Het Koninklijk bezoek aan de West De N. A. V. O.-raad en de Geneefse conferentie Molotof verwacht positieve Geneefse conferentie resultaten van De toestand in Marokko WEERSVERWACHT1NG HOOGWATER 20N- en MAANSTANDEN De kwestie-Nieuw-Guinea Dulles zal met Tito spreken Premieverhoging vrijwillige ziekenfondsverzekering In 9 maanden emigreerden 22.648 Nederlanders De toestand van president Eisenhower Noorse minister van justitie treedt af Goedkeuring van Brits-Frans-Amerikaans standpunt Molotof uit Moskou vertrokken Na de volksstemming in Zuid-Vietnam Waarschuwing van Stevenson INDONESIË Ontbinding Péronistische partij Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonpementsprijs5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRUE ZE WOENSDAG 26 OCTOBER 1955. 10e Jaargang No. 3595. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adzes Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. HET BEZOEK AAN ST. EUSTATIUS St. Eustatius is vooral bij de Amerikanen beroemd, omdat de overlevering wil, dat hier voor het eerst door het garnizoen van fort Oranje de Amerikaanse vlag werd gegroet. Men vindt dit al of niet juiste historische feit vast gelegd op een plaquette, die op last van president Roosevelt in het fort werd aangebracht. Van dit fort is overigens niet veel meer over. Niet meer namelijk dan een van de vijf hoeken en enkele stukken geschut. Van heel St. Eustatius is trouwens niet veel meer over, zoals het was in de dagen, toen het de bijnaam de Gouden Rots had, verkregen door de rijkdommen, die de handel met het jonge Amerika die eiland had gebracht. Een enkel oud-Hol lands, volkomen vervallen pak huis wijst nog op deze vergane glorie. Het is mooi weer en de kalme zee maakte het debarkeren zeer eenvoudig. Weliswaar moest overgestapt worden in een roei boot, maar bij de spiegelgladde zee, leverde dit geen moeilijkhe den op. Het programma van het bezoek aan St. Eustatius ver schilde weinig van dat aan Saba. Ook hier was er de begroeting in het huis van de administrateur, een korte redevoering en een heildronk. VERTREK Een defile van de bevolking, een rondrit door Oranjestad en een bezoek aan het fort Oranje completeerden het programma. Tegen half zeven (00.00 Ned. tijdl was het gehele gezelschap weer aan boord van de „De Ruyter" teruggekeerd en tegen half negen was St. Maarten weer bereikt. De Koningin en Prins begaven zioh direct naar het Little Bay hotel en hiermede was in feite een einde gekomen aan het be zoek van het Koninklijk Paar aan de Nederlandse Antillen. RUSTDAGEN OP ST. MAARTEN Weliswaar zouden Koningin en Prins nog tot 27 October op St. Maarten vertoeven en pas in de morgen van die dag de reis naar Suriname beginnen, doch deze twee dagen waren in het pro gramma opgenomen als volko men rustdagen, opdat Koningin Juliana, Prins Bemhard en de leden van het gevolg kracht zou den kunnen opdoen vc-or de gro te vermoeienissen, die hen na dit bezoek aan de Antillen in Suri name zouden wachten. De bevolking van St. Maarten heeft deze behoefte aan rust vol komen geëerbiedigd en daarom zal het mogelijk zijn dat 'Koningin en Prins ongedwongen een enkel kort tochtje zullen kunnen ma ken over het eiland en misschien een enkel visje in de blauwe Caribische Zee zullen kunnen verschalken. Een belangrijke gebeurtenis in de geschiedenis der Nederlandse Antillen is ten einde; het eerste bezoek van een regerend Vorstin uit het huis van Oranje is achter de rug. De Antillianen, ongeacht op welk eiland zij wonen, hebben op ondubbelzinnige wijze getoond trouw en aanhankelijk te zijn aan hun Vorstin en H.M. heeft van haar kant getoond, dat geen vermoeienis voor haar te groot was om haar Antilliaanse onder danen in hun eigen woonsteden op te zoeken. Ongetwijfeld heeft dit bezoek een nieuwe band nog hechter en nog sterker dan de reeds bestaan de. Een band, die, tezamen met de vele anderen, die de Antillen en Nederland verbinden, een ver bondenheid vormt, die sterk ge noeg lijkt om nog vele eeuwen te trotseren. AFSCHEID VAN KONINGIN EN PRINS VAN DE BEMAN NING DER „DE RUYTER". Maandagavond hebben de