DIEPE KLOOF BLIJFT Het Koninklijk bezoek aan de West Westelijk voorstel te Genève HAMEA WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en spanning neemt weer toe iimiimmiu Meer gecoördineerd opperbevel bij de Zoavo? Navo-opperbevelhebber in Noord-Europa krijgt andere post Voorstellen van Hammarskjoeld Egypte en Israël aan De kwestie Nieuw-Guinea WEKELIJKSE WERELDSCHOUW voor Dameshanden INDONESIË Snipverkouden Straks hebt U griep Noord-Korea HET V/EER Frankering bij abonnement Terneuzen Jblrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironumrtier 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW ZATERDAG 5 NOVEMBER 1955. 10 Jaargang No. 3604. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. ER IS VERSCHIL tussen Genève van Juli onder leiding van Eisenhower, en Genève van nu, waarin Foster Dulles, gesteund door het volkomen vertrouwen van Eisenhower, de voornaamste plaats inneemt. Dat verschil was er reeds op de eerste dag naar •buiten. Geen samengedrongen menigte, geen rijke vlaggetooi, zelfs, als wilde de natuur zich ook uitspreken, geen veelbelovende zon. Men mag aannemen, dat geen der vier ministers met optimis tische verwachtingen dit keer naar Genève is gegaan. Maar wat de eerste dagen betreft, zijn de uitkomsten nog geringer dan 2g reeds werden gesteld. Molo- tow is al direct in de eerste ver gadering begonnen met een zijner procedure-debatten, omdat hij be zwaar had, dat het door de Wes telijke drie gemeenschappelijk te Parijs goedgekeurde veiligheids plan reeds op datzelfde ogenblik piibliek zou worden gemaakt. En gelijk het bij deze debatten altijd gaat: de drie Westelijken, hoe zeer ook eensgezind, hebben toe gegeven en gewacht tot een paar dagen daarna toen Molotow in staat was ook het Russische plan, dat notabene het oude plan van Berlijn 1954 bleek te zijn, ter pu blicatie te overhandigen. Voorzover het dus te beoorde len valt, staan de gevoelens om- treat het eerste punt der agenda: de hereniging van Duitsland, zo danig tegenover elkander, dat aam overbrugging niet te denken valt. OOK NEDERLAND Ce Westelijken zijn het eens geworden over een veiligheids stelsel, waarbij zij, om aan bet Russische wantrouwen tegen Duitse herbewapening tegemoet te komen, aan Sowjet-Rusland een gezamenlijke waarborg te ge ven, indien dit herbewapend, her- eningd Duitsland agressie zou plegen. Maar Rusland houdt vast aan de oude eis, dat er een grote neutrale zone zal komen, die Sow- j et-Rusland isoleert, een zone waartoe blijkens de laatste be richten ook Nederland zou be horen en dat eerst dan de Duitse hereniging kan worden georgani seerd. Aangezien het Veiligheidspact met zich zou bregen, dat er geen afzonderlijke groeperingen meer zijn, zouden dus NATO en West- euiopese Unie moeten worden op geheven, terwijl Rusland formeel ongetwijfeld de nieuw gesloten rode „NATO" van Warschau ook zou opheffen, maar de banden met de satellietstaten, ook mili tair, even nauw zou vasthouden. Een kind kan zien, dat deze beide standpunten, ook al worden zelfs de onscherpe kanten van beide plannen afgeslepen, niet met el kander in overeenstemming te brengen zijn. Niet genoeg kon er, ha de sa menkomst der Westelijke drie te Parijs, nadruk op worden gelegd, dat volkomen overeenstemming was verkregen. Het is te hopen, dat deze overeenstemming blijkt. Raymond Aron, die op. grond hier van inziet, dat van een algeheel welslagen van Genève geen spra ke kan zijn, legt er nadruk op, dat men wellicht op het terrein van de ontwapening en de ver mindering van de spanning iets zou kunnen bereiken. Wanneer men echter in„Kommunist" leest, dat