Geen reden voor een glimlach Be tweede dag van het Koninklijk bezoek aan Paramaribo Westelijk plan ingediend WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN GENÈVE BEZOEK AAN DE JAARBEURS ZATERDAG 29 OCTOBER 1955. 10e Jaargang No. 3598. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Marokkaanse troonraad spoedig naar Frankrijk Het bezoek van Dulles aan Zuid-Slavië Leden van de Staten van Suriname krijgt Faure vertrouwensvotum Boodschap van Eisenhower Westelijke nota's san Sowjet-Un;e de Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redact/.e-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Aërea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 «ur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 usr. Dai en een volksstemming uit geschreven, die voor de keizer allesbehalve gunstig is. De onrust in het Midden-Oos ten duurt voort. Schepen met wapenen uit Tsjecho-Slowakije nu in Cairo aangekomen HET resultaat in het Saargebied heeft niet verrast, al is de meerderheid van degenen, die neen gezegd hebben, iets groter uit gevallen dan gedacht. De Saarlanders mogen zich Duits in hart en nieren noemen, zij zijn typische grenslanders, die hun voedsel zoe- ke» daar, waar het in de allernaaste toekomst gelegen is. Dit ietwat m ualro aangeKUIIlen, kortzichtig begrip, gevoegd bij de terreur-propaganda, die ditmaal cn ^et wej vast te staan, dat Saoedi-Arabië ook bediend zal worden. De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken Sharet is naar Parijs gevlogen om er met de Westelijke grote drie te overleggenIsraël wil nu meer wapenen om het evenwicht te handhaven en tevens een vei ligheidswaarborg van Amerika of van de grote drie. Syrië heeft een pact met Egypte gesloten, hetgeen gezien zijn ligging nogal gevaarlijk lijkt en waardoor het zich dus tegenover het pact Turkije-Irak heeft gesteld, ondanks dat dit (haast in nog sterker mate dan in 1934) werd gevoerd, heeft zeker invloed gehad op het resultaat, al zijn de cijfers zodanig sprekend, dat noch de Europese Commissie van Toezicht, noch de Westeuro- pese ministerraad een beslissing zal nemen, die de Europeïsering va* het Saargebied inhoudt. Adenauer's laatste opwekking tet de Saarlanders: wees wijs en stem ja, heeft wellicht nog enke le honderden bekeerd, maar op «ie grote massa heeft zij geen invloed gehad, omdat men in te sterke mate had toegelaten ook zijn persoonlijkheid en de op rechtheid van zijn gevoelens te denigreren. Daarbij komt, dat het merendeel der Saarlanders niet heelt begrepen waarom het in werkelijkheid ging. Zij hebben i* deze stemming een gelegen heid gezien om trouw te betonen aaa Duitsland, dat nu weer in opkomst is, en ook de gelegen heid om van minister-president htofmann af te komen, wiens verdiensten zij pas later objec tief kunnen erkennen. Gezien de psychologie van het Saarvolk ware het verstandiger geweest èn deze volksstemming veel spoediger na het Parijse accoord van 1954 te houden èn in elk ge val de Commissie van Toezicht veel eerder te benoemen, gelijk in 1934 het geval was. Voorlopig ziet het er naar uit alshf de gemoederen in het Saar- geWed, ondanks het aan de nazi's herinneren geschreeuw, zich vrij rustig zullen houden; merkwaardig is reeds het ver schil in de speeches van Schnei der, de felle vroegere Nazi, en Ney, die als overtuigd Saar- en grenslander sprak. Hofmann is heengegaan, zijn opvolger, objec tieve persoonlijkheid, verschijnt in de Landdag. TROOST VAN TWEE. Het is een goed teken, dat de F*anse minister-president Faure en Adenauer onmiddellijk vriend schappelijke telegrammen heb ben gewisseld, en het is wellicht een gelukkig toeval, dat Pinay te Parijs temidden van zijn Wes telijke ambtgenoten verkeert. Deze kunnen er hem toe bren gen om de uitslag zakelijk le bezien en te (begrijpen, dat al zal het wellicht tijd vergen voordat nieuwe besprekingen worden ge opend, toch een zonder meer te rugkeren tot de status quo van véór de erkenning der pro-Du Lt- se partijen niet wel mogelijk is. De Saarstemming moge voor Frankrijk economisch van groot belang zijn de Frans-Duitse verbondenheid is voor geheel West-Europa