Het Koninklijk bezoek aan de West PU WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Zware gevechten in het gebied van El Auja De toetreding van nieuwe leden tot de Verenigde Naties De toestand in Oost-Duitsland De conferentie van Genève VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955. 10 Jaargang No. 3603. HET ISRAËLISCH-EGYPTISCHE GESCHIL Israëlische aanval - Egyptische tegenaanval Brits militair vliegtuig maakt noodlanding op Bali MEER BEVOEGDHEDEN VOOR DE STAF VAN HET EGYPTISCHE LEGER. EGYPTISCHE OPGAVE VAN HET AANTAL SLACHTOFFERS HOEST, GRIEP... Koningin op bezoek bij Nederlandse pioniers Comfort ten vöeten uit! P.WIELAND&Zn Noordsir. 43 Dijkstr. 65 TERNEUZEN President van Brazilië heeft hartaanval Looneisen in Engeland Faure wint stemming in Franse Assemblée Ben Yoessef HET WEER Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redact ,'e-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Ken officiële Egyptische woord voerder heeft Donderdagochtend meegedeeld, dat zich in de woes tijn bij Sabha, ongeveer 15 kilo meter ten Zuiden van El Auja, zware Israëlisch-Egyptische ge vechten afspelen. Hij zei, dat Israëlische strijd krachten om tien uur Woensdag avond met sterke strijdkrachten een aanval deden, ojn. gebruik makend van pantservoertuigen. De strijd werd in de nacht voort- gesset. Egypte heeft versterkingen naar het betrokken gebied gezon de». Ben Israëlische woordvoerder heeft verklaard, dat bij de actie 5Q Egyptenaren zijn gedood en 40 gevangen genomen. De Israëiërs hebben vier doden verloren ter- wig, er 19 gewonden waren. De Is raëliërs hadden Egyptische een heden aangevallen, aldus de woordvoerder, die zich aan de Is raëlische zijde van de gedemilita riseerde zone van El Aoedja had- tien verschanst. De actie had ten doel de Egyp tenaren te verdrijven, die zich over de internationale grens in de gedemilitariseerde zone had den ingegraven. De tegenstander was dit gebied acht dagen gele den binnengedrongen en had zich sindsdien ingegraven en een diep front gevormd. De wapen- stHstandscommissie had herhaal delijk van de Egyptenaren geëist, dat zij zich zouden terugtrekken, doch tevergeefs. Egyptisch luchtdoelgeschut heeft Woensdag het vuur ge opend op Israëlische vliegtuigen die boven Egyptisch grondgebied in de omgeving van Gaza vlogen, aldus is door de Egyptenaren be kendgemaakt. Naar verluidt werd één Israëlisch vliegtuig in een vleugel getroffen. Een Israëlisch militaire woord voerder heeft medegedeeld dat gewapende Jordaniërs na ver op Israëlisch grondgebied te zijn doorgedrongen een 15-jarige Isra ëlische herder met zijn kudde sdhapen mee naar de andere zij de van de grens hadden gevoerd. Een woordvoerder van het Egyptisceh ministerie van oor log heeft later medegedeeld, dat Egyptische strijdkrachten Don derdagochtend te Sabha een tegenaanval hebben uitgevoerd. •Een woordvoerder van de be- .standscommissie der Ver. Naties zeide dat de Israëlische autoritei ten aan permanent in het dorp El Aoedja gelegerde waarnemers belet hebben de zone vrijelijk te betreden, en dat daarom/ nog geen rapport over de gevechten was ontvangen. Hierop gaf 'n woord voerder van het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken de volgende commentaar: Indien niet aan waarnemers der Ver. Naties werd toegestaan zich gedurende een aanval op een Egyptische buitenpost op Israë lisch gebied vrijelijk te bewegen is dat uitsluitend geschied om hun veiligheid te waarborgen". De woordvoerder zeide verder, Een Brits militair vliegtuig heeft een noodlanding gemaakt op het vliegveld van Den Passar op Bali. Het had motorstoring. Het toestel een viermotorig Hast i ngs-transport vliegtuig had 20 passagiers en een beman- ntag van 8 koppen aan boord en was op weg naar Australië. »e noodlanding verliep zonder persoonlijke ongevallen. Later is het vliegtuig weer op gestegen met bestemming Aus tralië. dat de Egyptenaren aanhoudend hebben geweigerd de eisen der Palestijnse bestandscommissie m het gebied van El Aoedja in te willigen en dat zij de waarnemers der Ver. Naties