Ko ningin en Prins Bernhard af scheid genomen van de opvaren den van de „De Ruyter". Hare Majesteit deed dit in een korte toespraak via de scheepsomroep. Zij dankte allen hartelijk voor de prettige dagen aan boord en voor het geschenk dat zij van de opvarenden heeft gekregen: een koperen miniatuurkanon op voet stuk. De Koningin wenste allen een goede vaart en behouden thuiskomst. De „De Ruyter" zal via San Juan op Porto Rico naar Neder land terugkeren. President Eisenhower heeft Dinsdag voor het eerst sedert hij een maand geleden een hartaan val heeft gehad, weer enige pas sen gelopen. De president liep verscheidene malen heen en weer tussen bed en een fauteuil. Het grootste deel van de och tend heeft de president in deze fauteuil doorgebracht. De Noorse minister van Justitie, Jens Christian Hauge, heeft Dins dag zijn ontslag ingediend nadat een door hem ingediend wetsont werp in het parlement werd afge wezen. In het ontwerp wordt voorge steld aan 183 ambtenaren, die ge durende de bezettingstijd lid wa ren van de (Nazi) Quisling-partij, hun salarissen uit te betalen over hun schorsingsperiode na de oor log. Het wetsontwerp werd met 72 tegen 66 stemmen afgewezen. De ministers van Buitenlandse i De vijftien ministers van Bui- Zaken van de vijftien NAVO-lan- tenlandse Zaken zonden bood- den zijn gisterochtend te Parijs schappen aan president Eisenho- De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft in een vraaggesprek met een groep Oostenrijkse journa listen die een bezoek aan Moskou bracht, verklaard, dat de Sowjet- Unie positieve resultaten ver wacht van de Geneefse conferen tie en dat er volgens haar vol doende mogelijkheden bestaan om die resultaten te bereiken. Handhaving van de huidige toestand in Duitsland is volgens Molotof niet nodig. Hij zei, dat de toestand reeds gewijzigd is door het aanknopen van diplo matieke betrekkingen van de Sowjet-Unie met West-Duitsland en hij vroeg zich af, waarom men niets zou kunnen doen om een toenadering van de twee delen van Duitsland te bevorderen. Het Duitse vraagstuk blijft een van de moeilijkste van dit ogenblik. De kwestie-Duitsland is een ge volg van omstandigheden waar aan niet de Sowjet-Unie schuldig is. Men heeft niet alles gedaan De pasja van Marrakesj, El Glawi, heeft Dinsdag geëist, dat ex-sultan Mohammed Ben Joes- sef, die twee jaar geleden met zijn medewerking werd afgezet en vervangen door sultan Ben Ara- fa, onmiddellijk op de troon zal terugkeren. Be Marokkaanse nationalisti sche beweging „Istiklal" heeft Dinsdag een uitnodiging van de kabinetsformateur Ben Slimane afgeslagen om deel te nemen aan de eerste representatieve Marok kaanse regering. Be verklaring van El Glawi heeft veel opzien gebaard. Hij was de onbetwiste leider van de pro-Franse Marokkaanse tradi tionalisten, die in Augustus 1953 de afzetting van sultan Ben Joes- sef teweeg brachten wegens diens sympathie voor de nationa listen. Be weigering van de „Istiklal" om deel te nemen aan een rege ring is niet nieuw. Enige dagen geleden was dit reeds bekendge- medegedeeld door het K.N.M.I. te Be Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Enige regen. Veranderlijke bewolking met van het noorden uit enige regen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijke harde wind tussen Z.W. en N.W. Voorname- ltjR in de noordelijke provincies lagere middagtemperaturen. DONDERDAG 27 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hdnsweert Walsoorden v.m. 10.47 11.22 0.02 0.12 n.m. 11.20 11.55 12.35 12.45 maakt, doch het besluit is Dins dag bevestigd op een bespreking van een delegatie van de „Istik lal" met Ben Slimane. Deze had aanvankelijk nog gehoopt de be zwaren van de „Istiklal" tegen de troonraad, die uit vier man bestaat in plaats van uit drie, zoals indertijd op de Frans-Ma rokkaanse besprekingen in Aix- les-Bains was overeengekomen, te kunnen overwinnen. El Glawi, die de leider is van honderdduizenden krijgshaftige Berbers, was de krachtigste aanhanger van sultan Ben Arafa en hij heeft zich, gesteund door bepaalde Franse kolonisten, tot het uiterste verzet