Geen Genève nieuwe gezichtspunten in WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN President Eisenhower over de toestand in het Midden-Oosten Amerikaanse waarschuwing Nog steeds Duitse reacties op verklaring van minister Beyen Persconferentie van Von Brentano De strijd tegen het bendewezen in Indonesië Oniwapeningskwestie ier sprake HET WEER Noorse premier naar Moskou V. S. weigerden visa aan Sowjet landbouwkundigen PALESTINA Egypte antwoordt Allen De Golf van Akaba SINGAPORE Aanval op Evatt De toestand in Argentinië Pakistaanse nota aan Afghanistan Peron vertoeft nog in Panama Soedanese regering verslagen De staking op de Parijse vliegvelden Polen vraagt onderzoek naar ongeluk met Amerik. vliegtuig in Korea Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1955. 10 Jaargang No. 3609 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum jee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, af: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdïgs 10 uur. I>e Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft Donderdag op de eerste dag van de besprekingen in Ge nève over de ontwapeningskwes- tie voorstellen ingediend, die bijna gelijk zijn aan de Russische voorstellen van 10 Mei en Boelga- nins suggesties op de Geneefse topconferentie in Juli. Hij deed eem beroep op de grote mogend heden af te zien van het recht om atoomwapens te gebruiken en de stogjdkraehten aanzienlijk te ver minderen. Hij verwieirp Eisenho wers voorstel voor uitwisseling van militaire inlichtingen. Molotof stelde voor de strijd krachten van de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en communis- tiseh-China te beperken tot één ef anderhalf millioen man elk, die maxima voor Groot-Brittan- nlë en Frankrijk zouden 650.000 man zijn en voor andere staten variëren van 150.000 tot 200.000 man. Deze cijfers zijn, voor zover het de grote mogendheden be treft, vorig jaar reeds in Brits- Franse ontwapeningsvoorstellen genoemd. In het nieuwe Sowjet- voorstel wordt gezegd, dat bij be spreking van het communis tisch- China genoemde maximum dit land uiteraard aanwezig moet zijn. Wat atoom- en waterstofwapens aangaat, wil de Sowjet-Unie een absoluut verbod, dat van kracht zou worden als de overeengeko men vermindering van de strijd krachten en gewone wapens voor 75 procent uitgevoerd is. »e atoomwapens zouden ver nietigd moeten worden geduren de de uitvoering van de resteren de 25 procent, van de overeenge komen vermindering. In de Sowjet-voorstellen wordt niet gezegd van welke sterkte der strijdkrachten (van welke da tum) men moet uitgaan bij deze vermindering. In de Russische voorstellen van 10 Mei werd als datum 31 December 1954 ge noemd. Hangende volledige overeen stemming over verbod van alle atoomwapens, zou alleen de Vei ligheidsraad der Verenigde Na ties mogen bepalen, wanneer atoomwapens gebruikt mogen worden. (Deze Sowjet-suggestie is tot nu toe door het Westen verworpen, omdat elk der grote mogendheden in de Veiligheids raad over 't veto-recht beschikt.) WESTELIJKE ONTWERP RESOLUTIE. Na de vergadering van Don derdagmiddag, die ongeveer 3% uur duurde, is uit Franse bron vernomen, dat de Westelijke mi nisters een ontwerp resolutie heb ben ingediend, waarin wordt voorgesteld de besprekingen over een algemeen ontwapeningsplan Een depressie, die van Zuid- Engeland over Wales naar het Noordelijk deel van de Noordzee trok, deed Donderdag de wind flink in kracht aanwakkeren. Aan de achterzijde van de sto ring draaide de wind naar het Zuidwesten, en werd iets drogere lucht aangevoerd, waarin in het grootste deel van Nederland flin ke opklaringen voorkwamen. De temperaturen kwamen nergens hoger dan 12 a 13 graden. Bij Ierland is intussen een nieuwe depressie verschenen, die van daag wind en bewolking zullen doen toenemen. Het regengebied van de depressie beweegt zich echter maar langzaam Oost waarts. Het is dan ook niet zeker of deze al vóór de avond ons land zal kunnen bereiken. In het temperatuurverloop komt nog weinig verandering. in de daarvoor ingestelde V. N.