hadden belet de stellingen te inspecteren, die de Egyptische troepen wederrechte lijk op Israëlisch gebied hadden betrokken. VERKLARING VAN PREMIER NASSER. De Egyptische eerste-ministei*, luitenant-kolonel Abdel Nasser, heeft Donderdagmiddag te Cairo verklaard, dat „er thans op Egyp tisch gebied wordt gestreden", aldus het Arabische persbureau. ,'Dit is een uitstekend bewijs van de oprechtheid van Ben Goe- rions aanbod tot vredesonderhan delingen", aldus de premier. Bin nen tien uur na Ben Goerions verklaring tot het Israëlisch par lement, ontketende hij een krach tige aanval op een Egyptische uit een zwaar bewapend bataljon stelling. „Zijn strijdmacht bestond gesteund door zijn luchtmacht te gen een Egyptische grenspost, bezet door een compagnie". Volgens het Arabische persbu reau zeide premier Nasser: „Is raëlische strijdkrachten die thans het mom van politie-een- heden hebben afgelegd bezet ten thans de gedemilitariseerde zone van El Aoedja". Het hoofdkwartier van het Egyptische leger heeft Donder dagmiddag van twaalf uur af het beleid van de Palestijnse zaken overgenomen van de afdeling Palestijnse zaken van het mini sterie van oorlog te Cairo, aldus heeft een woordvoerder van deze afdeling Donderdag medegedeeld. VERKLARING VAN HET ISRAëLISCHE MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdag verklaard: „Vanmiddag om twaalf uur wa ren er geen Egyptische militairen meer op Israëlisch grondgebied. Hij zeide, dat tijdens bet ge vecht Israëlische soldaten te Dja- bel el Sabha Egyptische stellin gen over de grens bezetten, van waaruit ondersteuningsvuur voor Egyptische eenheden aan de Is raëlische zijde werd afgegeven. Na afloop van de operatie ont ruimden de Israëliërs deze stel lingen weer. Tegen de middag waren de strijdkrachten van beide partijen weer op eigen gebied, al dus deze woordvoerder. BRITS COMMENTAAR OP DE ISRAëLISCHE OPERATIE. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Donderdag over het gevecht in het gebied van El Aoedja gezegd: „Wij vinden het uiterst betreurenswaardig, dat de Israëlische strijdkrachten haar recht in eigen handen hebben ge nomen, in het bijzonder zo kort nadat generaal Burns er bij beide partijen op heeft aaangedrongen 'n einde te maken aan alle agres sieve actie". Op de vraag van journalisten of Groot-Brittannië voornemens is diplomatieke stappen te doen, antwoordde de woordvoerder, dat het hier een kwestie betreft, die voornamelijk onder de bevoegd heid van de Ver. Naties valt. EGYPTISCH COMMUNIQUE Donderdagmiddag om twee uur plaatselijke tijd is te Cairo een communiqué uitgegeven over de strijd in de Sinai-Woestijn, waar in wordt gezegd, dat de strijd voortduurt. Volgens dit commu niqué „slaagde de vijand er in een deel van onze posities te bezet ten". Volgens een later communiqué van het Egyptische opperbevel hebben de Egyptenaren bij de strijd in de gedemilitariseerde grenszone zeventig man aan do den en gewonden verloren. De Is raëliërs verloren tweehonderd man. De strijd die Woensdag om tien uur begon duurde tot Don derdagmiddag drie uur, aldus dit Egyptische communiqué. Volgens het opperbevel hebben de Egyptenaren een strategische heuvelstelling te Sabha aan de Egyptische zijde van de grens op de Israëliërs heroverd. De Egyp tische infanteristen werden on dersteund door pantsereenheden en beschermd door vliegtuigen. BESPREKINGEN OVER DE GEVECHTEN TUSSEN EGYPTE EN ISRAEL. Vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland eb Frank rijk zijn Donderdag in New York met de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. een nieuwe serie „dringende" be sprekingen begonnen over de ge vechten tussen Egypte en Israël. Onder meer zal worden gespro ken over de vraag of de Veilig heidsraad van de Ver. Naties bij een moet worden geroepen om te trachten via deze Raad een eind aan de gevechten te maken. BOTSING TUSSEN SYRISCHE EN TURKSE PATROUILLES. In Damascus is officieel be kend gemaakt, dat Syrische en Turkse patrouilles Zondag en Dinsdag j.l. slaags zijn geraakt, doordat de laatsten ongeveer een halve