Grote het receptie Kremlin Verpleging en behandeling in een ziekenhuis Najaar heeft specifieke verkeersgevaren in De moord op Stanley Wilson A. N. W. B. waarschuwt weggebruikers TWEEDE BLAD Woensdag 9 November '|f55 10ti Jmjsrg»ny H«. 3607 Molotof optimistisch Brussel bouwt schuilkelders Het Midden-Oosten Nationale ploegwedstrijd ABBlJSIROOP/i Amerikaanse persmensen ontevreden over de regering Nederlands-Noorse samenwerking DE VRIJE ZEEUW In het Kremlin heeft premier Boelganin Maandagavond ter ge legenheid van de herdenking der Oetoberrevolutie een grote ont vangst gegeven, die door de Rus sische leiders, het corps diplo matique en talrijke genodigden werd bezocht. Er waren in totaal meer dan 2000 personen op deze receptie, waar een zeer vriend schappelijke sfeer heerste. Na een concert door de beste Russische artisten en een banket werd de avond gesloten met een bal, waaraan alle hoge Russische autoriteiten deelnamen. Presi dent Worosjilof was één van de onvermoeibare dansers. Mikojan trachtte de eerste secretaris van de communistische partij, Chroesjtsjef, op de dansvloer te krijgen voor een populaire Rus sische dans, doch deze weerde lachend af en zei, dat hij die dans niet kon. De Amerikaanse zaakgelastig de in Moskou, Wolmsey, en de De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, die in het afgelopen weekeinde in Mos kou overleg heeft gepleegd, is Maandagavond naar Genève ver trokken. Voor zijn vertrek ver klaarde hij op een receptie ter gelegenheid van de herdenking der Bolsjewistische revolutie in het Kremlin, dat volgens hem de voeruitzichten voor de Geneefse conferentie beter geworden zijn. Op vragen van verslaggevers of overeenstemming tussen Oost en West in Genève mogelijk is, antwoordde de Russische minis ter: „Waarom zouden wij anders naar Genève zijn gegaan? Na tuurlijk zijn er moeilijkheden met sommige vraagstukken, doch het Russische spreekwoord zegt, dat Moskou niet op één dag ge bouwd is. Ik ben hier met goede bagage gekomen, en ik vertrek vanavond met nog betere baga ge, omdat ik hier veel goeds ge hoord heb." Diplomatieke waarnemers In Moskou geloven, dat de Sowjet- leiders in het weekeinde de re sultaten van de eerste conferen- tieweek in Genève besproken hebben en mogelijk tot de slot som zijn gekomen, dat de „geest van Genève" wat nieuw leven ingeblazen moet worden. Men acht het mogelijk, dat Molotof een nieuw plan heeft meegekre- geri voor het vernauwen van de kloof tussen het Sowjet- en het Westelijke standpunt ten aanzien van de Europese veiligheid en de hereniging van Duitsland. Te Brussel zijn reeds of worden nog verscheidene ondergrondse schuilplaatsen tegen atoombom bardementen gebouwd. Het mu seum voor oude kunst in de Re gentstraat bezit sedert enige tijd reeds een dergelijke schuilplaats, waar bij een eventueel conflict de kunstschatten ondergebracht zullen worden. Bij het Jubelpark wordt thans een dergelijke schuil plaats aangelegd voor de verza meling van de koninklijke musea voor kunst en geschiedenis. Deze onderkomens zijn bestand tegen een A-bom indien deze op een af stand van meer dan 200 meter neerkomt. De buitenste muren hebben een dikte van 1.25 m, het dak is 1.30 m en kan weerstand bieden aan een druk van 20.000 kg per m2. Isolerend materiaal verhindert de voortplanting van atoomhitte, terwijl deuren en wanden explosieve golven zullen kunnen verdragen in twee rich tingen n.l. pressie en depressie. George Allen, Amerikaans on derminister van Buitenlandse Za ken voor de kwesties betreffende het Midden-Oosten heeft Zondag voor de televisie verklaard, dat de V.S. al het mogelijke zullen doen om een land in het Midden- Oosten, Israël of een Arabisch land, waarin een inval zou wor den gedaan, te helpen. De V.S. zouden zeer voor („pro") een land zijn, dat toont dat het vrede wil bewaren. Allen beschreef de aanbevelin- van de V.N. voor verlichting van de spanning tussen Israël en Egypte als volgt: 1. De V.N. moeten in staat worden gesteld „haar werk voort te zetten", dat bestaat uit een dui delijke afbakening met kente kens van de gedemilitariseerde zóne El Auja-Nizana, waar de Egyptenaren en Israëliërs in de afgelopen dagen hevig hebben ge vochten. 