Elke land een brillant Het Koninklijk bezoek aan de West Voorstel van Molotof t.a.v. de Duitse hereniging Speculaties over e.v.t. opvolger van Adenauer Casey uit Djakarta vertrokken WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Nobelprijs voor natuurkunde voor Amerikaanse professoren Ernstig verkeersongeval in Arnhem R.A.I. protesteert tegen voorstel van Belgische regering Het geschil om de Beraimi-oase DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955. 10 Jaargang No. 3602. Conferentie van Genève Sjaret in Israel REACTIES OP VOORSTEL VAN MOLOTOF. Ontploffing van dynamiet in Macedonië Syrië waarschuwt Westelijke mogendheden Indonesië Narriman wil scheiden Brief van Israël aan de Veiligheidsraad Zes vrachtauto's op elkaar gereden Opstand in Paraguay Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redicte-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Sowjetrussisehe minister van Buitenlandse Zaken, Molotof heeft Woensdag op de Geneefse conferentie de instelling van een „raad voor geheel Duitsland" voorgesteld, die de weg zou moe ten effenen voor de uiteindelijke hereniging van Duitsland. Volgens het Russische voorstel moet de raad, bestaande uit ver tegenwoordigers van de parle menten van Oost- en West-Duits- land, overeenstemming tot stand brengen over aangelegenheden die betrekking hebben op de sterkte, de bewapening en de le gering van strijdkrachten welke nodig zijn om de verdediging van beide Duitse staten te verzeke ren. De raad zou ook vraagstuk ken moeten onderzoeken, die van belang zijn voor het leggen van de grondslag voor de hereniging van Duitsland als een vredelie vende en democratische staat. Het Russische voorstel komt, zoals werd verwacht, grotendeels overeen met een Dinsdag gepu bliceerd Oostduits plan, dat in wezen hetzelfde is als een eerder dobr het Westen verworpen plan. De Russische versie gaat ver der dan het Oostduitse plan voor zover zij de taak van de voorge stelde „raad voor geheel Duits land" in verband brengt met de Maandag ingediende veiligheids- voorstellen van Molotof. Molotof legde toen een plan voor voor een voorlopig pact tussen 16 landen, voorafgaande aan 'n veiligheids^ stelsel voor geheel Europa. De V.S. zouden van beide stelsels deel uitmaken. Het Russische vei ligheidsplan voorziet ook in een bufferzone tussen Oost en West, beide delen van Duitsland en „alle of enkele aangrenzende staten" omvattend. Volgens het Woensdag inge diende Russische plan zou de raad voor geheel Duitsland het ook eens moeten worden over maat regelen die de deelneming betref fen van beide Duitse staten aan Europese veiligheidsregelingen. De raad zou tenslotte gemengde O.W.-Duitse commissies moe ten vormen voor betrekkingen tussen de twee delen van Duits land op cultureel en economisch gebied, op 't gebied van het munt wezen, de-douane, de posterijen, het vervoer en dergelijKe binnen landse kwesties. In de preambule van het voor stel wordt gezegd, dat het is „in gegeven door het verlangen, oe ontwikkeling van volledige sa menwerking tussen de twee Duit se staten te bevorderen en de noodzakelijke voorwaarden te scheppen voor de hereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen, in overeenstem ming met de nationale belangen van het Duitse volk en de belan gen van de Europese veiligheid". Om de hereniging van Duits land te vergemakkelijken stelde Molotof tenslotte voor, dat de vreemde troepen Duitsland bin nen drie maanden ontruimen. In het belang van de Europese vei ligheid zou het mogelijk moeten zijn een overeenkomst te sluiten met de twee Duitse staten over een beperking van hun strijd krachten. Oost-Duitsland had reeds bekend gemaakt, dat het bereid was een dergelijk verdrag te sluiten. