I vandenbruele Schoolbehoeften Eric de Noorman - Het raadsel van Tuath Mor iVcrlt DRUKWERK IJSREVUE ANTWERPEN! Winterkleeding Fa P. J. VAN DE SANDE CANADA-AVOND F. W. DE VRIES VANDENBRUELE MARKTBERICHTEN f iferitccpsaicn Terneuzsns Keisoureau De kwestie-Cyprus Hoge prijzen voor appels en peren iientallen auto's botsten in de mist Beursoverzichl 9 Garage „CITO" Terneuzens Reisbureau Nieuwe Franse Kieswet Toeneming leerlingenaan tal bij het lager onderwijs Explosie in Japanse mijn De economische toestand in Oost-Duitsland Druk bezoek aan Duitse begraafplaats te IJselsteijn Nederlandse matrozen voor Engelsen aangezien Acht dubbelloopsgeweren in beslag genomen 2S-36 LAGER BEUESOMZET IN OCTOBER vrijdag 4 november a.s. openen wij om 10 uur onze nieuwe axelsestraat 65 mogen wij U verwachten tot bezichtiging van het nieuwe schoolgebouw Voor warme -.isalcn'» -V Christelijke Emigratie CentraSe TE AXEL Het 15-steens Ankerhorloge U.W. ADRIUNSFNS 195,- met voorzet-apparaat een heerlijk geschenk voor 5 December Meer dan duizend man Britse troepen zijn Dinsdag in een berg gebied nabij het Cyprische dorp Meloenda. veertig km ten N.O. van Nicosia, op grote schaal be gonnen met het zoeken naar wa pens en springstoften. Te Patras, in Griekenland, heb ben kinderen stenen geworpen naar Griekse politie, die het ge bouw van het Britse consulaat en De Franse nationale vergade ring heeft zich Dinsdag met 265 tegen 239 stemmen uitgesproken voor stemming per departement bij algemene verkiezingen, waar bij dan het stelseL der evenredige vertegenwoordiging zal worden toegepast. Premier Faure verklaarde dat de regering thans tenminste een duidelijke aanwijzing had verkre- -- I gen aangaande het beginsel, andere, bij Britse instellingen in waar0p de yolksvertegenwoordi- gebruik zijnde gebouwen, be- ging en njeuwe kieswet geba seerd wli zien. De regering stem de in met de formulering van de nationale vergadering, doch zij had bezwaren tegen bepaalde on derdelen er van en zij wenste de tijd, om bepaalde amendementen op het voorgestelde te kunnen in dienen. De nationale vergadering be sloot daarop haar vergadering te schorsen en 's middags weer bij een te komen. waakte. Verscheidene politieman nen en kinderen werden gewond. De politie heeft later gescho ten op betogende menigten. 25 burgers en twintig politiemannen werden gewond. Het meubilair van het gebouw van het „Britse instituut" werd door de demonstranten vernield. Later werd gemeld, dat 35 po litiemannen en 40 demonstranten gewond zijn. De betogers hebben ook stenen geworpen naar het gebouw van het Amerikaanse voorlichtings centrum in Patras en hierbij rui ten gebroken. De demonstranten in Patras eisten eenheid van Cyprus met Griekenland. Enige der kinderen die de betoging begonnen, bevon den zich onder de gewonden. In Athene heeft aartsbisschop Makarios, leider van de Enosis (eenheid met Griekenland) bewe ging op Cyprus, na een onder houd met de Griekse premier, Constantine Karamanlis, ver klaard, dat deze hem had verze kerd van de voortdurende steun van de Griekse regering voor de verlangens van de bevolking van Gyprus. VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd werden 4256 stuks liee, n.l. 2067 vette koeien en ge- bruiksvee, w.o. 972 t.b.c.-vrij; 411 vette kalveren en graskalveren, w.o. 302, t.b.c.