Binnenlands nieuws De Wereld van week tot week RADIO Woningbouw: Een oplosbaar probleem ARGENTINIË rWEmk, BLAD Woensdag 2 November 1955 10© jaargang Na. 3601 Enige nieuwe ideeën van Ir. F. J. Philips Oe belangrijkste branden in Augustus De Nieuwjaarskaarten van de U. N. I. C. E. F. Mosje Sjarett naar Israël terug Oost-Duitsland en de conferentie van Genéve JONGENS STONDEN ER GEKLEURD OP Minister Pinay naar Parijs RECHTSZAKEN Leider van Oost-Duitse communistische partij geeft fouten toe -[ Tas Televisie In gesprek Gebit Roken Liefhebbers Draak Slecht geweten Pot en ketel Shakespeare Kroon Wai brengf de Ir F. J. Philips, vice-voorzitter van het presidium van de raad van bestuur der N. V. Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven, heeft via de radio in de laatste uitzending van de serie „Woningbouw pro bleem nummer 1" van de rubriek: „Uit het bedrijfsleven" gesproken over „Woningbouw: een oplosbaar probleem". De woningnood is een grote ellende voor vele duizenden mensen. Niet alleen voor hen die geen woning hebben, maar tevens voor de families waarbij zij moeten inwonen, aldus spreker. Wij kunnen ook daarom gerust zeggen, 'dat honderdduizenden dagelijks onder de woningnood lijden, een woningnood, die een woningramp is. „Ik ben bang, dat we een beetje aan de woningnood gewend zijn. Een eeuw geleden was men ook gewend aan de zuigelingensterfte. Nu horen we al vele jaren, dat de woningnood nog tien jaar moet du ren. Elk jaar is het wéér 10 jaar". Het kan wel anders, aldus spr., die zeide te willen proberen enige ideeën op tafel te leggen, waartoe zijn praktijk hem heeft gebracht. Ten eerste zullen wij moeten be seffen, dat alleen door ergens iets voor over te hebben, tekorten wor den opgeheven. De Nederlander moet willen betalen wat de woon ruimte werkelijk kost. Voor een eenvoudige woning, 18 tot 20 gul den per week, zodat een aanzien lijk gedeelte van het weekinko- men evenals in het buitenland daaraan besteed zal moeten worden. In tegenstelling met de minister, is spreker van mening, dat de hu ren van direct belang zijn om het woningtekort te doen verminderen. Een woning is naar sprekers me ning belangrijker dan een radio, 'n televisietoestel of een bromfiets. En toch heeft men voor deze din -man is. Waarom ook hier geen ploegen onder leiding van een er varen vakman, die belast is met het verder opleiden en helpen van deze jongeren? Ik ben er van over tuigd, dat hij zijn loon dubbel waard is. Nog een probleem is het ver loop door de losse binding tussen aannemer en arbeider. Een oplos sing zou zijn, dat de aannemer een langdurig contact zou kunnen ma ken met een kern van vast perso neel, zegge 60 procent van zijn mensen. Maar dat kan hij alleen wanneer hij voor een langere tijd van opdrachten voorzien is. Dat betekent, dat plannen lang voor uit bekend moeten zijn en dat ook een basis aanwezig moet zijn om niet-voldragen plannen aan een aannemer te garanderen. Heeft men nu uit tijdstudies een goed calculatiesysteem verkregen, dan kan op grond daarvan een aantal uren gecontracteerd worden de prijzen van lonen en materialen worden dan later wel bepaald. Dit brengt mee, dat de aannemer dan in het vooroverleg betrokken kan worden om een werk op de beste Uil WV1I Iiccri, liltll »VU* gen het geld over om te betalen en snelste manier uit te voeren, wat ze kosten. Alle huren moeten Vooral als vaststaat, dat men ver niet plotseling met een grote schok scheidene jaren kan werken, heeft worden verhoogd. Maar hoe lan- dit alles zin. Als dan de plannen r. -rr,„rl in olVnïir ger men er mee wacht, hoe langer de woningnood aan zal houden. Al leen wanneer iets economisch inte ressant is om te produceren, wordt er voldoende geproduceerd en geen week eerder. Er zijn te weinig bouwvakarbei ders maar... in deze bouwvakken werkt men in vele