2. Geen van beide partijen mag troepen in de zóne handhaven. Waarnemers van de V.N. moeten „volledige vrijheid" hebben om vast te kunen stellen, of één der partijen de grenzen overschrijdt. Britse ambassadeur, sir William Hayter, voerden op de receptie een lang gesprek met minister Kaganowitsj, waarbij deze laat ste sprak over het „agressieve karakter" van de Amerikaanse bases in Europa. Op een bepaald ogenblik vroeg Wolmsey, of Ka ganowitsj werkelijk dacht dat de Verenigde Staten een aanval op de Sowjet-Unie zouden willen beginnen. Kaganowitsj antwoordde: „Nee, maar in theorie is dat het doel van die militaire bases". De receptie werd gegeven door Boelganin en niet door Molotof, als minister van Buitenlandse Zaken, zoals andere jaren het geval was. Vermoedelijk is dit gedaan met het oog op de drukke werkzaamheden van Molotof in verband met de Geneefse confe rentie. Opvallend was op de ontvangst, dat er veel belangstelling voor Molotof bestond. Hij kreeg een ovatie van een groep hoge func tionarissen onder wie verschei dene generaals, toen hij zich met de leden van het presidium van de partij naar de balzaal begaf. Er werden verscheidene heil dronken op zijn gezondheid en het welslagen van de Geneefse conferentie uitgebracht. Molotof zelf was zeer opgewekt en hij praatte levendig met de aanwe zige diplomaten. De landelijke ploegwedstrijd van de Plattelands Jongeren Ge meenschap Nederland, die Zater dagmiddag te Zevenbergen is ge houden, is in een overwinning geëindigd voor de Nederlandse kampioen, de heer W. de Lint uit Zevenbergschenhoek. Aan de wedstrijd namen de best geplaatste ploegers van iedere provincie deel. Alleen de provincies Friesland en Limburg waren niet vertegenwoordigd. De belangstelling uit landbouwers kringen was groot. De vijf best geplaatsten van deze wedstrijd, die in het komen de jaar om het landskampioen schap zullen uitkomen met de vijf best geplaatsten van N.C.B. en C.B.T.B., zijn: W. de Lint te Zevenbergschenhoek (N.Br.), 415 punten; G. Gandria, Terwolde (Gelderl.), 395 p.; N. D. Baren- drecht, Roosenb'urg, (Z.-H.), 394 p.; D. Barendrecht, Roosenburg, (Z.-H.), 369 p. en W. Nuchteren, Nieuw-Vennep, (N.-H.), 358 p. voor keel en lucht wegen. In een ver- - standig gezin staat nu een fles AKKER SIROOP Een aantal vooraanstaande per sonen van de Amerikaanse dag bladpers heeft het Amerikaanse congres Maandag als zijn oordeel medegedeeld, dat gegevens over werkzaamheden van de regering worden achtergehouden. Boven dien wordt, aldus deze persmen sen, zeker regeringsnieuws der mate „behandeld", dat het recht van het publiek op een juiste voorlichting wordt geschaad. De persmensen legden infor meel getuigenis af voor een sub commissie van het Huis van Af gevaardigden, die een onderzoek in de vrijheid van voorlichting instelt. Reston van „The New York Times" vond, dat het geven van een bepaalde lezing van het nieuws op de lange duur schade lijker is dan het verzwijgen van gegevens. Als voorbeeld van kleuren van het nieuws noemde Reston de pogingen van Amerikaanse amb tenaren op dé Geneefse confe rentie in de afgelopen zomer om een optimistische toon te geven aan de berichten over de ont wikkeling van de conferentie. Drie Poolse leden van de neu trale commissie van toezicht in Korea en hun Amerikaanse pi loot zijn Maandagavond om het leven gekomen toen hun vlieg tuig bij slecht weer in de buurt van de haven Moensan aan de Westkust neerstortte. Een van de voornaamste rech ten welke de verzekerde ten aan zien van zijn ziekenfonds heeft, is wel het