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, heeft Woensdag avond in een radiotoespraak de Russische voorstellen inzake de hereniging van Duitsland, die op de Geneefse conferentie zijn in gediend, afgewezen als: „Ont moedigend, om niet te zeggen be angstigend". Hij vervolgde: ,,De minimum Sowjet-eis houdt in het voortdu ren van de verdeeldheid van Duitsland, de maximum eis bete kent de verbreiding van het com munisme tot Duitsland als ge heel". Bij zijn terugkomst in Israël zei de scheidende Israëlische pre mier Sjaret, dat het doel van zijn reis naar het Westen er in gele gen was de vier ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier: „het actuele vraagstuk van Israëls veiligheid" onder de ogen te brengen. Door de aankomst van de Isra ëlische delegatie in Genève, was het Palestijnse vraagstuk, hoewel het niet op de agenda van de mi nisters voorkomt, de centrale kwestie van de conferentie ge worden. De worsteling is, zo zei hij, pas begonnen en hoewel veel afhangt van buitenlandse factoren, hangt ook veel van onszelf af. Sjaret, die thans ook de porte feuille van Buitenlandse Zaken beheert is voorgesteld als minis ter van deze portefeuille in de nieuwe regering. Woensdag bleven Koningin en Prins tot in de avond in Parama ribo om tal van belangrijke in stellingen te bezoeken, waarbij de Koningin en de Prins ieder een eigen programma volgden. De Koningin bracht allereerst in gezelschap van de minister van Economische Zaken, de heer E. J. van der Veer, een bezoek aan de Surinaamse fabrieken van Bruynzeel. Zoals men weet, wordt in dit filiaal van de Zaan- se fabrieken vooral triplex ver vaardigd, maar er is ook een vloerenfabriek en het bedrijf, dat put uit rijke voorraden van het Surinaamse oerwoud, breidt zich langzaam maar zeker uit. Daarop bezocht de Koningin een project van „Aided Selfhelp". Dit is een complex van wonin gen, die door de bewoners zelf werden en, voorzover ze nog niet klaar zijn, worden gebouwd in onderlinge samenwerking. De heer P. Kolader, minister van Sociale Zaken, verschafte Hare Majesteit hier onder an dere voorlichting. Tegen 10 uur (14.30 Ned. tijd) begaf de Koningin zich naar de stichting wetenschappelijk onder zoek Suriname-Nederlandse An tillen, welke in het Surinaams museum aan de Tapanahony- straat gevestigd is. PRINS BERNHARD-KAMP. onderzoek SurinameNederland- lijk deel van Suriname, Nickerie. se Antillen, kortweg Wosuna ge- zou vertrekken. De ziekte van bondskanselier Adenauer en de mogelijkheid dat hij gedurende geruime tijd de ac tieve leiding der Duitse politiek grotendeels aan jongere krachten zal moeten overlaten blijft een onderwerp van de gesprekkeh in politieke kringen van Genève. Daarbij worden alle overwegin gen overheerst door de mogelijk heid, dat het ontbreken van een figuur als dr. Adenauer de stabi liteit van de Westduitse politiek ongunstig zou kunnen bfeïnvloe- den. In dit verband worden hier ook alle mededelingen uit Bonn over een mogelijke plaatsvervan ging van de bijna 80-jarige bondskanselier met de grootste belangstelling gevolgd, ook al staan deze niet in direct verband met de berichten over het ver loop van Adenauers ziekte. De jongste berichten geven de De Nobelprijs voor natuurkun de is dit jaar toegekend aan twee Amerikanen, prof. W. E. Lamb van Californië en prof. P. Kusch, van de universiteit van Columbia te New York. Zij zullen de prijs gelijkelijk delen. Prof. Lamb van de universiteit van Stanford, Californië, kreeg de prijs wegens „zijn ontdekkin gen aangaande de fijne structuur van het waterstofspectrum", prof. Kusch wegens „zijn precisie be paling van de magnetische bewe ging