RECHTSZAKEN Vrees achter „Papieren gordijn" Uaf Je Seeviaacie BEURSOVERZICHT Eric de Noorman - Het raadsel van iuath Mor t Moordende concurrentiestrijd wacht Britse krantenlords De zaak Burgess en MacLean TERNEUZEN. AGENDA HOEK. Mf KOEWACHT. SLUISKIL. STOPPELDIJK. IJZENDIJKE. Franse stap bij Saarlandse regering Arrestaties in Irak In Groot-Brittannië is dezer da gen het laatste overblijfsel van de oorlog stammende rantsoene ring ten grave gedragen: het mi nisterie van Handel kondigde de opheffing van de beperkingen op het gebruik van krantenpapier aan. Maar vreugde daarover op de plaats, waar men die in de eer ste plaats zou verwachten, bleef uit. In Fleetstreet, Londens beroem de krantenstraat, stonden de ge zichten strak. En de meestal conservatieve krantenlords, die anders zo energiek tegen het aan handen leggen van het bedrijfs leven van leer trekken, bestre den plotseling de herwonnen vrij heid. Rotherore, Beaverbroock en Kemsley gaven eensklaps de voorkeur aan de oude toestand van papierrantsoenering en stel ten zich nu te weer tegen een uit breiding van de omvang van hun bladen. Waarom? Omdat zij bevreesd zijn voor een moordende concur rentiestrijd. Ook buiten de krin gen der uitgevers echter bestaat vrees: lieden, die het wèl menen met de Britse pers, zien het ge vaar, dat hét peil van de bladen, dat sinds de oorlog toch al voort durend is gedaald, nog meer om laag zal gaan. HET PEIL ZAKTE. In het buitenland, ook in Ne derland, is in de laatste tijd her haaldelijk op de achteruitgang van de eens zo voorbeeldige Brit se pers gewezen. Die achteruitgang houdt geen verband met het aantal lezers Engeland is nog altijd het land met naar verhouding de meeste krantenlezers. De totale dagelijks oplaag is 31 miljoen exemplaren, tegen 55 miljoen in Amerika met zijn driemaal zo grote bevolking. Terwijl echter boulevardbladen als de „Daily Mirror" en de „Dai ly Express" ieder een oplaag van vijf miljoen hebben, heeft de be- NEGEN JAAR GEËIST WEGENS DOODSLAG. De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft Dinsdagmiddag tegen de 32-jari- jge metselaar M. H. H. N. uit Moorveld-Gulle, die op 21 Juli zijn schoonvader met een hakbijl het leven heeft gebracht, 9 jaar gevangenisstraf geëist. Ver dachte had zich na het plegen van zijn gewelddaad rechtstreeks naar de rijkspolitie te Geile be geven, waar hij mededeelde zijn schoonvader te hebben neerge slagen. er aan toevoegende, dat het slachtoffer waarschijnlijk dood was. De opperwachtmeester EL Bekkers, die een onderzoek instelde, vond inderdaad bij de ingang van de schuur achter de boerenwoning het ontzielde lichaam van de bewoner, de 64- landbouwer H. J. de Breuyn. De man had verwondingen aan het hoofd. De bijl, waarmee de dader had geslagen en die hij onderweg aad weggeworpen, werd op zijn aanwijzing teruggevonden. Uit het proces-verbaal bleek ter zit- ilng, dat verdachte reeds geruime tijd in onmin leefde met zijn schoonvader, bij wie hij was in- getrouwd. N. had al verschillende pogin gen in het werk gesteld om er gens anders te gaan wonen, maar zijn vrouw werkte hem daarin tegen en koos de partij van haar vader. De onenigheden, welke van een en ander het gevolg wa ren, en de dorpspraatjes over de schoonvader leidden tot een woe- deto^stan.d. welke op de bewuste julimorgen 'tot uitbarstig kwam toen de schoonvader zijn schoon zoon kortaf de deur wees met de verzekering, dat hij zelf wel voor zijn dochter en haar kind zou zorgen. Toen de oudere man op ver dachte N. af kwam, om zijn uit wijzing kracht bij te zetten, greep de schoonzoon de bijl die bij de schuur lag en sloeg met dit scherpe wapen herhaaldelijk en hard op het hoofd van zijn schoonvader, die reeds bij de eerste slag in elkaar zonk. Ver dachte erkende voor de recht bank volledig schuld, en zeide in woede te hebben gehandeld. