Voorstellen op Genève de conferentie van Het Koninklijk bezoek aan de West Prinses Margaret zal niet met kolonel Townsend trouwen HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De onderhandelingen van Sjaret in Genève Sultan Ben Arafa afgetreden De Franse Nationale Vergadering DINSDAG 1 NOVEMBER 1955. 10e Jaargang No. 3600. Positieve resultaten blijven alsnog uit ADENAUER EN GROTE- WOHL NAAR GENÈVE? Bijeenkomst van Russische diplomaten De strijd om de Buraimi-oase Officiële huidebetoging De verkiezingen in Zwitserland De heer Welter lid van de K.V.P. Beraadslagingen over eventuele herziening van hei kiesstelsel Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redact, e-adres Telefoon 2073 en 2510 Nh 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AifesE Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuk. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uw. Interessante voorstellen tot het openen van rechtstreekse luchtlij nen van de Westelijke hoofdste den naar Mcdkou en tot het hou- de» van een atoomconferentie op het gebied der volksgezondheid in 1956 werden gedeponeerd toen de vier ministers Maandagmid dag 't onderwerp der verbetering van het contact tussen Oost en West aansneden. Het is het derde en laatste agendapunt der ministers. Naar opvatting van talrijke waarne mers, wellicht het enige, waarin de conferentie tot een concreet resultaat zou kunnen komen. De Westelijke ministers hebben ook in deze één lijn getrokken. Zij hadden vóór de zitting hun plan nen nog eens tezamen besproken en in hun verklaringen kon men veelal soortgelijke opmerkin gen beluisteren. Minister Mac Mülan heeft er evenwel geen twij fel over laten bestaan, dat de Westelijken een versterking van de economische en culturele con tacten van veel groter betekenis zonden achten, wanneer deze ver geaeld zouden gaan van enige vooruitgang op het strikt politie ke veld. Alle drie de Westelijke ministers lieten blijken, dat het him communis opinio is, dat de voornaamste hindernissen voor 't ontbreken van contacten aan Russische kant liggen. Dit zowel waar het de politieke en culturele gedachtenwisseling als de econo mische uitwisseling betreft. Mo- lotof heeft zijn concrete voorstel len voor versterking van het contact vergezeld laten gaan van de gebruikelijke aanvallen op de Westelijke restrictie in de handel met het Oosten. Het eerste punt van zijn verlanglijst was hier ge heel en al op gericht't verlang de deze restricties op te heffen en tegelijk in de handel en scheep vaart tussen post en West de meest begunstigingsclausule toe te passen. Daarnaast verlangde hij vrije passage van koopvaar dijschepen van alle landen door zee-engten en kanalen en ophef fing van de restricties in het scheepvaartverkeer „met bepaal de landen" een eis die de blikken naar het Verre Oosten liet gaan. ■De Rus heeft voorts weten schappelijke en technische sa menwerking vooral op het gebied van de kernenergie geëist. Als eerste stap in deze richting stel de hij voor volgend jaar een in ternationale conferentie over hel gebruik van kernenergie op het gebied der volksgezondheid te houden. Daarnaast verlangde Mo- lotof toelating van alle staten die zulks wensen in de gespecialiseer de organisaties der Ver. Naties. Voorts prijken op de Russische lijst: uitwisseling van delegaties van handel, landbouw, industriëel en cultureel leven, uitwisseling van publicaties, sportrelaties, en gemakkelijke emigratievoorwaar- den. Molotof pleitte voor toenade ring tussen Oost- en West-Duits- Isend. Een dergelijke toenadering is een vereiste voor een spoedige oplossing van de Duitse kwestie, aldus de Russische minister. Minister Dulles stelde evenals zijn beide Westelijke collega's voorop, dat alleen over werkelijk 2-zijdige maatregelen kon wor den gesproken. „We houden er vhji te kennen