Uit de Provincie Binnenlands nieuws Eric de Noorman - Het raadsel van Tuath Mor De moord op Stanley Wilson «uicm. TERNEUZEN. BRESKENS. SLUIS SLUISKIL. Het referendum Zuid-Vietnam. RUZIE ONDER BROERS MET DODELIJKE AFLOOP. VECHTPARTIJ OP DE NIEUWENDIJK TE AMSTERDAM. AXEL. AARDENBURG. JAARVERSLAG VAN HET CENTRUM KRAAMZORG IN W. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 'Deze week verscheen het jaar verslag van het Centrum Kraam zorg in West Zeeuwsch-Vlaande- ren. Uit het verslag blijkt, dat het centrum zich in de loop der jaren een goede naam verworven heeft, vooral dank zij het goed geselec teerde personeel, dat bestaat uit kraamverzorgsters, wijk-kraam- verzorgsters en een leidster-do cente. Het centrum is werkzaam in alle gemeenten van het gewest. Het afgelopen jaar werden in het gewest 533 kinderen geboren, waarbij in 186 gevallen het cen trum de verzorging op zich nam. Het aantal verzorgingsdagen be droeg 2094. Er wordt gewerkt aan salaris verbetering voor de kraamver zorgsters en aan een vacantie- regeling. Het werven van nieuw perso neel blijft een groot probleem, al is er van een tekort nog geen sprake. Dank wordt gebracht aan de pers, die in een artikel het beroep van kraamverzorgster onder de aandacht bracht. De lessen werden gegeven door de kinderarts dr Niehüser, dr Timmer en zuster De Graag. Het huishoudelijk gedeelte werd on derwezen door docenten van de Landbouwhuishoudschool te Schoondijke. Voordrachten wer den gehouden door dr Hage, dr Sorgedrager, dr Timmer en zus ter De Graag, de districts-ver- pleegster kinderhygiëne. Door middel van het praeven- tiefonds werd aan de kraamver zorgsters gelegenheid gegeven deel te nemen aan een vormings cursus, waarbij onderlinge con tacten tussen kraamverzorgsters uit heel ons land werden gelegd. Begin 1955 waren aan het Cen trum verbonden zes gediplomeer de kraamverzorgsters, vier leer lingen en een wijk-kraamverzorg- 3ter. Dank wordt gebracht aan de doktoren en wijkverpleegsters voor de aangename samenwer king, de steun en de adviezen, die het Centrum van hen mocht ont vangen. SLOT MOERMOND BEHOUDEN slot „Moermond" te Renes- se, voor de stormvloed van 1953 van 1 Februari eigendom van en ■bewoond door de heer Vriesen- dorp van Renesse, is, nu de heer Vriesendorp het eiland heeft ver laten, aangekocht door een stich ting gevormd uit de vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland, de stichting Het Zeeuwse Landschap en de stich ting Nieuw Schouwen-Duiveland. Bij het slot behoort 45 ha grond, waarvan 10 ha bos. Het geboomte rond het slot is als gevolg van de ramp geheel verdwenen. De aankoop van het slot werd mogelijk onder meer door een Zweedse gift van f 170.000. 1 Men wil het slot zoveel moge lijk in zijn oorspronkelijke toe stand terug brengen. De ophaal brug zal in ere worden hersteld en de grachten zullen worden aitgediept. Voor de bestemming zoekt men mogelijkheden, waarbij gedacht wordt aan een streekmuseum, ook wel aan een conferentieoord 16. Hoewel hij dit al vermoedde, maakt zich toch een grote verslagenheid van Eric meester, nu blijkt dat Saran Winonah inder daad niet kent, maar het roept gelijktijdig zijn argwaan wakker. Waarom beweert Saran zijn vrouw aan boord van Rag- nar's schip gezien te hebben? Van Saran's verhaal over zijn eigen ontvoering door de rode piraat moet wel iets waar zijn, want de beschrijving welke Sa ran van Ragnar geven kan, klopt tamelijk nauwkeurig. Wat voor duistere oogmerken streeft deze