Binnenlands Nieuws Jl&sevs die Uit de Provincie Eric de Noorman - Het raadsel van Tuath Mor Zilveren ambtsjubileum Ds H. Pestman Beursoverzichl RENPAARD MET RACE WAGENTJE OP HOL. GEEN BEDDUS GEEN BETALING. AGENDA SLUISKIL. ZIERIKZEE Richtprijs baconvarkens opnieuw verlaagd Oost-West ontmoeting Top van Ganesj Himal bereikt Frans-Spaans grensincident Ook Zuid-Afrika trekt afvaardiging naar de V N. terug Ongeluk in Japanse mijn KLEIN BRANDJE AAN BOORD VAN LASBOOT IN AMSTER DAMSE HAVEN. De drijvende stoomspuit „Ja- son" van de Amsterdamse brand weer is om hall vijf gistermiddag uitgerukt voor een kleine brand aan boord van een z.g. lasboot, liggende langszij de Javakade bij het m.s. ,,Banka" van de N.V. stoomvaart maatschappij „Neder land". Naast de „Banka" lag een Rijnvaartuig, waarvan de bouten van het berghout werden wegge brand. Door wegspringende von ken brandde de slang van 't las apparaat door tengevolge waar van het uit de lascylinders stro mende acetyleengas vlamvatte. Met behulp van een sleepboot van de mij Neledland werd de lasboot vrijgetrokken van het zeeschip en het Rijnvaartuig, waardoor verder onheil kon wor den voorkomen. De inmiddels ge arriveerde Amsterdamse brand weer zette de acetyleencylinder, die in de nabijheid van twee zuur- stofcylinders stond, over boord. MYSTERIES RONDOM EEN ZONDERLINGE EXPEDITIE KNECHT. De mysteries rondom een Am sterdamse expeditieknecht die zich Woensdagmiddag door eigen zonderling gedrag in ernstige moeilijkheden heeft gebracht, sta pelen zich op. 'Deze 42-jarige man gedroeg zich Woensdagmiddag om 2 uur op de Zwanenburgwal zo uiter mate vreemd, dat voorbijgangers zich met hem gingen bemoeien. Uiterlijk scheen hij plotseling on wel te zijn geworden. Men waar- 'sohufwde ;de G.G.D., maar nog voor de ambulance was gearri veerd, herstelde de knecht zich en wilde weglopen. Hij begaf zich naar een motor, die er geparkeerd stond en maakte aanstalten er op weg te rijden. Toen arriveerde de ambulance. Een broeder onder zocht de man vluchtig. Hij bleek niets te mankeren. Opnieuw probeerde de man op de motor weg te rijden, doch een garagehouder uit de buurt hield ten hiervan terug, omdat hij toe vallig wist, dat de motor aan een ander behoorde. Dit alles geschiedde onder de «gen van een agent, die bij het door de G.G.D. ingestelde onder zoek aanwezig was. Gezien de uitlatingen van de garagehouder achtte hij het wenselijk de expe ditieknecht over te brengen naar öet politiebureau en daar ontdek ten de rechercheurs tot hun niet geringe verbazing dat de man aan contanten bijna 9500 op zak had set voorts een spaarbankboekje met een tegoed van 1250. Dat de recherche zich met enig achterdocht afvraagt of de knecht wel op eerlijke wijze aan al dit geld is gekomen, zal duidelijk zijn, vanneer men weet, dat daarna aan het licht kwam dat de knecht .-an sociale zaken wekelijks 28 steun trekt om van te leven... -De man ontkent echter enig misdrijf te hebben misdreven. Hij verklaarde dat hij iedere cent van rte contanten, die hij bij zich droeg,, zelf zuinig gespaard had. VogTlopig houdt de recherche fïem echter nog vast. BINNENSCHEEPJE AAN DE GROND OP HET IJSSELMEER. Sinds Woensdagmorgen zit het binnenschip „Spes Nostra van schipper De Leeuw van Wenen 4 km Oost-Zuid-Oost van Pam pus op het IJsselmeer aan de grond. De verzekeringsmaat schappij in Groningen is ge waarschuwd. Deze zal moeten be. slissen of een sleepboot dient te worden gestuurd om de „Spes Nostra" vlot te slepen. Het scheepje, dat 220 ton meet, heeft, voor zover bekend, geen smstige schade. Aan boord be vinden zich zes personen. De sluismeester van de Oranjeslui zen. zal voor de aanvoer van voedsel zorgen. PLEISTERPLAATSEN LANGS RIJKSWEGEN? Het vraagstuk van pleister plaatsen langs rijkswegen heeft de aandacht van de rijkswater staat. Men is er van overtuigd, dat er voor de vrachtwagen chauffeur iets moet gebeuren en werweegt daarom het aanbren gen van inrichtingen als langs de Duitse wegen, zij het op beschei dener schaal, omdat hier niet met zulke lange afstanden reke ning behoeft te worden gehou •den. Het gaat hier om een zekere •Mtrvice voor de chauffeurs, met beperkte slaapgelegenheid. Be slissingen zijn nog niet genomen maar gedacht wordt aan het in richten van dergelijke pleister plaatsen bij Nieuwerkerk op rijksweg nr. 16 tussen IJssel- monde en het splitsingspunt met rijksweg nr. 15, alsmede op de wegen van Utrecht naar het Zui den. GEVALLEN VAN KINDERVER LAMMING IN DORDRECHT. De directeur van de G.G. en GJ>. te Dordrecht heeft zich ge noodzaakt gezien enkele richtlij nen uit te geven voor de huisart sen en specialisten, betrekking hebbende op poliomyelitis (kin derverlamming). Hij is hiertoe overgegaan, omdat in Dordrecht en in enkele plaatsen in de om geving van de stad gevallen van Kinderverlamming zijn geconsta teerd. De oorzaak van het feit, dat in Dordt vrij plotseling ge vallen zijn opgetreden, is voor alsnog duister, temeer daar de nazomer, waarin kinderverlam ming zich meestal voordoet, voorbij is. LEDIGE DIESEL OP EEN GOEDERENTREIN. Gistermorgen omstreeks half zes is ,bij HouthemValkenburg, tussen Meersen en Valkenburg, een ledige dieseltrein op een stil staande goederentrein gelopen. De botsing gebeurde toen de goe derentrein werd binnengeloodst nadat hij enige tijd voor een on veilig signaal had gestaan. Zes goederenwagens kantelden en versperden het hoofdspoor. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. De dienst tussen Meerssen en Valkenburg werd enige tijd met bussen onderhou den, terwijl het spoorwegverkeer tussen Valkenburg en Maastricht v.v. omstreeks 12 uur werd her vat. Nader blijkt, dat vier wagens zijn gekanteld en twee ontspoord. „PIPER CUB" VERONGELUKT Gistermorgen om ongeveer tien uur is in de legerplaats bij Olden- broek een militair vliegtuig van het type „Piper cub" bij de lan ding verongelukt en totaal ver nield. De bestuurder, sergeant vlieger A. Rjoetma uit Arnhem, werd slechts licht gewond. De tweede inzittende, de waarnemer vaandrig W. E. van Vught, uit Tilburg, kreeg een ernstige ver wonding aan het hoofd en een lichte hersenschudding. Woensdagmiddag tegen vier uur heeft een geschrokken ren paard, dat een licht 2-wielig race wagentje achter zich aantrok, Amsterdam-Noord op stelten ge zet, toen het op hol sloeg. De 43-jarige veehouder J. On rust reed in dit wagentje over de Kanaaldijk. Er achter was een tweede renpaard gespannen. Dit tweede paard, volgens de politie wegens het zachte weer in een dartele bui, sprong met zijn voor benen de lucht in en raakte toen verward in een lus van het lange leidsel. Dit werd als gevolg plot seling sterk gespanitëh en het voorste paard schrok dermate, dat het op hol sloeg. De veehou der tuimelde achterover van het wagentje af en kwam pardoes onder het tweede paard terecht, hetgeen hem enkele lichte ver wondingen en builen bezorgde. Intussen rende het voorste