gevallen nog vrijwel zó, als 30 of 50 jaar ge leden. Wat kan er gedaan worden om meer te presteren met dezelfde mensen? De bouwwereld doet al het mogelijke om de productie te verhogen. Toch is het sprekers overtuiging, dat de bouwwereld van de ervaring in de industrie meer kan profiteren. In de eerste plaats de organisa tie op het werk. De arme uitvoer der moet alles alleen doen, net zo als de baas in de fabriek tientallen jaren geleden. Men kan toch waarlijk niet ver wachten, dat één man, zonder spe cialistische hulp, alles kan bijhou den en dan ook nog zorgen, dat er rationeel en efficient gewerkt wordt. „Een gemeente heeft een toe wijzing van zegge 300 woningen binnen. Wie interesseert er zich nu nog voor of de tekeningen een rationele uitvoering mogelijk ma ken? Wie kan het nog wat sche len of er 85 of 100 bouwvakarbei ders een jaar bezig zijn? Stelt u zich nu eens voor, dat die gemeen te inplaats van een vergunning voor 300 woningen, de toestem ming kreeg om met 90 bouwvak arbeiders een jaar lang te bouwen. Zouden nu niet alle belanghebben den gaan proberen om inplaats van 300, 350 of misschien 400 wo ningen klaar te krijgen? En dan zouden we een deel van het over schot kunnen bestemmen voor de bouwvakarbeiders in die gemeen te, of voor hen, die er aan mee werkten. De aannemer en zijn mensen zouden dan meer animo hebben alles zo goed mogelijk te regelen. Onze ervaring is, dat men best in verantwoord stukwerk wil wer ken, als het maar serieus wordt vastgesteld en er niet wordt afge stoken. De aannemer moet er dan echter mensen bijnemen, die het tarievenvak beheersen. In onze be drijven in Eindhoven wordt reeds jarenlang het bouw- en herstel werk, dat door eigen mensen ge daan wordt dit zijn er een paar honderd in stukwerk uitgege ven, en dat werkt prima. Sinds eni ge jaren ook, worden verantwoor de tarieven vastgesteld voor de honderden bouwvakarbeiders in dienst van de aannemers, die voor ons bouwen. En met succes. Daar bij is het ook juist om een vertrou wensman, één van de arbeiders, he lemaal in te wijden in het tarief systeem, dat geeft vertrouwen. Het is geen hocus-pocus, maar even reëel als een muur metselen. Een ander belangrijk punt is het scholen en inwijden van nieuwelin gen. Hiermee zijn in de metaalin dustrie, vliegtuigindustrie en scheepsbouw opmerkelijke resulta ten bereikt". „Wat doet het bouwvak In soortgelijke gevallen? De enkele uitzonderingen niet te na gespro ken, gaat het meestal zo: de rijks werkplaatsen scholen om; de ge slaagde leerling komt op het bouw werk en wordt in de regel slecht of niet „opgevangen". Leiding en col lega's voeren als om strijd allerlei bewijzen aan waarom hij geen vak- en voorbereiding goed in elkaar zitten, lukt het later een veel beter arbeidstempo te verkrijgen, en daardoor een betere overver- dienste en een prettiger verhou ding tussen uitvoerder en arbei ders". „Om de plannen op tijd klaar te maken, zullen velen de bereidheid moeten tonen overuren te maken, of het nu architectenbureaux, ge meentewerken, wederopbouw of aannemers betreft. Maar als het gaat om een nationale ramp, want dat is het, dan moet het gedaan worden. Net als bij een watersnood of een oorlog. In de bouwvakken zien we, dat de arbeiders het liefst werken bij die aannemer waar gang in het werk zit, waar goed „gepland" wordt en waar ze vertrouwen in hebben. Spreker is er van over tuigd, dat de arbeiders, wanneer ze zien dat een werk doelmatig en kundig wordt geleid, ook bereid zullen zijn extra uren te maken om een complex woningen eerder klaar te krijgen. Soms wordt er geklaagd, dat men vanwege de toekomst bang is, om het bouwvak als beroep te kie zen. Dit blijkt spreker ongegrond, want als men de enorme achter stand in woningen ziet, de norma le bevolkingstoeneming, de oude huizen, die vervangen moeten worden, daarnaast