Uit de Provincie RHEUMIN TAZELAAR. ZONDAGDIENST ARTSEN KERKNIEUWS Voor de Zondag Gemeenteraad van Zaamslag. Minister Algera kondigt snelheidsbeperking van bromfietsen aan. Beu rsoverzi icht UW EIGEN ORKESTEN RADIO TERNEUZEN. AXEL. KAPELLE. OOSTBURG. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. KIESPIJN WEG! PANDA-STRIP VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER 'M Ik ben een vreemdeling op de aarde. Ps. 119 19a. tei>ar zijn tegenwoordig zeer vaal mensen, ja, het mag wel de «swurderheid zijn, die in genen dale met dit Schriftwoord instem- mmL. De dag aan de dag predikt de unzekerheid. Voortdurend is er reden tot érnstig nadenken, ais door plotselinge sterfgeval- te* de prediking wordt ver- oaten: „De mens gaat naar zijn eeuwig huis." Toch willen zeer velen niet draeken aan, noch rekenen met het kortstondige en voorbijgaan- tte van dit leven. Zij maken het dtfc hier thuis op een wijze, die turn de bouw van eeuwige taber nakelen doet denken. Hoe de- soJcen bij een sterfbed van wie hen dierbaar zijn te moede zijn, weten wij niet. Hoe het zijn zal ala de dood hen velt, durven wij niet bepalen. Het is echter de roeping van de christen, dat is van een, die een beter vaderland zoekt, om gedurig weer het lied der vreem delingschap te doen horen. Om te reizen als een vreemdeling, naet het aangezicht naar de Gods stad gericht. Ja, het is niet alleen de roeping, het is ook de zalige troost van Gods kinderen, dat op deze verzondigde aarde onze blijvende woonstede niet is. Wjj mogen wel nimmer trachten samen te gaan met de kinderen dezes tijds, die aan geen toe komst denken. Zalig in hope, tnoeten wij, door onze kalme taMjdschap en vrede, stille predi kers zijn in de wereld. Vit verdrukkingen gekomen, Pelgrims op de weg van 't kruis, Staan zij nu, Gods naam aan ['t voorhoofd, Voor Gods troon in 't Vaderhuis. 'Vit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) W EIGEN PROGRAMMA'S! OEST ZE NAAR UW WEWSCHEN m ONZE COLLECTIE PRACHTPLATEN M0B0STM1 TEL.7361 TERNEUZEN Mutatie. By besluit van de staatssecre taris van Financiën is, met in gang van 7 November a.s., de heer A. Bliek, werkzaam ter in spectie der invoerrechten en ac cijnzen alhier, tijdelijk gedeta cheerd aan de douaneschool te Amersfoort tot het volgen van een cursus voor de buitendienst. Verkeersongeval. Gistermiddag te 1 uur had een aanrijding plaats bij het kruis punt WilhelminastraatJuliana- straat, doordat de heer v. d. V. met zijn auto rijdende in de Sin- gelweg in de richting van de Ju- lianastraat, geen voorrang ver leende aan de auto bestuurd door de heer C., hoewel ter plaatse een stopbord staat. De aanrijding bleef beperkt tot geringe schade aan beide auto's. Vogels beschadigen het fruit. In de Zeeuwse fruitboomgaar den is op het ogenblik een vogel invasie aan de gang. Waar er nog appels aan de bomen hangen zijn grote zwermen spreeuwen geko men om zich te goed te doen aan deze vruchten. Daarnaast zijn er ook veel Vlaamse gaaien. In verschillende boomgaarden is het zó erg, dat de kwekers een speciale vogelkeerder in hun boomgaarden moesten zetten om de vogels te verjagen en deze heeft meestal lang geen gemak kelijke taak. De meeste fruitkwe kers zijn wegens deze vogelscha- de met man en macht bezig om de laatste appels te plukken. De dieren zullen hun vernielend werk daarom niet lang meer kun nen doen, want de fruitpiuk schiet flink op. Vroeger had men nimmer last van de vogels in de appelboomgaarden. Het vorig jaar echter is het