VOOR I GERO Rh polyvalent VAN SPRANG - - I Wees goed voor Uw wasgoed gebruik BURGERLIJKE STAND VOETBAL Een dode en twee gewonden op station te Vriezenveen Beursoverzichl RECHTSZAKEN Silll EXTRA Zonder enige prijsverhoging mBÊSsm» lIjKf! IpS Kan Amsterdamse jongeman licht brengen in duistere Harderwijkse moordzaak? ARGENTINIË VOCOS: Nieuwe actie van het Ver bond voor Veilig Verkeer Standpunt van Westduitse sociaal-democraten Schaak- en Damborden Damschijven Schaakstukken enz. VOOR Administratie Dagblad „De Vrije Zeeuw i WÊL «HÉ - want op 17 en 25 November en op 3 December komen^ de „schatten" los: f 10.000.-, f 5.000.-, f 2.500.-, enz. En... vergeet ook vooral niet gebruik te maken van de 4 WAARDEBONNEN, die het U mogelijk maken tegen zeer verlaagde prijs POLYVALENT PRÉ te kopen. Pré het polyvalente wasmiddel dat Uw was beter, witter, sneller en milder doet. nA^\\.V V Li i De Sowjet-vloct Oproer in gevangenis te Blitar CYPRUS 'Woensdagochtend om 6.42 uur is op het station te Vriezenveen een ernstig ongeluk gebeurd. De heer J. S. Uit Vriezenveen, ge huwd en vader van 1 kind, fa brieksarbeider te Hengelo, is daarbij om het leven gekomen. Mevrouw Th. K., 25 jaar oud, werd zwaar gewond in het R.K. ziekenhuis te Almelo opgenomen. •Mejuffrouw J. S. werd met lich tere verwondingen in het zieken huis opgenomen. Haar toestand is bevredigend. Het ongeluk ontstond doordat rde trein, die normaal op het twee de spoor binnenkomt, nu op het eerste spoor binnenreed. Daarop bevend zich op dat moment een aantal mensen die de spoorlijn wilden oversteken. De officier van justitie mr W. L. de Walle en de burgemeester van Vriezenveen hebben een onderzoek ingesteld. Waarom de trein op het tweede spoor binnenkwam staat echter nog niet vast. Maar wij, naar aanleiding van het spoorwegongeval te Vriezen veen, van de zijde van de Sopor- wegen vernemen, was het tot nu toe gebruikelijk dat de trein het station Vriezenveen op het twee de spoor binnenkwam. Door de nachtvorst echter was een wis sel bevroren die men niet tijdig in de stand voor het tweede spoor kon instellen. 'De wissel stond namelijk nog gericht op het eerste spoor, waar op ée trein ook is binnengeko men. Op dat moment stak een aantal reizigers het eerste spoor over met het gevolg dat twee rei zigsters gewond werden. De heer J. S. werd een eind vóór het per- nqn reeds door deze trein gegre pen en op slag gedood. Onder zocht wordt thans of de waar schuwing, die volgens de Spoor wegen wel is gegeven, wel vol doende tot het publiek is doorge drongen. Het is bekend, dat vooral op kleine stations reizigers een veel al niet gebruikt spoor overste ken in plaats van gebruik te ma ken van de door de Spoorwegen aangelegde overweg. Het niet ge bruik maken van deze overweg heeft in Vriezenveen een derge lijk noodlottig gevolg gehad. Maar wij nader vernemen, be trof het hier een stoomtrein voor fabriekarbeiders die iedere dag ENHJ GROND IN DE MARKT. Mu de verkooplimites zijn op gedroogd, begint de markt zich geleidelijk te herstellen van de snelle achteruitgang en ontstaat ér matige kooplust voor die fond sen speciaal welke de zwaarste klappen hebben gekregen. Er V&Jf dan ook wat meer grond in dh markt te constateren. De vriendelijker stemming van Dins dag bleef volop behouden, maar ging gepaard met zeer kleine om zetten aangezien men nog uiter mate behoedzaam te werk gaat. De lichtelijk opgaande lijn der laatste dagen wakkert echter het vertrouwen aan en zo was de beurs Dinsdagmiddag over de ge hele linie beter gestemd, waarbij Indonesische waarden op de voorgrond traden. Hoewel daarvoor geen