kilometer op Syrisch grond gebied waren doorgedrongen. De gevechten duurden beide keren een uur en er zijn geen slachtof fers gevallen. Het tweede gevecht vond plaats, toen een Turkse commissie bijeen was om liet eer ste te onderzoeken. RUSSISCH DEMENTI. Een woordvoerder van de Rus sische ambassade te Cairo heeft het bericht uit de Egyptische pers tegengesproken, dat onder voor zitterschap van de ambassadeur een conferentie van Russische diplomatieke vertegenwoordigers in de Arabische landen zou wor den gehouden ter bespreking van de politieke toestand in het Midden-Oosten. Boer Van der Beek beleefde Donderdag de grote dag van zijn leven. Want niemand minder dan Koningin Juliana kwam Donder dag om tien uur zijn boerderij in de Wageningen-polder, gelegen temidden van de drassige wildernis van het oerwoud, binnenstap pen. De Nederlander aarzelde niet zijn hoge gast een echt-Hollands kopje koffie aan te bieden. Zo werd het een gezellig koffie-uurtje, waarin boer Van der Beek volop gelegenheid kreeg van zijn moei zame pionierswerk in de Surinaamse rimboe te vertellen. Sportief I Molière In zwort en in bruin. Comfortabel door brede leest. Rubberen vorm- of leren zool. Verkrijgbaar bij: Be minister-president van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl, heeft in een toespraak voor het watrale comité van de commu nistische partij, die Donderdag door het partijorgaan „Neues Deutschland" is gepubliceerd, ge zegd, dat het Oostduitse staats apparaat hervormd moet worden. Hij pleitte voor meer collectivi teit in de staatsleiding. De vak ministers moesten een grotere persoonlijke verantwoordelijk heid ontwikkelen. Grotewohl toonde zich zeer on tevreden over de politieke be trouwbaarheid van de overheids dienaren. Burgerlijke overblijf selen in het denken van vele ambtenaren had de oplossing van praktische kwesties ongun- beïnvloed. De premier noemde de talrijke moeilijkheden in Oost-Düitsland „groeimoeilijkheden", ontstaan door de snelle opbouw van het socialisme. Gevaarlijk noemde W) het vertrek van vakarbeiders, ,,die steiseimaug door Ameri kaanse kapitalisten en West- duitse wapenfabrikanten worden aangeworven". „Zeer alarmerend" was ook de ongunstige ontwikkeling bij de pogingen om een daling van de productiekosten te verkrijgen en een betere rentabiliteit van de staatsbedrijven. Het tekort aan verbruiksgoe- deren kon pas „in de komende jaren" worden opgeheven. De premier zei, dat de prijzen van enige eerste levensbehoeften en diensten misschien verhoogd moesten worden. President Joao Cafe Filho van Brazilië is Donderdag na een hartaanval naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is volgens een medisch bulletin niet ernstig. Frankrijk is gekant tegen ge zamenlijke toetreding van acht tien communistische en nlet- communistische landen tot de Ver. Naties, aldus heeft een Fran se woordvoerder te Genève ver klaard. Een Britse woordvoerder zeide Dinsdag, dat Groot-Brittannië niet tegen dit voorstel is. Het voorstel, dat is ingediend door Canada, is in overeenstemming met een desbetreffende eis van de Sowjet-Unie. De Franse woordvoerder zeide te Genève, dat Frankrijk niet voor toetreding van de landen is, die hetzelfde beleid zouden voe ren als de landen die voor op neming van de Algerijnse kwes tie op de agenda van de algeme ne vergadering hebben gestemd. De achttien voorgestelde nieu we leden zijn: Japan, Spanje, Bulgarije, Hongarije, Albanië, Roemenië, Buiten-Mongolië, Fin land, Ierland, Italië, Oostenrijk, Portugal, Jordanië, Libye, Nepal, Cambodja, Laos en Ceylon. Drie millioen Britse arbeiders in de machine-industrie hebben Donderdag grote loonsverhoging geëist, waardoor de exploitatie kosten van de belangrijkste Brit se export-industrieën met ruim 1.000.000.000 gulden per jaar zou den stijgen. Deze eis werd gedaan op een te Londen gehouden bijeenkomst van leiders van 39 vakbonden en vertegenwoordigers van werkge vers. Maar er stond meer op het pro gramma: bezoeken aan het ge maal, de rijstpellerij en de kli niek. De namiddag werd gevuld met een rondrit