nog de andere bouwwerken, zoals industrie, scho len, ziekenhuizen, de nieuwe inpol deringen, Delta-plan etc., dan ge looft spreker, dat er geen vak is, waarin zoveel werkgelegenheid op lange termijn voorradig is als juist in het bouwvak. Kunnen overheid en bedrijfsle ven elkaar niet vinden op dit punt, dat suggesties op korte termijn in klein bestek in praktijk worden gebracht bij wijze van proefne ming? Zowel de industrie als de aannemers en de arbeiders zullen ongetwijfeld aan een dergelijke proef van harte mede willen wer ken. Uit de resultaten hiervan zal dan moeten blijken of, in gemeen schappelijk overleg tussen over heid en bedrijfsleven, algemene maatregelen kunnen worden geno men, die leiden tot een definitieve en laatste aanval op onze grootste vijand: de woningnood". Gedurende de maand Augustus 1955 werden 31 personen door brand gewond, waarvan 14 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op een be drag van 3.977.520,(vorige maand 5.088.110,Augustus 1954 1.491.240,—). Er waren 47 branden die eik een schade van 20.000,of meer veroorzaakten. Hierbij wa ren 39 boerderijen c.q. gebouwen van landbouw- of veeteelt die ge heel of gedeeltelijk werden ver nield en waarvan de totale direc te schade wordt geraamd op 1.277.875,—. Augustus 1954 12 boerderijen, schade 504.875, Bij de boerderijbranden leed de veestapel de volgende verliezen: koeien 1; varkens 24; klein vee 262. Handel en industrie leden imet 7 branden een schade van 1.005.000,(vorige maand 16 branden met een schade van 2.931.000,Augustus 1954 19 branden, schade 522.300, De Unicef, het kinderfonds der Verenigde Naties, heeft evenals vorige jaren weer Nieuwjaars kaarten uitgegeven met Nieuw jaarsgroeten in 5 talen. Elk jaar schenken kunstenaars van naam ontwerpen aan de Unicef. Dit jaar zijn de ontwerpen van Antonio Frasconi en Edy Legrand. In 1954 werden over de gehele wereld drie millioen stuks van deze kaarten verkocht. Men ver wacht, dat de verkoop dit jaar nog groter zal zijn. Nederland verkocht in 1954 evenveel kaarten als Afrika, Azië, Australië en Midden- en Zuid-Amerika teza men, n.l. 30.000 stuks. De verkoop van de kaarten in ons land is m handen van het Nederlands Co mité Unicef te 's-Gravenhage, in samenwerking met de Nederland se Inlichtingendienst voor de Ver. Naties en het Unescocentrum te Amsterdam. Het matige Argentijnse alge mene vakverbond, dat indertijd Péron krachtig steunde, heeft zijn leden opgeroepen om onmid dellijk in staking te gaan. Het verbond eist o.m. de vrij lating van gearresteerde vak bondsleden. De president heeft alle func ties in het verbond vervallen verklaard. Hij heeft de verkie zing van nieuwe functionarissen gelast en wel binnen 120 dagen onder toezicht van het leger. Ex-president Péron heeft ver klaard niet van plan te zijn „het bevriende en gastvrije Paraguay" dat hij als asyl heeft gekozen, te verlaten. Uit Buenos Aires is gemeld, dat een militaire ereraad van de Argentijnse legerlijst gevoerd is. Péron was kolonel toen hij president werd. Later had hij de rang van generaal. De ereraad bevond ex-presi dent Péron schuldig op een reeks punten, waaronder het ophitsen der massa tot georganiseerde misdaad, het doen verbranden van een Argentijnse vlag, het schenden van de grondwet, on trouw aan het leger en belediging van militairen. Het zestienjarige meisje, van wie sprake was in de omwente- lingsdagen, kwam eveneens ter sprake. Mosje Sjarett, de Israëlische premier, is Dinsdag per vliegtuig uit Genève vertrokken op de te rugweg naar Israël. In antwoord op vragen ver klaarde Sjarett, dat zijn bezoek aan Genève „bepaald" de moeite waard is geweest. Hij weigerde verder enig commentaar te ge ven. In een „verklaring aan het Duitse volk" heeft de Oostduitse regering de eis uitgesproken, dat nu, tien jaar na het beëindigen