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen, namelijk doodslag, waarop maxi maal vijftien jaar staat. De offi cier voerde echter verschillende strafverminderende omstandig heden aan, o.a. de grote moei lijkheden welke de dader bij zijn inwoning ontmoette bij zijn schoonvader niet alleen, maar ook onder diens invloed bij zijn vrouw. De dader, die in het psychiatrisch rapport als infan tiel en verstandelijk zwak be gaafd werd geschetst, met ver schijnselen van paranoïde en schizoïde verschijnselen, toonde ten groot schuldgevoel. Hij stond «iet ongunstig bekend en daar- mm vroeg de officier negen jaar anet voorwaardelijk toezicht van de regering gedurende drie jaar m toezicht van het centraal bu reau in Den Bosch. De verdediger verwonderde xich in zijn pleidooi, gezien de verschijnselen die het psychia trisch rapport ten aanzien van verdachte had geconstateerd, over de conclusie van de psychia ter tot slechts enigszins vermin derde toerekeningsvatbaarheid. Hij vroeg een nader psychia trisch rapport te overwegen en voerde verder verschillende strafverminderende omstandig heden aan voor zijn cliënt, die vol berouw en met een zware straf verzoend is. Hij refereerde zich aan het oordeel der recht bank, welke op 22 November uit spraak zal doen. „DE OPENBARE WEG IS GEEN RACE-BAAN". „Waarvandaan moet de ver keersveiligheid komen, als er dergelijke automobilisten op de weg rijden?" vroeg de advocaat- fiscaal bij het hoog militair ge rechtshof Dinsdagmorgen in zijn requisitoir tegen de 39-jarige be- roepskapitein T. E. S. uit 's-Gra- venhage. „Deze man heeft op schandelijke en onverantwoorde lijke wijze met 'n vaart van 100 km door de Laan v. Nieuw-Oost- Indië te 's-Gravenhage gereden. Dergelijke mensen moeten voor langere tijd uit het verkeer wor den verwijderd, dan is het voor die tijd tenminste veilig op de weg. Ik requireer daarom dat uw hof kapitein S. voor de tijd van één jaar de rijbevoegdheid ont zegt en voorts een geldboete van 500,subsidiair één maand hechtenis." Kapitein S. had in de zomer van dit jaar deelgenomen met een sportwagen aan de railly ScheveningenLuxemburg. Op de Laan van Nieuw-Oost-Indië zou hij met een vaart van 100 km per uur hebben gereden, volgens zijn passagier. Daardoor had hij een aanrijding veroorzaakt. „U hebt toch wel onverant woordelijk hard gereden, ook al had u voorrang", merkte de pre sident op. „Ik meende, dat de politie de zijwegen had afgesloten... „Dat geeft u toch nog geen vrijbrief om te gaan racen." „Maar het tijdstip van het be gin van de rally was zo gekozen, dat er weinig verkeer op de weg was. Ik heb zeer snel geremd. Bij de botsing stond ik nagenoeg stil. De andere auto is dan ook alleen maar door mijn wagen ge schampt." De advocaat-fiscaal zeide nog, dat de rally's in discrediet wor den gebracht door automobilisten als kapitein S. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. roemde „Times" slechts 220.000 lezers. De sensatiebladen, met aan de spits de „News of the World", 'n Zondagsblad met een oplaag van acht miljoen, hebben de serieuze bladen bijna geheel tegen de muur gedrukt, zodat de Britse kranten er in groeiende mate toe zijn overgegaan, hun voorlichten de taak geheel of voor een groot deel op te geven en de daardoor vrijgekomen ruimte te vullen met nieuws over misdaden, schoon heidskoninginnen, schandalen enz. Een werkelijke concurrentie strijd werd echter door de papier rantsoenering verhinderd, om dat de omvang van de kranten beperkt was. De lezer had slechts de keuze tussen een serieuze of een „lichte" krant daartussen bestond niets. Voor deze keuze gesteld, koos hij de laatste. EEN NIEUWE KANS? De opheffing van de papier distributie zal nu tot gevolg heb ben, dat bijvoorbeeld de „Times" in steeds grotere omvang zal gaan verschijnen en dus de le zer voortdurend meer verschei denheid van lectuur zal kunnen bieden. De „Times" kan dit ge makkelijk doen, want deze krant heeft genoeg adverteerders, die er slechts op wachten, plaats ruimte te krijgen (Tot op dit ogenblik worden adverteerders bij de „Times" op een wachtlijst geplaatst!) De boulevardbladen met hun massa-oplagen echter zullen zeer nauwkeurig moeten uitrekenen, of het wel lonend is in grotere omvang te verschijnen, want op meer advertenties hebben zij wei nig kans en zij zullen hun adver tentietarieven in geen geval zo veel kunnen verhogen, dat de enorme meerkosten van papier erdoor zullen worden gedekt. Maar wanneer de „Times" haar omvang blijft vergroten en bla den als de „Telegraph" en de Manchester Guardian", die onge veer in dezelfde positie verkeren, dit voorbeeld volgen, zullen de populaire mbjaden niet kunnen achterblijven. Er zal een woeden de concurrentiestrijd uitbreken, die slechts door de allersterkste kan worden overleefd. Op de we reldmarkt is de hoeveelheid pa pier namelijk niet onbeperkt en alleen de allergrootste concerns zullen op de duur tgen prijzen, die zonder twijfel zullen stijgen, de enorme voorraden kunnen ko pen, die een grotere omvang der oplagen eist. Inderdaad is het tot nu toe zó geweest, dat de rantsoenering de serieuze bladen benadeelde en de sensatiepers tot voordeel strekte, in de toekomst zal het omgekeer de het geval zijn. Harold Philby heeft op een persconferentie verklaard, dat het parlementslid kolonel Mar cus Lipton zijn beschuldigingen tegen hem, Philby, van een vei lige plaats heeft uitgesproken. Hij daagde hem uit de beschul diging, volgens welke hij Burgess en MacLean zou hebben gewaar schuwd dat verdenkingen tegen hen waren gerezen, buiten het parlement te herhalen. Naar aanleiding van verklarin gen in het parlement kunnen in Groot-Brittannië geen processen wegens smaad aanhangig ge maakt worden. Philby, die een zoon is van de bekende Britse vorser in Arabië, was indertijd lid van de ambas sadestaf in Washington. Liptons verklaring, zo zeide Philby, is gebaseerd op „gepraat en gerod del". Burgess kende hij als vriend. MacLean daarentegen kende hij niet. Hij had hem in 19371938 één- of tweejnaal ontmoet. Philby zei zich niet te kunnen herinne ren hem sinds het uitbreken van de oorlog ooit nog eens te heb ben gezien. Fhilby verklaarde verder, dat hij als gewezen ambtenaar ge bonden was tot geheimhouding van gegevens, die hem in zijn capaciteit als ambtenaar waren toegekomen. De doeltreffendheid van de veiligheidsdienst kon door het geven van publiciteit aan zijn organisaties, personeel en werk wijze benadeeld worden. Hij zou niets zeggen, dat een regerings verklaring zou kunnen uitlokken. Op desbetreffende vragen ant woordde hij, dat hij steeds linkse neigingen had gehad doch dat hij nooit communist was geweest, „hoewel ik mensen ken, die op de universiteit van Cambridge en nog jaren daarna communist zijn geweest". Zijn ontslag uit de bui tenlandse dienst had hij als een rechtstreeks gevolg van een „on