liift de Srovincflc Binnenlands nieuws AMANDELEN KNIPPEN BEURSOVERZICHT Zeeuwse critiek op voorstellen wegenfinanciering Commissie-Oud Z0NDAGDIENST ARTSEN Voor de Zondag Groot-Brittanië en ^Palestina AGENDA ,Mijnheer" Boelganin Vergrote en ontstoken tonsillen oorzaak van menige kwaal! TERNEUZEN. AARDENBURG. HULST. KOEWACHT. SAS VAN GENT STOPPELDIJK. ZAAMSLAG. Ged. Staten van Zeeland heb- bea in een uitvoerig schrijven aan de ministers van Binnenland se Zaken, Financiën en Verkeer en Waterstaat critiek geleverd op de voorstellen der commissie Oud inzake de financiering van wegen. Wanneer deze voorstellen ooit wet zouden worden, dan zal dit voor Zeeland een grote achter uitgang betekenen, aldus het col lege. Het heeft geen bezwaar te gen het uitgangspunt om zodani ge uitkeringen te verlenen, dat daaruit de kosten van de secun daire wegen voor 100 procent, die van de tertiaire wegen voor 75 procent en die van de niet- pianwegen voor 50 procent kun nen worden bestreden, maar wel David, als hij in zjjn tjjd de raad Gods gediend had, is ontslapen. Hand. 13 36. Deze grafrede, die boven alle mensenlot verheven is, is eenmaal door Paulus gesproken over ko ning David, de man, die bij zijn leven het aan alle geslachten heeft toegeroepen: de tijden uws levens zijn in Gods hand. Hoe menig sterveling kon wel in waarheid tot grafschrift heb ben: Hij ging heen zonder be geerd te zijn! Van deze man Gods wordt getuigd: „Hij ging heen, nadat hij de raad Gods ge diend had." Deze raad Gods, dat ss het plan, dat God had met zijn ieven. David is niet wederspan- nig geweest. Hij heeft Gods eer boven alles bedoeld en in de hoofdmomenten van zijn veelbe wogen leven de raad Gods en de plannen Gods gediend en mede uitgewerkt! Wij zouden willen vragen: hoe gebruiken wij ons leven? Stellen wij ons beschikbaar, opdat God Zijn raad ook door ons uitwerke en diene? Of vragen wij naar eigen wil of eer? In dat geval zal er van ons heengaan „onbe reid voor de geheimen der eeuwigheid", niet zo rustig van een ontslapen, een heengaan in vrede kunnen worden gesproken. God beware ons er voor, dat wij zouden weigeren Zijn raad te dienen. Wanneer dat „heengaan" is, wij weten het niet. Dit is de heer lijke en zalige gerustheid voor hen, die Davids God tot hun Gids hebben: God bemoeit zich met hun levensdag en hun stervens- are! Het zij ik leef of sterven moet, Ik vond gena door Christus' bloed, En 'k weet, dat eens na 't sterven Ik 't hoogste heil zal erven. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verklaard, dat de Brit se regering betreurt, dat Israël sen zo „onverzoenlijke houding" aanneemt ten aanzien van de plannen voor een regeling van de kwestie van het Midden-Oos ten, zoals die deze week door mi nister Eden zijn uiteengezet. „De Britse regering blijft van oor deel, dat het Arabisch-Israëlische conflict slechts opgelost kan wor den in een geest van inschikke lijkheid. en door het doen van concessies aan beide zijden". Sjaret, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, heeft te .New York verklaard, dat Israël het denkbeeld van het doen van concessies op gebied van grond gebied geheel van de hand wijst. De woordvoerder zei verder, dat, toen Eden er voor waar schuwde, dat de partij, welke haar toevlucht zou nemen tot ge weid, de sympathie van Groot- Brittannië zou verliezen, hij in het bijzonder doelde op de recen te voorstellen van de secretaris generaal der Verenigde Naties ten aanzien van de toestand bij de gedemilitariseerde zóne van El Au ja en de pogingen van de leider van de bestandscommissie De voorstellen van de secretaris generaal der Ver. Naties houden sun. in, dat beide partijen hun strijdkrachten uit het gedemili tariseerde gebied terugtrekken. Van de zijde van Syrische po litieke