der vijandelijkeden, beide delen van Duitsland in de gelegenheid worden gesteld, om gemeen schappelijk met de vier grote mogendheden aan de conferen tietafel plaats te nemen, waar het kwesties betreft, die ook Duitsland aangaan. Deze verkla ring is ook aan de ministers der „Grote Vier" te Genève gezon den. Voorts wordt voorgesteld een „raad voor geheel Duitsland" in te stellen, welke tot taak zal heb ben de economische, weten schappelijke en culturele betrek kingen tussen beide delen te re gelen. Deze raad zou gevormd dienen te worden na het voeren van onderhandelingen tussen de Westduitse bondsdag en de Oost duitse volkskamer. VERZOEK TOT UITLEVERING VAN EX-PLEEGMOEDER VAN ANNEKE BEEKMAN. De substituut officier van Justitie te Amsterdam, mr J. F. Hartsuiker, die de zaak van het verdwenen Joodse oorlogspleeg kind Anneke Beekman behandelt, heeft een verzoek tot uitlevering van de voortvluchtige ex-pleeg moeder, mevr. G. M. L.van M. ingediend bij de procureur-gene raal in de hoofdstad. Langs diplo matieke weg zal dit verzoek aan de Belgische justitie worden over gebracht. Zoals bekend is mevr. L.van M. door de rechtbank te Amster dam acht maanden gevangenis straf veroordeeld. Zij heeft zich door de vlucht aan de uitvoering van dit vonnis onttrokken. MOEDER BOOSZOON NAAR AMSTERDAM Een elf-jarig jongetje uit Wees- perkarspel had een beetje on voorzichtig omgesprongen met de kinderwagen waarin zijn kleine broertje lag. Hij reed er mee in een sloot, en moeder was hogelijk ontstemd. „Ga weg, ik wil je niet meer zien", zei ze. De elf-jarige dacht dat 't menens was, en ver dween. Gisteravond werd hij overmoeid, slapend op de Heren gracht in Amsterdam aangetrof fen. Een voorbijganger maakte hem wakker, en bracht hem naar de politiepost in de Warmoes straat. Daar deed het jongetje zijn verhaal. Later in de avond hebben zijn ouders hem weer op gehaald. KETTINGBOTSING Op de hoek van de Grote Markt straat en de Wagenstraat te 's-Gravenhage kon een bestuur der van tramlijn zes gister zijn wagen niet spoedig genoeg tot stilstand brengen. De tram botste tegen een taxi, deze tegen een voor hem staande scooter, dit duo tegen een personenauto en deze weer tegen een bestelauto. Er werd alleen maar materiële scha de aangericht. Gister was een schilder in Spoorwijk te 's-Gravenhage be zig met het schilderen van licht masten. Op een gegeven ogenblik schopte hij de haak los, waarmee de verfpot aan de ladder was be vestigd. De verfpot viel omlaag en trof twee jongens resp. van 18 en 11 jaar. Per politiejeep zijn de jongens naar het ziekenhuis Zuid- wal gebracht ter reiniging van het gelaat. SLACHTOFFER VAN KOLEN DAMPVERGIFTIGING OVERLEDEN Gister is in het ziekenhuis Zuid- wal te 's-Gravenhage de 47-jarige mevrouw W. A. H.-M. overleden. Zij werd op 25 October in haar woning bewusteloos aangetrof fen, tengevolge van kolendamp vergiftiging. Haar echtgenoot overleed reeds eerder aan de ge volgen van deze vergiftiging. AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP TE ROTTERDAM Op de Strevelsweg bij de Wan- straat te Rotterdam is gister avond laat de 20-jarige mej. G. van der W. uit de Brabantse straat bij het oversteken aange reden door een personenauto. Zwaar gewond werd zij naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst bleek, dat ze was overleden. SPAARDUITJES VERBRAND Een spaarzame mevrouw had tijdens de afgelopen warme zo mer een goed plaatsje voor haar spaarduitjes gevonden. Tenmin ste, dat dacht zij. Een bedrag van ongeveer 1500,en twee spaar bankboekjes had ze in een trom meltje gedaan. Vervolgens werd de asla van de kachel tot brand kast gepromoveerd. Haar 24-jari- ge zoon was er ook mee op de hoogte. Maar toen hij het Maan dagochtend j.l. kou had en de kachel aanmaakte, dacht hij hele maal niet meer aan het geld. verbrandde resten bleven er dan ook over en hiermee wil men nu naar de Nederlandse Bank. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Antoine Pinay, is Dinsdag per vliegtuig uit Genève naar Parijs vertrokken voor be sprekingen met zijn regering over de Marokkaanse kwestie. Bij zijn vertrek uit Genève ver klaarde Pinay tegenover journa listen dat de conferentie van de Grote Vier Maandag „onder be vredigende omstandigheden" was voortgezet. Hij zoegde eraan toe „Ik blijf krachtig hopen op het uiteindelijk welslagen van de conferentie. De Russische dele gatie heeft enkele interessante voorstellen ingediend met be trekking tot de kwestie der Euro pese veiligheid en deze voorstel len worden nu door ons bestu deerd." POGING TOT BEROVING BIJ VERLATEN VOLKSTUINTJES. Twee verdachten veroordeeld Het 22-jarige meisje Annie van Z„ afkomstig uit Nijmegen, die naar Amsterdam trok en daar het goede spoor kwijt raakte, is gisterochtend door de Amster damse rechtbank wegens poging tot diefstal voorafgegaan door geweld, gepleegd met haar vriend, de 27-jarige horlogemaker F. J. D„ veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en met terbe schikkingstelling van de rege ring. Dit kleine, lichtelijk debiele meisje, had op 11 Juni j.l. als lokvogeltje gediend voor een be roving die door haar vriend zou worden uitgevoerd. Zij lokte een 48-jarige Amster dammer, die ze overigens in het geheel niet kende, en die haar in het centrum had aangespro ken, mee naar de rand van de stad en wandelde daar met hem naar de verlaten volkstuintjes voorbij het eindpunt van lijn 4 in de buurt van de Ringdijk. Op enige afstand van dit tweetal volgde de vriend met het zusje van Annie. Wel trachtte de vriend het slachtoffer neer te slaan, maar deze zette het onmiddellijk op een lopen en gilde om hulp. Van de beroving kwam niets. Tegen Annie was de zwaardere straf van één jaar met aftrek en terbeschikkingstelling geëist. De rechtbank halveerde de gevange nisstraf in haar geval, doch ten aanzien van de vriend, de horlo gemaker F. J. D„ verhoogde zij de geëiste gevangenisstraf van twee jaar en legde hem twee en een half jaar op met aftrek van het voorarrest. Deze horloge maker ontkende veertien dagen geleden bij de behandeling van de zaak aan de poging tot bero ving te hebben deelgenomen. Hij hield vol, dat de beide zusjes had den getracht met een andere man het plan ten aanvoer te brengen. De rechtbank heeft hieraan kennelijk geen geloof gehecht. De leider van de Oostduitse communistische partij, Walter Ulbricht heeft in een redevoering die Dinsdag is gepubliceerd in 't partijblad „Neues Deutschland"", toegegeven dat in het partijwerk een serie fouten zijn gemaakt. Hij zeide dat er gevallen zijn genoteerd van „oppositie", van een geest van tegenstrijdigheid, en van een groeiende neiging naar Bourgeois opvattingen. „Bij iedere stap ontmoeten we gebrek aan duidelijkheid en onevenwich tigheid". In zijn rede, die ongeveer 3.000 woorden omvatte, en die werd uitgesproken op een bijeenkomst van het centrale comité van de communistische partij, verklaar de Ulbricht verder dat het „or ganisatorische werk' voor t bin nenhalen van de oogst dit jaar „slecht" was. Het partijwerk in Oost-Duits land wordt het meest bemoeilijkt door de „Bourgois-kapitalistische ideologie", die nog steeds tot in de bovenste lagen van de partij bestaat, aldus Ulbricht. Een kléine, elegante beer stapte uit het vliegtuig dat hem van Parijs naar ïtome had gebracht, opende zijn actetas to vo id die tot zfln verbazing ge- jruld met papiergeld. Tellende kwam hij ttot 14 millioen lire. Hij vond geen tijd [tot nadenken, want uitgeteld dook er teen eveneens kleine, elegante man naast jhem op, die geagiteerd de tas uit zijn manden trok en er een andere, precies eender uitziende voor in de plaats gaf. De eerste elegante heer