de uiteindelijke bedoeling van Rusland geen andere kan zijn dan geheel de wereld onder het communistisch gezag te bren gen, vraagt men zich af of het voor de Westelijken aannemelijk is om op de weg naar verzoening, die sedert Juli slechts offers van het Westen geëist heeft, voort te gaan. NOG NIET! Voorlopig heeft de Franse Nationale Vergadering het niet aangedurfd een ministercrisis te veroorzaken in het aangezicht van Genève. Faure, die het in Algiers uiterst moeilijk heeft, en nu opnieuw in Marokko, omdat de oude vijand van Yoessef, de pasja El Glawi zich voor deze heeft uitgesproken en diens te rugkeer naar Marokko dus nu normaal zou zijn, heeft de nieuwe verkiezingen en de daarvoor te maken nieuwe kieswet aan de orde gesteld. Nu heeft zich Mendès France openlijk als zijn tegenstander ont popt, waardoor Faure gedwongen werd opnieuw de kwestie van ver trouwen te stellen. Kwam hij in het eerste proceduredebat vier' stemmen tekort bij de stem ming over de vertrouwensvraag behaalde hij een nieuwe meerder heid, zij het ook van een uiterst gering aantal stemmen (12). Daarna is het debat geopend over de verandering der kieswet. En nu is het zonderlinge, dat de Kamercommissie dat stelsel heeft aanvaard, dat de grotè meerderheid juist niet wil, d.w.z. een evenredig stelsel, gelijk wij dat in Nederland kennen, dat bij na zeker het aantal der commu nistische zetels zal vermeerderen. Het is derhalve niet waarschijn lijk, dat dit voorstel door de Na tionale Vergadering in haar ge heel zal worden aangenomen, maar Faure zal het nog moeilijk genoeg hebben. Komen er in De cember nieuwe verkiezingen, dan zou een nieuwe meerderheids vorming niet uitgesloten zijn. SAAR TERUG IN HAAR BEDDING. Intussen is het rumoer rond de Saar bedaard. Francois Poncet heeft het resultaat der stemming een „nefast besluit" genoemd. Maar zowel de pro-Duitse partijen als de Franse en Duitse pers ge dragen zich gematigd. De Land dag is spoedig bijeengekomen en heeft Welsch inderdaad tot pre mier van een zakenkabinet ge kozen. Diens taaK is het nu om de kieswet samen te stellen, die zo straks, als in December de nieuwe Landdag moet worden ge kozen, van kracht zal zijn. De Europese Saarcommissie werkt ijverig aan haar rapport, dat 9 November moet klaar zijn en Dehousse, de Belgische voorzitter van, heeft verklaard dat hij niets liever wil dan zo spoedig moge lijk te vertrekken: Het vraagstuk blijft intussen nog een punt van spanning tus sen Frankrijk en Duitsland en in dat verband is het te betreuren, dat de ziekte van Adenauer toch ernstiger blijkt dan men in de aanvang aannam. Dit te meer, omdat zich nu reeds verschillen de candidaten rondom zijn bed verdringen, die allen menen, dat zij voor de opvolging in aanmer king komen, en in elk geval bij de tijdelijke waarneming der func tie de voornaamste rol moeten spelen. In het naburige Oostenrijk, waarmede nog economische kwesties te regelen zijn, is de Neutraliteitswet wel aangeno men, maar niet dan na vrij scher pe debatten en met de stemmen van alle onafhankelijken tegen. RODE WAPENS IN ERUINE HANDEN. Sharet, Israël's minister van Buitenlandse Zaken, is te Parijs en Genève geweest. Hoewel hij een onderhoud met Molotow wil de en na lang vragen heeft ge had, zal hij geen wapenen van Sowjet zijde aannemen. Daarentegen heet het nu op het laatst, dat Amerika wel be reid is meer wapenen te verlenen, aangezien Tsjechische wapenen in groot aantal reeds in Egypte ontscheept zijn, Saoedi-Arabië Russische wapenen heeft aan! vaard, en Syrië, teneinde zijn po sitie tegenover het Turks-Iraak.se verdrag te versterken, een