begonnen en het lijkt of de dieren de smaak van de appels te pakken hebben gekregen, want nu is het zeer erg op sommige plaatsen. De schade, die er door aangericht kan worden is groot, want deze vogels pikken her en der in de vruchten en deze zijn dan prac- tisch waardeloos geworden. Voor al de mooi gekleurde exemplaren zoals Jonathan en Golden Deli- Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen worden waargenomen door dokter Th. Bos, Tel. 2303. Apotheek open: Hamann, Noord straat 69. I cious schijnen bijzonder in de I smaak te vallen. In de Maandag gehouden ver- in overweging met klem Mlddel- Be minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft Vrijdagochtend in zijn openings toespraak tot de dertiende ver- keersdag van de K.N.A.C. in het karhaus te Seheveningen aange kondigd, dat overwogen wordt, de snelheid van bromfietsen ge- fijk dat in Hui Island en Frank rijk reeds het geval is, tot 40 km 9«r uur te beperken. De minister zeide contact te hebben opgenomen met het be drijfsleven in de vorm van het bestuur van de R.A.I. Daarbij ■heeft hij een door hem zeer ge waardeerde bereidheid van het bedrijfsleven ontmoet, om eige ner beweging in productie en import van bromfietsen rekening te houden met een snelheidsbe perking. Daarbij, zo zeide minister Al geréi, zal wellicht een maximum snelhend. welke dan 40 km zou moeten zijn, niet kunnen worden ontbeerd. Voorts dient te worden voorkomen, dat bromfietsen op de weg worden gebracht, wier vermogen uitgaat boven de door hei bedrijfsleven aanvaarde snel heidslimiet. De onveiligheid van het ver keer. o zeide minister Algera, geeft nog steeds reden tot grote «org. Van 1953 af tot 1955 nam het autoverkeer in Nederland net ongeveer 30 procent toe. Dit moet voor iedereen duidehjk zijn: dat het niet mogelijk is ons we gennet in gelijke mate te verbe- ieren en uit te breiden, zo zeide de minister. „Ik acht het niet billijk", zo zei mr. Algera. ,.dat op het onlangs te Rome gehouden tweede we reldcongres van de internationa le wegfederatie en het conclude ren van dit feit, het verwijt werd verbonden, dat in bijna elk land Ier wereld de wegenbouw min of meer heeft gefaald. Op dat zelfde congres werd medegedeeld, dat in de Verenigde Staten een auto ■jq een grote stad tijdens de spits uren geen grotere gemiddelde snelheid kan behalen dan ruim T km per uur en dat men blij is up de Amerikaanse wegen met «en vrachtauto een gemiddelde snelheid van 25 uur te kunnen bereiken. Zo is het geloof ik in Nederland nog niet, doch ook hier zal men zich moeten wen nen aan de gedachte, dat, blijft het motorverkeer een zodanige stijging vertonen, in de toekomst de afwikkeling van het verkeer minder vlot zal verlopen dan in tiet verleden het geval was. Hier- mele wil ik bepaald niet zeggen" zo zeide de minister, „dat ook maar iets dat zweemt naar een langzaam-aan-politiek ten aan zien van de wegenaanleg ver keerstechnisch verantwoord zou zijn, doch ik mag toch niet nala ten erop te wyzen, dat de rijks waterstaat met de beschikbare middelen en krachten doet wat mogelijk is om het rijkswegennet aan de behoefte van het verkeer aan te passen", aldus de minis ter van Verkeer en Waterstaat. De R.A.I. over de snelheids beperking voor bromfietsen. Naar aanleiding van de mede delingen van minister Algera, over het beperken van de snel heid van bromfietsen tot 40 kilo meter, wordt van de zijde van de R.A.I. gezegd, dat dit een zeer in grijpende maatregel is. Fabri kanten en importeurs