was de markies De Cuévas. die uitriep: Jammer, dat was nog eens een verrassing voor mijn dansers geweest van het beroemde ballet De Cué- vas). De tweede elegante heer? Die ging met zijn heroverde schat regelrecht naar de stu dio Cineccita om er de gages uit te betalen aan de spelers in de film „Vous pigezl" (U gapt?), die Eddy Constantine daar opneemt. Als nieuwste manier om goede nacht te wensen .lanceert een der televisie maatschappijen in Amerika een betove rend schone manequin die zich voor de ogen der kijkers in haar pyama steekt, in haar bed glijdt en met een slaperige stem zegt: Wel te rusten. Nancy Berg verdient met die korte ceremonie elke avond een kleine 2000 gulden. Een andere maatschappij heeft do honderd belangrijkste mensen van deze tijd op het scherm laten paraderen. Daarbjj bleek dat van de Franse sterren Pierre Mendès-France bij de Amerikanen het hoogst in populariteit staat geno teerd. Voor de rechtbank te Londen verklaar. de een dame dat ze op de openbare weg door een heer was gemolesteerd en dat ze niet om hulp had willen roepen omdat de twee mensen die op dat ogenblik pas seerden in een druk gesprek waren ge wikkeld waarbij zij hen niet had willen storen. De beschuldigde heer zei echter tegen de rechter dat de dame toenade ring had uitgelokt en aangemoedigd. De jury was het verhaal van de dame te gortig en sprak de heer vrij, echter met de vermaning in 't vervolg niet te snel op aanmoedigingen in te gaan. Een franse autobezitter ergerde zich aan het gerammel in het reservoir van zijn wa gen. Hij liet het leeg lopen, demonteerde het en vond op de bodem een gebit (in goede staat). Men veronderstelt nu dat de vorige bezitter in het reservoir heeft geblazen en daarbij zijn gebit in de diepte heeft zien ver dwijnen. Twee jongelui van twintig jaar rook ten in de trein van Parjjs naar Dieppe een sigaret in een coupé niet-roken. Ge sommeerd door twee conducteurs wei gerden zij hun papieren te laten zien. De conducteurs waarschuwden op het eerst volgende station de politie, die de jon gens in hun coupé opzochten en aan wie de twee wel hun papieren lieten zien, maar niet bereid waren de trein te ver laten. De andere passagiers mengden zich in het gesprek en het slot was dat zij de agenten in de wagon opsloten. Toen de trein vertrok, trokken de agen ten aan de noodrem. De hele trein werd toen op dood spoor gereden. Daar bleef hij vijftig minuten staan. Toen gaven de conducteurs de discussie met de passa giers op én de agenten,, die in de trein geen recht van spreken hadden, trokken zich terug op hun politiepost. Waarop de reis werd voortgezet met sigaretten- damp in de coupé niet-roken. In Amerika is men verbaasd: tiendui zend vrijwilligers hebb zich aangemeld om de basis aan de .7 'üpool te bouwen, waar wetenschapslui n waarnemingen znilen gaan doen. M i heeft maar twin tig man nodig. Zij moeten gedurende vier wintermaanden daar werken bij een kou van 120 graden onder nul. Een snerpende wind langs het tentzeil zal het enige geluid zjjn, een chaos van ijsblok ken en rotsen het enige uitzicht Terwijl onlangs in Zweden het verbod tot de openbare verkoop van sterke drank is opgeheven, gaat men om het drankmisbruik te bestrijden in andere landen tot beperkende bepalingen over. In Polen wordt de verkoop op Zaterdag verboden, terwijl men in India een totaal verbod van sterke drank overweegt. In dat laatste land verwijt men de Engelsen de gewoonte van het gebruik van sterke drank op de bevolking te hebben over gebracht. De Engelsen kan dat koud la ten, want zij zullen zelf niet onder het verbod vallen, dat zal alleen gelden voor de Indiërs zelf en niet voor buitenlan ders. Communisten in de Ver. Staten moeten zich niet langer verbergen en zich als res pectabele burgers gedragen, is de nieuwste order van Moscou. Zij moeten kantoren