paard kris kras langs het zijka naal en over de Oostzanerdijk in de richting van de stad. Uit de tegenovergestelde rich ting kwam een personenauto, die er slechts zeer gedeeltelijk in slaagde het naderend gevaar te ontwijken. Het paard schampte de auto, doch het racewagentje botste met het linkerwiel tegen de voorzijde aan en reed met dat wiel in de lengte over de kap van de auto heen. Het paard trok het wrak onver saagd verder achter zich aan en bekroonde de vernieling, toen het een bestelauto tegenkwam. Opnieuw botste het vehikel tegen de voorzijde aan. Beide auto's werden daardoor beschadigd. Tenslotte belandde het paard met het wrak achter zich in de naast de dijk gelegen sloot. Een agent slaagde er met medewer king van omwonenden in het dier uit het water te halen, waarbij bleek, dat het rechterachterbeen bij de wilde ren geblesseerd was. Het wagentje was volkomen ver nield. SCHIPBREUKELINGEN 27 UUR IN DE MAST. Woensdagavond zijn twee vis sers uit Termunterzijl aan land gebracht, nadat ze 27 uur in de mast van hun gezonken vaartuig hadden gezeten. De mannen wa ren Dinsdag aan het vissen op de Eems toen een vrij dichte mist kwam opzetten. Zij besloten met de kleine vissersboot „Zeearend" uit Termunterzijl, waarop zij voe ren, de thuishaven weer op te zoeken. Het schip, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks vier uur zee had gekozen, wend de omstreeks elf uur Dinsdag morgen de steven. Kort daarna is de „Zeearend" op een wrak ge lopen, in de nabijheid van het eiland Rottum. Beide vissers, de heren L. Landman en A. Vonde ling, konden zich, nadat ze hun schip op een zandplaat hadden gezet, voorlopig in veiligheid stel len door in de mast te klimmen. Zij hebben de rest van de dag en ook de nacht van Dinsdag op Woensdag daar doorgebracht. Eerst Woensdagmiddag werden de verkleumde schipbreukelingen, die toen 27 uren op een ijzeren stand in de mast hadden gezeten, uit hun benarde positie verlost door de schipper van de even eens uit Termunterzijl afkomsti ge vissersboot de T.M. 21. De Zeearend'wordt als verloren beschouwd. GESTOLEN JUWELEN BRACHTEN 17.000 OP. Gistermiddag zijn de juwelen geveild, die twee jaar geleden in Den Haag tijdens baggerwerk- zaamhedfeh werden gevonden en die deel hebben uitgemaakt van een in 1920 gestolen collectie, welke een waarde had van vier ton. 37 nummers, waaruit de par tij bestond, bracht totaal 17.000 gulden op. Er werd zonder veel animo geboden op de sieraden, die een deel vormden van de ar tikelen die deze middag onder de hamer kwamen. Zo af en toe -blijkt, wanneer een schip zich in volle zee be vindt, dat er een verstekeling aan boord is. Het is dan gewoonte, dat hij een baantje krijgt en zo doende zijn reis betaalt. Een heel enkele maal komt het wel eens voor, dat de „blinde" passagier niet ontdekt wordt, zoals bijvoor beeld de Duitser, die kans had gezien zich in New York aan boord van de „Rijndam" van de H.A. lijn te verstoppen. In Rotterdam lukte het hem onge merkt van boord te komen en VRIJDAG 11 NOV. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Medelijden voor de Zondares". Concertgebouw, 8 uur: „Mysterie-show". ZATERDAG 12 NOV. