij waarschijnlijk niet gezien dat er twee mannen stonden te pra ten. Deze hebben in de drukte van hun gesprek vermoedelijk ook de auto niet gezien, waardoor zij beiden werden overreden. De 53-jarige K. was vrijwel op slag dood en de 56-jarige V„ beiden uit Muiden, liep een gecompli ceerde beenbreuk op. AMERIKAANSE MILITAIREN MET AUTO IN AMSTERDAMSE GRACHT. Vier Amerikaanse militairen hebben Zaterdagmiddag in Am sterdam een hachelijk avontuur beleefd, toen zij met hun auto bij de Leidsestraat in het water van de Keizersgracht reden. Zij wisten zich echter allen tvj dig uit de wagen te bevrijden en zwemmend de kant te bereiken. Voorbijgangers reikten hun hand toe en terwijl de brandweei an i- veerde om de auto eveneens op de wal te hijsen, stonden zij druip nat toe te kijken. ROOFOVERVAL OP BENZINETANKSTATION. Vorige week Woensdag 9 dezer, hebben twee tot nu toe onbeken de gemaskerde mannen een roof overval gepleegd op het benzine tankstation, dat staat langs de weg WylerBerg en Dal, nabij de Duivelsberg. Toen de bediende even weg was, zijn de twee ro vers het tankstation binnenge drongen en hebben de kas ge roofd, bestaande uit een paar honderd gulden en een paar dui zend mark. De bediende zag de diefstal plegen, maar de mannen waren zó snel, dat ze al verdwenen wa ren vóór hij bij het tankstation aankwam. Onmiddellijk werd de rijkspoli tie te Beek bij Nijmegen gewaar schuwd, die een uitvoerig onder zoek instelde, maar geen van de beide daders meer kon terugvin waar- den. Zij bleken over de Duitse grens verdwenen te zijn. Zij wa ren doorgelaten door de Duitse douane, die niet op de hoogte was van deze roofoverval. Zondagavond was er nog geen spoor van de daders ontdekt. Men weet ook niet, of men hier met Nederlanders of met Duitsers te maken heeft. ECHTPAAR STAK VOOR AUTO OVER. Man gedood. Op de Loosduinsekade te Den Haag is Zaterdagmiddag om tien voor half drie een verkeersonge luk gebeurd, dat aan een 70-jari- ge man het leven heeft gekost, terwijl diens vrouw werd gewond. Het echtpaar H. E. en J. C. E.- H beiden 70 jaar, wonend aan de Loosduinsekade, stak de weg over vlak voor een naderende auto, die in de richting van de stad reed. De bestuurder van de auto, de 24-jarige B. van H., kon de twee voetgangers niet meer ontwijken. Beiden werden door de auto gegrepen. De man over leed ter plaatse. Zijn vrouw liep een beenbreuk en verscheidene andere verwondingen op. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Onlangs is in de Rijn, onder de gemeente Renkum, door arbei ders, die per roeiboot de rivier overstaken, een tas gevonden. Daarin bleek zich een kinderlijk je te bevinden, benevens een hoe veelheid damesondergoed. De po litie stelt een uitgebreid onder zoek in naar de dader. STAKING VAN CLASSIFI CEERDERS IN AMSTERDAM. Bij een firma, die scheepsonder- houdswerkzaamheden in de Am sterdamse haven uitvoert, is se dert Vrijdagmiddag 12 uur het gehele personeel, 420 man, in sta king gegaan. De reden is, dat de arbeiders een loonsverhoging van 13 cent per uur willen hebben. Volgens de C.A.O. wordt 1,37 per uur betaald, verlangd wordt 1,50. De directie deelde mede, dat zij de gestelde eis niet zal inwilligen. De staking staat volgens een mededeling van de E.V.C. metaal- bond onder leiding van de kern in het bedrijf.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2