door het Nicke- riedistrict, waar ook weer tal rijke bezoeken moesten worden afgelegd. Al vroeg in de morgen om 6.30 uur bereikte Hr Ms „Willem van der Zaan" de monding van de Nickerie-rivier en bij het passe ren van de hoofdplaats van het district kwamen de districtscom missaris, de heer W. Howitt, en de directeur van de stichting tot ontwikkeling van de machinale landbouw in Suriname, ir I. G. Witte, aan boord. Deze laatste gaf tijdens de tocht naar Wage- ningen, die tot negen uur duur de, een uiteenzetting van de ont wikkeling van dit project. Wageningen is een polder, waar Hollandse boeren rijst ver bouwen. Er is op het ogenblik 5000 ha ontgonnen en hiervan zijn 1500 van de 2000 beplante ha geoogst, welke oogst 6000 ton rijst bedroeg. Het project is een onderdeel van het tienjarenplan en ligt temidden van de drassige wildernis van het oerwoud. Pre cies zes jaar geleden kwamen de eerste „woudlopers". Thans ligt te midden van swampen een land, dat doet denken aan de Noord-Oost-Polder. Het is de be doeling, dat er grote boerderijen zullen verrijzen van ieder rond 72 ha, geschikt voor de mechani sche landbouw. Naast rijst zoekt men thans naar een tweede ge was. Proeven, die onderandere met soja zijn genomen, waren niet succesvol. Intussen is de rijst van Wageningen van zeer goede kwaliteit. Hoewel de boer derijen in de eerste plaats door Nederlanders zullen worden „be mand", is het de bedoeling, dat ook Surinamers hier de hand aan de ploeg zullen slaan. In Wageningen volgde de offi ciële begroeting en daarna werd overgestapt op de sleepboot „Bea trix", waarmee een tocht door de irrigatiekanalen werd ge maakt. Verschillende in exploita tie zijnde boerderijen werden daarbij bezocht. Bij boer Van der Beek dronk de Koningin een kopje koffie, terwijl de Prins de familie Per- daems bezocht. Ruim anderhalf uur duurde deze tocht met de „Batrix" en daarna werd in Wageningen nog per jeep een bezoek gebracht aan het gemaal, de rijstpellerij en de kliniek. H. M. deed de familie Doggen Roeken en v. d- EyndenDoggen de groeten van moeder in Neder land, die zulks verzocht had. De eerste kleinzoon Jacquie v. d. Eynden kreeg een extra groet. Bij hotel „De Wereld" volgde als besluit van dit bezoek een huldiging door de bevolking. RONDRIT DOOR NICXERIE. Rond het middaguur werd weer ingescheept en ging het naar Paradise, iets verder de Nickerie-rivier op. Daar aange komen stapte het gezelschap in auto's om een rondrit te maken door het Nickerie-district, waar bij onder andere een kort bezoek werd gebracht aan het experi menteel bedrijf in de Prins Bern- hardpolder. De schoolkinderen ontbraken natuurlijk niet en brachten in Hamptoncourtpolaer het konink lijk paar een zanghulde. Terwijl de Koningin in de wes telijke polders een ziekenhuis be zocht, inspecteerde Prins Bern- hard een kampement van de ko ninklijke landmacht. Ook de Co- rantijn- en Clarapolders werden bezocht en daarna ging het terug naar Nieuw-Nickerie, waar ten huize van de districtscommissa ris een receptie werd gehouden met als een der gasten de gou verneur van Brits Guyana, die hier zijn opwachting kwam maken. Terwijl de bevolking vuurwerk afstak, begaven Koningin en Prins met hun gezelschap zich rond zeven uur weer aan boord van de „Willem van der Zaan" en werd weer zee gekozen, dit maal om tijdens de nacht naar Coronie te varen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier hebben Donderdag bijna vier uur lang vruchteloos getracht esn oplos sing te vinden voor het probleem van de Duitse hereniging. Vol gens Westelijke woordvoerders zijn tijdens de zesde zitting van deze serie geen nieuwe voorstel len ingediend en werd ook niets nieuws bereikt. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, deed als eerste spreker een beroep op zijn Russische ambtgenoot Molotof om een voor stel te doen betreffende de her eniging van Duitslapd door mid del van vrije verkiezingen. In een commentaar op het voorstel dat Woensdag door minister Molo tof is ingediend, verklaarde Dul les dat het Russische voorstel geen plan is voor de hereniging van Duitsland maar voor het sa mengaan van twee Duitse staten. Hij zeide dat het Westelijke voorstel Duitsland verzekert van het recht zelf de koers van zijn binnenlandse en buitenlandse po litiek te bepalen. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Antoine Pinay, drong erop aan geen tijd te ver liezen met betrekking tot de kwestie van vrije algemene ver kiezingen in geheel Duitsland. De Britse minister, MacMillai, zeide tot Molotof dat het niet juist kan zijn „de klok van de ge schiedenis terug te zetten" door de volkeren van de twee Duits- landen op kunstmatige manier gescheiden te houden. Hij zeide in het plan van Molotof geea hoop op een compromis te kun nen zien. De waarheid is dat de instelling van een raad voor ge heel Duitsland zou betekenen het voor vele jaren uitstellen van een Duitse hereniging". MacMillan legde er de nadruk op dat algemene verkiezingen snel moeten worden gehouden, dat zij voor de Duitsers zelf aan vaardbaar moeten zijn en dat zij moeten passen in het plan voor de Europese veiligheid. In de Russische voorstellen worfit aan geen van die voorwaarden daan, aldus MacMillan. voh Premier Edgar Faure van Frankrijk heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag het ver trouwen gekregen van de Natio nale Vergadering bij de stemming over het wetsvoorstel voor ver vroegde algemene verkiezingen. De stemverhouding was 330 te gen 211. De regering heeft haar voortbestaan te danken aan de steun van 88 communistische af gevaardigden. Het wetsvoorstel gaat thans naar de Raad van de Republiek. Men verwacht dat de regering als verkiezingsdag een datum tussen 4 en 18 December zal vaststellen. De overwinning van Faure is nogal bitter. Geen van zijn par tijgenoten (de radicalen) heeft ir, de Assemblée het woord gevoerd ten gunste van de regering. Veel radicalen, onder wie oud-premier Mendès-France, hebben tegen de regering gestemd. Te Parijs is Donderdag een vierdaags congres van de radicale partij begonnen. Men verwacht, dat Mendés- France zal trachten het officiële voorzitterschap van de partij te verwerven. In kringen, die in nauwe be trekking tot de Franse regering staan, is Donderdag na een kabi netsbijeenkomst meegedeeld, dat er algemene overeenstemming scheen te bestaan over een spoe dige terugkeer van ex-sultan Si- di Mohammed Ben Yoessef op de Marokkaanse troon. De premier sprak over deze kwestie en geen der ministers maakte bezwaar, aldus deze krin gen. Op haar tocht door het binnenland van Suriname bezocht H. M. teins, in hun merkwaardige kledij, met ambtsketens en staf, hun Deze foto geeft een beeld van dit vorstelijk gebeuren. Koningin Juliana o.m. het dorp Kabel, waar enige bosneger-kapi- opwachting maakten. Boven geheel Europa stonden Donderdag zuidelijke winden, die zachte lucht vanuit Frankrijk naar onze omgeving transpor teerden. De temperaturen liepen dan ook heel wat hoger op dan de dagen tevoren. In de noordelij ke provincies werden maximum temperaturen van 79 graden gemeten. In Zuid-Limburg wees de thermomter des middags zelfs een temperatuur van 15 graden aan. Een boven de Britse eilan den gelegen frontensysteem bracht veel bewolking, maai- hel bleef droog. Intussen is ten zuiden van Ier land een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen, die Vrij dag de wind bij ons uit het zui den iets doet aanwakkeren. Het front, dat tot dicht bij onze omge ving kan doordringen, zal op nieuw veel bewolking brengen, terwijl later op de dag in het wes ten van het land de regenkanseri groter worden. Het blijft zacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Vrij veel bewolking en later op de dag voornamelijk in het wes ten van het land plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Zacht. ZATERDAG 5 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.02 5.33 Terneuzen 5.37 6.08 Hansweert 6.17 6.48 Walsoorden 6.27 15.58 Nov. 4 7.40 17.10 20.59 12.28 5 7.42 17.08 22.19 13.07 6 7.44 17.07 23.38 13.36 7 7.46 17.05 14.00 8 7.48 17.03 0.56 14.21

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1