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Medelijden voor de Zondares". Concertgebouw, 8 u.: „Aas gieren over Texas". i AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De slag aan de Bloed rivier". Duitsland te bereiken. De rederij achterhaalde evenwel zijn adres en men stuurde hem een brief, daarin vrabend of hij misschien alsnog zijn passage zou willen betalen. Per kerende pqst kwam er antwoord: neen, de Duitser voelde er niets voor, want toen hij aan boord was gegaah, storid er bij 't kantoor van de admini strateur aangeplakt, dat het schip was volgeboekt en er geen bed meer over was. Waarom zou hij dan betalen? Wel wilde hij voor het gebruik van een niet nader te noemen vertrekje een regeling treffen a raison van tien cent per keer. Het totale bedrag heeft hij evenwel niet genoemd. Een lusteloze markt. Wallstreet heeft zich Woens dag, in tegenstelling tot het Dam rak, niet laten beïnvloeden door de minder gunstige berichten uit Genève en de stemming aan de overkant was vast. De Amster damse effectenbeurs echter, an ders zeer gevoelig voor New York, werd hierdoor gestimuleerd en kon gistermiddag moeilijk op gang komen. Het buitenland liet verstek gaan, publiek en beroeps- handel ondernamen zo goed als niets en de markt had de gehele middag een uiterst lusteloos ver loop. De suikerhoek vormde een kleine uitzondering, hier werd een drietal fondsen in open hoek verhandeld waarbij de notering twee a drie punten steeg. Van de weeromstuit waren ook rubbers en tabakken een fractie beter. Bij de internationals steeg Kon. Olie ruim twee punten tot 606% de overige soorten bleven aanvankelijk dicht bij de slotno- tering van Woensdag hangen doch later op de middag noteer den Unilever en AKU een puntje luier. Op de scheepvaartafdeling viel al evenmin veel te beleven en de voornaamste soorten bleven in een doen met Woensdag of een fractie beter. De beleggingsmarkt stelde teleur. Sinds enkele dagen is de stemming hier prijshoudend doch gistermiddag boekten de voornaamste soorten een klein verlies. De conversielening 1947 daalde zelfs van 997/io tot 99%. Prolongatie'2% pet. NABEURSKOERSEN. De Amsterdamse effectenkoer- sen in het telefonisch verkeer van gisteravond luiden als volgt. Ter vergelijking is de officiële slot- koers van gistermiddag ter beur ze tussen haakjes er achter ge plaatst. Woensdag 9 November her dacht ds H. Pestman, Geref. pre dikant alhier, de dag waarop hij 25 jaar geleden in het ambt van predikant werd bevestigd. Tenei nde de overtalrijke belang stellenden in de gelegenheid te stellen de jubilaris en zijn fami lie hun gelukwensen aan te bie den, werd des avonds te 7 uur in de Geref. kerk in de Noordstraat, die voor deze gelegenheid pas send was versierd, een herden kingsbijeenkomst gehouden. Na het tekenen van het felicita- tieregister verzocht de vice-voor- zitter, de heer J. Simons, de aan wezigen als opening van deze her denkingsavond te zingen Ps 103 1, waarna hij voorging in gebed. Ds Pestman las ter inleiding van zijn herdenkingsrede Ps 103. De jubilaris ving zijn rede aan met op te merken, dat hij liever een eredienst leidde, dan een rede ter herdenking te houden. In 't kort liet ds Pestman de voorbijgegane 25 jaren de revue passeren. Zoals zo dikwijls voor komt, werd zijn levensweg op volkomen andere wijze geleid, dan hij aanvankelijk zelf had ge dacht, want als zoon van een ma rineman ofschoon ook vroeger wel predikanten in de familie voorkwamen, een ds Pestman stierf in 1654 en een andere pre dikant van zijn naam in 1766 voelde hij zich tot de marine aan getrokken en werd adelborst. Weldra kwam echter te Dor drecht de grote beslissing; de marine werd vaarwel gezegd en de studie in een geheel andere richting