geheimzin nige koning van de Ulaid dan na? Talloze vragen spoken door Erics brein, als zij over de ophaalbrug de grensvesting binnenrijden. Op een bevel van Saran worden Erics boei en losgemaakt, waarna de vorst enkele krijgers opdraagt een ver trek voor de gast in gereedheid te brengen. Door al deze vriendelijkheden laat Eric zich echter niet van de wijs brengen. Hij is vast besloten aan de twijfelachtige eer „gast" te zijn van een zo geheimzinnig per sonage als deze Saran zo gauw 'n einde te maken en terwijl hij de krijgers volgt, neemt hij de omge ving goed in zich op. Daarom vallen zijn ogen op Sa ran, die door een krijger terzijde geroepen is. De Noorman kan niet verstaan wat er besproken wordt, maar te oordelen naar het ver schrikte gebaar dat hij maakt schijnt.het Saran nogal op te win den. Zonder te weten waarom geeft dit de Noorman even een on behaaglijk gevoel. De krijgers, die hem begeleiden, zijn echter een en al hulpvaardig heid, als Eric het gastvertrek bin nengaat. Even later kondigt een snelle tred de komst van Saran aan. Zijn gezicht heeft een gejaag de gespannen uitdrukking. Hij kijkt de Noorman somber aan en hoewel dit deze wel op de een of andere nieuwe verrassing voorbe reid doet zijn, is zijn verbijstering toch niet minder groot dan die van de twee krijgers, als Saran afgeme ten zegt: „Bindt hem! Brengt hem weg" GOED UIENSEIZOEN Het uienseizoen 1955 maakt tot dusver tegenover zijn beide voor gangers 1954 en 1953 een goed figuur. Niet alleen, dat het koprot, de ziekte die in genoemde jaren zo veelvuldig voorkwam, tot dusver uitbleef, maar ook de vraag voornamelijk van Duitsland is beter, zodat van Juli tot en m September ruim 20.750.000 kg werd uitgevoerd, tegen ruim 15,5 millioen kg in 1953 en slechts ruim 13.667.000 kg in het vorige jaar over dezelfde periode. Voor de maand September neemt Duitsland op de uitvoer- iijst dan ook de eerste plaats in, met 6.872.000 kg. Engeland nam in deze maand 5.337.000 kg af. Naar Zweden gingen 380.000 kg naar West-Indië 320.000 kg, naar Afrika 238.000 kg en naar België 334.000 kg. Het Engelse leger in Duitsland consumeerde 91.000 kg naar IJsland werden 40.000 kg ■uitgevoerd. Dan volgen nog Frankrijk met 14.670 kg, Nieuw Guinea met 10.000 kg, Noorwegen met 4875 kg, Midden Amerika met 3750 kg en Duitslands Oost- zone met 75 kg. De maand September overtrof de verwachtingen, die na een vrij slappe inzet van Juli en Augus tus niet hoog waren gespannen, Duitsland deed op de markt de prijs oplopen tot 15 cent voor de teler. Sigarettenfraude. De douane alhier heeft, wegens smokkelpoging, op een schepe ling van een alhier in lossing lig gend zeeschip van vreemde na tionaliteit, 1400 stuks sigaretten in beslag genomen. Eerst na schikking kon de zee man zijn weg, zonder de sigaret ten, vervolgen. ,,Daar zijn we weer". Voor een uitverkocht Concert gebouw trad gisteravond het K.R.O.-revue-ensemble op. De K.R.O.-propagandist, de heer G. de Vletter, heette de heren geestelijken en de vele K.R.O. vrienden uit Terneuzen, Sas van Gent, Westdorpe, Philippine en Axel van harte welkom en spoor de degenen, die nog geen lid van de K.R.O. zijn, aan dit spoedig te worden. Hij herinnerde daarbij aan het woord van pastoor Per- quin: „Louter om principiële re denen ben ik hieraan begonnen' Spreker dankte de correspondent van de K.R.O., de heer J. Weijnen, voor zijn vele werk De revue, die daarna door het ensemble werd gebracht, was weer bijzonder verzorgd. Berry Kievits