kringen en Syrische bla den wordt gunstig commentaar geleverd op de toespraak van premier Eden, waarin hij onder noeer bemiddeling van Engeland aanbiedt bij de regeling van de Palestijnse kwestie, zo seint ï\eu- ter. De Westerse mogendheden, zo zegt men, blijven de Midden-Oos terse kwesties aanpakken op dezelfde wijze als lang geleden De verklaring kan de Arabieren niet bevredigen. Zij eisen de uit voering van de resoluties der Verenigde Naties. geeft de wijze, waarop de com missie Oud haar denkbeelden wil verwezenlijken, aanleiding tot critiek. Deze critiek betreft drie zaken, t.w. het totaal der ter be schikking te stellen middelen, de verdeelsleutel en de te sterke bin ding van de provincie. Wat het eerste betreft wordt gezegd, dat terwijl de commissie Oud 1.4 millioen gulden nodig acht voor de secundaire wegen een be drag van 15.7 millioen in 1950 al nergens voldoende was om de totale kosten van het secundaire wegenplan te bestrijden. Ged. Staten zijn van mening, dat men langs (Je door de commissie Oud gekozen weg niet kan komen tot een juiste vergelijking der kos ten, omdat de methode van finan ciering bij de uitvoering der we genplannen van provincie tot provincie verschilt. Bovendien wordt onjuist gehandeld door de behoefte voor de toekomst te be rekenen naar de historische kost prijs. Voor Zeeland zal hetgeen wordt voorgesteld bij lange na niet kun nen brengen wat noodzakelijk is, n.l het geheel uitvoeren der we genplannen en het geleidelijk op peil brengen van de niet-planwe- gen, tegelijk met het in stand houden van hetgeen reeds ge reed kwam. Concreet betekent dit, dat de verkeersarmoede mede een rem blijft op de economische ontplooiing van Zeeland en dat de landbouw zich niet kan mecha niseren noch de gewenste teelt keuzen kan toepassen. Er zijn in de provincie nog altijd gebieden, waar men vanwege de onvol doendheid der wegen practisch geen keus heeft tussen halm- en hakvruchten, omdat de afvoer van de laatste te kostbaar is. Als onderdeel van het Deltaplan krij gen de belangrijke delen der pro vincie eindelijk redelijk te achten verkeers- en vervoersmogelijkhe den. De verkeersarmoede kan daardoor worden opgeheven, mits Zeeland in staat wopot gesteld het wegenprobleem op te lossen. Geschiedt dit niet, dan dreigt het gevaar, dat Zeeland opnieuw ge doemd blijft om vele jaren een in economisch opzicht achterlijk 7» gebied in Nederland te blijven. Daarom wordt met klem aange drongen op een verhoging der middelen. Ged. Staten delen mede, dat naar een raming van 1952 nog in het secundaire wegenplan 17.5 millioen gulden zal moeten wor den geïnvesteerd en in het terti aire wegenplan 25.5 millioen, waarbij dan nog komen de niet- planwegen, welker uitvoering vele tientallen millioenen zal ver gen. Ged. Staten nemen stelling tegen de opvatting als zou de op brengst der motorrijtuigenbelas ting per provincie een juist gege ven zijn voor de berekening der verkeersintensiteit. Zij schrijven dat voor vele cen traal gelegen bedrijven en dien sten deze belasting in het cen trum wordt voldaan, terwijl in provincies met grote bevolkings centra er naar verhouding meer auto's in gebruik zijn, die niet buiten de bebouwde kommen ko men. Bovendien is voor land- bouwtractoren geen motorrijtui genbelasting verschuldigd, terwijl deze mede worden gebruikt voor de afvoer van landbouwproducten over de wegen. Ook wordt geen belasting betaald voor buiten landse auto's, die naar verhou ding meer gebruik maken van de wegen in de grensprovincies dan van die in andere gewesten. Zo maakte vorig jaar het aantal tussen Vlissingen en Breskens overgezette buitenlandse auto's bijna een kwart van het totaal uit. Ten aanzien van de niet-plan- wegen moeten als factoren voor de verdeling der bijdragen