vriend schapsverdrag met Rusland heeft gesloten. Dit alles bij elkaar doet de spanning in het Midden-Oosten toenemen, en de vier ministers kunnen te Genève alvast begin nen met deze te doen verminde ren. De verhouding tussen Enge land en Saoedi-Arabië is er uiter aard niet op verbeterd nu het ge bied van Boeraimi militair is be zet. Daarvan was reeds lang spra ke, en wellicht heeft 't uitgelek te complot tegen de Engelse olie in de Perzische Golf de doorslag gegeven. ONBEPERKTE GARANTfl VERING. IAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Van welingelichte zijde wordt te Washington vernomen, dat de asht bij de Zuidoostaziatische ver- djagsorganisatie die zich in de de eerste plaats ten doel stelt het communisme in Zuid-Oost-Azië te bestrijden aangesloten sta ten overwegen een nieuw, meer gecoördineerd militair bevel in te stellen. De acht landen zijn: de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Philippijnen, Nieuw Zeeland, Australië, Thailand en Pakistan. Wfilitaire ZOAVO-raadgevers be raadslagen thans te Honoloeloe. zullen de in Januari a.s. te Melbourne bijeen komende hoge re adviseurs raden. Laatstge noemden zullen de ZOAVO-raad waar in de ministers van Buiten- -* waarin de ministers van Bui tenlandse Zaken der 8 leden-sta- ten zitting hebben hun uitein delijke advies uitbrengen, dat zal worden gegeven na bestudering van de voorstellen der commis sies voor militaire strategie, tac tiek, logistiek (troepen levering en -verplaatsing) en van de mili taire inlichtingendienst. Men acht het in Washington niet waarschijnlijk, dat de huidi ge groep van militaire raadge vers de kern zal worden van een nieuwe gemeenschappelijk op- flsrtoevel, indien tot instelling hiervan zou worden besloten. Men meent, dat de marine hierin on evenredig sterk is vertegenwoor digd en verwacht wordt, dat in een eventueel gemeenschappelijk commando meer evenwicht zal worden gebracht door het opne men van meer vertegenwoordi gers van leger en luchtmacht. In officiële Amerikaanse krin gen wilde men niet zeggen, of de ZOAVO-verdedigingsorganisa- tie naar NAVO-voorbeeld zal wor den hervormd. Wel werd toege geven, dat de sterke en zwakke punten van de NAVO-structuur in dit verband besproken zijn. De Verenigde Staten hebben Vrijdag, namens de Westelijke mogendheden, een beroep gedaan op de Sowjet-Unie in te stem men met verkiezingen in geheel Duitsland in September van het volgende jaar. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, heeft in „voorlopige" opmerkingen het voorstel van de hand gewezen; daar het niet strookte met de richtlijnen van de regeringshoof den. Het plan repte niet over de veiligheid. Volgens Molotof zou den de Oost- en West-Duitsers gehoord moeten worden in de kwestie van een verkiezings datum. De door de Westelijke minis ters voorgestelde verkiezingen zouden een nationale vergade ring geldeci, belast met het op stellen van een grondwet en de vorming van een regering voor geheel Duitsland. Elk der vier grote mogendheden zou een ver tegenwoordiger moeten benoe men voor een commissie, die een kieswet moet voorbereiden in overleg met Duitse deskundigen. Deze commissie, aldus het Wes telijke plan, zou zo spoedig mo gelijk moeten worden samenge steld en tegen Januari rapport uitbrengen aan de vier mogend heden over vraagstukken als doeltreffende waarborgen ter verzekering van volledige vrij heid bij de verkiezingen. Het Westelijke plan werd door Dulles namens de drie Weste lijke grote mogendheden en de Westduitse regering ingediend. Molotof zeide, dat hij later uit voerig op het Westelijke voor stel zou