aangevangen, thans voor opleiding tot predikant. In 1930 candidaat geworden werd de jubilaris op 9 Nov. van dat jaar door zijn onvergetelijke leermeester ds K. Dijk, thans hoogleraar, in het wondere ambt- bevestigd. Na een prettige periode van 4% jaar werd hij in Rijswijk ba- roepen en ook hier volgden ge lukkige jaren. Hoewel er ook an dere krachten aan zijn gemeente verbonden waren, was het aldaar hard werken en 1% jaar lang leidde hij iedere Zondag driemaal de eredienst. In deze periode vielen ook de donkere oorlogsjaren en meer malen stond hij voor de zware smartvolle taak bij een gemeen telid te moeten gaan mededelen dat een van hun dierbaren in dienst van zijn vaderland was ge sneuveld, of door de bezetter was gefusilleerd. Daar hij als adelborst zijn stu die voor opleiding tot luitenant ter zee de rug had toegekeerd, had hij nimmer gedacht ooit nog in 's lands dienst een oorlogs bodem te betreden, toch leidde zijn weg er heen door zijn benoe ming tot vlootpredikant. En ook hier mocht de jubilaris een geze gende tijd doorbrengen, waaraan hij nog gaarne terugdenkt. In 1948 bracht de Geref. Kerk een beroep op hem uit, dat werd aangenomen, en het stemt hem tot grote dankbaarheid dat hij zich, bij alle zwakheden en gebre ken, gedragen weet door 't gebed en de liefde der gemeente. Zo heeft hij ook in Terneuzen mogen bladeren in Gods Woord, steeds verrast over de grote rijkdom die dit Woord ons allen schenkt. Ds Pestman herdacht de pret tige uren doorgebracht met de jeugd op de catechisatie en ver gadering en de ogenblikken waarop hij zieken en ouden van dagen vertroosting en bemoedi ging mocht brengen door Gods onuitputtelijke liefde. Het stemt hem dan ook tot gro- KLAPROOSDAG 1955. Hoe verder de oorlog achter ons komt te liggen, hoe meer on ze herinneringen aan de ver schrikkingen van die donkere jaren verbleken, des te moeilijker wordt het ons in te leven in de gevoelens van vreugde en dank baarheid, die wij bij de bevrij ding hebben ondergaan. Op 17 September 1955 kwamen ruim 370 nabestaanden naar het Airborne kerkhof in Oosterbeek om hen te gedenken, die in deze vreselijke strijd het leven lieten. Dat deze nabestaanden, voor wie de vreselijke wonden van dit smartelijk verlies nooit kunnen worden geheeld, deze pelgrims tocht kunnen maken, komt om dat het gehele Nederlandse volk jaarlijks aan de klaproosinzame ling bijdraagt, waardoor het Nederlandse Oorlogsgravencomité alle aan deze tochten in Neder land verbonden kosten kan finan cieren. En het zijn niet alleen zij, wier doden in Oosterbeek rusten, die deze steun en medewerking on dervinden. In ons land liggen meer dan 30.000 oorlogsgraven, die tot in lengte van dagen er ons aan zullen blijven herinne ren, welk een enorm offer voor de vrijheid van ons land werd gebracht. En al de nabestaanden van deze 30.000 gevallenen wor den in de gelegenheid gesteld om evenals de pelgrims naar Ooster beek, deze graven te bezoeken. Wij hopen, dat in het bijzonder in deze dagen Uw gedachten weer zullen uitgaan naar de die peren zin van het werk van het Nederlands Oorlogsgravencomité en Uw steun wederom zult wil len verlenen op Zaterdag 12 No vember a.s. Ook dit jaar mogen weer 22 collectanten door het lot aan te wijzen op uitnodiging van The British Legion een geheel gratis reis naar Engeland maken. Het plaatselijk comité, Mr. P. H. W. F. TELLEGEN C. SOL J. C. J. OLIJSLAGER A. FREDERIKSEN M. VAN LANGEVELDE Mevr. J. VERLINDE— MAANDAG