wor den meegeteld de grondsoort voor landbouwdoeleinden, de verkave ling der gronden, de al of niet aanwezigheid van spoorwegen en van water. Grote delen van Zee land liggen niet aan de spoorlijn of aan water (havens), zodat het vervoer met name van landbouw producten over de weg dient te geschieden, ^eeland neemt een uitzonderingspositie in. Als ge volg van de geografische gesteld heid behoeft het een groter we gennet dan wanneer het grond gebied een groter geheel zou uit maken, aldus Ged. Staten. ZATERDAG 12 NOV. TERNEUZEN: Collecte „De dag van het oorlogsgraf". Luxor-Theater, 8 u.: „Mede lijden voor de Zondares". Concertgebouw, 8 u.: „Aas gieren over Texas". Terrein West Bolwerk, 3.30 u.: Tern. Boys 2Driewegen I AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De slag aan de Bloed rivier". ZONDAG 13 NOVEMBER. TERNEUZEN: Café Kolkzicht, 7 uur: Prijskaarten. Terrein West Bolwerk: 2.00 uur: Voetbalwedstr. Terneu- zenOdio. Luxor-Theater, 8 u.; „Me delijden voor de zondares"; 2 uur: „Aasgieren over Texas"; 4% uur: „Medelijden voor de zondares". Concertgebouw, 8 u.: „Aas gieren over Texas". AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: „De slag aan de bloedrivier; 8 uur: „Inferno". GERHARD LOZIE MOET BEIDE BENEN MISSEN. De naar Canada geëmigreerde Dordtenaar Gerhard Lozie, die in October tien dagen op de vleugel van het verongelukte vliegtuig, waarin hij tweede vlieger was, in nijpende kou en zonder voedsel heeft gezeten, wordt op het ogen blik verpleegd in het Royal Alex andra Hospital in Edmonton. De jongeman zal beide benen, die waren bevroren, moeten mis sen, één been is reeds geampu teerd en zeer binnenkort zal de eugdige vlieger, die in Decem ber zijn examen voor het gezag- voerdersbrevet zou afleggen, een tweede operatie moeten door staan. Uit medeleven met zijn ouders en begaan met het lot van Ger hard hebben enkele Dordtenaren een comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen om de ouders in de gelegenheid te stellen per vliegtuig naar Ed monton te reizen. De werkzaam heden van dit comité worden aanbevolen door enkele vooraan staande bewoners van Dord recht, onder wie de burgemeester mr J. A. H. J. van der Dussen. De voor de reis benodigde som bedraagt 6500. 76-JARIGE URKER NAAR ZUID-AFRIKA. De 76-jarige heer F. van Urk uit Urk is Vrijdag met de „Bloem fontein" naar Zuid-Afrika ver trokken. Een der zoons van de heer Van Urk heeft zich daar ge vestigd om de visserij te beoefe nen en tot nog toe met goed re sultaat. De Urker visser denkt echter meer te kunnen bereiken door in de Walvisbaai de zgn. kamervisserij toe te passen, die ook wordt uitgeoefend aan de afsluitdijk. Hij heeft hiermede echter geen ervaring opgedaan en nu gaat zijn vader naar Afrika om hem met raad en daad bij te staan. Ge vist zal worden op sardinen, die zich aan de Afrikaanse kust niet gemakkelijk in een sleepnet la ten vangen. De visserij, die de oude Van Urk zal invoeren wordt beoefend met staande, aan palen bevestigde netten, die ver schillende afdelingen bevatten, vandaar de naam kamervisserij. De heer Van Urk hoopt in April 1956 terug te keren naar Urk. Van het rapport, dat Van Urk dan zal uitbrengen, zal het afhan gen of nog meer Urker vissers naar de Walvisbaai zullen ver huizen. BRAND IN RIJWIELFABRIEK TE AMSTERDAM. in elkaar gebouwd. Na ongeveer drie kwartier kon het sein brand meester" Worden gege ven. Toen de brand uitbrak was er niemand in de werkplaats aan wezig. De schade (ook veel wa terschade) wordt door de verze kering gedekt. WEL INSTAPPEN, NIET INSTAPPEN... KLAP. In de vroege morgenuren van Donderdag j.l. heeft op het hoofd stedelijke centraal station de drukte bij het in- en uitstappen een vechtpartij opgeleverd. Uit een trein, die juist was bin