en gekend te wor den", zo zeide hij. „We «hebben reeds lang gewenst meer over de Sowjet-Unie en haar volkeren te leren en gehoopt, dat zij tot ons zouden komen om ons te leren kennen. Er is een stevige grond slag voor goede wil tussen ons. Het is een historisch feit, waar aan nu dient te worden herin nerd dat onze volkeren elkaar nooit hebben bevochten". Dulles deed uitkomen dat de Westelijke beperkingen slechts een gevolg zijn geweest van het feit dat de Sowj et-leiders hebben getracht hun volk af te sluiten van contac ten onet de buitenwereld. Tegen over de verlangens van Molotof stelde de Amerikaanse minister een breed scala van mogelijkhe den. Hij verlangde van de Russen dat deze hun censuur per pers en radio zouden opheffen en buiten landse uitzendingen niet meer zouden storen. Concrete voorstel len van Amerikaanse kant waren voorts: maandelijkse uitwisseling van radiocommentaren, waar door de Amerikaanse stem in Rfusland en de Russische in Ame rika vernomen zou kunnen wor den. Wederzijdse toelating van 'n eigen tijdschrift, uitwisseling van ffflms, instellen van een redelijke roebelkoers voor toeristen die de Sowjet-Unie willen bezoeken. Een concreet voorstel deed Dulles ook op het gebied der luchtvaarteen luchtvaartovereenkomst die «Ie opening van rechtstreekse lucht lijnen van en naar Moskou moge lijk zou maken. De Amerikanen waren bereid Russische toestellen op Idlewind te laten landen, mits op wederkerige basis. Zij waren ook bereid de bestaande restric tieve controle jegens Russische reizigers op te heffen. Wat de handel betreft legde Dulles er nadruk op dat hij slechts over vredelievende handel wil praten. De Britse minister van Buiten landse Zaken, MacMillan, ver weet de Sowjet-Unie, dat de han del tussen Oost en West is afge nomen. Het Russische argument, dat de oorzaak van de geringe handel „ons stelsel van strategi sche controle" is, nam minister MacMillan, naar hij zeide, niet ernstig op. De desbetreffende controlevoorschriften zijn een gevolg, niet de oorzaak van het gebrek van vertrouwen, aldus de Brit. Hij schreef het ontbreken van normale handelsbetrekkingen ge heel en al toe aan „onwil of ge brek aan belangstelling van de zijde der Sowjet-Unie". Dulles en ook de beide andere Westelijke ministers meenden dat ook bij de bestaande strategische restricties genoeg ruimte zou overblijven voor een ontwikkeling van de handel. Nodig was daartoe even wel zo zeide Dulles dat de Sow jet-Unie over de brug kwam met concrete mededelingen over wat zij wensten te leveren en wat zij wensten te ontvangen. Minister MacMillan legde nadruk op de noodzaak vrije, niet van hoger hand georganiseerde contacten, toe te laten. „De georganiseerde excursies vermeerderen zonder de hindernissen voor vrije contacten weg te nemen, zou slechts opper vlakkig werk zijn en voorbijgaan aan het essentiële", zo meende hij. Vrije uitwisseling van ge dachten beschouwde hij als de sleutel tot een betere verstand houding. Ook MacMillan verlang de rechtstreekse luchtverbindin- gen met Moskou. Minister Pinay voegde aan de Westelijke voorstellen nog een ander plan toe. Hij wilde dat de Grote Vier zouden besluiten in de vier hoofdsteden eigen voor- lichtingsbureaux in te richten, die een bron van wederzijdse infor maties, en beter onderling begrip zouden kunnen zijn. De ministers hebben besloten deze lange reeks van suggesties door te geven aan een commissie van deskundigen, die dan straks met concrete voor stellen zouden komen. minister van Buitenlandse Zaken de conferentie der Grote Vier zai mogen toespreken. Indien dit niet zou worden toegestaan, zou het wellicht mogelijk zijn, dat beide Duitse regeringen haar stand punten in afzonderlijk in de die nen memoranda kenbaar maken, verklaarde hij. Minister Molotof heeft Maan dag voorgesteld dat de Westduit- se