DE OESTERVERZENDING IN OCTOBER. De oesterverzending over de maand October 1955 beliep: Ne derland 195.084 stuks (vorig jaar 161.067); België 2.523.483 stuks (v. j. 2.446.654); Engeland 92.650 stuks (v. j. 40.250); Duitsland 84.800 st. (v. j. 62.950); div. landen 45.055 st. (v. j. 35.436), totaal 2.940.072 (v. j. 2.746.357). Aanvaring. Gistermiddag ca 1 uur vond juist voor de zuidelijke brugope- ning e?n aanvaring plaats, welke goed is afgelopen. Toen het sleep- schip „Pieter de Hoogh" van de Rotterdamsche Transport Mij, ge laden met kolen met bestemming Sluiskil, uit de brugopening kwam, voer een motorspits op de voorsteven. Het zicht van de schipper van de motorspits werd enigszins belemmerd door een vóór hem liggende tanker. In de veronderstelling deze te kunnen passeren, kwam hij achterom de tanker en ontdekte te laat het sleepschip. Hoewel van beide schepen liet anker werd uitge worpen, hadden zij zo'n vaart, dat Baden Powellweg. Na de ramp heeft de Neder landse padvinderij een belangrijk bedrag bijeen gebracht voor de herbeplanting van Zierikzee. Half November zal in deze stad het plein rond de twee nieuwe kleuterscholen van deze giften worden beplant onder auspiciën van de Stichting Nieuw Schou- wen-Duiveland. Als dank voor de bereidwilligheid van de padvin ders zal de toegangsweg naar de school de Baden Powellweg wor den genoemd. Blijkens de uitkomsten van de tweemaandelijkse herberekening door het landbouw-economisch instituut is de kostprijs van ba convarkens wederom met 6 cent per kg geslacht gewicht gedaald, als gevolg van een teruggang in de veevoederprijzen. Dienovereenkomstig heeft de minister van Landbouw, Visserij Voedselvoorziening de richt te dankbaarheid nog steeds het Levende Woord te mogen predi ken en hij hoopte dat God hem de kracht zou willen schenken, dit nog jaren te mogen doen. Na een kort orgelspel van de organist, de heer J. Tazelaar, be trad de vice-voorzitter nogmaals ae Kansel om namens de gemeen te ds Pestman en zijn gezin ge luk te wensen met deze blijde' dag, daarbij wijzende op de goede verstandhouding tussen predi kant en kerkeraad. De heer Simons bood daarop de jubilaris namens de gemeente enige boekwerken aan, benevens een enveloppe, en overhandigde mevr. Pestman een prachtig bou quet. nier op werd het woord ge voerd door ds Meister uit Middel burg namens de Part. Synodé. Namens de classis sprak ds Mid delkoop, die op de hem eigen wij ze namens de predikanten in de classis een fraaie schemerlamp aanbood. Namens de Geref. Kerk te GnjpsKerKe voerde het woord de heer Geschiere en bood daarbij een boekwerk aan. Van zijn vroegere gemeente uit Rijswijk waren, behalve de genó- digden van de kerkeraad, nog een 26-tal gemeenteleden met een bus gekomen, om deze herden kingsdag van hun oud-predikant mede te maken. De heren Ouwehand en Van Andel uit Rijswijk brachten de gelukwensen over van kerkbe stuur en lidmaten en boden ds Pestman een globe aan. Namens de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk te Terneuaeu sprak ds P. A. van der Vlugt, daarbij wijzende op de uitsteken de persoonlijke verhouding en de samenwerking bij kerkzang- diensten op Kerstmis en Paseit. Namens het gemeentebestuur feliciteerde wethouder J. den Ha mer de jubilaris en zijn famiHe. Waarderend wees spr. op het werk van ds Pestman als curator van het Lyceum en de samen werking bij het kweken van eer bied voor het gezag. Tenslotte was het woord aan de