van het electron". De prijs bedraagt ruim 190.000 Zweedse kronen (ruim 130.000 gulden). De winnaars ontvangen tevens een zware gouden medail le en een oorkonde. De prijzen zullen 10 December door Koning Gustaaf Adolf van Zweden te Stockholm worden uitgereikt. Honderd leden van de Zweedse academie van weten schappen hebben het besluit ge nomen. Prof Lam.b (42 jaar) is sedert 1951 hoogleraar in de natuurkun de aan de universiteit van Stan ford. Prof. Kusch, specialist op liet gebied van het atoomonderzoek, is in Duitsland geboren, in zijn eerste levensjaar reeds naar de V.S. meegenomen en als kind ge naturaliseerd. Hij is 44 jaar, Tijdens de oorlog jvas hij be trokken bij wetenschappelijk on derzoek van de universiteit van Columbia. Daarna maakte hij on der meer deel uit van de techni sche staf van de afdeling weten schappelijk onderzoek van de „Bell Telephone Company". De Nobelprijs voor scheikunde is toegekend aan prof. Vincent du Vigneaud, hoogleraar in de biochemi aan de universiteit van Cornell te New York. Prof. Du Vigneaud is 54 jaar. Gedurende verscheidene jaren heeft hij gewerkt aan het bepa len van de structuur der hormo nen, die worden afgescheiden door de onder de hersenen ge legen slijmklier. In de afgelopen lente publiceerde hij een rapport over zijn werk, waaruit bleek, dat hij er niet alleen in geslaagd was de chemische samenstelling van deze hormonen vast te stel len, maar dat hij deze ook langs kunstmatige weg kon maken. Deze ontdekking is van groot practisch belang, daar men thans geen gebruik meer hoeft te ma ken van dierlijke hormonen. Tevens is de weg geopend voor onderzoek op het terrein van ge noemde hormonen. De prijs is toegekend voor Du Vigneauds werk „In biochemisch belangrijke zwavelverbindingen, in het bijzonder voor de eerste synthese van een polypeptisch hormoon". Professor Du Vigneaud is de eerste geleerde geweest die langs synthetische weg het a.ct.h.-prae- paraat heeft samengesteld dat gebruikt wordt bij de behande ling van gewrichtrheumatiek. De prijs voor chemie bedraagt eveneens ruim 130.000. beste kansen voor opvolging van Adenauer thans definitief aan een andere veteraan in 't West duitse politieke leven, de minis ter van Financiën dr. Fritz Schaeffer. Volgens inlichtingen uit Bonn zou de leiding van de partij van dr. Adenauer de christelijk de mocratische unie, die de meer derheid der zetels in de bonds dag heeft dr. Schaeffer als de meest geschikte man voor dr. Adenauers opvolging hebben aan gewezen. Weliswaar is de jon gere minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brenta no, in de laatste maanden zeer sterk op de voorgrond getreden, doch men rekent er op dat hij voor een kanselierschap even tueel eerst in een later stadium in aanmerking zou komen. Dr. Schaeffer wordt als de bes te man beschouwd om in de pe riode tot de volgende bondsdag verkiezing zo nodig de leiding der bondsregering over te ne men. In deze tussenperiode zou Von Brentano zich vermoedelijk kunnen ontwikkelen tot de meest kansrijke candidaat voor het kanselierschap.. Zijn poging om een betere ver standhouding teweeg te brengen tussen de beide grote partijen der bondsrepubliek worden hier mee in verband gebracht. Als zijn belangrijkste concurrent wordt nog altijd de minister-pre sident van Noordrijn-Westfalen, dr. Karl Arnold, genoemd, die zich reeds in het begin van Ade nauers bewind aan een verbete ring vari de verstandhouding der christelijke partij met de socia listen heeft gewijd. Dr. Fritz Schaeffer heeft zich tot dusverre weinig of niet bui ten zijn speciale domein der fi nanciën begeven, doch hij heeft zich hier een zeer volhardend en taai politicus getoond. Hij heeft