voorzichtige omgang met Bur gess" gezien. Op de vraag of hij van oordeel was, dat het ministerie van Bui tenlandse Zaken gerechtvaardigd was in het verzoek tot zijn af treden, antwoordde Philby: „Ik zou wel denken, dat ik de be- weeg-redenen van het ministerie begreep". Naar men verwacht, zo voegt Reuter hieraan toe, zal het ge heime onderzoek naar de affaire- MacLean en -Burgess de volgen de week beginnen. De premier zal persoonlijk het voorzitter schap van de daartoe ingestelde commissie op zich nemen, zulks met instemming van de opposi tieleider Attlee. NIEUWE WEGEN SCHOUWEN. ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP. 67-Jairige bereed bromfiets. Dinsdagmiddag heeft de 67-ja- rige J. B. voor de Amsterdamse rechtbank terecht gestaan ter za ke dat hij op 10 Juli j.l. door roe keloos rijden met een bromfiets op de weg tussen Bussem en Weesp een botsing had veroor zaakt, aan de gevolgen waarvan een berijder van een tandem was overleden. De officier van Justitie eiste 2 weken voorwaardelijke gevange nisstraf met 3 jaar proeftijd tegen hem. Tevens zijn ontzeg ging voor die tijd van de bevoegd- beid een rijwiel te berijden. Ter zitting bleek uit de verho ren dat B. twee voor hem rijden de wielrijdsters had willen inha len. Hij had daarbij niet gemerkt dat uit de tegenovergestelde rich ting een tandem naderde. Er volgde een botsing. De berijder van de tandem klaagde over pijn in de borst. Een uur na het onge val overleed hij. De sectie wees uit dat de plotselinge dood ver oorzaakt was door een hartbe- schadiging. Een over B. uitgebracht rap port noemde zijn handelsbe kwaamheid beneden de maat, als gevolg van zijn gevorderde leeftijd. De verdedigster van B. sloot zich aan bij de eis van de officier van Justitie, met dien verstande dat zij de rechtbank vroeg de mo gelijkheid in overweging te ne men B. voorgoed de bevoegdheid te ontnemen een rijwiel te berij den. LUSTELOZE MARKT. Het is gisteren een zeer rusti ge dag geweest op de Amster damse effectenbeurs. Wallstreet bleef gesloten we gens Election-Day en zowel het publiek als de beroepshandel gingen zeer omzichtig te werk. Maandag bedroeg de omzet nog net 3 millioen nominaal, maar het zag er niet naar uit dat dit cijfer Dinsdag gehaald zou wor den. De stemming viel gistermid dag eigenlijk een beetje tegen, temeer daar in het ochtendver keer de prijzen iets hoger waren. A.K.U. en Kon. Olie bleven eigenlijk immuun voor de hogere notering in New York. Beide fond sen sloten eigenlijk goed prijs houdend zonder meer. Philips en Unilever bleven de gehele middag ongeveer in een doen met Maan dag. De scheepvaartsector had enig aanbod te verwerken en hier wa ren koersverliezen van één tot drie punten veruit in de meerder heid. De cultuurafaeling had even eens een hoogst oninteressant verloop. H.V.A. en Verenigde Deli moesten enig terrein prijs geven, doch groot waren de ver liezen niet. Amsterdam Rubber sloot prijshoudend. De beleggingsmarkt was hier en daar een fractie beter. Men verwachte het prospectus van de nieuwe Spoorweglening. Prolongatie 2% pCt. Reële waarde aandelen in October met ruim 1 mil liard gedaald. Zoals bekend is de stemming op de Amsterdamse effecten beurs in October vrij flauw ge weest. Het Damrak heeft zich ge kenmerkt door enkele dagen waarop de koersdalingen buiten verwachting groot waren. Uit een berekening van het C.B.S. blijkt, dat de nominale waarde van alle gewone aandelen vorige maand met ƒ191 millioen is toegeno men (emissie Philips) tot 4.524 millioen, doch dat de reele waar den met ƒ1.089 millioen