ingaan. BESt HULDIGING VAN DE PRAWDA EN IZWESTIA. Izwestia, het blad van de Sow- jet-regering en Prawda, het or gaan van de communistische partij, hebben de Westelijke mo gendheden er Vrijdag van be schuldigd, dat zij haar politiek sedert de topconferentie te Ge nève in Juli j.l in negatieve zin hebben gewijzigd. De Prawda zegt: „de Sowjet- Unie doet voorstellen, die de Westelijke mogendheden half weg tegemoet komen, maar de Generaal sir Robert Mansergh, de huidige opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Noord- Europa, is benoemd tot opperbe velhebber van de Britse land strijdkrachten. Hij zal met in gang van 1 Januari opgevolgd worden door luitenant-generaal sir Cecil Sugden, die thans com mandant van de Britse strijd krachten in Hongkong is. De functie, welke sir Robert Mansergh in Groot-Brittannië krijgt, werd sinds 1951 bekleed door generaal sir Miles Dempsey, een gepensionneerde officier die er een gedeeltelijke dagtaak aan had. Sir Robert Mansergh zal zich echter volledig aan zijn nieuwe taak gaan wijden. Dit besluit is, volgens het Brit se ministerie van Oorlog, geno men met het oog op het „over wegende belang van het opper bevel en het toezicht in geval van een oorlog met waterstof bommen". Generaal Mansergh, die zijn functie in Januari aanvaardt, zal voorzitter zijn van de commissie van opperbevelhebbers van het Verenigd Koninkrijk, die verant woording schuldig is aan de Brit se stafchefs voor het coördineren van de dienstplannen voor de landsverdediging, met inbegrip van het geven van steun aan de luchtbescherming. Westelijke gooien hun eigen plannen overboord iedere keer, wanneer het Sowjet-standpunt nader tot het hunne komt". Door een stap voorwaarts en twee stappen achterwaarts te doen is het onmogelijk succes rijke vorderingen op de minis tersconferentie te Genève te ver wachten, aldus de Prawda. VERHOGING VAN DE PAKKETFOSTTARIEVEN Op 15 Nov. a.s. zal de verho ging van de postpakkettarieven zoals die reeds werd aangekon digd in het antwoord van minis ter Algera op de vragen van het lid der Eerste Kamer mr dr R. H. Baron de Vos van Steenwijk, een feit worden. Met ingang van diezelfde da tum wordt de prijs van de lucht post bladen (Airletters) verlaagd. Luchtpostbladen van het oude tarief kunnen tot en met 24 No vember a.s. op de postinrichtin- gen worden ingewisseld. Kort na het aanbreken van de dag verliet Prins Bernhard Hr. Ms. „Willem van der Zaan" om* tezamen met kolonel Boer en commissaris Douglas te gaan vissen op trapoen in de Coeso- wyne-river. De Koningin en haar gevolg ontscheepten zich rond 8 uur (12.30 Ned. tijd) en werden op allerhartelijkste wijze ontvan gen door bevolking en autoritei ten met de heer J. L. Wijngaar- de, ae districtscommissaris van Coronie, aan het hoofd en de leden van de onderafdeling der N. P. V. als erewacht. RONDRIT DOOR CORONIE. Per auto werd vervolgens een rondrit gemaakt die ruim een uur duurde en het gezelschap naar Coronie voerde. De bevolking van dit dunbevolkte woeste „swampen" (moeras)-land gaf op alle mogelijke manieren blij ken van haar aanhankelijkheid aan 't vorstenhuis. Vandaar ging de tocht naar Ingikondre. Hier maakten de hoofdlieden der om liggende polders hun opwachting bij de Vorstin. Ook bij Nary's Hope werd halt gehouden om de geestelijken en de zusters ge legenheid te geven de Koningin te begroeten. Via het vliegveld voor binnenlands verkeer en de proefvelden van het departement van landbouw werd de Indone sische nederzetting Soemberedjo bereikt. Daarna ging het langs het zoetwaterkanaal naar de wo ning van de districtscommissaris. Bij