Uit de Provincie RHEUMIN De moord op Stanley Wilson KERKNIEUWS A. B. SCHIRRiS Strenge straffen uitgedeeld door Amsterdamse rechtbank TERNEUZEN. AXEL. AGENDA BRESKENS. GOES. KOEWACHT. SLUISKIL. IN MEMORIAM De verdovende sigaretten Onze jeugd bedreigd door Indische hennep PROVINCIALE BEGROTING VAN ZEELAND INGEDIEND. Ged. Staten hebben de Prov. Staten de begroting voor 1956 doen toekomen. Zij zeggen, dat er aanleiding is tot een voor zichtig financiëel beleid en dat «hetgeen geleidelijk aan is bereikt op het punt van het provinciale voorzieningspeil zo mogelijk ge handhaafd dient te worden ook wanneer de tijdsomstandigheden minder gunstig worden. De be groting is sluitend met een be drag van 6.824.842. terwijl aan dekkingsmiddelen is geraamd 3.766.300. Het vermoedelijke ba tige slot over 1954 zal ruim 6 ton bedragen, een gevolg van het feit, dat de uitkering uit het pro vinciefonds aanmerkelijk hoger is dan oorspronkelijk was ge raamd. In de begeleidende brief bij de begroting wordt o.m. gezegd, dat het ontwerpen der begroting meer zorgen baarde dan vorig jaar. Allereerst is 50.000 ge raamd voor onrendabele drink water- en electriciteitsvoorzienin- gen. resp. 30.000 en 20.000 voor elk. Er is al een bijdrage van 5 toegezegd in de kosten van totaal 175.000 voor de electrifi- catie van de polder Dreischor als onderdeel van de herverkaveling. In de tweede plaats zal binnen kort de dienst van de Prov. Waterstaat worden uitgebreid met het oog op de Deltawerken. Kostenstijging en toeneming van het verkeer zijn voorts oorzaak, dat op de begroting van het pro vinciaal wegenonderhoudsfonds rond 220.000 meer aan -onder houdskosten moest worden uitge trokken. Het verlies op de Noor delijke veren, vooral op Katse Veer—Zierikzee, moest ruim een ton hoger worden geraamd dan vorig jaar. Door dit alles waren Ged. Staten verplicht de gebrui kelijke posten voor bemoeiingen op de terreinen van volksgezond heid, maatschappelijke zorg en eultuur achterwege te laten, ter wijl ook de extra bijdrage aan het tertiaire wegenfonds van 2 ton moest worden geschrapt. Critiek heeft het college op de wijze van wegenfinanciering, waarover een brief werd gericht aan de ministers van Financiën, van Binnenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat. Medege deeld wordt, dat de afsluiting in de Zandkreek (Drie-eilandenplan) vermoedelijk zal worden gelegd ten Westen van de steiger van Katse Veer, zodat de veerdienst op Zierikzee tijdens de uitvoering van het Drie-eilandenplan onge stoord zal kunnen doorgaan. Tij dig zullen de Prov. Staten voor stellen bereiken tot de voor die uitvoering noodzakelijke wijzigin gen der wegenplannen, alsmede «oor het stichten van een veer haven aan de Oostkust van Noord-Beveland. Ged. Staten wil len aan de reeds bestaande reser ve voor de verbinding Noord-Zee landMidden-Zeeland een bedrag van 3 ton toevoegen ten laste van 1354, Zeer binnenkort zal het grond- en bestratingswerk voor de nieuwe haven de Val bij Zierik zee worden aanbesteed. In 1956 wordt ook de weg Zierikzee Renesse aangelegd, evenals de rondwegen Scherpenisse en Sint Maartensdijk op Tholen. Op de begroting is 50.000 uitgetrokken of ƒ10.000 meer dan vorig jaar jaar voor muziek, toneel, beelden de kunst en onderzoek. HET ZEEUWS TIJDSCHRIFT. Gèd. Staten hebben de Prov. Staten voorgesteld met ingang van 1955 de dekking van het te kort op de jaarrekeningen van het Zeeuws Tijdschrift tot een bedrag van ten hoogste 1800 per jaar te garanderen. Zij zijn van oordeel, dat met de instandhou ding van dit tijdschrift dat de tekorten tot heden nog uit be paalde fondsen kon dekken een Zeeuws belang is gemoeid. GEEN ZEEUWSE PROVINCIALE SUBSIDIE VOOR MUSEA. Met het oog op de financiële consequenties en in