is ach teruitgelopen tot 14.992 mil lioen. Het hoofdfonds Kon. Olie nam van deze daling de helft voor zijn rekening. Nominaal bleef de waarde onveranderd met 1.154 millioen, doch reeel kwam de waarde van 7.249 min op 6.743 min. De Nederlandse aandelen vermeerderden' nominaal met ƒ189 min tot 2.750 min, doch liepen reeel achteruit van 8.015 min tot 7.524 min. De Indonesische aandelen ver meerderden nominaal met 2 min tot 620 min, doch vermin derden in koerswaarde het 92 min tot 725 min. De gemiddelde koers van al deze aandelen ver toonde eveneens een aanzienlijke daling nl. 371 per 30 September en 331 per ultimo October. Beurswaarde-index in October gedaald. Uit een berekening van het C. B. S. blijkt, (lat het beurswaar de-indexcijfer van alle op de Am sterdamse effectenbeurs officieel genoteerde gewone aandelen 1953 100in October met 18.1 is gedaald tot 208. Dit cijfer be- Onder directie van de N.V. Grontmij. is te Renesse aanbe steed het -aanleggen en verhar den van enige wegen, gelegen in de herverkaveling „Schouwen- Duiveland." onderdeel van het waterschap Schouwen, over een totale lengte van ongeveer zes km. Laagste inschrijfster was N.V. Gebr. van 't Verlaat te Ne der Hardinxveld met ƒ321.700, hoogste inschrijver J. en K. de Oude te Biervliet. Teraardebestelling A. I. B. Schirris. Gistermiddag werd ónder zeer grote deelneming teraardebesteld het stoffelijk overschot van wij len de heer A. I. B. Schirris. Voorafgegaan door het muziek gezelschap „Harmonie Terneu- zen" zette de lange rouwstoet zich, vanaf de woning in de Blok ken, in beweging, om, bij het Lyceum gekomen, één minuut stil te houden, waar van het schoolgebouw de nationale drie kleur halfstok was gehesen en rector, docenten met leerlingen stonden opgesteld, om aldus een laatste groet te brengen aan de amanuensis, die 42 jaar aan deze onderwijsinrichting verbonden was geweest en zich door zijn grote toewijding en hulpvaardig heid zo bemind had gemaakt. Achter de lijkauto, welke om hangen was door vele kransen en bloemstukken, volgde een stoet van 10 volgauto's, waarbij de rec tor, docenten en leerlingen van het Lyceum zich aansloten. Langs de gehele weg naar de begraafplaats hadden zich zeer vele ingezetenen opgesteld om al dus de laatste eer te bewijzen aan hem, die in het plaatselijke leven zo'n grote plaats had ingenomen. Onder het roeren der trom men en het spelen van treurmu ziek naderde de zeer lange rouw stoet de begraafplaats, waar zich reeds talrijke vrienden, oud-leer lingen en belangstellenden be vonden om de laatste eer te be wijzen. Zodra de baar, bedekt door de kransen van de familie, de „Har monie Terneuzen", rector, docen ten en leerlingen van het Ly ceum, de hengelaarsvereniging „O. N. I", en bloemstukken van veie andere verenigingen, de ge opende groeve had bereikt en het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde werd toevertrouwd, neeg het vaandel der „Harmonie Terneuzen" als laatste groet en liet het gezelschap zich voor de laatste maal horen, ten afscheid van hem die zovele jaren het di recteurschap had vervuld. Rector drs A. J. Jansen her dacht de overledene, die zich ge durende zijn lange loopbaan aan de H. B. S. en Lyceum had doen kennen als een kundig plichts getrouw amanuensis, die steeds met opgewektheid zijn krachten had gegeven aan de onderwijsin richting waaraan hij verbonden was. Reeds bij de eerste kennis making met de heer Schirris, nu enkele jaren geleden, wist spre ker welk 'n kracht van de steeds zorgzame amanuensis uitging, die ook na het leed van het ver lies