-vrij; 832 nuchtere lcalveren; 1688 varkens; 259 big gen; 98 paarden; 16 veulens; 362 sehapen of lammeren; 43 bokken el geiten. Vette koeien 2.202,80; kal veren 2,203,10; slachtpaar- den 1,90— 2,30. Alles per kg. Graskalveren 250400; nuchtere kalveren 40—63; biggen 38—53; schapen 90 140; lammeren 90120; kalf- en melkkoeien 725-1100; vare koeien 550750; vaar- aen ƒ580—ƒ780; pinken ƒ350— 480. Alles per stuk. Overzicht; Vette koeien: aan voer korter, handel tamelijk, prij zen als gisteren, prima's boven «•tering; vette kalveren: aanvoer ais vorige week, handel tamelijk, «prijzen niet geheel prijshoudend; graskalveren: handel iets klei ner, handel kalm, prijzen stabiel; •lichtere kalveren: aanvoer even groter, handel tamelijk, prijzen «let geheel prijshoudend; biggen: aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen onveranderd; slachtpaar- den: aanvoer even kleiner, han del stroef, prijzen als vorige Week; schapen: aanvoer iets min der, handel tamelijk, prijzen prijs houdend; lammeren: aanvoer iets Minder, handel tamelijk, prijzen prijshoudend; kalf- en melkkoei en: aanvoer als vorige week, han del levendiger, prijzen ruim prijs houdend; vare koeien: aanvoer gewoon, handel redelijk, prijzen constant; vaarzen en pinken: aan voer wat minder, handel stil; prij zen als vorige week. Zojuist heeft het Centraal Bu reau voor de statistiek de stand van het leerlingenaantal bij het gewoon lager onderwijs op 16 September j.l. gepubliceerd. Uit de gegevens blijkt o.a., dat het aantal leerlingen sedert 16 Januari j.l. is gestegen met 41.300 tot 1.492.600, d.i. met 2,8 pCt. De toeneming is veroorzaakt door de hoge na-oorlogse geboor tecijfers, d.w.z. het aantal leer lingen dat voor het eerst tot de scholen wordt toegelaten over treft nog steeds het aantal leer lingen dat de school definitief verlaat. De toelatingpcijfers lo pen overigens wel terug. In 1953 257.800 leerlingen, in 1954: 250.100 en in 1955 232.400 leerlingen. De groei was bij het Rooms-Ka- tholiek onderwijs met 3,5 pCt het grootst. Bij het neutraal bijzon der onderwijs bedroeg zij 2,5 pCt en bij het openbaar en het prot.- christelijk onderwijs 2,4 pCt. „De appeltjes piepen aan de bomen", een oud Nederlands spreekwoord, dat een schrale oogst en hoge prijzen voor hard fruit aanduidt, wordt dit jaar weer actueel. In vrijwel geheel Europa is vanwege het koude, natte voorjaar de oogst van ap pelen mislukt. Alleen Italië brengt een oogst van één millioen ton aan de markt. Geheel Europa produ ceerde slechts 3,25 millioen ton, tegen 4,2 millioen ton in het na jaar 1954. Het Italiaanse aandeel was toen 825.000 ton. De betrekkelijke schaarste aan appelen in ons werelddeel doet een zwaar beroep op de Neder landse oogst, die naar raming dit jaar slechts 250.000 ton aan han delsproducten tegen 388.000 ton in 1954 bedroeg. Verwacht kan worden, dat van de eigen oogst 150.000 ton binnen de grenzen zal worden verkocht. De perenoogst bedraagt (ge raamd) pl.m. 100.000 ton tegen 160.000 ton in 1954. Hoewel de perensituatie in Europa iets gun stiger is dan die van appels, trekt het ene product het andere mee, waardoor op de veilingen thans reeds vaak tweemaal zoveel be steed wordt als in begin Novem ber 1954. De kleinhandelsprijzen zijn in verhouding gestegen. Snelle stijging dezer prijzen wordt min of meer in de hand gehouden door de (deels nog ko mende) aanvoeren van citrus- fruit, bananen enz. In hoeverre van overzee aangevoerde appe len invloed op de Nederlandse markt (zullen) hebben is op het ogenblik nog niet te overzien. Meer dan vijftig doden? Men vreest, dat meer dan vijf tig mijnwerkers om het leven zijn gekomen door een gasont ploffing in een kolenmijn nabij Yoebetsoe op Japans noordelijk ste eiland Hokkaido. Volgens de eerste politiebe richten werden 82 mijnwerkers bedolven. Twee uur later waren zes lijken geborgen. 