aanmerking nemende dat de provincie zich «ner betrekking tot de subsidië ring van belangrijke culturele activiteiten als muziek, toneel beeldende kunst enz. beperkin «gen most opleggen, achten Ged Staten van Zeeland het onge wenst dal de provincie haar taak nu gaan uitbreiden tot het geven ran subsidies ter dekking van de exploitatietekorten der musea, waarvan er in Zeeland 16 be staan. Daarom wordt voorgesteld afe subsidieverzoeken van de ge meente Veere voor een te stich ten visserijmuseum en van het bisschoppelijk museum te Haar lem af te wijzen. P.Z.E.M. RAAMT VERLIES VAN RUIM 3 TON. Het verlies, dat de N.V. Prov. Zeeuwse Electriciteitsmaatschap- pij voor 1956 raamt, bedraagt ƒ305.000 tegen ƒ480.000 voor dit jaar en ruim 1 millioen voor 1954. Dat de te verwachten resul taten gunstiger zijn, komt door- dat de centrale Zeeland in Vlis- sïngen zelf bijna uitsluitend in de benodigde productie kan voor zien, terwijl het verbruik bij elke categorie verbruikers is gestegen. Een bedrag van 13.289.000 is ge raamd wegens stroomopbrengst. Op de kapitaaldienst staat 10 mil- hoen voor uitbreidingen en ver nieuwingen en 3,6 millioen voor aflossingen. Vier millioen is no dig voor de derde kabelverbin ding door de Westerschelde; vijf ton voor de kabelverbinding Goes- Stavenisse; een millioen voor hoog- en 1,2 millioen voor laag spanningsnetten, alsmede 1,5 mil Hoen voor stations. GROTE EXPLOITATIETEKORTEN ZEEUWSE VEERDIENSTEN. Ook in 1956 zal de exploitatie van de veerdiensten van de Prov. Stoombootdiensten behoorlijk verliezen opleveren. Blijkens de begroting worden de nadelige saldi als volgt be groot Vlissingen-Breskens 1.286.300; TerneuzenHoedekenskerke 286.700; KruiningenPerkpolder 1.330.800; ZierikzeeKatse Veerf 292.300; Korgene-Wolphaartsdijk ƒ70.850; VeereKamperland 22.230. De tekorten der Wester-Scheldeveren komen voor rekening van het rijk; die op de Noordelijke veren voor de provincie. PROV. ZEEUWSE SCHOONHEIDSCOMMISSIE HEEFT CRITIEK. Het jaarverslag van de Prov. Zeeuwse Schoonheidscommissie is in mineur gesteld. Het aantal adviesaanvragen is niet toegeno men, evenmin als het aantal ge meenten, dat van de diensten der Schoonheidscommissie gebruik maakt. Er waren minder aanvra gen, doordat wegens het ontbre ken van bouwvolume in vele ge meenten weinig of niets kon wor den gebouwd. Uit de rampgemeenten werden bijna geen adviesaanvragen ont vangen. Over het algemeen was de kwaliteit van de beoordeelde architectuur niet slecht, hoewel ruim 23 procent van de ingedien de plannen niet zonder verande ringen kon worden aanvaard. In toenemende mate worden plan nen ingediend, die niet door be voegde architecten zijn ontwor pen, speciaal voor verbouwingen. Deze plannen staan dikwijls op een te laag peil en moeten vaak worden afgekeurd, aldus het jaar verslag. AANBESTEDINGEN HERVERKAVELING „ZAK VAN ZUID-BEVELAND" Onder directie van de N.V. Grontimij zijn de volgende werken aanbesteed: Het maken en verbeteren van aarden banen van wegen en het hierop aanbrengen van een ver harding, met bijkomende werken, gelegen in het waterschap „Baar land" en vallende onder de her verkaveling ,,Zak van Zuid-Beve land". De laagste inschrijfster was de fa F. Duijnhouwer en Zonen te Goes met ƒ353.700; de hoogste de fa M. de Oude en K. de Jonge te Zierikzee met 492.000. Het uitlagen en ophogen van percelen, het graven van water leidingen en kavelsloten, het dich ten van sloten en putten, het op ruimen van wegverhardingen met bijkomende werken voor de her verkaveling „Zak van Zuid-Beve land". De laagste inschrijfster was de fa Mulder en Zn, te Ber gen (N.