bondskanselier Adenauer en de Oostduitse premier Grotewohl of vertegenwoordigers van hen, naar Genève komen om aan de besprekingen deel te nemen. REISBEPERKINGEN VOOR AMERIKANEN OPGEHEVEN De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft Maandag te Genève medegedeeld, dat de Amerikaanse regering de paspoortbeperkingen voor Ame rikanen, die naar Oost-Europa willen reizen, heeft ingetrokken. De afschaffing van de beperkin- die van 1953 dateren, is onmid dellijk ingegaan. De Russische diplomatieke ver tegenwoordigers in de Arabische landen en in Turkije en Perzië zullen spoedig een conferentie houden ter bespreking van de po litieke omstandigheden in het M.- Oosten, zo wordt te Cairo verno men. Het zal de eerste conferen tie in haar soort in het Midden- Oosten zijn. Als voorzitter zal op treden de Russische ambassa deur te Cairo, Daniel Solod. Volgens het Egyptische dag blad ,A1 Ahram" hebben Arabi sche stamleden uit het dorp Ha- massa, nabij de oase van Buraimi, onder Britse leiding staande troe pen van de sultan van Muscat aangevallen (die, als gemeld, de oase door twee sutlansbond- ger.oten van Engeland, en Saoe- di-Arabië omstreden rijk oliege- bied hebben bezet). Volgens „Al Ahram" is de strijd nog gaan de Het bericht kon niet uit andere bron worden bevestigd. Te Londen is officieel medege deeld, dat prinses Margaret niet met kolonel Townsend in het hu welijk aal treden. De mededeling werd gedaan in de vorm van een persoonlijke verklaring, uitgegeven op Cla rence House, de Londense wo ning van de prinses. Deze zegt onder meer: „Ik zou gaarne bekend maken, dat ik be sloten heb niet met kolonel Townsend in het huwelijk te tre den. „Ik ben mij er van bewust geweest, dat ik een huwelijk zou hebben kunnen sluiten voor de burgerlijke stand, indien ik van miin erfopvolgingsrechten af stand zou hebben gedaan. Indachtig de leringen van de Kerk, volgens welke een christe lijk huwelijk onontbindbaar is, en bewust van mijn plichten te genover het gemenebest, heb ik OOST-DUITSE V OORSTELLEN OVER HERENIGING. Oost-Duitsland zal deze week zijn eigen voorstellen voor hereni ging van Duitsland indienen, al dus heeft Georg Handke, staats secretaris van het Oostduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken Zondag te Genève meegedeeld. Hij sprak voorts de wens uit dat zowel de Oost- als Westduitse E-e socialistische partij in Zwit serland heeft bij de algemene verkiezingen van Zondag drie zetels gewonnen. Het wordt de grootste fractie in de nationale raad. De socialisten boekten hun overwinningen in Zürich, Basel en Bern. De partijen van centrum en rechts behaalden de overwinning in de meeste andere kantons en zullen vermoedelijk de nationale raad blijven beheersen. In Zürich verloren de commu nisten één van hun vijf zetels in de nationale raad. De opkomst was, naar men ge looft, minder dan CO procent van het alleen uit mannen bestaande kiezerscorps. De Israëlische premier, Mosje Sjaret, die vandaag naar Jeruza lem zal terugkeren, zal het pre mierschap aan Ben Goerion te ruggeven. Voorts zal hij verslag uitbrengen over de onderhande lingen die hij de laatste tijd in Parijs en Genève heeft gevoerd. Van Israëlische zijde is te ken nen gegeven, dat Sjaret tevreden is over hetgeen hij tot dusver heeft bereikt: de wereldopinie het dreigende gevaar wat Israël bedreigt te hebben duidelijk ge maakt en de ministers van Bui tenlandse Zaken der grote vier te hebben aangetoond, dat het oorlogsgevaar, dat de laatste ja ren op verschillende plaatsen in de wereld zich heeft voorgedaan thans ook in het Midden-Oosten is opgedoken en dat dit gevaar onmiddellijk moet worden be zworen. Van bevoegde zijde te Genève is Maandagavond medegedeeld, dat Israël wapenaanbiedingen van de communistische landen zal afwijzen en geen defensie waarborgsom van de Sowjet- Unie