- subcommissie voort te zetten. De Westelijke resolutie pleit voor overeenstemming over een doelmatige inspectie en con trolestelsel als „hoeksteen" van elk ontwapeningsprogram. Inspectie, controle, beperking en vermindering van bewapening kan het beste bereikt worden in een atmosfeer die vrij is van angst of wantrouwen. Daarom dienen de ministers overeenstem ming te bereiken over snelle uit voering van president Eisenho wers plan voor Russisch-Ameri- kaanse uitwisseling van militaire gegevens, en het voorstel van maarschalk Boelganin (eveneens gedaan op de topconferentie in Juli) voor het instellen van con troleposten op belangrijke ver keersknooppunten. De Westelijke ministers menen voorts, dat de 4 grote mogendhe den dienen in te stemmen met uitwisseling en publicatie van in lichtingen over hun militaire uit gaven en begrotingen. Wat atoomwapens betreft, verklaart de Westelijke resolutie, dat de „Grote Vier" afstand die nen te doen van het gebruik van atoomwapens en alle andere wapens op een wijze die in strijd is met het handvest van de Verenigde Naties. Een Britse woordvoerder ver klaarde Donderdagavond, dat Mo lotof om vijf redenen Eisenho wers voorstel voor Russisch- Amerikaanse uitwisseling van militaire gegevens en wederzijd se luchtverkenning verworpen heeft. Deze reden zijn: 1. Het plan draagt niet bij aan ontwapening. 2. Het is slechts Russisch-Ame rikaans en bestrijkt dus niet de Amerikaanse bases in het buitenland en de Amerikaan se bondgenoten. 3. Het zou een kostbare en langdurige geschiedenis zijn. 4. Het zou eerder het wantrou wen dan het vertrouwen ver groten. 5. Het bevat geen garantie te gen verrassingsaanvallen. Molotof voegde hieraan toe, dat de Sowjet-Unie Eisenhowers plan in welwillende overweging zou nemen, als het een onderdeel vormt van een alomvattend plan. De voorstellen van de Franse premier Faure, voor toezicht op de militaire begrotingen van de landen en Edens voorstel voor gemeenschappelijke inspectie van strijdkrachten ter weerszijden van het „ijzeren gordijn" zouden als onderdelen van een alomvat tend plan eveneens zorgvuldige overweging waard zijn. Voor de besprekingen Donder dag begonnen, was in Westelijke kringen reeds verklaard, dat het Westen geen belangrijke nieuwe voorstellen zou indienen. In het algemeen menen de Westelijke landen, dat er weinig kansen voor overeenstemming over ont wapening bestaan zolang geen vorderingen zijn gemaakt met de belangrijke kwestie van controle en toezicht. De Westelijken eisen vrije toe gang voor inspectiegroepen tot alle militaire installaties en pro ductiecentra. De Sowjet-Unie wil 3e inspectie beperken tot „objec ten die gecontroleerd moeten medegedeeld door het K.N.M.I. te Be Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking met later op de dag voornamelijk in het westen van het land kans op wat regen. Matige tot krachtige auidelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. ZATERDAG 12 NOVEMBER. v.m. n.m. B*eskens 0.11 12.27 Terneuzen 0.46 1.02 Hansweert 1.26 1.42 Walsoorden 1.36 1.52 Nov. 11 7.53 16.58 4.37 15.17 12 7.55 16.57 5.49 15.39 13 7.56 16.55 6.59 16.05 14 V.58 16.54 8.06 16.35 worden" met andere woorden, tot gebieden die door de regerin gen zijn gedefinieerd. Het vraagstuk van controle op de bewapening is nog moeilijker geworden sedert zowel Oost als West toegegeven heeft, dat de nieuwste atoomwapens gemakke lijk voor inspectiegroepen verbor gen