bijzon dere reden aanwezig was, waren de leidende rubber-, suiker- en ta baksfondsen enige punten boven het vorige niveau en wisten zich hierop uitstekend te handhaven. Een kleine koersavance boek ten ook de internationale soorten en voor AKU was de koerswinst zelfc vrij aanzienlijk. Het rayon fonds liep tot 335 op en is daar mee practisch gelijk genoteerd als de oude aandelen Philips. Cer- tiüeaten Unilever trokken vier punten aan en Koninklijke kwam bij zeer kalme affaire ver boven dé 580 uit. Ook Scheepvaartpa pieren lieten zich van een vrien delijker zijde zien. Vandaag werden voor het eerst olfleieei genoteerd de aandelen Daalderop (metaalindustrie in Tïel) die 140 deden, de koers waarop zij Dinsdag reeds waren getaxeerd. Aandelen Schokbeton lagen iets vaster^op berichten over waarderend oordeel voor het product in Amerika. Staatsfond sen waren prijshoudend en stil met volledige handhaving van 't dis-agio voor de jongste 314 pro cent lening. Prolongatie 2 14 pro cent. NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 582—=583 slot 583 (583) A.K.U.: 335 slot 335 334%) Philips: 334—335 slot 335 334%) Nw Philips: 323% slot 32314 322%) Unilever: 446%—447% slot 447% (447%) Hoogovens: 380 (360) van Marienberg via Vriezenveen, Almelo en Hengelo naar Ensche dé rijdt. Volgens de politie heeft men pas op het laatste moment ge merkt, dat de wissel was bevro ren, zodat er geen tijd meer zou zijn geweest het publiek te waar schuwen. Op het ogenblik dat de trein S. en mevrouw K. greep, was de machinist al aan het remmen. De heer S. kwam echter onder de io comotief terecht. Mevrouw K. werd terzijde geworpen en kreeg een schedelbasisfmctuur. Mejuf frouw S. werd echter tachtig me ter verder zijdelings aangereden. Zij is overgebracht naar het Dia conessenhuis te Almelo. Be dossiers van 273 gewezen Peronistische parlementsleden, beschuldigd van schending van 8e grondwet, zijn door de com missie van onderzoek naar onre gelmatigheden onder het regiem van Péron aan de justitie ter hand gesteld. De voorlopige hechtenis van 160 mensen, van wie 39 het kwel len van politieke gevangenen ten laste wordt gelegd, is verlengd. Zes vrouwen, oud-parlements leden. zijn aan de justitie overge leverd, omdat zij zich onder het oude regiem onrechtmatig zouden hebben verrijkt. Onder haar is de presidente van de Peronisti sche vrouwenorganisatie. SOCIAAL FONDS BOUW NIJVERHEID VOOR RUIM 21.000 GULDEN BENADEELD? Tegen de 42-jarige gedetineerde koopman K. T. S., laatstelijk in Goes, die in het begin van dit jaar 18 valse declaratielijsten voor vorstverlet bij de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid zou hebben ingediend, waardoor hem ten onrechte ruim 21.000 gul den is uitgekeerd, heeft de offi cier van justitie gisteren terzake van valsheid in geschrifte meer malen gepleegd 2 jaar gevan genisstraf met aftrek geëist. De verdachte, die reeds zeven maanden in voorarrest zit, beken de de feiten. Van de 18 declaraties waren hem twee tenlaste gelegd. Hij stond bij dit fonds als werk gever ingeschreven en ontving dus declaratielijsten. De verdach te had noch werkobjecten onder handen noch arbeiders in dienst. Tezamen met zijn twee broers en een zwager had hij de affaire op touw- gezet. Op de lijsten werden gefingeerde namen van arbei ders, handtekeningen en werkob jecten geplaatst. De verdachte had het geld, waarvan volgens eigen verkla ring hij zelf 5500 gulden had ont vangen, door de anderen in Haar lem en Amsterdam laten innen. Hij had van 't geld een woonwa gen gekocht waarin hij te Goes woonde. De wagen is in beslag genomen zodat