zal trachten te krijgen Premier Sjaret zou teleurge steld zijn door het antwoord van de Verenigde Staten, Frankrijk en vooral van Engeland op zijn verzoek om de levering van wa pens en een garantie. Zowel Dul les, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, als Mac Millan, zijn Britse ambtgenoot, hadden geweigerd Israël afzon derlijke defensiewaarborgen te geven. Hoewel Dulles beloofd had Israels defensiebehoeften „wel willend" in beschouwing te ne men, had MacMillan tot dusver geen hoop gegeven op wapen leveranties en de positie van Is raël niet naar waarde geschat. Sjaret, aldus genoemde bron, had de Westelijke staatslieden mede gedeeld, dat Israël een bewape ningswedloop wilde vermijden. Hij had MacMillan gezegd, dat Engelands verdragsgaranties aan Jordanië en Irak het evenwicht het Midden-Oosten hadden verstoord. Israël zou blijven aan dringen op dergelijke garanties van de Westelijke mogendheden en zou er geen bezwaar tegen maken als deze ook aan andere Arabische landen werden ver strekt. Naar van bevoegde zijde is ver nomen hééft Sjaret de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Molotof, Maandagavond ge waarschuwd, dat de Tsjechoslo- waakse wapenleveranties aan Egypte het Midden-Oosten in vuur en vlam dreigen te zetten, Sjaret zeide, dat deze zendingen in strijd waren met de „geest van Genève" volgens welke in ternationale geschillen geregeld moeten worden op vreedzame wijze. Westelijke Conferentie De Britse, Franse en Ameri kaanse ministers van buitenland se zaken, MacMillan, Pinay en Foster Dulles, zijn Maandag be raadslagingen begonnen over het Midden-Oosten, waarbij gespro ken Werd over de wijze, waarop 'n tweede oorlog tussen Israël en zijn Arabische buurstaten voorko men kan worden. besloten dit voor alle andere overwegingen te laten gelden". Ik ben geheel alleen tot dit besluit gekomen, gesterkt door de nimmer aflatende steun en toe wijding van kolonel Townsend." „Ik ben innig dankbaar voor het medeleven van allen, die steeds voor mijn geluk gebeden hebben." De verklaring, ondertekend met „Margaret", was gedateerd 31 Octqber. Vernomen wordt, dat koningin Elizabeth en de koningin-moeder de inhoud van de verklaring voor de publicatie toegezonden kregen. Des namiddags bracht kolonel Townsend twee en een half uur bij de prinses op Clarence House door. Uit de verklaring blijkt, aldus Reuter, dat de prinses haar in nerlijke strijd geheel zelf heeft gevoerd, zonder daarbij de lei ders van de natie te betrekken. In hofkringen heeft men te verstaan gegeven, dat de prinses haar officiële taken in de ko mende week normaal zal vervul len. Maandagavond echter sloeg zij de jaarlijkse „Royal Command film Performance", die dóór ko ningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zou worden bij gewoond, over. Volgens de huidige plannen zal kolonel Townsend Maandag zijn werk als luchtvaartattachè in Brussel hervatten. Toen het besluit van de prin ses bekend werd kon men in de straten van Londen snikkende vrouwen zien. Met de bekendmaking is een einde gekomen aan geruchten, die meer dan twee jaar hebben aangehouden. Kolonel Townsend werd in Ju ni 1953 als luchtvaartattachè naar Brussel gezonden. Townsend en de prinses hebben elkaar sinds 1944, toen Townsend een functie aan het hof kreeg, gekend. Er valt niet aan te twijfelen, dat de prinses mede door een onderhoud met dr. Geophrey Fis her, primaat van de „Curch of England" en aartsbisschop van Canterbury tot haar besluit ge komen is. Hij heeft haar moeten zeggen ,dat de kerk een huwe- dijk met een gescheiden man, ook al draagt deze geen schuld, niet kan goedkeuren. Zondagnamiddag was er de fei telijke officiële huidebetoging van de bevolking van Suriname tijdens een grote demonstratie op het uitgestrekte Gouverne mentsplein. Van de arcade van het Gouvernementshuis