moest wel haar partner Gerard Walden missen (hij is in .en ziekenhuis opgenomen), naar Harry Woodson verving hem op sublieme wijze. Berry Kievits, die .al vele malen in Ter- neuzen is opgetreden, was ook weer bijzonder op dreef. Harry Boda, eveneens een oude beken de, heeft er nog altijd slag van om de lachers op zijn hand te krij gen Corry Beek (sopraan) en John van Heumen (tenor) heb ben hun stemkwaliteiten laten horen in een serie zeer mooie liederen. Nick Godart is 'n mees ter op het accordeon en slaagde er in de aanwezigen uit volle borst te doen meezingen. Prach tige dansnummers door Frances en Capy met zeer mooie lichtef fecten dwongen ieder bewonde ring af. De Wembley Sisters zorgden o.a. in „lm weissen Rösl" voor een zeer aardig ballet en waren ook in hun overige num mers uitstekend. Het K.R.O. revue-orkest o.l.v. André van Wattingen, met aan 't electrisch orgel Nick Godaert, zorgde voor een uitstekende en pittige muzikale begeleiding. De décors van Tom Manders en de costumes van Coby Stijlen waren vaak zeer verrassend. Een revue met veel vaart en charme ge bracht, die tot slot een ovationeel applaus ontlokte. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven onder staande voorwerpen, welke terug te bekomen zijn bij de daarach ter vermelde adressen: 2 muntbiljetten, Jac. den Ha mer, Dokweg 18; padvindersriem, R. de Haas, Vlooswijkstraat 15; paar kinderschoenen. I. van Kou teren, Nieuwediepstr. 85; munt biljet, L. v. d. Peijl, Irenestr. 36; bankbiljet, B. Vermandei, Axel- sestraat 32; paar kinderwantjes, A. Leijs, Tramstr. 43; honden- riem, J. Bol, Burg. Geillstraat 6; groentenkist, De Paauw, Irenestr. 5; zwarte dameshandschoen, Van Steenbergenlaan 10; spatbord van kinderwagen, Weegbrug Schut- tershofweg. Aan het bureau van politie al hier zijn nog gedeponeerd: bruine portemonnaie met inhoud, bruine portemonnaie met inhoud en be wijs van betaling ten name van J. G. Ruben, Lipssleutel, doublé armband, lichte regenjas, Lips- of contactsleutel, rode dames handschoen, blauwe overall, brui ne portemonnaie zonder inhoud en een Heilige Christoffel. Garnalenseheepje omhoog gevaren. De Br. 23 (schipper Van Hane- ghem) is Maandagmorgen tijdens de garnalenvangst vóór Hoofd plaat op een zandbank gevaren en blijven zitten. Maandagavond om 6 uur is uit Breskens de „President Wierds- ma" uitgevaren om eventueel as sistentie te verlenen. De boot kon onverrichterzake terugkeren, daar de Br 23 op eigen kracht is vlot gekomen en om 7 uur de haven van Breskens binnenliep. Man verdronken. Vrijdagmorgen is te Sluis de heer R. A.,woonachtig aldaar, in de v$art,j^an Sluis naar Damme te water geraakt en daar jam merlijk verdronken. Het slacht offer was gehuwd en had één kind. Kringvergadering K.A.B. De afdelingen van de K.A.B. in de kanaalzone hielden onder presidium van de diocesane voor zitter, de heer G. Jacobs uit Bre da, hun najaarskringvergadering waarvoor een grote belangstel ling bestond. Daar de najaars kringvergadering, zoals gewoon lijk, in het teken staat van de komende centrale Raadsverga dering was er in verband met ruim 20 voorstellen een lijvige agenda af te werken. Na de ver welkoming belichtte de voorzit ter enkele actuele actiepunten. Op initiatief van de K.A.J. is er een landelijke stichting van le vensscholen tot standgekomen waaruit de diocesane stichting is gegroeid. Het doel van deze levensscholen is om de jongens die de school verlaten een vor ming te geven die aangepast is aan de