recht op verpleging en behandeling in een ziekenhuis. In de huidige tijd zijn in het geheel van de medische verzor ging de ziekenhuizen onmisbaar, zij nemen in dit geheel zelfs een zeer gewichtige plaats in. Onge veer 30 van de uitgaven van de ziekenfondsen wordt nl. be steed aan ziekenhuisverpleging. In de ziekenhuizen worden de specialisten in de gelegenheid gesteld de meest moderne appa raten en middelen ten bate van de patiënt aan te wenden. Ziekenfondsverzekerden hebben recht op volledige verpleging en behandeling in een ziekennuis gedurende ten hoogste 70 dagen per ziektegeval in de laagste klasse, indien de opname me disch noodzakelijk is. WAT IS MEDISCHE NOODZAKELIJKHEID Allereerst iets over het begrip „medische noodzakelijkheid". Verpleging en behandeling in een ziekenhuis kan alleen voor reke ning van de ziekenfondsen ge schieden, indien de opneming om zuiver medische redenen noodzakelijk is, d.w.z. als er een medische indicatie is. Deze medische indicatie voor de opneming en het verblijf in een ziekenhuis wordt geacht aan wezig te zijn, indien en zolang de verpleging en behandeling, die met het oog op de genezing of belangrijke verzachting van het lijden van de patiënt zijn ver eist, slechts in een ziekenhuis kunnen worden geboden. Op neming moet derhalve gericht zijn op het belang van de patiënt zelf, zodat opnemingen in het be lang van anderen, b.v. de om geving, de dokter of onderwijs doeleinden niet voor rekening van de ziekenfondsen kunnen komen. Het moet aannemelijk zijn, dat de verpleging en behandeling zullen leiden tot genezing of be langrijke verzachting van het lijden van de patiënt. Verzor ging van chronische ziekten en van invaliden, waarbij belang rijke verzachting niet kan wor den verwacht, is niet te beschou wen als ziekenhuisverpleging. Deze hulp komt dus niet voor rekening van de ziekenfondsen en het is duidelijk, dat zulks evenmin het geval is, als deze patiënten worden opgenomen in verpleeginrichtingen, rusthuizen, tehuizen voor ouden van dagen, liefdegestichten, huizen voor ge- brekkigen, blinden- en doofstom- meninstituten, huizen voor moei lijke of achterlijke kinderen enz. enz. De kosten van opneming in deze huizen of instellingen ko men nooit voor rekening van de ziekenfondsen. TWEE BEPERKINGEN. Om in aanmerking te komen voor verpleging in een zieken huis moet de opneming tevoren worden aangevraagd en bij spoedgevallen binnen 2 x 24 uur. De ziekenfondsen geven volledige verpleging. Dit bete kent, dat in een ziekenhuis van alle daar ter beschikking staan de hulpmiddelen gebruik ge maakt kan worden. Niettemin is de verpleging in tweeërlei op zicht beperkt. Ten eerste heeft de patiënt recht -op ten hoogste 70 dagen pér ziektegeval. Een nieuw ziek tegeval is aan te nemen, indien de patiënt een principieel andere behandeling moet ondergaan, b.v. indien na een langdurige behan deling met inwendige middelen tot een operatie moet worden be sloten. Verder is de voorberei dende operatie als een geval te beschouwen en de operatie, waar het eigenlijk cm gaat, als een an der, nieuw geval. Wil er sprake zijn van een an der geval, dan moet een princi pieel andere behandeling plaats vinden; geenszins is het de be doeling om bij geringe wijziging der geneeswijzen te spreken van een ander geval. Vergt de aard der ziekte een langere verpleegduur dan 70 dagen, dan komt deze langere verpleging voor rekening van de patiënt. DE AANVULLENDE VERZEKERING. Voldoende mag het als bekend worden verondersteld, dat men zich voor enkele centen per week doorgaans aanvullend kan ver zekeren voor langere verpleeg duur, zodat men de zekerheid heeft bij de opneming in een zie kenhuis niet voor financiële moei lijkheden geplaatst te worden, wanneer de verpleging langer duurt dan 70 dagen. Inschrijving als lid van het aanvullende fonds is dus dringend noodzakelijk. De tweede beperking