-H.) met ƒ279.500; de hoogste de fa Joost Visser Bzn te Sliedrecht met 354.000. Het graven van waterlopen ter lengte van ongeveer 3 km en het verwerken van de uitkomende specie, met bijkomende werken, gelegen tussen Baarland en Elle- woutsdijk in de herverkaveling ,Zak van Zuid-Beveland". De laagste inschrijver was G. van Oord te Dordrecht met ƒ232.000; de hoogste N.V. Wegenbouwbe drijf Joh. de Kroon te Rhenen met ƒ334.477. Het graven van leidingen en kavelsloten, het egaliseren van percelen, het dichten van sloten en putten, het opruimen van weg verhardingen en singelbeplantin gen met bijkomende werken, voor de herverkaveling „Zak van Zuid- Beveland". De laagste inschrijf ster was de fa Jos. Mulder en Zn te Bergen (N.-H.) met ƒ397.000; de hoogste de fa Wijnands en Cornet te Werkendam met 486.278. ZWEEDSE ONDERSCHEIDING. Bij Kon. Besluit is bijzonder verlof verleend aan de heer W. H. van Ballegoijen de Jong, diri gerend officier der rijkspolitie, wonende te Domburg, tot 't aan nemen van de benoeming tot of ficier in de Orde van Vasa van Zweden. Examen Rijkswaterstaats- administratie. Bij het onlangs te Goes en 's-Gravenhage gehouden examen Rijkswaterstaatsadministratie slaagden onze stadgenoten de heren J. L. J. de Jonge, A. Dees, P. W. Vaal en P. de Koster en mej. L. M. Fermont te Sas van Gent, allen werkzaam bij de Rijkswaterstaat, arrondissement Terneuzen. Vechtpartij. m In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur werden vele bewoners van de Beatrix- straat uit hun slaap gewekt door een vechtpartij tussen een bewo- nes van deze straat en een Bel gische bezoeker van zijn woning. Een en ander ging met veel ge rucht gepaard en er werd stevig op de straat gevochten. De politie maakte aan het tu mult een einde en beide vechters bazen werden met de overvalwa gen naar het bureau op het Schoolplein overgebracht. Demonstraties bij Cor Bilder- beek. Zaterdagmiddag heeft de heer Cor Bilderbeek in zijn dansschool de ouders van verschillende zijner leerlingen getoond wat met ijver en goede wil op korte tijd op dansgebied vólt te bereiken. Ongeveer vier maanden gele den n.l. is hij met een twintigtal meisjes gestart oude volksdansen en de oude Engelse dansen te be oefenen. Bij het uitvoeren der volksdan sen, waarbij het gemeenschaps gevoel sterk naar voren komt, bleek al heel snel dat de heer Bil derbeek succes heeft gehad met zijn initiatief. Hij heeft dit n.l. ge daan omdat hij teveel meisjes, die wel groot genoeg, maar nog te jong om een danscursus te volgen, moest afwijzen. Met veel gratie vertoonde de eerste groep de oude (veel Engel se maar ook Nederlandse) volks dansen. Een groep van twaalf van zijn beste leerlingen, gekleed in lange witte avondjaponnen, versierd met blauwe of rose lint, gaven met heel veel charme oude Engelse dansen te zien. De heer Bilderbeek, die in zijn openingswoord een uiteenzetting over deze dansen gaf en boven dien zelf met zijn assistente mej. Truus van Tiel een buitengewoon gratievolle „Frühlingsboten" danste, mocht zich verheugen in de waarderende belangstelling van de ouders, die deze middag hebben kunnen zien op welk een prettige en leerzame wijze hun kinderen bij het volgen van deze danslessen worden beziggehou den. Geslaagde Canada-avond. De door de afdeling Zeeland van de Christelijke Emigratie Centrale belegde Canada-avond, die werd gehouden in het vereni gingsgebouw der Gereformeerde Kerk (Kerkareef) kan in alle op zichten geslaagd worden ge noemd. De opkomst was zeer goed, hoe wel het aantal jongeren wel wat groter had kunnen zijn. De vergadering stond onder leiding van de afdelingsvoorzit ter, de heer A. de Kam, burge meester van Vrouwenpolder, ter wijl als spreker optrad de heer Abma van het hoofdbureau der C.E.C. De heer De Kam wees in zijn openingswoord op het werk der Christelijke Emigratie Centrale en wekte de aanwezigen op, zich aan te melden als