openen en kandidaten stellen voor de eerst volgende verkiezingen. Maar sommige leiders opperen bezwaren zij vrezen dat de „geest van Genève" de gevoelens van de amerikanen niet voldoen de verzacht heeft dat zij hen de moord in Korea van rode chinezen op amerikaanse soldaten zullen vergeven. Twee amerikaanse senators keren uit Europa naar Amerika terug per gewoon lijnvliegtuig. Er was bezwaar gemaakt tegen hun voornemen om de reis per spe ciaal 60-persoons vliegtuig te maken, want dat werd wel wat kostbaar gevon den voor lieden die waren uitgezonden om te controleren of de in Europa ge legerde troepen geen geld verkwisten. Telkens als tjjdens de opvoering van Titus Andronicus de beroemde Engelse toneelspeler Sir Laurens Oliver zijn hand afhakt, waarbjj achter de coulissen het geluid van krakende botten wordt nage bootst, vallen enige toeschouwers flauw. Toch is dit stuk van Shakespeare het grote succes van het seizoen te Strat ford, de geboorteplaats van de schrjjver. Een Shakespeare-verheerlyker heeft echter geprotesteerd en gezegd niet te kunnen geloven dat Shakespeare ooit zo iets verschrikkelijks en afschuwelijks zou hebben geschreven. Maar dat is toch wel zo, voor zover men kan nagaan. Negen stoelen met de kroon er op van koning Louis-Philippe van Frankrijk k wam en dezer dagen te Parjjs op de vei ling. Ze werden gekocht door de achter achterkleinzoon van de koning, de gra? van Parijs, voor 3850 gulden. BEN JOESSEF TE PARIJS Sidi Mohammed Ben Joessef, ex-sultan van Marokko, is Dins dagochtend per vliegtuig uit Nice te Parijs aangekomen. DONDERDAG 3 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gram.; 10.00 ld.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Pianospel; 12.00 An gelus; 12.03 Lichte muz. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmeded.. 12.33—12.40 Wij van het land); 12.55 Kon. bezoek aan Suriname; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Zang en piano; 13.45 Gram.; 14.00 Promenade-orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Amus. muz.; 15.45 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Gr.; 17.53 Pianovoordr.; 18.30 Friese uitz.; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal per spectief; 19.30 Gram.; 20.00 Ra diokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 22.00 Periodieken parade; 22.10 Orgelconcert; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitslagen; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Voor de huisvrouw; 11.15 Omroeporkest; 12.00 Orgel en zang; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.35 Pianospel; 12.50 Caus.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gr.; 13.20 Theaterorkest; 13.55 Beursber.; 14.00 Gram.; 14.15 Hoorspel; 14.45 Pianorecital; 15.15 Voor de zie ken; 16.00 „Van vier tot vijf'; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Rege- ringsuitz.; 18.00 Nws; 18.15 Sport- problemen; 18.25 Lichte muziek; 18.55 Gesproken brief uit Lon den; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Lichte muz.; 19.25 Jazzmuziek; 19.50 Sportpraatje; 20.20 Nieuws; 20.05 Kamerork.; 20.40 Discussie; 20.55 Pianoduo; 21.20 Conferentie Grote Vier in Genève; 21.25 Lich te muz.; 21.40 Caus.; 21.55 Chan sons; 22.10 Dansmuz.; 22.40 Act.; 22.50 Sportact.; 23.00 Nws; 23.15 Act. of gram.; 23.25 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Orgel en piano; 14.00 Eingelse les; 144.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Muz. caus.; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Omroepork.; 16.15 Gram.; 1700 Nws; 17.10 Gram.; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kin deren; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Pol. caus.; 20.00 Verzoek- progr.; 21.30 Gevar. muz.; 22.00 Nws; 22.15 Klassieke muz.; 22.56 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5