is, dat de patiënt slechts recht heeft op verpleging in de laagste klasse, wil hij evenwel verpleging in een hogere klasse, dan staat hem dit geheel vrij. Voor rekening van de patiënt komen dan de kosten van het verschil in prijs tussen de hogere en de laagste klasse. Dat geldt ook voor het honora rium van de behandelend specia list. In ziekenhuizen, waar de kos ten van de specialistische hulp in het tarief van de laagste klas se zijn inbegrepen, kan de pa tiënt alleen aanspraak maken op klinische specialistische hulp voor fondsrekening, indien hij in de laagste klasse verpleegd wordt. Het verschil in prijs tus sen de laagste klasse en de ho gere klasse is in het algemeen achteraf veel groter dan men zich voorgesteld heeft. Het is daarom verstandig tevoren over leg te plegen met het ziekenhuis. DE GEESTESZIEKEN. Nog even willen wij wijzen op de geesteszieken. Met betrekking tot deze zieken kan als medisch noodzakelijk gelden de behoefte aan observatie zowel als die aan behandeling, ongeacht waar deze laatste in bestaat. De verpleging van geesteszie ken is gewoonlijk van lange duur. Wij wijzen er echter op, dat de opvatting, dat iedere gees teszieke gedurende 70 dagen voor rekening van het ziekenfonds kan worden verpleegd, onjuist is. Indien b.v. kan worden vol staan met een observatie van 14 dagen en er blijkt daarna geen medische indicatie meer te zijn in de zin der voorschriften, dan kan geen langere opneming wor den toegestaan. door PHILIPPO PRESTON. 34) (Nadruk verboden). „Nou, dat soort ellende is zo erg niet. Waarom zou je ten kos te van mij gelukkig willen zijn?" Ze lachte met een vrolijkheid, die ze bij lange na niet gevoelde. „Maar dit kun je me toch niet weigeren.'' Hij haalde een doosje uit zijn zak te voorschijn, zette het neer naast haar theekopje, drukte op de veer, zodat het deksel open sprong en liet haar een ring met diamanten en saffieren bezet, zien. „Shane!" Audrey had nooit ju welen bezeten en de ring was zo schitterend, dat haar adem stok te. Ze nam hem uit het étui, doch hij nam hem af en schoof hem aan de middenvinger van haar linkerhand. „Wil je hem dragen?" vroeg hij, bijna verlegen. „Zou de zon morgenochtend opkomen?" was haar weder vraag. Shane keek haar langdurig en zwijgend aan. Zijn heldere, scher pe ogen namen haar gelaat op, als wilde hij iedere trek er» van in zijn geheugen prenten. En zij beantwoordde zijn blik, voelend, dat de stilte tussen hen geladen was met hun wederkerige liefde. Ze gingen zo in elkaar op, dat ze even goed duizend mijlen van iedereen verwijderd hadden kun nen zijnalle aanwezigen in de zaal verschimden en ze waren alleen met de saffieren ring tus sen hen in als een van zon door schenen waterdruppel. John Andrews ontving Shane met een ernstig gezicht. Hij ken de zijn aanstaande zwager niet bijzonder van nabij, want ze had den weinig gemeen, omdat kunst en sport en de roekeloosheid van Shane met zijn eigen vliegtuig dingen waren, waarmee naar de mening van John Andrews, een verstandig man zich niet afgaf. Shane had hem, als ze elkaar bij gelegenheid ontmoetten, al tijd geplaagd, doch vandaag hing er een drukkende atmosfeer in het grote kantoor, waarin Shane binnengelaten werd. „Ik kom je over Sonia spre ken," begon hij vlakweg. John's gezicht klaarde op. „Ik weet niet, wat ik er van denken moet; vanmorgen hoorde ik, dat ze weg was. En gister avond hebben we nog samen ge dineerd en heeft ze nergens over gesproken. Iemand heeft me te- Recente verkeersongevallen van ernstige aard zijn voor de ANWB aanleiding weer eens met nadruk de aandacht van de weg gebruikers te vestigen op de spe cifieke gevaren, welke voor het verkeer aan het najaar zijn ver bonden. Deze gevaren, die stellig niet te onderschatten zijn, worden voor namelijk veroorzaakt door gladde wegen, de vroeg invallende duis ternis en de mist. Gevallen bladeren