veel belangrijker. De Westelijke grote drie heb ben te Parijs overleg gepleegd over de te Genève ter conferen tie der vier ministers van Bui tenlandse Zaken te volgen ge dragslijn en zijn het, naar men algemeen aanneemt, volkomen eens geworden. Foster Dulles heeft eerst te Rome de Italiaan se regering bezocht, die het op het ogenblik niet gemakkelijk heeft en is vandaar met Marti- de minister van Buitenland se Zaken, teruggekeerd, omdat Italië meer directe zeggenschap in de NATO wil hebben nu door de neutralisering van Oostenrijk Italië zoveel meer militair wordt bWotgesteld. ONAANVAARDBARE GLIM LACH. Wat de Russen zullen voor stellen, weet niemand en zelfs de veel besproken vraag of Molo- t«w te Genève zijn belangwek kende carrière zal beëindigen, heeft geenszins een positief ant woord ontvangen. Amerika, te oordelen èn naar de uitlatingen van Foster Dulles èn van Nixon, is niet bereid de politiek van de glimlach van Riusland verder te aanvaarden, indien tegenover de woorden geen daden staan. In Engeland is men reeds geruime tijd onge rust, dat de ontspanning slechts ten voordele van Rusland is ge weest. Frankrijk heeft nauwe lijks tijd om bepaalde projecten voor Genève op te stellen. Dit te «neer, omdat de ontwapening te New York, ondanks de aan drang, die de Russen maakten, tot niets is verlopen. »j, die zich ook in ons land zo uiterst ongerust maakten over de Amerikaanse en Engelse veiligheidsplannen, die met zich zouden brengen, dat Amerika West-Europa in de steek liet, behoeven nog niet al te ongedul- (ttg te zijn. Het kan er van ko men, vooral indien Frankrijk met zijn verwarring en Enge land met zijn ontwapening voort gaat, maar er waait op dit ogen blik in Amerika een andere wind. De conferentie zal 3 A 4 weken duren en er zal voor de Russen, zelfs al wordt zij achter gesloten deuren gehouden, gele genheid bestaan om propaganda de ondersteuning vindt van te maken. I Engeland, en ook van Perzie en In Frankrijk heeft Faure, r.a Pakistan. De toestand in het zijn nieuw succes in het debat Midden-Oosten lijkt daarom voor om Algiers, de Marokkaanse troonraad in werking gesteld, ook al is de Istaqlal niet voldaan. Pinay heeft aan de Spaanse ambassadeur een nota overhan digd, waarin nog eens geprotes teerd wordt tegen de z.i. te ge ringe voorzorgsmaatregelen, die Spanje neemt om te verhinde ren, dat vanuit Spaans-Marokko het verzet in het Rif-gebergte wordt gesteund. WAPENS VOOR DE ARABIEREN. In Indo-China heeft Diem, ge lijk te verwachten viel, niet be rust in zijn afzetting door Bao- Israël niet zo gevaarlijk als het wel schijnt, maar de inmenging van Sowjet-Rusland en zijn satellieten kan allerlei mogelijk heden met zich medebrengen. Deze winter zal volgens een voorspelling van prof. A. Baur niet koud worden. De prof., die zich specialiseert op het gebied van weervoorspellingen over lan ge perioden, heeft gezegd, dat deze zomer een toenemende acti viteit van zonnevlekken is waar genomen. Dit betekent, dat de winter zacht zal zijn. Vrijdagochtend heeft de Marok kaanse troonraad na een bijeen komst, waarbij aanwezig waren de resident-generaal en de kabi netsformateur, een communiqué uitgegeven, waarin wordt aan gekondigd, dat de troonraad zich binnenkort naar Frankrijk zal begeven om zijn opwachting te maken bij sultan Sidi Moham med Ben Joessef en zich in ver binding te stellen met de Franse president en de Franse regering teneinde hen op de hoogte te stellen van de huidige toestand in Marokko. President Tito en de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Dulles, zullen van ge dachten wisselen over de huidige politieke toestand wanneer zij op 6 November bijeen zijn, aldus heeft een woordvoerder van het Zuidslavische ministerie van Buitenlandse Zaken Vrijdag medegedeeld. Het bezoek van Dulles, waartoe hijzelf het initia tief genomen heeft, duurt slechts één dag. Gistermorgen vond het konink- i staatshoofd de plechtige vergade- lijk bezoek aan Suriname een ring van de volksvertegenwoordi- nieuw hoogtepunt toen de Konin- ging bijwoonde, De kleine intie- gin na de kranslegging bij het me Statenzaal was overvol en monument voor