lid, omdat men op deze wijze, ook al heeft men zelf geen emigratieplannen, een verantwoorde emigratie en voor lichting kan steunen. Tevens deelde hij mede, dat in Axel een cursus in de Engelse taal wordt gegeven, waaraan momenteel 13 personen deelnemen. De heer Abma hield vervolgens een causerie over „Ik emigreer niet, tenzij..." In deze rede liet hij duidelijk uitkomen, dat na dit „tenzij" moest volgen, dat men zich terdege moest voorbereiden, vóór de grote stap werd gedaan. Uitvoerig stond spreker stil bij de geschiedenis van Canada, waarna hij met vele voorbeelden, waaronder vaak vermakelijke, uit eenzette, dat de studie van de En gelse taal een zeer voornaam punt is voor iedere emigrant. Hierna werden door hem en kele Canadese provincies bespro ken, waaronder Ontario, Nova Scotia en Brits Columbia. Emigreren eist van de emi grant alle energie en uithou dingsvermogen, zowel lichame lijk als geestelijk. Een groot gevaar is, aldus de spreker, dat men te snel een eigen boerderij wenst te kopen. Daarmee kan men beter wach ten tot men enkele jaren heeft gewerkt en een extraatje heeft overgespaard. Spr. wees er ten slotte op, dat emigreren een be sluit is, dat men als Christen moet nemen in de overtuiging, dat men niet alleen gaat, want dat God de gehele wereld in Zijn hand heeft. Na deze met zeer vele voorbeel den uit de praktijk toegelichte rede werd een kleurenfilm ver toond over het Canadese stam boek. Tenslotte was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waar van door enkelen gebruik werd gemaakt. Heropening winkelpand. Het was Vrijdagmiddag voor de heer G. de Jonge alhier een blijde dag, toen, na een grondige verbouwing, zijn winkelpand in radio- televisietoestellen en elec- trische artikelen, te ongeveer drie uur door burgemeester Van Oeve ren officieel werd heropend, daarbij de familie De Jonge ge lukwensend met dit fraaie mo derne winkelpand, dat 'n sieraad is voor de gemeente Axel en de nijvere handeldrijvende midden stand, die onverpoosd voortgaat met het uitbreiden en modernise ren van de diverse bedrijven en Axel tot een inkoopcentrum ma ken, in aansluiting met de voort durende uitbreiding der stad. Nadat de heer De Jonge nog tal van gelukwensen van de genodig den in ontvangst had genomen, waarvan vele gepaard gingen met de aanbieding van bloemenman- ken, welke een geurige en kleur rijke omlijsting waren van het moderne winkelpand, dankte de heer De Jonge voor de van zovele zijden ontvangen blijken van be langstelling, die voor hem een aansporing waren om te zorgen, dat bij het voortschrijden van de techniek de cliëntèle steeds van de meest moderne apparaten en electrische artikelen een ruime voorraad zouden aantreffen om hieruit een keuze te doen. Hierop werden de talrijke aan wezigen verversingen aangebo den en werd vervolgens een rond gang gemaakt, waarbij alle afde lingen werden bezichtigd en spe ciaal die op radio- en televisiege bied de algemene belangstelling trok, evenals de grote verschei denheid in koelkasten, stofzui gers en verdere electrische arti kelen, benevens die van de ver lichtingsartikelen met de aparte volledige demonstratiekeuken, en de reparatiewerkplaats voor ra dio- en televisietoestellen. Mede door de fraai uitgevoerde beschildering van het interieur en des avonds door de moderne verlichting van de étalages en verkoopruimte, maakt dat deze zaak aan de Oranjestraat en Zee straat voortdurende de aandacht zal trekken. MAANDAG 7 NOV. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Odyssee". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „The snows of Kilimanjaro". DINSDAG 8 NOV. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Odyssee". Concertgebouw, 8 uur: Op voering „De Kroongetuige". Cabaret voor ouden van dagen. Voor de afd. Breskens van de bond ouden van dagen werd in verband met het 10-jarig bestaan der afdeling in het Verenigings gebouw een cabaret- en propa- ganda-middag gehouden. De heer Könings uit Vlissin- gen sprak een welkomstwoord, waarna hij een korte uiteenzet ting gaf van de plannen van de bond om te trachten het ledental op te voeren. Hierna begon het cabaret-varié- tè „Luna" haar programma, dat bestond uit muziek, zang, voor drachten en goochelen. Uitvoering. In het gemeentelijk ontspan ningsgebouw gaf üe accordeon vereniging „The Sarino's" haar eerste uitvoering. De heer Van Heek opende de avond met een kort welkomst woord. Hierna werd de avond gevuld met muziek, zang en voordrach ten. Dit eerste optreden van „The Sarino's" is zowel voor de organi satoren als voor de aanwezigen een groot succes geworden. Aanbesteding. Voor rekening van de heer J. Woittiez werd alhier aanbesteed het bouwen van een garage aan de Westzijde van de haven. Het werk werd opgedragen aan de volgende aannemers fa Gebrs Vergouwe, Breskens, fa Kareis en Behage, Groede, en fa L. Izeboud, Breskens. Geldkistje met ƒ800 gestolen. De politie van Goes heeft aan gehouden de 21-jarige K. uit Bre da, die in gezelschap was van 'n 18-jarig meisje, E. genaamd, uit het woonwagenkamp te Dord recht. Deze jongelieden hadden enige dagen geleden gelogeerd in het logement van de Wed. A. te Goes. Op 27 October waren zij plotseling verdwenen. De volgen de dag kwam de logementhoud ster tot de ontdekking, dat een geldkistje met een inhoud van 800 was verdwenen. Bij het on derzoek der politie is gebleken, dat K. in Bergen op Zoom een auto had gekocht om daarmede met het meisje te gaan toeren. K, is inmiddels voorgeleid aan de justitie en vertoeft thans in het huis van bewaring te Middel burg. Hij bleek een pupil van een inrichting te Avereerst te zijn. Hij was daar niet van verlof te ruggekeerd. Het meisje is naar Dordrecht overgebracht. Van het geld was geen cent meer over De jongelieden hadden het gro tendeels in België opgemaakt. Ongelukkige val. Het zoontje van de heer Haart- sen alhier, die een dezer dagen met zijn broertje aan het spelen was in de ouderlijke woning, kwam door een verkeerde ma noeuvre te vallen met het gevolg dat hij met het hoofd tegen de stenen terechtkwam. Medische hulp moest worden ingeroepen. De geneesheer stelde ernstige in wendige verwondingen vast en achtte opneming in een zieken huis noodzakelijk. Zilveren jubileum bij C.N.A. Vandaag is het 25 jaar geleden dat de chef van de bewakings dienst en controleur-verband- meester, de heer C. J. van de Vij ver, in dienst trad bij de Compag nie Néerlandaise de I'Azöte. Door zijn functie kennen alle ar beiders van C.N.A. „de verband- meester", die in de loop dezer 25 jaren heel wat keren „eerste hulp" heeft verleend, waardoor hij niet alleen bij directie en werknemers maar ook bij de dok toren in hoog aanzien staat. On geveer 375 km (SluiskilGronin gen) verband is door de handen van „Kees" gegaan. Wel een be wijs dat hij nogal eens hulp heeft moeten verlenen. Ook als correspondent van zijn organisatie N.B.O.B. heeft de heer Van de Vijver zijn beste krachten gegeven. Aangezien de jubilaris bij ieder een zeer gezien figuur is zal het hem vandaag zeker niet aan be langstelling ontbreken. Na een zeer arbeidzaam leven is Vrijdag in de ouderdom van 65 jaar overleden de heer A. I. B. Schirris, amanuensis van het Openbaar Lyceum alhier en oud directeur van de „Harmonie Ter- neuzen". De heer Schirris werd in Sep tember 1913 benoemd tot concier ge aan de Gemeentelijke Hogere Burgerschool. Na te Delft een cursus in glasblazen te hebben gevolgd, werd hij in September 1918 bij de omzetting van de Ge meentelijke H.B.S. in een Rijks