nengekomen, stroomden de rei zigers naar buiten. Onder dege nen die stonden te wachten om in te stappen, was één man, die zijn ongeduld niet meer kon bedwin gen, en zich tegen de stroom in naar binnen trachtte te worste len. Een uitstapper „nam dat niet" en trok de instapper aan zijn jasje. Op zijn beurt nam de instapper dat weer niet van de uitstapper, en deelde een klap uit. Het gevolg: kunstgebit stuk, bloedend gezicht, gezwollen lip pen. Uitstapper en instapper beland den tenslotte op het politiebu reau in de Warmoesstraat, waar de instapper een verhoor werd afgenomen ter zake van mishan deling. „IN DE JENEVER GESTIKT..." Onder de gebruikelijke stroom van hotel-briefjes, die de politie van Amsterdam 's nachts te ver werken krijgt, was er gisternacht een, dat de wachtcommandant van het bureau Warmoesstr. zijn bril iets vaster op zijn neus deed zetten. Er stond n.l. laconiek op geschreven: „In de jenever ge stikt". Er werd een onderzoek inge steld. Daaruit bleek dat in het betrokken logement niemand was overleden, maar wel dat daar de mededeling was binnengeko men dat „Tinus in de jenever was gestikt". De logementhouder had gemeend er goed aan te doen de politie in kennis te stellen. Na wat heen en wéér gepraat kwam aan het licht daf .„Tinus, na enke le glaasjes te hebben geleegd, zich te goed had gedaan aan een hoeveelheid pekelvlees en daar bij in moeilijkheden was geraakt", aldus de politie. In het Binnen gasthuis, waar de man voor me dische hulpverlening naar toe was gebracht, is hij gisternacht is overleden. BELGISCHE WAPENSTILSTANDSDAG. Ongekend druk bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. Waarschijnlijk heeft het fraaie weer er toe bijgedragen, dat onze zuiderburen op de dag der her denking van de wapenstilstand in België, gisteren als het ware een invasie van Belgische bezoekers in Zeeuws-Vlaanderen hebben ge daan. Reeds in de morgenuren was het aan alle grenskantoren te merken, dat zeer veie Belgen op deze vacantiedag een bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen zouden bren gen en naarmate het middaguur naderde, werd de stroom van Belgische auto's, motor- en brom fietsers en wielrijders allengs overstelpend. Uit vrijwel alle plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen werden be richten ontvangen over het zeer groot aantal Belgische bezoekers. Te Sluis was al spoedig geen plaatsje meer vrij om een auto te parkeren, hetgeen ook het geval was in Oostburg, Sas van Gent, Hulst, Axel en Terneuzen. Ook de veerdiensten hadden de gehele dag een stroom van Bel gische auto's te verwerken, want tal van automobilisten maakten vanuit Zeeuws-Vlaanderen een rondrit door Zuid-Beveland en Walcheren of keerden via Noord- Brabant naar België terug. In de winkelstraten was er bij tijden geen doorkomen aan en 't bleek, dat „Holland" toch nog al tijd goedkoper is dan België, want de kooplust was groot bij de bezoekers en tal van zaken hebben een „goede" dag gehad. Ook in de café's heerste tot laat in de namiddag een grote bedrij vigheid. Ondanks de geweldige ver keersdrukte deden zich in Ter- neuzen, dat> gisteren in het cen trum wel een Belgische stad ge leek, geen enkel verkeersongeval voor. V.V.H.