tegen vervan ging van Arafa door een troon raad. Later zou El Glawi zich met het terugtrekken van Ben Arafa hebben verzoend, doch verscheiden malen verklaarde hij, dat een troonraad niet in overeenstemming is met de Ma rokkaanse tradities en hij eiste de benoeming van een andere sultan. In een verklaring, die namens hem werd voorgelezen in het kei zerlijke paleis in Rabat, zei hij, dat zijn bezoek van Dinsdag aan de troonraad niet moet worden beschouwd als een erkenning van de raad, wiens legitieme aard hij zegt nooit te zullen erkenen. Hij juichte de komende terugkeer van Ben Joessef naar Frankrijk toe, doch sprak zich bovendien uit voor terugkeer van de oud- sultan naar Rabat. Qet. 29 39 31 7.26 17.25 15.27 2.38 7.28 17.23 15.46 3.54 7.29 17.21 16.07 5.12 7.31 17.20 16.32 6.33 7.33 17.18 17.04 7.56 PRINSES BEATRIX WOONDE OPENING ZITTING PROVINCIALE STATEN VAN GELDERLAND BU. H.K.H. Prinses Beatrix heeft gisterochtend, ingezelschap van enige klasgenoten van het Baarns lyceum, in het nieuw provincie huis te Arnhem de opening bij gewoond van de winterzitting van de Provinciale Staten van Gel derland. De Prinses luisterde aandachtig naar de jaarrede van de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quar- les van Ufford en naar de debat ten. Kort na half één verliet zij haar plaats op de publieke tri bune om een kijkje te nemen in het provinciehuis. om vorderingen met deze kwes tie te maken, aldus Molotof. Hij meende, dat ook wat Duitsland aangaat een evolutie nog moge lijk is. Molotof had dit onderhoud met de Oostenrijkse journalisten op 21 October. Dinsdag hebben ver scheidene Weense bladen het in terview in extenso gepubliceerd. De Russische minister ver klaarde voorts, dat de Sowjet- Unie gelooft, dat er kansen be staan om te komen tot een wer- kelijkacansolidatie van de Euro pese veiligheid. Er bestaat echter een politiek die gericht is tegen deze versterking, n.l. de politiek van militaire bondgenootschap pen. Hij achtte de neutraliteit van Oostenrijk, in het hart van Euro pa, van grote politieke en mili taire betekenis voor de landen van Europa. Van Sowjet-stand- punt bezien dienen de Europese landen die zich inspannen om buiten militaire bondgenoot schappen te blijven, krachtiger door de Europese staten zelf ge steund te worden. Over de ontwapeningskwestie sprekend, verklaarde Molotof, dat voor alles een einde moet worden gemaakt aan de bewape ningswedloop. Ondanks alle moeilijkheden geloofde hij, dat een eerste stap voor het vinden van een oplossing voor dit vraag stuk gedaan zou kunnen worden. De Sowjet-Unie gelooft, zo zei hij, dat ook op dit punt de Ge neefse conferentie nuttig kan zijn. Molotof zeide nog van mening te zijn, dat de Oostenrijkse neu traliteit een goed voorbeeld is bij de oplossing van wereldproble men. Tot voor kort verschenen in de Westelijke pers pessimistische voorspellingen omtrent de ko mende conferentie. Kortelings echter wordt aan een meer posi tieve houding uitdrukking gege ven, een toe te juichen feit. De belangrijkste kwestie, aldus Molotof, namelijk de versterking van de veiligheid van Europa en de kwestie der ontwapening zijn niet alleen van belang voor de Europese volken doch voor de volken van de gehele wereld. Overeenstemming over deze za ken zou een belangrijke basis vormen voor de oplossing van verscheidene vraagstukken, die reeds rijp hiervoor zijn. De be studering van het vraagstuk van contacten tussen Oost en West is van de grootste betekenis; in antwoord op vragen betreffende de beveiliging van Europa zei de minister verder nog, dat juist Oostenrijk, in het hart van Euro pa „getoond heeft, dat het niet de weg van de militaire verbin tenissen wenst op te gaan. En dit is van het grootste politieke en militaire belang voor niet uit sluitend de Europese landen. Het streven van Europese landen, om buiten militaire bondgenootschap pen te blijven dient volgens de Sowjet-Unie door de Europese landen zelf krachtig gesteund te worden". De voorwaarden daar toe komen ons thans gunstiger voor dan korte tijd geleden. Be langrijker noemde Molotof de