gehouden kunnen worden. VERKLARING VAN PINAY Antoine Pinay, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, stelde Donderdagmiddag voor, dat de ministers voorlopig maat regelen Voor ontwapening zouden bespreken in afwachting van een algemene overeenkomst over de kwestie in de Verenigde Naties. Deze voorlopige maatregelen zouden zowel Eisenhowers plan voor luchtverkenning en uitwis seling van militaire gegevens als de door Boelganin gesuggereerde controle op belangrijke verkeers- centra moeten omvatten. De Verenigde Natie-commissie moet intussen het onderzoeken van gedetailleerde voorzieningen voor een algemeen ontwapenings plan en het zoeken naar doelma tige controle het voornaamste punt van elk ontwapeningsplan voortzetten, zo meende Pinay. John Foster Dulles sloot zich bij Pinay's verklaring aan. De door Eisenhower voorgestelde luchtverkenning is wel geen af doend inspectiemiddel, zo betoog de hij, doch het verschaft een waarschuwing tegen grote ver rassingsaanvallen. Aangevuld met de door maarschalk Boelga nin voorgestelde controleposten op de grond zou het een beslis sende eerste stap zijn naar een waarschuwingssysteem tegen on verhoedse aanvallen. De Amerikaanse minister deed een beroep op alle landen om evenals de Verenigde Staten een uitgebreid onderzoek in te stel len naar methode# voor doelma tige controle op atoomwapens. Een doelmatig controlemiddel is nog niet gevonden en juist van de mogelijkheid om inspectie en controle op ontwapening uit te voeren hangt het af of vorderin gen met de ontwapeningskwestie gemaakt zullen kunnen worden. Ook MacMillan sprak zich uit voor beperkte, voorlopige maat regelen om alvast een begin te maken met de ontwapening. De Russische voorstellen voor inspectie en controle achtte hij echter niet eens voldoende voor toezicht op beperking van gewo ne wapens, en dus helemaal niet geschikt voor het toezicht op atoomwapens. BEROEP OP DE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZA KEN IN GENËVE. Een groep van vroegere hoog waardigheidsbekleders uit cen traal- en Oost-Europa, de „As- semblée van Europese volken in gevangenschap", heeft een be roep op de „Grote Vier" te Ge nève gedaan^ om tot een oplos sing te komen voor de „100.000.000 Europeanen in gevangenschap". Een oplossing van dit vraagstuk achten zij van essentieel belang voor de orde en de veiligheid van Europa en deze oplossing zou het best gevonden kunnen worden door het uitschrijven van vrije verkiezingen. Genoemde kwestie was, hoewel zij niet op de agen da van de topconferentie van Ge nève voorkwam, in Juli door pre sident Eisenhower te berde ge bracht. BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR EDUARD VAN BEINUM. De koning der Belgen heeft de eerste dirigent .van het Concert gebouworkest, de heer Eduard van Beinum, benoemd tot com mandeur in de orde van Leo pold H. Dit werd gistermiddag meegedeeld door de ambassadeur van België, F. X. baron Van der StratenWaillet, aan een in diens residentie aangeboden lunch. De Belgische ambassadeur heeft de heer Van Beinum de tot de orde behorende versierselen overhandigd. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Ter hoogte van het eiland Wight in het Kanaal is Donder dagochtend een vliegtuig in zee gestort. Men gelooft, dat het een „Gannet" is, die normaal een oe- manning van drie personen heeft. Op de plaats van het ongeluk bevinden zich drie helicopters en andere vliegtuigen. Volgens een later bericht .ne men vier hefschroefvliegtuigen, twee andere vliegtuigen een red dingsboot, een oorlogsschip en twee andere schepen aan het red dingswerk deel. DE „MOBY DICK" BIJ HEL- SINGBORG AAN DE GROND. Het Ned. m.s. ,,Moby Dick", sinds 5 November met een lading steenkolen onderweg van Goole naar Malmö, is Woensdag in de ingang van de Sont bij Helsing- borg aan de grond gelopen. Daar het schip niet op eigen kracht vlot kon komen, heeft de kapitein om sleepboothulp geseind. Reeds is van Kopenhagen een sleep boot vertrokken. Aan boord is overigens alles wel. 