de gevallen Su- hoorde in diepe stilte de volgen- rinamers in de calèche naar de de rede van de Koningin aan. Statenzaal reed, waar zij als GARANT! VERING. Deze vergadering te mogen meemaken, betekent inderdaad voor mijn echtgenoot en mij een groot voorrecht, omdat ze de zelfstandigheid van Suriname be tekent. Zij beduidt, dat de tijd van samenwerking en gelijkwaar digheid tussen de delen van het Koninkrijk der Nederlanden is aangebroken en dat dit geschied is uit vrije wil en in hechte ver bondenheid. Hoe deze onderlinge samen werking tot rijk leven te wekken hebben wij zelf in de hand en groot zijn onze verwachtingen. Is aller besef er van even hoog als de geest van het Statuut vooron derstelt, dan zal ze zeer vrucht baar blijken en een voorbeeld zijn voor de wereld. Hoe uw zelfstandigheid het le ven van uw volk en land nieuwe gestalte zal geven, hier is het woord of liever de daad, geheel aan u, om de wereld te laten zien wie, en hoe gij zijt. Gij kunt uw zellstandigheid be wijzen door, nu, in volle autono mie, uw eigen staatkundig leven te doen opgroeien met al de kracht en de levenswil van al van zijn land, anders bewust war den dan tevoren, want zij moeten de uiterlijke verschijningsv«cw doen ontstaan, waaronder zich aan de wereld vertoont. Belangrijk en zwaar van ver antwoordelijkheid is de uitdaging, die heden en toekomst u doen. Ik vertrouw, dat Suriname die ral aanvaarden, want het ontplonte» van zelfstandigheid door uw l*»d komt voort uit de mondigheid van wie zich voor zichzelf ver antwoord weet, als één onder de velen". Tevoren had de voorzitter éer Staten dr H. L. van Ommeren, zich in een rede tot de Koni*«l»s moet mogelijkheden in zich dra gen voor al wie zichzelf is en te vens met anderen kan samenle ven. Een zo grote verscheidenheid -- --- g. van een maatschappij kan niet »ericht, waarm hij zeide dat &j- anders dan, ondanks aanvanke- nname door het Statuut de drraw- lijke moeilijkheden, op den duur pel had overschredena naar om een unieke kracht betekenen die, elf|n zelfstandig be zoals ik 't zie, één God u gesehon- zelfstandigh<eid tlhans bq le ken heeft, die met vele namen groeting van de Koningin «4«i wordt genoemd, en die over allen j we waarde krijgt, gelijkelijk waakt. De voorzitter sprak de ws»s De vrijheidszin, ieder ras eigen uj^ dat Suriname ook econo- maakt, dat zij alle op hun beurt1 misch zelfstandiger zal worden, ontkomen uit de klem der sla-I doch dit zal niet kunnen zonder vernij en uit al wat niet voor hun steun van Nederland. Voor het eigen welzijn geschiedt en hen1 doen slagen van het tienjaren- niet tot bloei laat komen. Dit pian is echter in de eerste plaats komt doordat in ieder ras in de de werklust en het doorzetting'® grond de eigenschap verborgen ligt, het menselijk bestaan op aarde op te voeren tot die waar digheid, die de mens kenmerkt als schepsel Gods. Het is een vreugde, m een land van jonge zelfstandigen te zijn, midden in de pioniersarbeid van het zoeken van eigen uitin gen. Pionierswerk is naar zijn aard moeizaam, maar misschien is het schoner dan enig ander. wat jong is en een ideaal waar jn dit stadium moet men zich zijn TAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEF De ministers der „Westelijke Grote Drie" hebben Vrijdag te Genève een memorandum ingediend over hereniging van Duitsland, het verzekeren van de Europese veiligheid en een voorstel om Duits land „in vrijheid te herenigen" (een herziening van het plan-Eden). Het plan voorziet onder meer in het in 1956 houden van alge mene vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Het werd ingediend door de Britse minister van Buitenlandse Zaken MacMillan, die Vrijdag als voorzitter optrad. Het plan voorziet verder in het hun collega Molotof zal worden volgende: j onderhandeld. 