kwestie der ontwapening. Thans was het belangrijk, om de kwes tie van de ontwapening onderge schikt te maken aan die der be ëindiging van de bewapenings wedloop. Hij zeide er van over tuigd te zijn, dat de komende con ferentie een grote stap in de richting van een oplossing van deze zaak kan zijn. Betreffende Duitsland zei Molotof, dat de sta tus quo niet gehandhaafd be hoeft te worden, zoals korte tijd geleden. Het aanknopen van di plomatieke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en WestDuits- land reeds kenmerkt een veran dering van de toestand. Een op lossing van het Duitse vraagstuk is volgens Molotof mogelijk op basis van een oplossing de be langrijkste vraagstukken. Aan het slot zei de Sowjet-minis- ter, dat, als de „geest van Genè- ve" overheerst, hoop gerecht vaardigd is. De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wiat- sjeslaf Molotof, is per vliegtuig uit Moskou vertrokken op weg naar Genève. Molotof reist over Berlijn. Volgens een bericht van de Oostduitse radio heeft Molotof bij aankomst in Oost-Berlijn ver klaard, dat de Russische delega tie hoopt, dat de besprekingen in Genève tot een verdere vermin dering van de internationale spanningen zullen leiden. Het Duitse volk zou de verlangde hereniging van Duitsland door de waarborging van Se vrede en veiligheid in Europa krijgen. Als gevolg van de volksstem ming, waarbij Bao Dai als staats hoofd werd aigewezen, zal het Zuidvietnamese kabinet Woens dag aftreden om premier Ngo Dinh Diem in staat te stellen een nieuwe regering te vormen, zo verluidt van gezaghebbende zijde te Saigon. Het officiële blad van het communistische Noord-Vietnam, „Nan Dan", heeft de volksstem ming „een klucht" genoemd. Een gevolg van het referendum zou zijn, dat Diem „officieel de op neming van Zuid-Vietnam in het Zuid-Oost-Aziatische blok zal proclameren". Zulks in strijd met de overeenkomsten van Genève. Het Zuidvietnamese ministerie van Voorlichting heeft Dinsdag avond de definitieve uitslag be kend gemaakt van de Zondag gehouden volksstemming. Van de 5.828.907 stemgerechtigden heb ben 5.721.735 hun stem op pre mier Ngo Dinh Diem uitgebracht, 63.017 op ex-keizer Bao Dai. Het aantal ongeldige stemmen be draagt 44.115. bijeengekomen voor een gedach tenwisseling over de gedragslijn welke het Westen op de komen de conferentie van Genève zal volgen. De ministers van de Westelijke „Grote Drie", Dulles, MacMillan en Pinay, verzochten hun colle ga's om steun voor de politiek, die zij Maandag hadden uitge stippeld. Volgens officiële kringen zal de raad zich spoedig accoord ver klaren met de Westelijke voor stellen voor een Europees veilig heidsverdrag tussen Oost en West. Dat op hetzelfde tijdstip zou moeten worden gesloten als de totstandkoming van een her enigd Duitsland door middel van vrije verkiezingen Aan de NAVO-raad zal ook om steun worden gevraagd voor de Westelijke voorstellen aan Rus land inzake ontwapening en de ontwikkeling tussen Oost en West op sociaal, politiek en cul tureel gebied Canada en Portugal zijn niet vertegenwoordigd door hun mi nisters van Buitenlandse Zaken aangezien de Canadese minister Pearson op het ogenblik een rondreis door het Verre Oosten maakt en de Portugese minister dr Cunha de president van Por tugal, generaal Francesco Lopes, bij diens officiële bezoek aan En geland vergezelt. De raad bestudeerde een rap port van deskundigen, dat, naar verluidt, een waarschuwing voor het Westen bevat om zich niet door het verminderen van de in ternationale spanning te laten misleiden. De ministers van de V.S., En geland en Frankrijk zegde hun collega's toe, dat zij de raad op de hoogte zouden houden van de gang van zaken te Genève. De NAVO-raad heeft zijn „vol ledige goedkeuring" gehecht aan het standpunt dat de „Westerse Grote drie" op de komende be sprekingen der „Grote Vier" te Genève zullen innemen. wer, bondskanselier Adenauer en de bevelhebber der NAVO-strijd- krachten in Europa, generaal Gruenther, waarin zij hen een spoedig herstel van hun huidig ziekbed toewensten. Er is 's morgens en 's middags vergaderd. Het