bedekken op vele plaatsen de wegen met een uiterst verraderlijk rottend laag je, dat uw voertuig de vreemdste en riskante capriolen kan doen maken, op een ogenblik, waarop men daarop wellicht het minst be dacht is. Het bietenvervoer in vele delen van ons land verergert dit alles nog in niet geringe mate. De klei van het land die bij dit vervoer op de weg achterblijft, loof en bieten die van de wagens vallen en tot pulp gereden worden, dit alles kan de weg in een glijbaan doen veranderen, en maakt het noodzakelijk in de rijwijze een extra grote dosis voorzichtigheid te verdisconteren. Ook de thans reeds optredende nachtvorsten geven daartoe alle aanleiding. Op vele wegen, vooral vaak daar waar men plotseling op een klinkergedeelte komt, op De Nederlands-Noorse commis sie voor kernenergetisch onder zoek is in vergadering bijeen ge weest te Amsterdam, de 14e ver gadering, sinds de samenwerking tussen de kernenergetische orga nisaties in de beide landen in April 1951 vorm kreeg. De com missie bestaat uit vertegenwoor digers van het Noorse instituut voor atoomenergie (I.F.A.) en het onlangs gestichte Nederlandse Reactor Centrum 1R.C.N.). Deze laatste organisatie heeft het kern energetisch onderzoek in Neder land overgenomen van de Stich ting voor fundamenteel onder zoek der materie (F.O.M.). De organisaties op het gebied van de atoomenergie in de beide landen hebben in aansluiting aan het reeds bestaande gemeen schappelijk project in Kjeller be sloten met nieuwe reactorprojec ten een aanvang te maken. De commissie besprak thans de mo gelijkheden om deze verdergaan de werkzaamheden van de beide organisaties te coördineren. Het resultaat van deze discussie is geweest, dat over een nieuwe overeenkomst tussen het Noorse instituut voor atoomenergie en het Reactor Centrum Nederland overeenstemming werd bereikt. Dit contract houdt regelingen in voor een uitwisseling van ge gevens, zomede een volledige samenwerking op het gebied van de patenten. Door deze overeen komst zullen de beide organisa ties toegang hebben tot eikaars researchwerk en beschikking krijgen over verkregen ervaring. De beide organisaties zullen hun onderzoekingswerk in 't „Jener", dat gemeenschappelijk wordt be heerd, voortzetten en uitbreiden. lefonisch om haar adres ge vraagd; waarvoor hij dat nodig had weet ik niet. Maar al had ik het geweten, dan zou ik het hem nog niet verteld hebben. Ik heb haar vanmorgen een bos rozen met een briefje gestuurd." Shane zette zich in een grote armstoel en het viel John op, dat zijn gezicht zo betrokken stond. „Ik weet ook niet, waar ze is, John en ik ben hier gekomen, om je iets te vragen. Wil je op mijn woord geloven als ik verklaar, dat mijn zuster zo onnozel is als een lam en dat ze dolveel van je houdt?" „Er schijnt veel te zijn, wat ik nog niet weet. Wat een eigenaar dig ding is dat, om dit tegen mij te zeggen. Waarom weet je niet waar ze is?" „Daarom niet. John, geef nou antwoord op die vraag. Houd je genoeg van Sonia, om haar te vertrouwen, wat er ook gebeuren mag?" „Natuurlijk, ik houd van haar en vertrouw haar ten volle." Het was aan zijn stem te horen, dat er in zijn geest een ijzige dam was opgeworpen tussen hem en het meisje, dat hij liefhad. Hij was een mens, maar hij beheer ste zijn driften met ijzeren vuist, evengoed als zijn vreugde of zijn liefde voor Sonia. Zij was natuur lijk ook maar een mens, doch ze vormde het ideaal van het jonge meisje, dat niets van de wereld afwist, noch van de diepte der liefde, die een man aan een vrouw schenken kan. Toen hij zo naar hem zat te opritten van viaducten en brug gen, vaak ook op de brugdekken zelf, dient men bedacht 4e zijn op een uiterst verraderlijk optreden de gladheid, welke meestal ge heel plaatselijk is en de niets ver moedende weggebruiker, die zo juist nog over een volkomen stroef weggedeelte reed, voor uiterst onprettige