zich allerwegen een reputatie veroverd in de bondsregering, de sterkste man na dr. Adenauei te zijn, en hij beschikt over een groot gezag, in en buiten de christelijke partij. Hij behoort tot de Beierse vleugel der christelij ke partij en kan als zodanig bij voorbaat van de steun van deze sterke groep verzekerd zijn. 6 DODEN, 45 ZWAAR GEWONDEN. In Serres in Oost-Macedonië (Griekenland) is in een wapen opslagplaats een dynamietvoor- raad ontploft. Zes personen von den de dood, 45 werden zwaar ge wond. Woensdagavond was het aantal doden gestegen tot acht en het aantal gewonden tot ongeveer honderd. Na de ontploffing brak een zware brand uit in het stadsge deelte waar de fabriek ligt. Al leen reeds door de ontploffing werden vijf gebouwen volkomen verwoest en dertig andere be schadigd. De Prins had intussen een be zoek gebracht aan het Prins Bernhard-kampement te Parama ribo, waar hij ontvangen werd door kolonel R. Boer, overste J. Raaymakers, garnizoenscom mandant van Paramaribo, en majoor W. J. Huzenga, com mandant van het kamp. Het Prins Bernhard-kampe ment is het grootste kampement in Suriname. Het werd in de tweede wereldoorlog gebouwd op grond die gekocht was van Hoi-1 noemd, is een wetenschappelijk instituut dat zich bezig houdt met wetenschappelijk onder zoek in Suriname en de Neder landse Antillen om onder meer voor studenten de mogelijkheid te openen tropenervaring op te doen. De Wosuna krijgt finan ciële steun van de Nederlandse organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek, terwijl het gouvernement van Suriname op verschillend gebied medewer king verleent. SOCIALE INSTELLINGEN. Aan het eind van de middag verliet de Koningin weer het Gouvernementshuis om ditmaal een bezoek te brengen aan de crèche van de stichting voor lief dadigheidsdoeleinden. Ongeveer 20 minuten verbleef de Koningin in dit dagcentrum voor kinderen van werkende vrouwen en zij liet zich daarbij uitvoerig voor lichten over het werk en de ty pische Surinaamse problemen, die zich bij dit werk voordoen. Van de jeugd ging het naar de ouden van dagen, want het vol gende bezoek van de Koningin betrof het lands weldadigheids gesticht Boniface, waar de be hoeftige ouden van dagen hun levensavond slijten. De vereni ging van oud tot jong bracht de Koningin hier een zanghulde. Ook hier verbleef de Koningin ruim 20 minuten om zich daarna te begeven naar het R.K.-insti- ituut voor doofstommen. Zij werd hier begroet door de apos tolisch vicaris, mgr S. Kuyper C.S.S.R. In dit instituut is een elftal Antillaanse kinderen op genomen. De patiëntjes voerden voor de Koningin een leuk zelf gemaakt dansspel op, wat door de Landsvrouwe zeer op prijs werd gesteld. Van het instituut begaf de Ko- landse boeren Het bestond aan- ningin zich naar de algemene vankelijk uit wat Amerikaanse steiger aan het Gouvernements- De Syrische premier, Said Ghazzi, heeft gisteren Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten ge waarschuwd dat Syrië zich ,,als gevolg van de herhaalde Israëli sche agressie op de verschillende wapenstilstandsfronten" niet lan ger gebonden voelt door zijn in- ternatioale verplichtingen. Ex-koningin Narriman van Egypte heeft een proces aanhan gig gemaakt om, ondanks het verzoek van haar man, dr Adham El Nakib, een echtscheiding te verkrijgen. Dr Nakib zeide Woensdag, dat hjj het proces hoopt te winnen. „In elk geval zal ik Narriman nooit vrijwillig opgeven", aldus zeide hij tot een correspondent van A.F.P. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, die op uitnodiging van de Indonesi sche regering een bezoek van drie dagen aan Indonesië heeft gebracht, is Woensdag per vlieg tuig naar Australië teruggekeerd. In de verklaring wordt gezegd, dat Australië en Indonesië hun wederzijdse standpunten ten aan zien van Westelijk Nieuw-Guinea zullen handhaven en dat deze kwestie door middel van vreed zame besprekingen behandeld moet worden, met de sterke wens de vrede en stabiliteit van Zuid- Oost-Azië te behouden. De ver klaring legt de nadruk op de we derzijdse wens tot het onder nemen van gezamenlijke pogin gen tot het bereiken van een zo groot mogelijke samenwerking. De ministers verklaren, dat de twee landen eikaars onafhanke lijkheid en territoriale integri teit zullen respecteren en zich zullen onthouden van interventie in eikaars aangelegenheden. Minister Casey wenste niets toe te voegen aan de verklaing inzake Westelijk Nieuw-Guinea. Een direct resultaat van de be sprekingen is, dat Australië nog 120 studiebeurzen voor Indone siërs ter beschikking zal stellen, die gelijkelijk verdeeld zullen worden tussen een technische op leiding en een opleiding voor on derwijs. Begin 1957 zullen reeds in totaal 500 Indonesiërs in Aus tralië hebben gestudeerd. Dit be tekent aldus Casey een vermeer derde bijdrage onder het Colom- boplan van 400.000 Australische ponden. De verklaring besluit met een mededeling van de ministers, dat zij een onderzoek zullen instellen naar andere specifieke onderwer pen, op welker gebied construc tieve samenwerking ondernomen kan worden. Mordechai Kidron, Israëlisch vertegenwoordiger bij de Ver. Naties heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad een brief doen toekomen, waarin hij namens zijn regering wijst op de „ernsti ge toestand, welke is ontstaan door de inval in en de bezetting van een gedeelte van de gedemi litariseerde zóne van El Au ja aan de Israëlische kant van de inter nationale grens door Egypte". Dit optreden, aldus de brief, be tekent een duidelijke schenqjng van de bestandsovereenkomst. HET WEER. Het weer in Nederland stond Woensdag het grootste deel van de dag onder invloed van een ho- gedrukgebied, dat langzaam over Polen naar West-Duitsland is ge trokken. Het bracht in een groot deel van het land zonnig weer. In Zuid-Limburg liep de tempe ratuur daarbij in de loop van de dag op tot 9 graden. Wolkenban ken, die vanuit Duitsland de noordelijke provincies waren bin- nengedreven, bleven daar tot in de middag hangen. Dit had tot gevolg, dat het kwik daar veel minder hoog op liep. Des middags wees de ther mometer op het vliegveld Eelde nauwelijks anderhalve graad bo ven het vriespunt aan. In de loop van de dag begon de bewolking in de hogere niveaus toe te ne men onder invloed van een oce aandepressie ten westen van Ier land. Deze depressie zal ons van daag wat meer bewolking bren gen, maar neerslag is niet te ver wachten. De temperaturen zullen over het algemeen iets hoger zijn. barakken. Later werd het door de Nederlandse genie herbouwd en thans is het het centrum van he militaire leven in Suriname. Bijna een uur verbleef Z. K. H. in het kampement, dat hij geheel inspecteerde, en daarna vertrok hij naar het politiesportcentrum aan de Commewijnestraat. Ook hier vertoefde hij geruime tijd, alvorens zijn weg te vervolgen naar het vliegveld Paramaribo, dat onder andere gebruikt wordt voor het beginnend binnenlands luchtverkeer en door de sport vliegers in Paramaribo. Tegen kwart over 10 begaf ook Z. K. H. zich naar het Surinaams mu seum. WOSUNA. Het Surinaamse museum wordt in stand gehouden met een gou vernementssubsidie en door bij dragen van particulieren; de Sticusa verleent eveneens mede werking. De stichting wetenschappelijk plein om zich in te schepen aan boord van de „Willem van der Zaan", waarmee zij nog diezelf de avond overzee naar het