'De „Moby Dick" is een omge bouwd landingsvaartuig van 786 brt, het is eigendom van de Ned. Zeetransportonderneming te Rot terdam, maar vaart in „timechar ter" voor de firma Terwogt en Lagers te Amsterdam. President Eisenhower heeft verklaard, dat de Ver. Staten niet van plan zijn bij te dragen tot een bewapeningswedloop tussen Israël en Egypte. „Wij geloven niet, dat een dergelijke wedloop in het werkelijk belang van één der deelnemers zou zijn", aldus de president in een verklaring, die voor hem op een persconfe rentie werd voorgelezen door on derminister van Buitenlandse Zaken Herbert Hoover. De Ver. Staten zijn echter nog steeds bereid verzoeken om wa pens, die „voor gerechtvaardigde zelfverdediging" nodig .zijn, in overweging te nemen. Hoover, die een onderhoud met de president had gehad, zei in antwoord op een vraag, dat de bereidheid van de president om dergelijke verzoeken in over weging te nemen de mogelijkheid open houdt voor verdere bestu dering van Israels verzoek om wapens. De president sprak in zijn ver klaring de hoop uit, dat andere landen zullen meewerken om een dergelijke bewapeningswedloop te vermijden. Zij zouden daar door een aanzienlijke bijdrage tot de wereldvrede leveren. Hij geloofde, dat de belangen en de veiligheid der volkeren in het midden-Oosten het best wor den gediend door een politiek, zoals tot uitdrukking gebracht in de driezijdige verklaring van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, welke de wapenstil standslinies garandeert. „Dit blijft onze politiek", aldus de president, die daaraan toevoegde, dat de ware veiligheid in het midden-Oosten gebaseerd moet zijn op een rechtvaardige en redelijke regeling. Een woordvoerder van de Is raëlische ambassade in Washing ton verklaarde naar aanleiding van Eisenhowers uiteenzetting, dat gerechtvaardigde zelfverde diging de „preciese definitie is van de redenen waarom Israël wapens wil kopen". „Binnen en kele dagen" zal een lijst van wa pens die Israël in de Verenigde Staten wil kopen, worden inge diend, zo zei hij. Einar Gerhardsen, de Noorse premier, is met een delegatie van zeven leden, onder wie de minis ter van Handel, Arne Skaug, gis termorgen per vliegtuig uit Oslo naar Moskou vertrokken. De Sowjet-Russische ambassadeur In Oslo, Georgi Arkadjef, reist met het gezelschap mee. De premier werd o.m. op het vliegveld van Moskou begroet door premier Boelganin, vice- premier Mikojan, en de plaats vervangende minister van Bui tenlandse Zaken Semjonnef. Chroesjtsjef en andere leden van het communistische partij bestuur waren niet aanwezig. Er stond een erewacht en een militair orkest speelde beide volksliederen. RUSSISCHE ATOOMPROEVEN. De Sowjet-Unie heeft onlangs een nieuwe proef genomen in haar serie atoomontploffingen van dit jaar, aldus is Donderdag in Londen door het Britse minis terie van Defensie bekendge maakt. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie maakte in Augustus bekend, dat de Sowjet- Unie de proeven met atoomwa pens had hervat en dat toen op gemerkte ontploffingen wellicht het begin van een nieuwe serie proefnemingen waren. Eind Sep tember maakte deze commissie opnieuw melding van een atoom ontploffing in de Sowjet-Unie. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft, aan negen Sowjet-deskundige» op het gebied van de landbouw, die een studiereis naar de Ver. Staten wilden maken, inreisvisa geweigerd. De Sowjet-autorlteiten hadden het verzoek vorige week inge diend en er bij gezegd, dat de be trokkenen over een dag of tien wilden vertrekken. Naar ver luidt heeft het „State Depart ment" zijn weigering gemotiveerd door op te merken, dat het niet in zulk een kort tijdsbestek een dergelijke reis kon - organiseren. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, heeft Donderdag te Genève op een persconferentie verklaard, dat zolang de confe rentie van de „Grote Vier" duurt er nog hoop is, dat „aankno pingspunten" gevonden worden voor een voortzetting van het ge sprek over Duitsland. In het huidige stadium, dat „een grote teleurstelling voor het Duitse volk" was, bestond geen basis voor het organiseren van een nieuwe conferentie of voort zetting van de besprekingen „op een ander plan". Dit sloot even wel de mogelijkheid niet uit, het Sowjet-Russische standpunt laftgs diplomatieke kanalen te peilen. De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molo tof, had laten blijken, dat hij slechts over Duitslands hereni ging wilde onderhandelen op een basis, die geheel Duitsland zou isoleren en waardoor het in een communistische staat veranderd kon worden. De Duitse minister geloofde niet, dat de vier minis ters van Buitenlandse Zaken tot een bevredigende overeenkomst zullen komen over de punten 2 en 3 Van hun agenda: ontwape ning en de betrekkingen tussen Oost en West, daar deze kwesties slechts werkelijk behandeld kon den worden als voortgang werd gemaakt met de Europese veilig heid en Duitslands hereniging. „Ontwapening kan niet los van de Europese veiligheid en de Duitse eenheid behandeld wor den." Von Brentano herhaalde, niet van plan te zijn, zich met de Oostduitse regering te verstaan, omdat er niet het geringste uit zicht bestond op succes in be sprekingen met „de Oostduitse marionetleider". Zulke bespre kingen waren „zinloos en gevaar lijk" en zouden leiden tot „een erkenning de facto, niet alleen door ons, maar ook door andere landen." Minister Beyens uitlating over de Duitse oorlogsmisdadigers, die in Breda worden gevangen ge houden, blijft sommige bladen in Duitsland aanleiding tot protes ten geven. De Deutse Soldaten- zeitung, orgaan van de bond van oudstrijdersverenigingen, schrijft: „Het wordt de hoogste tijd om de Nederlandse regering duidelijk te maken, dat zulke uitingen en zulk een instelling op de duur de DuitsNederlandse verhouding sterk vertroebelen. Zou het bij deze houding blijven, dan zou het noodzakelijk kunnen worden in het voorjaar op te roepen tot een boycot van tulpenreizen naar Nederland. Het is onduldbaar, dat millioenen marken naar een land worden gebracht, dat vast- In Cairo is Dinsdagavond een officiële bekendmaking gepubli ceerd in antwoord op verklarin gen- van de Ameril^anse onder minister George Allen. In deze Egyptische verklaring heet het, dat de Egyptische regering nooit Amerikaanse aanbiedingen voor wapenleveranties heeft afgewe zen. Juist de Verenigde Staten hebben de kwestie van wapen leveranties steeds maar uitge steld. Sedert October 1952 zijn geen Amerikaanse wapens aan Egypte geleverd. houdt aan een bestendiging van de haat tegen 45 Duitse soldaten en ambtenaren". Hetzelfde blad deelt mede, dat de oudstrijdersbonden in Olden burg reeds besloten hebben een boycot van reizen naar Neder land en van het kopen van Ne derlandse producten te organi seren. Groot-Brittannië en Egypte hebben overeenstemming bereikt over de vaart van Britse schepen in de Golf van Akaba. Deze kwestie is lang een punt van wrijving tussen beide landen ge weest. Egypte poogde de vaart in de Golf onder controle te krij gen als onderdeel van de blok kade van Israël. De Israëlische minister van 3uitenlandse Zaken, Sjarei, zei bij aankomst te New York „ontsteld" te zijn óver de rede van premier Eden, waarin