volgens de raadsman de schade van ver- dachtes aandeel in het totaal be drag nagenoeg geheel is goed ge maakt. De officier van justitie, mr W. Tonckens, achtte het begane feit zeer ernstig en vroeg daarom de reeds genoemde straf. De raadsman pleitte een lichtere straf. Tegen een broer van de ver dachte, de niet gedetineerde 34- jarige forceur G. S. uit Amster dam, die een bedrag van ca. 3500 gulden had ontvangen, eiste de officier terzake van heling meer malen gepleegd, zeven maanden. Volgens deze verdachte was zijn broer K. de initiatiefnemer ge weest. Zelf verkeerde hij ten tijde van het gebeurde in financiële moeilijkheden. De rechtbank zal op 16 November uitspraak doen. Met het oog op de op handen zijnde zeer krachtige maatrege len van justitie en politie jegens bestuurders, wier voertuigen niet aan de wettelijke eisen betref fende verlichting, remmen etc. voldoen, zal het verbond van vei lig verkeer binnenkort overgaan tot een preventieve actie. Van 14 tot 19 November zal de actie Vo- cos (voertuigen-contröle-service) door het verbond worden ge voerd. In rijwielstallingen zullen rij wielen en bromfietsen worden gecontroleerd en op parkeer plaatsen en in garages motor voertuigen. Op een speciaal con- trölebiljet zullen de gebreken van rijwiel, bromfiets of auto worden genoteerd, zodat de eige naar tijdig voorzieningen kan treffen. Het ligt in de bedoeling voor deze actie vrijwilligers op te roe pen, terwijl aan de bedrijven zal worden verzocht in deze week enkele personen beschikbaar te stellen die het rijdend materiaal van werknemers en bedrijf na kijken. Op de scholen zullen leerlingen worden aangewezen om de fiet sen van de schoolgaande jeugd aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. De Westduitse sociaal-demo craten hebben Woensdag in een bekendmaking hun standpunt uiteengezet met betrekking tot de besprekingen van de grote vier in Genève. In de bekendma king wordt voorgesteld dat, ge lijk met de uitvoering van het door de Westelijke mogendheden geopperde plan voor een geleide lijke Duitse hereniging en instel ling van een Europees veilig heidssysteem, West-Duitsland moet beginnen zijn banden met de Westelijke verdedigingsorga nisatie te verbreken. Intussen, zd vervolgt de be kendmaking, moet de Westduitse regering alle mogelijke stappen doen om het lot van Oost- en Westduitsers te verbeteren door het aangaan van technische over eenkomsten met de Oostduitse autoriteiten inzake onderwerpen zoals grensposten, de watervoor ziening en de handel tussen de beide zones. Voor de zeer vele blijken van belangstelling, onder vonden gedurende de ziek te en het overlijden van onze geliefde Vrouw, Moe der, Behuwd- en Groot moeder, Zuster, Behuwd zuster en Tante, CATHARIN A LONZE-SOL, betuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder aan H.H. Doctoren, Directrice en het verplegend perso neel van het Juliana Zie kenhuis te Terneuzen. Namens de Familie, J. J. DONZE. Hoek, November 1955. St. Hubrechtstraat 13. fa P. i. van de Sande Terneuzen 'W- Dank zij DUBBEL voordeel bij DE SPAR >S fl 0'l« kortini - 100'/o kwaliteit) Geniet U dubbel van Lkiv koffie. Uw thee en alles wat U koopt! Bovendien ALLEEN deze week (3-9 Nov.) met ook nog 10°/o korting in Sparzegels: LUXE KOEKjES, 250 gram voor slechts 6S ct KLEUTERTAAI, 250 gram van 40 voor 36 ct FONDANT, 200 gram voor slechts 43 ct AARDBEIENJAM (Spar) per pot van 85 voor 79 ct TOM. SOEP m. RIJST, per pot van 60 voor £5 ct ZACHTE ZEEP, (Spar) perdoos van 49 voor 46 ct LEVERTRAAN, (Spar) per fles van 135 voor 125 ct NIERKAAS, 100 gram van 40 voor 36 ct Bij 2 