jeugd, waarbij Piet van Strien de jubilaris toesprak namens de J. V. en M. V., en Koosje de Rid der en Jan van Baal, zulks deden in de vorm van een dialoog voor de jeugdclubs. Door de gezamenlijke jeugd werd hierop gezongen: Dankt, dankt nu allen God. Ds Pestman, onder de indruk van de zovele bewijzen van vriend schap en de hem en zijn echtge note aangeboden geschenken en bloemen, dankte daarop allen, die deze dag tot een voor hem en zijn familie onvergetelijke, gelukkige dag hadden gemaakt, waarna hij verzocht Gez. 17 te zingen om vervolgens de herdenkingsbijeen komst met dankgebed te beslui ten. Na afloop hadden de bezoekers uit Rijswijk nog gelegenheid in „Pro Rege" enige tijd te midden van de familie Pestman -te ver toeven, alvorens de thuisreis werd aanvaard. Kon. Olie 609%— 604 A.K.U. 341 Philips 355—352% Unilever 461459 Nw Phil. 344—341 Hoogovens 371 slot 604605 606%-) slot 3521 slot 460 slot 341 (339%) (349) (457) (337%) (370) Volgens ^plannen van de Wereld-Broederschaps-organisatie zal volgend jaar in een stad in het Midden-Oosten een ontmoe ting georganiseerd worden tus sen persoonlijkheden uit het Oosten en het Westen, ter be spreking van verschillende ma nieren om het begrip tussen de volkeren te bevorderen. De sug gestie hiertoe is afkomstig van de erevoorzitters P. H. Spaak °n generaal C. P. Romulo Philip pijnen) en de algemene voorzitter A. H. Compton (V.S.). De We reld-broederschapsorganisatie is in 1950 te Parijs gesticht. prijs voor baconvarkens in de 2e een" aanvaring niet kon worden kwaliteitsklasse met ingang van voorkomen. Beide vaartuigen lie pen aanzienlijke schade aan de voorsteven op. De kapitein van de sleepboot, die de Rijnaak trok, wist door 'n handige manoeuvre nog juist een aanvaring te vermijden. Bijeenkomst K.A.V. In het parochiehuis hielden de leden van Katholieke Arbeiders vrouwen een vergadering, die, zo als gebruikelijk, grote belangstel ling had. De dames, alsmede de geestelijke adviseur, bestuurders van de K.A.B. werden door de voorzitster mevr. Wullems-van Aerde verwelkomd. Een speciaal welkomstwoord ging uit naar de K.A.V.-leidster mej. Kessels uit Breda, die het voornaamste punt van de agenda zou verzorgen. Mej. Kessels hield een geestig en tevens ernstig praatje over de politiek, waarbij ook de vrouw ten goede of ten kwade kan bij dragen. Voor de meer gezellige kant had het bestuur van de K.A.V. de attentie een verver sing aan de leden, aan te bieden. Nadat de voorzitter der K.A.B., de heer Compiet, de causerie had onderstreept, volgden enige amu sante attracties, waarna de ver gadering werd besloten. Maandag 14 November a.s. van 2,47 tot 2,41 per kg koud ge slacht gewicht verlaagd. Het ver schil tussen richtprijs en over nameprijs, dat aan het Vlees fonds ten goede komt, wordt daardoor tot 11 cent per kg teruggebracht. De overnameprijs voor bacon varkens ondergaat namelijk geen wijziging en blijft ƒ2,30 per kg koud geslacht gewicht (2de kwa liteit). Een Frans-Zwitserse expeditie onder leiding van de Zwitser Lambert is er op 24 October in geslaagd de top van de ongeveer 8.000 meter hoge Ganesj Himal in het Oostelijk deel van Nepal te bereiken. Deze berg was tot dusver onbedwongen, aldus is Dinsdag te Katmandoe vernomen. De top werd bereikt door Lam bert, Gauchat, mevr. Claude Ko- gan en Gendre. In Genève is een telegram om vangen van de leider der expedi tie. Hij deelt hierin mede, dat Eric Gauchat verongelukt en omgekomen is. 