Weste- OFFICIERSCLLR Koningin en Prins begaven zich vervolgens naar de officiers club, waar de voorzitter ir Th. Winter van de Surinaamse bau- xietmaatschappij reserve-offi cier het Koninklijk Paar be groette. De verschillende bestuursleden werden daarna aan H. M. en Z. K. H. voorgesteld, waarna een aperitief werd gedronken en de Koningin en de Prins zich op zeer ongedwongen wijze met de aanwezige leden onderhielden. UITREIKING ZILVEREN ANJER AAN PATER AHLBRINCK. Prins Bernhard had de middag doorgebracht in het cultureel centrum Suriname, waar hij de plechtige oprichting van het Prins Bernhard-fonds Suriname met zijn handtekening bekrach tigde. Tevens reikte de Prins aan pater G. W. M. Ahlbrinck de zilveren anjer uit om uitdruk king te geven aan, zoals de tekst der oorkonde vermeldt, de waar dering voor in enigerlei vorm van onverplichte arbeid verwor ven bijzondere verdiensten voor de Nederlandse cultuur of voor die van de volkeren der andere rijksdelen. De gronden der ver lening waren de grote weten schappelijke prestaties op taa! kundig en ethnologisch gebied betreffende de Carabische India nen in Suriname, die vorm kre gen in de encyclopaeaie der Ca raïben en andere publicaties. Deze arbeid werd verricht on danks een uiterst zware missie taak op een afgelegen post en on danks het ontbreken van vol doende gespecialiseerde voorop leiding. NAAR NICKERIE. Om 18.00 uur (22.30 Ned. tijd' kort na de aankomst van cie Ko ningin aan de algemene steiger, kwam ook Prins Bernhard, die de reis met de „Willem van der Zaan, naar Nickerie zal mee maken. Omstreeks kwart voor zeven gisteravond is op de Amsterdam se weg in Arnhem een ernstig en zeer gecompliceerd verkeersonge val gebeurd, dat aan een chauf feur het leven heeft gekost en waarbij één persoon licht werd gewond. Bij dit ongeval waren niet min der dan zes vrachtauto's betrok ken, waarvan vier zware. Na het ongeluk lagen de wagens kris en kras over de weg verspreid. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Meer bewolking. Over het algemeen meer bewol king, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuid en oost. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere VRIJDAG 4 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 4.12 4.35 Terneuzen 4.47 5.10 Hansweert 5.27 5.50 Walsoorden 5.37 6.00 Nov. 3 7.38 4 7.40 17.12 17.10 19.44 20.59 11.38 12.28 De Nederlandse vereniging „De Rijwiel- en Automobielindu strie" zal zich met alle macht verzetten tegen het overnemen door de Nederlandse regering van plannen van de Belgische re gering om de invoerrechten op motorrijwielen, op inbouwmoto- ren en op onderdelen van motor rijwielen, scooters en bromfiet sen drastisch te verhogen. Aldus heeft de heer E. F. Eriksson, voorzitter va nde R.A.I.Woens dagmorgen op een persconferen tie in het Amstel Hotel te Am sterdam verklaard. Volgens de inlichtingen van de R.A.I. zou den deze verhogingen van de in voerrechten in percentages neer komen op: complete motorrijwie len van 24 op 35 procent, voor 'inbouwmotoren van 18 op 26 procent en voor de genoemde on derdelen van motorrijwielen, scooters en bromfietsen van 15, resp. 18 op 26 procent. „Zoals bekend hebben Neder land en België ingevolge de Ee- nelux een uniform douane-tarief, zodat wijzigingen in beide landen moeten worden ingevoerd. Van Belgische zijde wordt thans pres sie op de Nederlandse instanties uitgeoefend om deze verhogin gen ook bij invoer in Nederland te laten gelden. Tussen de drie Benelux-landen onderling wor den geen invoerrechten geheven". De H.A.I. heeft zich naar aanlei ding hiervan telegrafisch tot de minister van Economische Zaken gewend met een protest en heeft de minister om een