-DAG TE MIDDELBURG. Op Donderdag 17 November zal de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening in Zeeland een provin ciale dag in de sociëteit „De Vergenoeging'' te Middelburg houden onder leiding van mevr. S. C. de Casembrootvan der Feltz. De landelijk voorzitster der federatie, mevr. S. H. Goossens— Steeiink, zal spreken over de nuip aan de vluchtelingen in Ka- rinthië. Drie plaatselijke federa ties zullen vijf-minuten-praatjes doen houden en verder zal de heer J. L. R. Kapitz, kringhoofd B.B. op Walcheren, spreken over „De vrouw en de B.B.". In Zee land, waar de actie der huisvrou wen voor de vluchtelingen nu zes maanden aan de gang is, is tot heden ruim 27.000,bijeenge- Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen te Terneu zen worden waargenomen door dokter P. J. Nijsten, Tel. 2324. Apotheek open: Hamann, Noord straat 69. Maarschalk Boelganin, de Sow- jet-Russische premier, zou gaar ne gewoon „mijnheer" genoemd willen worden wanneer hij bin nenkort in India vertoeft, aldus heeft de Sowjet-ambassade te Nieuw Delhi doen weten. De In diase regering heeft hier mee in gestemd. Boelganin wordt, met partij-secretaris Chroestsjef, 18 November in India verwacht. Volgens de „Times" duidt Boel- ganins verzoek op het verlangen als „man van de vrede" te wor den beschouwd. Gistermiddag omstreeks één uur is door nog onbekende oor zaak brand ontstaan in het ach terhuis van het pand Oude Zijds Voorburgwal 131 te Amsterdam, waarin een rijwielfabriek is ge vestigd. De brand ontstond in de mon tage-afdeling op de tweede ver dieping van het uit 1694 stam mende achterhuis en richtte vrij Hoe is het toch mogelijk, dat stoornissen van zo uiteenlopende aard allen hun oorsprong vinden in die ene afwijking, die in de keel zetelt? Om dat te begrijpen moeten we ons enige voorstelling maken over de ligging en de func tie, van de amandelen. Deze kleine organen, die zich bevinden op de grens van mond- naar keelholte en eveneens op de overgang van neus naar .keel heb ben tot taak het lichaam te be schermen tegen allerlei schade lijke invloeden, zoals ziektekie men, die via mond of neus binnen zouden kunnen dringen. De amandelen of tonsillen zijn dus trouwe drempelwachters, die ons helpen gezond te blijven. Bij deze taak staan ze aan herhaal de prikkeling bloot, hetgeen aan leiding kan zijn dat ze zich over matig gaan ontwikkelen en dat ze soms zelfs ook ontstoken ra ken. Dikwijls komen de ouders al bij de dokter met de vraag of de amandelen van hun zoontje of dochtertje er misschien uit moe ten. Het kunnen verschillende re denen zijn die hen op dit idee brachten: het kind slaapt met open mond. ofwel het doet afwe zig en het ziet er dom uit. Soms vinden de leerkrachten, dat het op school aan oplettendheid ont breekt en zijn zij het, die de stoot tot het doktersbezoek hebben ge geven. Vaak blijken de amandelen dan inderdaad te groot te zijn en ver wijdering van deze gewoekerde organen brengt dan meestal een prachtige verbetering. Slechte schoolvorderingen kun nen vanzelfsprekend ook allerlei andere oorzaken hebben! Bezit een kind van nature een te gerin ge verstandelijke begaafdheid, dan mag men zich van de resul taten van het „amandelen-knip pen" op dit punt natuurlijk geen overdreven voorstellingen maken. Het komt ook voor, dat het kind mee naar het spreekuur ais de dokter hun meedeelt, dat al die narigheid waarschijnlijk een gevolg is van te grote tonsil len. MET OPEN MOND De gevolgen van zulk een woe kering van de neus- keelamandel laten zich gemakkelijk raden: bij het ademhalen moet de mond opengehouden worden, 's Nachts gebeurt het daarenboven nogal eens, dat de tong wat naar ach teren zakt, hetgeen in dat geval benauwdheid tengevolge heeft, waardoor het kind dan wakker schrikt. Door de onvoldoende nachtrust is het kind 's morgens niet uitge slapen. Het is op school moe en hangerig en het kan de aandacht moeilijk bij de Jes houden. Voorts is de ademhalingslucht, die door de mond komt, niet voorver warmd en niet van stofdeeltjes ontdaan, zoals dat het geval is met de inademingslucht, die de neus gepasseerd heeft. Dit ver oorzaakt gemakkelijk verkoud heden, keelontstekingen en ande re aandoeningen. INFEUTIEBRON Daarnaast worden tonsillen die zelf in ontsteking zijn geraakt, op hun beurt dikwijls weer een bron van