1. Wanneei een herenig.1 j Sowjetrussische functio- Duitsland zou besduiten tote I J Westerse plan in verfragsorganisatie^ de WesV ™cht van Donderdag op Vrij- verdragsorgamsatie en ae wesi bestudeerd, achtte liet europese unie zal tez^fdertqd on|anvaardba omdat het voor- een met-aanvalsverdrag tussen toetreden van een her- communistische en niet-cormnu- Duitsland tot de NAVO. nistische staten van kracht wor- 6 In het Westerse memorandum den. Di* pVnt beeft wordt gezegd, dat, indien de be moet te komen aan.hetR^siscne |er Sowjet-Unie over argument dat toetredmg van een cen*D it hereniging in de eer- herenigd Duitsland tot een „Wes-veiligheid betreft. terse militaire groepering een bedreiging zou zijn. voor de Sowjet-Unie 2. Het voorgestelde veilig heidsverdrag voorziet in het in stellen in Europa van een spe ciaal wederzijds radarwaarschu- wingsstelsel, dat bij verrassings aanvallen onmiddellijk in wer king zou treden. Het zou worden ingesteld in een nader overeen te komen ge bied aan weerszijden van de Oostelijke grens van een herenigd Duitsland. De wederzijdse strijdkrachten in dit gebied zouden moeten wor den uitgedund. In het Westelijke gedeelte van de radar-zóne" zouden radarspecialisten der communistische staten te werk moeten worden gesteld en in het Oostelijke Westelijke radardes kundigen. 3. Elk der bij het Europese veiligheidsverdrag aangesloten landen verplicht zich tot vreed zamer regeling van internationa le geschillen en het zich onthou den van elk gewelddadig optre den, dat in strijd is met het Hand vest der Verenigde Naties. Bovendien zal geen enkele economische of militaire steun aan een aanvallende staat wor den verleend. 4. Uitvoering in samenvallen de stadia van het veiligheidsver drag en de hereniging van Duits land. De stadia zijn niet in het memo- de gedane voorstellen „een aan vaardbare basis voor onderhan delingen", om tot een regeling te komen, moeten vormen. voorgestelde Europese veilig heidsverdrag volledig in werking treden, waarna én de NAVO én de Warsehau-organisatie zouden ophouden te bestaan. In afwachting van een Duitse hereniging zouden Oost- en West- Duitsland als „gelijkwaardige leden" tot beide organisaties kun nen toetreden. HET SOWJET-PLAN. De Sowjet-voorstellen voor een Europees veiligheidsstelsel, die Molotof Vrijdag op de Geneefse ministersconferentie indiende, omvatten de volgende punten: 1. Alle Europese staten onge acht hun sociaal regiem en de Ver. Staten kunnen lid worden van het pact, Oost- en West- Duitsland kunnen beide toetre den, hangende de hereniging van Duitsland. 2. De leden van het pact zui len elkaar nooit aanvallen en on derlinge geschillen vreedzaam regelen 3. Als een der leden gevaar voor een aanval in Europa aan- ,yEen dergelijke regeling, tot wezig acht, zullen de landen over stand gekomen in een gebied dat1 leg plegen om het gevaar op te voor de veiligheid van de gehele heffen. wereld van vitaal belang is, zou I 4 Een gewapende aanval in het Europa op een of meer der leden een aanval 0p anen. De aange vallen leden zullen met alle mid delen geholpen worden; 5. De deelnemers aan het pact zullen geen bondgenootschappen aangaan die in strijd zijn met het pact; 6. Economische en culturele samenwerking zullen worden be vorderd 7. Er zullen regelmatig, of als de toestand het vereist, spe ciale conferenties worden gehou den op ministerniveau; 8. Er zal een permanent raad gevend politiek orgaan worden opgericht, evenals een militair raadgevend orgaan. In deze or ganen zal communistisch-China zich kunnen laten vertegenwoor digen door waarnemers; 9. Bestaande overeenkomsten van nog wijder strekking verge makkelijken", aldus het Westerse memorandum. MOLOTOF DIENT VOOR STEL IN. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Molotof heeft Vrijdag, nadat de Westerse j ministers hun memorandum ter tafel hadden gebracht, een voor stel ingediend voor het instellen van een Europees veiligheids- stelsel, waartoe alle landen, on geacht hun maateschappelijke instellingen, zouden kunnen toe treden. Het lidmaatschap zou ook open staan voor de Verenigde Staten. Het plan voorziet in het opne men van „waarnemers" van com munistisch China in de organisa ties, waarin het Russische veilig heidsverdrag voorziet. Het Russische plan komt in j van de deelnemende landen met wezen overeen met het voorstel andere kunnen gehandhaafd blij- maken wil. Gij kunt steeds ver der tot een eenheid uitgroeien tot die levenskrachtige eenheid, die de