het overschrijden van dit ka naal werd als bijzondere begroe ting een kanonschot gelost. On geveer een half uur lang ver bleef de Vorstin in de woning van haar bestuurs-ambtenaar. Op het Voorplein bracht de schooljeugd, begeleid door het plaatselijk muziekcorps, een zanghulde. Coronie is eigenlijk één grote cocostuin en het lag dan ook voor de hand, dat de Koningin enkele bedrijven, waar deze nut tige vruchten worden verwerkt, bezocht. Te Clyde-Salem werd op een der percelen de primi tieve cocosoliebereiding gede monstreerd; te Sarah Leasowes de machinale cocosoliebereiding. De rijtoer ging tot Brunside, het eind van de Coroniaanse hoofd weg, van waaruit men een prachtig uitzicht had op de woeste vennen van Sarah. Hier kreeg men wel een duidelijk beeld van de woestheid der na tuur, die de pionierslandbouwers in dit deel van Suriname moeten overwinnen. Het gezelschap ging daarna terug naar Coppenamepunt, waar men zich inscheepte aan boord van de „Willem van der Zaan" om de lunch te gebruiken. De secretaris-generaal der V. N. Hammarskjoeld, heeft Donder dag de vertegenwoordigers van Egypte en Israël „zekere voor stellen" doen toekomen voor „het herstel van orde en stabiliteit in de gedemilitariseerde zóne van E3 Auja", zo is officieel te New York meegedeeld. Tegelijk werd bekend gemaakt dat Hammarskjoeld tegenover de Israëlische afgevaardigde uiting had gegeven aan ,zijn „ernstige bezorgdheid" over de jongste ac tie van de Israëliërs. Hierbij had de secretaris-gene raal in het bijzonder geprotes teerd tegen het feit, dat de Is raëliërs de bewegingsvrijheid van de waarnemers der V. N. onmid dellijk vóór en gedurende hun aanval hadden belemmerd. Een Britse woordvoerder zeide dat de Britse delegatie was ge raadpleegd en dat zij de voor stellen had goedgekeurd. De voorstellen worden niet be kend gemaakt, omdat zij onder werp van onderhandelingen tus sen de betrokken delegaties uit maken, zo meent men in kringen der V. N. Zij zijn tevens gedaan uit naam van het hoofd van de wapenstilstandscommissie, gene raal Burns. EGYPTISCHE AANVAL OP ISRAËLISCHE BUITENPOST. Egyptische militairen hebben in de nacht van Donderdag op Vrijdag een aanval gedaan op een vooruitgeschoven Israëlische stelling te Nir Yitzhak, in het ge bied van Gaza. De aanval werd afgeslagen, aldus een mededeling van een Israëlische militaire woordvoerder. Nir Yitzhak ligt een vijf kilo meter ten Oosten van de Zuide lijke basis van het kustgebied van Gaza, een strook land ter lengte van vijftig kilometer, die in Egyptische handen is. Het ligt veertig kilometer ten N.W. van het gedemilitariseerde ge bied van El Aoedja. De woordvoerder zeide nog, dat de Egyptenaren in de afge lopen nacht, bij maanlicht, aan vielen. Hij noemde de sterkte der aanvallers niet, doch zeide wel dat zij handgranaten, helmen en gebruikte ammunitie op het strijdtoneel achterlieten. SYRIË ZAL EGYPTE STEUNEN. Van officiële zijde wordt te Da mascus vernomen dat Syrië Egypte heeft verzekerd, dat het gereed is onverwijld tot elke mi litaire actie, die in het Syrisch Egyptische verdedigingsverdrag wordt voorzien, over te gaan. De Syrische premier Said Ghazzi heeft in een commentaar op de gevechten in het gebied van El Aoedja verklaard: „Wij hebben een dergelijke verrader lijke handeling der Israëliërs wel verwacht. Doch wij geven niet om het aantal Arabische slacht offers van de Israëlische aanval, omdat wij in een strijd op leven en dood verwikkeld zijn". Hij zeide verder dat zijn rege ring Donderdag j.l. voortdurend in verbinding met de Egyptische autoriteiten heeft gestaan voor het verkrijgen van