was aanvankelijk de bedoeling geweest alleen, 's ochtens te vergaderen, zodat de Britse, Franse en Amerikaan se ministers van Buitenlandse Zaken 's middags over Cyprus en het Midden-Oosten van ge dachten zouden hebben kunnen wisselen. Dit zal thans waar schijnlijk in Genève geschieden. Besloten is, dat de regeringen der landen, die niet te Genève vertegenwoordigd zijn, via de NAVO-raad op de hoogte zullen worden gehouden en, naar ge lang de politieke toestand zich ontwikkelt, zullen worden ge raadpleegd. De vijftien ministers hebben de nadruk gelegd op waarde en betekenis van het politieke over leg, dat zich steeds meer in de NAVO-raad heeft ontwikkeld. Een NAVO-woordvoerder heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, die de slottoe spraak hield, een Dinsdagochtend door hem van president Eisen hower ontvangen boodschap voorlas, waarin deze de raad zijn hartelijke groeten deed toekomen en waarin hij de nadruk legde op zijn blijvende toewijding aan de Noordatlantische verdragsor- ganisatia Foster Dulles, zeide, dat de NAVO-ministers een groot aan tal waardevolle denkbeelden aan de hand hadden gedaan, waar mede de ministers der „Westelij ke Grote Drie", bij het treffen van hun laatste voorbereidingen voor de komende Geneefse be sprekingen, rekening zouden hou den. Gisteren is een mededeling doorgegeven van tien Zuidelijke ziekenfondsen, waarin gerea geerd werd op een mededeling „Eén der grootste triomfen van de huidige „glimlachoorlog" der Sowjets is, dat de Amerika nen elkaar thans verzekeren, dat alles goed gaat", aldus heeft de Amerikaanse democratische par tijleider Adlai Stevenson Maan dag tijdens een lunch te Chicago verklaard. „Het gevaar voor een groot conflict is verminderd, maar de moeilijkheid om in ons eigen kamp de eenheid te bewaren is groter geworden." „Het is heel goed mogelijk, dat wij thans één der gevaarlijkste tijdperken van onze eeuw ingaan", aldus Ste venson. Hij maande aan tot voor zichtigheid. Een Japanse professor heeft verklaard dat het vraagstuk der overbevolking in Japan zo drin gend wordt, dat er geen waar borg is dat de Japanners „de wanhoopsdaad van de Pacific- oorlog niet zullen herhalen". Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Suwito, heeft aan P.I.A. medegedeeld, dat In donesië het voorleggen van de kwestie-Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties niet schade lijk acht voor het verbeteren van de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië. Het doel blijft hetzelfde: het oplossen van het geschil op vreedzame wijze. „Er zijn verschillende wegen die naar dit doel leiden, waarom zouden wij niet alle ten dienste staande middelen gebruiken?", aldus de woordvoerder. Over de strekking van de resolutie, welke in de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties ingediend zal wor den, wenste Suwito zich niet uit te laten. Indonesië en de AA-Ian- den plegen thans overleg en zul len aan de hand van de situatie en na het aanhoren van de debatten nadere besluiten nemen. Van het' verloop van de voorbe reidingen van de speciale missie naar Den Haag zal het afhangen, of het voornemen van de Indo nesische regering om nog voor het einde van het jaar de bespre kingen tussen Nederland en In donesië te beginnen, wordt ver wezenlijkt. INDONESIË EN DE KWES TIE-ALGERIJE. Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Suwito, heeft aan P.I.A. verklaard, dat Indo nesië graag zou zien, dat de Franse delegatie in de algemene vergadering van de Verenigde Naties zou terugkeren. Indonesië betreurt het wegblijven van de grote mogendheid Frankrijk. Het wegblijven zal volgens de mening van Indonesië slechts nadelig voor Frankrijk kunnen zijn. Het standpunt van Indonesië ten aanzien van Algerije is en blijft gebaseerd op het principe van anti-kolonialisme, hetgeen niet inhoudt, dat Indonesië tegen het Westen is. „Dit is duidelijk een geval van een volk, dat streeft naar vrijheid en Indonesië zal niet nalaten dit streven te on dersteunen", aldus de woord voerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za ken. van de