sloegen Koningin en Prins tussen half vijf en zes uur een schouwspel gade, zo bont, zo vrolijk en zo vol afwisseling, dat het werke lijk een lust voor het oog was. De talrijke volksgroepen die sa men de bevolking van Suriname uitmaken, waren in haar ver schillende, vaak bijzonder fleu rige klederdrachten gekomen en voerden er haar eigen dansen uit, waarbij uiteraard de eigen muziek ten gehore werd ge bracht Eerst kwamen de Indianen de oudste inwoners daarna de Nederlanders, de Bosnegers, de Chinezen, de Hindustani, de Ly- banezen, de Indonesiërs en tot slot de Creolen: de Kotto-mis- sies. Het „Oranje boven" was niet van de lucht en toen alle groepen op het grote plein waren verzameld, omringd door duizen den toeschouwers en de Ko ningin en de Prins kwamen, steeg het enthousiasme tot onge kende hoogte. Koningin Juliana ontving naast tientallen andere geschenken een bruidsmuts, zo als de Kotta-missies deze plegen te dragen en toen H. M. de muts onmiddellijk opzette werd de geestdrift van de duizenden zó groot, dat de afzetting werd ver broken. VOORLOPIG AFSCHEID VAN PARAMARIBO. Tegen negen uur in de avond namen Koningin en Prins voor lopig afscheid van Paramaribo, Z. K. H. om met een klein gezel schap naar het Matapica-gebied te vertrekken om er te jagen, de Koningin scheepte zich in aan boord van de „Prospector" van de Alcoa Steamship Co om het bauxietgebied aan de Cottica- rivier te bezoeken. Bauxiet is het belangrijkste exportartikel van Suriname. Het wordt gebruikt voor de vervaar diging van aluminium. Er zijn twee maatschappijen werkzaam in Suriname, de Surinaamse Bau xiet Maatschappij en de Billiton Maatschappij, die tezamen ruim een kwart van de wereldproduc tie leveren. De bauxietontgin- ning is dan ook de kurk, waarop de Surinaamse economie (nog) drijft. De export geschiedt voor namelijk naar de Verenigde Sta ten. Centra van de bauxiet- industrie zijn Moengo, Paranam en Onverdacht. Vermeldenswaard is, dat Moen go beschikt over een pasteuri- seer-inrichting, de enige in Suri name. Deze is ingeschakeld in het veebedrijf, dat ook raspluim vee kweekt en met rasstieren de veestapel verbetert. Voor de werknemers zijn ruime sociale voorzieningen getroffen, waar door hun levensstandaard bij an dere arbeiders in Suriname zeer gunstig afsteekt, getuige de koelkasten, wasmachines en ra dio's in de woningen der week en maandloners. Tussen 7 en 10 uur in de mor gen van Maandag, terwijl de „Prospector" langs de oevers van de Cottica voer, dwars door een gebied, dat slechts hier en daar bewoond wordt door bosnegers, kregen H. M. de Koningin en de leden van haar gevolg, die al vroeg waren opgestaan om niets van deze tocht te missen, een goed beeld van het Surinaamse landschap, zwaar bebost en op enkele nederzettingen na ver laten. Tegen 10 uur werd Moen go bereikt, één der twee centra van bedrijvigheid der Surinaam se Bauxietmaatsehappij, en tegen half elf volgde de ontscheping, waarbij een detachement van de Kon. Landmacht, gelegerd in Albina, dat op de grens met Frans Guiana ligt, ais erewacht fungeerde. De districtscommissaris van Marowijne, de heer R. Lum Chou, de districtssecretaris J. Bottse en twee leden van de di rectie van de maatschappij, de heren J. Guilonard en W. Harri son, waren ter begroeting aan wezig. Gedurende ruim anderhalf uur bezichtigde de Koningin het be drijf en alles wat er bij hoort, zo als het woondorp, de eigen boer derij, het Julianadorp, waar de schooljeugd haar een zanghulde bracht en waar padvinders een erehaag vormden, het hospitaal en een der arbeidersgezinnen in de nieuwe woonwijk. Daarna begaf het gezelschap zich naar „Casa Blanca", het „Quest House" van de directie, waar in het huis en in de tuin een wandelende lunch werd ge bruikt en H. M. volop gelegen heid had bij de diverse leden van de bedrijfsleiding