deze aandrong op een compromis ten aanzien van het grondgebied in Palestina. „Israël", zo zei Sjaret, „acht zich niet moreel of politiek ver plicht, om welk gebiedsdeel dan ook, dat onder zijn souvereiniteit staat, uit handen te geven". Hij voegde er aan toe, dat zijn huidige missie thans niet op de fensie doch op ontwikkeling ge richt was. Het was nu meer dan ooit nodig, dat Israël zijn econo mie versterkt. Duizenden en dui zenden nieuwe immigranten die nen in staat te zijn volledig deel te nemen aan de productie. De Egyptische premier, Nas ser, heeft in een interview met „Life" gezegd, dat Egypte de wa pens uit Tsjecho-Slowakije niet zal gebruiken om een oorlog te beginnen. Hij zeide zelf om die wapens verzocht te hebben, daar Ben Goerion steeds dreigementen uitte. Hij zeide „de plannen tot ver sterking van de Israëlische strijd krachten" niet óver het hoofd te kunnen zien. Een woordvoerder van het David Marshall, de eerste mi nister van Singapore, heeft gis teren zijn meerderheid in het par lement verloren doordat twee leden van zijn arbeidsfront zich bij de oppositie hebben aageslo- ten waardoor de stemmenverhou- dig tussen oppositie en rege- ringsaanhang gelijk is geworden: 16 tegen 16. De twee Kamerleden die de re gering zijn afgevallen waren be trokken in geschillen in het ar beidsfront met Marshall over verscheidene kwesties, waaronder die van erkenning van de com munistische partij. De leider van een afgescheiden anti-communistische socialisti sche partij, Joshua, heeft Don derdag in een verkiezingstoe sprak voor de Australische radio de leider van de socialistische partij in Australië, Evatt, aange vallen en verklaard, dat geen „loyale, verstandige" Australiër de verzekering van de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Molotof, zal accepteren, dat hij geen spionnen naar Autsralië heeft gezonden. Evatt had eerder verklaard, dat hij een persoonlijke brief van minister Molotof had ontvangen, waarin werd gezegd, dat voor de koninklijke commissie betreffen de spionnage vervalst bewijsma teriaal is aangevoerd door de overgelopen Russische agent Pe- trof. Volgens Joshua moet Evatt's „eigenaardig gedrag'' tijdens de behandeling van de zaak-Petrof worden verklaard uit het feit, dat Evatt van te voren wist, dat acht van de negentien personen, die volgens de koninklijke com missie contact hebben gehad met de Russische agent, werkzaam zijn geweest in het Australische ministerie van Buitenlandse Za ken ten tijde, dat Evatt als mi nister aan haar hoofd stond. De nieuwe Argentijnse minis ter van het Leger, generaal Ara na, heeft een parade afgenomen van het garnizoen van de hoofd stad ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding. Zoals gemeld is de vervanging van generaal Bengoa door gene raai Arana een gevolg van een meningsverschil over de vraag of de grote massa van de aanhan gers van de afgezette president Peron al dan niet met clementie moet worden behandeld. Gene raai Bengoa was van oordeel dat men verdraagzaam moest zijn, hetgeen hij nogmaals in zijn ont slagaanvrage bij president Lonar- di onderstreepte. In zijn ant woord verklaarde de president, dat hij de politiek van verdraag zaamheid, welke hij bij zijn ambtsaanvaarding had aangekon digd, zou voortzetten. Pakistan heeft Afghanistan een nota gezonden, waarin het de re gering van Kaboel waarschuwt dat het tot tegenmaatregelen zal overgaan, als Afghanistan geen einde maakt aan zijn „uiterst vij andige anti-Pakistaanse propa ganda". Afghanistan wordt er van beschuldigd openlijk de over eenstemming te schenden, vol gens welke beide landen propa ganda zullen vermijden. Deze overeenstemming werd bereikt, nadat in Maart de Pakistaanse ambassade in Kaboel en enige consulaten