st. TOILETZEEP voor 64 ct met 10% korting m 1 pak LUCIFERS voor de halve prijs (13 et. en ook nog 10% korting Voor 200 Sparzefelc direct een gulden terug worden door ons ADVERTENTIES voor alle couranten in binnen- en buitenland aangenomen. Uw pré premie-certificaat '9 "P al Ï"c-cer)i;. o00r "erm-, ''f<cauJ s &r*it 'J'n dc aanVI' de"w"rden 'I""» Klde deier M vb r arm Mi" 1991 S 9 Bewaar het goed, HET WASMIDDEL DER WETENSCHAP f De gezaghebbende uitgave ,,Jene's Fighting Ships 1955/56" schat, dat de Sowjet-Unie 32 mo derne kruisers, ongeveer 150 tor- pedobootjagers van een nieuw type en tenminste 400 onderzee boten heeft. In 'n voorwoord over de bouw programma's van de grote mari- nemogendheden zegt „Jane's": de Sowjet-Unie gaat voort een grote vloot van kruisers, torpedoboot- jagers en onderzeeboten te bou wen". Er zijn twee standaard-typen van nieuwe onderzeeboten, waar van er onlangs een aanzienlijk aantal is voltooid: een met een waterverplaatsing van bijna 3000 ton, een snelheid van 20 knopen en 'n actieradius van ruim 30.000 km en een ander met een water verplaatsing van 1600 ton, een snelheid van 17 knopen en een actieradius van 20.000 km, aldus de publicatie. Vrijdag j.l. is in de gevangenis te Blitar een oproer uitgebroken, waarbij de gevangenen het ge bouw gedurende enkele uren bezet hielden. Bovendien staken zij de gevangenis in brand, ter wijl zij de brandweer beletten naderbij te komen. Twee uur lang belegerden en beschoten de politie en militairen de gevangenis, voordat de gevan genen zich overgaven. Eerst vier uur later kon de brandweer zich toegang verschaffen. Deze was tot laat in de nacht met het blus- singswerk .bezig. Het oproer werd veroorzaakt door een groep ram- pokkers, die meer voedsel eiste en reeds een hongerstaking was begonnen. ILI De Koninklijke Marechaussee te Harderwijk heeft in voorlopige bewaring genomen de 22-jarige Amsterdammer L. P. Deze jon geman heeft uitlatingen gedaan tegenover de hoofdstedelijke po litie, nadat hij was geverbaliseerd voor een verkeersovertreding en de politie vernam dat hij kort ge- Het blad „Times of Cyprus" meldt dat veldmaarschalk sir John Harding, gouverneur van Cyprus, heeft geopperd dat de status van dominion 't probleem aangaande de toekomst van de kolonie misschien kan oplossen. Het blad, dat in de Engelse taal verschijnt, zegt dat dit voor stel door een ongenoemde derde aan aartsbisschop Makarios is overgebracht voordat de gouver neur Zondag naar Londen ver trok. Makarios is de leider van de campagne voor vereniging van Cyprus met Griekenland. De aartsbisschop vond het plan de moeite waard om kennis van te nemen en heeft enkele andere punten onder de aandacht van de gouverneur gebracht, aldus de „Times of Cyprus". Het Britse plan zou inhouden dat het eiland gedurende een nog overeen te komen periode de sta tus van dominion zou krijgen, waarna het vrij zou zijn het ge menebest te verlaten of er in te blijven. leden met veripf is teruggekeerd uit Harderwijk waar hij zijn mili taire dienstplicht had vervuld. Hij zou hebben doen doorsche meren wel het een en ander te weten over de nog steeds niet op gehelderde moord op de sanato riumportierster Dieirwerke van de Vlegel in Maart j.L te Harder wijk gepleegd. De Amsterdamse politie betrok daarop de Kon. Marechaussee te Harderwijk in deze zaak, die thans de jongeman nader aam de tand voelt. De brigadecommandant van de marechaussee te Harderwijk zei- de desgevraagd geen enkele me dedeling te kunnen doen over de inhoud van de gedane uitlatingen noch over de resultaten die deze hebben opgeleverd of kunnen op leveren