en dodelijk ge vaarlijke verrassingen kan stel len. Voortdurend attentie en uiter ste voorzichtigheid bij het rem men* is daaarom geboden. Het feit, dat men opeens de sporen van zijn voorgangers op het weg dek waarneemt, is vaak een te ken, dat dat weggedeelte met een laagje ijzel is bedekt. Deze plotse ling optredende gladheid veroor zaakt elk najaar weer de meest gecompliceerde botsingen. Let ook op de rode ,,glad"-wim- pels, die de ANWB-wegenwach- ten toij plotselinge gladheid op hun routes plaatsen. Het vorig jaar heeft de ANWB de aandacht van de wegbeheer- ders gevestigd op het feit, dat weggedeelten uitgevoerd als klin kerbestrating bij invallende vorst vrijwel aanstonds glad worden, terwijl aangrenzende wegdekken van asfaltbeton, eementbeton e.d. nog geen gladheid vertonen. De Bond heeft toen op verbetering van de snel aan ijsvorming on derhevige weggedeelten aange drongen, waarbij gedacht werd aan het „afdekken" van derge lijke bestratingen, hetzij door een oppervlakte-behandeling, hetzij door het aanbrengen van een en kele centimeters dikke bitumi neuze deklaag. Aan dit verzoek is reeds door verschillende wegbe- heerders gevolg gegeven. VERLICHTING IN ORDE? De duisternis valt snel in op een tijdstip, dat tot de spitsuren behoort en waarop het op de we gen zeer druk is. Uw verlichting dient daarom volkomen in orde te zijn, aldus de ANWB. Let op de afstelling van uw lichten en dim tijdig voor tegenliggers, óók voor fietsers en bromfietsers op het rijwielpad. Controleer regelmatig uw ach terverlichting en kijk dan ook even of modder en vuil die ach terlichten niet tot gloeiende spij kers hebben gedegradeerd. Het leven van u zelf en van anderen kan ervan afhangen. Dit alles geldt nog in verdub belde mate, wanneer men door pech gedwongen is te stoppen. Een stilstaande auto- op de rij baan, zonder achterverlichting of met gebrekkige lichten, betekent een der verschrikkelijkste geva ren die de weggebruiker kunnen bedreigen. Trouwens, een stil staand voertuig hoort niet op de rijbaan thuis! Zelfs een wagen met een goede achterverlichting levert daar gevaar op, omdat het achteropkomend verkeer zich zo moeilijk realiseert dat een auto stilstaat. Zelf rijdend verwacht men geen stilstaande wagen op de rijbaan. Weliswaar is men thans ver plicht, wanneer de achterverïic'i- ting is uitgevallen, een rode lamp of een rood-reflecterend baken op een afstand van 30 m in de rich ting van het achteropkomend kijken, besefte Shane, hoeveel reden van bestaan Sonia's ang sten hadden. John hield zoveel en zo echt van haar, als een man slechts van een vrouw houden kan, maar zijn karakter verbood hem, van zijn hoge standpunt af te dalen, om die vrouw tot zijn hoogte op te heffen. Zij moest op een nog hoger voetstuk staan en hij zou haar daarvan aftillen, haar kussen en haar herplaatsen op die kille, winderige bergtop der onbereikbaarheid voor ande ren. Shane dacht aan Audrey en hun eigen kameraadschap, hij dacht aan haar, zoals hij haar de vori ge avond in die tuin omhelsd had, aan hun terugrit naar huis, aan de vlugge, krachtige hand druk, toen hij haar in de taxi zette, om het laatste eindje naar huis alleen te rijden, waarheen hij haar, terwille van haarzelf, niet durfde brengen. Ze had ge fluisterd: „Wel te rusten, liefste!" En in die simpele woorden had ze al haar vurige tederheid om sloten, die haar zo moedig en de blik harer ogen zo mateloos diep maakte. De wereld van John was zo klein en benepen. Arme Sonia! Shane zuchtte inwendig en brak vlug de stilte, somber geladen door dat antwoord van John, die achteruit in zijn stoel zat met zijn magere handen samengevou wen en die rechtvaardige uit drukking op zijn gelaat, waarin de mensen zoveel vertrouwen stelden. (Wordt vervolgd). verkeer te plaatsen, als men bij avond gedwongen is zijn wagen op de rijbaan neer te zetten, doch in de practijk