nadere inlich tingen in te winnen omtrent het geen zij gezien had. De Koningin legde hierbij een levendige be langstelling voor het bedrijf aan de dag en liet zich vooral omtrent verschillende sociale vraagstuk ken voorlichten. NAAR ALBINA. Tegen half drie werd de tocht voortgezet naar Albina, het plaatsje op de grens met Frans Guiana, dat thans weinig bedrij vigheid kent maar in de twinti gerjaren berucht was als smet keicentrum en bekend als gowri vindplaats. Op de weg er hee® werd een kort bezoek gebracht aan de bauxietmijn Ricanau en later werd gestopt bij het bos negerdorp Moengotapoe, wa*r Granfiscarie Banketti van Pote Ondro en Petrus Abisoina va» Adjoemakondré hun opwachting maakten en Hare Majesteit hun hulde betoonden. Albina is het bestuurscentrum van het Marowijne-district en ligt aan de rivier met dezelfde naam. De Koningin bracht een bezoek aan het militaire kampe ment en dronk thee ten huize van de districtscommissaris, waar enkele notabelen aan haar werden voorgesteld. Indiase» en bosnegers, die hun wo«r> plaatsen langs de Marowijne heb ben, kwamen hun opwacht)*^ maken onder leiding van de I*r dianenkapiteins Ernest en Harry en de bosnegerkapiteins Lanté en Tikipari. Zij hadden, zoals ge bruikelijk, geschenken bij zich: o.a. kostelijk, zij het wat prtai tief houtsnijwerk. Ook de school jeugd van Albina trad aan e« zong voor Hare Majesteit enkele liederen. Als consequentie van het Za terdag door de partijraad van de K.N.P. genomen besluit tot goed keuring van het accoord met de K.V.P. en tot opheffing van de partij, heeft de heer Ch. J. I. M. Weiter, zich opgegeven als lid van de K.V.P. Hij heeft zich be reid verklaard een candidatuur voor de Tweede Kamer te aan vaarden. De Franse Nationale Vergade ring heeft Maandagochtend ne gentig minuten beraadslaagd over eventuele herziening van het kiesstelsel, dit i.v.m. het rege ringsvoorstel om in December a.s. vervroegde algemene verkie zingen te doen houden. Op deze tweede, hieraan beste de vergadering, heeft de radicale afgevaardigde Hugues voorge steld per departement te laten stemmen op in partijlijsten ver melde candidaten. De bijeenkomst werd tot Maan dagmiddag verdaagd, om de volksvertegenwoordigers tot na der beraad in staat te stellen. Er zijn tot nu toe reeds 6 voor stellen voor nieuwe kiesstelsels worpen. Ook de ministerraad heeft Maandag beraadslaagd over even tuele kieswetwijziging, waarbij scherpe meningsverschillen aan de dag zijn getreden tussen voor standers van een handhaven van het vóóroorlogse stelsel en pleit bezorgers voor het invoeren van volledige evenredige vertegen woordiging. Het kabinet heeft zich Maandag uitgesproken tegen gelijktijdige verkiezingen in Algerije en het Franse moederland. De minister van binnenlandse zaken, Bourges-Maunoury, ver klaarde tegenover verslaggevers, dat dit besluit is genomen wegens de „onoverkomenlijke moeilijkhe den, die door de organisatie van verkiezingen in Algerije worden veroorzaakt". Het derde voorstel werd met 329 tegen 284 stemmen verwor pen. De regering deelde na een kabinetsvergadering mee, dat zij bij de huidige tegenstellingen nog niet de zijde van een der partijen kan kiezen. De Franse regering heeft Zondagavond bekendgmaakt dat sultan Ben Arafa van Marokko is afgetreden. Tegelijkertijd werd in een of ficiële bekendmaking de voldoe ning van de Franse regering uitgesproken. De Franse rege ring verklaarde in een commu niqué dit aftreden te verwelko men omdat het vrede in Marok ko betekent. De sultan stelde president Coty van zijn aftreden op de hoogte in een brief, waarin hij. zeide: „Wij zijn van mening dat het on ze plicht is af te zien van alle rechten op de troon en onze on derdanen te vragen' zich te ver enigen zodat er geen hindernis sen zullen zijn op de weg naar de persoon van Sidi Mohammed Ben Joessef. Wij