H.B.S. benoemd tot amanuensis. Gedurende de crisisjaren 1933 1944, toen de concierge de heer C. Leunis naar de Rijks H.B.S. te Schiedam vertrok, werd hem te vens opgedragen de taak van con cierge waar te nemen. Ofschoon deze combinatie zijn werk ten zeerste verzwaarde, vervulde hij zijn arbeid met de hem bekende opgewektheid en men kon de heer Schirris in deze periode tot laat in de avond in het schoolge bouw aan de arbeid vinden. In September 1944 werd de heer Leunis in zijn oude functie alhier benoemd en volgde voor de heer Schirris tot Janua ri 1950 weer een periode van ama nuensis aan de Rijks H.B.S., om tenslotte vanaf laatstgenoemde datum bij de omzetting van de R.H.B.S. in een Lyceum tot zijn overlijden als amanuensis A aan het Lyceum werkzaam te zijn. Sedert 1913 verbonden aan de H.B.S. heeft hij zijn arbeid ver richt onder de directeuren dr Ten Bruggencate, drs Massink, dr Priems, ir Westerhof, tijdens de Duitse overheersing bij de gijze ling van ir Westerhof te St Mi chielsgestel onder dr Campagne, en bij de omzetting in Lyceum onder de rectors ir Westerhof en drs Jansen. De wijze, waarop hij met de leerlingen gedurende al die jaren wist om te gaan, maakte dat hij ook bij hen zeer gezien was. Enige maanden vóór de heer Schirris de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, openbaarde zich de slopende ziekte, die een einde maakte aan zijn arbeidzaam leven. Ook in het openbaar plaatselijk leven nam de heer Schirris een vooraanstaande plaats in, waar bij ondanks zijn veel omvattende arbeid, nimmer tevergeefs een beroep op hem werd gedaan. Tijdens de mobilisatie geduren de de eerste wereldoorlog was de overledene van 19141916 alhier gedetacheerd bij de kustartillerie, in de rang van miliciën-sergeant en alras had hij uit de manschap pen der hier gelegerde troepen een militair orkest gevormd, dat voor de militairen ontspanning bracht en na terugkeer van oefe ningen de troep voorafging. Vele oude ingezetenen zullen zich dit nog wel herinneren, evenals het toen bij de geallieerde legers ge liefde „It's a long way to Tip- perary", dat bij de militaire mar sen o.m. ten gehore werd ge bracht. In 1919 werd de heer Schirris benoemd tot directeur van het muziekgezelschap „De Verenigde Werklieden", welke functie hij vervulde tot Augustus 1951, bij het neerleggen waarvan hij tot ere-lid werd benoemd en zijn ver diensten werden erkend door de toekenning van de zilveren me daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Met hoeveel toewijding hij dit directeurschap vervulde, weten alleen de bestuursleden van het muziekgezelschap en zij die het voorrecht hadden tot zijn vrien denkring te behoren, die hem dik wijls tot diep in de nacht werk zaam wisten aan het schrijven van partituren voor de diverse in strumenten. De jaarlijkse winter- concerten van het gezelschap werden door de heer Schirris ge dragen, die maanden tevoren reeds bezig was om plaatselijke revue's te ontwerpen, daarbij ge steund door zijn eerste echtgeno te wijlen mevr. Schirris-v. Aalst. Het werden steeds hoogtijdagen zowel voor „De Verenigde Werk lieden" (later „Harmonie Terneu zen") als voor de steeds uitbrei dende kring van donateurs, die deze uitvoeringen niet gaarne ge mist zouden hebben. Dat het muziekgezelschap steeds haar medewerking ver leende bij plaatselijke feestelijk heden lag voor de hand en de op gewektheid van de directeur was een stimulans voor de werkende leden om zich eveneens ten voMe te geven. Bij dit alles zag de heer Schir ris nog kans enige jaren het di recteurschap van de vereniging „Elk naar zijn Krachten" te Hoek en de zangvereniging „Crescen do" aldaar waar te nemen, op welke periode de heer Schirris steeds met voldoening terugzag, door de talrijke bewijzen die hij ook aldaar van zovele zijden mocht ontvangen. De heer Schirris heeft bij het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd geen periode van welverdiende rust meer mogen beleven. De algemene achting en waardering van de inwoners van onze stad voor de overledene mo ge de familie tot troost strekken. Morgenmiddag te 2 uur vindt de teraardebestelling plaats op de algemene begraafplaats, waar bij ook het muziekgezelschap „IJarmonie Terneuzen" de laatste eer zal bewijzen. door PHILIPPO PRESTON. 