nieuwe infecties voor de rest van het lichaam. De meest uit eenlopende ziekteprocessen kun nen daarvan het gevolg zijn. Niet alleen bij kinderen, ook bij volwassenen kan men deze gang van zaken aantreffen. Zo zal men bijvoorbeeld bij mensen, die aan steeds terugkerende aanvallen rheumatiek lijden, overwegen of de amandelen moeten worden verwijderd. Dr H. W. SCALONGNE. bracht. Men hoopt de 50.000, te halen. Teraardebestelling J. A. Meertens. Onder grote belangstelling werd Woensdag op de algemene be graafplaats teraardebesteld het stoffelijk overschot van de heer J. A. Meertens, die gedurende vele jaren in het openbaar leven een vooraanstaande plaats in nam. Hij was mede-oprichter en be stuurslid van de Technische school alhier, mede-oprichter en secretaris-penningmeester van de vereniging „Ziekenverpleging in Zeeuws-Vlaanderen", en tal van jaren secretaris van de afd. Zee land van de Nederlandse Aanne- mersbond en voorzitter van de patroonsbond „Samenwerking", opperbranameester van de vrij willige brandweer, lid van de ver enigingsraad en van het provin ciaal bestuur der N.C.R.V. Aan de groeve herdacht burge meester Teilegen namens het ge meentebestuur en de vrijwillige brandweer de overledene, namens de vereniging „Ziekenverpleging in Zeeuws-Vlaanderen" sprak de heer M. Maas uit Biervliet, en namens het bestuur der Techni sche School de heer C. A. Kaan. De heer P. Meertens, zoon van de overledene, dankte namens de familie voor de van zo vele zijden ontvangen bewijzen van deelne ming en de laatste eer de over ledene bewezen. Bond zonder naam. In het Concertgebouw werd gisteravond een voorstelling ge geven ten bate van pater Loop's „Bond zonder naam". Mr Koverto, de Gooise tele- paath-helderziende gaf enkele sterke staaltjes van gedachten- lezen te zien. Nelly en Dick Rec tor brachten een zeer beschaafd programma van klein-kunst. Een persoonlijke vriend van pater Loop sprak bij de aanvang van de avond enkele woorden over doel en wezen van de „Bond zonder naam" en spoorde de aanwezigen aan, lid te worden. Jammer dat er voor deze avond zo weinig belangstelling was. K. A. V.-avond in het Parochiehuis. Een groot aantal dames-leden van de K.A.V. hebben in het R.K. Parochiehuis een feestavond bij gewoond, waarbij de diocesane leidster mej. Kessel uit Breda een inleiding hield. De voorzitster der afdeling Ter- neuzen van de K.A.V., mevr. Duurinck, opende met een woord van welkom aan de geestelijke adviseur kapelaan Janssen, mej. Kessel, de wnd. voorzitter der K.A.B. afdeling Terneuzen ue heer P. de Bruijn en de voorzitter der K.A.J. de heer P. J. Maas. In haar zeer interessante inlei ding wees mej. Kessel op de be langstelling die de vrouwen en speciaal de moeders dienen te hebben voor de problemen in de hedendaagse maatschappij en vroeg in verband hiermede de aandacht voor de verkiezingen die in 1956 zullen worden gehou den. Spreekster belichtte uitvoe rig de taak die door Katholiek Nederland in het verleden werd volbracht, waaraan nu gewerkt wordt en hoe het werk van Chris telijk Nederland zich in de toe komst zal moeten ontwikkelen. Na deze aandachtig beluister de rede werd gedurende de pauze een verloting gehouden die om de vele beschikbare prijzen zeer de aandacht had. Kapelaan Janssen vroeg in een korte toespraak de medewerking van de moeders om het jeugd werk te helpen bevorderen. In de loop van de avond werden door de voorzitster der K.A.V. nog diverse acties voor het sei zoen 19551956 bekend gemaakt. grote schade aan. De brandweer wordt genomen, omdat het oor had nogal moeite om de vuur- Pijn heeft of altijd lusteloos, ver haard te bereiken, want de ge- kouden en koortsig is. De ouders bouwen zijn hier dicht tegen en zijn dan ten zeerste verwonderd SAAIE, LICHT VERDEELDE