van zijn eerste echtgenote, die hem op zijn levensweg tot zulk een grote steun was ge weest, zich over de smart wist heen te zetten, om zijn taak te vervullen op een wijze, die aller bewondering afdwong. Slechts vier dagen na het be- OP bondenheid niet eindigde buiten het schoolgebouw, maar werd voortgezet in de familiekring. De overledene was niet alleen een liefdevol echtgenoot en plichts getrouw ambtenaar, bij alles wat hij deed kwam tot uiting welk een onbaatzuchtig persoon hij was met een warm voelend hart voor zijn medemens, niet om ge diend te worden, maar om te dienen. De voorzitter van de „Harmonie Terneuzen," de heer C. L. de Smidt, wees er op hoe de over ledene een groot gedeelte van zijn leven heeft gewijd aan de be langen van deze vereniging, op jeugdige leeftijd als werkend lid en later als dirigent, die door zijn toewijding en opgewektheid de goede verstandhouding onder de leden wist te behouden en bij voortduring bleek te zijn de rech te man op de rechte plaats. Voor al in de oorlogsjaren, toen het gezelschap zo'n moeilijke periode doormaakte, wist hij door zijn grote werkkracht de vereniging in stand te houden. Voor al die opofferingen bracht spr. de over ledene de hartgrondige dank der vereniging en hoopte, dat de fa milie dit zware verlies zal weten te dragen overeenkomstig de wens van de overledene. Moge de eeuwige vrede uw deel zijn voor al het goede, dat ge an deren hebt geschonken, aldus be sloot de heer De Smidt. De heer A. P. Kostense, burge meester van Biervliet, dankte als zwager van de overledene, na mens de familie de sprekers en de overtalrijke aanwezigen op de begraafplaats, benevens hen, die op de weg daarheen de laatste eer hebben bewezen. reiken van de pensioengerechtig de leeftijd, staan wij aan zijn groeve, maar bij al die smart zijn wij dankbaar te kunnen getuigen, dat het echtpaar Schirris overge lukkig heeft geleefd. Als vriend sprak de oud-rector ir G. Westerhof een treffend woord ten afscheid van hem, met wie hij zovele jaren heeft samen gewerkt, waardoor een vriend schapsband was ontstaan tussen rector en amanuensis, welke ver- WOENSDAG 9 NOV. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Odyssee". Garage Koevoets, 2.30 uur: Publieke verkoping van 100 dekkleden en tentzeilen. droeg 184.4 per ulitimo 1954 en 169.8 aan het einde van October 1954. V er keersonge val Maandagmiddag omstreeks half vijf had op de schoolweg alhier een aanrijding plaats tussen de motorrijder J. P. V. uit Hoek en de automobilist L. R. B. C. uit Mechelen. De heer V., die met zijn motor van de Axelsebrug de Schoolweg inreed, bemerkte toen hij het café „La Belle Vue" was gepasseeid, door slecht zicht ter plaatse, te laat dat de Belgische auto vanuit de Noordstraat om de hoek van de Schoolweg kwam gereden en de richting van de brug insloeg. Door de onvermijdelijke botsing werden zowel de auto als het mo torrijwiel beschadigd. Heropening Muziekhuis „Sonora". Gisteren heropende de firma Koster-Dey te Axel haar gemo derniseerd filiaal in de Noord straat te Terneuzen. Het gehele interieur heeft een modern en fris aanzien gekregen. Door een juiste verdeling van de ruimte zijn de artikelen, muziekinstru menten en gramofoonplaten zeer overzichtelijk opgesteld. In deze beide artikelen heeft het muziek huis een zeer grote sortering. Speciaal op gramofoongebied kan elke muziekliefhebber vanaf jazz tot klassiek, hetzij grote orkesten of solisten als opera's en operet- te's, zijn keus vinden. En daar het aantal gramofoonbezitters met de dag groter wordt, zal de firma