het laatste nieuws over de ontwikkelingen in El Aoedja en de maatregelen, die in verband daarmee eventueel genomen zouden moeten worden. De Syrische pers schrijft, dat het Syrische leger gereed staat om langs de grens tussen Syrië en Israël toe te slaan, om de Egyptische strijdkrachten te hel pen. Volgens deze bladen kunnen de Arabieren slechts op de legers van Syrië en Egypte rekenen, om dat „Israëlische gevaar" te keren. „Hét zou verkeerd zijn hiervoor op strijdkrachten van andere landen te rekenen", schrij ven zij. Irak heeft de leden van de Arabische liga doen weten, dat het ten volle bereid is militaire steun te geven aan elk Arabisch land dat door Israël wordt aan gevallen. Tegen kwart voor drie had de vissersbevolking van dit kleine dorp zich bij de steiger ver zameld om op haar beurt de Vorstin hulde te betonen. NAAR GRONINGEN. Men nam weer plaats in de auto en in snelle vaart ging het nu naar Groningen, de residen tie van de districtscommissaris van het Saramacca-district. Hier wachtte de Koningin een bijzon der leuke verrassing. De bevol king, Hindoes, voerden hier een merkwaardige oude ceremonie op. Een groot aantal vrouwen, gezeten op schommels, werd zachtjes door mannen heen en weer gewiegd, welk gebruik be oogt de vruchtbaarheid af te roe pen. Z. K. H. Prins Bernhard, die op zijn vistocht ook in Groningen was geweest en daar een Hin- doestaanse maaltijd had ge bruikt, welke op Hindoestaanse wijze met ae vingers wordt ge geten, had dezelfde ceremonie meegemaakt en was daarbij uit genodigd enkele schommels een duwtje te geven. Bij de demonstraties werden tal van inheemse dansen ver toond, begeleid door inheemse muziek en in de inheemse kleder drachten, die het geheel een zeer exotisch effect gaven. HET CANAMACCA- DISTRICT. Het Saramacca-district roept herinneringen op van een mis lukte kolonisatie van Hollandse boeren, die hier op onoordeel kundige wijze en gespeend van goede voorlichting jaren geleden aan het werk togen. Er deed zich grote sterfte voor en men leed vele ontberingen, totdat deze boe ren tenslotte verhuisden naar de rand van Paramaribo, waar men een deel van hen nog terug kan vinden. Men deed er aan land bouw en veeteelt en Saramacca leverde melk. De Hollandse boeren hebben nu vooral scherpe concurrentie van Hindoestanen. Intussen luk te het ook niet zo best bij Para maribo, waar men al gauw met landgebrek te kampen heeft. En op het ogenblik zijn weer ver schillende jonge Hollandse boe ren in het Saramacca-district teruggekeerd, maar zij boeren er thans onder andere omstandig heden en veel beter dan bun voorgaande generatie. CONCERT IN PARAMARIBO. De tocht werd vervolgd naar Hamburg, waar per veerpont de Saramaccarivier werd overge stoken, en daarna ging het in één ruk door naar Paramaribo, waar het gouvernementshuis- kort na het vallen van de avond werd bereikt. Ook Prins Bernhard was in de loop van de avond in de Suri naamse hoofdstad teruggekeerd. Des avonds begaven Koningin en gevolg zich naar een concert van het Surinaams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. H. Haakman. BOODSCHAP VAN KONIN GIN ELIZABETH. De gouverneur van Brits-Guy- ana, sir Patrick Rennison, die Donderdag in Nickerie zijn op wachting bij Koningin Juliana heeft gemaakt, heeft groeten en de beste wensen voor een geluk kige reis aan de Koningin en Prins Bernhard overgebracht van Koningin Elizabeth. Koningin Juliana toonde zich zeer getroffen door deze bood schap van Koningin Elizabeth Hadjarati, hoofd van de sectie Buitenlandse Zaken van het Indo nesische parlement heeft na een werkvergadering met de minister