MARKT. Het blijft Kwakkelen op de Amsterdamse effectenmarkt. We gens wapenstilstandsdag bleven enkele Europese beurzen geslo ten en naar het scheen was de activiteit gisteren nog minder dan Donderdag, toen slechts voor 1,8 millioen nominaal in aan delen is omgezet. Bij de inter nationals was de stemming licht verdeeld. Philips wist een koers winst te behalen van vier pun ten, hetgeen in verband werd ge bracht met de publicatie van een Amerikaans effectenkantoor, waarin op de merites van het Eindhovense bedrijf wordt gewe zen. Unilever goed prijshoudend op 457%. Kon. Olie en A.K.U. noteerden ongeveer drie punten lager. Het vrijwel totale gebrek aan orders was er ook oorzaak van, dat de scheepvaartsector over het algemeen op een iets lager ni veau kwam. De nadelige ver schillen bleven echter beperkt. Voor de cultures viel de stem ming niet tegen. Ook hier lagen de hoeken meestentijds verlaten, doch de hoofdfondsen wisten zich aardig te handhaven. Enkele incourante suikeraan delen, die Donderdag in open hoek iets aantrokken, moesten deze winst gisteren grotendeels afstaan. Guldensbeleggingen stil en in feite -onveranderd. Prolongatie 2% pet. NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 602%—605 Philips: 351—355 slot 605 slot 355 Nw Philips: 341% -343% slot 343% Unilever: 456—457 Hoogovens 384—385 slot 457 (603%) (352%) (341%) (457%) (378) Officiële opening Dorpshuis te Sint Kruis. Op Zaterdag 3 December a.s. zal te Sint Kruis het Dorpshuis officieel worden geopend door mevr. De Casembroot, geb. baro nesse Van der Feltz, de echtge note van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland. De Commissiaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot, zal daarbij tegenwoordig zijn. Dit Dorpshuis dat in deze klei ne plaats is tot stand gekomen door verbouwing van de voorma lige openbare lagere school, ge tuigt van een grote gemeen schapszin der bevolking. Er werd een vereniging tot behartiging van de belangen van Sint Kruis opgericht die door allerlei acties er in slaagde om 15.000 bij el kaar te krijgen, hetgeen niet min der dan 30 per inwoner bete kent. Het Dqrpshuis zal worden gebruikt voor het houden van allerlei bijeenkomsten, zoals to neeluitvoeringen, cursussen voor de landarbeiders, tentoonstellin gen, maar ook is er een vriesbox- centrale in onder gebracht, een der eerste in Nederland, waar vooral de landbouwende bevol king veel nut van zal hebben. Prachtige toneeluitvoering. Door het Nederlands Kamerto neel uit Antwerpen werd voor de leden van de „Kunstkring Van den Vos Reinaerde" alhier een toneelvoorstelling gegeven met het boeiend toenelstuk „De reizi gers van Forceloup", waarmede zowel het toneelgezelschap als de Kunstkring 'n groot succes heeft behaald, want nimmer zag men alhier een zo'n hoogstaande ver tolking van een toneelspel, waar in alle optredende dames en he ren zich ten volle gaven. De voorzitter van de Kunst kring vertolkte dan ook de gevoe lens van alle bezoekers, toen hij aan het slot van de avond het ge zeischap dank bracht voor de ge schonken genotvolle avond en ©n der een daverend applaus bood hij de dames van het Nederlands Kamertoneel bloemen aan en de heren een doos sigaren. Filmavond B.B. Woensdagavond werd in het patronaatsgebouw alhier 'n avond gegeven voor de leden van de „Bescherming Bevolking". Koe wacht, dat op het ogenblik toont aan deze organisatie te willen medewerken, was goed vertegen woordigd. Nog enkele leden en het vereiste aantal is volledig. De heer Truffino gaf een uit eenzetting over het doel van de bescherming-bevolking, zowel in tijden van oorlog als in vredes tijd. Daarna werden enige films vertoond. Na alle leden een con sumptie te hebben aangeboden, dankte de heer Truffino voor de goede opkomst en