hebben in middels besloten om in het be lang van de verkeersveiligheid reeds bij de constructie van de in de handel gebrachte bromfiet sen de mogelijkheid te bereiken, de snelheid te beperken tot 40 kilometer per uur. Deze maat regel zal in het komende voor jaar merkbaar worden, wanneer de technische voorbereidingen van de nieuwe modellen zyn vol tooid. De controle op de naleving van deze onderlinge afspraak zal bij de R.A.I. berusten. Of deze regeling consequenties heeft voor de bestaande type-keuring is op het ogenblik niet te bezien. Het aantal in gebruik zijnde rijwielen met hulpmotor in ons land be draagt volgens de gegevens van de R.A.I. ruim een half millioen stuks. Veel uien voor West-Duits- land. Door de vraag naar uien voor de West-Duitse markt (ook En geland is thans weer een belang rijke afnemer) is de prijs van uien thans opgelopen tot 19 20 ct. per kg. Voor de export-ge schikte middelkwaliteit. De aanvoer op de uienveilin- gen is over het algemeen nog niet van grote omvang. De kwaliteit der uien is wel goed. Ongeveer de helft van het kwantum uien, dat wekelijks wordt geëxporteerd, gaat naar West-Duitsland. Dit blijkt uit de exportcijfers van de laatste' we ken. Zo werden in de periode van 26 September tot 2 October in totaal 4.059 ton uien geëxpor teerd. Hiervan ging 2310 ton naar West-Duitsland en 1515 ton naar Engeland. Verdfer 44 ton naar Afrika, 55 naar België en Luxem burg, 31 naar West-Indië, 99 naar Zweden en 5 ton naar Noorwe gen. In de periode 2 tot 8 October bedroeg de totale Nederlandse uienexport 3188 ton, waarvan naar West-Duitsland 2008 ton, Engeland 981 ton, Afrika 31 ton, Midden Amerika 5 ton, België en Luxemburg 45 ton, Frankrijk 5 ton, West-Indië 30 ton, en Zwe den 83 ton. Van 9 tot 15 October beliep de totale uienexport een kwantum van 4281 ton. Hiervan 2076 ton naar West-Duitsland, 1860 naar Engeland, 96 naar België en Lu xemburg, 94 naar Zweden, 7 naar Frankrijk, 97 naar Afrika en 51 naar West-Indië. Algemene vergadering Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Oostburg. Onder grote belangstelling werd Donderdagmiddag in hotel „De Eenhoorn" een algèmene verga dering gehouden van bovenge noemde vereniging. Mevr. W. van Veenvan Lo- ghem sprak in haar openings woord over het 25-jarig bestaan der bond, dat in de Haagse Hout- rusthallen gevierd werd. Met de wens uit te spreken, dat het de bond in de komende jaren even goed mag gaan als tot heden, opende mevr. Van Veen de by- eenkomst. Verschillende cursussen zullen de komende winter georganiseerd worden, o.a. een pitriet- en kook cursus te Oostburg. Te Breskens zal een cursus K. en O. georga niseerd worden. Naar de provinciale vergade ring werden afgevaardigd de da mes D. Luteijn en C. S. Salomé. Na het aanbieden van verver singen volgde een gezellig sa menzijn, waarop het 25-jarig ju bileum feesteiyk herdacht werd. Geslaagde Crochetavond. Voor de derde maal werd te IJzendijke de door de winkeliers vereniging „Ons Belang" aange boden crochetavond gehouden. Ook nu weer was de grote zaal van het jeugdgebouw tjokvol. De bekende radio-conferencier Jan de Cler zorgde voor de vrolijke noot in deze buitengewoon goed geslaagde avond. De uitslag was: Accordeon: 1. Marijke Hendrik- se, IJzendijke, 44 pnt, le pr.; 2. Tonny Marteijn (13 jaar), IJzen dijke, 40% pnt, le pr.; 3. Corrie Vermeulen, Terneuzen, 40 pnt, le pr.; 4. Cor Salomé, Groede, 40 pnt, le pr.; 5. Jopie de Bock, Ter- neuzen, 37% pnt, 2e pr.; 6. Tiny van Seijen, IJzendijke, 30% pnt, 3e pr. Zang: 1. Frans de Baere, Sluis, 42 pnt, le pr.; 2. Rie de Kraker, IJzendijke, 42 pnt, le pr.3. Suus Neijssen, IJzendijke, 39 pnt, 2e pr.; 4. N. van Poemelen, Adegem, 37 pnt, 2e pr. 5. P. Leenhouts, Oostburg, 34% pnt, 3e pr. Zang duo's: 1. S. Neijssen en K. Bogte, IJzendijke, 37% pnt, 2e pr.; 2. J. Versprille en P. Barra, Oostburg, 36% pnt, 2e pr.; 3. J. van Poemelen en M. Houwenhuij- ze, Eekloo, 30 pnt, 3e pr. Herbenoeming burgemeester. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 November a.s. tot burgemeester van Zaamslag her benoemd de heer H. D. Trimpe. GEREFORMEERDE KERK (onderh. Art. 31 D.K.O.) Aangenomen naar Leerdam door Ds. K. Deddens te Hoek. gadering van de gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Nadat de voorzitter de verga dering door het uitspreken van het gebedsformulier had geopend, en de notulen van de vorige ver gadering waren goedgekeurd, werden de ingekomen stukken behandeld. De begroting 1956 der zangver. „Zingt den Here een nieuw lied" en van de Chr. bewaarschool, werden in handen gesteld van de commissie van onderzoek reke ning en begrotingen. Op voorstel van B. en W. werd het verzoek van de stichting „Het Nationaal Rheumafonds" om een subsidie van 1 cent per inwoner, hetgeen een bedrag van pl.m. 34 zal vor deren, z.h.s. ingewilligd. Voorts deelde de voorzitter me de, dat alsnog een verzoek was ingekomen van de muziekvereni ging „De Volharding" om een derde lokaal van de openbare lagere school ter beschikking te willen stellen voor haar uitvoe ring in de Kerstweek, welk ver zoek door B. en W. is ingewilligd. Van de rechtskundig adviseur van de firma Huberts, de aan- neemster van de teerweg van Zaamslag naar de Reuzenhoek, is een schrijven ontvangen om de tussen zijn cliënt en het ge meentebestuur gerezen geschil door een schikking te doen beëin digen en zulks vóór 31 October a.s. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. hierop niet wensen in te gaan. De heer De Kraker ziet in ge noemd schrijven niet meer dan een dreigement. Genoemde firma is hier geen onbekende, daar ook het bestuur van de Grote Huis- senspolder moeilijkheden bij de uitvoering van door haar aange nomen werken heeft ondervon den. De heer De Visser vroeg of men geen contact heeft opgeno men met de arbitragecommissie of een rechtskundig advies heeft ingewonnen. De voorzitter ant woordde, dat zulks niet het ge val was. Ter secretarie is als volontair te werk gesteld, de heer A. Die- leman uit Axel. De bouw van de schuurtjes met toebehoren aan de 12 woningen in de Axelsestraat is gegund aan de laagste inschrijver voor een bedrag van 17.000. Z.h.s. werd het voorstel van B. en W. tot wijziging van de bouw verordening aangenomen. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om, ge zien de onbevredigende gang van zaken, uit de Schoolartsendienst Zeeuws-Vlaanderen te treden. B. en W. zien wel de mogelijkheid de Schoolartsendienst voor deze gemeente zelf te regelen. De uit treding kan echter slechts ge schieden onder goedkeuring van Ged. Staten en na het verstrijken van een jaar van de goedkeuring. De heer Florussen vroeg of er van de zijde van B. en W. pogin gen waren aangewend om een betere regeling te verkrijgen. De heer De Kraker kon deze vraag van de heer Florussen niet begrijpen. De heer Florussen antwoordde, dat het slechts zijn bedoeling was meer inlichtingen over deze dienst te ontvangen. De heer De Visser kon zich volkomen verenigen met het voorstel van B. en