27 gewonden slaagden er zelf in naar de op- i pervlakte te komen. Het centrale comité van de communistische partij in Oost- Duitsland heeft Dinsdag voor het eerst sinds geruime tijd weer een verhoging van de arbeidsnormen in Oost-Duitsland aangekondigd. De aankondiging is vervat in een officieel besluit van de partij, waarin onomwonden wordt toe gegeven, dat de ontwikkeling van de industriële productie in Oost- Duitsland aanmerkelijk achter gebleven is bij de groeiende be hoeften van de bevolking. „Gro tere inspanning en grotere of fers" voor de opbouw van het socialisme worden in het nieuwe, Dinsdag gepubliceerde besluit van de SED in het vooruitzicht gesteld. D.P.A. tekent hierbij aan, dat opvoeren vah de arbeidsnormen in 1953 één der oorzaken was van de opstand van 17 Juni. De secretaris-generaal van de SED, Walter Ulbricht, heeft reeds enige dagen geleden in een rede voering voor het centrale comité van de SED de onvoldoende ar beidsprestaties in de industrie en landbouw als de oorzaken aan geduid van d.e huidige voorzie ningsmoeilijkheden in Oost-Duits land. Naar uit publicaties in de Oostduitse pers blijkt, is er in Oost-Duitsland niet alleen ge brek aan aardappelen en graan, maar ook aan suiker, vetten en slachtvee. Op de begraafplaats voor Duit se gesneuvelden te IJsselsteijn- Venray was het, ter gelegenheid van Allerheiligen-Allerzielen bij zonder druk van Duitse bezoe kers. De hotels te Venray waren Maandag in de voormiddag zo goed als volgeboekt. Gistermor gen om twaalf uur werd in de R.K. kerk te IJsselsteijn door 'n Duitse priester uit München Gladbach een mis voor de ziele- rust van de gesneuvelden opge dragen. Hierna werden op de be graafplaats tientallen kransen neergelegd. Naar schatting be droeg het aantal Duitse bezoe kers plus minus tweeduizend. Drie Nederlandse matrozen van het scheepje „Kenitra" zijn gisteren in de stad Nicosia, op het eiland Cyprus, bij vergissing aangevallen door een terrorist, die hen voor Engelsen aanzag. De man wierp een bom naar de ma trozen toen zij aan het passagie ren waren. De Nederlanders lie pen slechts onbetekenende ver wondingen op. Na in een zieken huis te zijn verbonden konden zij naar de „Kenitra" terugkeren. Op 25 October heeft de politie van Palembang beslag gelegd op acht dubbelloopsgeweren, die niet door de nodige papieren waren gedekt. Deze geweren be vonden zich aan boord van het Engelse schip „Memmon", dat bij Pladjoe lag om de olievoorraad aan te vullen. De gezagvoerder van het schip, alsmede een lid van de staf van de B.P.M. werden voor een nader onderzoek op 29 October aange houden. Tientallen auto's zijn Dinsdag morgen tussen acht en negen uur op de brug over het Mer- wedekanaal in de Rijksweg nr. 1 of in de onmiddellijke omgeving ervan, tijdens een dichte mist door de gladheid van de weg ge slipt en met elkaar in botsing gekomen. Op wel vier plaatsen tegelijk ontstonden botsingen, waarbij de materiële schade nogal groot was. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De grootste verwarring ont stond midden op de brug zelf, waar om kwart over acht bij con trole het wegdek nog normaal was gebleken. Een kwartier later vormde zich hier echter plotseling ijzel, waarschijnlijk door de van de uit de richting van het IJsselmeer aandrijvende mistbanken. Hoe de grote bot sing tot stand is gekomen, is voor de politie een raadsel. Want toen de politiemannen kort na de alarmering ter plaatse versche nen, waren diverse automobilis ten wier wagens geen grote scha de hadden opgelopen, alweer doorgereden. Op deze plaats was een tiental auto's achtergebleven, die zo zwaar beschadigd waren, dat zij met behulp van kraanwagens weggesleept moesten worden. Tijdens de botsing en ook nog daarna bedroeg het zicht op de brug ten hoogste twintig meter. De politiemannen, die,jiet onder zoek leidden, spralten, hup, ver ontwaardiging uit over de grote snelheid, waarmede sommige automobilisten toen nog reden. Terwijl zij met het onderzoek bezig waren moesten deze politie mannen vele malen opzij sprin gen en over de brugleuning een veilig heenkomen zoeken op het rijwielpad voor langssuizende auto's. Tijd om proces-verbaal op te maken was er niet. Ook is het de politiemannen opgevallen, dat lang niet alle auto's met grote lichten reden. In vele gevallen brandden slechts de dimlichten en dat is onder der gelijke omstandigheden onvol doende. Enkele honderden meters ver der in de richting van Muiden zijn ook auto's door de mist en de gladheid met elkaar in bot sing gekomen en moesten even zo vandaar enkele wagens wor den weggesleept. Eén auto is achteruit in een langs de weg ge legen sloot gegleden. De be stuurder van deze Volkswagen vertelde, dat hij met een snelheid van ongeveer dertig kilometer aan kwam rijden en plotseling voor zich op de weg een aantal wagens zag staan. Een Chevro let stond dwars over de weg en door naar links uit te wijken had hij getracht dit obstakel te ontwijken. Maar zijn auto begon te glijden, draaide als een tol rond en gleed achterwaarts de ca. twee meter lager gelegen sloot in. Toen de wagen enige uren later door een kraanwagen op het droge was gezet bleek de schade zich te beperken tot de door het3 modderige slootwater onklaar geraakte motor, die bij deze auto's achterin is aange bracht. 23. Met kloppend hart beluistert Eric de na dering van zijn achter volgers. Eensklaps houdt het gekraak en geritsel in de struiken op. „Hij kan niet veel verder zijn," hoort hij Saran duidelijk tegen diens hoofdman zeg gen. „Onder die braam struiken misschien," antwoordt de hoofd man. Saran lacht scham per. „Alleen een grote dwaas zou daarin wil len doordringen. Die enorme doornen zijn nog scherper dan messen." De Noorman ondervindt maar al te zeer de waarheid van deze op merking van Saran, maar de gese ling van een heel braambos is te verkiezen boven een van Sarans dodelijke pijlen en hij slaakt een zucht van verlichting als hij Saran hoort zeggen: „Kom, wij verspillen y v hier kostbare tijd." De twee mannen verwijderen zich en zodra hij zich veilig weet kronkelt Eric zich uit zijn pijnlij ke schuilplaats en rent gebukt in tegenovergestelde richting weg. In de opwinding van zijn vlucht heeft hij echter geen moment meer aan de twee krijgers gedacht, die door Saran met de twee paarden het bos waren ingestuurd. Dit is een grote fout van de ervaren Noorman en het zal hem duur te staan komen. De twee krijgers, opmerkzaam gemaakt door de verwarde gelui den in het bos, zijn op onderzoek uitgegaan en als Eric hun aanwe zigheid