Koster-Dey haar collectie ook wel voortdurend uitbreiden De muziekliefhebbers zelf zul len spoedig de weg naar „Sono ra" kennen mede door de erva ring dat zij vakkundig worden voorgelicht. Machineschrij ven. Voor het unie-practijkdiploma slaagden van de Pont-school al hier: Mej. C. A. Hamelink te Axel; mej. C. M. van Eyk te Ter neuzen; M. C. A. Franken te Hontenisse; A. J. Liebers te Sluis kil en J. Hubregtse te Terneuzen. De Kroongetuige. De toneelliefhebbers die gis teravond de voorstelling van de Z. V. U. door „De Toneelvereni ging" gegeven, in het Concert gebouw hebben bijgewoond, heb ben met volle teugen kunnen ge nieten van het meesterschap in 't genre thrillers van Agatha Chris tie en van de magnifieke vertol king door de leden van „De To neelvereniging" gegeven. „De Kroongetuige" is eigen lijk een uitzondering op de vele detective-stukken, die Agatha Christie heeft geschreven. Het is in dit geval niet zó, dat de moord gepleegd wordt, dat het gehele politieapparaat in actie komt en de scherpzinnige detective de ge hele misdaad haarfijn uitpluist, maar dat het gehele drama zich reeds heeft afgespeeld tot aan de rechtszitting en het is in dit geval de rechtszitting die wordt behandeld. Een toneelstuk met weinig ac tie en zeer lange dialogen, maar door „De Toneelvereniging" met zóveel brille ten tonele gebracht, dat de luisteraars vanaf het be gin tot het allerlaatste woord van het sensationele slot adem loos hebben geluisterd. Lo van Hens bergen was de men selijke advocaat sir Wilfrid Ro barts, ten voeten uit. Watter Rous, als de beschuldigde Leo nard Vole, gaf een zeer gevoelige maar beheerste vertolking. Liane Saalborn, als Romaine zijn echt genote, had een zeer moeilijke rol maar wist deze met zeer veel overtuiging te brengen. Mi Mijers, de openbare aanklager door Ben Groenier, was de vlijm scherpe tegenstander van sir Wil frid Robarts. Wat deze twee ac teurs te zien gaven was hartver kwikkend. Jobs van Zuylen, als de huishoudster Janeh Macken zie, had geen grote rol maar ook zij maakte er iets bijzonders van. Ook de overige actrices en ac teurs hebben er het hunne toe bij gedragen deze opvoering de gro te gaafheid te geven, welke het stuk op deze hoogte bracht. De regie van Louis Saalborn was strak en toch soepel. De décors van Weynana Grijzen gaven een juiste indruk van het milieu. De zeer goed bezette zaal gaf aan het slot door langdurige bij valsbetuigingen uiting van h?m-r onverdeelde waardering. „Youth for Christ". Maandagavond had in de gem. gehoorzaal te Hoek de bijeen komst Youth for Christ" plaats. Voor een goed gevulde zaal sprak ds F. L. Schalkwijk het openings woord. Onder leiding van de heer J. J. van Capelleveen werd hierna ge zamenlijk gezongen. Het geheel werd begeleid door Guus Hod- denbagh op een imultimonica. Ter afwisseling zong de gemeng de zangvereniging „Crescendo" uit Hoek terwijl Adri de Kraker en Adri Meeuwsen enkele liede ren zongen. Vervolgens nam ds Schalkwijk het woord. Tenslotte besloot Guus Hoddenbagh de bijeenkomst met enkele liederen. 