waarborg voor vrijheid is. Vervolgens kunt gij dat, door uw economische mogelijkheden zo in tensief mogelijk te exploiteren. Dit zal moeten geschieden met wijs beleid, onder opoffering soms van wat onmiddellijk be reikbaar lijkt, en met verstandig gebruik van wat de natuur u biedt, van wat uw werkkracht daarvan maakt, en van alles wat uw vernuft daar nog aan toe kan voegen. En tenslotte door steeds de vruchten van uw geest op ieder gebied van wetenschap, kunst en algemene cultuur te ge ven wat zij nodig hebben om te rijpen, door de warmte van uw hart en de koelte van uw hoofd. Niets geeft groter voldoening dan dat wat men zelf tot stand bracht. Ook schenkt de schoon heid van het deel te zijn van een eigen, levend geheel een grote vreugde. Tevens zijt gij deel van het Ko ninkrijk der Nederlanden dat zich zijn leven in drie zelfstandige, gelijkwaardige, verbonden delen, voortaan wèlbewust moet zijn. Op ontroerende wijze hebt gij uw saamhorigheidsgevoel getoond door zo ruimschoots aan Neder land, in oorlog en watersnood, te hulp te komen. Het Koninkrijk is van oudsher geënt op de Neder landse maatschappij en het Eu ropees-Nederlandse element staat nog steeds ten volle tot uw be schikking, zo lang gij er behoef te aan zult hebben. Eveneens is de wil tot verlening van mate riële hulp bij de ontwikkeling van uw land in Nederland duide lijk gebleken. Ook zijt gij geenszins afgeslo ten van de buitenwereld, integen deel, in steeds sterkere mate wordt een beroep op ons allen gedaan, ons steeds meer bewust te worden van de eenheid der ganse wereld, en onze eigen bij dragen te leveren, en die van an deren aan te nemen, ter berei king van die internationale sa menwerking, die tot internatio nale saamhorigheid leiden moet ondanks de aanzienlijke moei lijkheden, die zich daartegen nog schijnen te verzetten, maar die geen redelijk mens als onover komelijk mag erkennen. Samengesteld uit oorspronke lijke inwoners van yier wereldde len, woont gij bij elkaar in dit uw moeizaam ontginbare land in Zuid-Amerika. Onder u zijn erf genamen van de .oudste en groot ste culturen der wereld. Dit feit gemeenschappelijk volkseigen, hoe veelzijdig ook, en de aard vermogen van het Surinaa*ase volk nodig. De voorzitter reide ook, dat er geen verschil van me ning meer bestaat over de auto nome positie, daar Suriname de autonomie als volledig voelt. Dr Van Ommeren sprak echter de wens uit, dat de landsgrenzer van Suriname nu eens definitief zouden worden vastgesteld. In het begin van zijn rede had de voorzitter te kennen gegeven, dat Suriname ook graag de Prinses sen in zijn land zou verwelko men. Later op de ochtend bezochten Koningin en Prins in gezelschap van de minister van Economische Zaken, de heer E. J. van de Veer, de Jaarbeurs. Zij verlieten rond half elf het paleis en werden bij aankomst op het Jaarbeurster rein begroet door de voorzitter, de heer C. H. H. Jongbaw. De Koningin verrichtte de ope ning van de beurs door inplaats van het gebruikelijke lintje te moeten doorknippen, met een bosnegersleutel een bosnegerslot (verwant aan oude Egyptische sloten) in een bosnegerpoórt te hanteren. Na de opening volgde een rond gang langs de verschillende stands. Aan het slot van deze rondgang werd een kleine mode show gegeven en werden koele dranken geserveerd. De heer Jongbaw richtte enke le welkomstwoorden tot Konin- Ook minister Van de Veer sprak enkele woorden. Hij zei o.m.: dat een vergelijking met buitenland se beurzen niet opgaat, omdat Su riname een jong land is, dat aan het begin van zijn ontwikkeling staat, hetgeen niet wegneemt, dat deze beurs vooral door de aan we zigheid van buitenlanders (met het oog op het koninklijk bezoek van grote betekenis is. De Franse premier, Edgar Faure, heeft opnieuw va* de nationale vergadering een ver trouwens votum gekregen. De assemblée hechtte met 271 tegen 259 stemmen haar goed keuring aan een radicale motie, gin en Prins. In het bijzonder waarin instemming wordt be- van de Sowjet-premier maar schalk Boelganin, op de confe rentie der regeringsleider in Juli j.l. gedaan. Het werd toen door het Westen verworpen. Het voorziet er in