bemerkt, is het te laat om een goed heenkomen te zoeken. De voorste krijger slaakt een waarschuwende kreet, waarop Sa ran en zijn hoofdman snel komen toelopen. De wanhoop nabij, tracht Eric de knellende banden om zijn pol sen los te rukken. Vóór de twee krijgers drie pas sen in zijn richting hebben kun nen doen, snorren hen twee pijlen tegemoet. Bliksemsnel terzijde springende weet één van hen de dodelijke pijl nog te ontwijken, maar zijn mak ker is niet zo gelukkig... „Bfj Thor", stamelt, Eric vol af- grijnzen als hij deze arme krijger de derde door Sarans moor dend schot ziet vallen. „Ditis het werk van een waanzinnige ONDERTOON BLIJFT ONVRIENDELIJK Er is gisteren niet veel te doen geweest op de Amsterdamse Ef fectenbeurs. Wegens feestdag van Allerheiligen bleven de kantoren, in het Zuiden gesloten, ook enke le buitenlandse beurzen houden de poorten toe, zodat de markt het zonder veel orders moest stel len. De stemming viel echter be trekkelijk mee. 's Morgens werd iets beneden 't niveau van Maan dag gehandeld en ook in de mid dag opende het Damrak lager, maar er volgde al spoedig een licht herstel. AKU hield zich dit maal bijzonder goed, daarbij ge steund door de hogere koers in New York. Reeds Maandag was het rayonbedrijf tien punten ge stegen tot 326% en gisteren zette het z'n opmars voort tot 330. Phi lips sloot nauwelijks prijshou dend, Unilever en Konkl. Olie per saldo een kleinigheid lager. Op <Je scheepvaartsector was de ondertoon wederom niet ongun stig. Hier ging Dinsdag Scheep vaartunie voorop met een sta ging van 183 tot 187. De overige soorten 14 2 hoger. De cultuur- markt opende aarzelend maar paste zich geleidelijk aan bij het algemene marktbeeld. Ver. Dell en HVA wisten per saldo ruim 2 punten te avanceren. Amsterdam Rubber prijshoudend zonder meer. In Ver. Vorstenlanden werd de hoek weer eens open gemaakt, waarbij de notering van 58% op 60% kwam. Ook de incourante industrie-afdeling, die Maandag reeds aanzienlijk hoger noteerde, was weer aan de vaste kant Gul densbeleggingen tenslotte sta doch vriendelijk. Prolongatie 2% procent. NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 580 slot 579 Philips 332% slot 331 Unilever: 442—444 slot 442 Nw Philips: 320%— 321 (579%) (331%) (444%) (319%) De stemming ter beurze is in October over het algemeen flauw geweest, hetgeen 'gepaard ging met lage omzetten. Totaal zijn in deze maand aandelen verhandeld tot een nominaal bedrag van 61.325.419,— tegen 94,5 mil lioen in September en 99,7 mil lioen in Augustus. De obligatie- omzet in October bedroeg 50.158.079 (Sept. 66.148.802). Voorts verwisselden 19.154 certi ficaten van Amerikaanse shares van eigenaar (22.771). In de maanden Januari/Octo ber beliep de omzet in aandelen 764.362.234 (zelfde periode vo rig jaar 675.614.702), in obliga ties 521.144.384 586.955.024) en in „Amerikaantjes" 257.544 stuks (178.950 stuks). De koersbewegingen op de Am sterdamse Effectenbeurs zijn in October vrij groot geweest. Mede onder de invloed van Wall Street ging het voornamelijk de bene denwaartse richting in. Het Dam rak heeft zich gekenmerkt door enkele beruchte „zwarte Dinsda gen". Het ANP-CBS algemeen indexcijfer is gedaald van 226 per ultimo September tot 206 per 31 October, nadat dit cijfer op 28 Or- tober slechts 203 aanwees. Tegen het einde van Juni j.l. passeerde deze index de grens van 200 er. bereikte op 6 September 'n hoog tepunt van 240. noordstraat 45 terne uzen axelsestraat 65 altijd iets aparts Modern N.V. F» P. J. v. a. SANDE Noordstraat - Terneuzen Reis 33, Antwerpen op Za terdag 19 Nov. Stadsbezoek en gezellig winkelen in de middaguren. Des avonds gelegenheid tot bezoek aan de IJSREVUE. V. Sluis kil 13.30; Hoek 13.45; Ter- neuzen 14.u. Prijs: Sluis kil en Hoek ƒ3,50; Terneu zen 3,Toegangskaar ten IJsrevue 3.85 (prima plaats). Inschrijving sluit 15 Nov. Opgaven: T. R. B., Terneuzen, Tram straat 20, Telef. 