29. Saran heeft hem dus tóch bedrogen..., flitst het door Erics hoofd. „Hoe heb ik ook geloof kunnen hechten aan zijn vele gladde praatjes, het was hem alleen maar te doen om de laatste uitlating van de onbekende, want nadat ik de naam Tu- aim Mor genoemd heb, is Saran verdwenen," zegt Eric zachtjes. De vorst van de Un laid moet wel in alle haast gevlucht zijn, want hjj heeft Erics wapens achtergelaten. Woedend springt de Noorman overeind, terwijl hij zacht Wolfs naam roept. Het blijft echter doodstil om hem heen en behoedzaam dringt Eric het kreupelhout in. i Hoewel het hein zeer onwaar schijnlijk voorkomt, dat Saran het Verkeersongeluk eist twee doden. Ter hoogte van de wijk Heikant had een verkeersongeluk plaats, waarbij twee mensenlevens zijn te betreuren. Op de provinciale weg Axel- KoewachtSt. Jansteen kwam in de gevaarlijke bocht bij de vlasserij Martinet de motorrijder R. te slippen met het gevolg, dat hij de heer B. aanreed, die op zijn rijwiel op weg was naar Hulst. Beiden kwamen zo ernstig te val len, dat de ontboden geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis te Hulst noodzakelijk achtte. Kort na aankomst aldaar over leed de heer B., terwijl enige uren later ook de heer R. aan de be komen verwondingen overleed. Gevonden voorwerpen. Vulpotlood, C. de Waal, Mid- denstr. 29; wollen handschoen,. J. van de Ende, Kanaalkade 2; eend vogel, J. van Avermaete, Bosjes- weg 42; schoolpasser in étui, C. Bracke, Veldstr. 7; zwarte vul pen, Thea Wechgelaar, Spoorstr. 61; schooltasje, Henk Sutterland, Kanaalweg 1; plastic dop van benzinetank (bromfiets), M. Kooman, Kanaalzicht 129. Aan de politiepost te Sluiskil Veldstr. 7, zijn nog gedeponeerd, een gebreide wollen hand schoen (duimwant) en een zwart kinderschoentje. Geslaagd. Onze dorpsgenoot, de heer W. van Hove, slaagde te Rotterdam voor het examen „Strovlashande- laar en exporteur". Geslaagd. Te Rotterdam slaagde aan de stichting „Klinisch Hoger Onder wijs" onze dorpsgenoot de heer André Lievens. Benoemd. Onze plaatsgenoot drs W. Du- sarduijn werkzaam bij de stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk te Middelburg werd be- benoemd tot sociaal-econoom bij de commissie Komgronden te Tiel. De Franse regering heeft offi ciéél bij de Saarlandse premier Welsch bezwaren laten horen tegen het ontslag van functiona rissen, die onder de vorige eerste- minister, Hoffmann, hebben ge werkt. Naar in doorgaans welin gelichte kringen verluidt is Frankrijk van oordeel, dat de regering-Welsch niet bevoegd is om de betrokken ambtenaren te ontslaan. Het juiste aantal ont slagen is niet bekend, doch zij betreffen alle belangrijke posten, aldus genoemde kringen. trouwe dier ook maar iets heeft kunnen doen, vraagt Eric zich toch af wat er met zijn hond aan de hand is en hij voelt een grote on rust in zich opkomen. Eensklaps klinkt er een geritsel in het struikgewas en tot zijn grote opluchting ziet Eric even later zijn hond geruisloos op hem toesnellen. „Wat mankeert je," zegt Eric tot Wolf, „om zo maar weg te lopen. Je had mij moeten waarschuwen, toen Saran er van doorging. Foei, ben jjj nu die flinke hond, waar ik zo trots op ben?" zegt Eric tegen Wolf. Wolf begint zachtjes te janken en dribbelt opgewonden om zijn meester heen. Zou Saran iets overkomen zijn, bedenkt Eric, als hij bemerkt dat de hond hem tracht te doen vol gen. Misschien is Saran niet ge vlucht. Misschien was er onraad en heeft hij Wolf gestuurd om mij te halen. Eric aarzelt niet langer en beveelt Wolf hem het spoor van Saran te wijzen. In grote haast volgt de Noorman zijn hond in de richting waarin de vorst van de Ulaid zo in alle stilte verdwenen is. Zeven personen, die ervan ver dacht worden tot een revolution- naire organisatie te behoren, zijn volgens de Iraakse pers gearres teerd. Onder hen bevindt zich de voormalige afgevaardigde Mas- soel Qassim el Moefti. Zij zouden instructies uit het buitenland ge kregen hebben en deelgenomen hebben aan enkele bomaanslagen in het begin van het jaar.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2