ziekenfondsraad inzake de door deze fondsen ingevoerde premieverhoging voor de vrij willige verzekering. In dit bericht werd vermeld dat de mededeling namens de tien fondsen gedaan is door de bond van Katholieke ziekenfondsen. Dit blijkt op een misverstand te berusten. De bond, waarbij niet alle tien de be doelde ziekenfondsen zijn aange sloten, staat buiten deze aange legenheid, zo is ons nader mee gedeeld. Men gelieve daarom de tekst van het bericht als volgt te lezen: „De besturen van tien Zuide lijke ziekenfondsen hebben, naar aanleiding van de mededeling van de ziekenfondsraad aan de pers terzake de ingevoerde pre mieverhoging voor de vrijwillige ziekteverzekering, ons het vol gende meegedeeld: „De verhoogde premie is rechtsgeldig vastgesteld, zodat de verzekerden jegens de zieken fondsen gehouden zijn, deze pre mie te betalen. De voorzitter van de ziekenfondsraad is van dit standpunt op de hoogte"." Uit gezaghebbende bron is in Buenos Aires vernomen, dat de Argentijnse regering besloten heeft de Péronistische partij on middellijk te ontbinden. Ex-president Péron heeft in een vraaggesprek met het Brazi liaanse blad „Mundo Illustr&do", dat altijd het Péronisme gesteund heeft, verklaard, dat hij naar zijn land zal terugkeren, zodra het „democratische bewind" hersteld zal zijn en er een regering aan de macht is die door de bevol king is gekozen. Péron zei, dat hij dan zijn beleid zal verdedi gen, dat altijd ter goeder trouw is geweest en in het belang van het Argentijnse volk. Van welingelichte zijde is ver nomen, dat Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Zondag 6 No vember naar Brioni (Zuid-Sla- vië) zal reizen, waar hij een on derhoud zal hebben met maar schalk Tito. De Amerikaanse ambassade te Parijs heeft later bekend ge maakt, dat Dulles op 6 Novem ber de gast zal zijn van maar schalk Tito op een noenmaal te Brioni. Dulles zal op 5 November uit Genève naar Wenen gaan en de dag daarop naar Brioni. Zondag avond 6 November keert hij naar Genève terug. De plannen voor een bezoek aan Wenen en Brioni zullen evenwel afhangen van het ver loop van de conferentie der mi nisters van Buitenlandse Zaken dre Grote Vier te Genève. Tot en met het derde kwartaal zijn dit jaar 22.648 Nederlanders naar overzee vertrokken om zich elders een bestaan op te bouwen. Van deze emigranten ging veruit het grootste aantal naar Austra lië en Canada, landen die resp. 9884 en 6170 Nederlanders trok ken. Voor wat Canada betreft be tekent dit een flinke achteruit gang vergeleken bij de eerste 9 maanden van het vorige jaar toen het 14.979 Nederlandse emigran ten ontving. De belangstelling voor Australië stijgt echter naar dat land vertrokken tot en met het derde kwartaal 1954 8111 Nederlandse emigranten. Deze zelfde tendenz blijkt ook uit de cijfers van de aanmeldingen voor emigratie. Aangemeld hebben zich de eer ste 9 maanden 1954 voor emigra tie naar Canada en Australië resp. 15.483 en 16.475 mensen. Voor 1955 bedragen deze cijfers 7017 en 19.723. Het totaal dei- aanmeldingen tot en met het der de kwartaal is voor 1954 en 1955 resp. 37.518 en 40.844. Het Gelderse platteland blijkt nagenoeg geen belangstelling meer te koesteren voor emigra tie. Het aantal aanmeldingen ïs dan ook zeer gering, behoudens in de stedelijke centra Apeldoorn, Arnhem en Nijmegen. Australië trekt ook hier de meeste belang stelling. Van de in totaal 661 ge- emigreerden uit Gelderland ge durende het derde kwartaal dit jaar zijn er namelijk 348 naar Australië gegaan, voorts 148 naar Canada, 91 naar Zuid-Afrika, 42 naar Amerika en 21 naar Nieuw- Zeeland. CHINA EN MACAO. Radio-Peking heeft Dinsdag in een uitzending verklaard, dat China het recht heeft de terug gave te eisen van de kleine Por tugese kolonie Macao, die reeds 400 jaar onder Portugees gezag staat. In de (Engelse) uitzending werd nog gezegd, dat Macao Chinees gebied is en dat de Chinezen het recht hebben, de teruggave van hun gebied „uit handen van de Portugese kolonialisten" te eisen Macao ligt 90 km ten Zuidoos ten van Kanton.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1