2017. De vereniging voor Chr. buitengewoon lager onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen, nodigt alle belangstellenden uit op ZATERDAG 5 NOVEMBER, van 3 tot 5 uur, Jacob Catsstraat 7, Terneuzen. HET BESTUUR. Wij rjjden a.s. ZONDAG 6 NOVEMBER naar de IJSREVUE te ANTWERPEN. Per persoon 7,(toegangskaarten inbegrepen). OPGAVE AAN TELEF. 651 AXEL naar l"! t f "Vr, - - "-•'Oii'".. f... Nieuwedtepstraat 15 - Telefoon 2306 TERNEUZEN 'T i. li' Jf/w - - y We hebben voor U de nieuwste Truien met ronde en met V-hals; zware Truien met rits sluiting en de echte Engelsche Truien in blauw en zwart. Pracht sorteering Jleeren-, Dames-, Jongens- en Meisjesvesten. Jongens Manchester plusfours en lange broeken met omslag. Alle maten blauw Melton Dames- en Kinderpanta lons. Alle maten Trainingsbroeken tot de groot ste damesmaat, in marine en bruin. Groote sorteering Dames- en Heeren Nappa handschoenen (gevoerd). Sterke Sokken in wol en in crêpe mous. Mooie Riemen, Bretels en Sok houders. Wollen Handschoenen, ook in 't zwart. Alle maten Dames- en Heerenpyama's, Nacht hemden en aparte Pyamajasjes. Sportkousen. Krimpvrije Jaegersokken. De nieuwste kleuren krimpvrije Wol en Sajet. Sterke linksche Kou sen. Nylons en Werksokken en een zeer goed- koope Kousenreparatie. Beleefd aanbevelend. Tevens het meest gesorteerd in Hcerenhoeden; de echte Rossaertpetten; gewone Petten; Kinder petjes met bent en met rits; Werkpetjes en Alpino's met en zonder leer. Alle maten Over hemden met bijpassende Bassen en voor goed passende Manchesterjassen en -broeken, Over alls en Overallbroeken slaagt U bij ons zeer voordeelig. MET GRATIS MIDREIZA-BONNEN -xüd'ï, op VRIJDAG 4 NOVEMBER A.S., des avonds om 8 uur, in het Verenigingsgebouw der Geref. Kerk, Kerkdreef 19. Spreker: de heer ABMA te 's-Gravenhage. Vertoning van film of lichtbeelden. Gelegenheid tot het stellen van vragen. Alle belangstellenden (ook niet-emigranten) zijn harte lijk welkom. Toegang vrij. IJsrevue Antwerpen Op verzoek extra Busreis op Woensdag 16 Nov. a.s. V. Sluiskil 17.30; Hoek 17.45; Terneuzen 18.uur. Prijs (toegangsprijs a Frs. 60.(prima plaats) inbe grepen) van Sluiskil en Hoek 7,50, van Terneuzen 7,25. Inschrijving sluit 12 Nov. Opgaven bij het T. R. B„ Terneuzen, Tram straat 20, Telef. 2017. Antimagnetiek op hetwelk «dj een jaar schriftelijke garantie verlenen ia wederom voorradig. Prijs ƒ27,80. Korte Kerkstraat 8 Reparatie-inrichting vooi gouden- en zilveren werken. Uurwerken. Wij kunnen aanbieden, de volgende gereviseerde SCHRIJFMACHINES in zeer goede staat. ODOMA 90,— Barlock 73,— Remington 12 175, Remington 30, met lange wagen 225, Royal met lange wagen 175 Remington Noiseless J150,— Prima rebuilt (van nieuw bijna niet te onderscheiden) L C. Smith f 175,— en EVEREST 225,— Rheinmetall met 45 cm wagen 275,— Kan toorm. handel Nieuwe Burg 31 Middelburg Tel. K 1180—2969

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3