zijn van mening dat wij door onze houding altijd hebben bijgedragen tot een vreed zame oplossing in Marokko." In het Franse communiqué wordt gezegd: „De Franse rege ring verwelkomt de mogelijk heden die er nu schijnen te zijn voor het verzekeren van een kalme ordentelijke evolutie van het lot van Marokko binnen het hernieuwde kader van permanen te samenwerking met Frank rijk." BEN JOESSEF IN FRANKRIJK. Ex-sultan Ben Joessef van Ma rokko is Maandagochtend per vliegtuig, na twee jaar op Cor sica en Madagascar in balling schap te hebben vertoefd, uit Ta nanarive Madagascarte Nice in Zuid-Frankrijk aangekomen. Hij heeft de afgelopen 21 maan den te Antsirabe, een bergoord in Madagascar doorgebracht. De ex-sultan werd vergezeld door gezinsleden en raadgevers. Op het vliegveld van Nice wa ren speciale voorzorgsmaatrege len getroffen. De ex-sultan zal zijn intrek nemen in het Golfhotel te Beau- vallon, een dorp in de Franse Rivièra, op ongeveer 70 km van Nice, Nader wordt gemeld, dat Ben Joessef en zijn gezinsleden Maan dag te 10.15 uui' per auto in het Golfhotel zijn aangekomen. Zij zullen hier, op kosten van de Franse regering verblijven. Het weelderig ingerichte hotel, dat in een park ter oppervlakte van vijftig hectare staat, met uit zicht op zee, werd Zondag j.l. met het oog op Ben Joessefs komst, heropend, na enige tijd gesloten te zijn geweest. De ex-sultan zal zijn intrek nemen in kamer 5, waar mevr. Churchill in de afgelopen zomer verblijf heeft gehouden. Op de eerste verdieping is een eetkamer voor 25 personen inge richt. Voor de ex-sultan en zijn gezinsleden.is een televisie-toestel geplaatst. Volgens „Paris Presse" heeft Ben Joessef te Nice in het Ara bisch tegenover de leden der Ma rokkaanse afvaardigingen ver klaard: „Ik wens de Marokkaan se troon zo spoedig mogelijk weer te bestijgen". Beauvallon is een klein dorpje, met ongeveer driehonderd inwo ners. Het is één van de rustigste oorden van de Franse Rivièra. Er bevinden zich geen restau rants, bars en zelfs geen benzine pompen in deze „vredesoase". De vier leden van de Marok kaanse troonraad en hun raad gevers zijn Maandag per vlieg tuig uit Marokko naar Parijs vertrokken. PINAY ZAL BEN YOESSBF ONTVANGEN. Antoine Pinay, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, die Dinsdag voor een dag uit Genève in Parijs aankomt, zal in de loop van de ochtend ex-sultan Mohammed Ben Yoessef van Ma rokko ontvangen. MAROKKO. Het Marokkaanse stadje Settat, 73 km ten Z. van Casablanca, is overstroomd. Er zijn tot nu toe 23 stoffelijke overschotten ge borgen, doch bekend is, dat zich onder de puinhopen van inge storte woningen nog talrijke slachtoffers bevinden. HET WEER. Het weer in West-Europa wordt beheerst door een hogedrukge- bied. Tengevolge hiervan is het rustig najaarsweer. Alleen boven Schotland was iets te merken van de invloed van de oceaande pressies. Daar regende het Zon dag vrijwel de gehele dag. Door dat het hogedrukgebied in onze omgeving nog in betekenis toe neemt, ziet het er naar uit, dat het regengebied, dat bovendien belangrijk in betekenis afneemt, ons land zal kunnen bereiken. Het weer zal dan ook onder in vloed blijven van het hogedruk gebied, zodat op een aannouden van hetzelfde weertype kan wor den gerekend. medegedeeld door het K. N. M. 1. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. 'Koud. Droog weer met opklaringen en in de ochtend plaatselijk misL Weinig wind. De zelfde tempera turen als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 2 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 2.39 2.55 Terneuzen 3.14 3.30 Hansweert 3.54 4.10 Walsoorden 4.04 4.20 Nov. 1 7.35 17.16 17.45 9.18 2 7.37 17.14 18.38 10.34 3 7.38 17.12 19.44 11.38 4 7.40 17.10 20.59 12.28 5 7.42 17.08 22.19 13.07

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1