omstandigheden waarin zij komen te leven en hen naast lichamelijke vorming hun tevens handvaardigheid bij te brengen. Het ligt in de bedoeling om in deze streek met een levensschool te beginnen. Momenteel is er in Hulst een 3-jarige cursus, terwijl men te vens zal trachten om in de kanaalzone een eenvoudige school te krijgen die in 2 jaar ■kan worden afgewerkt. Ook in West Zeeuws-Vlaanderen zal bij genoegzame deelname een een voudige school starten. Tenslotte nam hij het Credo Pugno-werk onder de loupe. Om een effectiever werking van het Credo Pugno-werk te bevorderen zijn 12 kringleiders in het bisdom aangesteld. In een vlot tempo werden de ruim 20 voorstellen van de afd. afgewerkt. Uit Zeeuws-Vlaande ren zijn 2 voorstellen gekomen o.a. van afd. Clinge en Sluiskil. De afd. Clinge deed het voorstel om te bevorderen dat er een 5- daagse werkweek wordt inge voerd. Het voorstel van Sluiskil om vergoeding voor de le oefening voor militairen vond, evenals vorig jaar, de nodige belangstel ling. Het is echter niet mogelijk dit op korte tijd te bespoedigen. In het 2e gedeelte van de bij eenkomst hield de ceosane be stuurder de heer B. Broedus, eveneens uit Breda een inleiding over de huidige loon- en prijspo litiek, welke inleiding gevolgd werd door een geanimeerde be spreking. Eerste reserve-officier voor resérvisten. Bij koninklijk besluit is met in gang van 1 October j.l. tot reser ve-officier benoemd onze dorps genoot de heer E. Hallegraaff. De heer Hallegraaff maakt dienst uit van het bataljon Natio nale Reserve dat enkele jaren terug in Zeeuws-Vlaanderen tot stand kwam. In dit kader heeft hij een speciale opleiding geno ten en zal bij de reservisten de rang bekleden van le luitenant. Met deze benoeming beschikt de Nationale Reserve in Zeeuws- Vlaanderen over de eerste reser ve-officier voor deze streek. De heer Hallegraaff is geen Zeeuws-Vlaming van geboorte. Hjj is n.l. afkomstig uit Indonesië en kreeg bij de K.N.I.L. de eerste opleiding in zijn militaire loop baan. Na de overheersing door de Jappen en verdere verwikke lingen kwam hij ruim 5 jaar ge leden naar Nederland en in Sluis kil terecht, waar hij uiteindelijk zijn dagtaak vond als onderwijzer aan de R.K. school te Terneuzen. Bij de opbouw van de Nationale Reserve gaf hij zich als vrijwilli ger op en werd dra instructeur van de opleidingsschool te Axel In 1953 begon zijn opleiding voor reserve officier. Zijn beëdi ging zal over enkele weken plaats vinden. in De premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, heeft in het re ferendum, dat Zondag is gehou den in verband met de kwestie van het toekomstige staatshoofd van Zuid-Vietnam tot dusverre 424.216 stemmen behaald. In to taal 5210 stemmen zijn tot ongel dig verklaard. Drie broers, de 41-jarige A. van der W., de 25-jarige L. van der W. en de 28-jarige J. van der W. kregen Zaterdagavond omstreeks half twaalf ruzie met elkaar bui ten een café aan de Hoogstraat te Utrecht. Ze raakten slaags, omdat de jongste, de 25-jarige L. van der W., zich laatdunkend over hun moeder zou hebben uit gelaten. J. van der W. werd tij dens de vechtpartij met een mes gestoken in de hartstreek. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De andere twee broers zijn in verzekerde bewa ring gesteld, beiden ontkennen hardnekkig met een mes te heb ben gestoken. De 41-jarige broer wordt ervan verdacht de steek te hebben toegebracht. Hem wordt ten laste gelegd zware mishande ling, de dood tengevolge heb bende. VRACHTAUTO KANTELDE. Maandagavond omstreeks zes uur is op de weg van Rotterdam naar Dordrecht een grote vracht wagen van de Rotterdamse Tram wegmaatschappij van de weg ge raakt en omgekanteld. Het ongeluk gebeurde doordat de wagen, die onderweg was van Rotterdam naar Zierikzee, bij het uithalen naar links met de voor wielen buiten de rijbaan kwam, waardoor het hele voertuig in een greppel gleed. De chauffeur kwam wonder boven wonder met de schrik vrij. Hij kreeg alleen wat lichte brand wonden aan het gelaat door het zuur uit de accu's. Een kraanwagen van de R.T.M. zal proberen de auto, die onge veer 15 meter lang is, weer over eind te trekken. ALS DE DRANK IS IN DE MAN... Zaterdag liep W. van de T. in beschonken toestand door de Renbaanstraat te 's-Gravenhage. In een balorige stemming wierp hij een daar staande wagen van een glazenwasser omver. Daarna greep hij de ladder van de gla zenwasser, de 35-jarige C. S. beet, die daarop stond om de ruiten op een eerste étgae te was sen. S. nam het zekere voor het onzekere en sprong van drie-en een-halve meter naar beneden. Door deze manoeuvre sneuvelde een ruit. De glazenwasser be kwam een pijnlijke rechterhiel. BRAND IN PAPIERMAGAZIJN TE IJMUIDEN. In de drukkerij en uitgevers maatschappij Vermande aan de Frogerstraat te IJmuiden is gis- ternamiödag brand uitgebroken in een papieropslagplaats. Eerst enige uren later werd de brand door de sterke rookontwik keling ontdekt.. Het papiermaga zijn heeft men niet weten te be houden en voor enige duizenden aan papier ging verloren. DRONKEMAN WILDE GAAN AUTORIJDEN, MAAR WERD OPGESLOTEN. De politie van het bureau War moesstraat te Amsterdam heeft Zaterdagnacht 'n dronken koop man aangehouden en ter ont nuchtering opgesloten. Voorbij gangers hadden hem in een auto zig-zag over de Nieuwendijk zien rijden. Bij de Nieuwe Nieuw- straat verliet hij de auto, stapte in een andere wagen over en wilde wegrijden. Twee agenten hebben hem na veel strubbelingen achter het stuur vandaan weten te halen. Eenmaal buiten zijn auto, werd de man lastig, schopte naar alle kanten, zodat de agenten van gummistok en sabel gebruik moesten maken. Ondanks al zijn tegenstrub.be- len is de aspirant-chauffeur toch op het bureau Waroesstraat be land, en daar ingesloten. „SEAFURY" BIJ LANDING VERONGELUKT. Tijdens de landing op het ma rine-vliegkamp Valkenburg is gistermiddag omstreeks kwart vóór drie een vliegtuig van het type „Seafury" van de marine luchtvaartdienst verongelukt. Door totnogtoe onbekende oor zaak is het eenpersoons toestel geëxplodeerd en in brand gevlo gen. De bestuurder is daarbij om het leven gekomen. „Seafuries" worden o.a. ge bruikt aan boord van het vlieg- dekschip Hr Ms „Karei Door man", dat op 't ogenblik op een werf te Schiedam ligt. De „Sea fury" is het snelste schroef- jachtvliegtuig ter wereld. Naar de marine-voorlichtings dienst mededeelt is het toestel verongelukt nadat door een nog niet vastgestelde oorzaak een bom van 250 pounds, die onder het toestel was bevestigd, tijdens ae landing ontijdig ontplofte. De omgekomen bestuurder is de 34-jarige luitenant ter zee-vlie ger le klas D. Th. Challik uit De Kaag. Hij was commandant van squadron III, dat bestaat uit één persoons Hawker-Seafury's en bestemd is voor de dienst op de Karei Doorman". Luitenant ter zee-vlieger Chal lik, die bij het uitbreken van de oorlog in Nederlands Indië ver toefde en is opgeleid in Engeland en Canada, heeft zich onderschei den in de