elders door woedende menigten werden gemolesteerd. Een Pakistaanse woordvoerder heeft verklaard, dat de tegen maatregelen zouden bestaan in het afsnijden van de aanzienlijke Afghaanse doorvoerhandel. Af ghanistan heeft geen vrije weg naar zee. Oud-president Péron van Ar gentinië, die per militair vlieg tuig van Paraguay naar Panama is gekomen, heeft een Panamees visum gekregen, dat dertig dagen geldig is. Péron heeft besloten zijn verblijf in dit land te ver lengen. Uit een bericht in het blad „Novedades", dat als officiële spreekbuis van de regering van Nicaragua geldt, maakt men op, dat het voorgenomen bezoek van Féron aan Managua, de hoofd stad van Nicaragua, voorlopig is uitgesteld. Van de zijde der oppo sitie in Nicaragua zou heftig tegen een bezoek en eventuële vestiging van Péron in dit land geageerd zijn. Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat Amerika aan Egypte en Is raël te kennen heeft gegeven, dat het een krachtig standpu.nl zal innemen tegen degenen, die een oorlog begint en dat het „zeer gunstig gestemd zal zijn jegens de partij, die de Verenigde Staten er van overtuigt, dat zij de vrede wil handhaven". In antwoord op desbetreffende vragen, zei genoemde woordvoer der niet te weten of andere lan- len, zoals Syrië, een dergelijke waarschuwing hadden gekregen. „Wij doen alles wat wij kun nen om beide partijen er van te overtuigen, dat het beginnen van een oorlog de grootste dwaasheid zou betekenen". De Soedanese regering ïs bij de tweede lezing van haar begro ting met 49 tegen 45 stemmen verslagen bij de stemming over een motie van wantrouwen, in gediend door de oppositie. Pre mier Ismail el Azhari heeft zijn ontslag ingediend. De regering wilde de invoer beperken, onder meer door ver hoging der invoerrechten en wederinvoering der invoerver gunningen. Door de staking van het grond personeel op de vliegvelden in het gebied van Parijs is het luchtverkeer ontwricht. De sta kers eisen een maandelijkse toe lage van 10.000 frank, ruim 100 gulden. De meeste niet-Franse lucht vaartmaatschappijen verlengden hun lijnen naar Brussel. De pas sagiers worden per trein van en naar Parijs gebracht. De Franse maatschappijen gin gen ertoe over gebruik te maken van het militaire vliegveld Bre- tigny, 30 kilometer van Parijs. ZUID-OOST CELEBES. Een eenheid van de T.N.I., ge steund door de zeemacht en de luchtmacht, heeft 4 November landingen uitgevoerd in Uawo, Ranteanging en Kolaka, plaatsjes in Zuid-Oost Celebes, waar op standelingen van de Tentara Is lam Indonesia van de Darul Is lam, ter sterkte van ongeveer een bataljon, tevergeefs tegenstand boden. Na de plaatsjes bezet te hebben, achtervolgden de mili tairen een etmaal de benden, van wie zij verscheidene strategische punten veroverden. WEST-ATJEH. De politie in West-Atjeh heeft aan P.I.A. medegedeeld, dat de benden in Atjeh op het ogenblik zeer actief zijn. In West-Atjeh veroverden zij het plaatsje Reu- nom, waar leden van de politieke partijen, de P.N.I., de Perti, de P.K.I. en de Sobsi, ontvoerd wer den. Honderd Perti-leden werden vermoord, hun lijken werden in de rivier geworpen. Het blad „Bintang Timur" merkt hierover op, dat 95 pro cent van de bevolking van Atjeh onder dwang van benden op de Masjumi stemde en dat leden van andere partijen zich niet durven te vertonen. Het blad zegt, dat de regering zo nodig nieuwe ver kiezingen moet uitschrijven. De Poolse regering heeft de re gering te Washington verzocht óm een onderzoek naar de oor zaak van het neerstorten van een Amerikaans militair vliegtuig in Zuid-Korea, waarbij drie Poolse waarnemers van de commissie van toezicht op de naleving van het bestand om het leven zijn ge komen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1