31. De ruiters, die Sa- ran gevangen hebben genomen, zijn nog niet \?er weg en zonder zich te bedenken zet Eric hen, in de beschutting van het struikgewas, na. Hij breekt zich niet langer het hoofd over de talloze verwikke lingen en de raadsels waarin hij door toe doen van Saran ver zeild is geraakt. Eerst moet Saran oevrijd worden, want, afgaande op z'n eigen woorden, zijn de beide ruiters zonder twijfel krijgers der Druïden, die het op het leven van de koning hebben gemunt. Er komt nu een ander troepje bereden krijgers uit het woud te voorschijn, die een paard aan de teugels meevoerend, op de twee ruiters toerijden. Als er niet snel gehandeld wordt Naar van Franse zijde is ®ut- huld hebben Spaanse troepen op een eenheid van 100 Franse «niti tairen gevuurd, toen deze eenfceid zonder opzet de grens tussen Spaans en Frans Marokko had overschreden. De Fransen waren in het Riff- gebied met een zuiveringsactie bezig en waren verdwaald. Zij werden omsingeld en ontwapend en gedurende 12 uur vastgehou den terwijl tussen Spaanse en Franse officieren werd onderhan deld, aldus gewoonlijk betrouwba re bronnen. Een en ander gebeur de Zondag. De resident-generaal generaal De Latour, had vier lange telefoongesprekken met hoge Spaanse autoriteiten en ten slotte werden de Fransen onder Spaanse geleide Zondagavond over de grens gezet. Ook Zuid-Afrika heeft Woens dag, na Frankrijk, besloten zijn gehele afvaardiging naar de Ver. Naties terug te trekken. Dit besluit werd genomen na een met 37 tegen 7 stemmen, cij 13 onthoudingen, door de spe ciale politieke commissie geno men -beslissing om het rassen vraagstuk in Zuid-Afrika nog een jaar op haar agenda te houden. Zuid-Afrika acht dit een in breuk op het Handvest, waarin staat dat de Verenigde Naties zich niet mogen inlaten met de binnenlandse aangelegenheden van haar leden-staten. Frankrijk nam dertig Septem ber j.l. en op dezelfde gronden, een overeenkomstig besluit, toen de algemene vergadering besloot Algerije dat sinds 1947 tot het eigenlijke Frankrijk behoort, als punt op haar agenda te plaat sen. hebben zij gelegenheid Saran op het ruiterloze paard te hijsen en heeft Eric het nakijken. Maar wat kan de Noorman doen? Zelfs al zou hij erin slagen de krij gers daar berieden te bereiken, dan nog is het één tegen velen. Even twijfelt Eric, maar dan trekt hij zich schielijk in het woud terug en begint uit alle macht Sarans naam te roepen. Enkele ruiters zijn reeds opge stegen als de kreten van Eric tot hen doordringt. „Hoort, dat is de stem van de vreemdeling die bij Saran was," zegt een van hen. „Vlug, mannen, wij zullen ons verbergen, want de vreemdeling heeft ons nog niet op-, gemerkt." „Des te spijtiger voor hem," ant woordt een andere krijger. Met een spottend gegrinnik haast een viertal krijgers zich het woud in, terwijl de overigen zich in de schaduw van de bosrand terug trekken. Zij zouden zich echter vrijwat min der zeker gevoeld hebben als zij de Noorman hadden kunnen zien, die met een harde trek om de mond rustig zijn kans afwacht... In een kolenmijn te Akaike zijn Woensdagmorgen waar schijnlijk elf mijnwerkers door gasverstikking om het leven ge komen, aldus heeft de Japanse politie bekendgemaakt. Nadat twee lijken waren ge borgen, moesten reddingsbriga den haar werkzaamheden in de mijn staken, daar gangen en schachten gevuld waren met een giftig gas van onbekend? her komst.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2