onder houd gevraagd. Tot Woensdag morgen was hierop geen ant woord gekomen. Naar de mening van het be stuur van de R.A.I. is protectie van enkele Belgische fabrikan ten de aanleiding voor de Belgi sche regering geweest om met deze voorstellen te komen. Zoals bekend heeft de A. N. W. B. Maandag reeds in een tele gram aan de minister van Eco nomische Zaken tegen deze voor stellen geprotesteerd. Volgens berichten uit het grens gebied tussen Argentinië en Pa raguay is in Paraguay een mili taire opstand uitgebroken. In de hoofdstad Asuncion zou de staat van beleg zijn afgekondigd. De opstand zou zijn georgani seerd, nadat twee elkander tot nu toe tegenstrevende fracties van de regeringspartij der Colorado's op een kortgeleden gehouden congres besloten in het vervolg samen te werken. De persdienst van de president van Paraguya te Asuncion heeft het bericht over een opstand te- - gengesproken en verklaard, dat i ^00r e truck gegrepen. Men is de politieke toestand in het ge- j e .uur bezig geweest met hel hele land normaal is. opruimer) van de ravage. Naar men meent te kunnen aannemen is 't ongeluk als volg» gebeurd. Op de rechterweghelft. gerekend van Arnhem af, stond een vrachtauto geparkeerd, waar van de chauffeur bezig was een band te plakken, daarbij geholpen door een lid van de wegenwachi Uit de richting Ede naderde een tweede vrachtauto, met daarach ter een derde. Deze derde wagen, een truck met oplegger, haalde de tweede in juist ter plaatse waar de geparkeerde wagen stond. Waarschijnlijk is hij daar bij teveel naar links uitgeweken, zodat hij de geparkeerde wagen raakte. De wagen schampte te rug en raakte de vrachtauto die hij bezig was in te halen. De drie auto's werden over de weg ge slingerd. Drie andere vraent- auto's zijn hierop gereden, zodat een grote ravage ontstond. Bij de aanrijding werd de chauffeur, die een band aan het plakken was, de 44-jarige koopman H. van Veen uit Amsterdam, zwaar gewond. Later op de avond is hij overle den. De wegenwachter kon zich op het nippertje redden. Een van de andere chauffeurs werd licht gewond. Naar nader is gebleken, raakte de chauffeur van de derde wa gen, de macht over het stuur kwijt. Hij reed op de linkerweg helft nog een eindweegs door en raakte daarbij enige vrachtauto's uit de tegenovergestelde richting. Gebleken is, dat de geparkeerde auto normaal op een parkeer- strook stond. De wegenwacht was een band aan het plakken en op het moment van de botsing liep de heer Van Veen juist om zijn wagen heen. Daarbij werd hij De permanente vertegenwoor diger van Saoedi-Arabië bij de Ver. Naties, sjeik Abdoellah al Chajjal, heeft verklaard, dat zijn land, indien het geschil met En geland over de olierijke oase Boeriami niet op vreedzame wij ze wordt geregeld, „wellicht tot geweld zijn toevlucht zal moeten nemen". De mogelijkheid om de kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen, wordt volgens de vertegenwoordiger zorgvuldig onderzocht. Z.i. heeft Engeland zich aan agressie schuldig gemaakt door de „gewelddadige bezetting" van het gebied. Saoedi-Araoië was nog steeds bereid om de zaak langs de weg van arbitrage te regelen. De sjeik voegde hieraan toe, dat zijn regering het geschil als een duidelijke bedreiging van de vrede in dat gebied be schouwt. Een woordvoerder van de Brit se delegatie bij de Ver. Natses heeft later de verklaring van de Saoedi-Arabisehe vertegenwoor diger een verdraaiing van de fei ten genoemd. Volgens hem was er geen sprake van Britse agres sie. Bovendien stelde hij de rege ring van Saoedi-Arabië verant woordelijk voor het mislukken van de bemiddelingspogingen te Genève.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1