W. Het is be droevend wat deze dienst voor de gemeente te betekenen heeft. De gemeente verleent een behoor lijke bijdrage en mag daarvoor ook een behoorlijk functionneren van deze dienst eisen. Het zal veel meer resultaat opleveren als B. en W. voor de verzorging hiervan een regeling treffen met de plaatselijke doktoren. De voorzitter merkte op, dat ook andere gemeenten dezelfde ervaring hebben als Zaamslag. Z.h.s. werd besloten tot uittre ding van de gemeenschappelijke regeling Schoolartsendienst. Alsnu werd overgegaan tot be handeling van de gemeentebe groting 1956. Daar geen algemene beschou wingen werden gehouden had de behandeling der begroting een vlot verloop. By de post kosten badinrichting zeide de heer De Visser te heb ben bemerkt, dat het bezoek aan deze inrichting zich in dalende lijn beweegt. De voorzitter antwoordde, dat het aantal vaste bezoekers vrijwel gelijk blijft. Bij behandeling van hoofdstuk V (Volkshuisvesting) merkte de heer Florussen bij cie post exploi tatie woningwetwoningen op, dat in deze gemeente geen behoefte bestaat aan woningwetwoningen, aangezien hier niet door een ieder gebruik van kan worden ge maakt. Er is wel gebrek aan huurwoningen. De heer De Visser gaf B, en W. burg er op te wijzen, dat er in Zaamslag evenveel behoefte aan bouwvolume is als in andere ge meenten. Zeer veel arbeiders vin den werk in de nabijgelegen indu strieën. Als Zaamslag ten achter gesteld wordt, zal het nog zover komen, dat jonge arbeiders uit deze gemeente zich in andere ge meenten moeten gaan vestigen om aan een woning te komen. De heer Florussen wees hierbij nog op de krotwoningen, waarin door gebrek aan bouwvolume, nog tal van gezinnen genoodzaakt zijn te wonen. De heer De Visser merkte op, dat het niet meer dan billijk zou zijn, dat bij opruiming van een krotwoning, de nodige bouwvolu me zou moeten worden verleend om een nieuwe woning te bou wen. De voorzitter zeide toe, dat B. en W. alles in het werk zullen stellen om voor Zaamslag meer bouwvolume te krijgen, daarbij rekening houdend met de in de ze raad gehouden besprekingen, want het is inderdaad zó, dat de toegewezen bouwvolume volko men ontoereikend is. By de post kosten van de ha ven zeide de voorzitter, dat voor schepen het havengeld van 8 cent per ton is gebracht op 10 cent per ton, waardoor dit jaar 100 meer havengeld is ontvangen. Bij de post ontvangst rioolbe lasting werd erop gewezen, dat de kosten van de nieuwe riolering ƒ52.000 hebben bedragen. Teneinde deze uitgaaf te be strijden, was het noodzakelyk de rioolbelasting te verhogen. Deze werd gebracht op resp. 5, 7,50, 10 en 15 per jaar, waar door een jaarlijkse opbrengst wordt verkregen van 3400. De heer De Feijter merkte op, dat het een prachtige regeling is, vooral voor de bewoners van klei nere woningen. Bij de post huur van gronden merkten B. en W. op, dat de des tijds in de Polderstraat ten behoe ve van het uitbreidingsplan aan gekochte grond bij de heer J. de Klerk in gebruik is en de pacht hiervoor 47,50 per gemet is. Voorgesteld werd deze grond met ingang van 1 October 1956 opnieuw aan hem te verpachten voor 57 per gemet, met eventu ele vergoeding van de daarop staande vruchten, indien de ge meente de grond nodig heeft voor woningbouw. Bij de post kleding- en rywiel- toelagen werd voorgesteld de ge meentebode een rijwieltoelage toe te kennnen van 40. De heer Koster verklaarde zich tegen deze begrotingspost, daar de gemeentewerklieden evenmin een toelage hiervoor ontvangen. Bovendien