strijd tegen de Japan ners en tijdens de eerste politio nele actie. Voor zijn optreden ge durende de oorlog tegen Japan verwierf hij het Vliegerskruis. Hij laat een vrouw en vier kin deren achter. DE EXPLOSIEVE TOESTAND IN HET MIDDEN-OOSTEN. De Tsjechische wapenleveran ties aan Egypte hebben in het Midden-Oosten een uiterst ge vaarlijke toestand doen ontstaan. Israël voelt zijn veiligheid be dreigt door de verstoring van het militaire evenwicht. De Israëlische regering heeft in de afgelopen weken duidelijk •doen uitkomen, dat er onmiddel lijk maatregelen zullen moeten worden genomen om het even wicht te herstellen en een uit barsting in het Midden-Oosten te voorkomen. De Israëlische premier, Mosje Sjarett, vertrok overhaast naar Parijs om er met de ministers van Buitenlandse Zaken van En geland, Frankrijk en Amerika besprekingen te hebben. Intimidatie van caféhouders. Zaterdagnacht tegen het slui tingsuur van de café's is op de Nieuwendijk te Amsterdam in een café een vechtpartij ontstaan, die een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat uiteindelijk elf personen naar het politiebureau aan de Warmoesstraat zijn over gebracht. Omdat tenslotte nie mand aangifte wenste te doen, is het elftal, na gekalmeerd te zijn, naar huis gezonden. Tegen twee uur kwam een groepje mannen het café binnen. Aan de bar zaten één man en twee vrouwen, die, aldus de po litie, enigszins onder invloed van sterke drank verkeerden. De man aan de bar hing wat achter over en men is het niet eens kun nen worden of één der juist bin nengekomen mannen, die zich volgens de politie „Buck Jo nes" pleegt te noemen, opzettelijk of per ongeluk tegen de man aan is gelopen. Deze viel over de bar, waarbij een aantal volge schonken glaasjes verbrijzeld Auto tegen boom gereden. Toen Zondagmiddag de heer A. K. uit Terneuzen de door hem bestuurde auto op de provinciale weg AxelTerneuzen, even voor bij de buurtschap Spui, wilde draaien, bemerkte hij te laat, dat uit de richting Axel een andere auto naderde, welke werd be stuurd door de heer W. R. uit Axel. Teneinde een botsing te voor komen week de heer R. met zijn auto zover uit, dat zijn auto op een langs de weg staande boom terecht kwam. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materiële schade aan de auto was groot. Gemeenteraad gaat ver gaderen. Donderdag vergadert de ge meenteraad van Aardenburg. Er moet een vakonderwijzeres aan gesteld worden aan de R.K. meis jesschool. Om gemeentelijke sub sidie is verzocht door de stich ting „Rozenoord" te Sluis, door de muziekvereniging „E.N.Z.K." uit St. Kruis, door het Nationaal Rheumafonds, door de K.A.B. voor het houden van ontwikke lingscursussen en door de inter diocesane stichting Katholieke beroepskeuze. Verder staat de gemeentebe groting voor het jaar 1956 op de agenda. door PHILIPPO PRESTON. 21) (Nadruk verboden). Ik geloof mooi weer is, wel, dat het erg maar ik kan het vanmorgen niet bijzonder waar deren. Ik plaag jouw hoofdje niet graag met zaken, maar ik moet het nu wel doen, om je er een verklaring van te geven, waarom ik je niet te lunchen kan mee vragen. Onmiddellijk na de ope ningsplechtigheid moet ik een bestuursvergadering presideren. Die effectendiefstal heeft een ernstige terugslag gewekt. Je weet, dat die op de dag heeft plaats gegrepen waarop Leonard, beter gezegd zijn dubbelganger, vermoord is." „Watis er iets nieuws voor gevallen?" „Och, dat weten we nog niet, maar we koesteren ernstige ver denkingen en