dat de NAVO, met vijftien aangesloten leden- staten, evenals haar communisti sche tegenhanger, de te War- randum vermeld. Een officiële sehau opgezette organisatie, Westerse woordvoerder zeide dat waartoe zeven communistische zij nog geheim zijn en dat hier- landen behoren, nog twee of drie over tussen de Westerse minis-laar van kracht blijven, ters van Buitenlandse Zaken en In een tweede stadium zou het jaar. ven, als zij niet met het Europese veiligheidsstelsel in strijd zijn. 10. Gedurende een aanloop tijd van twee tot drie jaar blijven de oude veiligheidsverdragen der deelnemers van kracht, daarna wordt het nieuwe verdrag volle dig van kracht en vervallen het verdrag van Warschau, de Pa rijse accoorden en de NAVO; 11. De looptijd van het Euro pese veiligheidsverdrag is vijftig ningsplechtigheid wilde verrich ten. dankte hij H. M. dat zij de ope- tuigd met de politiek van de acht maanden oude regering en ver wierp een tegen de regering ge richte socialistische motie. In de socialistische motie werd „met spijt" geconstateerd „dat de regering niet in staat is aan de huidige moeilijkheden het hoofd te bieden, niet in staat is Sn Noord-Afrika de vrede te herstel len, en onwillig is de sociale rechtvaardigheid te verzekeren." De regering ziet zich voor een nieuwe proef gesteld als over en kele dagen gedebatteerd zal wor den over de wet op het houden In een op 24 October gedateer de boodschap, die Donderdag door Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, is- voorge lezen, zegt president Eisenhower, dat Amerika niet streeft naar i Van vervroegde verkiezingen, een monopolie „bij het beteuge I Faure heeft te verstaan gege- len van het atoom tot welzijn j Ven, dat hij geen bezwaren heeft van de mensheid". Hij staat tegen bespreking van verande- daarbij een maximale deelneming ring in de kieswet tegelijkertijd van de Amerikaanse industrie 1 met de behandeling van de wet voor. Strauss woonde een diner Qp vervroegde verkiezingen. bij van de nationale industrie- raad. Eisenhower noemt de oprich ting van een internationaal bu reau voor atoomenergie één van de bewijzen van vooruitgang op het gebied van atoomenergie voor vredesdoeleinden. Geen betere bijdrage tot de wereldvrede kon worden ge leverd dan gebrek te vervangen door overvloed. „Kunnen wij een mooiere rol voor onze natie in de wereldge schiedenis wensen aldus de president dan onze kans grij pen om die bijdrage aan de be schaving te verwerkelijken?" medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met en kele buien. Matige noordwestelij ke tot westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 30 OCTOBER. MAANDAG 31 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 1.22 1.33 Terneuzen 1.57 2.08 Hansweert 2.37 2.48 Walsoorden 2.47 2.58 Aanvankelijk had hij een aan vaarding van de laatste wet ge- eist vóór een bespreking over ver andering in de kieswet. Bijna 100 afgevaardigden ont hielden zich gisteren van stem ming, voornamelijk, omdat zjj voor de regeringspolitiek zijn doch tegen het hooiden van ver vroegde verkiezingen. Bij de stemming bracht ook Maurice Thorez, d,e leider dei- Franse communisten, zijn stem biljet naar de bus. Hij verscheen voor het eerst in de Nationale Vergadering sinds de beroerte, die hij in October 1950 kreeg. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.44 1.19 2.09 2.09 n.m. 12.55 1.30 2.10 2.20 Oct. 29 7.29 17.21 16.07 30 7.31 17.20 16.32 31 7.33 17.18 17.04 Nov. 1 7.35 17.16 17.45 2 7.37 17.14 18.38 3 7.38 17.12 19.44 4 7.40 17.10 20.59 5 7.42 17.08 22.19 Amerika, Engeland en Frank rijk hebben Donderdag de Sow- jet-regering gelijkluidende nota's gezonden, waarin zij opnieuw als hun mening te kennen geven, dat de Sowj.et-Unie en niet Oost- „-191 Duitsland de vrije toegang van \Xr«-*r-«-4- 'Pil I f dl n-vi -r>i: 6.33 7.56 9.18 10.34 11.38 12.28 13.07 is. West-Duitsland naar Berlijn moet waarborgen voor alle ver keer. De Sowjet-Unie heeft onlangs verklaard, dat zij het militaire verkeer zal 'blijven controleren, maar dat Oost-Duitsland voor het andere verkeer verantwoordelijk

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1