laat dit nog alles te wensen over. De ANWB is trouwens van oor deel, dat dit ook wettelijk ver plicht moet zijn wanneer de ach terverlichting wél functioneert, en heeft deze mening dan ook aan de Minister van Verkeer en Waterstaat kenbaar gemaakt BEVEILIGING MET FLECTEREND MATE RIAAL. Automobilisten, het is thans toegestaan rgod-reflecterend ma teriaal aan de achterzijde van de auto aan te brengen. Voor vracht auto's zijn deze reflecterende stro ken welhaast onmisbaar te noe men, zeker zolang de contour verlichting, zoals de A.N.W.B. die aan de minister heeft voorge steld, nog niet is voorgeschreven. In ieder geval zijn voor vracht wagens achterlichten met een groot lichtdoorlatend gedeelte zeker noodzaak. Motoren met zijspan moeten twee achterlichten van gelijke grootte hebben, terwijl voor mo torrijders reflecterend materiaal, b.v. een ceintuur imet een derge lijk strookje, eveneens uiterst aanbevelingswaardig is. Een gevaar op de weg van de eerste grootte blijven de met paarden bespannen wagens, waarvan de verlichting vaak in het geheel rliet aan de wettelijke voorschriften beantwoordt. Voor geschreven zijn aan de vóórzijde twee witte lantaarns, aan de ach terzijde één rode lantaarn en een rode reflector. Vooral 4 voor ïlit uiterst langzame verkeer, dat voortdurend ingehaald wordt, :s een goede zichtbaarheid onont beerlijk. Reflecterend materiaal kan ook hier goede diensten oe- wijzen. WIELRIJDERS EN BROM FIETSERS: ACHTER YEB- VERLICHTING.' Ook wielrijders en bromfiet sers dienen zich juist in dit jaar getijde meer dan ooit te realise ren, dat een goede verlichting, zo wel vóór als achter, een zaak van leven en dood kan zijn. Voortdu rende controle van het achter licht is noodzakelijk, het achter- spatbord dient helder wit te zijn, terwijl voorts de door de A.N.W.B. sterk gepropageerde geel-reflee terende pedalen of een rood-re- flecterende strip op het achter- spatbord in het belang van de zichtbaarheid uitstekende dien sten kunnen bewijzen. De fiets lantaarn moet schuin naar be neden gericht zijn, opdat het ove rige verkeer geen overlast onder vindt. VOETGANGERS BIJ DUIS TERNIS LINKS. Voetgangers loopt bij duister nis op onverlichte wegen. wan: neer een trottoir ontbreekt, links van de rijbaan en achter elkaar, zo adviseert de A.N.W.B. met na druk. Men ziet dan het gevaar aankomen en is beveiligd tegen het achteropkomende verkeer. Elk jaar weer vallen er, de gege vens van het C.B.S. bevestigen dat met trieste cijfers, onnodig veel slachtoffers, omdat men zich niet aam deze nuttige stelregel houdt. Reeds enige malen heeft c)e A.N.W.B. de minister met klem gevraagd dit links lopen bij duis ternis als een wettelijke verplich ting in het wegenverkeersregle ment op te nemen. De Commissie Veiligheid Weg verkeer de zgn. Generale Staf voor het Verkeer heeft dit voorstel thans overgenomen en acht het zelfs gewenst dit voor schrift niet te beperken tot de duisternis, doch uit te breiden tot het gehele etmaal, zowel omdat ook overdag links-lopen een gro tere veiligheid biedt als omdat deze regeling voor voetgangers en rijverkeer eenvoudiger is. In deze zin is dan ook aan de minis ter geadviseerd. BIJ MIST OVERDAG: GROOT LICHT. Een uiterst geduchte verkeer!,- vijand is de mist, in dit jaargetij de steeds te verwachten. „Bij mis't overdag groot licht" is een wettelijk voorschrift, aldus de A.N.W.B., en niet alleen maar een nuttig advies; een voorschri waaraan nog steeds helaas on voldoende gevolg wordt gegeven. „Gezien worden door anderen", daar gaat het om bij deze bepa ling, die ook geldt binnen de be bouwde kom. Een scherpe gon- tröle op de naleving ervan acht de Bond noodzakelijk. Ook voor fietsers en bromfiet sers is deze manier van beveili- ging, hoewel voor hen niet wet telijk voorgeschreven, stellig de mgewezen handelwijze.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5