zijn de salarissen niet aan de lage kant. De heer De Feijter zou deze post willen handhaven. In stemming gebracht werd deze post van de begroting afgevoerd met 8 tegen 3 stemmen. Vóór het toekennen der rijwiel- vergoeding stemden de heren De Feyter, Florussen en Serrarens. Bij de post onderhoud en aan koop meubelen informeerde de heer De Feyter naar vernieuwing van het meubilair op de secreta rie. De voorzitter antwoordde, dat dit inderdaad wel nodig is, doch dat het niet in de bedoeling ligt hiertoe voorlopig over te gaan. Bij de post aanplakken en om roepen wees de heer Florussen er op, dat nu er in de kom geen bomen meer staan, het wel wen selijk zou zijn, dat er aanplakbor den werden geplaatst, zulks in verband met de in 1956 te houden verkiezingen. De heer De Visser merkte op, dat als men overeenkwam om niet te plakken, deze borden ge mist konden worden. De voorzitter zeide, dat het plaatsen van borden nogal onkos ten zou meebrengen. Bij de post presentiegeld leden stembureau antwoordde de voor zitter op een vraag van de heer Faas, dat het presentiegeld van 10 per lid per dag zeker niet te veel is. By de post onderhoud lantaarns en verdere kosten straatverlich ting wees de heer De Visser er op. dat de verlichting in de kom nogal te wensen overlaat. Vooral is dit het geval op Plein Noord en in de Neuzensestraat. Daarte genover staan de palen in de hoofdstraten dicht op elkaar. De heer Florussen was van me ning, dat de lampen te zwak zijn. De heer De Visser merkte op, dat in de Neuzensestraat de licht punten 150 meter uit elkaar staan. Bij de post schooltandverzor-, ging gaven verschillende leden te kennen tegen deze post te hebben gestemd. De uitgave hiervoor be draagt ƒ450, berekend naar 150 leerlingen 3. Ook Mijn pijn.,* mrèg Hij had toch zo'n kiespijn, kleine Jantje! Maar nu straalt z'n hele snuitje, want die akelige pijn is zo-maar op de loop gegaan voor een half Rheumientje - u weet wel van Brocades! Vol ontzag kijkt Jantje naar het bekende rode buisje van Rheumin. Als hij groter was zou hij zeggen en kost maar 65 cent per buisje van 20 tabletten „Een hoogst onpretti ge situatie!' moppert Joris Goedbloed, als zijn voor wielen al op het eerste spoor staan en hij op een ander spoor een trein met een Isneltreinvaart ziet naderen! „Betekent dit de ondergang van het Huis Goedbloed? Neen, drie werf neen! Luctor et la- bora! zoals wij Latinisten zo treffend opmerken in zo'n geval!" Een fikse draai aan het stuur en nu maar zien, wie het eerste aankomt. Dat was allemaal niet nodig geweest, als Joris had uitgekeken, want hij vele onbe waakte overwegen staan knip- perlichten, net als hier. Een groen knipperlicht betekent: de overweg is veilig. Rood knipper licht betekent: De overweg is niet veilig! Stoppen! En ais die knipperlichten soms defect zijn, is er altijd nog een oranje licht, dat niet knippert, maar waar schuwt: Kijk uit! Let op! Bij de post destructie van vee en vlees gaf cie heer Koster in overweging de overeenkomst met het destructiebedrijf N.V. Gekro te beëindigen. Na bespreking werd besloten deze post te handhaven. Bij de post kosten gemeen schappelijke technische dienst merkte de heer Florussen op, dat de bijdrage aan de Centrale dienst bouw- en woningtoezicht in Oost Zws-Vlaanderen weer al hoger geschat wordt en infor meerde in verband hiermede naar het genomen raadsbesluit om uit deze dienst te treden. De voorzitter antwoordde, dat nog steeds gewacht wordt op de beslissing van