32) Nadruk verboden. Ze klemde haar kleine handen in haar schoot samen en haar ge zichtje zag er in de opgaande zon akelig spichtig uit. Echt nog een angstig klein kind. Doch Peters voelde zich juist door haar jeugd aangetrokken en bovendien zou Sonia's geld hem goed te pas komen. Hij ging de trap op, duw de de deur van horrengaas open en hamerde op de voordeur, tot deze geopend werd door een ma gere, verwaarloosde man, die haastig wat kleren aangetrokken had en met een melkfles onder de arm naar buiten kwam. „Oh!" zei hij zenuwachtig. Peters duwde de melkfles weg. „Ik ben de melkboer niet. Ik wou graag, dat u dadelijk naar uw bureau ging, om ons in het huwelijksregister in te schrijven en te trouwen. We willen in het geheim trouwen, maar ik heb u erover opgebeld, weet u nog? Mijn naam is Peters. Maakt u astublieft voort, want we hebben geen tijd te verliezen." „Ik moet toch eerst even mijn bril halen." De vermoeide, zie lige man schuifelde terug in de donkere schaduwen van de gang en trok daar een overjas aan, om zijn schamele kleding wat te ver bergen. Toen riep hij: „Als u naar de deur hiernaast wilt gaan, dan kom ik zo dadelijk." Peters keerde naar de wagen terug. „We zijn er, kindje. Stap uit en kijk nou niet, alsof je net je harp wilde grijpen om naar de hemel te vliegen." Hoewel het reeds warm werd, klom Sonia koud en verstijfd uit de wagen en liet de zyare bont mantel van zich afglijden. Onge duldig raapte Peters hem op, gooide hem in de wagen terug en greep haar bij haar arm. „Sonia, waarom kun je niet een beetje vrolijker kijken. Een paar maan den geleden zou je er alles voor gegeven hebben, dat dit gebeur d*." Sonia streek met haar kleine hand een lok haar van haar voor hoofd weg en keek Peters recht in het gelaat. „Toen was ik gek, maar nu ben ik verschrikkelijk bij mijn gezonde verstand. Ik doe het alleen om Shgne en John te redden. Daar moet je goed aan denken als je mijn trouwring aan mijn vinger schuift." „Niet zo dramatisch, lieve kind. Het is geen film, die eindigt met een close-up van jou, waarbij grote glycerine tranen langs je wangen biggelen." Hij stak zijn arm door de hare heen en droeg haar bijna de stoep op, en het smoezelig bureau-in, waar reeds zoveel huwelijken gesloten wa ren. Sonia besefte nauwelijks, wat er gebeurde voordat de pla tina ring om haar vinger werd geschoven en Pejers enige dol larbiljetten in de magere handen van de predikant duwde. Daar op gingen ze de straat op, die langzaam tot het leven ont waakte. Peters tilde Sonia op, zette haar in de auto, liep naar de an dere zijde en keek op zijn hor loge. Ze vlogen Antonville uit en eerst toen ze ween op de vrije buitenweg waren, sprak hij tegen Sonia. „Steek je hand eens in die tas aan het portier. Daar zitten broodjes in." „Ik kan toch niet eten." „Onzin. Haal ze er in elk geval uit. Ik heb een honger als een paard. En jij doet beter er ook eentje te eten, naders wordt je nog ziek en zal ik voor ziekenop passer moeten spelen." Hij grijnsde vriendelijk bij zijn gevoel van overmacht. Hij vond het prettig, dat dit zo tegenstrib belende meisje nu eindelijk de zijne was. Sonia haalde het pak je te voorschijn en hield het hem voor. „Maak het open en geef mij er een. Ik kan