die kan ik zelfs aan jou niet vertellen, voordat ze pu bliek gemaakt zijn. Met dat al ben ik toch bang, dat een of an dere stomme krant ze bekend zal maken. Hoe dan ook, laten we nu niet over Leonard Peters pra ten. Hij hoorde tot een kring, waarin jij nooit hebt verkeerd Sonia trok haar handschoenen herhaaldelijk aan en uit. Ze moest iets doen. Ze trachtte te spreken, maar haar stem sloeg over, toen ze zei: „Natuurlijk heb ik alles er over gelezen. Ik ben niet zo'n kleine idioot als je denkt." Ze trachtte toch nog een zeke re vrolijkheid in haar stem te leggen. „Nee, nee, kind lief, maar je bent te jong om in zaken belang te stellen. Het bedrog heeft ook mijn eigen vennootschap bena deeld en ik zal je niet meer vra gen, „ja" te zeggen op mijn drin gende vraag van gisteren. Als we getrouwd zijn, wil ik je graag alles geven, wat je toekomt en een huwelijksreis zo heerlijk als ik me altijd heb voorgesteld, dat een huwelijksreis zijn moet." Het beetje pas verworven moed werd uit Sonia weggeblazen, zo als een rijpe paardebloem door het zomerbriesje in pluisjes ver stuift. „Maar ik ben niet gesteld op een groot huis of een dure reis Sedert ik jou heb leren kennen, hebben dergelijke dingen hun betekenis voor me verloren." Dat kon ze tenminste volkomen eer lijk tegen hem zeggen. „Best mogelijk, maar ik ben nu eenmaal 'n verschrikkelijk ouder eenmaal een vreselijk ouderwets man, Sonia en ik weet wel, hoe het gaan zou. Jij zou je eigen geld voor dit en voor dat gaan gebruiken en dat zou ik niet wil len hebben. Mijn vrouw kan haar eigen geld helemaal besteden, zo als zij dat wil, maar niet voor luxe dingen, waarin ik meedeel." •sus»- pn. t „En, wanneer weet je het?" Ze hield haar ogen op hem ge vestigd om te voorkomen, dat ze trilden. ,Dat duurt minstens een dag of twee. Er moet zoveel nage gaan worden. Maar nu moeten we naar de plechtigheid. Als wegblijven niet onmogelijk was, zou ik je gevraagd hebben, me niet kwalijk te nemen, dat we er niet heen gingen." Verbluft liep Sonia met John mee naar zijn wagen. Ze zat naast hem te babbelen, maakte opmer kingen over het drukke verkeer en vroeg nog een en ander over de diefstal. En ondertussen dacht ze: „Ik kan het hem nu onmoge lijk vertellen. Niet, dat hij niet genoeg van me houdt, maar hij zou het niet kunnen begrijpeen. Ik vraag me af, hoe ik vannacht heb kunnen veronderstellen, dat hij het wel begrijpen zou. Ik moet gek zijn geweestnet zo gek, als toen ik me in al deze ellende heb gebracht. Ik zal hem verliezen, als hij het weet!" En ze keek van terzijde naar zijn vierkante, robuste gezicht, dat he tuiterlijk van een buitenman nooit zou verliezen, al woonde hij ook heel zijn verdere leven in New York. Plotseling zei John, nadat het een poosje stil geweest was: „Sonia, wil je vanavond met me dineren? Laten w'e dan eens praten. Dan is alles voorbij, wat er ook op die vergadering geoeu- ren mag, en ik zal je sympathie hard nodig hebben, om mijn zor gen voor een paar uur te ver drijven." „Liefste, ik zou het heerlijk vinden." Sonia had gehoopt, dat ze van avond bevrijd zou zijn van de nieuwe bedreiging door Leonard Peters. Nu zou die boven haar hoofd blijven hangen. Hij had haar twee of drie dagen toege staan; één was bijna voorbij. Na zijn vertrek bij Audrey was Shane naar het naastbijgelegen station van de ondergrondse ge gaan. Duizenden dingen speelden tegelijk door zijn hoofd. Wat kon hij voor Audrey doen? Ze was zo hooghartig. Ze zou geen geld van hem willen