Ged. Staten. Enige leden wezen op de toe stand bij de gesloopte woningen in de Axelsestraat, waar het een broeinest is voor ongedierte. Gevraagd werd of de gemeente werklieden deze puinhoel niet kunnen opruimen. De voorzitter antwoordde, dat het puin op particulier terrein ligt. De heer De Visser gaf in over weging er een stortverbodbord te plaatsen. De heer Florussen zou die hui zen daar finaal willen opruimen. Het is daar er grote bende. De voorzitter zeide toe, deze zaak te zullen onderzoeken.. Bij de post onderhoud wandel plaatsen en plantsoenen wees de neer Florussen op de aanwezige heesters, welke veel te hoog zijn uitgegroeid. De voorzitter gaf te kennen, dat deze, waar nodig, gesnoeid zullen worden. Bij de post kosten van de haven deelde de heer Florussen mede, dat het uitdiepen zeer onregelma tig heeft plaats gehad. De voorzitter antwoordde, dat niet gebruik was gemaakt van een baggermolen, zulks in ver band met de kosten, welke nu al 9000 hebben bedragen. Overi gens zullen door de getijden de oneffenheden in de bodem wel verdwijnen. Bij de post uitgaven bedoeld in art. 13 der L. O.-wet 1920, deelde de voorzitter mede, dat het be stuur der Ver. voor Chr. Volks onderwijs verzocht heeft de bij drage van de gemeente voor het vervoer van schoolgaande kinde ren van 25 op 50 te brengen. De heer Van Hoeve wees er- op, dat het onderhouden van deze dienst de vereniging veel geld kost. Zij betaalt thans voor de autobusdienst ƒ1000 méér dan vroeger voor de paardenbus. De heer De Visser wenste de bijdrage van de gemeente op 40 te handhaven, de vereniging moet uiteindelijk zelf voor het vervoer zorgen. De voorzitter zeide, dat de bij drage van de gemeente gezien moet worden als een tegemoet koming in de kosten. De ouders moeten er ook aan bijdragen. De heer Florussen verklaarde zich tegen deze post, waar de heer Faas aan toevoegde, dat in de toekomst de kinderen wel met een vliegmachine kunnen worden afgehaald. De heer Koster zeide voor toe kenning van het gevraagde be drag te zijn. Van de ouders kan niet méér gevraagd worden en het schoolbestuur heeft ook al met de steeds stijgende uitgaven te kampen. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W., om de bij drage tot 40 per kind te ver hogen, aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heren Koster, Van Cadsand en Van Hoeve, die de bijdrage op 50 per kind ge steld wensten te zien. De verdere posten dei' begro ting gaven geen aanleiding tot bespreking, waarna de gemeen tebegroting werd vatstgesteld voor de gewone dienst op een ontvangst van 323.981,34 en uit gaaf van 351.981,34 alzo met een tekort van ƒ28.000. De kapi- taaldienst sloot met een nadelig saldo van 114.765,87. Bij de omvraag informeerde de heer Van Cadsand naar het voet padje langs de woningen op het Veer en de heer Serrarens naar de bouw van het nieuwe post kantoor. De heer Faas zeide op een mid denstandsvergadering vernomen te hebben, dat er wat het bouw volume betreft geen medewer king was van het gemeentebe stuur. Men had voldoende toewij zing kunnen krijgen voor 't bou wen van 20 woningen, doch men wenste hiervan geen gebruik te maken, zodat dit bouwvolume aan ander gemeenten is toege wezen. De voorzitter ontkende zulks ten sterkste en gaf over de oor sprong van dit praatje een uit voerige toelichting. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten door het uitspreken van het gebeds formulier. Nobelprijs voor literatuur De Nobelprijs voor literatuur voor '55 is toegekend aan de IJs landse roman- en toneelschrijver Halldor Kiljan Laxness, een 53- jarige pro-communistische au teur en lid van de wereldvredes- raad. De prijs, ter waarde van 190.214 kronen, werd toegekend door de Zweedse academie, een instituut dat gevormd wordt door achttien vooraanstaande Zweedse lette - kundigen. De uitreiking van de cheque en bijbehorende gouden medaille zal op tien December door koning Gustaaf geschieden. Geen verdere koersdattng. Gelet op de wederom gedrukte stemming in Wallstreet had men zich hier op een wederom flauwe markt voorbereid, zulks te meer nu gistermiddag een belangrijke executie van effecten plaats vond waarvoor zeer grote belangstel ling bestond. De executielijst be vatte niet minder dan 180 num mers afkomstig uit een boedel. Het officiële verloop van de markt viel betrekkelijk mee, hue wel de beurs weinig houvast bood en de internationale soorten sterk fluctueerden, waarbij zij over het algemeen wederom be neden het slotpeil van Donderdag bleven. Scherpe koersverlieaan. zoals Donderdag en op andere dagen werden geconstateerd, [kwamen gisteren evenwel Jhtei voor. Voor zover koersdalingen in de leidende fondsen ontston den, bleven deze toch tot enkele punten beperkt. A.K.U. b.v. opende zelfs iets hoger op 320, liep achteruit tol 315 om vervolgens weer aan te trekken. Zo ging het ook met de andere hoofdfondsen. Het ver schil tussen de oude en nieuwe aandelen Philips bedroeg circa 15 proeent (resp. 326 en 311). Unilever bewoog tich om de vo rige koers, evenals Kon. OKe. maar de affaire had weinig em het lijf. Scheepvaartpapieren waren iets in herstel onder leiding van Holland-Amerikalijn, nu het con tract voor de nieuwe Statendam definitief is getekend en de Rot terdamse Droogdok mij de »p- dracht heeft ontvangen. De aan delenkoers van laatstgenoemde onderneming reageerde nauwe lijks, aangezien die order geen verrassing meer is. Wederom wisten cultuurfond sen zich goed te handhaven. De affaire bleef in het verdere ver loop gering en zelfs Nederlander staatsfondsen boden nauwelijks stof tot bespreking. Zij handhaaf den zich op het vorige peil. Prolongatie 2% procent. NABEURSKOERSKN. Kon. Olie: 577—584% slot 584% (578) A.K.U.: 316—319% slot 319% (317% Philips: 324—328 slot 328 (325%) Unilever: 442445% slot 445% (443%) Nw Philips 312—316 slot 316 (313) GOOP. VRUCHTEN VEILING ZEEUWSCH-VLAANDERHN TERNEUZEN. Veiling van 28 October. Per 100 stuks in guldens: Sla 4- -8.80. Petr stuk in centen: Bloemkool A 47, B 29—39, C 19—32; Knolsel derij 514. Aardappelen: Bintjes I 10.50. Per kg in centen: Andijvie 9— 18; Kassnijbonen 151—155; Kro ten 914; Rode kool 411; Sav. kool 1521; Witte kool 2; Breek peen II 510; Prei 19—26; Sprui ten 50; Tomaten A 45- -60, C 31. CC 21; Uien 8—15. FRUIT. Per 100 kg in guldens: Appe len: Cox Orange Pippin AAA 66 -69, AA 68.50—71, A 67.30—69, B 5357; Goudreinetten A 42- 44, B/C 46.40—38.10; H grof 36.30 —39, H I 34.30; H II 24, K 26.40 30 F 2025; Jonathan AA 51.50—55, A 48—51, B 45—49, C 40.40—42, H grof 38.50--43, H I 30.40—32, H II 24.40—26, K 30.50 35, F 2125; Lombart Calville A 40.40—43, B/C 32.40, H grof 35.30, H I 34—36, H II 20.20; Zoe te appelen F 2228; Overige soorten 15—20; Val 819. Peren: Beurré Alexander Lu cas A 54—56, B 43.9045.30, H grof 48.30, H I 41.40, H II 19—21, K 25—28, F 15—18; Comtesse de Paris F 1417; St Rémy K 16 18, F 1517; Zwijndrechtse wijn peer K 2227; Overige soorten 6—24. Druiven II 8397.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2