toch niet gelijkertijd sturen en broodjes uitpakken, lieveling?" Hoewel zijn stem schor en hard klonk, was hij toch niet bepaald onvriendelijk tegen haar. Ze deed gehoorzaam wat hij gezegd had, zich afvra gend, of ze nu haar verdere le ven niets anders zou moeten doen dan gehoorzamen. Peters nam het broodje aan, at het haastig op en vroeg er nog een. Sonia haalde er een uit het pakje en gaf het hem. Op dat ogenblik keek Peters naar wat er nog over was; hij had erg precies gezegd hoe hij ze klaargemaakt wilde hebben en er scheen iéts aan te mankeren. Het kijken naar het pakje duurde slechts een ogenblik, en toch te lang! Sonia gaf een gil van schrik, toen de grote wagen tegen een dikke boom, die dwars over de weg was gevallen door de storm van de vorige dag met een geweldige smak opvloog. (Wordt vervolgd.) Er zijn 'bepaalde dingen die u eigenlijk niet mag weten! Anders wordt u nodeloos ongerust, over dreven angstig, overmatig ner veus en... ongelzond nieuwsgie rig! Tot deze dingen schijnt nu ook de handel in verdovende sigaretten te behoren. Van semi-officiële zijde is er namelijk te verstaan gegeven dat er in Nederland geen gere gelde handel in Marihuana is en dat het verspreiden van geruch ten daaromtrent ongewenst is. Dit laatste zou bij de ouders on nodige bezorgdheid veroorzaken en jonge mensen, die niet vast in de schoenen staan, zouden er 't gevaarlijk pad van het avontuur door worden opgedreven. EEN CADEAU. Loopt het in werkelijkheid allemaal zo'n vaart niet? Dat zou men niet zeggen als men kennis neemt van de woorden die de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr W. K. baron Van Dedem, sprak tijdens de behandeling van de omvangrijke smokkelzaak in Marihuana. „Het roken van Marihuanasi- garetten, waarin giftige en ver dovende Indische hennep is ver werkt, vindt steeds meer ingang in Nederland. We kunnen niet streng genoeg optreden tegen deze obscure handel in verdo vende middelen." In deze zelfde zaak werd als getuige-deskundige gehoord een inspecteur van de speciale afde ling van het ministerie van Justitie, die de handel in verdo vende middelen bestrijdt. Deze verklaarde, dat de hoeveelheden Marihuanasigaretten, die in Ne derland worden verhandeld, steeds groter worden. Bij het verspreiden van hun rookwaar gaan de kooplieden heel geraffineerd te werk. De eerste sigaret geven zij meestal cadeau in de wetenschap, dat verslaving aan Marihuana vrij wel onmiddellijk optreedt. Hun slachtoffers zijn bereid iedere prijs voor verdere verstrekking van het verdovingsmiddel te be talen. Twee tot drie gulden voor zulk een sigaret schijnt een ge bruikelijke prijs te zijn. Het is allang niet meer zo dat het alleen kleurlingen zijn, die zich in ons land aan Indische hennep te buiten gaan. Het gif heeft zijn weg gevonden onder studenten, artiesten en scholie ren. De eerste patiënten worden reeds in Nederlandse inrichtin gen verpleegd. OPEN KAAKT. Wij vinden dat dit alles bij elkander wel degelijk ter alge mene kennis mag worden ge bracht. Sterker nog, wij' dach ten zo dat de tijd langzamerhand wel rijp was, dat vader of moe der eens in gemoede met hun grote zoons en dochters spreken om hen te waarschuwen voor de o zo aardige mensen, die hun bij het uitgaan van de school of elders soms gratis sigaretten aanbieden. Zeg hun, dat zij in zulke ge vallen onverwijld aangifte bij de plaatselijke politie doen, opdat de bandieten tijdig gegrepen kunnen worden, want het roken en het in bezit hebben van gifti ge sigaretten is strafbaar. Dr H. W. SCALOGNE. NED. HERV. KERK. TERNEUZEN. De heer J. Lalleman, cand. tot de H. D. te Vlaardingen heeft de benoeming tot vicaris bij de Ned. Herv. Kerk te Terneuzen aange nomen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2