in het nog voortdurende onderzoek. Van de zijde der justitie is aan het A.N.P. het volgende medege deeld: „De bewuste oud-soldaat is voor getuigenverhoor naar Harderwijk gegaan en daar door de Konin klijke Marechaussee en de rech- ter-commissaris verhoord. Daar bij zijn geen nieuwe feiten aan het licht gekomen. De jongeman had verschillende dingen gehoord en gelezen en deze opnieuw hier en daar versierd verteld. Hij bracht met zijn verklaringen het onderzoek niet veel verder. Dat neemt niet weg dat iedere mede deling, hoe gering zij ook schijnt, nauwkeurig zal worden onder zocht". AXEL. Huwelijks-aangiften: 4 Oct. Lauran W. A. van de Casteel, 22 j. jm. en Nelly A. A. v. Goethem, 18 j. jd. 6 Oct. Cornelis 't Gilde (won. te Terneuzen), 23 j. jm. en Neeltje S. Hamelink, 23 j. jd. 10 Oct. Dirk Troost, 24 j. jm. en Janneke C. Hamelink, 20 j. jd. 12 Oct. Pieter Goossen, 28 j. jm. en Trijntje Mollema, 25 j. jd.; Franciscus E. Maes (won. te Ter neuzen), 28 j. jm. en Adriana T. van Esch, 25 j. jd. 13 Oct. Pieter D. Kaijser (won. te Terr.euzen), 28 j. jm. en Sara Dielerjan, 23 j. jd.; Hsndrik de Bruijne, 27 j. jm. en Leentje de Kraker, 21 j. jd. 14 Oct. Anthonie J. Willemsen (won. te Zaamslag), 24 j. jm. en Maatje de Bruijne, 20 j jd. Huwelijks-voltr.: 6 Oct. Her- manus de Feijter (won. te Vogel waarde), 23 j. jm. en Janna E. Dieleman, 20 j. jd. 13 Oct. Jacob M. Meeuwsen (won. te Goirle), 41 j. jm. en Janneke M. Bakker, 38 j. jd. 20 Oct. Cornelis 't Gilde (won. te Terneuzen), 23 j. jm. en Neeltje S. Hamelink, 23 j. jd. 27 Oct. Lauran W. A. van de Cas teel, 22 j. jm. en Nelly A. A. van Goethem, 18 j. jd.; Hendrik de Bruijne, 27 j. jm. en Leentje de Kraker, 21 j. jd.; Dirk Troost, 24 j. jm. en Janneke C. Hamelink, 20 j. jd.; Pietr D. Kaijser (won. te Terneuzen), 28 j. jm. en Sara Dieleman, 23 j. jd. Geboren: 2 Oct. Eddy Camil- lus Gustavus, z. van Eduardus J. de Danschutter en Maria L. Yse- baert; Petrus Everhardus, z. van Jacobus Ruts en Laurina den Engelsman. 3 Oct. Cornelis, z. van Cornelis Bakker en Adriana Oppeneer; Cornelis Franciscus Anthonius, z. van Adriaan J. Bol- leman en Catharina G. van de Water. 8 Oct. Lisette Albert, d. /an Aloysius B. Cortvriendt en Maria S. E. de Mette. 10 Oct Leendert Francois, z. van Fran cois Wolfert en Jacomina Moer land. 12 Oct. Francina Neeltje, «L van Cornelis Geelhoedt en Wil- helmina A. van Driel. 15 Oct Peter Tilly Alfons, z. van Augws- tinus L. de Winne en Marietta P. J. van Leemput. 18 Oct. Bou- dewijn Petrus Maria, z. van Ghislaine F. Dierickx en Magde- lena M. Fermont. 23 Oct Helens Cornelia, d. van Johannis de Rid der en Jacoba Daane. NEDERLAND—BELGTE 2— (MILITAIR). De wedstrijd tussen de militair* elftallen van Nederland en va» België is geëindigd in een 5— overwinning voor de Belgen. Bij rust leidden zij met 32. GEWONDE SPELER VAN P.E.C. OVERLEDEN. De spil van P.E.C. IV, de 24- jarige A. Beltman uit Zwolle, heeft Zondag j.l. in de wedstrijd tegen Dalfsen II een ernstige ver wonding opgelopen waaraan hfj Dinsdagavond is overleden. Bij een corner sprongen verscheide ne spelers op naar de bal en Beltman kreeg toen een kniestoot tegen de buik. Hij werd naar het Sofiaziekenhuis gebracht en met spoed geopereerd. Dit heeft ech ter niet mogen baten. ENGELAND—IERLAND 3—6. In het Wembley stadion te Lew den is in tegenwoordigheid van. 60.000 toeschouwers ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Ierse Voetbalbond, de wed strijd gespeeld tussen Engeland en Ierland. De uitslag werd 3O voor de Engelsen. Bij rust waa de stand 00.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3