van Buitenlandse Zaken meege deeld, dat de resultaten van de Colombo-conferentie te Singapore zijns inziens de mogelijkheden voor Indonesië „om West-Irian weer in zijn schoot te doen terug keren", hebben vergroot. Hadja rati weigerde echter nadere vra gen hierover te beantwoorden. Hij voegde alleen toe, dat de kwestie-West-Irian thans een in ternationale kwestie is geworden. Verder zei hij, dat de huidige buitenlandse politiek geen bedel- politiek is, en evenmin een poli tiek van „zoete broodjes bakken". HOOGGERECHTSHOF WENST BESPOEDIGING VAN ZAKEN JUNSCHLAEGER EN SCHMIDT De president van het hoogge rechtshof Wirjono Perodjodikoro, heeft aan „Duta Masjerakat" Neem een AKKERTJE ...dat helpt direct! PRINSES BEATRIX BEZOCHT LEERDAM Vrijdagmiddag heeft prinses Bea trix met de leerlingen van de hoogste klasse van het Baarns lyceum een bezoek gebracht aan de Koninklijke Nederlandse Glas fabriek „Leerdam". Het gezel schap arriveerde omstreeks half drie in twee auto's en heeft tot rond half 4 't bedrijf bezichtigd, daarbij werden zowel de toonka- mers als het fabricageproces in ogenschouw genomen. De prinses en haar klasgenoten werden rondgeleid door de heer A. D. Copier, artistiek adviseur, en de heer Dekkers, waarnemend directeur. Daarna begaf men zich naar het nationaal glasmuseum „Leerdam", waar de conservator, de heer K. Wasch, explicatie gaf. De prinses en haar klasgenoten werd ter gelegenheid van dit be zoek een souvenir in glas aange boden. Noord-Korea heeft in bood schappen aan de voorzitter der algemene vergadering, de Chi leen Maza, en aan secretaris-ge neraal Hammarskjoeld toestem ming gevraagd om deel te ne men aan het debat over de Ko reaanse kwestie, die als volgen de punt op de agenda van de po litieke commissie staat. meegedeeld, dat hij reeds gerui me tijd geleden het landgerecht heeft opgedragen de zaken Jun- schlaeger en Schmidt te bespoe digen. Men neemt aan, dat het onder zoek nu spoedig voltooid zal zijn. omdat in beide zaken het horen van de getuigen h charge vrijwel teneinde is. Het is aan de rechter om te beslissen over het voorne men van d,e verdedigster, me vrouw Bouman, om getuigen a charge uit Nederland op te roe pen. Al enkele dagen achtereen wordt het weerbeeld in een om vangrijk gebied bepaald door een depressie ten westen van Ier land. Terwijl aan de westzijde van deze depressie zware noor- derstormen koude Poollucht over de oceaan zuidwaarts voerden, transporteerde aan de andere zij de van de depressie zuidelijke winden zachte lucht over West- Europa. In deze lucht kwamen Vrijdag boven Frankrijk hier en daar maximumtemperaturen van 21 graden voor. In Zuid-Nederland wees de thermometer des middags 16 a 17 graden. Een front, dat langzaam over de Britse eilanden naai- de Noordzee trok, komt vandaag bo ven Nederland te liggen. In ver band hiermede zal er veel bewol king zijn en bestaat er een kans op af en toe wat lichte regen. Daar de depressie bij Ierland vrijwel niet van plaats verandert, blijft de wind uit het zuiden waai en, en duurt het zachte weer voort. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Aanhoudend zacht. Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Aanhoudend zacht. ZONDAG 6 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.54 Terneuzen 6.29 Hansweert 7.09 Walsoorden 7.19 MAANDAG 7 NOVEMBER v.m. 6.56 6.31 7.06 7.46 7.56 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 7.31 8.11 8.21 n.m. 7.44 8.19 8.59 9.09 Nov. 5 7.42 17.08 22.19 13.07 6 7.44 17.07 23.38 13.36 7 7.46 17.05 14.00 8 7.48 17.03 0.56 14.21

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1