hoopte dat Koewacht in deze organisatie op dezelfde voet mag verder gaan. Verkeersongeluk eist een dode. Gisteravond omstreeks half gif had op de Kanaalweg tussen Sps van Gent en het kruispunt Zafgl-, straat een aanrijding plaats tus sen een vrachtauto komende yit de richting Sluiskil en een vracht, auto komende uit de richting Sas van Gent. n;, Vermoedelijk zijn de laadbaklien van de vrachtautefs met elkaui in aanraking gekomen, tengevol ge waarvan de uit de rightj^ig Sluiskil komende vrachtwagen-, bestuurd door de ongeveer 40- iarige J. Blankaart wonende te Rustwat, Terhole, in het kanaal terecht kwam en de andere auto geheel omzwaaide, doch op de weg bleef staan. Direct werden pogingen in het werk gesteld om de chauffeur uit de cabine te bevrijden, doeti dit mocht helaas niet gelukken. Het slachtoffer is ongehuwd- Door een takel van het beurt schip van de heer Voerman werd enige uren later de vrachtauto boven water gehaald en op de rijweg gezet. R.K. Middenstand vierde feest. ,Ik voel me als een vervelende oom op een gezellige bruilóft", aldus begon de heer W. Perqüin, perschef van de Nederlandse R.K. middenstandsbond, zijn rede tijdens de feestvergadering, dié door de R.K. middenstand afd. Stoppeldijk in het Verenigingsge bouw was belegd. Wel een bewijs dat er een gezellige sfeer heerste op deze druk bezochte feest avond. Niettemin achtte de heer Perquin het toch wel nuttig om ook eens een ernstig woord te doen klinken. Hij kon overigens zijn causerie op prettige toon beginnen met het aanbieden van zijn geluk wensen aan de afdeling met het behaalde resultaat in de leden werfactie. In deze actie toch, die in 1954 werd gevoerd, behaalde de afdeling Stoppeldijk de eerste prijs in Diocesaan verband. De heer Perquin onderstreepte de gelukwens, die reeds eerder op de avond door de Diocesaan- voorzitter, de heer A. Lockefeer, was uitgesproken en waarbij deze als blijvend aandenken een fraai tafelvaantje had aangebe den, dat meteen een plaats vend op de bestuurstafel. Een groot gedeelte van de avond was gewijd aan de feest viering. Met muziek, zang en declamatie bleef de stemming er tot laat in de avond best in. De heer L Weegenhausen nam met zijn accordeonorkest het muzi kale gedeelte op voortreffelijke wijze voor zijn rekening. De zang- en declamatienummers, die door de jongedames van de mid denstand, onder leiding van ka pelaan Rombouts, op het toneel werden gebracht, waren goed en vol variatie. Tussen de bedrijven door werd koffie met gebak ge serveerd en een rokertje aange boden. De afdeling Stoppeldijk mag terug zien op een buitengewoon geslaagde feestavond, die nog lang in herinnering zal blijven. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie alhier zijn de volgende voorwerpen als gevonden aange- gegeven, welke zijn terug te be komen aan de daarachter vermel de adressen: bril, Plein 14; paar kinderwantjes, Axelsestraat 43; damespolshorloge, Terneuzense- straat 42; motorhandschoen, Veer B 20. RECHTBANK MIDDELBURG. Uitspraken. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de volgende appèlza ken: J. T. van E., slager te Terneu- neuzen, werd conform het vonnis van de kantonrechter te Terneu zen veroordeeld tot 50 of 10 da gen en ontzegging van het recht om gedurende een half jaar een bromfiets te berijden, indien hij binnen 1 jaar nogmaals een ver keersovertreding beging. Ds Th. R„ Geref. predikant te Schoondijke, werd overeenkom stig de eis ontslagen van rechts vervolging. De 18-jarige bakkerszoon J. H. M. uit Breskens werd, wegens 't niet gevolg geven aan een oproep van het dijkleger, veroordeeld tot 25 of 5 dagen. Wegens eenzelfde feit werd J. H. B., boekhouder te Breskens, veroordeeld tot 40 of 8 dagen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2