aannemen, al kon ze alles van hem krijgen. Geld was niet van veel nut ge bleken, noch voor hem, noch voor Sonia. Aan Sonia had het slechts de gelegenheid gegeven, zich te laten meeslepen in rijke kringen, waar men haar bewondering voor moderne vriendschappen had weten te misbruiken. Voor hemzelf had het weelde en ge riefelijkheid gebracht en de mo gelijkheid van te schilderen, wanneer hij daar zin in had, maar nu scheen geld hem 'niet veel voordeel te bezorgen. Als hij arm geweest was, zou hij geen tijd tussen zijn werk hebben kun nen vinden om over vensterban ken heen te klimmen en een duur breekijzer te kopen; maar van de andere kant, zou hij dan Audrey ook niet ontmoet hebben. Hij zag een krantenstalletje en kocht de laatste editie, die nog vol stond over de meest sensationele misdaad der laatste jaren en met het vette opschrift prijkte: Politie verdubbelt pogingen tot ontsluiering van geweldige bankfraude. (Wordt vervolgd). werden. Hij werkte zich weer op de kruk en greep toen de das van Buck Jones" beet. „Buck" gaf hierop de man een z.g. kopstoot, maar de man liet niet los, in tegendeel, trok de strop om de hals van zijn tegenstander vaster aan. „Ik kreeg het benauwd en begon blauw aan te lopen", zo vertelde „Buck" later op het po litiebureau. Opnieuw gaf hij de man een kopstoot en nu werd deze met zoveel kracht achteruit geslingerd, dat de das brak. In tussen had de vechtpartij zich uitgebreid, maar toen de politie binnenkwam, was de strijdlust spoedig gedoofd. Elf personen werden mee naar het bureau ge nomen. De man, die aanvankelijk aan de bar had gezeten, bloedde hevig. Niemand wenste echter aangifte te doen. Na enige tijd werd het gehele gezelschap, na dat de gemoederen gekalmeerd waren, buiten de deur gezet. Eerder op de avond hebben „Buck" en vijf van zijn vrienden een bezoek gebracht aan de om geving van het Rembrandtsplein. Zij bezochten er een café, maak ten een ruime vertering en ver trokken zonder te betalen. Toen één der bezoekers de caféhouder vroeg waarom hij hier niet tegen optrad, luidde het antwoord: „Dat doe je niet als je prijs stelt op je interieur". Volgens deze caféhou der is er niemand, die het tegen Buck" en zijn vrienden durft op te nemen, „Allerwegen zijn zij gevreesd om de wijze, waarop zij van hun misnoegen blijk geven, wanneer iets hen niet bevalt. Als een kastelein met de gang van zaken geen genoegen neemt, loopt hij een goede kans stevig aangepakt te worden en met de brokken van zijn zaak te blijven zitten", aldus deze caféhouder. Hij vervolgde: „Men laat hen dus hun gang gaan en prijst zich ge lukkig als het bezoek niet van langdurige aard is". Zo ging het ook in dit café. „Buck" en zijn vrienden traden binnen, zochten een plaats en bestelden. Nauwelijks was de eerste bestelling afgeleverd of een tweede order volgde. Dat ging door tot voor ongeveer een bedrag van ƒ10,— was verteerd. Toen verwijderde één van de vrienden zich met de medede ling: „Ik ga even de wagen halen". Kort daarna keerde hij terug: „De wagen staat voor, mannen". Hierop verlieten zij één voor één het cafe. De laat ste, die de straat opging, was „Buck". Vóór hij de deur achter zich dicht trok, riep de caféhou der: „Wie betaalt er, heren?" Het antwoord was; „Even de deur dicht doen, anders tocht het zo" en dicht ging de deur. Men hoorde het geluid van eeh dicht slaand portier en het geronk van een wegrijdende auto.... nie mand had betaald.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2